VANGEN? Gemeente moet beeld Gielliet onderhouden IAKING Marktgelden Hulst gaan fors omhoog WAARDE HUIZENBESTAND MET 10,5 PROCENT GEDAALD 'Voor mij begon een nieuw leven' Plaatselijk nieuws 'Den Dullaert' is af van dure lening Ontmoetingsdag Zeeuwse hulp aan derde wereld DE STEM :n... nu kiezen i SCHEERS B.V. BOUW/ (M/V) GBOUW (M/V] HEERS B.V. firn voor ng en sidscontacten verzekeringen enz.| t-NL IJDONK b.v. „atfrDAG 7 DECEMBER 1985 Bil VAN ZEELAND VROUW LEEFT AL W/2 JAAR MET DONORNIER KUNSTGEBIT REPARATIE Weekenddienst Stem-red act ie Diefstal uit politiebureau: 250 boete DORPSRAAD HOOFDPLAAT: Axel Heikant Hulst Kieldrecht Sint Jansteen Terneuzen Nieuw-Namen C. Hermes generaal kampioen CCZWB examens A12 n te zoenen iculieren .je, jubileum, receptie, erloving, overwinning, aham, openbare dank, mag best eens in de gina familieberichten, duur hoeft het niet te iten nog geen tientje), om 1,85. Eén grote 35. Voor het plaatsen Iding met een formaat en wij 13,00 toeslag. o aanvraag. Bij niet dt 3,00 adm.kosten len niet geretourneerd, leef uw tekst 2 dagen én van onze kantoren, stuurt u eveneens 2 3 naar Postbus 3229, telijke opgaven worden :eerd indien naam en ok indien Uw betaling houden ons het recht opgaaf van redenen te leren. igsnieuws lom op donderdag. EK H.G. Ma, leth, Martin- ilT! irkzaam in Terneuzen, Almere, Mid- en staalkonstrukties, weg- en wa- arming, luchtbehandeling, bouwfysi- rktuigbouw, elektrotechniek, meet- (oestiek, lawaaibeheersing en infor- k voor kantoor TERNEUZEN is er ker zal zich onder meer gaan bezig- in van klimaatinstallaties en het ad- energiebesparingsprojekten. t gebied van verwarming en luchtbe- dsvoorwaarden, biedt Bravenboer kkring en een goed salaris, dat in elang van de funktie, leeftijd en erva- is u aan en u voelt zich aangetrokken irsbureau, dan wordt u van harte uit- met curriculum vitae te zenden aan jegevens zullen vanzelfsprekend ver- tel. 01100-30548. lij! rstuderen, werken of...? ver je mogelijkheden zijn wij of wil je meer weten over gen? :ORMATHEKEN. Dependance a, dinsdagmiddag; Vlissingen, ensdagmiddag. Pantalons Verkoopsklasse 159 -, 179.-, 249 - NU 79.-, 89.-, 99.- en niet duurder sdag en donderdag 14.00-18.00 DO uur, zondag 14.00-18.00 uur. INSTSTOFKOZIJNEN els, kantoren, zowel nieuw- naar binnen draaiend, naar Kortom voor alles een oplos- opgave stuur dan deze bon aan: 58)1718 Woonplaats: 122 PAGINA ZEELAND 2 Van een onzer verslaggevers „ijlst - De marktgelden in Hulst gaan de komende jaren Irs omhoog. B en W van Hulst zijn van Plan tot en met lügg elk jaar een verhoging tien procent door te voe- en in dat jaar moet de op- brengst van de marktgelden golijk zijn aan de kosten van He markt. Dat is nu lang niet het geval. Er gaapt momenteel een gat van ruim elfduizend gulden. De totale kosten van de mark ten worden voor 1986 namelijk begroot op 55.177. Daar staat een opbrengst van de mark- gelden van 43.600 tegenover. „Als gevolg van met name de stijging van de loonkosten en autokosten (onderhoud, smeermideelen, verzekering) zijn de totale kosten uit de pas gaan lopen met de opbrengst van de marktgelden", zo om schrijft het college het pro bleem. De laatste keer dat de marktgelden zijn verhoogd in seerde aanpak. Martkooplui, met een kraam of wagen, die vast in Hulst staan gaan nu per kwartaal 75 gulden betalen. Dit tarief geldt voor een standplaats van vier strek kende meter. Voor elke meter erbij wordt achttien gulden extra gerekend. Meelopers be- Hulst was in 1983. De tarieven gingen toen met vier procent omhoog. Het ontstane verschil vraagt feitelijk om een erg forse verhoging ineens maar omdat het ministerie van Bin nenlandse Zaken een verho ging van meer dan tien pro cent ineens niet toestaat, kiest het college voor een gefa- talen per keer ƒ7,50. Ook dit geldt voor een plaats van vier strekkende meter. Elke meter erbij kost ƒ1,80 meer. De aan passing van de marktgelden komt maandag 9 december aan de orde in de commissie finaciën. Deze vergadert om 19.00 uur in de trouwzaal van het stadhuis. Hulst verhoogt tarieven onroerendgoedbelasting De gelukkige mevrouw Van Oevelen, geflankeerd door familieleden. - foto de stem /ben steffen BERGEN OP ZOOM - „Andere mensen vieren hun koperen bruiloft. Pre cies twaalf en een half jaar geleden onderging ik een niertransplantatie. Dit be tekende voor mij een nieuw leven en dat wil ik vieren." Mevrouw Betsie van Oevelen-Gillesen (46) uit Bergen op Zoom kreeg in de zomer van 1973 door middel van transplantatie een 'nieuwe' nier. Twee jaar daarvoor waren in een Nijmeegs ziekenhuis haar eigen zieke nieren weggehaald. Dat bete kende dat ze van 1971 tot de transplantatie twee keer per week twaalf uur aan moest 'spoelen' in Til burg. „Die tijd was ik maar één dag van de week echt 'goed'. De andere dagen lag ik aan de dialyse-appara- tuur of had ik te kampen met de nawerking van de dialyse", herinnert me vrouw Van Oevelen zich. Op een vrijdagmiddag in juni 1973 kreeg ze het be richt dat ze waarschijnlijk in aanmerking zou komen voor een niertransplanta tie. 's Maandags werd ze geopereerd en ruim een maand later was ze weer thuis in Bergen op Zoom. „Het heeft me wel een hele tijd gekost om het idee te verwerken dat je een nier van een overleden mens krijgt. Ik weet alleen dat de donor iemand uit Zwolle is. Ik heb bewust niet gevraagd wie het is geweest." De transplantie was voor mevrouw Van Oeve len een ware bevrijding. Ze kon weer voor haar, toen nog, kleine kinderen zor gen en hoefde niet steeds een beroep te doen op een oppas. De medaille heeft echter ook en keerzijde. De medicijnen die transplan- tie-patiënten krijgen om te voorkomen dat het li chaam de nieuwe nier af stoot, hebben bijwerkin gen. Ze maken de botten broos en zijn, althans in het geval van mevrouw Van Oevelen, van invloed op het gezichtsvermogen. Ondanks deze nare bijwer kingen hoeft ze niet lang na te denken over de vraag of ze, als ze de keuze had, opnieuw voor een trans plantatie zou kiezen: „Ze ker, zeker. Je krijgt een nieuw leven: je kunt weer veel doen, je mag weer van alles eten en drinken." Mevrouw Van Oevelen leeft dus nu al twaalf en een half jaar met haar nieuwe nier. Volgens de Nederlandse Nierstichting is dit een zeer lange tijd. Donornieren worden vaak eerder door het lichaam afgestoten. Overigens blijft dat gevaar altijd be staan. Mevrouw Van Oevelen weet dit, maar staat daar uiteraard niet elke dag bij stil. Haar transplantatie bracht haar hele familie ertoe een do norcodicil in te vullen. „Omdat er in eigen omge ving mee te maken hebt, realiseer je je hoe belang rijk dit is", zegt een zusje van mevrouw Van Oeve len. Zelf draagt ze haar steentje bij door jaarlijks voor de nierstichting te collecteren. Op 20 december viert ze in familiekring haar 'jubi leum'. Vrienden en kenis- sen kunnen haar tussen 15.00 en 16.00 uur komen feliciteren. Mevrouw Van Oevelen hoopt dan ook in contact te komen met men sen die ook een transplan tatie hebben ondergaan. «üBUD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND Kantoren Terneuzen, Hulst en Goes. Adressen en telefoon nummers op pagina 2. Openingstijden: B-30-12.30/13.30-17.00 uur. Redactie Terneuzen: Rein van der neim (editie-chef), Jan ^nsen (piv. chef), Emile oalon, Co Meertens, Cor de r°er (foto), Ton Koomen (sport). Hulst: Frank Deij, tugène Verstraeten. Middelburg: Henk Postma. °es: Clévan Katwijk. Advertentie-exploitatie 'nspecteur Zeeland: Menu, privé tel.01150- 95839. 85-10 (ADVERTENTIE) klaar terwijl u wacht. Loszittend gebit? Wij verhelpen dit. Axelsestraat 1 Zaamslag Tel. 01153-1650 Geopend van 8.00-18.00 uur. Donderdags gesloten. Voor redactionele aangele genheden, dus niet voor ad vertenties of bezorgklachten kunt u zich dit weekeinde wenden tot Frank Deij 01140- 10630. B.g.g. 01153-1534. Van een onzer verslaggevers HULST - Wil de ge meente Hulst in 1986 dezelfde opbrengst halen van de onroe- rend-goedbelasting, dan moeten de tarie ven worden verhoogd. Het college stelt voor de ge bruikers ƒ4,93 (was ƒ4,38) en de eigenaren 6,17 (was ƒ5,46) per waarde-eenheid van 3000 gulden te laten betalen. B en W grijpen naar dit middel omdat de vijfjaarlijkse hertaxatie van het onroerend goed in de gemeente een waar dedaling van 10,5 procent te zien geeft. Bedroeg de totale waarde van het onroerend goed vóór de nieuwe peilda tum, 1 januari 1985, nog ƒ954.743.000, de jongste taxa ties geven een totaalwaarde van 857.841.000. De gemeente Hulst kreeg in 1984 2.967.000 aan onroerend goedbelasting binnen. De op brengst van 1985 is weliswaar nog niet bekend maar de ge meente gaat uit van de totale waarde kort voor de peilda tum, 954.743.000. Dat moet ƒ3.052.185 aan belasting ople- F orensenbelasti ng Omdat de nieuwe waarde van het onroerend goed ook als grondslag dient voor de woonforensenbelasting, twee- de-woningbezit, gaan ook daar de tarieven omhoog. De waardedaling bij deze groep is echter niet zo spectaculair, een daling van 3,8 procent. „Te vens blijkt hieruit dat er een afname van het aantal tweede woningen is in plaats van een toename, waarmee bij het op maken van de begroting 1985 rekening werd gehouden", al dus het college. Voor 1986 gaan B en W uit van een opbrengst van 35.000 gulden. Omdat bedrag te ha len moet het huidige tarief van 4,3 procent opgetrokken wor den met een half procent. De belastingperikelen ko men maandag 9 december aan de orde in de commissie fina ciën, aanvang 19.00 uur. Daar wordt ook de verkoop van Zandstraat 18 behandeld. B en W hebben die woning destijds aangekocht met de bedoeling het pand te slopen. Het college komt daar nu op terug en wil het pand, dat nog in goed staat is, aan de hoogste bieder ver kopen. Van onze correspondente MIDDELBURG - Diefstal van een stel handboeien en een zonnebril uit de garderobe van het hoofdbureau van de Vlis- singse gemeentepolitie op 20 april. Zo luidde de aanklacht tegen de 33-jarige M. M. uit Vlissingen. „Ik heb nog nooit iets gesto len", zo brieste de man don derdag voor de politierechter in Middelburg. „Ik wil die handboeien gewoon eens van dichterbij bekijken", zo voegde hij er aan toe. Waarom de Vlissinger zich precies in het hol van de leeuw had ge waagd werd niet duidelijk. „Want natuurlijk liep u daar tegen de lamp en in ieder ge val tegen een politie-agent", aldus officier van justitie mr. Nijmeijer. De betreffende politieman zou M. vervolgens 'onheus' hebben behandeld en dat was de reden waarom hij boven dien een stoel kapot sloeg. De schade aan de stoel had hij overigens onmiddellijk ver goed en daarom vond hij de geëiste boete van 250 gulden maar 'knap overdreven'. Poli tierechter mr. Nomes dacht daar anders over en oordeelde overeenkomstig de eis. Dit beeld heeft dringend een beurt nodig. - foto de stem cor j. de boer Van een onzer verslaggevers HOOFDPLAAT - De sinds 1978 op de Spui- kom in Hoofdplaat staande hout-sculptuur van de Breskense priester/kunstenaar Omer Gieiliet is dringend aan een onder houdsbeurt toe. Tot enkele jaren geleden placht de gemeente dit te doen, maar om onduidelijke redenen is dat de laatste jaren niet meer gebeurd. Het houten beeld werd geplaatst als blij vende herinnering aan de viering in 1978 van het 200-jarig bestaan van Hoofdplaat. „Bij de onthulling werd de sculptuur, waar aan ook geldelijk is bijgedragen-door onze bevolking, symbolisch overgedragen aan het gemeentebestuur van Oostburg. De toenmalige burgemeester A. Schipper kreeg 'als bewijs' een foto van het beeld. Ook werd toegezegd dat de gemeente het onder houd zou plegen. Het is van hout dus een of twee keer per jaar moet er een bescherm laag overheen, want weer en wind hebben vrij spel. Dat is in het begin dan ook regel matig gebeurd", aldus dorpsraadvoorzitter J. van den Ameele. De Dorpsraad kreeg onlangs echter di verse seintjes van inwoners dat het hoog tijd werd dat weer eens wat onderhoud werd gepleegd, er waren onder meer ver rottingsverschijnselen geconstateerd. „Wij hebben de gemeente daarop schriftelijk ge vraagd maatregelen te nemen. We kregen echter een brief terug waarin het gemeen tebestuur voorstelt dat Hoofdplaat initia tieven neemt om door de eigen bevolking het onderhoud te laten plegen", aldus Van den Ameele. Op zijn beurt liet de Dorpsraad schrifte lijk weten hiervoor niets te voelen. „De ge meente moet niet op zijn besluit terugko men. Over het onderhoud zijn duidelijke afspraken gemaakt. Bovendien vinden wij dat een dorpsraad hiervoor niet is. Als we hieraan beginnen is straks het eind zoek en wordt misschien wel gevraagd of we de be volking zelf het gras van het voetbalveld niet kunnen laten maaien of iets derge lijks." Met spanning wordt het antwoord van de gemeente op het tweede schrijven afgewacht. Inmiddels staat de fraaie sculp tuur te verkommeren. Hengelen - Hengelaarsvereni ging Geduld Overwint Alles (GOA) houdt vandaag (zater dag) voor haar leden haar tra ditionele Sint-Nicolaaswed- strijd. Gevist wordt op de kleine kreek van 13.00 tot 15.00 Bejaardenschieting - Donder dag 12 december is er een be jaardenschieting in gemeen schapscentrum 't Heike. De zaal is open vanaf 13.00 uur en vanaf 13.30 uur kan er gescho ten worden. Bridge - Bridge club Hulst heeft de veertiende wedstrijd in de najaarscompetitie afge werkt. De uitslag: groep A 1 heren Biesbroeck/Buesenberg, 2 dames Snuverink/Beuzen- berg, 3 dames Mast/Kint, 4 mevrouw Holle en hr. Nieland, 5 heren Romsom/De feyter. Groep B 1 heren De Nijs/Van Leeuwen, 2 heren De Booy/ Van Aert, 3 echtpaar Kint, 4 echtpaar Aronson, 5 dames Den Boer/Smulders. Ruildag - De Kieldrechtse Verzamelvrienden houden op zondag 15 december de maan delijkse ruildag van 9.00 tot 12.00 uur in feestzaal Het Cen trum. Te zien is daar ook een mini-tentoonstelling van Emiel de Backer uit Verre broek. De Backer heeft kerst zegels. Dansavond In de Warande wordt vanavond een dans avond gehouden. Muzikale medewerking wordt verleend door het orkest Apple Green. De organisatie berust bij de evenementencomissie Sint Jansteen. Aanvang 20.30 uur. Bejaardenprijskaarting - Op de maandelijkse bejaarden prijskaarting in het gemeen schapscentrum De Warande waren 42 kaarters aanwezig. De uitslag was als volgt: 1. B. Wilmer, Hulst, 2. E. v.d. Bran den, Hulst, 3. mevrouw Go- vaerts, Hulst, 4. E. de Beule, Sint-Jansteen, 5. W. Sober, Sint-Jansteen. Feestmiddag bejaarden - In het kader van het Sinterklaas feest hadden de bejaarden van Sint-Jansteen een feestelijke middag in De Warande waar Frans de Schepper optrad met nieuwe sketches. In de stamp volle zaal werd Frans de Schepper, die dit keer in post- zakkentenue optrad, met luid handgeklap bedankt voor zijn prachtig optreden. Tot grote verrassing van de aanwezigen kwam ook Sinterklaas zelf nog langs in De Warande en reikte aan de aanwezigen attenties uit. Een belofte van de Sint was dat hij ook de zieken thuis, in het ziekenhuis en in De Blaauwe Hoeve deze atten tie zou brengen. De voorzitter van de bejaardenbond, de heer B. Lossie, maakte van de gele genheid gebruik om een extra vergadering te houden en daarop een nieuw bestuurslid te benoemen en wel de heer G. Vermeulen. Deze Sinterklaas middag was zowel qua aantal bezoekers als wat de sfeer be treft een geweldig succes. Bingo - Buurthuis De Bolster houdt maandag 9 december weer een binog-avond in be jaardencentrum De Blide. Men kan vanaf 16 jaar terecht. Aanvang 20.00 uur en het eer ste kopje koffie is gratis. Feestavond - De stichting Feest-en Sportcomité houdt zaterdag 14 december haar jaarlijkse feestavond. De le den komen om 18.00 uur samen in café Picavet, waarna zij zich om 19.30 uur verplaatsen naar café Thilleman voor en gezamenlijke maaltijd. Ver volgens wordt aangelegd bij de resterende café's kroegen van het dorp. Kerstviering - De KVO afde ling Nieuw-Namen houdt op dinsdag 17 januari een kert- viering. Om 19.00 uur is er een heilige mis, waarna in het ge meenschapscentrum De Kau- ter de avond wordt voortgezet met een gourmetmaaltijd. Disc-jockey - Zaterdag 21 de cember wordt in De Kauter een disc-jockey wedstrijd ge houden. Kandidaten kunnen zich opgeven bij C. Bousen, Smetstraat 11 of bij Nico de Nijs, Tragel te Kieldrecht. Het kampioenschap wordt gehou den in dsamenwerking met disco bar voor de jeugd Equi nox. Kerstconcert - Donderdag 26 december wordt in de St. Jo zefkerk een kerstconcert gege ven. Hieraan werken mee de fanfare De Scheldezonen o.l.v. Pierre van Hecke en het zang koor Sint Cecilia o.l.v. Gerard Pollet met aan het orgel Piet Pluym. Gastsolisten zijn Hugo van de Velde, Martine van de Berghe, Werner Dageleer, Lutgarde bloemen, Christien Kerckhaert en Katrien Forno- ville. De presentatie is in han den van Nadia van Damme en A. van Damme. Toegang vijf gulden. Kinderen tot twaalf jaren betalen een rijksdaalder. Drive-inn - Zaterdag 14 de cember wordt in De Kauter een drive-inn show gehouden met het bekende orkest Ell Djedda. Een optreden is er van de groep The Drassen Blues. De organisatie berust bij de stichting Jeugd en Jongeren werk afdeling Nieuw-Namen. Aanvang 20.00 uur. Kaarting - De w Hulsterloo houdt op tweede Kerstdag in de kantine een kerstkaarting. Aanvang 14.30 uur. De kaar ting geldt enkel voor leden en supporters. Van een onzer verslaggevers HULST - Stichting Den Dul laert is af van de dure lening van drie ton tegen 11 pro cent, die in 1974 is afgesloten om de uitbreiding van het ge meenschapscentrum te bekos tigen. De stichting kan een nieu we, gunstigere, lening krijgen tegen TVs procent om het res- Van onze duivensportmedewerker GOES - Het generaal kam pioenschap in de Concours Commissie West Zuid Beve land (CCZWB) is dit jaar ge wonnen door C. Hermes te Le- wedorp met 52064 punten. 2. J. van Maldegem te Heinkens- zand 51864 punten, 3. P. van West einde, Lewedorp 50160, 4. D. Rijk, Heinkenszand 51863,5. H. Janse, 's- Heerenhoek 43987. Vitesse oude duiven: 1. Sj. van Eykeren, 's-Hee- renhoek, 2. J. van Maldegem, 3. P. Driedijk, Lewedorp. Midfond oude duiven: 1. D. Rijk, 2. C. Hermes, 3. P. van Westeinde. Fond oude dui ven: 1. P. Rijk, 's-Heerenhoek, 2. P. van Westeinde, 3. Joh. Poelman, 's- Heer Arendskerke. Vitesse jonge duiven: 1. A. Hazen, Lewedorp, 2. A. Westdorp, 's-Heerenhoek, 3. D. Rijk. Fond jonge duiven. 1. P. van Westeinde, 2. L. Goedegebure, 's- Heer Arendskerke, 3. Sj. van Eyke ren. tantbedrag van de oude geld lening, ƒ273.225 in een klap af te lossen. Dat levert voor 1986 een rentevoordeel van dik negen duizend gulden op. Hiervan moet nog wel vierduizend gul den boete wegens vervroegde aflossing van de oude lening af, maar dan nog is er een voordeeltje van vij duizend gulden. De gemeente Hulst wordt gevraagd garant te staan voor de nieuwe overeen komst die een looptijd van 25 j aar heeft. Overigens heeft de gunsti gere lening nagenoeg geen po sitieve invloed op de exploita tie van Den Dullaert. Het be stuur voorspelt ook voor 1986 een exploitatietekort van bijna een half miljoen gulden. Dit is op enkele guldens na hetzelfde bedrag als in 1985. Als oorzaken worden ge noemd de sterk verminderde huurinkomsten van scholen en buffet en hogere energiekos ten. De commissie financiën buigt zich maandag 9 decem ber over de lening. EINDHOVEN - Aan de Tech nische Hogeschool Eindhoven is geslaagd voor het doctoraal examen Informatica: P.R. de Waal te Kloosterzande. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Het Cen trum voor Ontwikkelingssa menwerking Zeeland (COS) houdt op zaterdagmiddag 14 december een ontmoetings middag in de Zeeuwse Biblio theek te Middelburg. Men begint om 13 uur met de presentatie van een twaalf tal Zeeuwse groepen en orga nisaties die zich bezighouden met hulp aan derde wereld landen. Om 15.30 uur begint een forumbijeenkomst over de vraag Deelnemende groepen zijn: een werkgroep van het CNV, Nanhi Dunya, het Nicaragua Komitee, het Rijn Schelde In stituut, de werkgroep Stille Tochten Zeeland, Tear Fund, Terre des Hommes, Wereld kinderen, Wereldwinkel Mid delburg, het Zeeuws Agra risch Jongeren Kontakt, Zee land helpt Nepal en het Komi tee Zuidelijk Afrika. Het forum bestaat uit het CDA-kamerlid Rob van den Toorn, het PvdA-kamerlid Wijnie Jabaay (PvdA) en uit Arie Kuyvenhoven (hoofddo cent aan de Erasmus Univer siteit in Rotterdam en hoofd van de afdeling Buitenland van het Nederland Econo misch Instituut). De gespreks leiding is in handen van Kees Waagmeester (hoofdredacteur van 'Onze Wereld'). Het COS-Zeeland wil met deze ontmoetingsmiddag een bijdrage leveren aan de voor lichting en bewustwording in zake ontwikkelingssamen werking in Zeeland. Met die taak ging het COS-Zeeland begin dit jaar van start. Begin volgend jaar geeft men een cursus. Eerder werd een adreslijst 'Zeeland en de Derde Wereld' uitgegeven. Ook verleende men medewer king aan de totstandkoming van de scholenmappen rond het project 'Zeeland helpt Ne pal'. Het COS geeft een con tactblad 'Cosmorama' uit en kan documentatiemateriaal beschikbaar stellen.

de Stem | 1985 | | pagina 19