n nog Draagbare raket voor luchtmacht Kritiek op wijziging verhaalplicht Verdere atv in metaal mogelijk lijkbaar Idoorlog ONDER BEPAALDE VOOR WAARDEN VOOR HET OPSPOREN VAN ERNSTIGE MISDRIJVEN Kroonberoep moet op de helling Zij van beneden .WOENSDAG 4 DECEMBER 1985 BINNENLAND Kerken vragen terugtrekking investeringen in Zuid-Afrika 6Als de dood voor Rijnmond9 DEN HAAG - Opsporingsambtenaren mogen onder bepaalde voorwaarden binnendringen in criminele milieus voor het opsporen van ernstige misdrijven, zelfs al moet dat gepaard gaan met het plegen van strafbare feiten. DE STEM COMMENTAAR I Vrij onopgemerkt heeft vorige week in Alblasserwaard en Vijfhe- I renlanden de generale repetitie plaatsgevonden van de eerste I gemeenteraadsverkiezingen in Nederland (op 19 maart 1986) I waaraan buitenlandse werknemers mogen deelnemen. In Leer- I dam en wijde omgeving gebeurde het vervroegd in het kpder van I een grote bestuurlijke herindeling. Voorlopige conclusies: a) de Onderzoek naar brandveiligheid gevangenissen BINNENLAND I )e5re|yd Staatslening '86 brengt 3,75 miljard op Eerste kuurbad in ons land officieel open T5 PAGINA 2 [hoofd van de afdeling ikunde van de medi- laculteit in Bhopal zei geleden dat de overle- |i van de ramp geka- iiseerd moeten worden ■gebrande wrakken die Ihele leven medische en ■iele hulp nodig zullen Indische regering heeft Ins de slachtoffers bij de likaanse justitie een eis Ichadevergoeding inge- J tegen Union Carbide ■weigerd tot een minne- 1 schikking buiten de Ier om te komen. Kort na ..astrofe streken in Bho- verscheidene Ameri- jse advocaten neer om rens namens de getrof- pezinnen miljoenen dol- schadevergoeding te Bij Amerikaanse [banken zijn tot nu toe, lien van de claim van de Iche regering, 120 zaken lespannen met eisen tot Jievergoeding van in to ll 00 miljard dollar (circa biljard gulden). belangrijkste vraag die I Amerikaanse rechter j Keenan zal moeten be hoorden is of de zaken tot Jurisdictie van Ameri- -se of Indische rechtban- 1 hóren. De eerste verho- 1 beginnen deze maand, j Kumar Keswani, een Inalist uit Bhopal, zegt 1 de meeste slachtoffers he en ongeletterde men- J bij vijf of zes advocaten llijk hebben ingeschre- 1 Zij hopen op de hun be ide miljoenen. „Maar ik I het gevoel, dat het eind I het lied zal zijn dat geen 1 hen iets zal ontvangen". |P) |che kinderen delen het een Soedanees vluchte- ens de grote droogte vorig - FOTO AP el zou bijvoorbeeld gunstig continenten en verder is ek belangrijk voor het Wes- nood-lenigende hulp moe- jrafspraken worden gemaakt In die ontwikkelingshulp ge- [oorrading moet gekoppeld ligramma's voor landbouw- ïe tevens de produktiviteit l, aldus het rapport, t hulpbehoevende landen de [ken met de hulpgevers moe- let schuldenprobleem zou de tmen verlichten door de afbe- langere periode uit te strij- Irvoor zouden de Afrikaanse rantwoordelij kheid ten aan- luld erkennen en stappen on- >n uiteindelijk in staat stellen anse regering zou de Afri- |de gelegenheid moeten geven i eigen valuta af te betalen en Ite gebruiken voor ontwikke- Ja's. Illers van het rapport vinden Ikaanse hulp alleen maar ge- Tjp ontwikkelingsprojecten. Op [het niet duidelijk of het doel se hulp gericht is op ontwik - olitieke steun is zonder te let- efte of de uitvoering van ont- p. (AP) he dissident Sacharov, Je- - FOTO ANP in de Amerikaanse ambas sade in Moskou. Enkele maanden later werd zij ver oordeeld tot vijf jaar binnen landse verbanning wegens het belasteren van de Sovjet staat. (ANP) T28 PAGINA 3 HUMANISTEN: politiek voert geen beleid mensenrechten UTRECHT (ANP) - Nederland roag best weer een voorbeeld functie voor mensenrechten gaan vervullen. Mensenrech- tenbeleid wordt in verkie zingsprogramma's van de grote partijen gereduceerd tot een optelsom van dat wat in ternationaal in EG- of VN- verband haalbaar is. Nederland dient juist een actieve eigen inbreng te heb ben op dat terrein. Dit zei Ab Eikenaar, vice-voorzitter van bet Humanistisch Overleg Mensenrechten (HOM) maan dag bij de presentatie van het HOM-rapport 'Mensenrechten en Politieke Partijen'. In dit rapport is een analyse gemaakt Van het mensenrech- tenbeleid in de ontwerp-ver- kiezingsprogramma's van de politieke partijen. Het vormt tevens een uitnodiging aan po litieke partijen, mensenrech ten tot duidelijke hoeksteen te maken van buitenlands en ontwikkelingsbeleid, aldus Eikenaar. Nu formuleert men naar zijn oordeel mensenrech ten te sterk als verheven uit gangspunten en laat men het afweten als het aankomt op concrete maatregelen. DEN HAAG (ANP) - Als ge volg van een uitspraak van het Europese Hof voor de rechten van de mens in Straatsburg, dat het Neder landse kroonberoep in strijd is met Europese verdragen, zal de procedure van het kroonbe roep in een zeer groot aantal gevallen niet meer toereikend zijn. Nader onderzoek heeft in middels uitgewezen dat met name de procedures bij zaken die door burgers worden aan gespannen moeten worden aangepast. Dit zei minister Korthals Altes van justitie dinsdag in de tweede kamer. Bij een kroonberoep doet de Raad van State uitspraak, maar de uiteindelijke beslis sing ligt bij de minister. Hij kan de uitspraak van de Raad van State overnemen of die van de hand wijzen, het zoge noemde 'contrair gaan'. Het bezwaar van het Europese Hof was dat uiteindelijk degene die verantwoordelijk is voor het beleid, de minister, tevens als laatste beroepsinstantie optreedt. Union UNION-fietsen wil het perso neelsbestand terugbrengen van 246 naar ongeveer 150 man en de produktie eind volgend jaar met ruim twintig procent teruggebracht hebben. De in krimping is noodzakelijk van wege de dalende afzet van fietsen. LEIDSCHENDAM (ANP) - De moderamina (besturen) van de Nederlandse Her vormde Kerk en van de Ge reformeerde Kerken in Ne derland hebben een brief ge schreven aan bet NCW, het VNO, CNV, de FNV en aan Nederlandse bedrijven, waarin zij erop aandringen investeringen uit Zuid- Afrika terug te trekken. De moderamina herhalen hun verzoek uit 1982, mede na de uitvoerige inlichtingen over de situatie in Zuid- Afrika, die dr. C.F. Beyers Naudé, secretaris-generaal van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken, in juni heeft verstrekt. Investeringen in Zuid- Afrika zijn immers 'alle te veroordelen als een onge wenste belangenvervlech- ting met en een onverant woorde ondersteuning van de onderdrukkende partij in het escalerend rassenconflict in Zuid-Afrika', schrijven de moderamina. „We dringen erop aan om in navolging van de Ver enigde Staten, Scandinavië en Frankrijk, nu concrete maatregelen op economisch gebied tegen Zuid-Afrika te treffen", aldus de brief. De kerkbesturen doen hun verzoek 'op aandringen van individuele zwarten en or ganisaties van zwarten, waaronder ook vakbonden, die in toenemende mate de oproep tot desinvestering ondersteunen als één van de weinig overgebleven metho den om zonder geweld recht te verwerven'. DEN HAAG - Met de presentatie van een boek aan de voorzit ters van de Eerste- en Tweede kamer is Rijnmond-voorzitter Van der Louw gisteren een persoonlijke actie begonnen om de dreigende opheffing van de 'onderprovincie' Rijnmond te voor komen. De Tweede kamer lijkt van plan het lot van Rijnmond vol gende week te bezegelen. In zijn boek 'Als de dood voor Rijn mond' geeft Van der Louw een beeld van de met opheffing be dreigde twaalfde provincie van Nederland. Minister Rietkerk (Binnenlandse Zaken) voelt er niet veel voor om Rijnmond de status van een échte provincie te geven. De argumenten die de Rijksoverheid gebruikt om de ophef fing door te zeten zijn volgens Van der Louw niet duidelijk meer. Dat komt ook, zo schrijft hij in zijn boek, doordat de standpunten van regering en Tweede Kamer de afgelopen jaren voortdurend wisselden. Politie mag infiltreren Van ome Haagse redactie Tot die conclusie komt een studie van het openbaar ministerie, die minister Korthals (Justitie) naar de Tweede Kamer heeft gezonden. instanties om opereren. Het plegen van strafbare feiten door de infiltrant is bin nen. gestelde grenzen aan vaardbaar. De infiltrant heeft tot taak om in het criminele milieu te vertoeven ten be hoeve van de opsporing en vervolging. Teneinde in het criminele milieu geaccepteerd te worden, zal het over het al gemeen noodzakelijk zijn dat de infiltrant in meer of min dere mate de kleur van het criminele milieu aanneemt. Dat kan tot gevolg hebben dat de infiltrant noodgedwon gen handelingen moet plegen, die onder een delictsomschrij ving vallen. Het belang van de opsporing brengt met zich mee, dat een dergelijk optre den kan worden aanvaard. Bij de studie heeft het open baar ministerie zich gebaseerd op een groot aantal rechter lijke uitspraken. De minister gaat akkoord met dat beleid. De studie van het openbaar ministerie werd toegezegd tij dens de behandeling van de opiumwet in de kamer. Als voorwaarden gelden dat de infiltrant (een speciaal daarvoor opgeleide politiebe ambte) de verdachte niet tot andere handelingen mag brengen dan waarop zijn opzet tevoren reeds gericht was. De infiltrant mag het verrichten van bepaalde handelingen, noodzakelijk voor het bewij zen van strafbare feiten, door de verdachte wel ensceneren. Het optreden van de infil trant mag alleen plaatsvinden na goedkeuring van het open baar ministerie. Ook moet de toepassing evenredig zijn met het vermeende delict. Infiltra tie is alleen toelaatbaar in die gevallen waarin concrete aan wijzingen bestaan dat er sprake is van gepleegde of nog te plegen misdrijven, die tot de georganiseerde of beroepscri minaliteit gerekend kunnen worden. Het openbaar ministerie vindt het gebruik van burge rinfiltranten minder gewenst. Dat zal als regel beperkt die nen te blijven tot bijzondere gevallen, waarin vervanging door een politiebeambte niet mogelijk is. Onaanvaardbaar is het optreden van infiltran ten die niet onder toezicht staan van politie en justitie, zoals buitenlandse infiltran ten, die buiten de Nederlandse voorlichting aan buitenlanders moet op een aantal punten verbe- terd worden willen zij optimaal gebruik kunnen maken van hun [stemrecht; b) Marokkanen en Turken neigen er (nog?) niet toe om met eigen lijsten uit te komen; c) de PvdA ligt bij de moslim gemeenschap het beste in de markt en d) daar waar (als in leer- dam) het aantal buitenlandse werknemers het landelijke gemid- delde overschrijdt zijn - niet verwonderlijk - de bezwaren tegen I de deelname van buitenlandse werknemers aan Nederlandse verkiezingen aanzienlijk groter dan elders. Er verblijven op het ogenblik rond driehonderdduizend Turken en Marokkanen in ons land. De Islam is daardoor bij ons een van de grote godsdienstige stromingen geworden. Daarnaast wonen hier intussen meer dan honderdvijftigduizend Surinamers en en- tele tienduizenden Molukkers. Van al deze etnische minderheden is het grootste deel (nog) niet in de Nederlandse samenleving geïntegreerd, dit in tegenstelling tot de enkele honderdduizenden Indische Nederlanders, die na de souvereiniteitsoverdracht naar ons land zijn gekomen. Deze groep is zonder al te veel proble men in het Nederlandse leefpatroon opgenomen. Het staat buiten kijf, dat al deze groepen tesamen een stempel hebben gedrukt op de Nederlandse samenleving: ons land is multi-raciaal geworden. De een ervaart dit als een verrijking - ook onze mening - de ander als een bedreiging, namelijk op die plaatsen waar buitenlanders door hun aantal als concurrenten worden beschouwd op de arbeids- en woningmarkt en door het vasthouden aan hun eigen cultuur als een storend element in het Nederlandse leefpatroon. Er zijn duidelijke aanwijzingen - de op komst van de Centrumpartij is er één van - dat van deze factoren I een negatieve invloed uitgaat op de tolerantiegraad in Nederland. Zie qok Leerdam. Door de komende verkiezingen neemt de belangstelling voor I Pe buitenlandse werknemers weer wat toe. Dat werd tijd. Steek proeven hebben uitgewezen dat hun positie in Nederland niet veel verschilt van die van hun landgenoten in West-Duitsland, waarover Walraff onlangs een boeiende reportage heeft gepubli ceerd. Ook hier worden Turken en Marokkanen door de werk loosheid 'ganz unten', helemaal naar de onderkant van de sa menleving weggedrukt. Daarin verandering brengen lijkt ons voor politieke partijen zinvoller dan een academisch debat voeren over Pe vraag of een Turk, als arbeider, meer te verwachten heeft van een arbeiderspartij als de PvdA dan wel, als gelovige, van het CDA, dat als godsdienstige minderheid op een lange emancipa tiestrijd kan terugzien. Die discussie is aangezwengeld in NRC Handelsblad, de krant bie zich blijft verbazen over de 'vreemde wereld' van gelovige mensen, inzonderheid die van katholieken. Voor hen van 'ganz onten' is echter alleen de vraag interessant van welke partij zij de meeste daadwerkelijke steun hebben te"verwachten. Het is een moeilijk te beantwoorden vraag, want tot nu toe hebben noch de politieke partijen noch de vakbeweging zich veel aan de buiten landse werknemers gelegen laten liggen. Maar misschien komt baar verandering in nu ook de stemmen van Ali en Hassan mee "S"" *"'W- Video in bus STREEKBUSBEDRIJF Cen traal Nederland (CN) start binnenkort een proef met vi deo in de bus. Óp het video scherm, dat achter de chauf feur staat opgesteld, krijgen de passagiers niet alleen in formaties over de route en al lerlei toeristische tips maar ook reclamefilmpjes te zien. Als de proef aanslaat bij reizi gers en adverteerders krijgen alle 4.000 streekbussen video, aldus een woordvoerder van de ESO, samenwerkingsor gaan van de streekvervoerbe- drijven. Een soldaat demonstreert het nieuwe wapen - FOTO ANP DEN HAAG (ANP) - Het ziet er naar uit dat de Tweede Kamer ondanks fundamentele bezwaren van de regering een wijziging zal aanbrengen op het wets ontwerp waarin de gemeenten worden verplicht bij stand terug te vorderen van de ex-echtgenoot van een bijstandsgerechtigde, die geen alimentatie ontvangt hoewel daarop wel recht bestaat. WD en D66 hebben dinsdag samen een wijzigingsvoorstel ingediend met als kern dat te rugvordering van bijstand niet mogelijk is, indien beide partners op het moment van de scheiding financieel onaf hankelijk waren en aanneme lijk was dat die situatie zou blijven voortbestaan. Het is vrijwel zeker dat de PvdA dit wijzigingsvoorstel zal steunen, zodat het op een Kamermeer derheid kan rekenen. Staatssecretaris De Graaf (Sociale Zaken) en minister Korthals Altes (Justitie) zei den fundamentele bezwaren tegen dit wijzigingsvoorstel te hebben. Korthals Altes zei dat via het wijzigingsvoorstel de onderhoudsplicht van de ver dienende ex-partner wordt gewijzigd, terwijl iets derge lijks volgens hem niet past in een wetsontwerp, waarin het uitsluitend gaat om het terug vorderen van ten onrechte ontvangen bijstand. De indieners van het amen dement, Nijhuis (WD) en Groenman (D66), hebben ove rigens een drempel tegen mis bruik van hun voorstel inge bouwd. De situatie dat beide partners in hun levensonder houd kunnen voorzien moet al een jaar bestaan voorafgaand aan het moment van echt scheiding. Bovendien is terugvorde ring van bijstand later, bij voorbeeld als de vrouw toch werkloos is geworden, niet mogelijk als de gewezen echt- p<w"vit aannemelijk kan ma ken dat hij ervan uit mocht gaan dat de inkomsten op het moment van scheiding een duurzaam karakter hadden. Volgende week dinsdag wordt over het wetsontwerp voor de verhaalsplicht ge stemd. DEN HAAG (ANP) - Staatsse cretaris Korte-Van Hemel (justitie) zal de Tweede Kamer met spoed rapporteren over de brandveiligheidsvoorzienin gen in de Nederlandse gevan genissen, huizen van bewaring en politiecellen. Verder zal zij andere be windslieden aansporen nader rapport uit te brengen over de brandveiligheid van andere voorzieningen als Kinderbe schermingsinstellingen en in stellingen op het gebied van de volksgezondheid zoals psy chiatrische inrichtingen. Dat is het resultaat van een interpellatie van PvdA-Ka- merlid Kosto naar aanleiding van een rapport van de Natio nale Ombudsman over de te kort schietende brandbeveili ging van het Haagse Huis van Bewaring. De staatssecretaris sprak dat op grond van een re cent rapport van de Haagse brandweercommandant tegen. Een aantal voorzieningen is inmiddo'- aargcbrecht. STOLZENAÜ (ANP) - De commandant van het com mando tactische luchtstrijdkrachten van de Konink lijke Luchtmacht, generaal-majoor A.J.M. Vendrig, heeft dinsdag de eerste draagbare geleide wapens (Stinger-raketten) van de Koninklijke Luchtmacht operationeel verklaard. Tijdens een plechtigheid in het Westduitse Stolzenau wer den de eerste wapensystemen overgedragen aan de com mandanten van de derde en de vijfde groep geleide wapens. De derde en de vijfde groep, bestaande uit acht Hawk- squadrons, maken deel uit van de voorste luchtverdedigings gordel van de Navo in de Bondsrepubliek. De Stinger-raketten van de Koninklijke Luchtmacht zijn de eerste die operationeel wor den. Na luchtmacht zullen ook leger en mariniers worden uitgerust met deze wapens, die 180.000 gulden per stuk kosten. De Stinger is een slechts 18 kilogram wegende raket die vanaf de schouder afgevuurd kan worden en zelf, via een in- fraroodkop die op warmte straling van vliegtuigen en helikopters reageert, zijn doel zoekt. Nederland heeft voorlopig 646 van de wapens gekocht waarvoor met vervoer en oefensimulator circa 170 mil joen gulden werd neergeteld. De bedoeling is dat uiteinde lijk de drie krijgsmachtonder delen over 1800 van de wapen systemen kunnen beschikken. De Stinger is ontworpen om het hoofd te kunnen bieden aan zowel vliegtuigen die met hoge snelheid op geringe hoogte vliegen, als aan heli kopters, propeller- en trans portvliegtuigen. Het systeem wordt bij de derde en vijfde groep geleide wapens gebruikt om de lanceerplaatsen van de Hawk- en later Patriot-raket ten te verdedigen. Deze wapens die zelf ook voor luchtverdediging zijn be doeld hebben minimaal zeven tien kilometer afstand nodig om een vijandelijk vliegtuig te raken. Met de Stinger kan een vliegtuig binnen deze afstand, zeventien seconden vlucht tot doel, of een dat onder het ra- darbereik van het huidige luchtverdedigingssysteem is doorgevlogen, worden uitge schakeld. Vandalisme EEN matje van dun ijzerdraad onder de stoelzitting is een van de nieuwste wapens in de strijd tegen vandalisme in het openbaar vervoer. Initiatief nemer van dit systeem is de afdeling Leimuiden van de busmaatschappij Centraal Nederland, die de werkzaam heid ervan momenteel uitpro beert op één van de in die plaats rondrijdende bussen. Sluitingstijd DE vrouwenraad van het Ne derlands Christelijk Onderne- mersverbond (NCOV) heeft dinsdag op hoge toon gerea geerd op de wens van D66 om de winkels tot 's avonds zeven uur open te laten zijn. De on dernemersvrouwen zijn fel te gen dit plan omdat het de win keliers volgens hen op hogere kosten jaagt (personeel en energierekening) en het ge zinsleven in het gedrang komt. i/ 15 De justitie heeft een kijkje ge nomen in de keuken(hof) van de Nederlandse bloemenin- dustrie. Er bloeiden in een stil hoekje merkwaardige tulpen. Zwarte tulpen. De politie wist natuurlijk on middellijk dat er sprake was van fraude hij de bloembollen- bedrijven. Er zat namelijk een luchtje aan die tulpen. De bloembollenbozen schrok ken zich naturlijk kapot. Onze bloeiende handel gaat naar de knoppen, piepten ze. De speurders van de politie hadden geen medelijden. De heren moesten onmiddellijk met de bollen bloot. Nu hebben ze niets meer. Ze zitten op zwart zaad, daar in West-Friesland. Is het nu nog mogelijk een bos bloemen te bezorgen in het zie kenhuis ivaar Willem-Alexan- der darmlastig ligt bij te ko men? Wie aan de grond zit, kan al tijd via een opvallende adver tentie een sponsor zoeken. Zo als die autocoureur die liet af drukken: „Interesse, meneer Philips?" Als ik Philips was, zou ik zo'n man onmiddellijk afstraffen met een andere advertentie: „Wij leveren u graag de rem lichten, meneer Rothengatter". Maar wat gebeurt er nu met de blinde darm van de prins? MERIJN DEN HAAG (ANP) - De eerste staatslening die dient voor de dekking van het begrotingste kort van 1986 heeft f 3,75 mil jard opgebracht. De koers van uitgifte is vastgesteld op 100,40 procent, aldus het ministerie van financiën. De iening draagt een rente van 7 procent en heeft een looptijd van tien jaar. Het ef fectieve rendement is 6,93 pro cent. NIEUWESCHANS (ANP) - In het Groninger Nieuweschans is dinsdag het eerste gedeelte van het eerste Nederlandse kuurbad geopend. Staatsse cretaris Van Zeil van Econo mische Zaken verrichtte de of ficiële handeling. Hij startte een videoband waarop commissaris van de koningin in Groningen Von- hoff, in het bad gezeten met een glas champagne, een toast uitbracht op het initiatief. Vonhoff zei dat het een goede zaak is als er meer ini tiatieven in Nederland voor kuurcentra van de grond ko men. De staatssecretaris sprak van een mijlpaal voor Neder land. Zijn ministerie inves teerde rond de 19 miljoen gul den in het kuurcentrum, waarvan nu een eerste ge deelte in gebruik is genomen. Het gaat nog om een relatief klein bad in de open lucht. Be gin 1988 zal het hele kuurcen trum, inclusief hotelaccommo datie, gereed moeten zijn. Daarvoor is een bedrag van bijna 40 miljoen gulden be schikbaar. De staatssecretaris ver wacht door de bouw van het kuurcentrum een directe en een indirecte werkgelegenheid voor zo'n 1200 mensen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - In de metaal- en elektrotechnische industrie is verdere arbeidstijdverkor ting mogelijk. De problemen worden vele malen groter, maar ze zijn op te lossen in de bedrijven zelf. Er moet 'maat werk' geleverd worden. Tot die conclusie komt het onafhankelijke bureau Beren schot, dat in opdracht van de werkgevers en de werknemers in de metaalindustrie een stu die heeft verricht naar de re sultaten van de eerste atv- ronde en de mogelijkheden om verder te gaan. In totaal wer den 24 bedrijven in het onder zoek betrokken. Verdere atv wordt moeilij ker, voorspelt Berenschot. Niet alleen omdat de bedrijven in de metaalindustrie onderling sterk verschillen en daarom algemene regels niet te stellen zijn, maar ook omdat binnen de bedrijven zelf nog niet se rieus over atv is nagedacht. In de vorige atv-ronde naar 38 uur hebben vrijwel alle be drijven in de eerste plaats de overcapaciteit aan personeel weggewerkt. Als gevolg daar van is 'de rek eruit' en zullen de bedrijven bij verdere atv nieuwe mensen moeten aan stellen. Het onderzoek leert ook dat de deeltijdarbeid, de senioren regeling en het jeugdwerkplan geen zoden aan de dijk hebben gezet. Des te opvallender, om dat in de metaalindustrie vaak gepleit werd voor meer deel tijdarbeid. In de praktijk blij ken de meeste bedrijven ech ter gekozen te hebben voor atv in de vorm van roostervrije dagen. Over de kosten en de baten van atv geeft het onderzoek geen duidelijk inzicht. Voor zichtig wordt geconcludeerd dat de bedrijven in elk geval niet armer zijn geworden van de 38-urige werkweek, maar dat een nieuwe ronde de loon kosten zal doen stijgen. Tot die bevindingen kwam ook de Ka tholieke Hogeschool Tilburg (zie De Stem van gisteren). De sociale partners in de metaalindustrie accepteren de studie als leidraad van het cao-overleg dat in janauri moet beginnen. "Het moet de bouwstenen aandragen", al dus FME-voorzitter Ter Hart. Hij verklaarde nogmaals dat de FME niet tegen verdere atv is, maar wél tegen atv voor elke werknemer. Wat hem be treft zou de uitzondering eer der regel dan uitzondering moeten zijn. Deze houding is tegen het zere been van de Industrie bond FNV. Die meent ook dat over de diverse vormen van atv nagedacht moet worden (de kortere werkweek is inge ruild voor verdere atv van 104 uren op jaarbasis), maar dat alle werknemers - hoog en laag - daarin op den duur een bijdrage moeten leveren. Zo wil de industriebond ook bij Philips graag een derge lijke gedifferentieerde toepas sing van de atv ingevoerd zien. De vorm waarin en het tijdstip waarop de gemiddelde werk week van 36 uur voor het per soneel gestalte moet krijgen kan per afdeling of vestiging worden besproken. Afkopen van atv voor bepaalde groepen werknemers wijst de Indus triebond FNV van de hand. De Industriebond wil bij Philips, met 70.000 werkne mers de grootste particuliere werkgever van Nederland, een één-jarig contract afsluiten. Naast de invoering van een gemiddelde werkweek van 36 uur wil de vakbond een loons verhoging van 2 procent en een eenmalige uitkering van 0,5 procent. De bond gaat daarbij uit van de oorspronkelijke voor stellen, zoals die vorig jaar zijn ingediend, toen er naar gestreefd werd een twee-jarig contract af te sluiten. In ver gelijking met de grootmetaal komt de inkomensverbetering bij Philips, gerekend over 1985 en 1986, op basis van de nu in gediende voorstellen uit op hetzelfde niveau.

de Stem | 1985 | | pagina 3