irator Uniek concert in Middelburg UITGAAN IN BELGIË José Heirbaut zoekt harmonie Inspiratie uit Sas van Gent THEATER on ingelast ik\ ZEEUWS ORKEST MET JEUGD Tips uit Midden-Zeeland InONPERDAG 5 DECEMBER 1985 NEDERLAND De Stijl Tweemaal Cees Brandt in het Zuidland Theater voor jeugd Hulst Maller Bent in De Ster Veronica en Harmonie Sas geven concert fa De Singel ontvangt in de blauwe zaal vanavond twee wereldberoemde solisten. Cellist H. Schiff en pianist Aldo Ciccolini spelen wer ken van Mendelssohn, De bussy en Brahms, Aanvang 20.00 uur. fa Morgen is de beurt aan het Koninklijk Filharmo nisch Orkest van Vlaande ren. Deze keer onder leiding van gastdirigent Gabriel Chuma. Op het programma het niet vaak gehoorde Con certo voor twee piano's van Pulenc en na de pauze de Zesde Symfonie van A. Bruckner, een belangrijk keerpunt in het oeuvre van deze componist. Aanvang 20.00 uur. Om 19.00 uur is er in de kleine zaal nog een gratis Preludeconcert voor de bezoekers van het Singel concert. fa In de Opera voor Vlaan deren worden door de Opéra de Wallonië Carmen van G. Bizet gespeeld. Te Antwer pen 6 en 7 december om 19.30 uur en te Gent 13 december om 19.30 en 15 december om 15.00 uur. fa In de Elisabethzaal treedt morgen de populaire bas- bariton Marco Bakker op. Samen met een keur van zangers en musici waaron der Henny May en Nico van der Linden. Het programma Muziek uit Duizenden bevat operette, musical, moderne muziek en een swingende gospel-medley. Aanvang 20.30 uur. fa In het Rubenshuis speelt zondag het Trio Euterpe werken uit de Franse en Ita liaanse barok. Aanvang 16.00 uur. fa Twee premières op to neelgebied. In de KNS aan het Teaterplein vanaf zater dag het nieuwe Antwerps muzikaal volksstuk De Vo gelmarkt van Jan Chris- tiaens en Paul Celis. Alles speelt zich af voor en achter de schermen van Antwer- fa Het Appeltje pakt vanaf 7 december elke donderdag, vrijdag en zaterdag om 20.30 uur en zondag om 15.00 uur uit met De Match van Fer- maud in regie van Ivonne Lex. Het publiek maakt de wedstrijd mee tussen André en Marie-Thérèse, die kam pen om hun huwelijksgeluk. Wie er scoort komt uit via spetterende dialogen en gekke situaties in deze ko medie. fa In het cultureel centrum De Kern tenslotte wordt het tweede internationale thca- ter-clown-festival gehou den. In Wilrijk treden naast debuterende clowns ook vaklieden op zoals Wurre Wurre, Foreign Bodies (Ne derland) Guido Belcato en groepen uit Frankrijk en Tjechoslowakijke. 5,6 en 7 december telkens vanaf on geveer 19.00 uur. fa In teater De Kelk (Lange- straat) vanaf vandaag tot 22 december elke donderdag, vrijdag en zondag telkens om 20.30 uur Het helse para dijs met Ria Lommée en Su zanne Saerens in een regie van Jacky Tummers. Een fa In de Stadsschouwburg wordt dinsdag 10 december door het ensemble BENT het spetterende blijspel Mannen onder 't mes van Bleasdale gepresenteerd. Gebeurtenis sen rondom een voor man nen gevreesde en delicate operatie. Discretie is gega randeerd, maar in de wacht zaal' loopt toch het een en ander uit de hand. Aanvang 20.00 uur. fa In het socio-cultureel cen trum Vooruit wordt met me dewerking van het Konink lijk Ballet van Vlaanderen de musical Jesus Christ Su perstar gespeeld, op tekst van Tim Rice en muziek van Andrew Lloyd Webber. Speeldata 7,8,9 en 10 decem ber telkens om 20.00 uur. Zondag 8 december is er ook fa De Opera voor Vlaande ren verzorgt onder leidinj van Frits Celis een symfo nisch concert. Zondag 8 de cember om 15.00 uur te Gent en vrijdag 6 december in Antwerpen om 20.00 uur. Op het programma een werk voor klarinetten en strijkers van Cabus, Les nuits d'été van Berlioz door de sopraan Jacqueline van Quaille en Images van Debussy. fa In het Congrespaleis ICC wordt maandag 9 december een galashow gehouden ter- ere van Romain de Coninck. Deze ster-auteur en acteur- viert zijn 70e verjaardag sa men met andere rasartiesten zoals Willy Ferdy, Gaston en Leo, Lily Castel en de BRT Big Band. Aanvang 20.00 uur. fa Morgen treedt het be roemde Poolse Koor Nachte galen van Poznan op in de fa Jongerencentrum 't Beest te Goes brengt zaterdag de nieuwe 'roadshow' van Theatergroep Perspcct. Het gaat om een 'bonte aaneen schakeling van gags en mi- me-acts' tegen een agressief decor van een geluidscolla ge. 21 uur; f 6.00. Vrijdag draait 't Beest de film Les Nuits de Ia Pleine Lune van Eric Rohmer. Aanvang 21 uur; f 6.00. fa Lunchcafé Stadhuis Goes verzorgt zondag een koffie concert met Klaus Fenter (gitaar) en Ben Gerritsen (vibrafoon). Aanvang 12.00 uur; f8,00 Pas f6,00 Jeugd f 3,50. fa In de Kloveniersdoelen te Middelburg organiseert Nieuwe Muziek zondagmid fa In de Prins van Oranje te Goes brengt John Lantings Theater van de Lach dins fa In café Meccano te Mid delburg musiceert dinsdag avond het Walchers Jazz Kollectief. Aanvang 22.00 uur; toegang gratis. Feestroes bij Van Geyt MC-, ■g1 5S Wenskaarten VIDEO Groeps- expositie Nog te zien sn, was John een le- |ige man" Cynthia Lennon |e onder bepaalde voorwaar- in het programma "t Is niet I i gewoon de blote feiten' (Ned van Toon Hermans over sin- er in een trein opnamen ge- katste moment nog hun sin. I nen er sneldichters aan het hun diensten aan het publiek Inifestatie aan de gang om de cul- (letterlanden duldeli|k aan het licht I motto 'La France aux Pays-Bas'. werd genomen door het Neder-1 Hand Festival. En veel Instellingen Nederlands Documentatiecentrum; Amsterdam. Mensen van dit be voor een toekomstig Nederland!1 In bijdrage willen leveren. ZIJ heb- |en met de Invloed, die de grote Nederland heelt gehad en nog i in Haarlem te zien, op de tentoon- fcnd', die zal voortduren tot en mei pum heelt hiermee een attractieve veel publiek belooft te trekken, [tot en met zaterdag van 11.00 tol □t 17.00 uur, en gesloten op eerste Uitgeverij Kwadraat In Utrecht is een net dezelfde titel als de expositie, s, B. Lootsma en J. Bosman. Arskerk in Haarlem van G. Holt, de Annakerk in Maas tricht van T. Boosten, de Paas- kerk in Amstelveen van J. I ron van Asbeck, de Thomas-I kerk in Amsterdam van K| Sijmons. En Le Corbusiers ontwerp! voor Carpenters Center inl Cambridge in de Verenig*! Staten, 'een mandoline in del architectuur', wordt geexpo-I seerd in samenhang met *1 ontwerpen van G. Holt en BI Bijvoet voor de schouwburgen| in Nijmegen en Tilburg. n >r n n le ij ?1- _,e de n- in r- an Le Corbusier op zijn beult] heeft ook goed naar het werk! van anderen gekeken. Zo zagl hij in Parijs een tentoonstel'! ling van de Nederlandse groep! 'De Stijl'. Hij bekeek daar htl| ontwerp van de atelierwoninf in Meudon, die Theo va»| Doesburg voor zichzelf bouWj de, en wijzigde daarna ingrij'l pend het ontwerp van zij"! Villa La Roche. Le Corbusier heeft slecht] één Nederlandse opdrachtgej ver gehad, Philips. De archii tect werd aangezocht om hef Philips-paviljoen op de W reldtentoonstelling in Brussel] in 1958 te ontwerpen. De fabrij kant heeft een fraai model va'| het tentvormige pavolj" voor de tentoonstelling Haarlem afgestaan. 'Le Corbusier en Nederlat» is een architectuur-tento stelling van formaat, waari-j vele aspecten van het wsjf van Le Corbusier en zijn W loed in Nederland worden licht. De bewondering voor zOT werk was overigens zeker mq algemeen. Hij ondervond veel kritiek. Een bewonderas] was in ieder geval de archite W. van Tijen, als we lezen v' hij zei over 'L'Unité d'haWjJ tion' in Marseille: prachtige, mannelijke, °H rechte bouwkunst." Maar 1 J. Oud was niet zo weg van hl werk van Le Corbusier. navolging van de kapel v* Ronchamps door veel ar*1' tecten werd door Oud afl] daan als 'Het carnaval der1 chi tecten'. T1 Niek de Groot. ZONDAG VINDT in de Concertzaal te Middelburg een uniek concert plaats. Het gaat om een gecombi neerd optreden van het Zeeuws Orkest onder lei ding van Louis Stotijn en het Zeeuws Jeugd Orkest met als dirigent Mathicu Mcys. Dit concert wordt ge geven in het kader van het Internationaal Muziekjaar en het Jongerenjaar. Ook werken er twee jeug dige solisten mee aan dit dubbel-concert, de 17-jarige pianiste Marianne Boer en Niek de Groot (24) op contra bas. Voor de pauze brengt het Jeugdorkest een programma met balletmuziek van Gré- try, een pastorale van Beet hoven en de 8ste Slavische Dans van Dvorak. Ook - foto arhcief de stem wordt het Contrabas-con cert van J.B. Vanhal ver tolkt. Deze Boheemse com ponist, van wie wordt aan genomen dat hij Neder landse voorvaderen had, werkte twee jaar aan dit stuk. De Weense virtuoos J. Sperger heeft het bewerkt, maar Niek de Groot brengt het werk in de oorspronke lijke toonsoort en speelt de cadenzen die hijzelf, naar schetsen van Sperger, heeft geschreven. Niek de Groot is geboren en getogen in Middelburg en trad aanvankelijk als com ponist op in het orkest dat zondag zal begeleiden. Pas op zijn 18de verving hij dit blaasinstrument door een contrabas. Hij soleert regel matig in recitals en speelt in de meest uiteenlopende en- Marianne Boer. sembles en orkesten, zoals bijvoorbeeld in het Wereld Jeugd Orkest. Na de pauze vertolkt het Zeeuws Orkest twee werken van Mendelssohn-Barthol- dy. Naast de zeer goed in het gehoor liggende Vierde Symfonie (de Italiaanse) wordt ook het Concerto voor Piano en Orkest nr. 1 ge bracht. Een jeugdwerk, dat invloeden verraadt van Von Weber en Beethoven. In de - foto archief de stem uitvoering van het Zeeuws Orkest is de 17-jarige Ma rianne de Boer als soliste te bewonderen. Zij komt uit Vlissingen, gaf op haar 10de al een klinkend recital weg, veroverde enkele opmerke lijke prijzen en studeert aan het Sweelinck Conservato rium. Het combinatie-concert in Middelburg begint zondag om 14.00 uur. Toegang 10,00 en (tot 18 jaar) 5,00. IN VERBAND met Sin terklaas dit weekeinde geen films en voorstellingen in het Zuidlandtheater. Vol gende week woensdag is Cees Brandt tweemaal pre sent met speciale toneel-uit voeringen. 's Middags vanaf 15.00 uur is Brandt actief voor de kin deren met het stuk Keetje Baba en de Tijdrovers. Keelje krijgt de opdracht om op een wonderklok te pas sen. Als de klok stil komt te staan, dan staat plotseling alles stil en moeten alle kin deren voorgoed in het thea ter blijven. 's Avonds (20.00 uur) is Cees Brandt er weer met Klimmen, een spel zonder- woorden maar met veel ge klauter. Een man klimt op in de samenleving met alle konsekwenties van dien. VOOR KINDEREN van 5 tot 12 jaar speelt het Figuren- theater zaterdag in Den Dullaert te Hulst De Trek- wagen, het verhaal over een prachtige bloem, die bekend staat als de Koningin van de Nacht en maar één keer per jaar bloeit. Deze voorstelling komt in de plaats van het aangekon digde Dat is Kris Kras. Aan vang 14.00 uur; toegang 2,50. DE GROEP Maller Bent treedt zaterdag op in café De Ster aan de Korte Kerk straat in Terneuzen. Deze Zeeuws/Belgische formatie is gespecialiseerd in bepaalde Amerikaanse muziekgenres zoals zydeco, tex-mex, blues en swing. Aanvang 22.00 uur en toe gang gratis. MUZIEKVERENIGING Ve ronica uit Zuidzande (Vaan delafdeling) en harmonie De Vereenigde Vrienden uit Sas van Gent (Ere-afdeling) ge ven zondag een gezamenlijk concert in cultureel centrum De Speije te Sas. Veronica zal dan onder meer ten gehore brengen Fanfare Soliloquy van Trevor L. Sharpe, de Suite Gothique van L. Boëllman- Ball, de Sabeldans van Kha- chaturian en tenslotte het opzwepende Brasil en de mars The Dam Busters. De Sasse harmonie opent met de Kroningsmars uit La Prophéte, gevolgd door Three Inventions van Pi Scheffer, Moment for Morri- cone van Johan de Mey, Ja mes Bond 007 van dezelfde arrangeur en tot slot het be kende Can't take my eyes off you. De muzikale leiding be rust bij Rony d'Herck (Vero nica) en Johan de Witte (Harmonie Sas). Aanvang 15.00 uur en toegang gratis. Eindredactie: Co Meertens Emlle Calon ANTWERPEN Enkele opmerkelijke mu ziekuitvoeringen deze week in Antwerpen. Bernard Verheyden, Ludo Dielis en Mare Janssen in 'De vogelmarkt'. - fotoknsantwerpfn pens populairste bezien- waardigheid, de Vogeltjes markt. Elke woensdag, don derdag, vrijdag en zaterdag om 20.00 uur en zondag om 15.00 uur. BRUGGE toneelstuk dat handelt over de problemen rond alcohol. Roes, vergetelheid, ver vormde emoties, langzame zelfmoord. Zoals van elke drug gaat er van alcohol een bijna morbide aantrek kingskracht uit. Een trage die en harde werkelijkheid. fa In de jazzkroeg De Ver steende Nacht aan de Lan- gestraat, speelt en zingt zon dag 8 december de pianist Norbert Detaye. Hij brengt een programma Soutern ne gro om 20.30 uur. GENT een voorstelling om 15.01) uur. TEMSE Christus Koningkerk. Op rondreis door Nederland, Duitsland en België doen het koor slechts drie Belgische steden aan: Herentals, Ant werpen en Temse. Een bui tenkansje voor de liefheb bers die dit vooraanstaande knapen- en mannenkoor, dat gespecialiseerd is in reli- gieuse en volksliederen, eens willen beluisteren. Aanvang 20.00 uur. dag een concert met het Nieuw Ensemble. Het orkest speelt werk van eigentijdse Nederlandse componisten waaronder Bons, Schat en Meijering. Aanvang 16.00 uur; f 10,00. dagavond 'Een trouwring mag niet knellen'. Op deze avond is vanaf 19.30 uur nog een zeer beperkt aantal kaarten verkrijgbaar. Aan vang 20.00 uur; f22,50 pas f 16,00. Eindredactie: Henk Postma CLINGE - „Als een schilde rij geen sfeer heeft dan is het geen kunstwerk maar een product", verklaart José Heirbaut. Deze Hulster schilderes houdt momenteel een eerste solo-expositie. Dat gebeurt in Galerie Esprit te Clinge, waar haar werk tot 15 januari te zien is. José Heirbaut probeert haar gevoelens te verpakken in sferen. Ze schildert bijna steeds vrouwelijke modellen in een omgeving waar kleur, vorm, lijnen en ritme voor harmonie moeten zorgen. "MÖn werk", zegt ze, „moet steeds in één toon zijn opge bouwd, niets mag storen. Daarom gebruik ik geen klodders verf en geen schreeuwende kleuren. Met oen speciale glans of toets probeer ik optimaal een sfeer uit te drukken". Ze ge bruikt bij voorkeur olieverf omdat ze daar vrijer mee om kan gaan. José Heirbaut is als staf docente verbonden aan het Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vorming in Hulst. De expositie geeft een overzicht van haar werk uit de afgelopen jaren: behalve vrouwenfiguren, ook naak- en een kinderportret. De hH«en 2ijn grijs-blauw. Zij H een hang naar perfec tie en kan dan ook langdurig werken aan één schilderij: „Ik moet schilderen, Want als ik niet werk wordt ik als een accu opgeladen. Dan is er een idee, of een vorm die aanspreekt en dan moet ik deze elementen samen bren gen in een werk". Galerie Esprit is te vinden in de Gravenstraat 99 te Clinge. Men kan er dagelijks (behalve op dinsdagen) te recht tussen 13.30 en 18 uur. J.V. HULST - De Hulster boek handel-galerie Van Geyt is terug van weggeweest en meteen in een ware feest roes. De galeries pakt uit met 'Kunstfeest '85', een ten toonstelling van maar liefst 250 grote en kleine werken, die in de plaats komt van de traditionele kleine for- maatjes waarmee Van Geyt elk najaar zijn winkel vol hing. De tentoonstelling laat zeer divers werk zien van meer dan twintig beeldende kunstenaars. Men vindt er - HpA 1 'Vakantie in Florence' van José Heirbaut bijvoorbeeld geraffineerde etsen naast doorzichtige aquarellen of gebruiksklaar keramiek naast primitieve olieverfschilderij tj es. Enkele deelnemers expo seerden al vaker bij van Geyt of zijn met werk verte genwoordigd in de vaste col lectie van de galerie. Enkele namen: Ch. Donker, H. Ber- serik, J. van Heel, W. Oepts, K. Verwey en A. Wortel. De Hulstenaar Ronnie Ivens is -ook van de partij met een verfijnd neergepend Maarts viooltje. Speciale aandacht gaat uit naar 3 Hongaarse kunste naars: Janos Szikra (land schappen), Zsuzsa Szikra (bloemstillevens) en Györgyi Beke (keramiek). Er is bronswerk van Jits Bakker, Teun Roosenburg en W. van de Putt, er zijn keramische schelpen en stranddoosjes van Lia van Rhijn en en kleine keramische gebruiks artikelen van Mariet Schmidt. Galerie van Geyt (Steen straat Hulst) is open tijdens de winkeluren.De expositie duurt tot 15 januari. J.V. TERNEUZEN - Gedichten, muziek of nieuws. Dat zijn de bronnen waar Elly de Koster (37) uit Sas van Gent inspiratie uit put voor haar pentekeningen en grafiek. „Soms val ik op een woord of een thema, een tijd geleden las ik veel over verslaving. Dan teken ik daar over." Het werk van Elly de Kos ter is momenteel te zien in de Terneuzense galerij Trouvaille, Axelse straat 104. Milieuvervuiling is één van haar geliefde thema's. „Ik heb veel varatie in mijn werkstukken. Ik teken van alles, bloemen, dieren en mensen". Elly de Koster heeft al een aantal exposities achter de rug. Ze studeert aan de kunstacademie van Eeklo en ze wil in de toekomst probe ren de kost te verdienen met haar kustwerken. „Het is echt meer dan een hobby.". Ze maakt vooral grafisch werk, maar draait haar hand niet om voor lino's en ex-libre's. Trouvaille is dagelijks, behalve zondag en maam- dag, geopend van 9 tot 18 uur. Op zaterdagen gaat de galerij een uur eerder dicht. De expositie duurt t/m 31 december. E.C. TERNEUZEN - Het is weer de tijd van de wenskaarten. Zo vlak voor Kerstmis en Oudjaar versturen velen groeten naar vrienden en bekenden. De Terneuzense galerij Blokken 7 speelt op deze gewoonte in. Tot en met 23 december is zijn daar Unicef wenskaarten te zien. De Kerstgroeten komen uit diverse landen, onder an dere uit Mexico, Peru, Ne derland en Italië. De galerij is geopend van maandag tot en met vrijdag tussen 14.00 en 18.00 uur, de vrijdag ook nog van 19.00 tot 21.00 uur en zaterdags van 14.00 tot 17.00 uur. derijen van de oud-Zeeuw Henk Munnik (73). Tot 20 de cember. Open: dinsdag t/m zondag 14-17 uur, donderdag ook van 19-21 uur. Galerie Marquis Vlissingen. Sculpturen, tekeningen en keramische juwelen van Lidy Hoewacr uit Hasselt. Tot 6 janauri. Open: woens dag t/m zondag tussen 14 en 17 uur. In het Zeeuws Mu seum te Middelburg is Lidy Hoewaers lanbdschapss- culptuur Scotisch Hills te zien. Tot 3 januari. Open maandag t/m vrijdag 10-17 Zeeuwse Bibliotheek Mid delburg. Dubbeltentoonstel ling. Werk van 53 heden daagse kunstenaars van Su rinaamse oorsprong en as pecten van de Zeeuwse be moeiingen met Suriname Tot 30 december. Kunstuitleen Middelburg, Kuiperspoort 22. Grafitti van Joop Dam (Wemeldin- ge) ontleend aan de mytho logie van het oude Grieken land en het oude Rome. Te zien tot 22 december. Open dinsdag t/m zaterdag 13.30- 17 uur, donderdag ook 19-21 uur. Werk van Elly de Koster ST. ANNE TER MUIDEN - In het voormalige gemeen tehuis van Sint Anne ter Muiden vindt momenteel een groepsexpositie plaats. Joost Heeren, Liesbeth Hu- ser, Ernest Joachim, Rian Krull, Wim Krull, Dirk Ver- straete en Gerrit Westerveld laten er schilderijen, beel den, etsen, keramiek en te keningen zien. De expositie duurt t/m 29 december enSis alleen open op zaterdag- en zondagmiddag tussen 14 en 17 uur. Galerie Bellamy 19 Vlissin gen. IJmuider kring. Schil derijen van Gérard van den Eerenbeemt. Tot 19 decem ber. Open: dinsdag t/m vrij dag van 10-12.30 en 13.30-17 uur, zaterdag van 13-17 uur. BKR-Centrum Balans 17 Middelburg. Keramische beelden van Teja van Hof- ten (34) uit Middelburg. Tot 24 december. Open: woens dag t/m vrijdag 12-17 uur, zaterdag 11-16 uur. Zeetiws Kunstenaars Cen trum, Kloveniersdoelen Middelburg. Structuurschil- De Vleeshal (stadhuis) te Middelburg toont dit week einde een omvangrijke se lectie videotapes, zoals die de afgelopen maand via het Amsterdamse kabelnet werd uitgezonden in het ka der van de kunstmanifesta tie 'Talking Back to the Me dia'. Men begint zowel op zaterdag als op zondag om 12 uur 's middags. Het pro gramma duurt in totaal 4,5 uur. Er is werk te zien van o.a. Ilises Carrión, Mark Wilcox, Klaus worn Bruch, David Garcia/Annie Whright, Lydia Schouten, General Idea, Raül Marro- quin en Servaas. Verder worden gesprekken getoond van de stichting De Appel met John Baldessari, Gene ral Idea en Barbara Kruger De toegang is gratis.

de Stem | 1985 | | pagina 19