even UITBLAZEN Jaar na giframp Bhopal: 100.000 mensen lijden nog Botsing tussen Thatcher en Anglicaanse Kerk Jelena Bonner, mensenrechtenactiviste Problemen Afrika vergelijkbaar met gevolgen van wereldoorlog Zij van ben De opper- stouterik NOG STEEDS GEEN GENEZINGSMETHODE Kroonberoe moet op de helling DE STEM O WIM KOCK BKiggBM? WOENSDAG 4 DECEMBER 1985 ACHTERGROND Sluier Apathie Claims HUMANISTEN: politiek voert geen beleid mensenrechten OMDAT de avond vergadering verras send vroeg was afge lopen toch nog naar de te levisie gekeken. Ik had de keuze: een klusje waar eigenlijk wat haast bij was of luierend tv-kijken. Ik had tijdens de vergadering twee biertjes gedronken en dus werd het 't laatste, waar ik van morgen prompt spijt van had. Er stond niets op het pro gramma om nu eens echt voor te gaan zitten. „De onderste steen" van de VARA ging over Günther Walraff, de Duitse un der cover-journalist en diens boek „Ik (Ah)". Daarover had ik de afgelopen weken al zo veel gelezen dat ik wel kon ra den wat er te zien zou zijn. Op het andere net Ivo Nie- he, de gladste jongen van de TROS van wie ik nooit heb kunnen begrijpen dat hij de tv- journalistiek opgaf om presen tator te worden. Sinds de tiende of elfde Vuist van Duys destijds geef ik al niks meer om dit soort programma's. Er zit na tuurlijk wel eens een aardig 'itempie' tussen, maar daar kun je ze niet allemaal, week na week, voor uitzitten. „Televisie is eigenlijk zonde van de tijd, waarom ga je niet als nog. zei ik tegen me zelf, maar de geestelijke luiheid vlijde zich al warm aan de zijde van de lichamelijke loomheid. Ik zat alleen in de kamer. De rest was uit of boven bezig. De tele-thriller om tien voor elf wilde ik niet missen. Ik schakelde dus in op de TROS, maar draaide het geluid weg en pakte het boek waarin ik in het schemerige uur tussen thuis komst en avondmaal had zitten lezen. Een idiote thriller, een recensie-exemplaar, meege bracht van de krant. Ook tijd verspilling. Een vrouw als hoofdpersoon van een avontu renboek. Het zal wel belache lijk ouderwets zijn, maar ik kan er niet aan wennen. Een televi siemaakster van een klein maatschappijtje in Noord-En- geland, trekt er op uit, in het gezelschap van een verlopen, halfgekke en z'n borrels per halve liter consumerende piloot uit Katmandu, op wie ze nog verliefd wordt ook - heimelijk voorlopig, maar hij begint er al iets van te merken. Ze gaat naar de meest verlaten uithoek van het meest afgelegen land ter wereld, op zoek naar haar echtgenoot die daar, jaren gele den, door de CIA voor dood is achtergelaten, maar van wie de lezer al weet dat hem door de opperlama van een in de ber gen verscholen klooster letter lijk nieuw leven is ingeblazen. Een nogal belachelijk ver haal dus. Ik mag mijzelf een er varen en ook wel een beetje oordeelkundige lezer van thril lers noemen en daarom reali seer ik me ook echt wel dat het niet veel soeps is en m'n gewe ten klopt weer even aan: „Me neer voelt zich te goed voor Ivo Niehe, maar zit zijn tijd wel te verlummelen met een boek waarvan hij weet dat het niks kan worden." Ja, inderdaad, maar de couleur locale - Nepal, Tibet, Himalaya, het 'Dak van de Wereld' - trekt me nog aan. In de hoek van de kamer, op de rand van m'n gezichtsveld beweegt geluidloos de kaleido- scoop. In het boek wordt net beschreven hoe Chinezen om gaan met opstandige Tibeta- nen. Aan de duimen ophangen, buik opensnijden, ingewanden eruit, gloeiende kolen erin. Ik moet even slikken en terwijl ik dat doe vang ik de blik op van Ivo Niehe. Ik hoor niets, kan niet liplezen, maar merk toch dat hij iets of iemand bijzon ders aankondigt en waarachtig: daar zit'ie inderdaad. De échte Brabander. „Geboren in Gel drop. Dat is onder de rook van Eindhoven. Echter kan het niet." Niehe is als een kind zo blij met zijn hoge gast en wringt zich in allerlei bochten om hem gunstig te stemmen en geestige antwoorden te ontlok ken. Als hij moest kiezen wie van de twee hij tot de hemel zou toelaten; Hans Wiegel of Joop Zoetemelk, waarop natuurüjk de ander naar de hel zou moe ten? Zeer gevat: „Ik zou zelf door het luik naar de hel sprin gen." En als het Gijs van Aar- denne of Joop den Uyl zouden zijn? Daar moet hij even diep over nadenken. „Ik wens ze beiden veel goeds, maar de een iets meer dan de ander." En als het om Eugenie of Vanessa zou gaan? „Arme Van essa." En waarom de Chinezen hem hadden uitgenodigd ter wijl hij hen onlangs nog zozeer op het hart had getrapt? Hij vindt 'de Aziaat moei lijk te doorgronden', dus wordt het raden. Hij raadt dat het oosterse wijsheid is. Hij was immers dt opperstouterik in het anti-Chinese gebeuren geweest. Met het uitnodigen van juist de opperstouterik maakten de Chinezen een niet mis te ver staan gebaar van verzoenings gezindheid. Vervolgens voegt zich An dre van Duin bij het tweetal. Die heeft net een prijs gewon nen. De echte Brabantse opper stouterik ontpopt zich terstond als oud-minister van justitie en roept in diens naam alsnog dat eindelijk gerechtigheid is ge schied. Het werd nu echt heel leuk en de komische act eindigde er mee dat de opperstouterik ge haast naar 'ons eigen Brabant' vertrok, op de vlucht voor de rondvliegende glasscherven van een wekker die André van Duin luid brullend probeerde plat te slaan. Niehe lag in katzwijm van het lachen en ik zou werke lijk niet weten of dat gespeeld was of echt. En wat doet het er toe? Waar het om ging was dat Brabant weer eens even piek fijn was gepromoot. Nationwide en in prime time. Dat de KRO nou nooit eens zoiets doet. iiiiiiiiiiiimmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiir Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41, 076-236326. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 23, 4900 AA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementen, bij vooruitbetaling te voldoen: 22,97 per maand; 66,30 pier kwartaal of 258,- per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van ƒ1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdacfvan 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 PAGINA21 .WOENSDAG 4 DEC EEN jaar na de desas treuze ontsnapping van een giftig gas uit de che mische fabriek van Union Carbide in de In dische stad Bhopal lij den nog steeds meer dan 100.000 slachtoffers aan de gevolgen van de ramp. Gemiddeld tien mensen per maand overlijden aan ziekte verschijnselen die te maken hebben met de grootste industriële ramp uit de geschiede nis. Medische deskundigen staan vrijwel machteloos, omdat er tot nu toe geen en kel medicijn is gevonden dat bijdraagt tot een definitieve genezing. De ellende van de slachtoffers wordt nog verer gerd door de bureaucratische apathie en de onverschillig heid bij het publiek. In de nacht van 3 december 1984 kwam uit een lekkende tank van het Amerikaanse bedrijf een gaswolk vrij die volgens officiële mededelin gen bestond uit methyl-iso- cyanaat (MIC), een ingre diënt voor de vervaardiging van landbouwgif (pesticide). Uit een geheim rapport van de Indische raad voor me disch onderzoek zou echter blijken dat het niet om MIC ging maar om blauwzuur, dat ook wordt gebruikt in chemische wapens. De lage temperatuur (14 graden Celcius) en mist leid- bewijzen. Dat kan zeer moei lijk zijn indien bij voorbeeld een gezin een familielid bui ten de officiële crematoria heeft gecremeerd en geen of ficiële overlijdensakte kan overleggen. „Er zijn mensen die met een valse overlijden sakte aankomen, om hun aanspraken kracht bij te zet ten. Of ze doen alsof er twee leden van een gezin zijn overleden om het dubbele te krijgen. De regering wil er absoluut zeker van zijn dat alleen diegenen schadever goeding krijgen die ook wer kelijk slachtoffer zijn. En daar gaat tijd overheen", al dus Rajesh Mishra, een hoge ambtenaar in de deelstaat Madhya Pradesh, waarvan Bhopal de hoofdstad is. In noodhospitalen ontvingen de slachtoffers na de gasramp in Bhopal in 1984 eerste hulp - FOTO AP den er toe dat het gas als een witte sluier vlak boven de grond bleef hangen. Vele honderden krotbewoners vlak bij de fabriek werden in him slaap gedood door de gif nevel die zich in noordweste lijke richting verspreidde over een gebied van 40 tot 60 vierkante kilometer. Offi cieel kwamen in totaal 1.754 mensen om het leven, maar het staat vast dat het werke lijke aantal rond de 2.500 moet liggen. De mortuaria en crematoria werden in de eer ste dagen zo overspoeld met lijken dat deze niet allemaal op tijd konden worden ver werkt. Honderden doden zijn door familieleden proviso risch gecremeerd en op onof ficiële begraafplaatsen bijge zet. Hoewel de regering van premier Rajiv Gandhi de na bestaanden na de ramp een schadevergoeding toezegde, zijn er velen die nog niets ontvangen hebben. Na een officieel onderzoek werd in januari vastgesteld dat circa 45.000 gezinnen in aanmer king kwamen voor een een malige uitkering van 1.500 rupees (450 gulden), omdat minstens één van de gezins leden als gevolg van het gif gas was overleden of gewond geraakt. Maar tot op de dag van vandaag heeft pas een derde van hen het geld ont vangen. De rest moet van de ene naar de andere instantie om te bewijzen dat ze recht hebben op de uitkering. De ambtenaren willen er echter zeker van zijn dat nie mand ten onrechte een uitke ring krijgt en eisen sluitende Maar een eenmalige uitke ring van 450 gulden biedt slechts heel tijdelijk soelaas. Kanhaiva Lal, een fruitver- koper, is een van die tiendui zenden die er nooit meer bo venop komen. Hij zit luste loos voor zijn uit afvalmate- riaal opgetrokken onderko men. Wezenloos kijkt hij naar de gesloten poorten van de Union Carbide-fabriek aan de andere kant van de straat. De 55-jarige fruitver- koper heeft na de giframp weinig meer verkocht. Hij heeft de kracht niet meer om in de wijk met zijn kar te venten. Sinds die fatale dag in december, toen hij het gif gas inademde, heeft hij ademhalingsmoeilij kheden. De fabriek voor landbouw- bestrijdingsmiddelen heeft zijn leven geruïneerd. De regering stelde na de ramp een indrukwekkend noodhulpprogramma op. De fabriek werd gesloten en de 850 werknemers ontslagen. Mensen met een rantsoen- kaart kregen gratis melk, suiker, rijst, graan en spijso lie. Voor weduwen en wezen zouden voorzieningen wor den getroffen, zoals onder dak, krediet, werk en scho ling. In totaal heeft de deel staatregering voor 110 mil joen gulden aan hulpverle ning uitgegeven. Maar de verstrekking van levensmid delen is in september ge staakt en van de andere be loften is volgens burgercomi- té's weinig terechtgekomen. Een onafhankelijk comité van artsen, wetenschappers en vakbondsbestuurders noemde de hulpverlening volstrekt ontoereikend, men is ongevoelig en apathisch ten opzichte van deze intens lijdende mensen. Van de 200.000 mensen die door het gas ziek werden (on geveer 25 procent van de to tale bevolking van de stad Bhopal) zijn er nog ongeveer 125.000 die moeten worden verpleegd. Directeur S.Ray van het toxicologisch insti tuut in New Delhi heeft vast gesteld dat veel van de over levenden last hebben van ademhalingsmoeilij kheden, oogkwalen, slapeloosheid, diarree, huidaandoeningen, menstruatiestoornissen en impotentie. Zijn staf heeft ook ontdekt dat er beschadi gingen van de chromosomen zijn opgetreden. Dit zou ook in de toekomst kunnen leiden tot de geboorte van mis maakte kinderen. Ray zegt dat bij velen ook het im muunsysteem is aangetast waardoor zij veel vatbaarder zijn voor tuberculose en an dere infectieziekten. Het hoofd van de afdeling geneeskunde van de medi sche faculteit in Bhopal zei kort geleden dat de overle venden van de ramp geka rakteriseerd moeten worden als uitgebrande wrakken die hun gehele leven medische en financiële hulp nodig zullen hebben. De Indische regering heeft namens de slachtoffers bij de Amerikaanse justitie een eis tot schadevergoeding inge diend tegen Union Carbide en geweigerd tot een minne lijke schikking buiten de rechter om te komen. Kort na de catastrofe streken in Bho pal verscheidene Ameri kaanse advocaten neer om eveneens namens de getrof fen gezinnen miljoenen dol lars schadevergoeding te eisen. Bij Amerikaanse rechtbanken zijn tot nu toe, afgezien van de claim van de Indische regering, 120 zaken aangespannen met eisen tot schadevergoeding van in to taal 100 miljard dollar (circa 280 miljard gulden). De belangrijkste vraag die de Amerikaanse rechter John Keenan zal moeten be antwoorden is of de zaken tot de jurisdictie van Ameri kaanse of Indische rechtban ken hóren. De eerste verho ren beginnen deze maand. Raaj Kumar Keswani, een journalist uit Bhopal, zegt dat de meeste slachtoffers (arme en ongeletterde men sen) bij vijf of zes advocaten tegelijk hebben ingeschre ven. Zij hopen op de hun be loofde miljoenen. „Maar ik heb het gevoel, dat het eind van het lied zal zijn dat geen van hen iets zal ontvangen". (ANP) Door Rob Simons DE Britten verwachten dat hun premier, Mar garet Thatcher, uit haar slof zal schieten naar aanleiding van de publi catie van het Angli caanse rapport 'Faith in the City' (Het Geloof in de Stad) dat haar sociale politiek ten stelligste af keurt. In conservatieve kringen werd 'een fron tale botsing met de Kerk van Engeland' voor speld. Het kerkelijke rapport is 400 pagina's dik en opgesteld door een commissie, twee jaar geleden benoemd door dr. Robert Runcie, aartsbis schop van Canterbury. Zij bestond uit bisschoppen, aca demici, zakenlieden, pries ters en leerkrachten. De commissieleden hebben de situatie in volkswijken van de Britse grote steden grondig bestudeerd. Zij zijn tot de conclusie gekomen, dat deze leefmilieus alsmaar meer verkrotten en dat de re gering Thatcher daar prak tisch niets tegen doet. Volgens 'Faith in the City' bekommert premier That cher zich veel meer om de rijken dan om de armen. Ze is zelf zeer welgesteld en weet niet wat armoede bete kent. Bovendien is het vooral het rijke Engelse establish ment dat haar aan het be wind houdt. Dit zorgt er dan ook voor, dat Thatcher maat regelen neemt, die in de eer ste plaats de belangen van de rijken dienen. De Britse premier Margaret Thatcher - FOTO AP In Groot-Brittannië zijn alle hypotheken op particu liere woningen vrij van be lasting. Dat kost de staat zo'n 4,5 miljard pond per jaar. De kerkelijke commissieleden zijn van oordeel, dat dit geld gebruikt zou moeten worden voor sociale woningbouw en de strijd tegen verdere ver krotting. Zij schrijven diep onder de indruk te zijn geko men van de bittere armoede, radeloosheid machteloos heid, ongelijkheid en polari sering die zij hebben gezien. Het rapport dringt ook aan op een forse verhoging van de kinderbijslagen, die in Groot-Brittannië veel lager zijn dan op het Europese vasteland. „Er is een nieuw beleid nodig om de armen en zij die in nood verkeren op doeltreffende wijze te kun nen helpen," zegt 'Het Geloof in de Stad' dat herinnert aan de ernstige ongeregeldheden die zich al hebben voorge daan in bepaalde volkswij ken van Londen, Birming ham en Liverpool. De inhoud van het kerke lijke rapport is afgelopen weekeinde in grote trekken uitgelekt. Om die reden werd het door de Anglicaanse Kerk vrijgegeven aan de me dia. De persconferentie, in aanwezigheid van Dr. Run cie, die gepland was om 'Faith in the City' officieel wereldkundig te maken, gaat in ieder geval vandaag door. De Anglicaanse Kerk brengt in het omstreden rap port ook kritiek uit op zich zelf. De 18 waarnemers heb ben namelijk gemerkt, dat in Engelands binnensteden nauwelijks een procent van de bevolking de Anglicaanse kerkelijke diensten bijwoont. De commissieleden zijn una niem van oordeel, dat dit dient te veranderen. „De Kerk moet dichter bij het volk komen te staan," schrij ven zij. Premier Thatcher wacht de officiële publicatie van het rapport 'Het Geloof in de Stad' af om een oordeel uit te spreken over zijn inhoud. Sommigen van haar conser vatieve aanhangers bestem pelden de kerkelijke advie zen echter gisteren al als 'marxistische propaganda, getuigend van grote naïvi teit'. Een lid van Thatchers kabinet zei: „Zij schijnen te geloven dat de problemen zullen verdwijnen als wij er meer geld tegenaan smijten, maar de werkelijkheid van alledag spreekt dit tegen". DROOGTE, honger en schulden heb ben Afrika met een crisis geconfron teerd die zo ernstig is dat het voor de rest van de wereld bijna onmogelijk is de omvang daarvan voor te stellen of te bevatten, aldus een rapport dat is samengesteld door een groep Ameri kaanse buitenlanddeskundigen. De gebeurtenissen in Afrika sinds het mid den van de jaren '60 kunnen vergeleken wor den met de gevolgen van een wereldoorlog, aldus het in Washington gepresenteerde rap port 'Samenbinden voor Afrikaanse Ontwik keling'. Het rapport is samengesteld door het Co mité voor Afrikaanse Ontwikkeling, een sa menwerkingsverband van de Raad voor Bui tenlandse Betrekkingen en de Raad voor Overzeese Ontwikkeling in de VS en bepleit een aanzienlijke verhoging van de Ameri kaanse hulp aan het geteisterde continent. In het rapport wordt een aantal aanbevelingen gedaan. Het comité werd voorgezeten door Law rence Eagleburger, een voormalige hoge functionaris bij het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken en nu een particulier adviseur die geassocieerd is met een advi seursfirma van Henry Kissinger, en Donald McHenry, voormalig Amerikaanse ambassa deur bij de Verenigde Naties. Vanwege de buitengewone crisis waarin Afrika zich bevindt zou de VS, aldus het rap port, de hulp aan Afrika moeten verdrievou digen, de schuldenregeling moeten verlichten en alle hulp richten op de ontwikkeling op lange termijn. Het rapport zegt dat 20 van de armste 34 landen ter wereld in Afrika liggen; de bevol kingsaanwas met 3,2 procent de hoogste ter wereld is; de landbouwproduktie terugloopt en dat er een groot tekort is aan geschoold personeel. Zestig procent van de Afrikaanse bevol king krijgt minder dan het noodzakelijk aan tal calorieën binnen en ongeveer 150 miljoen mensen (eenderde van de bevolking) eet ge ïmporteerd voedsel. Volgens het rapport is de toestand in Afrika niet hopeloos maar dan moet er wel met veel opoffering gewerkt worden voor een blijvende verandering. Behalve humanitaire zijn er, aldus het rapport ook nog andere redenen om Afrika te Twee Ethiopische kinderen delen het schaarse water in een Soedanees vluchte lingenkamp tijdens de grote droogte vorig jaar - FOTO AP helpen. De handel zou bijvoorbeeld gunstig zijn voor beide continenten en verder is Afrika ook politiek belangrijk voor het Wes ten. Voor de directe nood-lenigende hulp moe ten lange-termijnafspraken worden gemaakt met andere landen die ontwikkelingshulp ge ven. Voedselbevoorrading moet gekoppeld worden aan programma's voor landbouw ontwikkeling die tevens de produktiviteit moeten opvoeren, aldus het rapport. Ook zouden de hulpbehoevende landen de gemaakte afspraken met de hulpgevers moe ten nakomen. Wat betreft het schuldenprobleem zou de VS deze last kunnen verlichten door de afbe taling over een langere periode uit te strij ken. In ruil daarvoor zouden de Afrikaanse j landen hun verantwoordelijkheid ten aan zien van die schuld erkennen en stappen on dernemen die hen uiteindelijk in staat stellen terug te betalen. De Amerikaanse regering zou de Afri kaanse landen de gelegenheid moeten geven om de schuld in eigen valuta af te betalen en dat geld weer te gebruiken voor ontwikke lingsprogramma's. De samenstellers van het rapport vinden ook dat Amerikaanse hulp alleen maar ge richt mag zijn op ontwikkelingsprojecten. Op dit moment is het niet duidelijk of het doel van Amerikaanse hulp gericht is op ontwik keling of een politieke steun is zonder te let ten op de behoefte of de uitvoering van ont wikkelingshulp. (AP) SINDS het begin van de jaren zeventig heeft Je lena Bonner aan de zijde van haar man, de Russi- sché kerngeleerde en winnaar van de Nobel prijs voor de vrede An- drej Sacharov, gestreden voor de naleving van de mensenrechten in de Sovjet-Unie. Maar net als Sacharov en kele jaren eerder werd zij in 1984 veroordeeld tot vijf jaar binnenlandse verbanning in de voor buitenlanders geslo ten stad Gorki. Met deze ver banning werd het contact tussen de Sacharovs en de buitenwereld vrijwel volle dig verbroken. Op haar talloze reizen naar Moskou was mevrouw Bon ner in staat de Westerse we reld in te lichten over de ge zondheidstoestand van de dissident Andrej Sacharov. De afgelopen twee jaar was het echter Sacharov die voor zijn vrouw moest opkomen. Hij ging enkele malen in hongerstaking om de Russi sche autoriteiten onder druk te zetten zijn echtgenote en medestrijdster voor medi sche behandeling naar het westen te laten vertrekken. De 62-jarige Jelena Bonner lijdt aan een ernstige oog kwaal en heeft hartklachten. Voor haar oogziekte, een ge volg van een verwonding die zij tijdens de Tweede We reldoorlog heeft opgelopen, mocht zij zich reeds twee maal eerder in Italië laten behandelen. Een ander be zoek aan het westen had een feestelijk karakter: op 10 de cember 1975 nam zij in Oslo uit naam van haar echtge noot de Nobelprijs voor de vrede in ontvangst. In een door haar voorgelezen rede sprak Sacharov zijn veroor deling uit over repressieve, totalitaire maatschappijen. De vroegere kinderarts Je lena Bonner is afkomstig uit een gezin van overtuigde communisten. Maar de Sta- lin-terreur ging niet aan dat gezin voorbij: in 1937 werd haar vader geëxecuteerd en zes maanden later verdween haar moeder in een straf kamp. Jelena Bonner - zij bedient zich van de meisjesnaam van haar moeder - trad in 1970 in het huwelijk met Andrej Sa charov. Zij hadden allebei kinderen uit een eerder hu welijk. Sacharov en Bonner hadden elkaar in Moskou le ren kennen tijdens de proces sen tegen dissidenten die daar aan het einde van de ja ren zestig werden gevoerd. Zelf werd mevrouw Bon ner actief na de inval van de troepen van het Warschau pact in Tsjecho-Slowakije. In dat jaar, 1968, begon zij ook bijdragen te leveren aan de 'Kroniek van lopende ge beurtenissen', een onder gronds dissidentenblad in de Sovjet-Unie. Tot de ophef fing in 1982 was mevrouw Bonner ook lid van de werk groep die in de Sovjetunie de naleving van de Akkoorden van Helsinki nastreefde. De Sovjetautoriteiten heb ben Jelena Bonner er in het verleden van beschuldigd de drijvende kracht achter het activisme van Sacharov te zijn. 'Zij heeft haar echtge noot systematisch aangezet tot vijandige daden'. Het Russische blad Smena schreef dat het de tactiek van Jelena Bonner is haar vrien den en bekenden volgens alle De vrouw van de Russische dissident Sacharov, Je lena Bonner regelen der kunst te terrori seren. Nog vorig jaar openden de autoriteiten een frontale aanval op mevrouw Bonner, die volgens het persbureau TASS asiel had willen zoeken - FOTO ANP in de Amerikaanse ambas sade in Moskou. Enkele maanden later werd zij ver oordeeld tot vijf jaar binnen landse verbanning wegens het belasteren van de Sovjet staat. (ANP) UTRECHT (ANP) - Nederlan mag best weer een voorbeeld functie voor mensenrechte gaan vervullen. Mensenrech tenbeleid wordt in verkie zingsprogramma's van d grote partijen gereduceerd een optelsom van dat wat in ternationaai in EG- of verband haalbaar is. Nederland dient juist ee actieve eigen inbreng te heb ben op dat terrein. Dit zei A' Eikenaar, vice-voorzitter va het Humanistisch Overle Mensenrechten (HOM) maan dag bij de presentatie van h HOM-rapport 'Mensenrechte en Politieke Partijen'. In dit rapport is een analys gemaakt Van het mensenrec' tenbeleid in de ontwerp-ve kiezingsprogramma's van politieke partijen. Het vor tevens een uitnodiging aan litieke partijen, mensenrec ten tot duidelijke hoeksteen maken van buitenlands e ontwikkelingsbeleid, aid Eikenaar. Nu formuleert me naar zijn oordeel mensenrec' ten te sterk als verheven ui gangspunten en laat men h afweten als het aankomt concrete maatregelen. DEN HAAG (ANP) - Als g volg van een uitspraak v het Europese Hof voor rechten van de mens Straatsburg, dat het Nede landse kroonberoep in strijd met Europese verdragen, z de procedure van het kroon' roep in een zeer groot aan gevallen niet meer toereike zijn. Nader onderzoek heeft i middels uitgewezen dat m name de procedures bij zak die door burgers worden aa gespannen moeten word aangepast. Dit zei minis' Korthals Altes van justi dinsdag in de tweede kamer. Bij een kroonberoep doet Raad van State uitspra maar de uiteindelijke besl' sing ligt bij de minister, kan de uitspraak van de Ra van State overnemen of van de hand wijzen, het zo- noemde 'contrair gaan'. bezwaar van het Europese 1 was dat uiteindelijk dege I die verantwoordelijk is v het beleid, de minister, tev als laatste beroepsinstan optreedt. Union UNION-fietsen wil het per neelsbestand terugbren van 246 naar ongeveer 150 m en de produktie eind volge jaar met ruim twintig proc teruggebracht hebben. De krimping is noodzakelijk v wege de dalende afzet fietsen. Vrij onopgemerkl heeft vori renlanden de generale rep gemeenteraadsverkiezingen waaraan buitenlandse werk dam en wijde omgeving geb een grote bestuurlijke herin voorlichting aan buitenland- terd worden willen zij optr stemrecht; b) Marokkanen om met eigen lijsten uit te k gemeenschap het beste in dam) het aantal buitenland delde overschrijdt zijn - nie de deelname van buitenla verkiezingen aanzienlijk gro Er verblijven op het ogen en Marokkanen in ons land. de grote godsdienstige stro hier intussen meer dan ho kele tienduizenden Molukke is het grootste deel (nog) geïntegreerd, dit in tegenst Indische Nederlanders, die ons land zijn gekomen. De men in het Nederlandse leef Het staat buiten kijf, dat hebben gedrukt op de N multi-raciaal geworden. De ook onze mening de and plaatsen waar buitenlande worden beschouwd op de vasthouden aan hun eigen Nederlandse leefpatroon. E komst van de Centrumpartij een negatieve invloed uitga Zie ook Leerdam. I h Du00r c'e komende verki de buitenlandse werkneme proeven hebben uitgewez veel verschilt van die van waarover Walraff onlangs ceerd. Ook hier worden T loosheid 'ganz unten', hel menleving weggedrukt. Da politieke partijen zinvoller d de vraag of een Turk, als a een arbeiderspartij als de CDA, dat als godsdienstig tiestrijd kan terugzien. Die discussie is aangez o|e zich blijft verbazen ov mensen, inzonderheid die unten' is echter alleen de v meeste daadwerkelijke ste moeilijk te beantwoorden v Politieke partijen noch de ^ndse werknemers geleg aaar verandering in nu oo

de Stem | 1985 | | pagina 2