PROSTITUEE ALS TRUSELASTISCH" PRODUKT Blad voor man vriendelijke mannen GOED. EEN WORTEL VOOR 'T PAARD, MAAR DAN WEL EEN BLOEMETJE VOOR DE SINT. Navo-l< ongelu over N Bezoe slecht RIET UIT WOENSDAG 4 DEO 1500 journalisten willen de ruimte in Zwartvissers niet de oorzaak van daling aantal sportvissers MANNENKRANT ZONDER SPIERBALLEN, MAAR NIET VOOR DE 'SOFTIES' WESTERSE WOENSDAG 4 DECEMBER 1985 EXTRA OP WOENSDAG= Talenwonder BLOEMEN HOUDEN VAN MENSEN.^ V.d. Reijden Straling mamelodi/prei ria (upi/reuti afp) - Winnie Man la, de vrouw van d< ruim 20 jaar in de vangenis verblijvei ANC-leider Nel Mandela, heeft di dag de begrafenis 12 zwarten in Mai lodi bijgewoond. T11 PAGINA 4 6Hallo schatga je mee?9 In 1983 verschenen er aan de Keileweg in Rotterdam caravans, waarin de prostituées hun werk konden doen. - foto sanp Buurtprotest tegen het Rotterdamse voornemen om de prostitutie te concentreren op sexbo- ten in de haven. Van dat botenplan is niets terecht gekomen. Door Paul de Schipper ROTTERDAM - „Een olielampje in de auto zorgde voor het nodige licht en een rustige sfeer". Avond- enlang stond onderzoeker Arno de Vette van de Rotterdamse Erasmus-universiteit in de tip pelgedoogzone van de Maasstad. Hij vroeg er veertig prostituées naar hun werk, hun verdiensten, hun klan ten en hun drugsgebruik. Het resultaat is een onthullende kijk in de duistere wereld van de betaalde liefde: 'Hallo schat ga je mee'. De tippelprostitutie aan de Rotterdamse G. J. de Jonghweg. Mannen die rondjes rijden in auto's, gluurders, dealers en pooiers. Vaak waait er vanaf het water een gure wind. Meis jes in de leeftijd van 17 tot 31 jaar verdienen er gemiddeld 200 gulden per dag. De prijs is 50 gulden voor wat ze zelf 'een standaardwip' noemen. De Vette onderzocht vooral de economische aspecten van de tippelprostitutie. Doel van zijn onderzoek is het geven van inzicht in de pros titutiewereld, zodat de gemeente Rotterdam beter uit de voeten kan bij het opstellen van een prostitutiebeleid. Wat dat betreft kan de studie ook inzicht geven aan andere gemeen ten die problemen hebben met tippelprostitu tie. Om met zijn onderzoek meer kans te maken betaalde hij de meisjes 15 gulden per gesprek. Voor tien meisjes woog 50 gulden van de pros tituant uiteindelijk zwaarder. Een aantal meisjes durfde ook niet vanwege hun van een afstand toekijkende 'vriendje'. Overigens merkt De Vette een beetje zuur op dat hij voor de gesprekskosten nog geen subsidiepotje heeft gevonden. Drugs Meer dan tweederde van de prostituées in de Rotterdamse gedoogzone is verslaafd aan drugs. Meer dan de helft gebruikt elke dag he roïne. Het cocaïnegebruik ligt iets lager. Per dag hebben de meisjes 181 gulden nodig om aanschaf van drugs te financieren. Uit het onderzoek van De Vette blijkt dat lang niet alle heroïnehoertjes door drugsge bruik in de prostitutie verzeild zijn geraakt. In een kwart van de gevallen prostitueerden de ondervraagden zich al voor ze met harddrugs begonnen. De prijs van 50 gulden per klant is aan schommeling onderhevig. Veel tippelaarsters denken dat hun collega's onder de prijs wer ken. Bovendien treden er duidelijk ouder- domsverschijnselen op. Zo blijkt een straat prostituee van rond 30 jaar goedkoper te zijn dan 'een jong ding' van net twintig. Het gevolg is dat de ouderen harder moeten werken: dik wijls vijftien uur per dag, gedurende zeven da gen in de week. Kan een drugsdealer niet be taald worden, dan zal hij dikwijls gelegenheid geven om te poffen. Voorschotten van hard drugs wordt door dealers als marketing-in strument gehanteerd. Wordt de situatie finan cieel moeilijker dan nemen vooral oudere meisjes hun toevlucht tot methadon. Omzetverlieze n Prijsverhoging wil er bij de tippelaarsters in de gedoogzone niet in, omdat de indruk is dat hierdoor omzetverliezen ontstaan. Arno de Vette spreekt in dit verband van 'de prostituée als prijselastisch produkt'. Met hun tarieven zitten de heroïnehoertjes in de wereld van betaalde sex bij de laagsbe- taalden. In privé-clubs kost een standaard-be handeling al gauw 75 gulden, terwijl sexclubs en excort-service nog duurder zijn. Het prijs verschil is ten dele het gevolg van het gebrek aan accommodatie. Aan de G. J. de Jonghweg in Rotterdam is de auto als werkruimte duide lijk favoriet, het hotel staat op de tweede plaats, terwijl 'de bosjes' derde keus zijn. Ver slaafde meisjes werken naar verhouding meer in de auto. Onderzoeker De Vette adviseert de ge meente Rotterdam om een eroscentrum annex tippelzone in te richten. „Bij een combinatie met een tippelzone kunnen een aantal wensen gerealiseerd worden die bij een eroscentrum alleen niet in vervulling gaan, namelijk: een avontuurlijk jachtgebied met auto en bos jesklanten en voor klanten met drempelvrees". Volgens hem staan de meisjes niet onwelwil lend tegenover een dergelijke oplossing. Bo vendien kan een dergelijk service-instituut voorzien in de nodige medische begeleiding. De Vette signaleert ook nog even een oplos sing om van het verschijnsel heroïnehoertjes af te raken: Het vrij verstrekken van heroïne. „Deze mogelijkheid dient echter in breder ka der te worden bestudeerd", zo voegt hij er di rect aan toe. Door Rime Brandsma NÜ IN de kiosken: de Man- nenkrant. Voor manvriende- lijke mannen, vrij van frus traties of schuldgevoelens, niet soft, niet homo, leesbaar en smeuiig, maar bovenal se rieus. „Want de mannenbewe ging is de wolligheid voorbij." „Wij kregen al reacties als: ha, eindelijk een blad dat zich tegen die wijven gaat afzetten, dat die feministen eens even lekker door de wringer haalt. Maar dat is onze bedoeling niet. Niet dat schopperige. Geen alternatief voor Opzij, maar liever Langszij." Vorige week werd in Am sterdam nummer 1 van de eer ste jaargang van de Mannen- krant gepresenteerd, een nieuw landelijk emancipatie blad voor mannen met een maandelijkse oplage van om te beginnen 4000. De Mannen- krant wil 'het manzijn' gaan belichten vanuit politiek, werk, relaties, seks, sport, mode enzovoorts. Het Amster dams Mannencentrum, een grijs café in de Jordaan met zware grendels op de deur, had de primeur. „Wim Bosboom belde ons voor 'Met het oog op morgen'. Hij dacht dat wij een soort huilebalken waren. 'Gaan we zielig zitten doen?', vroeg-ie." Nico van Oosten, afgestudeerd psycholoog en nu full-time dienstweigeraar, is voorzitter van het bestuur van de Man- nenkrant. Blijmoedig somt hij de drijfveren van zijn krant op. „Wij willen de emancipatie van man én vrouw uitdragen. In de mannenbeweging wordt het typisch manlijke gedrag in toenemende mate ter discussie gesteld. Sommigen hebben zelfs last van schuldgevoelens tegenover vrouwen, frustra ties, woede." Snot Toch wil de krant ook niet doorslaan naar de verkeerde kant. „Het doet ons zeer, dat de mannenbeweging teveel syno niem is geworden aan softies. Een zachtheid erger dan snot, is dat wel genoemd." De Mannenkrant staat, no blesse oblige, niet open voor medewerking door vrouwen, al worden feministes wel maandelijks uitgenodigd een gastcolumn te verzorgen. Ciska Dresselhuis van Opzij is de eerste, Anja Meulenbelt wordt benaderd voor de twee de. De homobeweging is niet vertegenwoordigd in de redac tie. Geen flikkers, geen vrou wen, niet soft, maar jezelf zijn. Een krant voor heteroseksuele mannen. „Homo's zijn bezig met hun eigen emancipatie. Er is wel belangstelling en begrip over en weer met de homowe reld. Maar wij laten ons niet in de softe of in de homo-hoek drukken." Welke doelgroep? „Vrou wen en mannen die betrokken zijn bij de emancipatie, die on vrede hebben met werk en privé-relaties. Die zeggen: het loopt niet zo lekker meer, er moet iets veranderen. In je man-zijn, relatie met vrouw en kinderen, je werk." Rambo Nummer 1 levert veel inter views. Over potenrammers die eigen homogevoelens onder drukken, homo's in de media, kameraadschap in Ierland, een gloedvolle heilwens van Molly Geertsema, de loodpom- pende super-macho Rambo, een heel aardig en open inter view met staatssecretaris voor emancipatiezaken Annelien Kappeyne van de Coppello (vierkant achter mannene- mancipatie, mannen die altijd zo stoer moeten zijn vindt ze maar niks). Opmerkelijk is dok een in terview met voetballer Ruud Gullit over man-zijn: een aar dige jongen, die goed weet te relativeren en ook over be langrijker zaken dan voetbal nadenkt en praat. Tussendoor advertenties: vormingscentra met weekeinden en weken voor mannen, nietige onder broeken (zeggen mannen) an nex slips (zeggen softies). En een wervend artikel over zij den slipjes voor dure heren. Dat wel. Napels is de stad in Italië waar de meeste wonderen gebeuren. Mysterieuze gene zingen, huilende heili- genbeelden, nie mand kijkt daar nog van op. Maar nu wordt uit die gelovige stad toch iets gemeld dat niet past in de dagelijkse wondersleur: een meisje van 15 jaar van het ene moment op het andere (zondag 24 november 1985) ophoudt haar moedertaal Italiaans te spreken en overgaat tot een taaltje waar niemand een touw aan kan vastknopen. Het meisje heet Sara Sarracino. Ze is dochter van redelijk welgestelde ouders die tot de Pinksterbewe ging behoren. Die bewuste zondag woonde ze zoals altijd in de kerk de dienst bij toen 'het' gebeurde. Ze raakte in een soort trance en begon vreemde woorden te uiten. Deze trance duurde en kele dagen, waarin ze overigens geen voedsel aanraakte. Eerst begreep niemand wat ze zei, zelfs de leraar oude talen van het naburig gymnasium niet. Maar na enkele dagen is het nu toch zover dat haar broer Marco van 16 aanvoelt wat ze zegt, en daarvan dan een vertaling geeft. Sara is uiteraard op de Ita liaanse tv geweest (in lunch tijd). Ze blijkt een heel knappe meid en praat, nee predikt, als een gedrevene, in een taal vol melodieuse klanken. Daarin ko men woorden voor uit vrijwel alle Latijnse talen, Spaans, Frans, Latijn, Italiaans, Portu gees, Roemeens. De eerste in druk is die van esperanto. Maar volgens haar moeder sprak ze enkele dagen geleden een taal die door een deskundige is geï dentificeerd als klassiek-he- breeuws. En waar praat Sara dan over? Volgens haar lijf-tolk, broer Door Cees Manders Marco, over God, de God van de Pinkstergemeente dan we] verstaan. „Se el corazon cna, veritasa vencra fur l'eternitagia' is een van de uitspraken van vijftienjarige. Dus: Als het han gelooft, zal de waarheid komei voor de eeuwigheid. Sara vei. staat wel Italiaans maar lijkt I» niet meer te kunnen spreke Voor de tv-camera maakte Sac ook enkele aantekeningen, j een soort spijkerschrift. Uiteraard heeft dit 'talenwoi der' de nieuwsgierigheid van d (ongelovige) wetenschap wekt. Men vermoedt dat Se hier gaat om een geval van zeli suggestie, van inbeelding of des noods van mystiek. Sara is altiji een teruggetrokken, verlege: meisje geweest dat de bijbel vet koos boven de discotheek va: haar leeftijdgenoten. Wellich dat haar 'mystieke crisis' dat verklaard wordt door haa 'overgangsleeftijd'. Het wonder van Sara he zo'n opschudding gewekt dal voorlopig niet naar school hoek De directie vreest dat ze de les sen zal verstoren. En Sara maai ook niet de indruk vee! school te kunnen opsteken. TflIlllllllllllllllllllllllllllllllllltllllIIllllllllflIIIIIIIIIIIIIUIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIflIlllllflilllllilf COLUMBIA (AP) - Vijftienhonderd Amerikaanse journaliste hebben zich aangemeld om als eerste verslaggever een ruimlt reis mee te kunnen maken. Een van hen is een 82-jarige voor malige uitgever. De selectie zal worden gemaakt door de Faculteit voor Jout nalistiek van de universiteit van South Carolina. Gezocht word naar een journalist die niet alleen goed kan schrijven, maar di tevens goed genoeg oogt en oort voor televisie en radio. NAS.' heeft een plaats voor een journalist beschikbaar gesteld op eer van de komende ruimteveerreizen. De 1500 geïnteresseerden krijgen deze week een officieel in schrijfformulier toegestuurd. De journalist die uiteindelij! wordt uitverkoren zal voor alle Amerikaanse media moei werken en niet alleen voor zijn eigen publicatie of omroep. (ADVERTENTIE) Direct na de wedstrijd Ne- derland-België hoorde ik een vraaggesprek met staatsecretaris V.d. Reijden en de Vlaamse minister Po- ma. De heer V.d. Reijden prees de kwaliteiten van de Vlaamse (regerings)vrien- den. Ondanks de mopjes over de 'domme' Belgen heeft de geschiedenis ge leerd dat Nederland, in ver gelijking met het zich in 1830 'vrijgemaakte' België, zeer lang achter is gebleven ten opzichte van dit land. Nu is de heer V.d. Reijden bezig aan een reorganisatie van het ziekenfondswezen. De goedkopere bejaarden verzekering zal verdwijnen en de bejaarden die bijvoor beeld alleen AOW ontvan gen, zullen in moeilijkheden worden gestort. De bejaar den van nu zijn juist de mensen, het is bekend, die zich nipt alleen na de oorlne hebben ingezet, weliswaar om den brode, voor de op bouw van ons land, maar ook, in ieder geval de man nen, ellende hebben meege maakt in Duitsland, bom bardementen etc. Heel velen hebben ook, weliswaar ver plicht, als soldaat hun leven ingezet voor dit land en, God vergeve het ons, velen heb ben ook nog gedood. Gebouwd op de puinho pen van hun bestaan hebben velen, ook mijnheer Van der Reijden, nu een leuk baantje. Misschien had de heer V.d. Reijden eens aan de heer Poma kunnen vra gen hoe één en ander in Bel gië geregeld is. Hij had dan kunnen horen dat gepensio neerden in het geheel geen premie aan de ziekenkas be talen. De heer V.d. Reijden had gelijk met zijn bewon dering voor zijn Belgische i.e. Vlaamse collega's. Zij doen het gewoon beter. Ook op dit gebied wint België met grotere cijfers dan 3-2. Wat mij betreft krijgt de heer V.d. Reijden een rode kaart. Oosterhout D. v. Oosten In De Stem van zaterdag 9 novembr stond een adver tentie van het PNEM met als +1E0I 'IWnt io o+rolmfT?' Hierin stond de volgende zin: „Overigens is bij men sen nog nooit gebleken dat blootstelling aan straling gevolgen voor het nage slacht heeft gehad." Het PNEM wil door middel van advertenties de mensen in Brabant voorlichten over kernenergie. Nu is dit te res pecteren wanneer men niet overgaat tot valse voorlich ting. De gegeven zin is na melijk een aperte onjuist heid. Zijn de nakomelingen van de Hiroshima- en Naga- sakislachtoffers dan niet het duidelijkste bewijs? De mensen die toen aanwezig waren bij de uitbarsting van de eerste atoombommen zijn bestraald door exact de zelfde straling als die waar mee ze in Moerdijk energie willen opwekken. Boven dien is het maar goed ook dat het erfelijk materiaal verandert. Immers: onder invloed van natuurlijke ra dio-actieve straling treden bij ieder mens die verande- ringn op zodat het evolutie proces zich blijft voortzet ten. Breda J. Rouppe van der Voort HET zwartvissen is volgens het NIPO niet de oorzaak van de daling van het aan tal verkochte viskaarten over het seizoen 83/84 en het seizoen 84/85. Enigszins verrassend is die conclusie wel in dit door het Ministe rie van Landbouw en Vis serij gelaste onderzoek. Im mers veel sportvissers me nen dat het juist de groep zwartvissers is die in aantal toeneemt naarmate visak- tes duurder worden of con tributies verhoogd. Dat is dus niet zo. Als oorzaak voor het spectaculair teruglopen van het aantal visakten in 1983/84 werd voornamelijk vastgesteld dat vermin derde deelname door welke oorzaak dan ook beduidend hoger lag dan in andere ja ren. Liefst 180.000 sportvis sers minder! Op de vraag welke redenen men had om minder of in het geheel niet te gaan vissen, ant woordde 41 procent met: geen tijd gehad om te vis sen, 23 procent vond het weer te slecht en 15 procent was overgegaan op andere vormen van vrijetijdsbe steding. Het Nipo-rapport merkt terecht op dat het één het ander niet uitsluit. Of zoals dhr. Zumker, directeur van de Organisatie ter Verbete ring van de Binnenvisserij (OVB) opmerkte: de waar heid ligt wederom ergens in het midden. Opvallend was wel dat het aanal uit vallers groter werd naar mate men al minder viste in seizoen 83/84. Overigens liet 84 procent weten weer te gaan vissen in seizoen 84/85. Echter 22 procent van de ondervraagden liet weten in '85 ook niet te gaan vissen, hetgeen zoveel betekent dat deze groep tot de structurele afvallers be hoort. In de categorie 'Geen tijd' kan men geen duide lijkheid verschaffen om trent de reden. Wellicht, zo merkte het Nipo op, ligt er een oorzaak in het feit dat de zomer van 1984 twee grote sportevenementen inhield, nl. het wereldkam pioenschap voetbal en de Olympische Spelen. Het is dus heel goed mogelijk dat veel mensen het seizoen waarin zij normaal vissen (de zomer) voorbij hebben laten gaan. Bovendien zijn de meeste afhakers te vin den onder de groep henge laars die zich gemiddeld slechts 1-3 keer aan het wa ter bevinden. Daar zijn trouwens ook de meeste zwartvissers te vinden want die komen in die groep voor met een fre quentie van 1 op 5. Overi gen 1 op 10. Structureel Hoe staan de zaken er op dit ogenblik voor? Dhr. Zumker: „Zoals de telling er tot september uitzag, waren er 697.000 sportvi sakten verkocht. Gezien het feit dat het in voorgaand jaar 715.000 akten (waaron der kleine visakten en bij- dragebewijs) werden ver kocht, is dat geen spectacu laire daling, de zaak lijkt enigszins gestabiliseerd." Het aantal verkochte sport visakten vóór eind 1985 schat dhr. Zumker op 710.000 terwijl dat eind vo rig visseizoen 740.000 be droeg. „Het lijkt er dus op", aldus dhr. Zumker, „dat de eindcijfers een structurele daling te zien geven, die gezien het NIPO-rapport voornamelijk te vinden is onder hengelaars die min der frequent vissen en vooral onder jeugdigen. Die daling is overigens ook te zien bij andere organis- ties die met buitensporten te maken hebben. Zo is er ook een daling te zien on der de voetballende jeugd getuige de geluiden die de KNVB laat horen." Geen hoera Het is duidelijk dat sportvisserij - organisaties en -hengelclubs en zeker ook de OVB, die recht streeks moet bestaan van de bijdragen van sportvissers via de sportvisakte, geen hoera roepen. Het ziet er wel naar uit dat een stapje terug wenselijk is, daar de basis smaller wordt. Ook in het verenigings leven merkt men vrij dui delijk dat bestuursfuncties niet simpelweg meer kun nen worden ingevuld. Voor de sportvissers die blijven vissen, blijft nog het feit hoe zij straks reageren op de invoering van de sport visakte voor het komende seizoen. 1986 Zal de eerste keer zijn dat een sportvisakte een heel jaar geldig is en men zich niet meer behoeft te 'vergissen' in visakte. De sportvisakte gaat overigens fll,- kosten en is vanaf 1 januari voor elke sportvis ser boven de 15 jaar ver plicht. Dip Onder de 45.000 aanw gen in de zwarte woon niet ver van Pretoria w diplomaten uit 11 lan waaronder Nederland, Verenigde Staten, Gr Brlttannië, Frankrijk West-Duitsland. Na de begrafenis vai zwarten, die op 21 noven door de politie waren d< geschoten tijdens een monstratie tegen hoge ren, sprak Winnie Man tot 4.000 zwarten in het dion van Mamelodi. Zij hen voor dat 'het bloed onze helden gewroken worden'. Winnie Mandela ge een beperkte bewegingsi BRUSSEL (ANP) - genoten dinsdag in Br derland zal vasthoude atoomtaken van de verminderen. Alleen ontwapeningsakkoord de Sovjetunie zal Ned ging nemen. De minister erkende d beslissing over de atoom en de forse kritiek va bondgenoten daarop vreugde bij de NAVO ov plaatsing van de kruisr ten in Woensdrecht overs duwden. Hij zei echter kwestie nu als afgerond schouwen. De Nederlandse probl tiek van de kerntaken vo dinsdag een van de bel rijkste gespreksonderwe tijdens de besloten ochten ting van de ministers va fensie van de NAVO-la die in Brussel vergaderd het kader van het Comité Defensieplanning (DPC). Volgens De Ruiter is en heel openhartig' gespr over de beslissing om de taken voor de F-16 geve vliegtuigen en de Orion trouillevliegtuigen van de rine af te schaffen. De secretaris-generaal de NAVO, lord Carringto dat collega's van De Ri hun bezorgdheid hadden gesproken omdat de take Nederland afstoot 'noodz lijk' worden geacht voo handhaven van de afsc king. De Amerikaanse ter van defensie, C~ Weinberger, zei de 'spijt' zijn collega's te delen. Eerder had een ano hoge NAVO-functionar' zegd dat de bondgenoten het algemeen diep ongelu waren over het besluit. De samenhang tussen d PARUS De ontvangst president Mitterrand va neraal Jaruzelski, op he rijs heeft in Frankrijk v gewekt. In oppositiekringen, b' ook binnen de regerend wordt betreurd dat Mitte tor de hand zal schudden nadat in Polen de staat roepen. „De president had net nen ontvangen", aldus tand gisteren op de Fr~ kende Franse acteur en senrechten had geen g deze nieuwe blunder van Het zal de eerste keer ruzelski, die via Parijs rondreis door Noord-Afr staatshoofd wordt ontva cember 1981 in Polen de afgekondigd zijn de betre en Warschau afgekoeld punt. Het bezoek van Jaruze een volslagen verrassing de ontmoeting, die volge drukkelij k verzoek van d eeft in het kader van h

de Stem | 1985 | | pagina 4