Roddelbladen mogen ver gaan NAVO denkt luchtig over plaatsing even. UITBLAZEN Transp PLOEG: DE STEM De pest op het schip DUfff1 PRINS CLAUS DAAGT PRIVÉ NAMENS ZIJN ZOON I Verlichting afschaffen Afleidingsn DINSDAG 10 DECEMBER 1985 ACHTERGROND Waarom vertrekt HEN? Dromen werden nachtmerrie HOORZITTING ZONDER GENERMLS, MAAR MET VAN CAMPEN: Ruding let op de kleintjes Nicoline Haags hoogstandje Werkbaar Agenda AANDEEL IN DE KONING IN I 'S GRAVENM0E1 lasten door van subsidie rolluiken enzijn cnet^ic^fw LAAT ik vooropstellen dat ik het proefschrift over de varende vrou wen bij de marine niet heb gelezen. Dat zou ook nau welijks gekund hebben want terwijl ik dit schrijf staat de promovendus zich waarschijnlijk in het ja- quet te hijsen, zich voorberei dend op de promotie. Ik heb het dus moeten stellen met wat de kranten erover berichtten en die het allemaal van de voor lichtingsdienst van de universi teit. De Marine vaart wél dus met de vrouwen aan boord. Aangenaam verrast heb ik ken nis genomen van dit bericht. Leuk voor de marine, dacht ik, om na het gezwabber met de 'Walrus' nu eens positief in het nieuws tekomen. Verbaasd echter ben ik over de gunstige uitslag van het onderzoek door drs N. Guns. Ik kan me name lijk niet herinneren eerder iéts gunstigs te hebben gelezen over het experiment 'Vrouwen aan boord'. Vice-admiraal Hulshof, toen nog bevelhebber der zee strijdkrachten, waarschuwde drie jaar geleden de regering dat vrouwen aan boord de vloot in een zwakkere positie brachten dan nodig was. Het marine-be drijf op zee, zo argumenteerde hij, is een zeer hard bedrijf, met situaties waarin geen plaats is voor consideratie (iets dat zelfs 'de meest verruwde man', vol gens de vice-admiraal van na ture met vrouwen heeft). Die consideratie steekt natuurlijk het heftigst de kop op in ex treme omstandigheden. Daar bij hoeft niet alleen aan oorlog te worden gedacht. Ook oefe ningen, slecht weer en hoge zee bieden genoeg problemen die met uiterste krachtsinspanning en volledige concentratie het hoofd geboden moeten worden. De vakbond VBZ van het marinepersoneel had na een tijdje experimenteren aan boord van het bevoorradings schip Zuiderkruisook al de buik vol van vrouwen. Ze scho ten tekort in fysieke kracht, konden moeilijk wennen aan de discipline aan boord en waren WIMKOCK niet goed gi smotiveerd. En dan: mannen en vrouwen, een flirt en een verl kering die weer uit gaat, spa inningen, jaloezie, kortom: 01 adermijning van de saamhorig! teid en teamgeest. De vr< ruwen daarentegen klaagden a 1 in 1982 en nog dit jaar in et ;n rapport van de christelijke militiaire vakorga nisatie AC OM, over 'ongewen ste intimiti riten' als 'handtaste lijkheden, schunnige taal, gef riemel, ari n over de schouder, een kneepj e in de bil etc.' Maar rok de Jannen had den klacti iten: het ging aan boord alle imaal zo geforceerd toe. „Je k on uit kooi verdorie niet eens i n je onderbroek naar de wc", zi a klaagde er een te genover ei :n krant, „dan moest je eerst je uniform weer aan doen. En wilde je zonnebaden, dan kon ji e ook niet eens in je blote bast aan dek gaan." Nu is d laar opeens drs. Guns met een proefschrift waaruit blijkt dat het eigenlijk allemaal koek en e i is op Hr. Ms. Zui derkruis i en dat de vrouwen daar een gunstige invloed heb ben op de houding van de man nen en h un opvattingen over samenwer ken met vrouwen. Sterker nt )g: door die vrouwen worden d Ie mannen (zelfs 'de meest ver ruwde mannen'?) be schaafder. Jawel. Guns' conclusie is dat het experimei it 'een sukses is ge worden'. Dit ondanks het feit dat twee, ook getalsmatig Zeer belangrijl te groepen, namelijk de hogei re onderofficieren en officieren i én de jongeren tot 25 jaar nogsteeds veel moeite heb ben met die pest op hun schip. Het zijn zelfs de jongeren 'die het mee st traditioneel denken over en zich negatief opstellen ten opzi chte van de gelijkheid van mar men en vrouwen bij de marine.' Heeft de maritieme emancip aitie wel toekomst? mm Zonnebaden aan dek in de haven van Haifa - (ap-foto) b iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiimiiiiiiiuiiiiiiï Uitgave van uitgeversmaatschap pi1 De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en Hi. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Bred; a Postadres: Postbus 3229, 4800 Ml 3 Breda. 076-236911 Telex 54176 Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB I 3ergen op Zoom. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41,Bf 076-236326. Postadres: Postbus 3229, 4800 Iv IE3 Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-5 >1550. Postadres- Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28C 130. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Soes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-1 3751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB I Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 0 1620-54957. Postadres: Postbus 23, 4900 AA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, C )1650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA F Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 011 50-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 0116 14-19910. Postadres: Postbus 50514380 KE 1 Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 ui jr; overige kantoren 8.30-12.30 en 13 .30-17.00uur Abonnementen, bij vooruitbetalin g te voldoen: 22,97 per maand; 66,30 per kw artaal of 258,- per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toes lug. Heeft u de krant niet ontvangen? C 7 nze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantoor t iren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promot ie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.3K )-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 0761- -236882. Grote advertenties uitsluitend 076- 5 136881 Geboorte- en overlijdensadvertenties ",a 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijd ag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur O 76'-236394/236911 RjinlffflfltiPQ' Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538A- 47. NCBrek. 230301584-Rabo rek. 101O 53738. T5 PAGINAll DINSDAG 10 DEC Door Jan van de Ven De gerechtelijke actie van prins Claus tegen weekblad Privé roept vragen op. Waarom dient de vader en niet zoon Willem-Alexander een klacht in tegen het blad? En welke zin heeft het om een roddelblad aan te pakken als de winstkans van klager niet bij benadering is te schatten? Zoals al geschreven, de prins van Oranje kan niet zelfstandig procederen, om dat hij nog geen 21 is. Net als andere jonge staatsburgers, die nog geen 21 zijn, valt Wil- lem-Alexander onder ver antwoordelijkheid van zijn ouders. Als hij een streek uit haalt zijn Beatrix en Claus aansprakelijk, tenzij die kunnen aantonen al het re delijke te hebben gedaan om aansprakelijkheid te voorko men. In geval van een aanval op de jongen zullen zij ook voor hem moeten opkomen. Dat laatste is nu gebeurd. Privé beweert iets over de jongeling en de ouders zijn van mening dat eer en goede naam van hun zoon is aange tast. Namens hem eisen zij in een dagvaarding die door Claus is uitgebracht rectifi catie van het gewraakte be richt en bij uitblijven daar van een dwangsom. In dit opzicht handelt Claus niet anders dan welke andere vader ook. Het bij zondere in deze zaak is, dat Willem-Alexander op zijn achttiende verjaardag 'ko ninklijk meerderjarig' is ge worden. Een begrip dat niet tot misvatting mag leiden. De koninklijke meerderjarig heid maakt van de kroon prins niet een meerderjarige, een voor het recht hande- lingsbevoegde. De kwalifica tie geeft alleen maar aan, dat hij vanaf zijn achttiende jaar volgens de grondwet het recht krijgt zijn moeder op te volgen. Een kind van koninklijke bloede kan zelfs vóór het be- reiken van de koninklijke meerderjarigheid tot de kroon worden geroepen. Wie echter jonger is dan 18 krijgt in ons staatsbestel een regent boven zich. Iemand die voor komt, dat een te jonge vorst dolle dingen uithaalt. Bij het bereiken van de achttienja rige leeftijd wordt een kroonopvolger oud en wijs genoeg geacht om zijn voor ganger geheel zelfstandig op te volgen. Ten opzichte van leeftijd genoten neemt de prins van Oranje geen uitzonderings positie in. Onze wetgeving maakt het mogelijk onvol- wassenen de status van vol wassene te verlenen indien de omstandigheden daartoe aanleiding geven. Èen heel bekend voorbeeld is het on gelooflijk jonge paartje, dat - meestal na het verwekken van nageslacht - door de rechter als zijnde volwassen wordt bestempeld om in ge huwde staat verder door het leven te kunnen. Handlich ting heet een dergelijke rech terlijke beslissing. Duidelijker is niet aan te tonen, dat de Willem-Alex ander een zelfde positie in neemt als andere Nederlan ders. Hij staat niet boven de wet. Er gelden voor hem geen andere regels. Vandaar dat vader Claus namens hem naar de rechter moet stappen als iemand uit de samenle ving de Oranjetelg te na komt. Is Privé te ver gegaan in de bewering, dat Willem-Alex- ander met een jongedame een weekend in een hotel heeft doorgebracht? Roddel bladen nemen een uitzonde ringspositie in de mediawe reld. Zij plegen behoedzaam een rokerig gordijn van ver onderstellingen en sugges tieve opmerkingen over een slachtoffer te leggen. Met pure tante bette-taal wordt de natie aldus overspoeld NEOBUANOS GROOTSTE FAMILIEWEEKBLAD m mt met berichten, die het niveau van een babbel over de schutting niet ontstijgt. Ook roddelbladen zijn ge bonden aan artikel 7 van de grondwet, dat een vrije me ningsuiting, gekoppeld aan een wettelijke verantwoor delijkheid, garandeert. Rod delbladen ontlenen aan dat grondswetartikel hun kracht. Zij hebben het recht om zich vrij te uiten en niemand mag aan dat recht tornen. Een sterke positie, die aan kracht wint door de angst van slachtoffers. Toch houdt het recht op een vrije meningsuiting ook een aanvalswapen in voor degene die zich 'gepikt' voelt. Een weinig ontwikkeld aan valswapen, omdat de mees ten zich niet durven weren uit angst op represailles van de roddelpers. Wie bewust grondwetsartikel echter kop pelt aan de regels voor on rechtmatige daad in het bur gerlijk wetboek beschikt oveg een middel om de rod delpers aan te pakken. Behalve angst hebben de slachtoffers alles tegen om het rechtsmiddel tot ontwik keling te brengen. Zegt de goegemeente niet 'waar rook is, is vuur'? Ermee aange vend, dat het suggestieve ge schrijf een heel kleine kern van waarheid bevat. Hoge bomen vangen veel wind, ook al een dooddoenende drempel in de weg naar de rechter. Bekende persoonlijkheden hebben nu eenmaal de aan dacht. Zij vragen erom. Dus niet gezeurd als een rodde laar 'in zijn haast' iets bezij den de waarheid schrijft. Het weldenkende deel der natie helpt de roddelbladen met het opwerpen van drem pels door telkens weer de leugenachtigheid te bena drukken, door de bladen niet serieus te nemen. Het roddel blad mag zich ongestraft in deze kwalificaties wentelen. Wie tevoren bekend staat als leugenaar en weinig serieus hoeft als ongevaarlijk geen angel te worden uitgetrok ken. Vandaar het weinig ont wikkelde rechtsmiddel van de grondwet naar de on rechtmatige daad. De rechter kan hiermee een eis tot recti ficatie honoreren. Moeilijker wordt het tevens een schade vergoeding toe te wijzen, om dat ons burgerlijk wetboek slechts toestaat aantoonbare schade voor vergoeding in aanmerking te laten komen. Gegniffel over een bericht in de roddelpers of nawijzen van het slachtoffer levert geen aantoonbare schade op. En de goegemeente zal bij de babbel over de schutting vin den, dat de 'blaag' zich tot een 'vent' ontwikkelt. Een vorm van eerbetoon, die toch geen schade oplevert? Gevoelsmatig mag prins Claus het gelijk aan zijn zijde hebben. De vaderlijke ver ontwaardiging siert hem, maar deze elementen geven hem nog niet het recht Privé te torpederen. Nog niet, om dat de rechtspraak krachtens een 'oud' burgerlijk wetboek Door Jan Greyn DEN HAAG - „Het gaat niet van: generaal Ro gers staat op en zegt van zal ik eens even de we reld verrassen met een nucleaire stoot". Dr. Van Campen, oud-NA- VO-staflid laat er geen mis verstand over bestaan dat hij de plaatsing van kruisraket ten aanzienlijk lichter opvat dan menig ondertekenaar van het volkspetitionnement. Uitermate luchtig beant woordt hij een reeks van vragen, intussen steken on der water producerend aan parlement en minister-pre sident („Voor zover het mij gegeven is de minister-presi dent te begrijpen"). De kamercommissies voor Defensie en Buitenlandse Zaken hoorden gisteren vier deskundigen op het gebied van volkenrecht. Twee uit nodigde deskundigen lieten verstek gaan: generaal Ro gers en generaal De Jager. Eerst lieten ze weten dan hun drukke agenda een be zoek aan de kamer niet toe liet, later voegde de NAVO daaraan toe dat het niet past dat vertegenwoordigers van een internationaal orgaan zich bezighouden met natio nale vraagstukken. Voorzit ter Ter Beek van de kamer commissie voor buitenlandse zaken signaleerde dan ook een beleidswijziging op dit punt bij de NAVO. Aan dr. Van Campen - „gezien uw jarenlange erva ring bij de NAVO" - dan ook de vraag hoe het mogelijk is dat Luns als secretaris-gene raal van de NAVO en ook ge neraal Rogers in vroeger ja ren wel bereid waren parle mentaire nieuwsgierigheid op verzoek te bevredigen. Van Campen: „Juist gezien mijn jarenlange ervaring, zal ik daarop geen antwoord geven". De commissie vond het wel een grappig ant woord. Van Campens voorgan gers, professor Kooijmans (Leiden) en professor Kuij- per (Amsterdam), omzeilden de opgeworpen vragen niet al waren de antwoorden saaier. Zij gingen helder in op volkenrechtelijke en staatsrechtelijke problemen rondom de toekomstige over eenkomst met de VS over de plaatsing van kruisraketten. Kooijmans constateerde (tot genoegen van de oppositie - de VVD onthield zich van ieder commentaar) dat ieder nieuw kabinet het recht heeft te heronderhandelen over beëindiging of aanpas sing op onderdelen van een eerder afgesloten verdrag, „het volkenrecht stelt op dit punt geen regels, alleen dat beide contractanten het met elkaar eens moeten zijn". Beeldend schetste profes sor Kuijper het probleem van de soevereiniteit - on dermijnt Nederland niet zijn eigen staatsgezag door aan de VS de bevoegdheid te ge ven vanaf Nederlands grondgebied kernraketten af te vuren? Kuijper vroeg zich hardop af of Nederland zijn soevereiniteit in het geding brengt in het geval het aan België de militaire bescher ming van Limburg, Brabant en Gelderland overlaat. Nee, dacht Kuijper, ditmaal tot ongenoegen van de PvdA. Mag van de Verenigde Staten worden verwacht dat ze rekening houden met een toekomstige meerderheid in het parlement tegen de plaatsing van kruisraketten? Volgens Kuijper is het in het volkenrecht goed gebruik om uit te gaan van het 'biljart- balmodel': als er verdragen worden gesloten die tot bot sing aanleiding geven, blijkt dat wel. „Maar je kijkt niet in de bal; als de VS vragen stellen over de Nederlandse binnenlandse situatie, is dat onfatsoenlijk", aldus Kuij per. Van Campen liet zich niet verleiden in te gaan op aller lei mogelijke situaties. Hij gaat er simpelweg van uit dat als er een oorlogstoe stand optreedt, de NAVO als geheel actie onderneemt, ook Nederland. „Daarvan moet ik uitgaan. Als ik dat niet doe, calculeer ik een uiteen gevallen bondgenootschap in. Nederland zal in die visie ook niet verhinderen dat kruisvluchtwapens worden afgeschoten". De stelligheid van Van Campens bewering ontmoette grote twijfels bij de commissie, die nog niet eens herinnerde aan een op merking van minister De Ruiter dat een onwillig Ne derland 'desnoods' het afvu ren van kruisvluchtwapens verhindert door het inzet van een peloton commando's. Van Campen stak nog en kele malen de draak met de naar zijn mening onbegrij pelijke situaties die tegen standers van de plaatsing en andere 'alarmisten' creeëren om de gekte van de NAVO- procedures aan te geven. „Want dat werkt allemaal. Dat blijkt herhaaldelijk tij dens oefeningen. En als er in het Defensie Planning Comi té van de NAVO gepraat moet worden over militaire maatregelen, is dat heus niet omdat er een dronken sol daat de grens is overgesto ken". Professor Flinterman (Maastricht) uitte twijfels over zowel de grondwette lijke als volkenrechtelijke argumenten van de regering. Flinterman (ondertekenaar van het volkspetionnement en lid van de vredesbewe ging) liet geen spaan heel van de argumenten van het kabinet om een overeen komst te sluiten met de VS over de plaatsing van 48 kruisraketten. Plaatsing van kruisraketten is gewoonweg in strijd met de mensenrech ten, betoogde de Maas trichtse hoogleraar. Hij ad viseerde de kamer om de verkiezingen eerst af te wachten alvorens een besluit v Dr. Van Campen. FOlïl ANP over de overeenkomst te nt-| men. Vrijdag worden opnieuil enkele hoogleraren gehoon! over de plaatsingsoverectl komst. „ACH, je kunt het hem niet kwalijk nemen. Het hoort bij zijn werk, en dat doet-ie goed." Staatssecreta ris Van Zeil (Economische Zaken) lacht toegeeflijk. Intussen zijn heel wat col lega-bewindslieden over de methodes die minister Ru- ding (Financiën) hanteert om het overheidstekort te rug te dringen, aanzienlijk minder te spreken. Ruding namelijk blijkt al ruim drie jaar elk plenair debat en elke commissiever gadering van enig belang te laten bijwonen door ambte naren, wier taak geen an dere is dan op te letten of er geen ministers of staatsse cretarissen zijn die in hun enthousiasme beloften doen, die de schatkist geld kunnen kosten. Doen ze dat, dan kunpen ze er donder op zeggen dat ze de volgende dag een vriendelijk doch beslist 'amice'-briefje van Ruding op hun bureau vinden, met de altijd weer prangende vraag waar de geachte col lega de middelen denkt te kunnen vinden. Van Zeil: „Ik heb begin dit jaar zo'n briefje gehad, maar ik kan Ruding geen ongelijk geven. Hij is een minister als elke andere, maar hij heeft wel een spe ciale verantwoordelijkheid: te zorgen dat aan het eind van het jaar de staats boek houding klopt." Naar verluidt denken toen ik in december '77 startte in een kabinet met de liberalen, ik wel even slik ken moest. Bfef lag voor mij niet voor demand." (Staats secretaris De Graaf - Sociale Zaken en Werkgelegenheid) Ruding: ...amice briefjes... Brinkman (WVC), Deetman (Onderwijs) en De Graaf (Sociale Zaken en Werkgele genheid) aanzienlijk minder genuanceerd over de spiona- ge-activiteiten van Ruding, maar dat kan ook komen omdat Rudings correspon dentie met dit drietal wat intensiever is dan met Van Zeil. De Graaf reageert ten minste met een uiterst zui nig 'Geen commentaar' op de vraag hoe vaak Ruding hem al heeft aangeschreven. Vroeger, als Kamerlid, was u spraakzamer. „Beste jongen, toen had ik een andere verantwoorde lijkheid." „JE mag best weten dat MARCEL van Dam was gewaagd, maar hem wachtte al een andere be noeming: die tot VARA- voorzitter. En dus zat de personeelsvereniging van de Tweede Kamer aan de voor avond van het jaarlijkse Sint Nicolaas-feest plotse ling zonder hoofdrolspeler. Uiteindelijk legde de uit verkoren Sint, Len Rempt- Halmmans de Jongh (VVD), zelf uit hoe op haar de keus was gevallen. De bisschop pen waren op: allemaal ver trokken naar de synode. Het arbeidsbureau Den Haag had niemand meer voorhan den. Maar in Rotterdam zat er nog 'een stakende haven werker die travestiet is' in de kaartenbak. In de praktijk bleek deze plat-Rotterdams pratende Sint Nicoline al haar ge sprekspartners te snedig af; zelfs haar fractieleider, 'de jonge Nijpels', op wiens me dedeling dat hij een nieuwe medewerker had aangetrok ken om die verstandige din gen te laten uitbroeden, ze ad rem reageerde met: „Had je die dan nodig?" Toen Ferry Mingelen van de tv-rubriek Den Haag Vandaag onbedoeld beves tigde dat hij de politiek „moeilijk vertaalde naar de basis" en dat daarvoor, zoals voor het Kamerlidmaat schap, geen cursus was, maar dat je het in je had of niet, stelde ze botweg vast: „Jij hebt dat dus niet." Ook Kamervoorzitter Dolman werd zwaar op de proef gesteld, omdat Nico line hem straal negeerde en het - naar voorbeeld van de Geneefse top met de dames Reagan en Gorbatsjov- op een onderonsje met me vrouw Dolman gooide. Niet zonder leedvermaak deelde Dolman de volgende morgen de Kamer mee dat het Kamerlid Rempt ziek was geworden en dat de hele dag zou blijven. WAT de immer felle frac tieleider van de PSP, Fred van der Spek, ook te verwij ten valt, overdreven com promisbereidheid en gebrek aan duidelijkheid horen daar niet bij. Nederland uit de NAVO, weg met de koningin en het kapitalisme en de PSP nim mer in een minderheidsposi tie in het uitvoerend lands-, provincie- of gemeentebe stuur, om maar eens een paar uitgangspunten te noe men. Want stel je voor dat je als PSP-burgemeester van gemeente X de politie op je eigen achterban, bijvoor beeld een groep krakers, zou moeten afsturen. Momenteel loopt er in de PSP een verwoede discussie over wel of niet samen met de twee andere klein-linkse partijen, PPR en CPN. En natuurlijk is Van der Spek, verklaard tegenstander van elke vorm van samenwer king die de eigen identiteit van de PSP zou kunnen aantasten, de grootste dwarsligger. Toch wist hij op het eerste congres over de toekomst van de partij iets meer dan 50% van de achterban ach ter zich te krijgen, en sinds die tijd lijkt redelijk overleg niet meer mogelijk. Het Ka merlid Van Es stelde zich te genkandidaat voor het lijst trekkerschap, en inmiddels hebben ook twee partij be stuursleden, Titia Bos en Henk Branderhorst, dat ge- ,daan. De redactie van het PSP- Blad Bevrijding springt er voorzichtig mee om. In het laatste nummer worden aan alle vier de kandidaten de zelfde vragen voorgelegd, die - zeker voor PSP-be- grippen - van uitzonderlijk weinig kritische zin getui gen. Maar de situatie is dan ook hoogst ernstig. Want wat antwoordt Van der Spek, terwijl het partij- Rempt: ...plat-Rotter dams... bestuur zich in allerlei boe ten wringt om partijen elkaar te brengen, op vraag welke mogelij khed hij ziet om binnen de paf tot werkbare meerderheo te komen? „Ik weet niet wat 'werkbaar' wordt bedot Er is op het congres meerderheid van 53 stand gekomen. En daar® valt prima te werken." DE Tweede Kamer K handelt deze week de b£ ting van Buitenlandse ken en de resultaten van3 vorige week gehouden Et» pese Raad in Luxembt' Donderdagmiddag houdt Kamer haar eerste term1 over de ziektekosten. De Eerste Kamer ro# haar beschouwingen over begroting '86 af en behan» daarnaast nog wat klei® wetswij zigingen. Eindredactie: Frans Boog®' Willem-Alexander wordt gesproken. In het ont-1 werp 'nieuw' burgerlijk wet-1 boek wordt al enigszins reke-1 ning gehouden met slachtof. I fers van bijvoorbeeld roddel-1 bladen. Zij krijgen daarin ten I minste het recht op rectifies." tie. Wil de lijdende gemeen-l schap een krachtiger aanpak van wetgever en rechter zal zij eerst gemeenplaatsen! als bovenstaande spreek. I woorden over boord moeten I zetten. Het weldenkende deell der natie zou haar vooroor-l delen kunnen opgeven. Rod.l delaars als niet serieus be-[ stempelen is niet zo gevaar lijk als roddelaars serieus| nemen. De president van de Am i sterdamse rechtbank schijnil een begin te maken met hal serieus nemen van de roddel- pers. Eind vorig jaar heeft hijl in een geding van Noortjél van Oostveen tegen Privél zijn afschuw over deze voreI van journalistiek uitgespro l ken. Volwaardigen kunnen! afschuw opwekken. Mogelijk! dat de rechtbankpresideni| vandaag in het kort ge van de prins zijn afschu»| nader kan verwoorden. Niet wanwege prinselijktl belangen, het maakt immersl niet uit wie procedeert, maatl om het door bekendheiil kwetsbare bevolkingsdeel meer armslag te geven in heil gevecht tegen 'rookgordijrl leggers'. Eén gebod tot rectiT ficatie nu, straks mogelijkl toch een som geld ter schade I loosstelling. Het leerstuk val de onrechtmatige daan vraagt om een nieuwe ont-f wikkeling. Voo vorig RIJSWIJK (ANP) eerst sinds 1968 is hel aandeel van dc trans bedrijven in het vervoer goederen per vrachtautc stegen. Dit gebeurde ten nadele de eigen vervoerders, be ven met een eigen vrach genpark. Het aandeel va transportbedrijven klorr van 57 naar 60 procent Vis Van onze Haagse redactie DEN HAAG/'S-GRA\ MOKIl - Een volgend kal zou bepaalde individuele sidies moeten afschaffer vervangen door een algen lastenverlichting voor de gers. De schatkist zou daar bijvoorbeeld aan huursub vee) minder geld kwijt terwijl de burger zoveel in zijn portemonnee krijg hij in koopkracht er nie achteruit gaat. Die stelling poneerde m ter De Koning (Sociale Za gisteravond tijdens een C avond in zaal De Geubel i Gravenmoer. Volgens de bewinds moet de lastenverlichting de burger de komende j flink worden voortgezet, moet wel gepaard gaan meer korter werken. Al uit de looninlevering daar' en de groei van de economi de werkgelegenheid is vol De Koning te bereiken da lasten voor de burger verl; kunnen worden. De minister noemde ook zuinigingen op de rijksbe ting nodig om ruimte voo burger te maken. In de hui kabinetsperiode, zo hield zijn gehoor voor, is er flink wat bezuinigd, maar zoveel extra uitgegeven feitelijk niet zo veel mei bespaard op de uitgaven. (ADVERTENTIE) Voor eik PROBLEEM een PASKLARE 47öpto^ing ZONWERINGEN B\ AFSLUmNGEN Kunststof (dubbelwandig) t t Gecrtruidenberg, Graal Janstraat 7 01621-1 Gilzc, Kerkstraat 9 01615-2025 öreda, Diks Muidenslraat 41 076-076429 I ttlcn Leur. Peppelgaard 76 01608-20974 zevenbergen, De Potte 1b 01680 26828 DL evaluatie van het Twei i slag gekregen in elf concrt bet gebeuren zelf vallen o stateren. Paus Johannes succes genoemd; de secri 9'sche bisschop Jan Scho dat het niet tot echte conf Pen - die hingen blijkbaar van Mechelen/Brussel, de kerkelijke uitspraak geda; concilie noch vooruitgang De conclusie van Dann resultaten van de synode als goedkeuring van de lijr roomse geloof die de syrr kinstens gedeeltelijk van «n grote wens van Ratzin techismus voor de hele ke Peshst de dikste vinger he namelijk meer bestuursbe, enties en individuele bissc tudie op de langere baan Prioriteit van de Afrikaanse rii Jle van hun kerk- Bove e kerk voortaan meer te en ontvangen mysterie, v sn valt, en de discussies eens te staken. Over bevr vrouw is niet gesproken. Tn^Kensch'jnliik dus een hof zou Danneels wel ee ®ers,e gezicht lijkt. He vof beperkte duur kunnen een RJ,t2'n9er en z'jp gee stan^ dingsmönoeuvre Pd houden. De mon echter wortel geschoten. na, ,f hoppen na hun eufor onirfo na een half jaartje al Róssing had geleken in c' nnrto e ervaring kan de e ook wel eens vrij sne

de Stem | 1985 | | pagina 2