import Honderden elektronische oren en ogen spioneren vanuit de ruimte I W^rfATERPAXi DECEMBER 1985 W4 landen aan dek, ternreactoren be- tot het lading- I. alleen over zee, ook over land en de meest moei- omstandigheden de vracht 'aan tezorgd. Zo slaag- Nederlanders er een complete fabriek over de te slepen. erde Filmrolletje 'Big Bird' Feilloos Oceaanverkenners Schattingen itoff Express-directeur Bert Mintoff is een beetje boerse tegenover 'm zit dan gaat er - foto ton den haan ageren door het bin- illastwater in de Doek let. Het water steeg te n aan wal knikten en lengterichting over de louwwerf. den en stijgen van het Middellandse zee be- Volgens metereolo- ;en volstrekt onvoor- Autoriteiten ontken ank van Malta echter ;1 zich al eens eerder d voorgedaan, n de scheepsverzeke- ken. Het losgeld van len is betaald. Wordt dd dat de bemanning jress 20 geen schuld ;eval dan kunnen de jorst nat maken om ta terug te vorderen, hele toer", vermoedt i je weet hoe ze in officiële verklaringen xht". Express Shipping BV 1 tevoorschijn als la- tmers P 1 London et losgeld betaald. Op ekeringspolis betaalde ook de ligkosten van ing. Bekker zegt niet laar aangenomen mag ;hip als de Doek Ex- 10 gulden per dag kost. blliggen betekent een Bjoen gulden, eeft de verzekering-ex- tan tie aangeboden om in meteen te lossen en deel van de eisen tege- vlaar daarmee zouden un troef verhezen en ljoen moeten dokken. Rotterdam bliksem- lock Express, we willen met die kraan aan dek isten ook betalen, ekeraars goed kunnen met die oplossing ak- even miljoen en ruim tt samen elf en dat is uk minder dan vijftig n is het een deal vol- adities van Hollands iirecteur Bekker glim- aagt: „Heb je al koffie door een VN-overeen- ïeft de indruk dat som- in het Zuidpoolgebied lan alleen een weten- oor ogen hebben. Men >rgd dat de twaalf on- het Antarctische ver clubje zullen gaan vor- elijk zal gaan bepalen rofiteren van de moge- Zuidpoolgebied. ook argumenten die nstandhouding van het niet in het minst om- te uitstekend heeft ge- een aantal wijd uiteen- en bijeengebracht, die onderzoek plegen en hebben getroffen om de auna van het gebied te ondertekenaars van het g met het opzetten van regeüng, waarin de ex- itatie van de natuurlijke nmen van Antarctica worden. Tegelijkertijd d in de gaten gehouden gevolgen hiervan op het h. tier uiteindelijk van zul- büjft echter als een ocles boven het verdrag e ergernis van veel be- ies hebben de VN de veer een jaar opgescho- Copyrlght The Guardian/De Stem Fokker D VIII uit 1918. In de geiwiaren van de spionage vanuit de lucht werd WSjort toestellen gebruikt. - foto anp Door Walter Devenijns IerGENS IN de ruimte hangen honder den afluister- en fotografeermachines f jje het land van de andere partij tot in talie hoekjes bekijken en beluisteren. Amerikaanse satellieten luisteren de te- efoonlijnen van het Kremlin af en de lussen proberen op hun beurt een blik e „erpeit in de rakettensilo's in North Dakota. Enkele honderden kilometers boven ons hoofd schijnt de voorspelling die George Orwell in zijn boek '1984' schreef waarheid te worden: 'Big brother is wat ching you'. Informatie verzamelen over de tegen stander is een spel wat eeuwenlang ge speeld wordt. Het oude Romeinse rijk maakte al gebruik van spionnen. Wie ge gevens over de vijand heeft, kan sneller reageren en hem verslaan. Belangrijk is het natuurlijk om inlichtingen te krijgen over de toestand van een land. Wie is er aan de macht? Waar liggen de legers? Is de bevolking tevreden met de huidige re gering? Etcetera. Vroeger werd gebruik gemaakt van spionnen, handelsreizigers en kranten. Later kwam de techniek erbij om het menselijke handwerk te verlich ten. Rond 1800 verschijnen de eerste mili taire observatieluchtballons. Als ergens twee legers op elkaar botsten dan klom" de generaal van de ene partij in zijn luchtballon en keek stiekem naar de ge neraal aan de andere kant. In 1911 be ginnen vliegmachines de lucht te door klieven. De Italianen gebruikten ze het eerst voor verkenningen. Kapitein Piazza van het legerluchtvaartkorps klimt man haftig in zijn wankel gevalletje en maakt een verkenningstocht boven de Turkse stellingen in de omgeving van Tripoli (Libië). In de Eerste Wereldoorlog volgt ieder een dat voorbeeld en al gauw is de hemel gevuld met het geluid van pruttelende motoren. Het gaat er nogal primitief aan toe. De luchtwaarnemers maken rondjes boven vijandelijk gebied, kijken goed om zich heen en vliegen terug om alles vlug aan de generaal te vertellen. Die opper bevelhebber vindt dat het allemaal wat sneller en beter kan en al gauw zijn de vliegtuigen uitgerust met een radio. De piloot is in die tijd ook nog een soort tekenaar. Vaak moet hij in de lucht gauw een schets maken van hoe de vijan delijke stelling erbij ligt. Het is voor de vliegenier zeker niet plezierig om met zijn potloodje en schetsboek boven de te genpartij te gaan cirkelen, die hem na tuurlijk op alle mogelijke manieren uit de lucht wil halen. Gelukkig komt de foto camera om de hoek kijken. Luchtfoto's vervangen de soms zeer onnauwkeurige tekeningen. Na de eerste grote wereldbrand wor den de vliegtuigen sneller en kunnen gro tere afstanden afleggen. In de volgende wereldoorlog groeit luchtfotografie uit jtot een van de belangrijkste informatie bronnen over Nazi-Duitsland. Duizen den vliegtuigen fotograferen Duitsland. De Britten ontdekken dat de Duitsers V- l's en V-2's aan het ontwikkelen zijn, in het aan de Oostzee liggende Peenemün- de. De Britse luchtmacht bombardeert de ontwikkelingscentra regelmatig, zodat de ontwikkeling van de dodelijke mon sters met enige jaren vertraagd kan wor den. De ontwikkeling van de koude oorlog geeft de spionage in de lucht een duw in de rug. De wereld wordt in twee kampen verdeeld. Aan de ene kant het westen, met de Verenigde Staten als woordvoer der, aan de andere zijde het Oostblok met de Sovjet-Unie als de alles overheer sende dirigent. Al gauw hangt er een ijze ren gordijn tussen de blokken dat alle onderlinge contacten smoort. De militai ren in West- Europa en de Verenigde Staten worden nieuwsgierig en vragen zich af wat daar aan de andere kant alle maal gebeurt. Lange afstandsverkenningsvliegtuigen vliegen af en toe over de Sovjet-Unie, maar veel levert dat niet op. Het Russi sche rijk is onmetelijk groot en daar kan makkelijk iets verstopt worden. De in lichtingendiensten krijgen zelfs het idee om ballons met camera's op te laten en over de Sovjet-Unie te laten zweven. Het idee werkt niet, want de meeste ballons zijn niet meer terug te vinden. Als de Sovjet-Unie in 1957 haar eerste intercontinentale raket, de SS-6, lanceert, slaat de schrik de wetserse staatshoofden in de benen. Een paar maanden later nebben de Russen weer een onaange name surprise voor de Kremlinkijkers. Op 4 oktober flitst de kunstmaan Spoet nik, als eerste in haar soort, door de mimte. Amerika's mond valt nu hele maal open van verbazing. Angst in het Witte Huis: 'Kunnen de Russen ons nu niet de raketten treffen?'. Om wat meer te weten te komen over de geheimzinnige Russische projectielen, wordt de U-2 Black Widow gebouwd, een speciaal verkenningsvliegtuig dat ho ger kan vliegen dan de Sovjet-luchtverde- digingsjagers. De U-2 kan ongeveer tien unr in de lucht blijven en zo bijna alle belangrijke plaatsen in het oosterse rijk otograferen.* Behalve verschillende ca mera's heeft de U- 2 ook afluisterappara- N HET Zwitserse Genève hebben de Amerikaanse president Reagan en de Russische partijleider Gorbatsjov met elkaar afgesproken besprekingen te gaan voeren om de wapenrace te beëindigen. Het kan jaren duren voordat de supermachten een akkoord sluiten. Zo'n verdrag moet controleerbaar zijn, anders heeft het weinig zin het te maken. Een bezoek brengen bij de wapenfabrieken en rakettensilo's van de tegenstander om te kijken of hij zich wel aan de overeenkomst houdt, kan meestal niet. De grootmachten houden elkaar daarom nu in de gaten met satellieten. In het Amerikaanse Colorado Springs bekijkt een officier de baan om de aarde van een aardeverkenner op een radarscherm. - fotoupi De grootste 'peepshow' ter wereld tuur in zijn buik zitten. De Sovjets zijn er natuurlijk op gebrand om zo'n 'imperia listische' binnendringer naar beneden te halen. Dat lukt dan ook na een paar jaar. Black Widow piloot Francis Garry Po wers krijgt wereldbekendheid als hij op 1 mei 1960 bij een vlucht over de USSR uit zijn toestel moet springen, omdat de Sov jets het met een luchtdoelraket neerha len. Hij wordt gevangen genomen en de Russen starten een wereldwijde propa gandacampagne om de Verenigde Staten te ontmaskeren. Partijleider Chroestsjov was zo kwaad dat hij de toenmalige Amerikaanse president Eisenhower bij een ontmoeting in Parijs ongenadig uit kafferde. Deze politieke afgang is voor Amerika een goede reden om op zoek te gaan naar een ander spionagemiddel. De keuze valt op de satelliet. Een veilig en voortreffe lijk apparaat om de geheimen van het Kremlin te ontcijferen. Enkele maanden na het U-2-ongeluk, kan de Amerikaanse luchtmacht de foto's bergen van de eer ste fotosatelliet Discoverer-13. De satel liet vüegt enkele honderden kilometers hoog over Sovjet-territorium, schiet zijn filmrolletje vol, stopt het automatisch in een capsule die dan op zijn beurt weer naar de aarde verzonden wordt. Als de capsule door de dampkring gekomen is, ontvouwt ze een parachute. Een vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht plukt het geval dan met een net uit de lucht. De Discoverer heeft wel een paar na delen. De satelliet kan net zolang filmen als het aantal meters film dat hij aan boord heeft. Op is op, en de fotoverken ner verandert dan in een dood stuk me taal. Een ander nadeel zijn de capsules. De inlichtingendienst moet lang wach ten, voordat er weer een nieuwe zending plaatjes uit de hemel komt. Maar daar wordt al snel iets op gevonden. De foto's worden nu omgezet in electrische signa len en doorgezonden naar een grondsta tion. Daar vertalen computers de signa len weer in beelden. Nadeel is wel dat de foto's een iets slechtere kwaliteit hebben dan de afdrukken die per capsule bin nenkomen, Er worden eigenlijk twee soorten satel lieten gebruikt in de jaren zestig. Aller eerst is er een verkenner die foto's schiet van grote gebieden. Is er op die beelden iets te zien wat wel eens interessant zou kunnen zijn, dan sturen ze een andere sa telliet voor een detailopname. De een vult de ander als het ware aan. Dat wil niet zeggen dat de geheime diensten Alles in de gaten hebben. Het heeft bijvoor beeld een jaar geduurd, voordat de Ame rikanen de bouw van een inmens groot Russisch radarstion in de gaten hadden. Intussen heeft de techniek ervoor ge zorgd dat er één satelliet is die zowel grote opnames als detailfoto's kan ma ken. Het is de dertien ton wegende 'Big Bird', een manoeuvreerbare raket, waar aan verschillende sensoren en camera's vastzitten. Een van de camera's heeft een lengte van twee en halve meter. De satel liet zweeft op en hoogte van 160 kilome ter in een baan om de aarde en kan op namen maken van voorwerpen met een lengte van vijftien tot twintig centimeter. Na een half jaar verbrandt de 'Big Bird' in de dampkring en moet een andere 'Big Bird' hem vervangen. De detailfoto's worden met capsules naar de aarde geschoten, de rest van de informatie seint hij over naar grondsta tions. Als de aardeverkenner over een van de grondstations vliegt, dan zendt de satelliet in een paar minuten alle gege vens over die hij verzameld heeft. Het ontvangststation stuurt het dan naar een computer in de Verenigde Staten. De Amerikanen hebben de laatste ja ren een betere versie, de Key Hole-11, ontwikkeld die ongeveer twee jaar in de ruimte kan blijven. Deze heeft zelfs een camera van zo'n vier meter en is verder uitgerust met infrarood-foto-apparaten. Het voordeel van infrarood-camera's is, dat ze door camouflagenetten kijken en 's nachts militaire oefeningen kunnen fil men. Geen generaal meer die in het don ker de katjes nog ongemerkt kan knijpen. Op deze verkennende manier is het mogelijk veel over de Sovjet-Unie te we ten te komen. Zo publiceert het Ameri kaanse ministerie van defensie elk jaar het propagandaboek 'Soviet Military Po wer'. Daarin staat bijvoorbeeld een teke ning van de nieuwste Russische tank, ontdekt door een satelliet. Ook wordt uitvoerig de opstelling van de SS-20 be schreven. Volgens deskundigen van de Amerikaanse inlichtingendienst hebben de fotoverkenners zo'n 134 grote wapen fabrieken in de Sovjet-Unie gesignaleerd. Verder zijn er nog 3500 andere bedrijven die wapenonderdelen maken. Het is zelfs mogelijk, beweren functionarissen van de geheime dienst, te zeggen welke fabriek wat produceert. De terreinvolgcomputers van de kruis- vluchtwapens, die binnenkort op vliegba sis Woensdrecht komen te staan, worden gevoed met de gegevens die de satellieten geven over Rusland. Op die manier kan de laag bij de grond vliegende raket feil loos zijn doel vinden. De Sovjets werken met de Kosmos- en de Sojoez-satellieten. In tegenstelüng met de Amerikaanse 'Big Bird' die foto capsules afstoot, wordt de Russische te genpool in zijn geheel geborgen. De le vensduur is wel een stuk korter dan zijn westerse broertje. Meestal hangt de Rus twee weken in de ruimte. Een paar jaar geleden is een Kosmos in Canada te plet ter geslagen. Er vielen gelukkig geen ge wonden, maar het probleem was, dat er een kleine kernreactor in de machine zat. Het kostte de Canadese regering miljoe nen guldens om de radio-actieve delen op te speuren. Rusland heeft later de 'schoonmaakkosten' gedeeltelijk ver goed. Als er ergens ter wereld spanning op treedt dan schiet de Sovjet-Unie verschil lende satellieten binnen korte tijd in de lucht. Aan het aantal gelanceerde ruim teverkenners kan het westen zien of Mos kou interesse heeft voor een bepaald ge bied. Tijdens de oorlog in het Midden- Oosten tussen Israël en twee Arabische buurstaten, stuurde het Kremlin zeven satellieten naar de regio. In rustige tijden vliegen er maar twee boven het Midden- Oosten. Het verhaal gaat dat een Kosmos-sa- telliet tijdens die oorlog ontdekte dat Is raëlische soldaten bezig waren een kern kop in een raket aan te brengen. Moskou informeerde Washington, die daarop een verkenningsvliegtuig stuurde om te kij ken of het verhaal van de Russen wel waar was. Het bleek waar te zijn en het Witte Huis zette de Israëlische regering onder zeer sterke druk, zodat de atoom kop weer netjes ingepakt werd. De Kos mos heeft ook een grotere broer, de So- joez. Die kan ongeveer twee maanden in een baan om.de aarde blijven. De supermachten gebruiken ook nog andere leden van de satellietenfamilie. De zeeën worden dagelijks afgespeurd door zogenaamde oceaanverkenners. Zij zijn uitgerust met radars die schepen op sporen. Verder is het mogelijk dat de ma chines de temperatuur van het water en de stroming registreren. Boten die langer zijn dan vijfentwintig meter, kunnen door de satelliet opgespoord worden. Sommige deskundigen vragen zich dan ook af waarom de zeemachten toch met grote-oppervlakte-schepen blijven varen. Ze zijn van mening dat matrozen beter over kunnen stappen op onderzeeboten die minder zichtbaar en dus minder kwetsbaar zijn. Electronische signalen van radar en zendapparatuur zijn het doelwit van ELINT-satellieten (ELINT Electronic Intelligence). Elke radar zendt op een be paalde frequentie uit, die de ruimtever kenner registreert. Als de tegenpartij BOVEN: De Sovjet spionage-satelliet Kosmos, waarvan er een in Canada neerstortte. - foto tass ONDER: De Amerikaanse 'Blackbird' is een spionagevliegtuig, dat speciaal voor lange vluchten op grote hoogte werd gebouwd. Rond de voorloper de U-2 ontstond in 1960 een incident, toen de Russen erin slaagden een toestel boven Sovjet-grondgebied neer te halen. - foto ap eenmaal de frequentie kent, dan is het vrij eenvoudig de radar te storen. Communicatie-satellieten hebben (in het algemeen gesproken) de wereld een stuk overzichtelijker gemaakt. Was het vroeger nog een hele opgave om een an der continent te bereiken, tegenwoordig krijgen we zelfs live-reportages uit de Verenigde Staten. Ook de regeringen ma ken er gebruik van om contact te houden met ambassades, vlooteenheden en leger korpsen. In de Falklands-oorlog kon een Britse admiraal met premier Thatcher spreken. De verbinding was zo goed dat het leek alsof de bevelhebber bij That cher op de rand van het bed zat. Toen Amerikaanse mariniers de gijzeling van het ambassadepersoneel in Teheran wil den breken, werd een satelliet gebruikt om een contact te houden met de sche pen die voor de kust van Iran lagen. Toch is niet alles koek en ei bij de ruimte-apparaten. De satellieten kunnen niet alles zien. De schattingen die het Pentagon maakt van de Russische wa- penproduktie, zijn afhankelijk van de aantallen vierkante meters die een of an dere wapenfabriek heeft. Ze nemen aan dat de fabriek voortdurend produceert. Maar voor hetzelfde geld staan de ma chines al jarenlang stil, of wordt er juist overgewerkt. Satellieten kunnen ook misleid wor den. Een overgelopen Rus vertelde dat er in Siberië nepvliegvelden liggen met hou ten landingsbanen en rubberen vliegtui gen. Een andere moeilijkheid is het weer. In bepaalde delen van Noordelijk Rus land (Moermansk) zijn de weersomstan digheden zo slecht dat de satelliet er maar zes dagen per jaar kan fotografe ren. En uitgerekend bij Moermansk ligt een van de grootste marinehavens van Rusland. Toch vinden de supermachten dat ze niet zonder de satellieten kunnen. Voor Moskou en Washington zijn het midde len om zich te bewapenen tegen onaan gename verrassingen. Dat bewijzen de honderden elektronische oren en ogen in de ruimte. Een door een computer uitvergrote satelliet foto van een Russische scheepswerf aan de Zwarte Zee. Op de helling wordt een 75.000 ton metend vliegdekschip gebouwd. - fotoupi

de Stem | 1985 | | pagina 29