DU en. McEnroe gaat af onder fluitconcert WMtÊ NOG ÉÉN PUNT VERWIJDERD VAN VOLGENDE RONDE Schotland naar 'Mundial' 5.- 3.29 10.- •m#a8M8 ««11.98 Vreijsen uitgeschakeld Griekenland dreigt profvoetbal op te heffen ïtT XSfli Schaatsmarathon mikt op veel publiek kleintje intje DONDERDAG 5 DECEMBER R1985 Drie spelers Real geschorst SPORT IN 'T KORT Ontspannen 10 kilometer kernploeg DEELNEMERSVELD WK MEXICO COMPLEET vvfr - r|A«' SMS McEnroe halverwege nieuwe schorsing UEFA'S gelijk tegen België NAC beslist vandaag over aankoop Rob Landsbergen Winterstop eerste divisie onveranderd SPORT IN 'T KORT DUITSE LOTTO n n. r<T Pit, 3| K W 'K' X V ignoncreme-, aspergecreme-, tart- of tomaten/ 110 ■soep, zakje <«®1<£5 X.J.41 complete smulmaaltijden, in carne, kerrierijst met kip of i met aardappelen, Q AQ gram A8SO. i«7 viooltje, kleuren, 3 stuks <m Uit de diepvries: Pizza con frutta, 450 gram 2 3 4 5 £#8" X ^2 hele ML! kippen op schaal, 1700 gram ppen, am OA* 5.98 1HQQ 15S8 lSJ.ZsO ïsfrikandeau, worst, l^m 548 3.98 CQQ ®®®s urgers ongepaneerd, [ami491.29 11 QQ ®®s® 13S0 -L1.Z7U [azepeper kant klaag a®®® ieuw recept met meer 1 /IQ bakje 100 gram lrTJ [nieuw recep J, bakje 100j NATIONALE TELEVISIE AKTIE >ij ons loten voor de Tblelot-TV-aktie. artikelen in deze advertentie kurt u in winkels kopen, behalve de artikden leine cijfertjes by staan, e artikelen kunt u alleen kopen in \H s waar één van die cyfers op de taat Reclameprijzen gelden van Mag 5 t/m zaterdag mber&s.. ilang de voorraad strekt DE STEM-S£X2££ Von onze speciale verslaggever Léon Krijnen MELBOURNE - De Australische fanclub van John McEnroe heeft zijn langste tijd gehad. Wie er lid van wilde worden hoefde toch al niet in de rij te gaan staan, maar na wat hij gisteren alle maal flikte in Kooyong, heeft hij het bij alle ten- nisliefhebbers 'Down Under* grondig verbruid. Een grote mond tegen een scheidsrechter, daar ligt men in Australië niet wakker van. De tennis sers die van dat continent afkomstig zijn, staan nou ook niet bepaald als fijnbesnaard te boek. Maar eerst een wedstrijd doelbewust uit handen geven en vervolgens het veld afsteigeren zonder op de overwinnaar te wachten, dat staat gelijk aan heiligschennis. De 26-jarige New-Yorker, die na zijn uitscha keling in Melbourne het jaar 1985 definitief niet als aanvoerder van de ATP-ranglijst afsluit, werd dan ook achtervolgd door massaal boe-ge roep en fluitconcerten van ruim 15.000 toeschou wers. Onder hen, en dat mag toch ook opmerke lijk genoemd worden, een niet onaanzienlijk aan tal Schotse voetbalsupporters, die hun team naar het andere einde van de wereld gevolgd waren om het, later op de dag in het Olympisch Stadion, de tickets Naar Mexico te zien bemachtigen. Bijna 20.000 kilometer vliegen voor een voetbal wedstrijd, dat zijn je ware supporters. Goed, weer terug naar Kooyong en het opmer kelijke afscheid van de als nummer twee ge plaatste McEnroe die zich door de Joegoslavische zwaargewicht Slobodan Zivojinovic (zeg maar Bobo) in de vijfde set als een lam naar de' slacht bank liet leiden (2-6, 6-3, 1-6, 6-4, 6-0). Nadat McEnroe in de vijfde set twee maal op knullige wijze zijn service verspeelde en mede daardoor tegen een 4-0 achterstand aankeek, geloofde hij het verder wel. Ontsnapte hij twee dagen geleden tegen Leconte nog op miraculeuze wijze aan een nederlaag, ditmaal sloeg hij de ballen doelbewust in het net, of huizenhoog in de tribunes. Wat hem allemaal bezielde zal een raadsel moeten blijven, want, zoals perschef Tony Peek het sarcastisch uitdrukte: „De heer McEnroe heeft tot zijn spijt moeten besluiten om aan uw aller uitnodiging voor een persconferentie geen gehoor te kunnen geven". „Jammer dat hij het een beetje liet liggen", al dus de 22-jarige Joegoslavische dubbelspelpart ner van Boris Becker, „want nu heb ik een beetje een onbevredigd gevoel. Tot die 4-0 in de vijfde set speelde hij gewoon om te winnen, daarna gaf hij het weg, maar ik had toch wel gewonnen". Dat is geen grootspraak van Zivojinovic, want in de eerste ronde van Wimbledon dit jaar ke gelde hij Wilander uit het toernooi en in de Davis Cup bleef hij zowel Noah als Leconte in de enkel spelen de baas. Wie denkt dat Boris Becker stevig gebouwd is moet het koningsdubbel maar eens gaan bekijken, als daar gelegenheid voor is. Want als Becker net zo zwaargebouwd wil worden als Zivojinovic, dan mag hij wel een body-building set gaan aanschaffen. Er resteert nog een kwartfinale, die uiteraard de meeste belangstelling trekt in de Lage Landen aan de Noordzee. Michiel Schapers staat voor de belangrijkste uitdaging in zijn carrière. Niet wat betreft de ranking van zijn tegenstander, want Stefan Edberg is op de laatste uitdraai van de ATP-computer een plaats lager geklasseerd dan de al door Schapers verslagen Becker, maar wel wat betreft de knikkers waar vandaag om ge speeld wordt. Schapers zal de plaats in de halve finales, die hij zou kunnen bereiken wel belangrijker vinden dan de 75.000 gulden, waarvan hij dan in ieder ge val verzekerd zou zijn. Eerst speelt Loyd tegen Lendl, dan worden de twee halve finales van het damesenkelspel afgewerkt, en daarna is het de beurt aan Schapers. En dat allemaal op het cen tre-court, dat de afgelopen dagen steeds afgela den vol heeft gezeten. Wat er in die kwart-finale ook gebeurt, voor Schapers kan het seizoen 1985 al lang niet meer kapot. Uitslagen Hcrenenkelspel: kwart-finales: Slobodan Zivojinovic (Joe) - John McEnroe (VSt) 2-6, 6-3, 1-6, 6-4, 6-0, Mats Wilander (Zwe) - Johan Kriek (VSt) 6-3, 7-5,6-2. llerendubbclspel: kwartfinales: Miller/Warder (Aus) - Letts/Robertson (VSt/ZAf) 7-6 (10-8), 7-5. Damesdubbelspel: kwartfinales: Hobbs/Dur ie (GBr) - Lindqvist/Evert (Zwe/VSt) 6-4, 6-1, Potter/Walsh (VSt) - Garrison/Wade (VSt/GBr) 6-3, 3-6, 6-3 Kohde/Kilsch (WD1) - Moulton/Gates (VSt) 6-4,5-4, opgegeven. Slobodan Zivojinovic tijdens zijn duel met de Ame rikaan John McEnroe. - foto anp Tinman op weg naar het 'grote geld' Tal (links) en Timman (rechts) schakend in een keldertje van het gemeentehuis van Montpellier. - foto anp Van onze sportredactie ENSCHEDE - FC Twente-speler Martien Vreijsen is voor ten minste zes weken uitgeschakeld. Het is zelfs niet onmogelijk dat hij afgekeurd wordt. Vreijsen heeft sedert een jaar geen doorbloeding meer in zijn achillespezen. Deze week kreeg hij na een onderzoek in een zie kenhuis te horen, dat hij zes weken rust moet nemen. Daarna wordt bekeken of er nog iets aan te doen valt, anders wordt de ex-NAC-speler, die veertien dagen geleden 30 werd, mogelijk afgekeurd voor het bedrijven van betaald voetbal. Afgelopen zondag nog leverde Twente-trainer Fritz Korbach ongezouten kritiek op het spel van Vreijsen, terwijl hij wist dat zijn speler al een jaar met pijn speelt. „Geeft niks", vertelde Vreijsen gisteravond. „Ik heb zelf steeds gezegd dat ik wilde spelen, dus neem ik dan de consequenties. Als ik dan slecht speel zoals zondag, dan mag de trainer daar kritiek op hebben. Voor lopig blijf ik nu langs de kant zitten. Wat er na zes weken ge beurt, zien we dan wel. Over afkeuren wil ik nog niet praten, dat is me te voorbarig". ATHENE (Reuter) - De Griekse regering heeft woens dag gedreigd de profstatus van de nationale voetbalcom petitie op te heffen en met on middellijke ingang een ama teursysteem in toe voeren. Dat zei secretaris-generaal Dimi- tris Sarris van het sportminis- terie naar aanleiding van de onvrede van de clubs over de verdeling van totogelden. Vol gens Sarris moet de staat meer invloed krijgen op de boek houding van de clubs, omdat ZURICH (SIZ) - Drie spelers van Real Madrid zijn voor de return in de derde ronde van het toernooi om de UEFA-be ker, volgende week woensdag •ogen Borussia Mönchengiad- hach, geschorst. Het zijn Gor- nillo, Sanchez en Porlan. i ,0ordill° kreeg een week ge iden in het eerste duel, dat borussia met 5-1 won, een rode kaart; de andere twee Spanjaarden kregen geel. Ook de Westduitser Bruns, die eveneens geel kreeg, mist de return vanwege een schorsing. IT®® tuchtcommissie van de BFA legde voorts de vol gende spelers een schorsing i,1" oen wedstrijd op: Icardi o,, Milan), Jordao (Sporting), ikorski (Legia) en Burru- chaga (FC Nantes). die vaak nogal wanordelijk zou zijn. De meerderheid van de clubs uit de hoogste klasse dreigde begin deze week per 15 december geen wedstrijd meer te spelen. De besturen eisten, dat de overheid hen tien pro cent zou uitkeren van de jaar lijkse omzet van de voetbal pool van 16 miljard drachmen (ongeveer driehonderd mil joen gulden). Sarris vertelde, dat de regering bereid is maximaal 250 miljoen drach men (bijna vijf miljoen gul den) te geven. „Als de clubbe sturen dat niet accepteren, moeten ze ook de gevolgen on dervinden", zei Sarris. „De verenigingen zitten nota bene tot hun nek in de illegale pro cedures. Laat ze daar maar eens een einde aan maken". De regering heeft de clubs in het verleden geregeld beschuldigd zwart geld te gebruiken bij spelertransacties. Arbiters DE WERELDVOETBALFE- DERATIE (FIFA) heeft 1986 uitgeroepen tot het jaar van de scheidsrechter. Met het invoe ren van een reeks maatregelen zal de FIFA het de arbiters volgend jaar gemakkelijker maken op te treden tegen harde overtredingen van de spelers. MONTPELLIER (ANP) - Michiel Schapers heeft Jan Timman van de sportpagina's in de Franse kranten verdreven. Le Figaro, het gezaghebbende dagblad in Frankrijk, drukte op de sportpagina een foto af van een jui chende Schapers onder de kop 'De droom van Scha pers'. Toch lijkt Timman stappen verder te zijn dan Schapers. Waar de tennissende Rotter dammer een aantrekkelijk geldbedrag in de zak steekt door voor duizenden toeschou wers onder een heerlijk zon netje in Melbourne de laatste acht te bereiken, slooft de schakende Amsterdammer zich uit voor een fooi, nota- bene van de eigen schaakbond. Dat gebeurt in alle anonimi teit onder het valse neonlicht in een achterafkamertje in de kelder van het moderne dool hof dat het gemeentehuis van Montpellier is. Maar het doel van Timman is een lucratievere plaats bij de laatste vier in het kandida tentoernooi. Een streven dat na de eerste helft van de her kamp met Misja Tal royaal gehaald lijkt te worden. Na de derde partij, die na 23 zetten en twee uur en een kwartier op voorstel van de met zwart spelende Timman in remise eindigde, leidt de Amsterdam mer met 2-1. Hij heeft uit de resterende drie partijen - twee keer wit - nog één punt nodig om in de volgende ronde Ar thur Joesoepov tegenover zich te vinden. Een match over twaalf partijen, waarvoor grote belangstelling bestaat van organisatorische kant. Tilburg, Rotterdam, Merano en zelfs Rio de Janeiro hebben er stapels bankbiljetten voor over de strijd in huis te halen. Dat vooruitzicht heeft in Montpellier ondanks alle voorafgaande financiële ver wikkelingen een verkwik kende uitwerking op Timman. Na zijn fraaie overwinning in de tweede ronde schuwde hij woensdag in de derde we derom het spektakel-niet. Op de e4 van Tal schoof Timman het open Spaans, ook wel Ruy Lopez naar een Spaanse bis schop uit de vijftiende eeuw genoemd, op het bord. Het ty- 1NZELL (ANP) - Het duur- vermogen van de kernploeg schaatsers is in orde. Dat was de conclusie, die bondscoach Henk Gemser woensdag in In zeil kon trekken, na de eerste test in dit seizoen van zijn vier allrounders op de tien kilome ter. Specialist Robert Vunde- .rink kwam op het kunstijs van de Zuidduitse baan tot de beste verrichting: 15.20,0. Hij versloeg Yep Kramer (15.39,3) in de trainings wedstrijd met ruim verschil. Vunderink reed naar opdracht van Gemser een rustige eerste helft van de race om in de tweede 5000 me ter te versnellen. Van rondjes van 38,0 seconden in de ope ningsfase, belandde hij in een aflopend schema op rondetij den van 32. Kramer reed niet sneller dan 35,8. peerde de riskante, soms roe keloze speelstijl van Tal, dat hij de krachtmeting met verve aannam. Van de onaangenaamheden van die variant voor wit was Tal uiteraard op de hoogte. Met 9. Le3 dreef hij de partij in een andere richting. Timman voelde zich duidelijk in zijn element en voerde alle zetten tot de twaalfde a tempo uit. Voor de volgende trok hij een kwartier bedenktijd uit om vervolgens het paard naar d7 terug te spelen. Een manoeu vre, die bij hoge uitzondering gespeeld wordt en door Tim man zelf als mogelijkheid aangegeven na diepgaande analyses van zijn partij tegen de Westduitser Eric Lobron in het mammoet-toernooi van 1983 in Indonesië. Recentelijk in de praktijk getoetst was de zet in de partij Sokolov - Kai- danov in Vilnjoes 1984. Sokolov, met Joesoepov en Vaganjan gedeeld winnaar van het eerder in Montpellier gehouden kandidatentoernooi en dus halve finalist, speelde toen Lf4, waarop Kaidanov re pliceerde met g5. Na Le3- Pdxe5, Pxe5-Pxe5, Ld4-f6 stond zwart beter, hetgeen ook in de score tot uitdrukking kwam (0-1). Hoewel Tal niet exact bekend was met deze botsing tussen zijn beide land genoten, voelde hij zich intuï tief niet op zijn gemak met Lf4. Hij trok ruim veertig mi nuten uit om alle konsekwen- ties nog eens door te rekenen en antwoordde vervolgens met Pd4. Ook met die mogelijkheid had Timman rekening gehou den. Hij haalde de witte e-pion van het bord en schoof zijn paard na f4 door naar c4. Na opnieuw ampele overweging liet Tal op de veertiende zet de bliksem op het bord inslaan. Hij bracht een afruil op gang die veel weg had van een com plete exodus. Zwart leek op het eerste oog een kwaliteit er bij in te schieten, maar dat was optisch bedrog. Met de overgang naar het eindspel van toren, paard te gen toren, loper met elk zes pionnen, was alle venijn uit de stelling. Twee zetten later, na de 23e, bood Timman in volko men gelijkwaardige stelling terecht remise aan. Na de par tij gaf Tal aan, dat zwart waarschijnlijk sterker had kunnen spelen. Timman be aamde dat aarzelend, maar voegde er aan toe, dat hij met het oog op de stand grote risi co's wilde vermijden en de re mise-marge niet uit het oog wilde verliezen. Het verloop van de derde partij is: Wit: Tal (Sov) Zwart: Timman (Ned) 1.e2-e4e7-e5 2. Pgl-£3 Pb8-c6 3. Lfl-b5 a7-a6 4. Lb5-a4 Pg8-f6 5. 0-0 Pf6xe4 6. d2-d4 b7-b5 7. La4-b3 d7-d5 8. d4xe5 Lc8-e€ 9. Lcl-e3 Lf8-e7 10. c2-c3 Pe4-c5 11. Lb3-c2 Pc5-d7 12. Pf3-d4 Pd7xe5 13. f2-f4 Pe5-c4 Pd4xc6 Pc4xe3 15. Pc6xd8 Pe3xdl 16. Pd8xe6 Pdl-e3 17. Pe6xc7+ Ke8-d7 18. Pc7xa8 Pe3xc2 19. Pbl-d2 Le7-c5+ 20. Kgl-hl Pc2xal 21. Tflxal Th8xa8 22. Tal-el Kd7-d6 23. g2-g3 Ta8-c8 remise op voorstel van zwart. I s mm* Sa» %Ltf. iX 5 - M 'l I '«MR m" De uitblinkende Schotse doelman Jim Leighton lijkt bij een van zijn acties met zijn knie te steunen op de rug van een Australische voetballer. - fotoap MELBOURNE (ANP/Reuter) - Schotland heeft zich als 24ste en laatste deelnemer ge- plaastst voor de eindronde om het wereldkam pioenschap voetbal. De ploeg van bondscoach Ferguson speelde in Melbourne gelijk tegen Australië: 0-0. De Schotten hadden het eerste treffen met 2-0 gewonnen. In de eerste helft dreigde de kwalificatie van de Schotten gevaar te lopen. De aanvallen van Australië ontbeerden echter elk raffinement. Bovendien stak doelman Jim Leighton in uit stekende vorm. Halverwege de eerste helft keerde de keeper van FC Aberdeen een verras sende kopbal van John Kosmina. Na de her vatting konden de Schotten, die zeven basis spelers misten, zich simpel handhaven. Uit blinker was middenvelder Graeme Souness. De wedstrijd in het Olympic Park in Mel bourne werd bijgewoond door 30.000 kijkers, tienduizend van hen waren van Schotse af komst. Aan de eindronde van het wereldkampioen schap doen mee: Mexico (gastland), Italië (ti telhouder), Uruguay, Brazilië, Argentinië, Pa raguay, Canada, Hongarije, Polen, Sovjet- Unie, Bulgarije, West-Duitsland, Spanje, En geland, Schotland, Portugal, Denemarken, Noord-Ierland, Frankrijk, België, Marokko, Algerije, Zuid-Korea en Irak. De loting wordt in Mexico verricht op 15 de cember. MELBOURNE - Voor John McEnroe is de schade tijdens de open Australische titel strijd inmiddels opgelopen tot 3750 dollar (zo'n 11.000 gulden). Hij is dus al weer halverwege een nieuwe schorsing. De gisteren in de kwartfi nales uitgeschakelde Ameri kaan kreeg na zijn partij tegen de ongeplaatste Joegoslaaf Zi vojinovic een boete van 1000 dollar, omdat hij niet op de persconferentie verscheen. McEnroe js na 'Kooyong' ge dwongen drie weken te pauze ren. Wie 7500 dollar aan geld straffen aan de broek krijgt, wordt voor die periode uitge sloten van het toernooicircuit. AMSTERDAM (ANP) - De or ganisatoren van de Heineken- schaatsmarathonzesdaagse, die van dinsdag 10 t/m zondag 15 december wordt gehouden, rekenen er op dat in totaal zo'n twintigduizend toeschouwers het evenement bijwonen. Tot de deelnemers behoren de winnaars van de eerdere zes daagsen, Jos Pronk en Henri Ruitenberg, alsmede Elfste dentocht-winnaar Evert van Benthem. Nieuw in deze derde editie van de schaatsmarathon is dat voor het eindklassement vijf wedstrijden tellen: de finale en de vier beste resultaten van elke deelnemer. In het verle den werd het eindklassement opgemaakt aan de hand van vier marathons. Teneinde de kans te vergro ten dat de serie pas wordt be slist in de finale te Assen, wor den bonificaties toegekend. Elke ronde die een deelnemer op de groep uitloopt, levert hem drie extra punten op. De winnaar in de A-klasse van elke marathon vergaart 20,1 punt. Nummer twintig wordt nog met één punt beloond. Voor de wedstrijdenreeks hebben zich onder meer 98 A- rijders en 38 dames aange meld. De zesdaagse begint dinsdag 10 december in Alkmaar. Ver volgens wordt gereden in Hee renveen (11 december), Am sterdam (12 december), Alk maar (13 december), Gronin gen (14 december) en Assen (15 december). T26 PAGINA SPORT 1 VENLO (ANP) - Het Neder landse UEFA-team is er woensdag in Venlo niet in ge slaagd een voorsprong van 2-0 op de Belgische leeftijdgeno ten vast te houden. Oranje, met op de bank Leo Beenhakker, nam door twee treffers van spits Henk Vis- caal (PSV) een voorsprong. Philippe Houx, elf minuten voor het einde van het duel, en Mare Wuyts, negen minuten later, zorgden voor de eind stand. Het duel in stadion De Koel betrof een kwalificatie wedstrijd voor het Europees voetbalkampioenschap. Nederland - België 2-2 (0-0). 50. Viscaal 1-0, 75. Viscaal 2-0 (straf schop), 79. Houx 2-1, 88. Wuyts 2-2. Scheidsrechter: Jacobsen (Den), toeschouwers: 1000. Nederland: De Jongh (Feyenoord); Machielse (Feyenoord), Spork (Sparta), Verlaat (Ajax) en Man- ders (Groningen); Koorman (Gro ningen), Laamers (Wageningen) en Waslander (Groningen); Lattman (Feyenoord - vervangen door Uit man Feyenoord); Viscaal (PSV - vervangen door Lindenaar FC Utrecht) en Vos (PSV) Van onze sportredactie BREDA - Vandaag nemen het bestuur en de technische staf van NAC een beslissing over de eventuele aankoop van ex- PSV'er Rob Landsbergen. Zo als eerder gemeld, moet voor de bijna twee meter lange spe ler 75.000 gulden betaald wor den aan zijn laatste werkge ver; de Zuidkoreaanse voet balclub Hyundae. 'Karakter speler' Landsbergen is naar verluidt te gebruiken als voor stopper, middenvelder en spits. Het NAC-bestuur heeft goede hoop, dat het benodigde geld op tafel komt. Óf de spon sorstichting 'NAC in de Lift' betaalt, óf een individuele geldschieter komt over de brug, zo lijkt het. Tijdens de vergadering van vandaag wordt vooral gepraat over de vraag of de 25-jarige Landsbergen wel de juiste versterking betekent voor NAC. Wat dat betreft, legt het bestuur behalve bij de eigen oefenmeesters het oor ook te luister bij oud-voetballers. ZEIST (ANP) - De winterstop in het betaalde voetbal zal niet worden onderbroken voor de clubs uit de eerste divisie. Een schriftelijke enquete onder de clubs heeft geleerd dat de meerderheid van de vereni gingen tegenstander is van het voorstel de - winterstop in te korten, zoals werd gedaan tij dens de algemene vergadering van ruim een week geleden. Tien verenigingen wilden vasthouden aan de oorspron kelijke datum van hervatting van de competitie op 1 en 2 fe bruari. twee verenigingen wil den een week eerder beginnen, zeven clubs zelfs twee weken om het seizoen dat al 44 speel dagen vraagt niet tot diep in juni te laten lopen. Gezien de verschillen van mening bij de clubs heeft de KNVB besloten geen volledige competitiepro- grammaê voor de eerste divi sie vast te stellen in de winter stop. In januari zal wel een aantal achterstallige beker wedstrijden worden vastge steld. Liverpool LIVERPOOL, in mei verlie zend finalist in de bloedige eindstrijd van het Europese voetbaltoernooi der lands kampioenen, heeft zich ge plaatst voor de halve finales van de Super Cup. In de kwartfinales van deze Engelse competitie, speciaal opgezet als compensatie voor de clubs die niet mogen deelnemen aan de Europese toernooien, ver sloeg Liverpool op eigen ter rein Tottenham Hotspur met 2-0. HAMBURG (DPA) - De uitslag van de Westduitse lottotrekking van woensdagavond is: 11 - 25 - 26 - 29 - 31 -34 - 38 reservegetal 3. Spiel 77:0578966

de Stem | 1985 | | pagina 7