PvdA vindt verhoging belasting noodzaak uk. Tekort aan vrijwilligers voor 6tafeltje dek je Stevens vraagt meer aandacht voor bejaarden faessens bezorgd >ver personeel iekenhuis Hulst 'REISJE NAAR TOKIO ZIT ER NIET IN' Wethouder P. Apers lijstrekker VVD-Axel Jeugd Rode Kruis Hulst in actie voor Colombia WE BEDRIEGEN ONS ZELF EN ONZE BURGERS" BESTEM VAN ZEELAND T22 PAGINA ZEELAND 2 'moeite, grote resultaten. ij 't VOSKE A Hulst RESERVEER TIJDIG VOOR KERSTAVOND le en 2e KERSTDAG en OUDEJAARSAVOND E Stem WARME MAALTIJDEN NU OOK IN HEIKANT Automobilist zwaar gewond bij ongeval Hulst Nieuw-Namen Sint-Jansteen Clinge Koewacht Hulst A1JI DONDERDAG 5 DECEMBER 1985 fen vakie benutten, jertentie wordt in een groter i met het belangrijkste woord bndig. jonnummer in de advertentie op. i gemakkelijk en snel I ZIJKANT HET BEDRAG AFLEZEN dat Iding van brieven onder nummer (en Als contante betaling kunt u een j blauwe girokaart (dus gèèn giro- ot In. Intvangt u een acceptgirokaart V- administratiekosten in rekening laan Dagblad De Stem. Postbus 3229, lubrieksadvertenties. In vakje overslaan, la èèn vakje gebruiken. Prijs incl. 5% BTW - J 5,36 7,15 J 8,91 10,70 12,49 14,28 Telefoon: ie gaf een van n istjes f Van een oneer verslaggevers IHELST - PvdA-raadslid B. Martens vindt dat de lonroerend-goedbelasting (OGB) in Hulst moet wor den verhoogd. Dat Is volgens hem de enige manier waarop de [gemeente financieel het hoofd boven water kan houden. Martens hield gisteren zijn collega-raadsleden jvoor dat iedereen er van overtuigd is dat er ingrij- Ipend omgebogen moet worden, maar dat niemand 5 dat, met de verkiezingen in aantocht, al te hard wil jitroepen. Hij herinnerde eraan dat steeds is bena- ukt dat er op korte termijn drastische ombuigin gen moesten komen. „Maar", aldus Martens, „op 24 oktober presteert het college het om de begroting aan te bieden op basis van ongewijzigd beleid. Als ive nu ongewijzigd deze begroting aannemen zijn We super inconsequent. We bedriegen onszelf en [onze burgers". Martens wees erop dat de OGB al drie a vier jaar niet trendmatig is aangepast. „Dit betekent dat er zo'n 3,5 ton nog onder onze burgers zit, die ons bij trendmatige aanpassing wel ter beschikking zou staan". Hij riep het college op om de in de wandel gangen circulerende lijst met mogelijke bezuinigin gen, onder andere sluiting van het bad in Sint-Jan- steen, naar buiten te brengen. „College wees moedig en overleg deze 'dodenlijst' aan uw raad". De raads leden moedigde hij aan de verkiezingsangsten te overwinnen. „Heus, de burger is wel zo volgassen dat hij dit op zijn juiste waarde weet te schatten". Ook R. Scheele (CDA) stelde dat er dringend be leidsombuigingen en ingrijpende politieke beslis singen nodig zijn. Van een ongewijzigd beleid kan ook volgens hem geen sprake zijn. Scheele dacht daarbij echter pas aan na de verkiezingen. A. Hou- ben (VVD) zei een planmatige aanpak te missen voor de verlaging van het gemeentelijk uitgaven- peil. Wethouder G. van de Voorde verduidelijkte dat belastingverhogingen achterwege zijn gebleven, omdat dit in 1982 is afgesproken door de fracties die hun steun gaven aan de collegevorming. „Hoe dat een volgende periode uitpakt is een andere zaak", aldus de wethouder, die er wel aan toevoegde dat maatregelen niet op een 'schokkende' manier tot stand mogen worden gebracht. Burgemeester mr. F. Jacobs bleek de toekomst minder pessimistisch in te zien. „Dat wij spreken over ongewijzigd beleid is geen zaak van overmoed. Het betekent ook versobering". Hij kondigde aan in ieder geval niet met plannen te willen komen voor sterke ombuigingen of verhoging van de OGB. „Dat zou technisch al niet kunnen, want de belastingen moeten voor 1 januari worden vastgesteld". Zijn be toog kon Martens niet tot tevredenheid stemmen. Hij bleef het een 'vreemde' zaak vinden. Raad Hulst: Actieve anpak grondverkoop Van een onzer verslaggevers iULST - Een groot deel van de Hulster ge- neenteraad wil dat burgemeester en wethou ders een nog actiever beleid voeren om de grond op het industrieterrein aan de man te brengen. Dat bleek gisteravond tijdens de algemene beschou- vingen van de verschillende fracties. P. Stevens (ADVERTENTIE) Caté-Restaurant —a.jL Bierkaaistraat 8 r-ipT Tel. 01140-13444 PvdA-er B. Martens vond [dat vooral burgemeester Ja- obs de vleugels moet uitslaan. De blik richten op potentiële nationale en internationale in vesteerders. Een bezoek bren gen aan de ambassades van de Zangrijkste 'vernieuwende' ndustrielanden. „U zult mij liet horen zeuren over de de- Iclaratiekosten van een dienst reis naar Japan of de Ver enigde Staten, mits dit goed pnderbouwd is", aldus Mar- Hij wees er nog op dat de [raad tijdens de benoemings procedure van de nieuwe bur gemeester gewezen heeft op de ndustriewervende capacitei- en die de man moest bezitten. feEen kennismakingsronde angs de kernen en vereni gingen hoort erbij, maar ik an me voorstellen dat een be ek aan de afdeling handels etrekkingen van het ministe- van buitenlandse zaken, neer opportuun is dan een brangske schieten en een so- Biaal zeker aanvaardbaar pintje pakken bij de bejaar- Öenschieting op 't Steen". Ook R. Scheele (CDA) pleitte voor een optimale aan dacht voor het bedrijventer rein, evenals P. Stevens (Ge meenschappelijke Belangen). „Alleen maar afwachten op pas inspringen op geruchten biedt weinig soulaas", aldus Stevens. „Speciaal op u voor zitter doen we een dringen be roep daaraan alles te doen. De raad van deze gemeente heeft wat de industriegrond betreft in u een groot vertrouwen ge steld". „We proberen steeds initia tieven te nemen", stelde Ja cobs, „al staat een reis naar Tokio niet op het programma". Wel, zo bleek, binnenkort een tripje naar Noord-Frankrijk, op uitnodiging van een in Hulst gevestigde bank. „We zullen daar onze Franse vrien den proberen te overtuigen van de schoonheid en aantrek kelijkheid van onze gemeen te". Overigens meende de bur gemeester dat niet zozeer de bemoeienis van de overheid beslissend is voor het aantrek ken van bedrijven, maar veel eer het aantrekken van de so ciaal-economische toestand. Van een onzer verslaggevers ftULST - Raadslid G. Naes- fens (Gemeentebelangen) (ceft gisteren zijn bezorgd heid uitgesproken over de toe fen st van het personeel van iet Hulster ziekenhuis. Gealarmeerd door een noti ce van het Gemeenschaps- [yerk verzocht hij B en W stel- 'ng te nemen tegen de 'weinig iespectvolle wijze' waarop de Ziekenhuisbesturen van Oost- |urg en Terneuzen onder el kaar de beste baantjes verde den in het nieuw te bouwen lentrumziekenhuis. Wethouder E. de Rechter kon zijn fractiegenoot echter ^OBUDIOOH ZUIDWEST NEDERLAND lorme risico's van vuurwen ïijvoorbeeld door alleen t en afstand te nemen va igaret en nóóit zo in je hanj] ouden en vooral niet de h©] elf het goede voorbeeld, derde Stichting Consume! Kantoren Terneuzen, Hulst en Goes. Adressen en telefoon nummers op pagina 2. Openingstijden: 30-12.30/13.30-17.00 uur. B ferneuzen: Rein van der flelm (editie-chef), Jan Jansen (p|v. chef), Emile ra'on, Co Meertens, Cor de Poer (foto), Ton Koomen IsPort). Hulst: Frank Deij, Tugène Verstraeten. ™udelburg: Henk Postma. boes: Clé van Katwijk. Kdvertentle-exploltatle 5sPecteur Zeeland: P58M' Pr'Vé tSl' 01150~ geruststellen door mee te de len dat Hulst al op die kwestie heeft gehamerd bij de Raad van State en de Staatssecreta ris. R. Eeman meende dat bij de huidige problemen het Hul ster ziekenhuisbestuur niet vrijuit gaat. Dat werd door wethouder De Rechter ferm weersproken. „Dat Hulst niet zou willen meewerken aan een fusie is een fabeltje dat door de Ka naalzone in het leven is geroe pen", stelde hij. „Terneuzen vindt het wel interessant om samen te gaan met Oostburg, omdat het ziekenhuis daar nog niet wordt opgedoekt. Als Hulst zich als een mak lam overal bij neer zou leggen, dan was er niets aan de hand ge weest. Dat is nou de machts positie van Terneuzen", aldus De Rechter. (ADVERTENTIE) GESCHENKEN van BLIJVENDE - WAARDE DELFTS BLAUW Porc. Hes MAKKUM Tichelaar WEDGWOOD - Serviezen ROYAL ALBERT HUMMELFIGUREN Luxe geschenken VAN DUYSE-MAHU Steenstraat 19 - Hulst Telefoon L 01140-14376-12068 In de keuken van het St Liduinaziekenhuis in Hulst worden de maaltijden voor 'tafeltje dek je' klaargemaakt - mrr Van een onzer verslaggevers HULST - Het Hulster Ge- koördineerd Bejaardenwerk zoekt dringend vrijwilligers voor het rondbrengen van warme maaltijden. Urgent is de situatie in Clinge en Sint-Jansteen, waar door het tekort aan mankracht de bezorging af en toe dreigt te mislukken. Ook voor Heikant worden vrijwilligers gezocht. Het is namelijk de bedoeling dat met ingang van het nieuwe jaar 'tafeltje dek je' met die plaats wordt uitgebreid. Als er tenminste genoeg ouderen zijn die van deze voorzie ning gebruik willen maken. Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij het Dienstencentrum De Lieve, 01140-15513. 'Tafeltje dek je' is vooral in het leven geroepen voor ouderen die niet meer in staat zijn zelf voor hun warme maaltijd te zorgen. Deze activiteit biedt hen de gelegenheid vijf dagen per week warm te eten. In het afgelopen jaar werden in de gemeente meer dan twee duizend maaltijden ver strekt. Het project begon in 1979 in de kern Hulst. Later breidde het zich uit tot Sint- Jansteen en Clinge. Heikant is nu aan de beurt. Aanvan kelijk werd de maaltijd voorziening verzorgd vanuit de Blaauwe Hoeve, maar vanwege een verbouwing van de keuken komen de maaltijden sinds oktober van dit jaar uit het St. Li duinaziekenhuis. Meteen werden ook enkele verande ringen doorgevoerd. De prijs werd gebracht op 7,50 gulden per maaltijd en ook werden de oude spul letjes vervangen door nieu we. Met uitzondering van de weekeinden worden de maaltijden bij de deelne mers bezorgd tussen 11.30 en 13.30 uur. De vrijwilligers die zich daarmee belasten krijgen een vergoeding voor de autokosten. Wie wil hel pen moet dus over een auto beschikken en zich op bo vengenoemd tijdstip kunnen vrijmaken. Voor Clinge kan men zich aanmelden bij me vrouw I. Verschueren (01140-13709) en voor Sint- Jansteen bij mevrouw Col- sen (12368). De contactper soon voor Heikant is me vrouw P. Ringoot (12304). Behalve in Heikant wordt ook geprobeerd begin vol gend jaar in Graauw te star ten met 'tafeltje dek je'. De verstrekking van warme maaltijden past in het beleid van de overheid om ouderen zo lang mogelijk zelfstandig te latenwonen. Volgens het Gekoördineerd Bejaardenwerk is gebleken dat meer dan een derde van de zelfstandig wonende be jaarden zijn eigen potje niet meer kan koken en op ge nerlei wijze hulp krijgt. Van een onzer verslaggevers HULST - De fractie Gemeen schappelijke Belangen in de Hulster gemeenteraad wil dat er meer rekening wordt ge houden met de oudere inwo ners. Woordvoerder P. Stevens verzocht gisteravond het col lege naar meer mogelijkheden te zoeken voor hen die enkel van een AOW-pensioentje moeten leven. Dit in de sfeer van de gemeentelijke belastin gen en rechten. Voorts moeten de ouderen volgens Stevens via hun bon den meer worden betrokken bij nieuwe uitbreidingsplan nen. „Het streven om de oudere mens zo lang mogelijk zelfstandig te laten functione ren is alleen mogelijk als in hun directe omgeving mensen wonen die hen kunnen helpen als dat nodig is, zoald bij sneeuwruimen, boodschappen doen of een oogje in het zeil houden". Hij pleitte ervoor vooral geen bejaarden wonin gen in groepjes bij elkaar te situeren, maar ze te spreiden tussen de 'normale' huizen. Wethouder G. van de Voorde kon Stevens wat dat betreft op zijn wenken bedie nen. De woningen in de Korte- en Lange Bellingstraat noemde hij wat dat betreft een model-project. Ook de 26 wo ningen die de Hulster Wo ningbouwvereniging in het plan Tragel neer zet passen volgens hem in dat beleid. Het gaat om kleinere woningen, die ook geschikt zijn voor ouderen. Van een onzer verslaggevers AXEL - De VVD afdeling Axel gaat de komende ge meenteraadsverkiezing in met wethouder P. Apers als lijst trekker. De afdeling Axel zette de zittende wethouder dins dagavond voor de vier keer als nummer één op de lijst. Bij het vaststellen van de definitieve lijst werd op een punt na de advieslijst van het bestuur gevolgd. A. Kielman, op de advieslijst vijfde ge plaatst, wisselde stuivertje met A. Cambier, de nummer zes op de advieslijst. De VVD is momenteel met vier zetels in de Axelse ge meenteraad vertegenwoor digd. De kandidatenlijst ziet er nu als volgt uit: 1 P. Apers, 2 H. Cysouw, 3 L. den Doelder, 4. T. Marteyn, 5 A. Cambier, 6 A. Kielman, 7 P. Knegtel, 8 P. van der Spa. Inmiddels heeft de VVD ook het verkiezingsprogramma gepresenteerd. Daarin spreekt de VVD zich uit tegen het ver strekken van versluierde sub sidies zoals het ter beschik king stellen van gemeentelijke accommodaties tegen sterk verlaagde tarieven of zelfs gratis. De VVD verlangt van het nieuwe gemeentebestuur ook een duidelijk beleid ten aan zien van de horeca. Aan de ene kant zal er een soepeler ont- heffingsbeleid moeten worden gevoerd voor de openingstij den van de horecabedrijven. Aan de andere kant, om con currentievervalsing te voor komen, zal strak de hand ge houden moeten worden aan de openingstijden van de sport kantines. Tot slot is de VVD ook voor stander van gewijzigde ope ningsuren vande winkels. „Het veranderde arbeidspa troon vereist, indien daar enige aantoonbare bewhoefte aan bestaat en in overleg met de winkeliersverenigingen en andere betrokkenen, een aan passing van de dagen waarop en de tijden gedurende welke winkels geopend mogen zijn", aldus de WD. Van onze correspondente HULST - Het Jeugd Rode Kruis Hulst wil een flink steentje bij dragen aan de landelijke actie voor Colombia, die tussen Sin terklaas en Kerstmis wordt gehouden. Met de opbrengst van een puzzelactie op de lagere scho len worden 'rampenzakjes' ge maakt die dan naar het ge troffen gebied worden ver stuurd. Van onze correspondent HULST - Bij een ongeval op de rijksweg 60 ter hoogte van 'Rust Wat' raakte dinsdag avond laat H. C. uit Clinge zwaar gewond. Een passe rende automobilist bevrijdde C. tijdig uit de auto, die plotse ling vlam vatte en geheel uit brandde. De Clingenaar reed met zijn auto over rijksweg 60 richting Hulst. Door nog onbekende oorzaak kwam hij links in de berm terecht. Toen hij dat wilde corrigeren kwam zijn auto vervolgens rechts van de weg tegen een boom tot stil stand. C. werd met twee gebroken benen en snij wonden in het gezicht naar het St. Liduina ziekenhuis te Hulst overge bracht. Postzegelbeurs - Postzegel vereniging Het Land van Hulst houdt zondag 8 decem ber de maandelijkse postze gelbeurs in Den Dullaert. Daar zijn dan weer de nieuw ste uitgiften verkrijgbaar. Ook zijn verschillende hande laren aanwezig. Voorts zal er wat verteld worden over de in maart te houden grensstreek- tentoonstelling. Dit ter gele genheid van het 40-jarig be staan van de vereniging. Van de 425 kaders wordt de helft gevuld door de leden van Ne derlandse clubs. De rest door Belgische inzenders. De post zegelclub uit Sint-Niklaas heeft als een vooraanmelding ingezonden voor 67 kaders. Daarnaast is er de gratis lote- Plaatselijk nieuws rij voor de leden en de kwartjesloterij. Tenslotte is er veiling. De beurs begint om 10.00 uur. Bridge - De eindstand van de najaarcompetitie van bridge club Axel luidt als volgt: A- groep: 1. echtpaar IJsebaert, 2. dames Keeman-Knöpker, 3. dames Kock-Pel. B-groep: 1. echtpaar Scheele, 2. echtpaar Herrebout, 3. dames Scheele- Maris. C-groep: 1. echtpaar Lindenberg, 2. dames Hoek- Dekker, 3. mevrouw Van Him- schoot-de heer Van de Hey- den. Disco-avond - Zaterdag 7 de- cember is er in gemeenschaps huis De Kauter een disco- I avond met medewerking van El d'Jedda. Aanvang 20.00 uur. Bejaardenschieting - In het café De Kroon wordt woens dag 11 december een bejaar denschieting gehouden. Aan vang 13.30 uur. Videofilm - Hans Mewis, me dewerker van de KNVB afde ling Zeeland stelt via de video film 'Een voorzet op maat' het reilen en zeilen binnen een voetbalvereniging aan de or de. In de videofilm gaat het om een ideale club, waar proble men ontstaan die dan toch weer worden opgelost. De vi deopresentatie is maandag 9 december in de kantine van de voetbalvereniging STEEN. De avond begint om zeven uur en is bestemd voor alle bestuurs leden, jeugdkaderleden, ouders van jeugdspelrs en A- junioren. Wandelexcursies - Natuurbe schermingsvereniging De Steltkluut houdt zondag 8 en zondag 15 december twee wandelexcursies in de WMZ- bossen tussen Clinge en St.- Jansteen. Ze worden gehouden in het kader van de cursus vo gelbescherming. De tochten, die beide om 09.30 auur starten aan de parkeerplaats van In- terjute, Molenstraat te Clinge, staan onder leiding van Edie Bogaert. Kaarting - In café De Gouden Kroon werd een prijskaarting gehouden waaraan 30 perso nen deelnamen. Uitslag: 1. F. Dobbelaar, 2. R. Thieileman, 3. J. van de Ende, 4. L. Buyze, 5. A. Bertram. Kaarting - De stichting De Vlaschaard houdt zaterdag 7 december een puntenkaarting in bieden zonder roem voor vleesprijzen. De inleg van vijf gulden is gewaarborgd. Men kan zich vanaf 19.30 uur in schrijven en de kaarting be gint om 20.00 uur. Soos - De soos voor alleen staanden Kontakt houdt za terdag 7 december soosavond in Den Dullaert. Er kan ge danst worden op muziek van The Williams, verder wordter die avond een bingo en een verloting gehouden. ;hting Ideële Reclame Zo'n rampenzakje bevat de eerste levensbehoeften en wat kleinere, handige spulletjes zoals een tandenborstel, zeep, touw en een wasknijper. Elk zakje wordt ook nog voorzien van een speelgoedje. Bovendien gaan alle vijfde en zesde klassers in Hulst weer aan de slag met penseel en kleurpotlood. De jaarlijkse nieuwjaarskaartenactie is tot nu toe steeds zo'n succes ge weest, dat ook vele ouderen dit jaar weer kunnen rekenen op een originele, zelf gefabri ceerde wenskaart van een van hun jongere plaatsgenoten. Het Jeugd Rode Kruis bruist overigens van de activi teiten. Dat blijkt uit het feit dat de Jeugd Rode Kruisers uit Hulst en Oostburg met scholieren het Internationale Spel spelen. Met dit spel wordt begrip gekweekt voor de toe standen in de derde wereld. Het bestaat uit een tiental posten waar de deelnemers opdrachten moeten vervullen. Deze leveren punten op en met een hoge score en een behoor lijk kapitaal kan de deelnemer die als arme, onderontwik kelde begon zich een weg zoe ken naar een beter bedeelde groep. Iets wat niet vaak ge beurt tijdens dit spel, dat de deelnemers confronteert met actuele situaties (honger, ziek te, werkloosheid) van het me rendeel der mensheid en hen tevens een duidelijker inzicht geeft in de verhoudingen tus sen de industrielanden en de ontwikkelingslanden, op het gebied van grondstoffen, ar beidsverdeling en ontwikke lingssamenwerking. Wat in het begin gewoon een spel met een aantal behen digheidsopdrachten is, blijkt al snel een emotioneel ervaren van de ongelijke verdeling in de wereld en de scheve ver houdingen bij de mensen. Wat in het begin nog humoristisch over komt wordt na een tijdje spelen harde werkelijkheid. Zo bikkelhard, dat de meeste jeugdige deelnemers geschikt naar huis gaan en toch eens dieper gaan nadenken over dit alles. Wie er meer over wil weten kan terecht bij de afde lingen Hulst en Oostburg. Voor Hulst zijn de contacta dressen 01140-13620 of 12439.

de Stem | 1985 | | pagina 15