Garantieregeling Aardenburg wankelt VAN BELANG VOOR JEUGDIGE WERKLOZEN holland electro, de grootste zuigkracht, de langste adem. Tentoonstelling De Volière Oostburg spreekt zich niet uit tegen bouw kerncentrale Borsele Lezing en cursus in Den Hoekzak Oostburg Bezwaren uitbreiding Hof van Koophandel Ijzendijke afgewezen Dijk Groote Put wordt hersteld Expositie kleindieren in Wouw Plaatselijk nieuws Terneuzen VAN ZEELAND Clinge POR ontevreden over Open Universiteit BEWUSTWORDING EN HERBOREN WORDEN MENINGEN IN RAAD VERDEELD markten Plaatselijk nieuws Eede Retranchement Breskens ONDANKS AFWIJZENDE MOTIE RAAD PAGINAZEELANDaPoNPERDAG 5 DECEMBER 1985 Westdorpe Kerstvieringen - Verschil, lende clubs en instellingen vieren het kerstfeest traditie getrouw in verenigingsver. band. In zaal Concordia houdt de plaatselijke bejaardenbom) woensdag 18 december sfeervolle kersviering. Dot}, derdag 19 december viert d, Katholieke Vrouwenorganisa. tie het kerstfeest, eveneens verenigingsgebouw Concon dia. Tentoonstelling - De traditi, nele expositie van duiven, sportvereniging De Volhar. ding is een groot succes worden. Door de leden werden voor deze twee dagen durendt tentoonstelling bijna 200 dui- ven ingekorfd. De jury kendt de kampioenstitel voor de vijfde keer in successie toe aan René van Kwikkelberghe. D, eerste prijswinnaars in de zeS klassen waren: jaarlingdof. fers, jonge doffers en oude doffers: René van Kwikkei. berghe; jaarling duivinnen: ft van de Veeke; jonge duivin nen: combinatie Gijsel-Istas' oude duivinnen: E. De Smet! De Smet werd ook kampioen bij de duivinnen. Sint - Ook dit jaar heeft St Nicolaas de rk mavo De Stee- lant in Terneuzen met een be zoek vereerd. Aanvankelijk wilde de Sint per parachute op het dak van de school landen, maar uit vei- lighiedsoverwegingen zag I Goedheiligman daar van al, omdat de bejaarde bisschopdt zwemkunst niet meester bleek i te zijn. Na een feestprogramma in de kantine van de Steelanf waarbij de 'stoute' leerlingen zich moesten verantwoorden, ging iedereen naar zijn eigen klas om de surprises uit pakken. De avond werd afgesloten met een disco-feest voor leerlingen van de school. 120 PAGINA ZEELAND 4 ie it- s- al n- lgi- S. ju- re. ge- |uy- im- lie- Postduiven - De postduiven, vereniging De Reisduif Graauw houdt zaterdag 7 en zondag 8 december in haat clublokaal de jaarlijkse vere, nigingstentoonstelling, tevens prijskeuring van postdul ven.De ingezonden duiven worden verdeeld in zes catego, riën gekeurd door A.de Saeg her.Zondagmiddag .aanvang 14 30 uur begint een verkoop van bonnen, recht gevend een jonge duif, broed 1986, i de organisatie gratis geschon, ken door bekende liefhebbers Verder draait op beide d het rad van avontuur. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De Zeeuwsi Onderwijs Raad (POR) is o| de bres gesprongen voor stu denten en aspirant-studentei aan de Open Universiteit, geplaagd worden door vertra gingen bij de ontwikkelin) van cursussen en cursusmate riaal. De Open Universiteit kat een ononderbroken voortgaitj van een studie veelal niei waarborgen. In dat geval, vindt de POR, dient mindfl strak te worden vastgehoudet aan het uitgangspunt dat f het cursusmateriaal special voor de Open Universite moet zijn geschreven. De POR wijst erop dat vet ander materiaal voorhandei is, waarmee de leerdoelen va de Open Universiteit bereik kunnen worden. In een brief aan de Zeeuws adviescommissie voor de Op» Universiteit wordt de kwesti aan de orde gesteld. Minister Deetman heeft Open Universiteit vijf miljo# gegeven, waarmee de achtö stand in twee tot drie jaar ia gelopen zou kunnen wordet Maar dat, aldus de POK maakt nog geen einde aan d 'actuele nood' van veel studea ten. tuur van de gemeenschappelijke Zuid- en Noord - Beveland", verg -r om 16.30 uur in het stadhuis aan le agenda staat ondermeer een voc kosten van het museum, mededel' nieuws van de tentoonstellingscoa1 het recreatiecentrum ,,Haestinge' =rt zaterdag 14 december de Provi wse Kruis. De bijeenkomst begint# spreken drs. Th P.B.M. Suurmö' dewerker van de vakgroep medis® iversiteit te Groningen en drs. A- Agogische Producties over het ond< g voor Gezinsverzorging en Kr# is er gelegenheid tot het stellen l'' an de conclusie uit het onderzoek J undige-zorg bij veranderend be'el ramma, het onderzoek is uitgevo® tuut Voor Onderzoek van de Eetsl Van onze correspondente OOSTBURG - Wie wil weten jn welke mate astrologie, ta~ rol, handlijnkunde, magne tisme en parapsychologie in het algemeen ons leven meer zin geven, kan vrijdagavond j3 december naar Den Hoek- juli gaan. Daar bespreekt de Belgische parapsycholoog en natuurgenezer Stefan Maré- chal deze onderwerpen onder het thema 'bewustwording en herboren worden'. Aansluitend hierop geeft deze beroepsparagnost een cursus bewustwording in Den Hoekzak, de andere bijeen komsten vinden op 11 januari, 8 en 22 februari plaats. Zowel op de lezing als op de cursus komen de volgende onderwer pen aan de orde: de maat schappelijke maskerade, de rol van het ego in de aflossing van het Karma, het zelf als wezenlijk instrument, ziel en geest, onze verschillende be wustzijn niveau's, alfa-trai ning, de rol van tijd en ruimte in ons eeuwig leven, dromen hoe ze te verklaren en wat ze ons leren, kosmische wetma tigheden en natuurwetten, ge- dachtenkracht, liefde en liefde als kracht, onze gezondheid esoterisch bekeken vanuit je zelf ontwikkeling. De cursus is opgebouwd uit een theoretisch gedeelte, prak tische oefeningen en enkele thuisopdrachten. Iedereen is welkom op de lezing, die om 20.00 uur begint. De entree is 7,50. De cursus kost 150,- per persoon. Hiervoor kan men zich opgeven bij de stich ting Aurin, Hool'dplaatseweg 10 te Breskens. In paranormale kringen is Stefan Maréchal een begrip. Hij volgde in Den Haag een vijfjarige studie astrologie en daarna een opleiding tot geestelijk natuurgenezer aan de NVGZ-academie te Am sterdam. Op de universiteit van Belgisch Limburg werkte hij een tijd lang samen met wijlen Gerard Croiset aan een onderzoek naar de invloed van de geest op de materie. Enkele jaren geleden richtte Maré chal 'Aquarius' op, een zes honderd leden tellende vereni ging voor parapsychologie en alternative totaalgeneeskun- de. Van een onzer verslaggevers AARDENBURG - Binnen het Aardenburgs gemeentebestuur wordt gediscussieerd of de gemeentelijke garantieregeling, die geldt voor aankoop van huizen, in zijn huidige vorm moet wor den gehandhaafd. Momenteel kan men voor Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - De onlangs voor een deel afgegraven dijk bij de Groote Put, tussen IJ- zendijke en Hoofdplaat, wordt hersteld. Dit zei gisteren bur gemeester C. Spijkerboer van Oostburg tijdens de bijeen komst van de raadscommissie voor planologie. Enkele weken geleden heeft de eigenaar van de dijk een stuk van twaalf meter afge graven, terwijl die dijk een beschermd natuurmonument is. Geruime tijd geleden heeft die eigenaar ook al eens een stuk afgegraven. Volgens Spijkerboer wordt er een regeling getroffen met de particulier zodat de dijk hersteld wordt. „Hoe die rege ling is kan ik nog niet zeggen. Echte politiedwang zullen we niet toepassen maar het wordt wel duidelijk dat de gemeente het niet accepteerd als een na tuurmonument wordt aange tast", aldus de burgemeester. Oostburg stuurt de politie niet graag op overtreders af. Ineen eerder stadium zei Spij kerboer dat de gemeente de Sterke Arm selectief wil ge bruiken. Tevens prees hij de West-Zeeuws-Vlaamse na- tuurbeschermings-organisatie 't Duumpje. „De leden van die vereniging zijn een soort mi lieu-opsporingsambtenaren. Als er in de regio iets mis is waarschuwen ze direct. Aardenburg wil aansluiten bij het W erklozenproj eet ARDENBURG - B en W van Aardenburg wil len de gemeente laten aansluiten bij het Werk- lozenproject Oostburg/Sluis. Het college acht dit vooral in het belang van de Aar- denburgse jeugdige werklozen. Dit zei gisteravond wethouder R. van de Wijnckel tijdens de begrotings behandeling door de commissie gemeentefinanciën. Van de Wijnckel was vol lof over de projectleider die hier voor tijdelijk bij de Streek- jeugdcentrale (SJC) is aange steld. De betrokken functiona ris blijkt de problemen van werkloze jongeren zeer goed te begrijpen. „Hij motiveert jon geren tot bij- en omscholing. Hij geeft de juiste stimulan sen", aldus Van de Wijnckel. Hoewel niet natief over het eigen Aardenburgse werklo- zenproject vindt het college dat vooral jeugdige schoolver laters baat bij het project Oostburg/Sluis kunnen vin den. „En iuist die belangrijke (ADVERTENTIE) HEEFTUOOK VAN DIE LOLBROEKEN THUIS DIE HUN SURPRISES IN ZAAGSEL VERPAKKEN? De Holland Electro 4500. Een stofzuigende computer. Met regelbare zuigkracht Met 'n oersterke 1200 Watt motor. Wet maar liefst driejaar garantie. En met een schat aan hulpstukken. Dat vreet vuil en geen Jjjj II Eff sfroom. Voor een prijs die u zal verrassen. doelgroep heeft extra-begelei ding nodig. Het zal ons rond tien mille per jaar kosten, maar dat hebben wij er graag voor over." De raad kan bin nenkort een voorstel in die richting tegemoet zien. Recreatie en toe risme moet de tweede econo mische poot onder Aarden burg worden. Zo verwoordde E. Ferket het streven Aarden burg wat dit betreft 'omhoog te stoten'. Van de Wijnckel kon hem op zijn wenken be dienen. Hij wees erop dat een andere commissie reeds una niem akkoord gegaan was met het voornemen het plan-Yde- walle als een soort 'vlekken- plan' te gaan realiseren. „Wij moeten de zaak panklaar heb ben. Mogelijk kunnen wij mee-profiteren van de groot scheepse ontwikkelingen aan de kust, Misschien is die kust straks voor bepaalde mensen te druk en zoekt men de rust die wij kunnen bieden. Wij moeten daarop inspelen", al dus de wethouder, die erop wees dat indien een project ontwikkelaar iets ziet in het door de gemeente te ontwikke len plan wel de gemaakte kos ten hiervoor krijgt doorbere kend. Mede in dit kader vond de commissie dat niet te karig moet worden gehandeld bij het opknappen en instandhou den van zwembad en speel tuin. Van belang voor het toeris- tisch-recreatief aanzien van Aardenburg vond de commis sie ook de monumentale pan den in de gemeente. „Wij heb ben veel moois te bieden maar het moet wel ontdekt worden", aldus E. Ferket, die vond dat de gemeente best wat geld zou mogen stoppen in het promo ten van Aardenburg als toe ristische gemeente. Datzelfde gold wat hem betrof de tradi tionele uitvoering van de Mat- theus Passion. "Een gebeuren dat bezoekers van heinde en verre trekt, die behalve genie ten van de muziek ook wat van Aardenburg zien", zo meende hij TERNEUZEN - Veiling: Per stuk: bloemkool B2 199-210, C 71-76, knolselderij 35. Per bos: selderij 58-60. Per kg: boerenkool 61-66, breekpeen 11-15, prei 34-76, savoye kool 19-20, rode kool 16-17, spruiten 51-102, uien 8, Deense witte kool 14-20, witlof A2 250-260, III 180, broccoli 50, groenlof 11. AMSTERDAM, 4 dec. - Aardappel- termij nmarkt: In bintje 5Ömm werden 81 contracten verhandeld voor levering april bij een prijs van ƒ20,40 tot ƒ20,30 per 100 kg en voor levering mei 38 contracten te gen ƒ21,60 tot ƒ21,40. De stemming was kalm-prijshoudend voor april en prijshoudend voor mei. Van onze correspondent ZUIDZANDE - De Oostburgse vogelvereniging De Volière houdt zaterdag 7 en zondag 8 december haar 13e tentoonstelling in hotel De Zwaan te Zuidzande. Voor deze jubleumtentoonstelling zijn meer dan 300 inzendingen ingeschreven. Hieronder kanaries, wildzang, bastaarden, zebravin- ken, tropische vogels, parkieten, duiven en kwartels. De keuring was gisteren. Keurmeesters waren D. Kraak uit Middelburg, H. Huijgens uit Bergen op Zoom, J. van Liempt uit Breda, E. Kint uit Koewacht - Keurmeesters bezig met het bekijken van de vogeltjes in Zuidzande. FOTO DE STEM COR J. DE BOER en P. van de Berg uit Halsteren. De officiële opening wordt vrijdag om 20.00 uur ver richt door Jos van de Walle, districtsvoorziter van de Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers. Zaterdag is de tentoonstelling open van 10.00 tot 22.00 uur en zondag van 10.00 tot 19.00 uur. Zondagmorgen is er van tien tot twaalf uur een ruilbeurs, terwijl er ook een opkoper aanwezig is. De omlijsting wordt verzorgd door het rad van avontuur met waardevolle prijzen. Cambrinusbolders - In café Cambrinus werd de tiende clubbolling gehouden. Kam pioen van 1985 werd R. Ver- wulst. Uitslag: 1. W. Martens- P. Martens-E. Rijckaert, 2. P. van Maele-G. Dhoore-W. Pau wels, 3. W. Gijsel-R.Verwulst- A. de Baets. Herdertjesmis - De traditio nele kerstviering van de rk basisschool St.-Jozef is zater dag 21 december. Om 19.00 uur wodt begonnen met een her- dertjesmis in de parochiekerk. Deze viering wordt uitgebeeld door leerlingen en leerkrach ten. Voorganger is pastor J. de Kerf, met als concelebrant pastoraal werker J. Damen. Robbie de Vrieze zorgt met het gelegenheidskoor voor de mu zikale begeleiding. Na afloop nodigt de oudervereniging alle aanwezigen uit in De Hof van Eede, waar een bonte kerst avond wordt gehouden. De koffie is gratis. Wandelen - De Zeeuwse Wan delsportbond houdt de eerste van de vier winterwandelin- gen op zaterdag 7 december. De startplaats is Camping de Wildhof, Kanaalweg 4 in Re tranchement. Starttijd is tus sen 12.15 en 12.45 uur. De af standen zijn 5,10 en 15 kilome ter. De beloning is een me daille met lint. Woningbouwvereniging - De West-Zeeuws-Vlaamse wo ningbouwvereniging houdt donderdag 12 december in het Breskense dienstencentrum Goedertij t een algemene le denvergadering. De bijeen komst begint om 19.30 uur. Tijdens de vergadering wordt mevrouw De Back gehuldigd omdat ze vijfentwintig jaar zitting heeft in het bestuur. Ze krijgt de gouden verenigings- speld. Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - Oostburg zal zich niet uitspreken tegen de bouw van een nieuwe kern centrale bij Borsele. Dit is een voorstel van het college van B en W. Begin dit jaar ondersteunde een meerderheid van de Oost burgse raad een motie van de gemeente Vlissingen. Die mo tie houdt in dat de gemeente niet gaat meewerken aan de totstandkoming van nieuwe kerncentrales voordat het pro bleem van het radio-actief af val, zowel opslag als verwer king, is opgelost. 'Wij vragen ons in dit ver band af of nu de noodzaak aanwezig is dat de gemeente zich, als aandeelhouder van de nv PZEM uitspreekt tegen de bouw van een kerncentrale. Immers, op grond van het be leid van de rijksoverheid wordt gestreefd naar uitbrei ding, kennelijk met aanvaar ding van de problemen rond het radio-actief afval', schrijft het college. De PZEM wil de electrici- teitstarieven in 1988 en 1989 met telkens drie procent ver hogen. De gastarieven voor kleinverbruikers en blokver- warming wordt per 1 januari 1988 ook verhoogd en gebracht op het niveau van de landelijk geldende normen. Hierdoor zal de winst van de PZEM met 11 miljoen gulden stijgen. Het Oostburgse college vindt ech ter dat de prijzen op het hui dige niveau kunnen blijven. Via een onzerzoek moet wel bekenen worden of dat moge lijk is. De raadscommissie voor fi nanciën bespreekt vrijdag 6 december het voorstel, de ver gadering begint om 15.30 uur in het gemeentehuis. honderd procent garantie bij de gemeente terecht, indien aan bepaalde voorwaarden wordt voldaan. Alarmerende berichten el ders in den lande, waarbij ge meenten voor forse bedragen worden aangesproken omdat huiseigenaars niet meer aan hun betalingsverplichtingen kujnnen voldoen, was reden voor het college ook de Aar denburgse regeling ter discus sie te stellen. Tijdens de gisteravond ge houden vergadering van de fi nanciële commissie bleken de meningen vanuit de raad nogal verdeeld. Mevrouw A. Keijmel zag wel iets in het maken van drempels in de vorm van onder meer een ho gere eigen bij rage van de aspi rant-kopers. Een wat strak kere toetsing zou niet mis staan vond zij. L. de Clerck waarschuwde ervoor te strakke regels te hanteren. „Daarmee jaag je de mensen alleen maar weg naar andere gemeenten die iets soe peler zijn", was zijn mening. E. Ferket vond dat het verwer ven van eigen woningbezit moet worden gestimuleerd, maar dat de mensen niet over moedig moeten worden ge maakt. Hij wees op de scheef groei tussen enerzijds rijksbij dragen voor sociale woning bouw en anderzijds die voor particuliere bouw. "Daarom mag de overheid best iets doen ter stimulering van het eigen huizenbezit". Hij waar schuwde ervoor de drempels bij de garantieregeling niet te hoog te maken en wees erop dat ook bij het instellen van drempels er grensgevallen zullen zijn. Wethouder R. v.d. Wijnckel, die een open discussie had uit gelokt zei dat banken mis schien meer nadeel van een in te voeren drempel hadden dan de huizenbezitters. "Bij hon derd procent gemeentegaran tie lopen de banken geen enkel risico", zo zei hij. Een eventuele nieuwe rege ling gaat volgend jaar pas in. Aanvragen die momenteel in behandeling zijn moeten vol gens het college aan de huidige normen getoetst worden. „An ders ben je verkeerd bezig", zei Van de Wijnckel. Op basis van die regeling kon de com missie zich vinden in de ga rantstelling voor de bouw van een bedrijfswoning in Eede. Via de bouwvergunning zal wel worden bedongen dat aan het huis een bedrijfsgebouw gekoppeld dient te zijn. HOEVEN - De gemengde Kleindieren-teeltvereniging De Eendracht uit Wouw houdt komend weekeinde voor de derde keer een wintertentoon stelling voor kleindieren. De 138 leden, afkomstig uit geheel West-Brabant en Zeeland, hebben met 250 kleindieren gezorgd voor een recordaantal inzendingen. Van een onzer verslaggevers IJZENDIJKE De bezwaren die tegen de uitbreidingsplan nen van het Ijzendijkse hotel 'Hof van Koophandel' waren ingediend, zijn door de Oost burgse raadscommissie voor beroep en bezwaarschriften afgewezen. De meeste leden van de raadscommissie voor planolo gie konden zich gisteren in die beslissing vinden. Alleen J. van de Ree-Slabbekoorn (PvdA) verklaarde zich tegen de uitbreidingsplannen. Het hotel wil de stoep welke naast het pand in de Beurs straat ligt bij de zaak betrek ken. De ruimtes die aan het trottoir grenzen worden uitge breid. Die stoep is eigendom van het hotel. Het college van B en W is van oordeel dat al leen twee meter voetpad vanaf de Naussaustraat niet be bouwd mag worden omdat an ders het indraaien van voer tuigen te moeilijk wordt. De commissie ging hiermee ak koord. Van de Ree blijft van me ning dat na de verbouwing de Beursstraat te smal wordt. „Dat gaat problemen geven voor het parkeren van auto's", zei ze. Volgens haar parkeren daar veel mensen hun voer tuig wanneer ze boodschappen moeten halen bij de winkels die achter het hotel liggen. Burgemeester C. Spijkerboer was het maar haar kritiek niet eens. „De Beursstraat is straks zes meter breed. Voor een plaats als Ijzendijke is dat niet te smal", zei hij. Markt 3 Het raadslid A. Legrand (VVD) pleitte voor het instel len van éénrichtingsverkeer voor de genoemde straat. „Dan ben je van alle problemen ver lost", zei de liberaal. Zover wilde de burgemeester echter nog niet gaan. De gemeente raad moet nog akkoord gaan met de bouwplannen, aange zien de meeste fracties geen bezwaar hebben tegen de uit breiding zal de raad wel ak koord gaan. Tijdens de bijeenkomst van de raadscommissie voor Open bare Werken drong J. Wielak ker (PvdA) aan het historische pand 'Markt 3' in Ijzendijke te laten herstellen door leerling- bouwvakkkers. Wethouder A. de Feijter zei dat er reeds een aannemer was benaderd. „Ik heb toen niet aangedrongen op het inschakelen van leerlin gen. Dat ben ik gewoon verge ten, we gaan proberen dat als nog te regelen".

de Stem | 1985 | | pagina 17