TlROOLS DORPJE V* Wintersporters zien Noorwegen nog te vaak over het hoofd DINSDAG 10 DECEMBER 1985 OEBTEMI EXTRA Kaarsrecht Langlaufen Route Tennis Nederlanders T6 Kühtai: stukje onbekend Oostenrijk Door Jack Arentsen DE NAMEN Rupert Vonbank (65 jaar), Rosi Vonbank (60), Egon Kuen (52), Elisabeth Kuen (52), Karl Graf zu Stolberg-Stolberg (60) en Harry Eisert (30) zeggen u natuurlijk niets. En toch is er iets heel bijzonders met deze 6 Oos tenrijkers aan de hand. Zij zijn namelijk de enige inwoners van Kühtai; een dorpje op zo'n 35 kilometer af stand van Innsbruck en op een hoogte van rond 2.000 meter heerlijk verstopt tussen de van november tot mei altijd be sneeuwde Tiroolse hellingen van de Hohe Mut, Hochalter- kar en Schwarzmoos. Kühtai is nog altijd één van de weinige wintersportgebie den in de Alpenlanden waar de echte toeristroom aan voor bij is gegaan. In geen enkele reisgids ter wereld zal men deze bestemming tegenkomen en toch heeft het dorpje (waar Jiet zomerseizoen slechts de maanden juli, augustus en september in beslag neemt) de wintersportliefhebber veel te bieden. „We weten", zegt Karl Graf zu Stolberg-Stolberg, „dat we in Tirol een vrij unieke plaats innemen. Er zijn om te begin nen maar weinig plaatsen die zo hoog liggen als Kühtai; die gelijktijdig sneeuwzekere pis ten werkelijk voor de deur hebben liggen. Vanuit ieder hotel kan men op de ski's naar de liften. Maar wij voelen er niets voor om werkelijk over stroomd te worden door gas ten. Met een totale capaciteit aan 1.000 bedden, kunnen we nu iedereen voor de volle 100 procent tevreden stellen en dat willen we zo houden. Bij ons ook geen lange wachttijden bij de liften. En door het feit dat er maximaal 1.000 gasten in ons dal zijn", zegt Graf zu Stolberg-Stolberg, „is het mo gelijk dat in een korte tijd iedereen elkaar kent. En dat speciale sfeertje willen we houden. Daarom denkt nie mand in het dorp aan uitbrei ding van de accommodaties. Het Kühtai moet Kühtai blij ven". Deze woorden van één van de zes inwoners van het plaatsje lijken buiten de reali teit van deze tijd te staan, waarin iedereen in zo kort mogelijk tijd rijk probeert te worden van de wintersport toerist. In het Kühtai heeft men echter een andere filoso fie. Dat blijkt overduidelijk uit het 'Anti-stress-program ma'. De negen liften (2 stoeltjes- en 7 sleepliften) kunnen per uur zeker 6.000 mensen vervoeren naar de skihellingen die tot een hoogte van 2.500 meter reiken. De skiërs kunnen kiezen uit 10 af dalingen met een totale lengte van 15 km. De skihellingen langs de 'Hohe Mute'-sleeplift, waar men slechts bij hoge uit zondering een boom op of langs de piste tegenkomt, le veren geen al te grote moei lijkheden op. Degenen die de eerste beginselen van het al pine skiën onder de knie heb ben, kunnen hier al heel goed terecht. De echt goede skiërs gevens de voorkeur aan de hellingen van de Hochalterkar- en Schwarzmoos-liften. Net on der de top van de berg begint de langste afdaling. In het Kühtai is het onmogelijk om afdalingen te maken die vele kilometers lang zijn. Daarvoor ligt het dorp zelf veel te hoog. De langste piste, met een hoogteverschil van 446 meter, houdt de skiër ruim 2 km be zig. Maar voordat deze afda ling eindigt, wacht wel een kaarsrechte piste door het 'Kanonnenrohr' (kanonloop). Voor de niet zo gevorderde skiër vormt een dergelijke af daling in de regel een groot probleem. De snelheid kan tij dens de rechte weg naar bene den ongemerkt hoog worden 't Mj'* Vanaf de nu al besneeuwde bergen kan men het dorp Kühtai, bestaande uit een tiental hotels, appartementen en pensions, binnen skiën. en de engst om dan nog op tijd te kunnen 'remmen' wordt dan per afgelegde 10 meter steeds groter. Maar in het Kühtai hoeft men zich geen zorgen te maken of men op tijd tot stil stand komt. De afdaling van de 'Kanonnenrohr' eindigt na melijk aan de andere kant van de weg, waar een vloeiend om hoog lopende helling automa tisch voor een uitstekende en gecontroleerde vertraging van de ski's zorgt. Vanaf die plaats kan men rustig terug skiën naar b.v. de Drei Seenlift, de Wiesberglift en de Gaiskogellift om op nieuw te gaan profiteren van mogelijkheden op de zeer ruime en niet drukke 'sneeuw velden' van het Kühtai. Niet alleen alpine skiërs (van jong tot oud, van begin ners tot gevorderden) komen volledig aan hun trekken, ook aan de langlaufers is gedacht. In het landschap rondom het Langental is door het toch wel indrukwekkende bergland schap een loipennet van 20 km uitgezet. Kühtai mag dan een stukje Oostenrijk zijn dat bij niet zo veel buitenlanders bekend is, de afgelopen jaren heeft men er wel alles aangedaan om alle vormen van wintersportge noegens naar het dorpje te brengen. Daardoor is het bij voorbeeld mogelijk om -wel of niet onderleiding van erva ren ski-irtstructeurs - liefst 30 verschillende skitochten (met een tijdsduur tussen 1(4 en 6 uur) te maken naar de omrin gende bergtoppen. Oogluikend wordt toege staan -en dat kan nu eenmaal in een gebied waar op de vele overzichtelijke pisten ruimte in overvloed is - om op de hel lingen de skibob-sport te be oefenen. Daarnaast is dit jaar voor het eerst een ijsbaan in het dal te vinden. Ondanks het feit dat Kühtai verscholen ligt tussen een aantal hoge bergtoppen, is het dorp via 2 routes vrij gemak kelijk bereikbaar: westelijk van Innsbruck volgt na zo'n 25 km de afslag die naar dit ge bied leidt. Ook kan men ge bruik maken van de bergweg die via het ötztal toegang geeft tot het plaatsje. In beide gevallen moet, nadat de auto bahn verlaten is, nog zo'n 20 kilometer stevig geklommen worden voor men tussen de sneeuw zit. Enkele jaren geleden is in de omgeving van Kühtai een ge weldig stuwmeer gereed geko men en dat heeft er toegeleid dat het bouwverkeer moest kunnen beschikken over erg ruim uitgebouwde straten. Daarvan profiteert nu ook de toerist die over sneeuwvrij gi houden wegen die laatste kilometer kan afleggen. Kühtai mag dan buiten Oostenrijk nog weinig kendheid zijn, de streek is be slist geen achtergebleven bied als het op de infrastruc tuur aankomt. Tien hotels be- schikken bijvoorbeeld over overdekte zwembaden, sola- ria, Turkse baden, sauna's en zonneterrassen. Bij de diverse skischolen zijn 60 leraren dienst, terwijl voor i kleintjes er natuurlijk een ski- kleuterschool is. Tennisliefhebbers kunnen in Kühtai een heel aparte er varing rijker worden. De overdekte tennisbaan in hotel Konradin en die door iedere gast van het Kühtai gebruikt kan worden, is de hoogst gele gen baan van Europa. Door de ligging boven 2.000 meter is het echter niet mogelijk om met gewone tennisballen te spelen. De ijle lucht vereist speciale materiaal en daar voor is natuurlijk gezorgd. „Wij leven" zegt Karl Gral zu Stolberg-Stolberg tot slot, „in de gelukkige omstandighe den dat ons dorp zo klein is, dat altijd waargemaakt kan worden, wat beloofd is. En dat heeft niet alleen betrekking op de sneeuw die er nu al volop is, maar ook op de totale entoura ge. Om de 1.000 gasten ent dagjesmensen het helemaal naar de zin te maken, wordl tijdens het seizoen de perso neelssterkte in Kühtai op zon 400 man gebracht". En daardoor is dan gelijktij dig de basis gelegd voor i mogelijkheid om ook volop to kunnen genieten van apres- ski, terwijl - al naar gelangdt behoefte van de toerist - muziek in de twee discotheken tot in de late uurtjes blijft spe len. Inlichtingen over het Küh tai: Fremdenverkehrsverbanii Kühtai, A-6183 Kühtai, Tirol, östereich. telefoon 09 43 52 3! 222 of bij het Oostenrijks Ver keersbureau, Singel 464, 1 AW Amsterdam, telefoon C 255933. Door Jack Arentsen ALS AAN de wintersport wordt gedacht, gaat de be- langsteljjng in eerste instantie uit naar Oostenrijk en Zwit serland. Daarna volgen Frankrijk en West Duitsland. Noorwegen komt bij de 'top 5' niet voor. De afstand (zowel over de weg als over het wa ter) en de wat dure drankjes, zijn - wanneer de aandacht op Noorwegen wordt gevestigd- in de regel de eerste argumen ten die worden aangevoerd te gen een reis naar Scandinavië. Noorwegen heeft daardoor wel het exclusieve karakter kunnen behouden. Het echte massa toerisme, waarmee b.v. Oostenrijk en Zwitserland te maken hebben gekregen en waardoor veel van de eens zo geroemde sfeer is verdwenen, is aan dit land nog altijd voor bij gegaan. En toch zijn het de Noren geweest die de alpine ski's hebben uitgevonden, ter wijl zij ook het langlaufen ontdekten. Een skiënd figuurtje dat in een rotswand is gekrast, heb ben historici de zekerheid ge geven dat al zo'n 4000 jaar ge leden de Noren houten latten gebruikten om zich in de sneeuw te verplaatsen. In die vier millennia is er veel in het land veranderd, maar de over weldigende ruimte, de grote sneeuwzekerheid en de frisse atmosfeer zijn gebleven. Vlak bij OIso is al een win- terparadijs te vinden van 45.344 vierkante kilometer groot. Vanaf december tot vaak ver in april kunnen de langlaufers er terecht op een loipennet van meer dan 2.300 kilómeter (waarvan 60 kilo meter verlicht), terwijl voor de alpine skiërs 13 verschillende pistes zijn te vinden. Oslo, als vertrekpunt voor Noorwegen, is weer aantrek kelijk geworden door de nieuwe bootverbinding die vanuit Hirtshals in Noord De nemarken vertrekt. Vier keer per week vaart de nieuwe mammoet-ferry 'Braemer' in 814 uur tussen Hirtshals en Oslo heen en weer. De Brae mer (met 10 dekken) biedt plaats aan 2.000 passagiers en 486 personenauto's. In 2-per- soonshutten met douche/toilet en radio is slaapplaats voor 1288 passagiers, terwijl er ook nog 200 sleeperettes zijn. In het winterseizoen zijn de tarieven uiterst vriendelijk, want passagiers betalen 56.- per persoon; de auto gaat mee voor 72.- en een 2-persoons- hut kost ƒ48 - per bed extra. Tijdens de overtocht heeft de Noorse rederij Fred Olsen Li nes (vooral bekend van de 14- daagse cruises met de Black Prince vanuit Rotterdam naar Madeira en de Canarische Eilanden) nog voor een opval lende attractie gezorgd. De Braemar heeft namelijk een tropische tuin. Op het moment dat men in Olso vaste voet aan wal heeft gezet, wachten snel de einde loos uitziende sneeuwvlakten. Hotels, pensions en apparte menten mogen dan het hoogst op de voorkeurslijst van de wintersporter staan, voor Noorwegen moeten de 'hutten' aan dit rijtje toegevoegd wor den. Deze typische Noorse spe cialiteit moet men 'geproefd' hebben om te kunnen oordelen over 'zomerhuisjes' die ook in de winter een uitstekend on derkomen bieden. Deze hutten zijn er van zeer eenvoudig tot erg luxueus. De meeste huisjes zijn 30 tot 60 vierkante meter groot en geheel ingericht voor 4 tot 6 personen. SSS AJL Vierduizend jaar geleden werd dit tekeningetje in een Noorse rots gekrast. - foto-s noors verkeersbureau de omgeving van het Mjosi meer (het grootste meer va» Noorwegen) toerskitochte» gemaakt kunnen worden. Het bekendse vakantiege- bied is ongetwijfeld het Guit brandsdal met de plaatsen Ve- nabygd, Ringebu en Trette» In totaal 38 skiliften breng» de toeristen naar 30 kilomet» skihellingen, terwijl voor dt langlaufers liefst 500 km loi pen beschikbaar zijn. Ja, en dan natuurlijk LiUe- hammer; de plaats die in 1# graag de Olympische Winter spelen wil organiseren. Het le vendige stadje ligt aan dt noordkant van het Mjosa mee: (waar o.a. de alternatieve elf stedentocht is gehouden) 200 km van Oslo. In het be schutte landschap vindt zelfs de verwende wintersport» alle faciliteiten en ski-moge lijkheden. En als men eet plaats met 22.000 inwoners voor Noorweegse begrippen If druk vindt, dan zijn er goede alternatieven in de dorpjes Nordseter en Sjusjoen, even buiten Lillehammer in® bergen liggen. Omdat in dit deel van Noor wegen de winterplaatsen SP voor stuk via Oslo en Larvik maar eventueel ook via df meest zuidelijke havenpla^ Kristiansand (slechts 4 Pj varen vanuit Hirtshals), go®1 bereikbaar zijn, is het voor Nederlanders die eens in andere omgeving en in een to taal andere sfeer winterspor1 willen beoefenen, steeds aan trekkelijker geworden 'uitstapje' naar Noorwegen K maken. En in dat opzicht is nieuw initiatief van het Nood Verkeersbureau toe te j uichen Voor de eerste keer bevat df algemene winterbrochure van de Noren ook de program®»' van twee op Noorwegen riënteerde touroperators. Do® de scheiding van algem® voorlichting en informal* over logeeradressen, prij2® van verblijf, vaar- en vW verbindingen, heeft de bro chure een voor de reisconsi' ment overzichtelijk kar3'1 gekregen. Informatie over Noor we? en de brochure bijNoors Ve* keersbureau, Zuidermolenw 25, 1069 CE Amsterdam. feoon 020 - 106750. Langlaufen is in Noorwegen een belevenis voor het hele gezin. Wanneer de kinderen nog te klein zijn, trekt een van de ouders een sleetje. Achter het plasticglas en op de gladde ijzers, wordt op die manier het kind al vertrouwd gemaakt met de sneeuw. Maar de hutten zijn niet de enige specialiteit in Noorwe gen. Neem bijvoorbeeld de spoorlijn Oslo-Bergen. In de winter gaat van dit 470 kilo meter lange traject een bijzon dere aantrekkingskracht uit. Tijdens deze reis langs Gol, Al, Geilo en Voss rijdt de trein op een ongekende hoogte. Zo'n honderd kilometer lang trekt de locomotief de prima ver warmde wagons boven de boomgrens door de bergen. De forse schuivers die voor de 'loc' zitten, hebben op deze hoogte van rond 1.300 meter boven de zeespiegel, vaak de grootste moeite om de sneeuwvracht van de rails te kunnen duwen. Tijdens deze 8 uur durende rit krijgt men niet alleen een indruk van Noorwegen (schit terende vergezichten en de donker blauwe lucht die de vroege poolnacht aankondigt), maar is het ook een verade ming wanneer voor het eerst de tintelende frisse vrieskou van Scandinavië tot de longen doordringt. De ras-echte win tersporter krijgt dan zelfs het gevoel dat hem iets bijzonders overkomt. Steeds meer Nederlanders hebben de laatste jaren de Noorse winter als bestemming gekozen. Elisabeth Heyerdahl- Jensen, de directrice van het Noors Verkeersbureauin Am sterdam schat dat globaal zo'n 3.000 Nederlanders dit jaar weer voor hun wintervakantie naar Noorwegen gaan. Geilo, dat op zo'n 260 kilo meter van Oslo en Larvik ligt, behoort tot één van de favo- tiete bestemmingen. En dat komt niet in de laatste plaats door de goede infrastructuur. Geilo biedt niet alleen een groot aantal gemarkeerde loi pen voor de langlaufers, maar ook voor de alpine skiërs zijn er veel mogelijkheden. Elf lif ten met 20 geprepareerde af dalingen, zijn op de hellingen te vinden: Geilo is uitgegroeid tot Noorwegens wintersport plaats nummer 1. Tussen 21 december en 21 maart worden er 9-, 10-, 11- en 12-daagse ar rangementen aangeboden die in prijs varieren tussen 1.050 tot 1.470.-. Bij deze prijzen is de retourreis per boot (in 2- of 4-persoonsbinnenhut met wastafel) inbegrepen. Geilo ligt samen met Gol in het Hallingdal; een bosdal met aan beide zijde bergen en hoogvlakten. Het dal strekt zich uit tot de Hardanger hoogvlakte, het grootste berg plateau van Noord Europa. Het bergebied rond Gol is vooral uniek voor degenen die grote tochten op de langlaufs- ki's willen maken. Wat dichter bij Oslo ligt het gebied van Gjovik, Synnnfjell en Lygnaseter met op de ber gen een aantal fraaie slalom- pisten. Het droge en zonnige landklimaat van deze streek, draagt er ook toe bij dat er in

de Stem | 1985 | | pagina 18