DE LEEUW VAN VLAANDERENBIJ KRO EN BRT Hugo Claus: 'Natuurlijk zal de kritiek niet goed zijn' 'Noodsituatie Globe moet snel opgelost' Boeken voor het eind van het jaar X|Nn'R|lP(|'Fn Gouden Ezelsoor voor Adriaan van Dis Nationale Hitparade bij TROS WOENSDAG 4 DECEMBER 1985 Zes popgroepen in finale Grote Prijs van Nederland ZAKELIJK LEIDER: WOENSDAG 4 DECEIV NEDERLAND 1 NEDERLAND 2 Suske en Wiske: I Appie Happie ei VirionStemmen im het roer Oe saboteurs tt/n noi bezif1 iHW'li'iSFl! i( 5(.hurkJij w/ dit tiele schip naorde\ nu ben Ik met meer te houdenrmkop] ï'l „Als actrice begin je altijd met de tekst van een ander, als je schrijft begin je met niks" Ina van Faassen, actrice Van onze rtv-redactie In de bioscoop heeft de film 'De Leeuw van Vlaanderen' van Hugo Ciaus het niet zo best gedaan. Mogelijk gaat het op de tv beter. Dat hopen ten minste de BRT en de KRO die de film vanaf zaterdag als se rie op de tv brengen, de BRT om 20.20 uur en de KRO op Nederland 2 om 20.50 uur. De KRO brengt deel twee de vol gende dag (zondag) al op het scherm. Beide omroepen heb ben de film gefinancierd, sa men met het Ministerie van de Vlaamse Gemeenschap en Kunst en Kino te Brussel. 'De Leeuw van Vlaanderen' is gebaseerd op het romanti sche ridderverhaal van Hen drik Conscience, dat ander halve eeuw geleden geschre ven werd. Het boek en de film tonen het verzet van Vlaamse boeren en ambachtslieden te gen de Franse overheersers. Dat verzet bereikt een bloe dige climax in de Gulden Spo renslag in het jaar 1302. Schrijver Hugo Claus wist van te voren dat zijn film niet met groot gejubel ontvangen zou worden. „Natuurlijk zal de kritiek niet goed zijn", zei hij. „Waarschijnlijk omdat men andere dingen van mij ver wacht, iets met driedubbele lagen betekenissen, dat de ba kens van de filmkunst verzet. Maar persoonlijk doe ik het precies omdat ik als regisseur wil optreden, en niet als ver tolker van psychologische bin- nenhuiskamerdrama's waar de Vlaamse films meestal uit bestaan. Het liefst wil ik dus bovenop een kraan gaan zitten en tegen 400 rid ders zeggen dat ze naar links moeten, op draf; dat soort me- cano-achtige genoegens". Het verhaal begint op het moment dat Franse edelen zich spoeden naar de oude graaf van Vlaanderen, Gwijde van Dampierre, die zich niet onderdanig genoeg zou gedra gen. De broer van koning Phi lips de Schone, Graaf de Va- lois en vier edellieden willen de oude graaf dwingen zijn excuus aan te bieden aan het Franse hof. Op weg naar het kasteel Wijnendale van de graaf worden ze echter in de maling genomen door been houwer Jan Breydel. Ondanks waarschuwingen van zijn zoon Robrecht de Be- thune begeeft de Graaf van Vlaanderen zich naar de Fransen in Compiègne. Daar wordt hij met zijn begeleiders aangehouden. Het Vlaamse volk gaat morren. Koning Philips wordt in Brugge als een vijand ontvangen. Jan Breydel en zijn strijders rich ten een bloedbad aan in een Frans kasteel. De opstand wordt serieus. Vlamingen trachten Robrecht de Bethune, bijgenaamd 'De Leeuw van Vlaanderen' uit zijn gevan genschap te verlossen. Hij moet het grote Vlaamse leger leiden tegen de Fransen. Hugo Claus heeft het boek van Hendrik Conscience aan gepast aan de realiteit en de historische zuiverheid. „Het is een avonturenboek", zegt hij. „Een jongensboek en eveneens een groot Vlaams epos. Die combinatie leek met wel eluk om een scenario van te ma ken". De rol van opstandelingen leider Jan Breydel wordt ge speeld door Jan Decleir, nog bekend van zijn rol als Sil de Strandjutter. Frank Aenden- boom is Robrecht de Bethune en verder zijn van de partij o.a. Josine van Dalsum, Jo de Meyere, Theu Boermans, Jules croiset, Jules Hamel, Maxim Hamel en Ischa Meijer. Hugo Claus tijdens de op namen van 'De Leeuw van Vlaanderen'. Rechts camera man Walther Vandenende. - foto archief de stem AMSTERDAM (ANP) - Zes popgroepen zijn uit de halve finales het afge lopen weekeinde tevoor schijn gekomen als fina listen voor de Grote Prijs van Nederland, het na tionale muziekconcours voor popgroepen. Het zijn de groepen '5 slag 1 wijd' (Amsterdam), 'The Clip!' (Utrecht), 'Gin on the Rocks' (Venlo), 'I've got the Bullets' (Rotterdam), 'Many more' (Rotterdam) en 'The Treat' (Den Haag). Dit heeft de Stichting De Grote Prijs van Ne derland, een samenwer kingsverband van het magazine OOR, de VA RA, Lochem 7000 en de Stichting Popmuziek Ne derland, gisteren bekend gemaakt. De finale is zaterdag avond 14 december in Pa- radiso in Amsterdam. Op die avond zal een jury van deskundigen uitma ken welke popgroep de 90 centimeter hoge Grote- Prijs-Trofee mee naar huis mag nemen. Voor de drie beste popgroepen zijn er bovendien geldbe dragen van 5.000, 3.000 en 2.000 gulden te winnen. 1988 Wordt museumjaar AMSTERDAM (ANP) - In 1988 zullen speciale acties worden opgezet om de Nederlandse musea meer in de belangstel ling te brengen. De Neder landse Museumvereniging is bezig in samenwerking met het Nationaal Bureau voor Toerisme speciale tentoonstel lingen en toeristische attrac ties rond musea op te zetten. Van onze kunstredactie BREDA - De kritiek van de Brabantse schouwburgdirec ties op de voorstelling 'Ham- letmachine/Egofiel' is niet di rect van ivloed geweest op de beslissing van het bestuur om bij toneelgroep Globe een nieuwe artistiek leider aan te stellen. Dat wordt, zoals be richt, Ronald Klamer. Het besluit om Paul de Bruyne niet als artistiek leider te handhaven, was al eerder gevallen dan de actie van de schouwburgdirecteuren. „Wij hebben het besluit niet toege spitst op de Hamletmachine", zegt zakelijk leider Kommer 't Mannetje, „want daar staan we gewoon achter. De proble men van de dalende bezoe kersaantallen spelen bij ons al jaren. Bij andere gezelschap pen manifesteren die zich nu pas echt duidelijk". Het bestuur had Kommer 't Mannelje opdracht gegeven om een nieuw voorstel voor een speelplan in te dienen voor de komende seizoenen nadat Paul de Bruyne er niet in was geslaagd om de drie Globe-re gisseurs tot overeenstemming te brengen. De drie regisseurs, Sam Bo- gaerts, Theu Boermans en Kees Hulst, zien hun contract eveneens per 1 augustus 1986 aflopen. Hun onderlinge ver deeldheid heeft Zuidelijk To neel Globe in Eindhoven in een noodsituatie gebracht, die volgens Kommer 't Mannetje zo snel mogelijk moet worden opgelost. Hij geeft toe, dat het een risico was om de jonge en onervaren Paul de Bruyne als artistiek leider te benoemen. „De onervarenheid is een van de oorzaken van deze crisissi tuatie", zegt hij. „Maar Globe is een plek voor jonge mensen, dus het risico blijft. Wel zal een aantal zaken veel verder Kleist, 'A Long Day's Journey into Night' van O'Neill, dat hijzelf gaat regisseren, en 'Die Fledermaus', de beroemde operette, die geregisseerd zal worden door Hans Nieuwen- huis van de Ned. Operastich ting. Klamer gaat een aantal re gisseurs polsen, die mogelij kerwijs bij Globe gastregies kunnen doen. Ger Thijs, vroe ger bij Theater, is een van hen. Hans Croiset, die eveneens als gastregisseur is genoemd, komt echter niet in aanmer king. Het beleid blijft gericht op het aantrekken van jonge mensen. Middelburg Het omstreden viertal van Globe, v.l.n.r. Theu Boermans, Theu Hulst, Paul de Bruyne en Sam Bogaerts. - foto globe moeten worden uitgewerkt. Dat ga ik samen met Ronald Klamer doen." Ronald Klamer was drama turg bij het Publiekstheater en regisseerde o.a. de mooie voor stelling 'Ballingen' van Joyce bij F Act. Voor het volgend seizoen heeft hij bij Globe drie stukken op het repertoire ge nomen: 'Prinz Friedrich von Homburg' van Heinrich von Ondanks de luide kritiek wordt de omstreden productie 'Hamletmachine/Egofiel' don derdag 19 september als extra voorstelling op de planken ge bracht van de Middelburgse Schouwburg. Het theaterbureau van de vier grote gemeenten in Mid den-Zeeland, Uit in Zeeland, verzet zich tegen 'betutteling' van het publiek, zoals die in Brabant heeft plaatsgevonden. „Het Zeeuws publiek dient zich ook over dit controver siële stuk een eigen oordeel te mogen vormen", vindt men. Overigens moest Uit in Zee land vorige maand een voor stelling van het stuk afgelas ten, nadat zich tijdens de voor verkoop slechts twaalf be langstellenden hadden ge meld. Uit-medewerker Peter de Quellery noemt het ontbre ken van duidelijk publiciteits materiaal als mogelijk oor zaak. Hij verwacht dat de con troverse rond het toneelstuk nu wel tot een toeloop van pu bliek zal leiden. De toneel groep is van plan het stuk met een korte inleiding toe te lich ten. Van onze rtv-redactie HILVERSUM - De Nationale Hitparade wordt vanaf morgei] uitgezonden door de TROS-radio. De hitlijst van de auteurs rechtenorganisatie BUMA-STEMRA werd tot nu toe gebrachi door de NOS en gepresenteerd door achtereenvolgens Felir] Meurders, Frits Spits en Tom Blomberg. Erik de Zwart en Ferry Maat presenteren nu de Nationalilj Hitparade elke donderdagmiddag tussen 14 en 18 uur. Daarin zit ook de Tip 20 verwerkt. AMSTERDAM (ANP) - De boekenprijs Het Gouden Ezelsoor is dit jaar toege kend aan Adriaan van Dis voor zijn verhalenbundel 'Nathan Sid'. Dit heeft de Organisatie van Fabrikan ten van Grafische Eindpro- dukten FGE, die de prijs heeft ingesteld, dinsdag meegedeeld. Het Gouden Ezelsoor be staat uit een plastiekje met bijbehorende oorkonde en een geldbedrag van 2.500 gulden. De prijs wordt jaar lijks toegekend aan een de buterende schrijver van wie in één jaar (in dit geval 1984) de meeste boeken zijn ver kocht. Van 'Nathan Sid' wa ren dat vorig jaar 56.861 ex emplaren in zes drukken. Dezer dagen verschijnt de achtste druk en zijn bijna zeventigduizend exempla ren omgezet. Behalve door zijn schrij versdebuut met 'Nathan Sid' kreeg Van Dis, die Neder landse taal en letterkunde studeerde, bekendheid als redacteur bij NRC Handels blad en als presentator van een eigen TV-programma voor de VPRO. Onlangs werd zijn toneelstuk 'Tro- Adriaan van Dis. - foto fge penjaren' opgevoerd. Hij vertaalde ook poëzie en proza van de thans in Europa wonende Zuidafri- kaanse schrijver Breyten Breytenbach. In mei 1986 verschijnt naar verwachting een nieuwe verhalenbundel van zijn hand. Achter Het Nieuws (Nederianc leden van zijn nieuwe voorzi van Dam als programmamakc portage over de Westduitse jc volle zalen buitenlanders trek boek 'Ik (Ali)', en weer een b van Maurice de Hond. Evelyne Dress en Derek i land 2, 20.40 uur). 20.35 speurder De laatste tijd verdwijnen er regelmatig vrachtwagens met kostbare lading, zonder j dat de politie het geringste I spoor vindt. Een diep myste- I rie voor de recherche en een grote ergernis voor de poli tieleiding. De hoofdcommis- saris gelast een uitgebreide I zoekactie, maar die levert I niets op. Ook de bliksem- snelle reactie van Faber op een tip loopt op niets uit. Fa- f ber begint te denken, dat de dieven binnen het politie-] corps over een tipgever be- schikken. Van Gewest tot Gewest De regionale nieuwsrubriek I bevat vanavond onder meerl een reportage over een bij-I zonder samenwerking tus-1 sen Nederland en België. I Onder de titel 'Belgen enl Nederlanders leren van el-| kaar' besteedt 'Van Gewest! tot Gewest' aandacht aa een actie van Belgische en Nederlanders Limburgers,! die de laatste hoge fruitbo-| men willen behouden. Hetf streven naar lage fruitteelt| heeft vele hoge stammen doen verdwijnen. Wat daar-l bij werd vergeten, is het feit,[ dat de wortels van deze bo-| men het grondwater vast-l hielden. De Vereniging totf Instandhouding van kleinej Landschapelementen wil de resterende hoge fruitbomen nog redden. 20.40 Bastille De NOS zendt vanavond hen anderhalf jaar oude filmde-! buut 'Bastille' uit van Ru-| dolf van den Berg, die eer-| der bekendheid heeft gekre-| gen met documentaires 'Sal Santen, de rebel'! 'Bastille' naar de roman van Léon de Winter is het ver-j haal van Paul de Wit, een veertigjarige geschiedenis-I leraar. Hij is tamelijk ge-] lukkig met zijn vrouv Mieke en hun twee kin-I iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ December is bij uitstek een maand voor boeken; om te ge ven, te krijgen en lekker te le zen als het buiten koud en donker is. 't Is ook een maand van feesten en daarover gaan de verhaaltjes in Hannes en Kaatje, een koekje met een gaatje van Miep Diekmann. Negen verhaaltjes over Sin terklaas waar deze twee kleu ters nog onvoorwaardelijk in geloven en zeven verhaaltjes rond Kerstmis. Een paar ver halen zijn eerder verschenen in Hannes en Kaatjeboeken, maar die zijn voor deze uit gave bewerkt en uitgebreid. Kaatje is een heel levendige keuter met allebei haar oren en ogen wijd open. Hannes is meer van het peinzende soort, zo vullen ze elkaar uitstekend aan. Ideale verhalen om voor te lezen: humoristisch en niet te lang. De ouders zijn in elk hoofdstuk aanwezig, maar blijven op de achtergrond. Vóór alles gaat het om het ge- tuttel van Hannes en Kaatje en daarin zullen kinderen iets van zichzelf herkennen. Ouders worden zo af en toe op de korrel genomen en dat is natuurlijk helemaal prachtig. Op een avond vult Hannes zijn schoen met een soort haver. Kaatje vindt het meer iets om in de yoghurt te doen met al die krentjes en nootjes en vlokken. Hannes legt uit dat het paard dat toch niet in het donker kan zien en '...Die vlokken is net haver. Want als papa eten moet, zegt hij altijd: Ik ben geen paard!' Springlevende verhalen, mooi geschreven met soms een poëtisch vleugje dat nog meer glans aan het geheel geeft. In 'Net als de herders' zitten ze buiten met hun cassetterecor der... 'Buiten op het koude, donkere veldje is het allemaal zo geheimzinnig ineens, en die muziek is net een wolk mooie tingeltjes in het donker'. The Tjong Khing heeft de stem mingen en gebeurtenissen heel mooi getekend. De avond na Sinterklaas is een prentenboek van James Stevenson. Het 'gaat over een afgedankte teddybeer en pop. Het jongetje van wie Teddy was, heeft een ruimtegeweer gekregen en pop Annie moest het veld ruimen voor een pop met haar, dat je in de krul kunt zetten. De afdankertjes proberen er samen wat van te maken, maar speelgoed is pas gelukkig als er mee gespeeld wordt. Joepie de zwerfhond zorgt voor een oplossing. Sfeervolle, zachtgekleurde prenten die met potlood inge- schetst werden met daaronder een paar regels tekst, ook van de tekenaar. Op de één of an dere manier is het voor mij een duidelijk Amerikaans boek, maar daar bedoel ik niets negatiefs mee. Het is Kaatje en Hannes als de herders op het veldje, getekend door The Tjong Khing. geen nieuw boek, het werd twee jaar geleden uitgegeven. Evenmin nieuw, maar wel opnieuw herdrukt is 'Het hele jaar rond' van Marijke van Raephorst, dat in 1973 voor het eerst uitkwam. Verhalen, ge dichten en informatie over feesten en volksgebruikers; jaarfeesten die kleur geven aan ons aards bestaan. Het boek verscheen eerder onder de titel 'Van Sinterklaas tot Sintemaarten'. Een heel dik gezinsboek om vaak te gebrui ken. Ooitgedicht Een paar jaar geleden begon de CPNB met een leesbevorde ringsproject voor jongeren. Met subsidie van WVC wer den twee verhalenbundels 'Nooitgedacht' en 'Ooitge- dacht' uitgegeven en dit jaar is er Ooitgedicht. Om een zo breed mogelijk publiek te be reiken, staan er gedichten in van heel verschillende auteurs, van Gorter tot Van Ostayen, van Chabot tot Vasa- lis. Willem van Toorn zocht ze uit en groepeerde ze rondom een thema. 125-150 Gedichten voor ƒ7,90, de prijs alleen al maakt de aankoop aantreke- lijk. De illustraties van vier verschillende tekenaars vind ik niet allemaal even geslaagd. Voor een gedichtenbundel is het formaat wat groot, maar het past wel in deze serie. Op de valreep een kado- tiptje): Het lieveheersbeestje dat wegliep van huis, een ver haaltje op rijm van Gerrit Wammes. Het is een kleur- boekje en wat is heerlijker dan om in een heel nieuw kleur boek te beginnen. De meeste kleurboeken dwingen kinde ren om binnen de perken te kleuren, want de afbeeldingen zijn praktisch altijd scherp omlijnd. Deze kleurplaatjes, van Marianne van Albeda, zijn gestippeld, soms wat dich ter op elkaar om een schadu weffect te bereiken. Het mooist worden de plaatjes als ze met kleurpotlood gekleurd worden en niet met die altijd egaal kleurende stiften. Hannes en Kaatje, een koekje met een gaatje. 111. The Tjong Khing. Uitg. Querido 17,50. James Steven on: De avond na Sinterklaas. Uitg. C. de Vries- Brouwers, 19,90. Kleurplaatje van Marianne van Albada in 'Het lieveheet beestjke dat wegliep van huis'. Willem van Toorn. Uitg. CPNI ƒ7,90. G. Wammes en M. van Albada: lieveheersbeestje dat wegliep tf Ooitgedicht, samengesteld door buis. Uitg. Ph. Boucher, 6,95, M. van Raephorst: Het hele jaar rond. 111. Otto Dicke. Uitg. Lemnis- caat, 34,50. /ss ze tzp- wmmavs//) m

de Stem | 1985 | | pagina 14