UITVINDER ROELOFFZEN DAIHATSU] Voorlopig geen geding tegen bouwvereniging RT ZEEUWS Activiteiten voor jeugd van Corn Boys HOLLAND ELE ZUIGKRACHT Sint brengt nieuwe bus Windmolen blijkt nuttig aan boord van binnenschip Kerstfeest bejaarden van Leger des Heils Dijk Groot* Put wordt hersteld DONDERDAG 5 DECEMBER 1985 PAGINA ZEELAND^)ÓNDERDAG 5C Tentoonstelling Vogelvrienden in Sas van Gent Jongeman bekent serie inbraken Diefstal uit tank Kinderzegels en kaarten op postkantoren NA OVERLEG MET FLATBEWONERS Kampioenschappen Reisduif Sluiskil Plaatselijk nieuws Westdorpe Terneuzen Clinge POR ontevreder over Open Universiteit DüBTI VAN ZEELAND TÏ6 Zo denderde de bus door de papieren schoorsteen. - FOTO'S DE STEM COR J. DE BOER Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Betaald via de Algemene Loterij Nederland (SUFA) en af geleverd door Sin terklaas. Dat heeft be trekking op de splinter nieuwe bus, die gisteren werd aangeboden aan het internaat voor de schip- persjeugd 'Koningin Ju liana' in Temeuzen. Dat gebeurde op uit bundige wijze. De hoofd piet van Sint reed de nieuwe bus, volgepropt met ballonnen, dwars door een papieren schoor steen die stond opgesteld in de Azaleastraat. Hierna werden de bal lonnen, al dan niet voor zien van loten die recht gaven op een extra atten tie, aan de schipperskin deren uitgedeeld en ver toefden de Goedheilig man en zijn knecht nog een uurtje in de ont vangstzaal van het inter naat. De schipperskinderen waren blij met hun bus en met de komst van Sinterklaas. Slechte proef blijft vlaszak achtervolgen (ADVERTENTIE) officiële dealer verkoper: Bertrand Vael dARAlSË BU PONT TËRNËUZEN BM Industrieweg 37 4538 AG Terneuzen Tel. 01150-13451 Van onze correspondent SAS VAN GENT - Vanavond om 20.00 uur opent voorzitter Theo Spuesens van de Sasse Vogelvrienden de regionale vogelteentoonsteliing in zaal Planetarium te Sas van Gent. De vogelexpositie, waarvoor in totaal 328 vogels ingezonden zijn uit de gehele Zeeuws- Vlaamse regio, duurt tot zon dag 17.00 uur. De inzendingen zijn zang-, kleur-, vorm en postuurkana ries, tropische vogels en di verse parkietensoorten. Reeds dinsdag en woensdag werden de vogel gekeurd. Vrijdag ontvangen de in zenders de catalogus waarin zij kunnen terugvinden of hun inzending in de prijzen is ge vallen. De prjsuitreiking zelf is zaterdagavond om 20.00 uur. De zaal is donderdag open tot 22.00 uur en verder doorlopend op zaterdag van 13.00-22.00 uur en zondag van 10.00-17.00 uur. De organiserende vereni ging houdt tijdens de expositie twee loterijen. Voor een gul den per stuk kan men doorlo pend enveloppen trekken. En zondag om 11.00 uur vindt de trekking plaats van de andere loterij. TERNEUZEN - Met de aan houding van de 18-jarige R. van de S. uit Terneuzen, eer der deze week door de rijkspo litie te Hulst, heeft de Terneu- zense politie een zestal in de maanden oktober en novem ber gepleegde inbraken in de Scheldestad tot klaarheid ge bracht. Tijdens een verhoor op het polit'iebureau te Terneuzen bekende Van de S. daaraan schuldig te zijn. In alle geval len betrof het inbraken en diefstallen bij particulieren in de Terneuzense wijk Zelden- rust.Hij werd na het opmaken van een proces verbaal weer op vrije voeten gesteld. TERNEUZEN - Mevrouw A. P. te Terneuzen deed gisteren bij de gemeentepolitie in haar woonplaats aangifte van dief stal van ongeveer twintig liter benzine uit de tank van haar personenauto. Deze stond op een parkeerplaats in Terneu- zen-zuid. De diefstal moet zijn gepleegd tussen dinsdagavond tien uur en woensdagmorgen negen uur. Van een onzer verslaggevers ZANDSTRAAT - Een foutief uitgevoerde eindbehandeling op het prototype van de vlas- vezelzak in 1973, verricht door BASF in Lud- wigshafen (W-Dld), blijft volgens uitvinder J. Roeloffzen zijn geesteskind achtervolgen. De fout, later schriftelijk door BASF toegegeven, was er oorzaak van dat zowel TNO Delft als de ge meentelijke reinigingsdienst in Nijmegen negatieve ervaringen met de vlasvezelzak opdeden. „Als een verbeterde proef was uitgevoerd had men een eerlijke vergelijking met de plastic huisvuilzak kunnen maken en had men een goed objectief beeld gekregen", zo schrijft Roelof f zen in een re actie op een interne notitie van minister Winsemius. Die noti tie was Roeloffzen toegestuurd door CDA Tweede-Kamerlid W. Mateman met het verzoek hierop commentaar te geven. Volgens de notitie zou de vlasvezelzak, wegens toevoe ging van chemische bestand delen om hem steviger en meer regenbestendig te ma ken, bijdragen aan de milieu vervuiling. „Er zijn inderdaad in 1973 verschillende bindmid delen geprobeerd tot een goed middel was gevonden. De 'bin der' die nu wordt gebruikt is een polyvinylacetaat, dat ook wordt gebruikt als kaascoa- ting. Dus beslist geen che misch afval of klein chemisch afval", zo staat te lezen. Voor het waterbestendig maken van de zak wordt een metaal- zout-vrije was-paraffine emulsie gebruikt. In zijn commentaar wijst de uitvinder erop dat de vlaszak een goede compostbereiding niet in de weg staat en goed te gen een vochtige omgeving is bestand. „Door het scheuren van plastic polytheen huis- vuilzakken, door b.v. kleine glasscherven, gaan deze lek ken en scheuren verder. Dit is beslist niet het geval bij de vlaszak. Hoe kan men nu spre ken over gebruiks-eigen- schappen van vlaszak contra plastic zak wanneer geen proef heeft plaatsgevonden met een correct behandelde vlaszak?", vraagt Roeloffzen zich af. Hij dringt dan ook aan op het uitvoeren van een der- gelij ke proef. Vlasteelt Als grondstof voor de vlas zak kan afvalvlas van (in heemse) vlasserijen en infe rieur dauwgeroot vlas-stro gebruikt worden. Er hoeft niets geïmporteerd te worden en er wordt ook geen groen- vlas gebruikt. Afvalvlas en in ferieur vlas-stro zijn slecht af te zetten produkten. Bij ge bruik hiervan voor de vlaszak blijven lijnzaad en houtlemen behouden. Vlaszaad kan ge wonnen worden en de houtle men geperst tot briketten, die een hoge brandstofwaarde hebben en bovendien milieu vriendelijk zijn omdat er geen S02 wordt afgescheiden. „De vlaszak is in feite een aanvul ling op het boereninkomen doordat men misoogsten en in ferieure percelen vlas voor een goede eindbestemming kan gebruiken. De introductie van de vlasvezelzakken zal de ba sis vormen voor een herleefde inheemse vlasteelt", zo voor spelt Roeloffzen. Volgens hem zou ook de werkgelegenheid er mee gediend zijn. Van onze correspondent TERNEUZEN - Wie niet rijk is moet slim zijn. Kapi tein Claudy Grincourt uit Douai (F) van het binnen schip Mercure, dat in Ter neuzen ligt, blijkt deze va riatie op een oud gezegde in praktijk te brengen. Wanneer zijn schip aan de wal ligt en de motor stil staat, werkt ook de genera tor voor de stroomopwek king niet en zorgt een wind molen voor een alternatieve stroomopwekking. „Hersens gebruiken en je ogen de kost geven", is zijn devies. Aan de achterzijde van zijn schip heeft hij bo venop de giek (fabrikaat Hamelink Terneuzen) een windmolen gemonteerd. „Eigen vinding", zegt Grin court. De giek dient alleen maar om zijn auto aan en van boord te hijsen. Maar daar bovenop was genoeg plek voor zijn windmolen die gisteren bij een lekkere zuidwester vrolijk draaide en op die manier de batte rijen oplaadde. De Franse schipper Claudy Grincourt plukt energie uit de lucht. De batterij heeft een ca paciteit van 24 volt en 345 ampère. „Bij deze wind kracht laadt de molen 10-12 ampère per uur en dat een etmaal aan een stuk. Bij windkracht acht loopt de ca- - FOTO DE STEM /COR J. DE BOER paciteit op tot zo'n twintig ampère per uur. „Die wind molen draait", zëgt kapitein Grincourt. „Maar ik spaar olie en van lawaai heb je geen last, want dat is er niet." Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN/HOEK - Van maandag 9 tot en met woensdag 18 december zul len op de postkantoren te Terneuzen (Alvarezlaan en Markt) en Hoek speciale stands worden ingericht voor de verkoop van kin derpostzegels en wenskaar ten. Er zijn dan Zuidameri- kaanse kunst-kaarten, mo derne 'pop up'-kaarten, bloemenkaarten, traditio- nele wenskaarten en een 'verkeerskaart' van de striptekenaar Joost Swarte te koop. De kinderzegels hebben dit jaar als thema 'kind en verkeer'. Men kan bij de stands terecht tussen 9.30 en 17.00 uur Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De zich gedu peerd voelende bewoners van de flats in de Terneuzense Bo- menbuurt zullen voorlopig geen rechtsgeding aanspannen tegen de Woningbouwvereni ging Terneuzen. Dat is het resultaat van een speciale bijeenkomst tussen de directie van de bouwvereni ging en een vertegenwoordi ger van de Terneuzense raads fractie van Links Perspektief, die zich heeft opgeworpen als Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Het Leger des Heils houdt woensdag 18 de cember weer een kerstviering voor bejaarden in de Philips- kantine aan de Mr. Haarman- weg te Terneuzen. Toegangsbewijzen kunnen van 9 tot en met 13 december tussen 13.00 een 14.30 uur wor den aangevraagd in het ge bouw van het Leger des Heils aan de Donze Visserstraat in Terneuzen of via het telefoon nummer 01150-94111. De kerstviering zal muzi kaal worden opgeluisterd door de muziekvereniging Geduld Overwint uit IJzendijke en het bejaardenkoor van De Veste te Terneuzen. Ook krijgen de be zoekers een broodmaaltijd aangeboden. Voor de mensen die slecht ter been zijn zal een touring car worden ingezet. Men kan dan opstappen bij het Zelden- rustcollege (16.45 uur), Op- standingskerk (16.50 uur), De Blide (16.55 uur), postkantoor op de Markt (17.00 uur), Win kelcentrum Serlippens (17.05 uur), Bachtendieke (17.10 uur), Scheldeoord (17.15 uur) en Flat B van De Veste (17.20 uur). pleitbezorger van de flatbewo ners. Tijdens dit onderhoud kwam de grote hoeveelheid klachten van de flatbewoners aan de orde met betrekking tot de opknapbeurt die de flatge bouwen ondergaan. Zoals ge meld regent het klachten over de kwaliteit van het werk, maar ook over de manier waarop het wordt uitgevoerd. Diverse bewoners hebben daardoor schade geleden, zon der dat die tot nu toe is ver goed. Daar lijkt, na het gesprek, nu verandering in te komen. De woningbouwvereniging er kent dat een groot deel van de klachten gegrond is en zal worden afgewikkeld. Ook is afgesproken dat vertegen woordigers van de bewoners commissie en van Links Per spektief bij de oplevering van het renovatie-project zullen worden ingeschakeld. Van onze duivensportmedewerker SLUISKIL - De combinatie Puy-Biezen heeft bij de post duivenvereniging De Sluis- kilse Reisduif het generaal kampioenschap 1985 gewon nen met 9011 punten. 2. J. Dane 7425, 3. Biezen-Ruyter 7214, 4. A. de Caluwé 6994, 5. A. Bou- chaut en zoon met 6898 punten. Eindstand kampioenschap Belgi sche vluchten: 1. A. de Caluwé, 2. S. Tolsma, 3. Clerck-Dhaene, 4. A. Bou- chaut en zoon, 5. R. de Guchteneire. Franse vluchten, oude duiven aange duid: 1. A. Bouchaut en zoon, 2. Puy- Biezen, 2. Clerck-Dhaene. Hokkam- pioenschap oude duiven: 1. Puy-Bie zen, 2. A. Bouchaut en zoon, 3. J. Da ne. Jonge duiven aangeduid: 1. A. Snoeck, 2. Biezen-Ruyter, 3. A. Bou chaut en zoon. Hokkampioenschap jonge duiven: 1. Puy-Biezen, 2. J. Da ne, 3. W. Bracke. Kerstvieringen - VersehJ lende clubs en instellingt vieren het kerstfeest tradltj, getrouw in verenigingsvj band. In zaal Concordia hou" de plaatselijke bejaardenh woensdag 18 december sfeervolle kersviering. Doj derdag 19 december viert Katholieke VrouwenorgariiJ tie het kerstfeest, eveneens 1 verenigingsgebouw Concol dia. Tentoonstelling - De tradia nele expositie van duivi sportvereniging De Vol] ding is een groot succes worden. Door de leden weri voor deze twee dagen durei tentoonstelling bijna 200 di ven ingekorfd. De jury kei de kampioenstitel voor vijfde keer in successie toe ai René van Kwikkelberghe, eerste prijswinnaars in de klassen waren: jaarlingdi fers, jonge doffers en oi doffers: René van Kwikkt] berghe; jaarling duivinnen: van de Veeke; jonge duivii nen: combinatie Gijsel-Isti oude duivinnen: E. De Sm De Smet werd ook kampio bij de duivinnen. Sint - Ook dit jaar heeft Nicolaas de rk mavo De St« lant in Terneuzen met een zoek vereerd. Aanvankelijk wilde de Si per parachute op het dak de school landen, maar uitvt lighiedsoverwegingen zag Goedheiligman daar van omdat de bejaarde bisschopi zwemkunst niet meester bis te zijn. Na een feestprogramma de kantine van de Steelai waarbij de 'stoute' leerling: zich moesten verantwoord ging iedereen naar zijn klas om de surprises uit pakken. De avond werd afgesloli met een disco-feest voor leerlingen van de school Postduiven - De postduive vereniging De Reisduif Graauw houdt zaterdag 7 zondag 8 december in clublokaal de jaarlijkse vei nigingstentoonstelling, teve prijskeuring van postdi ven.De ingezonden duive worden verdeeld in zes catej riën gekeurd door A.de Sae her.Zondagmiddag .aanva 14 30 uur begint een verte van bonnen, recht gevend een jonge duif, broed 1986,ai de organisatie gratis gesch» ken door bekende liefhebbe Verder draait op beide het rad van avontuur. Van een onzer verslaggever: MIDDELBURG - De Zeeu» Onderwijs Raad (POR) is de bres gesprongen voor sl denten en aspirant-studenl aan de Open Universiteit,! geplaagd worden door verli gingen bij de ontwikkel) van cursussen en cursusmil riaai. De Open Universiteit k een ononderbroken voortga van een studie veelal waarborgen. In dat geval, vindt de POR, dient min! strak te worden vastgehoud aan het uitgangspunt dat het cursusmateriaal speó voor de Open Universit moet zijn geschreven. De POR wijst erop datvi ander materiaal voorhani is, waarmee de leerdoelen v de Open Universiteit bere; kunnen worden. In een brief aan de Zeeu» adviescommissie voor de Oj Universiteit wordt de kwes aan de orde gesteld. Minister Deetman heeft Open Universiteit vijf miljo gegeven, waarmee de acht! stand in twee tot drie jaar: gelopen zou kunnen wordi Maar dat, aldus de PU maakt nog geen einde aan 'actuele nood' van veel stude ten. Van onze correspondent OOSTBURG - Wie wil i jn welke mate astrologi, rot, handlijnkunde, mi tisme en parapsycholog het algemeen ons leven zin geven, kan vrijdags 13 december naar Den zak gaan. Daar bespree Belgische parapsycholoo natuurgenezer Stefan I chal deze onderwerpen het thema 'bewustwordii herboren worden'. Aansluitend hierop Van een onzer verslag geut OOSTBURG - De onJ voor een deel afgegraven bij de Groote Put, tussei zendijke en Hoofdplaat, hersteld. Dit zei gisteren gemeestcr C. Spijkerboel Ooslburg tijdens de bi; komst van de raadscomn voor planologie. Enkele weken geleden de eigenaar van de dijl stuk van twaalf meter graven, terwijl die dijk beschermd natuurmonu is. Geruime tijd geleden die eigenaar ook al een: stuk afgegraven. Volgens Spijkerboer er een regeling getroffer de particulier zodat de hersteld wordt. „Hoe die ling is kan ik nog niet ze Echte politiedwang zulle niet toepassen maar het1 wel duidelijk dat de gem het niet accepteerd als ee tuurmonument wordt a: tast", aldus de burgemees Oostburg stuurt de niet graag op overtrede In een eerder stadium zei kerboer dat de gemeen Sterke Arm selectief w: bruiken. Tevens prees West-Zeeuws-Vlaamse tuurbeschermings-organ 't Duumpje. „De leden vi vereniging zijn een soor lieu-opsporingsambtenai Als er in de regio iets i waarschuwen ze direct. (AT O Van onze correspondent SAS VAN GENT - De jeugd commissie van Corn Boys uit Sas van Gent heeft voor het komende winterseizoen een aantrekkelijk winterstoppro gramma samengesteld. Bedoeling van een dergelijk programma is om de jeugdige voetballers een alternatief te bieden voor de normaal op za terdag te spelen competitie wedstrijd. Deze competitie ligt gedurende de winter enkele weken stil. Het Corn Boys-winterstop- programma is bedoeld voor zowel junioren als pupillen en start zaterdag 14 december met een voetbaltechnische spelmorgen voor pupillen op sportpark De Valcke. De ju nioren hebben dan een oefen morgen met allerlei wed strijd vormen. Vrijdag 20 december, de kerstvakantie op de scholen gaat dan van start, is er een dropping voor B- en C-junio- ren, gevolgd door een ontspan ningsavond op De Valcke. De volgende dag, zaterdag 21 de cember, begint om tien uur 's morgens een kerstbingo voor alle pupillen. Maandag 30 de cember is er voor alle groepen een zaalvoetbaldag in sporthal de Vlaanderen. Zaterdag 4 en zaterdag 11 januari is er weer zaalvoetbal. Samen met de twee andere voetbalverenigingen in de ge meente Sas van Gent, Philip pine en RIA Westdorpe, staat deze beide dagen een zaalvoet baltoernooi op het program ma. Zaterag 4 januari voor A-, B- en C-junioren en zaterdag 11 januari voor D-, E- en F- pupiilen. Zaterdag 4 januari is er voor de jongsten tevens een nieuwjaarsmorgen op De Valcke. Het winterstopprogramma vermeldt verder zaterdag 18 januari de vijfde trimloop Omloop De Valcke, een inmid dels tot een volwassen trimge- beuren uitgegroeide tocht over 4, 8 en 21 kilometer. Zaterdag 25 januari is er voor alle groe pen een videomorgen op De Valcke met voetbalfilms en zaterdag 1 februari besluit het programma met een ouder morgen. GOES - Museum - Het bestuur van de gemeenschappelijke geling „Het Museum voor Zuid- en Noord - Beveland", ver dert donderdag 12 december om 16.30 uur in het stadhuis aar Grote Markt te Goes. Op de agenda staat ondermeer een va stel over de herinrichtingskosten van het museum, medede gen over de restauratie en nieuws van de tentoonstellingscs missie. GOES - Zeeuwse Kruis - In het recreatiecentrum „Haestingi Sint Maartensdijk vergadert zaterdag 14 december de Pro' ciale Vereniging Het Zeeuwse Kruis. De bijeenkomst begin1 9.30 uur. Tijdens deze bijeenkomst spreken drs. Th P.B.M. Suurmf! - wetenschappelijk hoofdmedewerker van de vakgroep medis 'vlet regelbare Zuigkrach sociologie van de Rijks Universiteit te Groningen en drs. A. steman, directeur Bureau Agogische Producties over het om werp „Algemene thuiszorg voor Gezinsverzorging en Kfl werk". Na de inleidingen is er gelegenheid tot het stellen vrqgen. Een presentatie van de conclusie uit het onderzoek hoef te aan wijkverpleegkundige-zorg bij veranderend bek staat tevens op het programma, bet onderzoek is uitgevo door het Nederlands Instituut Voor Onderzoek van de Ee® lijnszorg. (NIVEL). De Holland ElecO - egelbare zuigkrach Met maar liefst drie jaar schat aan hulpstükken. stroom. Voor een prijs

de Stem | 1985 | | pagina 16