luntant :oekomst VAN ZEELAND Nepal-wijn voor Rijkspolitie 'Grote jongens' in drughandel horen zware straf eisen Weerman Willy :e oordiger kers rs c.q. ingsmonteu! ials overheid nieuwe initiatieven steunt VROUW DOOD NA ONGEVAL GOES 4 V oorkom uitstel werken aan kanaal' ZEELAND Goese Turk krijgt baan, maar moet toch land uit HET WEER Vrijspraak tvanwege foutje9 fst ZATERDAG 7 DECEMBER 1985 Herfstweer Drie inbraken in sjieke buurt Hulst Bejaarde vrouw overlijdt na verkeersongeval ZEELAND TOT KAMERLEDEN: HELPT NEPAL Weer in Europa WERKVERGUNNING NIET IN ORDE Afperser 21 maanden in gevangenis [t-Duitse l van de Itie van i en ondergoed met het West-Brabant een ae voor U", rackjobbing in panties, Iddelen-supermarkten. I, maar honoreren deze dan ook zijn dan 35 jaar, minimaal een fgevolgd te hebben en woonachtigti| omgeving. :ht hun sollicitatie (met pasfoto s.v.pl btaand adres: 04998-74044 ictie Groep bv (HCG) is in het and aktief op het gebied van offshore-constructies, apparatenbouw, nieuwbouw en Dcesinstallaties, metaalbescher- dbeplating, systeembouw, en warmte- en luchttechniek. Ie regio Noord-Brabant van de n en Montage, hebben wij op ures voor: en hebben aantoonbare ervarinS piping en/of apparatenbouw en lieuw geopend kantoor te Breda een van de bouwplaatsen in 'noemde funkties wordt gaarne neer J. Pellikaan, regio-leider e tijdens kantooruren te nummer 076-879245 (vanaf 1985: 076-879250). Ilicitatie kunt u richten aan: Brabant, Van Rijckevorselstraat )0 DH Breda. r ij van >n Groep nv (HBG) PAGINA ZEELAND 1 T27 8% vakantietoeslag. Verdere arbeidsvoorwaarden zijn: tenminste I 25 dagen vakantie, pensioenrege ling, collectieve ziektekosten- en autoverzekering, reis- en studie kostenvergoeding. Voor degenen die öf op verzoek van de Maat schap óf met haar instemming een vakgerichte studie volgen, zijn uitgebreide faciliteiten beschikbaar De kennismakingsprocedure U kunt ons telefonisch laten weten dat u geïnteresseerd bent in een gesprek. Het adres is Dijker en Doornbos/ accountants, Hooilaan 1, Postbus 2170,4800 CD Breda, telefoon nummer 076-714488. De heren E.B L Tuitjer ('s avonds tel. 04258-1741)of| J.M.M. Dumoulin ('s avonds tel. 04241-1078) staan u graag te wo m/v Het spreekt vanzelf dat bij een Maatschap als de onze vrouwen in deze functie net zo welkom zijn als mannen. Boer schikt zich in EG-keursliif Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De verschillende sectoren in de Nederlandse land- en tuinbouw zijn bereid 'nieuwe initiatieven te nemen om zich aan te [passen aan de maatregelen waarmee de Euro pese Gemeenschap aan de productie-over schotten het hoofd wil gaan bieden. Maar dan mag van de overheid steun voor deze nieuwe initatieven worden verwacht. Dat betoogde voorzitter A. landse betalingsbalans j Doeleman van de Zuidelijke i Landbouw Maatschappij |(ZLM) gistermiddag tijdens de I algemene ledenvergadering fvan zijn organisatie in de [stadsschouwburg te Middel- F burg. Doeleman sprak er zijn zorg over uit dat de EG-maat- regelen met name voor de Ne derlandse akkerbouw een con- currentie-vervalsend karak- ter zullen hebben. Hij vroeg I overheidssteun voor infra structurele aanpassingen, on- lderzoek, voorlichting en on- |derwijs. Hij kantte zich tegen ver- Idere overheidsbezuinigingen [en eiste dat in de belasting sfeer meer rekening wordt ge- I houden met de specifieke posi- Itie van de agrarische sectoren. Doeleman constateerde dat de IEG de productie-overschotten [te lijf gaat, maar tot nu toe ■niet aangeeft welke andere [wegen de akkerbouw moet [kiezen, wanneer zodanige [maatregelen genomen worden I dat de teelt van granen en sui- [kerbieten niet meer rendabel [blijkt te zijn. Wanneer men zich gaat I richten op de teelt van eiwi- Ithoudende gewassen, zo waar- schuwde hij, zal op de Euro- pese markt geconcurreerd [moeten worden met de Ameri- [kaansesoja. Hij pleitte verder [voor een evenwichtiger belan genafweging tussen natuur/ [milieu en landbouw en wees [op de technologische verande ringen die op de boer afkomen. Doeleman verzuimde niet aan te geven dat de laatste [tien jaar sprake is geweest [van een opleving in de meeste [sectoren van land- en tuin- lbouw. Volgens hem is nu [sprake van een moderne be- Idrijfstak, die veel respect af- [dwingt, nationaal en interna tionaal. Graadmeter is volgens I bem de terugloop van het aan- tal bedrijfsbeëindigingen. De opnieuw gestegen export I van land- en tuinbouwpro ducten (tien procent in het af- [gelopen jaar) heeft de Neder- middelburg - „Een droeve jhg", zo begon officier van Justitie mr. Nijmeijer zijn re quisitoir donderdag voor de Politierechter in Middelburg uj de zaak tegen de 43-jarige Middelburger E. E. Deze was PP 24 april in zijn woonplaats m« z'jn auto tegen een boom gebotst en toen bleek dat hij oud gereden met een bloedal- MholpromiUage van 2.84. Een jware straf stond hem dan ook wachten, maar tot grote sP'Jt van het openbaar minis erie bleek er een fout te zijn "«naakt in de formaliteiten. .Mr. Nijmeijer kon dan ook tot anders dan een vrijspraak orderen en politierechter mr. iomes moest „hoewel dit me ■Senstaat", tot dezelfde con- 'usie komen. De 23-jarige student P. S. uit Amsterdam had op 11 augus- us een aantal geraffineerde ankjes door elkaar gedron- ilfuwaarna hij diep in de oht in de auto van zijn moe- 5 naar het ouderlijk huis in 'ssingen reed. S. werd aan- houden en scoorde een bloe- raicoholpromillage van 2.02. 1 werd veroordeeld tot een van 750 gulden, twee we- n voorwaardelijk en negen uaanden niet rijden. De 33-jarige J. van V. uit St. ?nd wertJ °P 31 juli aan houden nadat' hij de hele ,J .fer had gedronken. Voor j rijden met een alcoholpro- imlj 6 van 2 03 werd hij ver- a j d tot twee weken voor waardelijk, een boete van 1000 djden1 negen maanden niet ver sterkt. Lijnrecht tegenover deze gunstige ontwikkeling staat volgens Doeleman het regeringsbeleid voor de kleine zelfstandige. „Juist van dit ka binet", aldus Doeleman, „had den wij meer begrip verwacht voor het gezinsbedrijf". Doeleman hekelde de hoge prijzen, die sommige melkvee houders betalen voor de uit breiding van hun weidegebied. Sommige melkveehouders proberen daarmee onder de heffingen op overproductie uit te komen. Met dit 'ongenuan ceerd handelen door enkelin gen' is het algemeen belang volgens hem niet gediend. Als nieuwe mogelijkheid tot pro ductiebeperking noemde hij het, al dan niet vrijwillig, on gebruikt laten van grond. Hij toonde zich overigens wel voorstander van nieuwe in polderingen omdat daardoor ruimte kan worden gemaakt voor ruilverkavelingen en nieuwe ontwikkelingen bin nen de landbouw. Doeleman maakt er be zwaar tegen dat gelden af komstig van boeren die Do meingronden kopen, volledig worden gebruikt voor het vei lig stellen van natuurgebie den. Hij pleitte ervoor een deel van dit geld in grondbeleg- gingsmaatschappijen te ste ken. HULST - In de Saxhaven buurt in Hulst is donderdag nacht op drie plaatsen inge broken. Daarbij werd voor een bedrag aan ongeveer 30.000 gulden buitgemaakt. De rijks politie Hulst en de technische recherche stellen een onder zoek in. De dader(s) zijn de huizen op verschillende manieren binnengedrongen. In twee ge vallen werd de achterdeur ge forceerd, in het derde huis werd een raam van de garage, die toegang tot de woning gaf, ingeslagen. Op het eerste adres was de buit mager. Enkele kleding stukken, een briefje van hon derd gulden, drie tegoedbon nen van elk vijftig gulden, een briefje van 1000 Belgische franks, een portemonne met een tientje en een tennisrac ket, De tweede kraak leverde 260 gulden aan baar geld op en een auto. In het huis van de familie B. aan de Saxhavenstraat viel het meest te halen. Ontvreemd werden twee broches met een totaal waarde van 22.200 gul den, een attachékoffertje met 3200 gulden, een herenhorloge van 1000 gulden. Aan contac ten namen de daders 1100 gul den mee. De inbraken werden vrij dagochtend door de gedupeer den ontdekt. ZIERIKZEE - Gisterochtend vroeg is de 72-jarige mevrouw H. de Rijke uit Zierikzee bij een verkeersongeval zo ernstig gewond geraakt, dat zij later op de dag overleed. Mevrouw De Rijke fietste in de Julianastraat en wilde op de kruising met de Kleine Zel- keweg te Zierikzee linksaf slaan. Een achter haar rij dende personenauto, bestuurd door F. A. F. uit Zierikzee, probeerde haar te ontwijken, doch raakte de fiets aan de achterzijde. Mevrouw De Rijke viel en sloeg met haar hoofd tegen de auto. Zij is in het Bergzichtziekenhuis te Goes aan haar verwondingen overleden. Van onze correspondent GOES - De 22-jarige J.J.A. Schuurman uit Veere is donderdag avond door een verkeersongeval in Goes om het leven gekomen. Het slachtoffer botste met haar auto frontaal tegen een bestel auto die een vrachtwagen aan het inhalen was. Zij werd met ernstig letsel naar een ziekenhuis in Goes ge bracht, maar bezweek daar korte tijd later. De bestuurder van de bestelauto raakte licht gewond, aldus de rijkspolitie. Van een onzer verslaggevers schrijdingen van het budget voor de Oosterschelde-werken MIDDELBURG - Het Zeeuws moet zien te dekken. provinciebestuur is bang dat minister Smit-Kroes delen van de verbeteringswerk zaamheden aan het Kanaal door Zuid-Beveland opnieuw naar een verdere toekomst gaat verschuiven. Gedepu teerde Staten drukten de Zeeuwse kamerleden gister middag op het hart om dat te voorkomen. Gedeputeerde J. de Voogd: „We hebben de kamerleden uitdrukkelijk verzocht te voorkomen dat deze projecten ten prooi vallen aan inleve ringsoperaties". De angst van het provinciebestuur is inge geven door de wetenschap dat de minister nieuwe over- Het PvdA-kamerlid J. van der Doef erkende: „Het gaat om een heel reële dreiging". Het WD-kamerlid A. te Veld huis waarschuwde geen 'beren op de weg te zetten die er niet zijn'. Als de vrees van GS be waarheid wordt, zijn de nieuwe sluizen bij Hansweert later klaar dan 1988, en is de noordelijke kanaalverbreding in 1993 nog niet uitgevoerd. De kamerleden hielden gis teren hun periodiek praatje met Gedeputeerde Staten. Aan de orde kwamen kwesties als de WOV, de Belgische smeer pijp, de herstructurering van de electriciteitswereld en Neeltje Jans. (ADVERTENTIE) Alles voor de vereniging Handelshuis St.-Antonius Grensweg 18, Baarle-Nassau Tel 04257-9264 of 9364 Mevrouw Kuyper overhandigt de eerste fles aan commandant Veenstra van de rijks politie in Zeeland. Toeschouwers zijn vlnr mevrouw Veenstra, districtscommandant van de rijkspolitie te water Doorneheim en mevrouw Doorneheim. - fotowillemmieras Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Wie dezer dagen een Nepal-wenskaart verstuurt kan straks in de zelfde geest op de goede af loop toasten. Want behalve wenskaarten is er nu ook wijn op de markt, die geld oplevert voor de actie 'Zee land helpt Nepal'. De coördinatrice van de actie, mevrouw J. Kuyper, spoedde zich gistermiddag naar de 'Zeeuwse' receptie van de 40-jarige Rijkspolitie om de eerste flessen te over handigen. Districtscomman dant J. Veenstra nam het rode vocht dankbaar in ont vangst. De wijn, afkomstig uit het Rhöne-gebied (1983/84) is gebotteld door wijnkoperij Van Leersum uit Middel burg, die ook voor de distri butie zorgt. Per fles moet GIRO 7475 MIDDELBURG men er 6,95 gulden voor neertellen en daarvan gaat 2 gulden naar Nepal. De fles sen zijn voorzien van het 'Zeeland helpt Nepal'-vig- net. Van onze correspondente MIDDELBURG - Gevange nisstraffen van vier jaar, 2,5 jaar en één jaar waarvan vijf maanden voorwaardelijk, eiste het openbaar ministerie gisteren voor de rechtbank in Middelburg tegen drie ver dachten van internationale drughandel. Daarbij was on der meer een partij van 3800 kilogram marihuana in het geding. Voor het beklaagdenhekje stonden de 43-jarige F. E. uit Spijkenisse, de 28-jarige G. van B. uit Muiderberg en de 26-jarige F. van W. uit Mui den. De marihuana was op 20 juni per schip uit Nigeria in Vlissingen aangevoerd. Doua neambtenaren vertrouwden de inhoud van de 29 kisten (waarin zogenaamd onderde len voor bedrijfsmachines za ten) niet, omdat er in de vrachtbrief geknoeid was. Bij nader onderzoek bleken de kisten gevuld met metalen containers die samengeperste en gedroogde hennepplanten met een verkoopwaarde van ruim zes miljoen gulden be vatten. De kisten werden opnieuw verzegeld en vervolgens geob serveerd. Enkele dagen later werd de lading opgehaald en in de buurt van Borsele onder schept. Het spoor voerde in eerste instantie naar Van W., die kort tevoren met het oog op dit transport (zo bleek la ter) een bedrijf had opgericht. Van W. verklaarde na zijn aanhouding gehandeld te heb ben in opdracht van zijn vriend Van B., van wie hij wist dat die een marihuana- transport aan het voorberei den was. Van W. (die nooit eerder met justitie in aanra king was geweest) zwichtte voor de verleiding van de 2,5 ton beloning die hem in het vooruitzicht was gesteld en leende zijn naam aan het nieuwe bedrijf. E. werd door Van B. ingeschakeld om er voor te zorgen dat de nodige douaneformaliteiten 'correct' werden vervuld. De raadslieden van het drietal gingen uitvoerig in op de -beperkte rol van hun res pectievelijke cliënten. Er zou den veel meer betrokkenen in het spel zijn, maar de 'grote onbekenden' achter de scher men waren buiten schot geble ven. Zo was er sprake van ene 'Ben' in Amsterdam, voor wie een andere partij softdrugs bestemd zou zijn. Wederom was het E. die hier (in oktober '84) een flinke vinger in de pap had. Hier ging het om 178 kilo gram hennep die via Schiphol met een zogenaamde zending generatoren uit Jamaica was meegekomen. En op 26 mei zouden twee andere mannen uit Noord-Holland E. erbij ge lapt hebben toen er vanuit Sy rië een kilo opium werd inge voerd. Dit gebeurde in de handvatten van pneumatische boorhamers, die eerder als de monstratiemateriaal naar Sy rië waren vervoerd. E. zou hier weliswaar van geweten hebben, maar zeker geen adviezen hebben gegeven of aangeboden hebben te zor gen voor afnemers van het spul, zoals door de beide man nen was verklaard. Officier van justitie mr. Stein wenste niet te geloven in de kleine rol van E., evenmin als die van Van B. Immers, al leen al aan de 'Vlissingse zaak' zou E. een 'bemiddelingsbe drag' overhouden van 1,5 mil joen gulden, terwijl bovendien bekend is dat hij al jaren in ternationaal bezig is in de drugwereld. Van B. (ook een 'grote jon gen', aldus mr. Stein) was al eerder veroordeeld voor de handel in drugs, had zich in de Vlissingse affaire gedragen als 'heer en meester' en stond bovendien terecht op beschul diging van uitvoer van hasj (zo'n veertig kilogram) naar West-Duitsland. Van W. voelde zich, aldus zijn raadsman, 'misbruikt' door Van B., maar, zo stelde mr. Stein, hij liet zich met het oog op de vette beloning maar al te graag misbruiken. Toch werd de rol van deze ver dachte door hem het kleinst geacht. De rechtbank doet over veertien dagen uitspraak. Matige tot vrij krachtige en aan de kust geleidelijk krachtige tot zeer krachtige westen tot zuid westen wind. Eerst wisselende bewolking met nog kans op een bui, nadien toenemende bewolking vanaf het westen, gevolgd door regen. Vannacht minimum temperatuur 7 gra den, morgen maximum tempe ratuur van 10 graden. Vooruitzichten van zondag tot woensdag: veel bewolking met nu en dan regen, aanhoudend zacht weer. 1985 Zai toch als een vreemd weerkundig jaar de geschiedenis ingaan. November, dat zal ik u straks vertellen, liep ook al uit de pas. Maar laat ik eerst de verwachtingen omschrijven: ive houden zeker tot en met woensdag het wisselvallige weer, opklaringen met nu en dan een bui maar bovenal warm voor de tijd van het jaar tussen de 8 en 10 graden, de wind is matig tussen west en zuid-west. Dat alles wordt veroorzaakt door de invloed van lage- druk gebieden die ons via de Britse eilanden bereiken. Nu het weer in november. Het regent normaal in november 68 mm, vorig jaar was dat meer met 79 mm, nu slechts 60 mm. De temperatuur was ook maar matig: normaal is het in november ge middeld 6,1 graad warm. vorig jaar 9,4 graden en nu een armza lige 2,8 graden Celsius. De zon scheen vorig jaar 75 uur, normaal is het als de zon 58 uur schijnt en dit jaar telden we 50 uren zon neschijn. In de rest van Nederland viel er op 11 dagen sneeuw. De warmste dag was op 9 november met 15,7 graden en de koudste dag was 19 november toen de thermometer tot 3,2 graden onder nul daalde. Ter vergelijking: in november is de maximum tempe ratuur gemiddeld 6,8 graden en het minimum 1,1 graden Celsius. Dit jaar kwam Sint Nicoiaas op een winderige maar zeer natte avond, maar bij een temperatuur van 11,4 graden. In 1925 vroor het op 5 december 18 graden. Maar dat is voor bij, we weten nu wat voor weer we tot woensdag kunnen ver wachten. De aandacht is nu al gevestigd op Kerstmis. Ook over deze speciale feestdagen heb ik wat materiaal uit het archief op gedoken. In 1977 was het daags voor Kerstmis nog 14,6 graden. Maar nog even terug naar Sint-Nicoiaas. In 1960 regende het op 5 december 93 mm. in één etmaal. Dat is meer dan nu in de ge hele maand novemberMaar meer dan 10 graden vroor het ook in 1933 en 1943 én in 1937 had het paard van Sint veel moeite met het zware pak sneeuw dat toen gevallen was. Maar in het buitenland valt ook het een en ander te beleven. Vanmorgen was in het Spaanse San Sebastian de verwachting dat het opnieuw 22 graden zou worden. Lapland geeft 36 graden onder nul bij een hogedrukgebied van 1056 millibar en de druk stijgt nog steeds. Onweren deed het ook afgelopen maand en wel op 1, 2, 5 en 9 november. Goed nu bent u geïnformeerd, tijd voor de weerspreuken: 'Geeft december slechts vorst en slijk, is de winter aan de dijk. Willy de Groff. Amsterdam Eindhoven Vlissingen Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Boedapest Bordeaux Brussel zwaar bew9 gr zwaar bew.. 9gr regen8 gr regen5 gr onbewolkt19 gr onbewolkt17 gr zwaar bew9 gr mist6 gr licht bew15 gr zwaar bew.9 gr Dublin Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid half bew 9gr half bew. 10 gr zwaar bew. 11 gr sneeuw -9gr zwaar bew... 9gr zwaar bew... 4gr zwaar bew 6gr zwaar bew... ...17 gr zwaar bew... .11 gr regen .11 gr zwaar bew 7gr onbewolkt... ...10 gr Van een zonder verslaggeefsters GOES - De in de Goese Maria-Magdalenakerk verblijvende Turk Erdogan Okkali heeft een baan aangeboden gekregen (en zou dus mogen blijven), maar het onbreken van een geldige werkvergunning staat dit in de weg. Het verkrijgen van die ver gunning kan weken duren, zodat het er nog steeds naar uitziet Okkali het land wordt uitgezet Het Steuncomité 'Okkali moet blijven' zit met de han den in het haar. Het ministerie van justitie zegde deze week toe dat indien Okkali voor 15 december werk gevonden zou hebben, een te verstrekken verblijfsvergunning geen en kel probleem zou opleveren. Naar aanleiding van berich ten in de Zeeuwse dagbladen heeft zich een schoonmaakbe drijf gemeld dat op korte ter mijn personeel kan plaatsen en er ook om verlegen zit. Aanvankelijk heerste er een jubelstemming in de Maria- Magdelenakerk in Goes waar de Turkse vader met zijn twee kinderen toevlucht heeft ge zocht om de uitwijsdatum in Nederland af te kunnen wach ten. Maar toen het comité triomfantelijk naar het ar beidsbureau toog om de werk vergunning voor Okkali in orde te maken, bleek dat dit een langdurige geschiedenis dreigt te worden. Woordvoerder van het steuncomité Pieter ter Windt zegt dat het arbeidsbureau zich strak aan de geldende re gels houdt. Ook is volgens zegsman Ter Windt door het GAB nooit erg goed aan de Turk duidelijk gemaakt hoe noodzakelijk het aanvragen van de vergunning was. Het Gewestelijk Arbeidsbu reau heeft toegezegd heel snel te zullen handelen. Toch gaan er minstens veertien dagen overheen eer antwoord op de aanvraag verwacht kan wor den, is aan het comité medege deeld. Intussen zijn diverse acties ondernomen. De kerken in Goes is gevraagd in hun zon dagdiensten aandacht te be steden aan de situatie van Ok kali. Verder doet Ter Windt een oproep om woensdag (de verjaardag van Okkali) een kaartje te sturen. Verder is de actiegroep van plan Goese politici aan te schrijven, die contacten kun nen leggen met parlementa riërs die op hun beurt de staatssecretaris er toe kunnen bewegen van de beslissing af te zien. Van onze correspondente MIDDELBURG - De 50-jarige Middelburger P. van der L. is vrijdag door de rechtbank veroordeeld tot een gevange nisstraf van 21 maanden. Van der L. is schuldig be vonden aan poging tot afper sing met geweld van een be jaarde Middelburgse zaken man en zijn echtgenote, waar voor hij twee weken geleden terecht stond. Officier van justitie mr. Huygen eiste toen een gevan genisstraf van twéé jaar. De 25-jarige zoon K. van der L. werd overeenkomstig de eis veroordeeld tot zes maanden. Een voorstel van de verdedi ging tot vervangende dienst verlening werd door de recht bank afgewezen.

de Stem | 1985 | | pagina 17