Gevangen in eigen netten 'Verklar Croes wi Hypotheekrente per 26 november 1985 ZATERDAG 7 DECEMBER 1985 ;EXTRAOP ZATERDAG5 DE SCHIPPERS-NAAST-GOD VAN URK *De fomeet vtut BERT VAN VELZEN Wroeging 7ATERDAG 7 DECEM vm OVER VORMINi Til PAGINA 4 Door Rinze Brandsma URK - De burgemeester hekelt in bittere be woordingen de opstelling van Den Haag. De dominee striemt vanaf de kansel met de Tale Kanaans het wanbeleid van staatssecretaris Ploeg. De vissers lappen vangstafspraken aan hun laars. Een heel dorp, een heel eiland gooit massaal de kont tegen de krib. Urk muit. Al bijna 100 Urker vissers hebben een proces-ver baal of een waarschuwing aan hun pikbroek gekre gen. Omdat zij veel te veel schol aan de wal gebracht hebben. Verboden vis, want Urk had in september al meer schol gevangen dan voor dit hele jaar was toege staan. Urk vangt door. Schol ge noeg in de zee, zegt Urk. Het totale Europese quotum wordt nooit volgevist, geef ons dan nog wat speling, zegt Urk. Maar de algemene inspec tiedienst AID van het ministe rie van Landbouw en Visserij sloeg toe. De administratie van de Urker visafslag werd in beslag genomen. De (waar nemend) directeur en zijn mensen verhoord. Omdat de directeur zweeg, draaide hij zelfs vier dagen de bak in. Valsheid in geschrifte, riep de officier van justitie, fraude. Want er was zogenaamd Duitse schol aangevoerd, fei telijk van Urker schepen af komstig, om zo onder de quota (maximaal te vangen hoeveel heden) uit te komen. Meer ar restaties en een rechtszaak zullen volgen. Den Haag dreigt met strenge straffen: schepen van hardleerse Urker vissers aan de ketting, verbeurdverkla ring van de vangst, hoge boe tes. Urk kookt. Bloed aan de paal, roepen de wijdgebroekte vissers van Urk, bekend om hun harde koppen en onver zettelijkheid. Er is gedreigd met blokkades van havens en waterwegen. Het gaat erop of eronder. Oorlog om de platvis. Al jaren De Urker visoorlog woedt al jaren. In feite al een halve eeuw. Af en toe laait de strijd op en slaan de Urker vissers Den Haag en de controledien sten met platvis om de oren. Of met blokkades. Of, bewe ren ingewijden, met slimme en consequent volgehouden mis leiding, via dubbele boekhou dingen, echte veilingbriefjes en kladjes, 'witte, wit-zwarte, grijze en zwarte' vis. Het 'ge heim van Urk'. Urk lijkt de zwarte zeewolf onder de Nederlandse zeevis sers. Ook in andere vissersha vens zijn proces-verbalen op gemaakt wegens overtredin gen van vangstverboden. Maar Urk maakt het het bontst. Urk is visserij, sinds men senheugenis. De Urkers voelen zich de ongekroonde koningen van de visvangst. Heel Urk (11.000 inwoners) is aangewe zen op vis. Alles is in eigen handen: van werf tot fileerde- rij, van kotter tot koelwagen, van diepvriesbedrijf tot vei ling. De 900 vissers (de Neder landse visserij vloot telt in to taal 3500 opvarenden) helpen tienmaal zoveel Urkers aan de wal aan werk: een heel dorp, of zeg maar eiland, ondanks de inpoldering. Ieder jaar, november of de cember, vliegen Urk en Den Haag elkaar in de haren, sinds tien jaar geleden op Europees niveau vangstbeperkingen werden ingevoerd. Ook nu zijn de toegestane quota allang volgevist (op die van tong na), maar Urk wil doorvissen. Want „onze gezinnen moeten eten, juist december is zo'n beste visma'and, onze kotters kosten aan rentelasten alleen al een ton per maand als ze stilliggen. Dan gaan wij, dan gaat heel Urk failliet." Eiland Urk is een eiland gebléven, waar veel zwart is: kleding, geloof en handel. Met 'eigen God en gebod. „Welkom in Urk, welkom óók in de kerk", is de fronzende groet op bor den aan de toevoerwegen. Urk staat stijf van de kerken. De grafstenen op het kerkhof zijn haast te klein voor de lood zware teksten vol zonde- en Godsbesef. Urkers zijn vrijbuiters. Al tijd geweest. Maar ook zij heb ben zich te onderwerpen aan de Europese vangstbeperkin gen, de beruchte quota. De Urker vissers voelen zich waarlijk Schipper Naast God. Beschermende maatregelen om de visstand te bescher men? „Ach, zo het God be haagt, laat Hij nog wel wat visjes geboren worden." Vestig De Urkers voelen zich de ongekroonde koningen van de visvangst. Heel Urk (11.000 inwoners) is aangewezen op vis. - FOTO'S ARCHIEF 0E STEM uw vertrouwen liever op God dan op de biologen. Lang viel goed te leven met de quota. De straffen waren mild en stonden in geen ver houding tot de rijke opbrengst. Het ging de vissers naar den vleze. Urk werd gezegend met een overstelpende welvaart. Voor een matroos was ƒ4000 per maand in het handje niet ongebruikelijk, een jaarloon van ƒ80.000 voor een knecht geen uitzondering. Het kleine dorp telt 15 miljonairs. En wij ken vol met kasten van weel derige huizen, waarop de tv- antenne vaak ontbreekt. Want dat is het boze oog, Gode een gruwel. De schepen groeiden in om vang en motorvermogen. Zo sterk, dat de eigen haven er te klein voor werd. Delfzijl, Den Helder, Den Oever, Lauwer- soog, daar liggen de Urker reuzen. Een kotter, voorzien van de meest geavanceerde apparatuur, kost al gauw ƒ8 miljoen. Maar alle vis gaat on veranderlijk naar de eigen af slag. Wat bleef, dat was het harde werken. Zeevisserij is beulswerk. Weinig slaap, zwaar werk in vaak slecht weer. Elk uur of 1 uur gaan de netten omhoog, 24 uur per dag, van zondagnacht tot za terdagmorgen. Grijs en zwart De vis stroomde Urk bin nen, zilt goud. Op de quota werd wat gevonden. Er ont stonden 'grijze' en zwarte vis markten. Op de visafslagen (niet alleen in Urk) stonden bakken, waar vis in belandde zonder vermelding van het schip. Dure tong kwam in de administratie als tarbot, di vers en/of zeevis. Er werd ge lost in Duitse havens. Per koelwagen ging het dan als 'import' naar de Urker vis mijn. Partijen vis gingen niet 'over de klok', maar vissers verhandelden rechtstreeks aan viskopers. Of het ging wel via de afslag, maar op 'kladjes' met dubbele boekhouding, niet in het officiële jaarverslag, niet in de cijfers naar ministe rie en dus naar de EG, maar wel naar het gemeentebestuur dat op de hoogte was. Een Ur ker gewetensconflict met de penetrante lucht van vis. Donderdag zei een gespan nen burgemeester A.P. Buys van Urk, in reactie op de stroom van voor Urk slechte publiciteit, dat de visafslag voldaan had aan alle admini stratieve verplichtingen. Er was, kort gezegd, juist gehan deld en de afslag zou gewoon doorgaan. Arrestatie en in sluiting van directeur De Bois van de afslag was afkeurens waardig; onaanvaardbaar dat de man het stempel fraudeur kreeg. Staatssecretaris Ploeg moest maar eindelijk eens met een goed beleid komen, waar door Urk economisch uit de voeten kan. ber door te vissen, dan komen wij niet in de problemen", zei donderdagavond R. Bakker, directeur van een groot vis- verwerkend bedrijf op Urk, voor 99% afhankelijk van ex port en gespecialiseerd in .schol. Saneren zou Urk een doodsklap geven, want Urk is nu eenmaal vis. Doorgaan En hoe strenger in de leer, Beroep hoe gruwzamer het Godsbeeld, hoe meer gemak met het over treden van de bepalingen, zo leek het wel. (ADVERTENTIE) Maar de EG dwong Neder land tot een straffere aanpak. Rapporten repten van stelsel matig grenzeloos overtreden van de quota. Voorbeelden: Scheveningen, een dag in april 1984. De officiële markt bracht 1000 kilo tong op de klok, 'grijs' ging 2560 kilo tong en 960 kilo schol van de hand. Urk, 13 augustus 1984: 13.080 kilo schol, 4000 daarvan werd aan gemeld. Het quotum makreel voor Nederland in '84 was 37.300 ton; in juli was al meer dan 90.000 ton gevangen. Het quotum voor schol was in juli al met 200% overschreden, al dus de EG-rapportage. Het liep de spuigaten uit. De straf fen werden goed streng. Moeten De schippers zeggen tot hun verdediging dat ze wel móé ten. Hun gezin moet eten, hun schip afbetaald, gevaren moet er worden, quota of niet. De totale miljoenenindustrie van visverwerkend Urk is van hun vangsten afhankelijk. Boven dien, zeggen zij, heeft Neder land zich laten afschepen met te lage quota. Buitenlandse visserij vloten halen de hun toegewezen aantallen bij lange na niet. Zo werd vorig jaar door de EG-landen in to taal 157.000 ton schol opgevist, terwijl 182.000 toegestaan was. De Nederlandse vloot mocht 65.000 vangen, maar trok er 102.000 ton uit, de Britten mochten 48.000 buitmaken, maar stelden zich tevreden met maar 17.000 ton schol. Dit jaar was ons quotum aan schol 81.600 ton. Dat was in septem ber al volgevist. „Geef ons dan extra wat de anderen niet kunnen vangen", roepen de vissers. Het gemeentebestuur deed een dringend beroep op de autoriteiten, terughoudend te reageren om emoties en esca laties te voorkomen. Blokka des, zei de burgemeester be zwerend, verwachtte hij niet. Maar Urk, zei Buys ook, is geen vat vol engelen. Geëmo tioneerd: „Urk staat voor een harde confrontatie. Als de vloot voor de wal komt, zullen ze zeker ook schol als bij vangst hebben. Als je op tong vist, dan komt er schol mee. Als dan de AID op de wal staat, schepen aan de ketting legt, vangsten verbeurd ver klaart..." Twee oude Urker vissers in klederdracht op de publieke tribune maken de zin grijnzend af: „Bloed aan de paal." Niks saneren, zoals Ploeg dreigde. „Ik kan mij niet neer leggen bij zo'n onheuse uit spraak. Dat irriteert, wekt op Urk emoties op, escaleert." De burgemeester benadruk te: de quota moeten omhoog. Voor schol met zeker 20-30%. Dreigend: „Onze vloot moet de ruimte krijgen om de capaci teit waar te maken die ze heeft. En de scholstand is nog nooit zo groot geweest als nu." Maar met hoeveel heeft die vloot het Urker groepsquotum voor schol (28.000 ton) dan al overschreden? Gelach en een ontwijkend antwoord: „Als ik dat zeg, geef ik meteen aan welk strafbaar feit gepleegd is." Is dan niet via slinkse Duitse omwegen Urker schol aangevoerd? „Waarom zou vis op onze afslag niet aangevoerd kunnen worden door derden? Wat doet dat ertoe, als die vis door een Urker visser in Duitsland is aangevoerd? Dat is geen valsheid in geschrifte, hooguit voldoet de admini stratie dan niet." De vissers op de tribune gniffelen. „Als wij maar de gelegen heid krijgen om tot 15 decem- De staatssecretaris had veel eerder moeten ingrijpen met duidelijke vangstafspraken: zoveel per week aanvoeren, niet meer. Maar, geeft Bakker toe, ook de visser draagt schuld. „De visserman gaat door. Die stopt niet op donder dag, als hij genoeg heeft, maar gaat door tot zaterdag." Buur man een mooier schip? Wacht maar. „Vaak doet de vrouw de boekhouding, veel vissers we ten van geen quota. De Urker mentaliteit is: de zee op, kij ken wat je in je netten kan krijgen. Vrij man. Niet naden ken, vissen zoveel je kunt. Dat is altijd zo geweest, niet alleen met de vissers van Urk, ze we ten niet beter en het zal altijd wel zo blijven." Maar hoe zit dat met de plicht tot gehoorzamen aan de overheid, een gebod voor iedere diepgelovige christen? Bakker: „Als de overheid niet handelt naar Gods woord, dan mag ik overtreden." Blokkades zijn uit den boze, vindt ook Bakker. „Maar als gedreigd wordt met de ME op de kade, als de visser overver moeid aan wal stapt en daar mee geconfronteerd wordt, dan knapt er wat bij hem. Als hij moet stilliggen, dan kan ik me voorstellen dat hij uitvaart om te blokkeren, de Waterweg dicht of zo." Één karaktertrek hangt de Urker in het bijzonder aan. Dat hoor je, als je de paar mensen aanschiet, die wel praten willen. Want Urk is deze dagen een taai aaneenge sloten front, dat tegenover de boze buitenwereld de kaken stijf gesloten houdt. „Wie heeft het meest? Wie heeft het grootste, het sterkste, het duurste schip? Niet eerder naar huis om nog wat plezier van je geld te hebben, maar doorgaan tot zaterdag", zegt de eigenaar van visrestaurant De Kaap. En oud-scheepstim merman A. Hakvoort boven de prachtige scheepsmodellen die hij maakt voor zijn klein- en achterkleinkinderen: „Een visser is een grote egoïst: altijd meer dan de ander willen, meer vis, meer geld. Geen be perking, dat duldt hij niet. Een vrijbuiter." Het oude Engelse volks rijmpje: Of all the comets in the sky, There's none like Comet Hal- ley. We see it with the naked eye and periodically. wringt zich in komische klemtoonverschuivings- bochten om toch maar in ieder geval te rijmen. Het herinnert me aan mijn HBS-tijd, toen de leerlingen elkaar vermaakten met klemtoonverschuivingsrij - men als: O doctor Soe Yat Sen, wat kijkt u benepen? Trapt men u op uw penis in deze gevangenis? Wat anders dan de klemtoon is de uitspraak van de ach ternaam van de Engelse astroloog. In navolging van mijn leraren heb ik Halley altijd laten rijmen op 'val ley', zoals het rijmpje doet. Naar alle waarschijnlijk heid heeft hij zijn achter naam anders uitgesproken. Dr. John Mason in The Lis tener van 14-11-1985 komt met een correctie op het oude volksrijmpje om de juistere uitspraak van Hal ley beter tot z'n recht te la ten komen: Of all the comets in the sky There's none like Comet Hall(ey). We'll see it with the naked eye, but this time rather poorly. Wees up-to-date en gebruik deze uitspraak als u de spreuk opmerkt op een ge velsteen aan de Academie singel en voor uzelf hardop declameert: Ik werd gebouwd in negen tien tien, toen de komeet van Halley werd gezien. Die gevelsteen is er nog. Een veel mooiere - gouden let ters tegen een blauwe ach tergrond - op het hoekhuis Wilhelminapark-Koningi- nestraat is samen met het thuis verdwenen. Die was van 1914 en luidde: Nooit groter krijg aan schouwd dan toen ik werd gebouwd... Tijdens de Duitse bezetting had onbeekende hand daar in de verduistering met krijt onder geschreven: Een kwart eeuw later over troffen door Hitler met zijn gore moffen. poAttö-wm I Je L CAPONE, keizer van de Amerikaanse ..gangsters, was een man van grote verdorvenheid. Vergeleken met hem mag ik me rekenen tot de braven die men aantreft in de legioenen der on geschoeide monniken. Capone was zeer tevreden over zichzelf en met een air van vette zelfge noegzaamheid op het geschon den gelaat, alsof hij net een dol lar had gestort in een der kerst ooi ten van het Leger des Heils, egde hij, ten overstaan van hy- perkinetische verslaggevers met achterop het hoofd staande hoeden, de volgende verklaring af: „Denk nou niet dat ik een van die verdomde radicalen ben. Je moet niet denken dat ik hel Amerikaan se systeem zit te ondermijnen. Die man had lef. Zijn leven is een droeve litanie van moord en brandschatting, van afper sing en folter - als ware hij een van de afgezanten van Lucifer op aarde - en nog roept hij zijn zegen af over Gods eigen land, het land der onbegrensde mo gelijkheden. Hij was het sys teem in ieder geval dankbaar. Als Al Capone het salpeter zuur van de schuldgevoelens in zijn lijf had voelen razen, waar mee ik zo pas en licht ontstemd door de sinterklaasgezangen door de druilerige regen liep, dan zou hij vermoedelijk zijn ingetreden bij een strenge kloosterorde om daar de boe ken bij te houden. Helaas, ge voelens van schuld en boete E schijnen slechts te zijn wegge- legd voor de beoefenaren van de kleine boosheid. De groten ondervinden daar geen hinder van. Als het geholpen had, zou ik op blote voeten een pelgrim stocht hebben ondernomen om de oorzaak van mijn wanbedrijf te doorschouwen De wortel schuilt in ongeduld; het is on geduld dat het wilde beest van de drift in mij doet losbreken van zijn kettingen. Het beest gromt als ik de tanden zet in een stukje banketstaaf waar ik eigenlijk nee tegen had willen zeggen en de opperhuid van bladerdeeg in schilfers neer daalt op mijn broek. Hel on dier brult als ik vergeefs pro beer een draad (het kameel) door het oog (het muizevotje) van de naald te sturen. Ik zet geen knopen aan, maar brul ze. Eigenlijk zou ik, in deze rode momenten van crisis, moeten opzien naar het zwerk en zeg gen: Geef mij geduld, O Heer Helaas, geduld heb ik Ik kan niet geduldig zitten rj len aan kristalontvangertjcJ horlogewerken. Steeds bi er een moment aan waar het werkstuk wil vergruiztJ In een gruwelijke chemisch;] actie wordt het ongeduld om. vormd in woede en vernielij Ik bezit ook niet veel ingd kelde spulletjes meer en ij gaf het uit een stuk gehot, hobbelpaard mij meer vreui dan de bromtol of het mertje-tik. Geef mij geduld, O Hceil loop krom van wroeging regen omdat ik, in dooroif duld opgezweepte woede, eens in acht octaven heb sti jodelen. Wal er dan opt dem van mijn gemoed heeft] gen schroeien komt er t bale misbaksels uit, als i nenslop. Als ik plinten verf] met een witte spiegel rondlT als een zeldzaam hert; timmer en de beits aan m pels kleeft en de witte aii] van mijn profielzolen mijJ staren vanaf het parket, (lil de beer los. Ik zoek het geduld des gel ten landmans, de kalmte vil visser. De wroeging waar] ik het had, betrof een verj knots die ik geworpen hail waarvan ik nu wilde dat heil boemerang geweest was, mij met een gongslag teger j achterhoofd had geraakt zult u zeggen, zo'n veil knotsje, dat deert toch i Vanwaar dit bitter zelfvet»! Ik zal u zeggen waarom, li land van Al Capone geldt in strafrechtspraak dat de I van een bokser een dot wapen is. Eenvoudige mishJ deling door een bokser i daar onmiddellijk poging I moord of doodslag. Wie het woord leeft moet weteul zwaar men door woorden if worden gekwetst. Hlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Friesch-Groningse Hypotheekbank M/A maandbetaling achteraf M/V maandbetaling vooraf met gemeentegarantie 1,5 afsluitprov zonder gemeentegarantie 2 afsluitprovistfl HJ/A halfjaarbetaling achteraf I KW/A kwartaalbetaling achtera' I ccc VERVOLG VOORPAGINA De CCC heeft een derde ge plande aanslag op d NAVO-leiding in de buur van Bergen gisteren op he laatste moment niet uitge voerd. Dat stond ook in he pamflet dat in Brussel wer gevonden. Om 4 uur gisterochtem werden de Rijkspolitie en d stationschef van Oudenaar de, 30 kilometer ten zuidei van Gent, door een frans sprekende man, die zei li van de CCC te zijn, telefo nisch gewaarschuwd dat e een bom zou ontploffen i Wontergem-Petegem vla bij de spoorlijn Oudenaarde Kortrijk. De man vroeg d treinendienst op dat trajec te staken. De Belgische spoorwegei legden inderdaad het trein verkeer op het bewuste tra ject stil, een situatie die t< laat op de dag voortduurd Even voor 5 uur ontplofte c bom bij de regelkamer va het NAVO-net met als gc volg een grote schade aan c pijpleiding en het vrijkome van benzinedampen. Iets eerder, om 10 voor werd zonder aankondigin de -bomaanslag gepleegd i Versailles bij Parijs op h< kantoor van een prive-on derneming CEOA, die vei antwoordelijk is voor c verdeling van de brandstt onder de NAVO-lidstatei Het gebouw in Versaillt werd ernstig beschadig door een bom, die op ee vensterbank was gi Annuïteiten- hypotheken beta lings wijze rente vast gedurende af- sluit- provi- sie in rentepercentages met gemeente garantie zonder 1 gemeente- m garantie I opgave bank werke lijk opgave bank wertel lijk A.B.N M/A M/A M/A M/A M/A M/A M/A Var 1 jr. 3 jr. 5 jr. 7 jr. 10 jr 15 jr. 1.5 1.5 1.5 1.5 1.5 1.5 1.5 7.0 7.1 7.5 7.7 7.9 7,9 8.2 7,39 7,50 7,93 8,15 8,36 8,36 8,69 7.2 7.3 7.7 7.9 8.1 8,1 8.4 7,6! 1 7,71 8,1» 8,3» 8.» 65» 8,911 Amro bank M/A M/A M/A M/A var. 2 jr 5 jr. 7 jr 1.5 1.5 1.5 1.5 7.2 7.7 7.9 7,61 8,15 8,36 7.0 7.4 7.9 8.1 7,3» 7,8» 8,3» 8,5» Centrale Volksbank M/A M/A 2 jr. 5 jr. 1 1 6.9 7.4 7,23 7.77 7.1 7.6 7,4» 7.9» Direktbank/ NCB bank M/A M/A M/A 1 jr. 3jr 5 jr. 1 1 1 6.9 7.3 7.5 7,23 7,66 7,87 7.1 7.5 7.7 7,4» 7,0» 8,091 Grenswissel kantoren/CDK M/A M/A HJ/A HJ/A 1 jr. 5 jr. 1 jr. 5 jr. 1 1 1 1 7.0 7.5 7.2 7,7 7,34 7.8 7 7,43 7,96 7.2 7.7 7.4 7,9 7,5» 8,0» 7,6» 8.1» Hypotheekf. Noord-Br gemeenten M/A M/A M/A M/A M/A 5 jr 10 jr 15 jr. 30 jr. renterust 1,25 1.25 1,25 1.25 1.5 7.6 7.9 8.1 8.4 7.7 8.11 8.44 8.65 8,98 8,25 7.6 7.9 8.1 8.4 7.7 8,11 8,4» 8,6» 8,9» aw Van lanschot/ Woon- opstart fonds Holland"1 M/V M/V M/V M/V M/V M/V var. var. 1 jr. 2 jr. 5 jr. comfort 1.5 1.5 1.5 1.5 1.5 1.5 6.5 6.7 6.9 7.5 7.5 7,01 7,23 7,43 8,10 8,10 6.9 6.5 6.9 7.1 7.7 7.7 7,3» 6,9» 7.3» 7,56» 8,2» NMB M/A M/A M/A M/A 1 jr. 3 jr. 5 jr. 7 jr. 1.5 1.5 1.5 1.5 7.0 7.5 7.7 7.9 7,39 7,93 8,15 8,36 7.2 7.7 7.9 8.1 7$» 8,1» 8.2» 35» Postgiro en Rijkspost spaarbank M/A M/A M/A 2 jr. 5 jr. 7 jr. 1 1 1 7.0 7.5 7.7 7,34 7,87 8,09 7.2 7.7 7.9 Tï» 65» 83» RABO (adv.) M/A M/A M/A M/A HJ/A HJ/A HJ/A HJ/A var. 3 jr. 5 jr. stabiel var. 3 jr 5 jr. stabiel 1.25 1.25 1,25 1,25 1.25 1,25 1,25 1,25 7.1 7.4 7.6 7.8 7.3 7.6 7.8 8,0 7.42 7.74 8,01 8,23 7.57 7,88 8,09 8,30 7.3 7.6 7.8 8.0 7.5 7.8 8.0 8.2 85» 8,2» 8,4» 7,77» 8.5» 8,3» 8,5» RABO (hypo) M/A M/A HJ/A HJ/A 3 jr. 5 jr. 3 jr 5 jr. 1.5 1.5 1.5 1.5 7.4 7.6 7.6 7.8 7,82 7,98 7.91 8,12 7.6 7.8 7.8 8.0 ~~79» 8,2» 8,12» 8,3» Verenigde spaarbank M/A M/A M/A M/A Vt jr. 3 jr. 5 jr ideaalr, 1 1 1 1 7.1 7.2 7.5 7.4 7,44 7.55 7.87 7.77 7.3 7.4 7.7 7.6 ~~W» 7,7» 8,0» SB Westl. Utr. st. standaard standaard no-risk lage lasten interim 4e kw 85 budg M/V M/V M/V M/V M/V M/V KW/A 2 jr 5/9 |f. 10/15 jr 5 jr. 7 jr. 1 jr. var. 1.5 1.5 1.5 1.5 1.5 1.5 1.5 7.0 7.7 7.9 op 6.9 8,3 7,55 8,32 8,54 aanvr. 7,45 8,74 7.2 7.9 8.1 op 8.1 6.9 8.3 6.5» 8.7» aanv» 8,6» 7,4» 07» Leven hypotheken Centr. Beheer M/A 5/10 jr. 15/20 jr. -.~ 7.8 7.9 8,08 8,19 7.8 7.9 U» 8,1» Levensverz. aangesl.bij NVL M/A M/A 5/10 jr. 15/20 jr. 7.8 7.9 8,08 8,19 7.8 7.9 ~~aó» 5,» Nationale Nederlanden M/A M/A 5/10 jr. 15/20 jr. 7.8 7.9 8,08 8,19 7.8 7.9 8.0» HARARE (UPI) - De drie] daagse conferentie van de We-I reldraad van Kerken in Hara-I re, de hoofdstad van Zimbabj we, is vrijdag geëindigd mei het goedkeuren van een 'Ver-| klaring van Harare', waarin wordt gevraagd om onmiddel-j lijk ingaande, uitgebreid] sancties tegen Zuid-Afrika wegens het voortduren van Apartheid en om steun vooJ zwarte bevrijdingsbewegin-l gen. Geen enkel land ter we-l reld zou nog mogen overwegen leningen te verstrekken aai] de Zuidafrikaanse regering ondernemingen of financiëld instellingen, aldus de verklap ring. De 88 afgevaardigden wer] den het na urenlange inge-1 spannen discussies eens ovel de tekst. Sommige deelnemer! PEKING (RTR/DPA) China zal zijn strenge ge boortepolitiek om de bevoll kingsgroei binnen de perkea te houden in de toekomst ge] leidelijk aan versoepelen. In bepaalde gevallen zuil len meer jonge paren toel stemming krijgen twee if plaats van één kind te nel men. Dit heeft de voorzittel van de staatscommissie vooï gezinsplanning, Wang We| gisteren gezegd in eel vraaggesprek met het dag| blad 'China Daily'. De lokale overheden i] bepaalde gebieden zullen paren toestemming moge] verlenen een tweede kind i nemen indien de eerstgebd rene een meisje is, indien zl leven in erg arme of afgelq gen gebieden en indien tussen de geboorte van hel eerste en het tweede kind een periode van vier of vijl jaar ligt. Voorts wordt ee] uitzondering gemaakt vo gehandicapte kinderen en i{ het geval de vader en moeder beiden ook enig kinfl zijn. Wang zei dat de groei va^ de Chinese bevolking in FGH Hypotheekbank verlaagde deze week haar tarieven met 0,2%, waarmee sluiting gezocht is bij de concurrentie De verwachting is dat de rente over hele linie ongewiizigd zal blijven totdat de geld- en kapitaalmarkt de resultaten de 7% staatslening heeft verwerkt Mogelijk dal op korte termijn wel de rente vf de lange rentevaste perioden onder neerwaadse druk komt te staan. Copyright „Vereniging Eigen Hj] ORANJESTAD (ANP) - MEP wil niet praten over vorming van een nieuwe Aru oaanse regering, zolang de op Positiepartijen AVP, ADïj "Da en PPA niet terugkome op eerder gedane verklaringe. «at zij niet met de MEP in regering willen zitten. Dat heeft de leider van u MEPBetico Croes, in OranjrJ stad bekendgemaakt. In een telexbericht aan ir. formateur Henny Eman zea Croes dat praten tijdsverlia j?> gezien de verklaringen va] oe vier oppositiepartijen (dea beschikken samen over de] tien van de 21 zetels in ha meuwe Arubaanse paria ment). Die partijen hebbe voor en na de verkiezinge- yerklaard niet met de MEP il een regering te willen zitten. "Dit betekent logischerwil ofi 'n oppositie gaan] 'dus Croes. „We hebben datf een belangrijke en mooie taaJ

de Stem | 1985 | | pagina 4