ECO WïW Een tijdelijke oplossing voor een eeuwig probleem GSCENTRUM FWEG 1 UZEN H. Dringend nieuwe kleren voor de Bredanaar Wilfredo van den Berg leidt in Chili radio-station BEDRIJFSWAGENS. Metaaltechniek ZATERDAG 7 DECEMBER 1985 ÜT3 w2 Honger Vaults-systeem Zicht Perspectief Internationaal A57 'n uitdagende kracht, rukwekkende laad- kennis met de vele de varianten, ven contact met ons zó geregeld, n voor u klaar. .V, 4566 AH Heikant, aily. spoten turbodiesel aing van ondernemers rnemer, vestiging Ter- t u ons vinden op het idel en Fabrieken voor jewijzigd: 01100-30999. STREEKSCHOOL ZEELAND School voor beroepshegeloidend onderwijs (tevens bevoegd gezag proefprojekt kort mbo) Postbus 219 4330 AG Middelburg Molenwater 8 Tel. 01180-16457 I a.s.) waarvan 4 lessen na 18.00 uur. Is zeer gewenst. Salarisinpassing komen is volgens bepaalde regels haal mogelijk. I) opleiding nagenoeg hebben afge- eren. de heer A. Buijs o( de heer A.A. van ^nummers bulten schooltijd (01180) ities voor 20 december a.s. richten ol. .ET Zuidamerikaanse land Chili is nog steeds een dictatuur. Waar Brazilië, Uruguay en Argentinië de afgelopen twee jaar terugkeerden tot de democratie, blijft het langgerekte land aan de Grote Oceaan zuchten onder de dictatoriale regering van president Pinochet en diens militaire geestverwanten. Pinochet nam - het verhaal is bekend - in het najaar van 1973 met geweld de macht over van de als marxist bestempelde, democratisch gekozen Salvador Allende. De Bredase pater Wilfredo van den Berg - lid van de orde van de Capucijnen - werkte toen al dertien jaar in Chili. Hij heeft, als directeur van een radiostation dat onafhankelijke berichtgeving hoog in het vaandel heeft staan, meegemaakt wat twaalf jaar onderdrukking met zich heeft meegebracht. Door Ad Burger PATER Wilfredo van den Berg is onlangs, voor het eerst sinds 25 jaar, teruggekeerd naar Nederland. Noodgedwongen, omdat hij zich medisch moest laten behandelen voor een kwaal aan de nekwervels en om uit te rusten van een hartope ratie die hij vorig jaar, na een infa rct, in Chili moest ondergaan. „En ik mag dat natuurlijk niet drama tiseren, maar artsen daar hebben mij ver zekerd dat dat infarct mede het gevolg was van de spanningen". Spanningen, die veroorzaakt werden door de voortdu rende confrontaties met de Chileense autoriteiten en door aanslagen die rechtse groeperingen - indirect gesteund door het leger - pleegden op 'zijn' radio station, 'Voz de la Costa', de 'Stem van de Kust'. Toen pater Van den Berg, na geruime lijd in de landbouwgemeente Quila Ca- huin actief te zijn geweest, in 1972 kwam te werken voor Radio Freder, had die or ganisatie twee doelen, die geen van twee- en echt 'politiek' kunnen worden ge noemd. Freder staat voor 'Schoolradio voor Landbouwont wikkeling', en daar lag ook de taak van deze van huis uit ker kelijke omroeporganisatie: via een aantal stations, waarvan 'Voz' er een was, de mensen scholen en vormen. Pater Van den Berg: „De eerste jaren lag het accent vooral op het opheffen van het analfabetisme. Wij en onze luiste raars vonden dat in de beginjaren het al lerbelangrijkste". Het alfabetiseringspro ject werd grondig aangepakt. „We pro beerden niet alleen maar via radio-uit zendingen mens en te leren hoe ze moes ten lezen en schrijven. We hanteerden het systeem van de basisgroepen. In be paalde dorpen en steden hadden we groepen van zo'n dertig tot veertig men sen, die gezamenlijk naar de radiolessen luisterden. Zij kregen daarbij ondersteu ning van door ons opgeleide vrijwi lli- gers, die wij mini-onderwijzers noemden, maar die meestal niet meer dan drie of vier jaar lagere school hadden. Met door ons beschikbaar gesteld didactisch mate riaal beantwoordden zij - want ze waren in hun ontwikkeling natuurlijk toch een stuk verder - de vragen die rezen naar aa nleiding van onze uitzendingen. Dat werkte uitstekend: de meeste van onze cursisten hebben het staatsexamen voor de achtjarige lagere school met glans af gelegd". Na verloop van tijd veranderde echter de problematiek. Niet langer bestrijding van het analfabetisme, maar bestrijding van de honger werd de voornaamste 'speerpunt' van Freder. „Wij probeerden boeren, maar ook arbeiders te leren hoe ze beter in hun eigen levensonderhoud konden voorzien We gaven ze gerichte informatie over bijvoorbeeld tuinbouw en fruitteelt, over het tegengaan van vee ziekten, over het opzetten van coöpera ties. En ook weer met die basisgroepge dachte. We gaven niet alleen de informa tie, we zetten ook mensen in die ervoor zorgden dat er met die infor matie ook DE kerk van Latijns-Amerika wordt sinds enkele jaren door vriend en vijand in Europa met argus ogen bekeken. De een ziet in de Zuidameri kaanse variant hét alternatief voor een Rooms- Katholieke kerk die in Europa weinig élan meer vermag op te roepon, de ander verwerpt de theo- rieu van BofT en diens collega-bevrijdingstheolo gen, vanwege hun sympathieën met de allerarm sten en hun stellingname tegen de gevestigde or de, als 'te politiek' en zelfs marxistisch. Pater Wilfredo va» den Berg is, het mag dui delijk zijn uit het grotere verhaal, een man van de 'basis', een man die betrokkenheid van de plaatselijke bevolking onontbeerlijk acht voor een goed functionerende kerkgemeenschap. Met de opvattingen van kerkgeleerden als Ratzinger - die iedere 'regionale kerk' uitsluiten - is hij het dan ook volstrekt niet eens: „De Zuidameri kaanse kerk is in ontwikkeling. Zij is als een boom die nog niet volgroeid is, waaraan nog vruchten kunnen komen. En hoe kan je een boom beoordelen als hij nog geen vruchten draagt". Desondanks heeft de Derde-Wereld-kerk - ook in Afrika is een dergelijke tendens te be speuren- volgens Wilfredo van den Berg de kans «lat ze In «Ie toekomst wel degelijk vrucht baar stal blijken te zijn. „De mensen houden zich met een geweldige energie van onderaf met de kerk bezig. Ze zijn in staat om de kerk in hun hele leven in te bouwen. In het geloof wordt al tijd beweerd dat het licht van boven komt, maar ik krijg in Zuid-Amerika het idee dat het van be neden opkomt". Een dergelijke instelling staat diametraal te genover die van Rome, maar voor pater Van den Berg staal vast dat 'zijn' kerk voor Zuid-Amerika de enige goede is. „In Rome wil men daar nog niet aan. Door middel van allerhande doctrines het opleggen van spreekverboden bijvoor beeld - wil men die ontwikkeling tegen houden. Onze stem wordt echter in Rome ook ai beter gehoord; er zijn al geestelijken uit de Derde We reld die in het machtscentrum van de kerk hun positie hebben gevonden". En bovendien, z«> wordt uit de woorden van de Chiteens- Bredase pater duidelijk, heeft de ka tholieke kerk niet zo gek veel andere keus dan de regionale kerk van Zuid-Amerika te aanvaar- «len. „Rome poogt de ontwikkelingen in de kiem te smoren, maar dat is onbezonnen werk", gezien de enorme omvang van het continent. Uitgere kend is bovendien «lat in het jaar 2000 twee van de tien mensen katholiek zul zijn. En van «lie twee woont er één in Zuid-Amerika. Hoe nor» maal en «iringend is tiet dan niet dat er voor «Ie kerk nieuwe kleren komen?". Vervolg van vorige pagina Vervolgens wordt liet afval naar het bassin gereden. Het dak van het ge bouw waarin het bassin ligt, inoet vim enkele meters dik beton worden gemaakt, ten einde de opslagplaats tegen calamiteiten te beschermen. De constructie moet tegen een neerstortend vliegtuig bestand zijn. De omgeving wordt door het water en door het beton van straling ge vrijwaard. Het water moet ook weer worden gekoeld door lucht of water. De tweede mogelijkheid is het brengen van de containers in een opslagloods en ze daar te laten staan. Er hoeft geen bij zondere bescherming te worden aange legd, daar de containers uitzonderlijk sterk zijn, maar ook zeer duur, zodat de kosten een probleem kunnen vormen. Ook zou deze wijze van opslag een te groot ruimtebeslag kunnen opleveren. De koeling van de containers wordt met lucht geregeld. Een voordeel van de con taineropslag kan zijn, dat er niet hoeft te worden herpakt, zodat de risico's op on gelukken met het afval wordt uitgesloten. Anders ligt het als in kleine hoeveelhe den wordt aangevoerd, want dan moet De pater zendt uit, ondanks Pinochet Pater Wilfredo van den Berg: „Een van de vele nadelen van de huidige situatie in Chili is: de meeste kranten en de grote radio- en tv- stations zijn in handen van lieden die de regering welgezind zijn". - foto's de stem johan van gurp wat in de praktijk werd gedaan". En hoewel Freder die tweede taak nog steeds niet heeft opgegeven, is er sinds 1973 een derde taak bijgekomen: de Chi- lenen informeren over wat er allemaal gaande en mis is onder de regering-Pino- chet en waarover de officiële radio en tv, die onder controle staan van de staat, zwijgen. Een taak die van pater Van den Berg, zoals hij hetzelf zegt, negentig pro cent van zijn energie vergt. „We proberen op regionaal niveau aandacht te schenken aan de problemen van de boeren en de arbeiders. We geven zendtijd aan studenten en mensenrech tenorganisaties, zodat hun grieven ook gehoord worden. En verder is onze radio, met nog zeven andere stations, aangeslo ten op een nationaal radionet, dat de lan delijke actualiteiten brengt, zonder dat ze gekleurd zijn door de regering. Want dat is eèn van de vele nadelen van de huidige situatie in Chili: de meeste kranten en de grote radio- en tv-stations zijn in handen van heden die de regering welgezind zijn". Maar voor die 'niet-gekleurde' infor matie moet een hoge prijs betaald wor den. De zender van 'Voz de la Costa' werd in 1978 door brand verwoesten 1983 was er sprake van een reeks van aanslagen tegen medewerkers van de ra dio en in juli van datzelfde jaar werd de Pater Van den Berg hij een foto van de Nicaraguaanse priester/minister Ernesto Cardenal: Er wordt altijd beweerd dat het licht van hoven komt, maar in Zuid-Amerika heb ik het idee dal hel van heneden opkomt". antenne opgeblazen. „Een bevriende ad vocaat heeft die zaak toen voor de recht bank gebracht en getracht uit te vinden wie de daders waren en wie hun handlan gers. Maar in Chili was een dergelijke ac tie onbegonnen werk: ieder tribunaal is een kerkhof, ieder juridisch dossier is een graf". De advocaat werd, n a de mislukte procedure, gevangen gezet. En alsof de militaire dictatuur daarmee haar antipa thie jegens 'Voz de la Costa' al niet ken baar genoeg gemaakt had, volgde op nieuw een reeks aanslagen op radio-me dewerkers, onder wie ditmaal ook pater Van den Berg zelf. Waarom echter al die aanslagen en af en toe tijdelijke uitzendverboden, als het regime-Pinochet de mogelijkheid heeft de radio gewoonweg voor eens en voor altijd het zwijgen op te leggen? Immers, een van de 'verworvenheden' van dicta tors is dat zij instellingen wier uitlatingen hen ong evallig zijn, buiten de wet kun nen stellen. „Inderdaad", beaamt pater Van den Berg, „dat zou de makkelijkste oplossing zijn. Maar op dat gebied zit het de rege ring wat tegen. Op de eerste plaats heeft Freder een vergunning waardoor al haar radio-stations nog twaalf jaar kunnen uitzenden. Nu is bewezen dat deze rege ring zich daa rvan niet al te veel aantrekt, er speelt echter ook wat anders. In de ogen van de machthebbers zijn wij nog steeds een katholieke instantie. En een van de kenmerken van dictaturen - en dan vooral in Latijnse landen - is dat zij graag op goede voet met de kerk willen staan. Dat heeft, denk ik, Pinochet en de zijnen van rigoreuzere stappen weerhou den" 'Voz de la Costa' werkt overigens op een manier die in West-Europa ondenk baar is. Men probeert 'horizontale radio' te maken, het publiek daadwerkelijk - en alweer met de basis-gedaete in het achterhoofd - in te schakelen bij de pro grammering. „Als bijvoorbeeld de werk lozen, die z ich georganiseerd hebben in een belangenvereniging, bij mij komen met de vraag of er niet eens een pro- het spul in grotere containers worden op geslagen. Dan is er het 'vaults-systeem'. De ci linders worden uit de container gehaald en met een rijdende laadmachine in be tonnen cellen geplaatst. In die vaste posi tie wordt met lucht gekoeld. De beton nen constructie van de cellen moet de omgeving beschermen tegen straling. Een betonnen dak moet bedreiging van buitenaf tegengaan. De hot cell wordt ook gebruikt voor de reparatie en het overpakken van ka potte cilinders en in geval van problemen met de containers. Het is duidelijk dat juist in die gevallen er risico voor stra- lingslekken bestaat. Die straling zal in zeer kleine doses ook naar buiten kunnen komen, als vrijkomende radio-actieve stofdeeltjes door de luchtcirculatie naar buiten raken. Door het plaatsen van fil ters moet dat gevaar worden tegenge gaan. Met de opslag van licht en middel ra dio-actief afval heeft de Covra inmiddels wel ervaring. In vaten wordt het afval af gehaald bij ziekenhuizen, laboratoria en industrieën. De drums worden momen teel bij ECN onder een 1500-tons pers gelegd en tot een pannekoek samenge perst. Die 'pannekoeken' worden in een vat opgestapeld en wordt het vat met be ton volgestort. De vaten worden op pal lets gestapeld en in een loods opgeslagen. Ze zijn dan niet helemaal stralingsvrij, maar feitelijk vrijwel ongevaarlijk. Wat krijgen de omwonenden te zien? Een bedrijf, dat bestaat uit een kantoor gebouw en uiteindelijk ongeveer dertig blinde betonnen loodsen. Erg uitnodi gend zal het complex er niet uit komen te zien. Een bewakingsdienst zal 24 uur per dag het terrein scherp in de gaten hou den, zodat ongenode gasten (er is be dacht dat terroristen wel eens belangstel ling zouden kunnen hebben voor het ge vaarlijke goedje) buiten blijven. Maar de Covra wil anderzijds wel een zo groot mogelijke openheid naar bevolking, poli tici en milieugroepen betrachten. Het motto luidt dat iedereen welkom is om een kijkje te komen nemen. De Covra hoopt op die manier ieder een duidelijk te maken, dat het opslaan en verwerken van radio-actief afval geen enkel gevaar voor de omgeving met zich meebrengt (niet iedereen is het daar mee eens, zie kader). De Covra heeft een lo- katie-onafhankelijke Milieu Effecten Rapportage (MER) opgesteld, die aan geeft welke effecten er optreden, waar het bedrijf ook gelegen zou zijn. De con clusie: in geen enkel geval, ook niet als er een geweldige ontploffing in de nabijheid zou voordoen of een vliegtuig op de loodsen valt, zal er zich op de rand van het terrein straling bestaan die uitgaat boven de maximaal toelaatbare jaardo sis. Dat klinkt geruststellend. Dan ligt hel afval er. Maar wat gebeurt er daarna mee? Het licht radio-actief afval is in een aantal gevallen na enige tientallen jaren geheel uitgewerkt en stralingsvrij. Het af val dat dan overblijft kan naar een ge wone vuilnisbelt worden afgevoerd. Over het middel radio-actief afval bestaat wat dat betreft minder zekerheid, behalve dan dat er een einde aan de stralingstijd komt die niet zoveel verder dan de men selijke tijdshorizon ligt. Het hoog radio actief afval geeft geen enkel perspectief. De stralingstijd is tenminste honderddui zend jaar, een termijn waarbij de mens geen enkel voorstellingsvermogen heeft. Uitzicht op een oplossing voor dit afval bestaat niet: er is geen enkele reële tech niek bekend die radio-activiteit kan af breken. Gezocht wordt daarom niet naar een daadwerkelijke oplossing maar naar een eindberging, een plaats waar het afval kan rusten zonder gevaar voor de mens heid op te leveren. Volgens Covra-direc- teur dr. ir. J. Vrijen heeft Nederland het voordeel dat de hoeveelheid radio-actief afval niet zodanig is dat op korte termijn al een bergingsplaats moet zijn gevon den. „In andere landen, zoals Frankrijk en West-Duitsland bestaat die tijdsdruk wel", zegt Vrijen. „Daardoor kunnen wij rustig afwachten hoe men in andere lan den het probleem oplost, waarbij wij kunnen leren van de onderzoeksresulta ten in het buitenland". Of dat per se in de Drentse zoutkoe- gramma gemaakt kan worden over dat probleem, dan is mijn respons: wij leve ren de faciliteiten, maar jullie mogen dat programma zelf maken. En zo gaat dat niet alleen met werklozen, maa rook met arbeiders, boeren, vrouwen, studenten en ijveraars voor de mensenrechten. Zij moeten de mogelijkheid krijgen om zelf naar buiten te brengen wat zij willen. Wij hoeven dat niet te bepalen, maar delen wel de verantwoordelijkheid voor wat wordt uitgezonden". Die betrokkenheid van de luisteraars bij het radio-station - „de radio moet hun huis, hun school, hun hospitaal zijn" - bleek in 1983 toen 'Voz' getroffen werd door een aanslag. Er moest een nieuwe zendermast van tachtig meter hoog komen. Geld daarvoor was niet voorhanden, dus w erd een actie onder het nauwelijks draagkrachtige publiek georganiseerd. „Die actie", vertelt pater Van den Berg toch met enige trots, „is in heel Zuid-Amerika bekend geworden. 'Een centimeter van U', heette die. Iedere luis teraar kon, voor 25 pesos, - en dat was voor de meesten net op te brengen - een centimeter van de nieuwe mast 'kopen'. Het uit eindelijke resultaat was dal we een mast van 120.000 centimeter konden laten aanleggen. We hielden veertig me ter over". En het is die solidariteit die hem op de been houdt, verzekert pater Van den Berg. „Toen is mij wel heel duidelijk ge worden waarvan ik al langer stilletjes overtuigd was: dat de onderlinge solida riteit in Zuid-Amerika veel groter is dan in Nederland. Hier is de maatschappij tot in het extreme geïndividualiseerd, daar doet men alles met elkaar. Over komt daar iemand een ramp, dan wordt die samen opgevangen". En het is mede vanwege die solidariteit dat Wilfredo van den Berg in januari weer zal terugkeren naar Chili, of er nu wel of geen Pinochet zit. En met de stille hoop dat binnen af zienbare tijd ook Chili zich zal scharen in de rij van Brazilië, Uruguay en Argenti nië. els moet gaan gebeuren, staat voor 'rijen nog niet vast. „Ik kan me voor stellen dat het afvalprobleem straks in ternationaal wordt geregeld, want alle landen zitten ermee. Dan zou in de EG één centrale opslagplaats kunnen worden gecreëerd", filosofeert de Covra-direc- teur. De termijn van honderd jaar die voor de bovengrondse centrale opslagplaats is genoemd, is betrekkelijk. De eis van het Klundertse gemeentebestuur dat de Co vra, zo die op Moerdijk haar loodsen op slaat, over honderd jaar weer moet zijn verdwenen wordt bij Covra niet zo op prijs gesteld. Immers: ook over honderd jaar zal laag en middel radio-actief afval worden geproduceerd en dus moeten worden opgeslagen. De hypotheek dat straks weer door Nederland met vaten afval moet worden gezeuld, misschien wel door een zoon van Ed Nijpels, spreekt de organisatie niet aan. Voorlopig ziet men al tegen het karwei op om de zesduizend vaten radio actief afval (en tegen de tijd dat verhui zing plaatsvindt wellicht het dubbele aantal) die nu in Petten liggen, straks moeten worden overgebracht naar de nieuwe lokatie. Niet om het werk, maar omdat elke handeling met de vaten extra stralingsbelasting voor werknemers en opgeving (kunnen) opleveren.

de Stem | 1985 | | pagina 27