Baanlozen in Breskens herstellen gereedschap 'Hangt er vanaf wat je in het dier stopt CDA maakt rapport over positie grensarbeiders 'Ik wil aan de slag NA SCHEURING BRESKENS/GROEDE CBTB VIERT FEEST Ravoz wil toch platform van patiënten- organisaties WOENSDAG 4 DECEMBER 1985 VAN ZEELAND Plaatselijk nieuws joek }as van Gent Sluiskil Terneuzen Westdorpe Zandstraat MESTOVERSCHOT PROBLEEM IN NOORD-BRABANT: II) VIES BESTUUR A. de Feijter lijsttrekker CDA Oostburg Schietingen IN WEST-ZEEUWSCH-VEAANDEREN EEDENAAR VRAAGT STEUN VOOR STICHTEN BEDRIJVEN Veel deelnemers bij wedstrijd van De Schelde Plaatselijk nieuws Oostburg T20 PAGINA ZEELAND 4 ■engelen - Hengelsportvere I •ging Sport en Genoegen! leid de laatste wedstrijd van| It seizoen die meetelt voor het| ^kampioenschap. Er waren| deelnemers. Hiervan vingeri| mensen samen bijna 29 J Is. Uitslag: 1. D. de Poorter! 98 punten, 2. J. Harms 26821 |J. de Putter 2430, 4. A. de Bid ,<v7, 5. mevrouw de Putter! punten. prn Boys - Sinterklaas en| I n Pieten bezochten de pu.| (lien van Corn Boys in Jmtine van sportpark De) falcke. De jeugdige voetbal-1 lrtjes deden zich te goed aan Tiocolademelk en koek pngen uit volle borst. dJ pedheiligman ontving zater-l pgmiddag de kleintjes enI elde snoepgoed uit. Na ver-| |ek van de Sint keken de CB- den samen met de inmiddels! Innen gekomen junioren di-| prse video-tekenfilms. Als ofdattractie stond een film Sn Bud Spencer en Terencel Kill op het programma. Orr,l alf zes was de middag voor- lialezing - De Heemkundige kring Sas van Gent houdt I tinsdag 10 december een dia-I 'ezing in cultureel centrum Del fepeye. E. Gittenberger schets! Ijdens de dialezing, met alsl ptel 'Cartografie in de Gouden! euw', aan de hand vanl Irachtige dia's een beeld vanl Ie opkomst en bloei van lartologie in dit tijdperk. Metl lame de vakkennis en hetl kunstenaarschap van de kaar-I enmakers uit deze periode I komen aan bod. De lezing isl egankelijk voor leden en do-| |iateurs, maar ook huisgeno-l en of kennissen zijn welkom! be lezing begint om 20.00 uurl In maakt deel uit van het na-| laarsactiviteitenprogramma pan de Heemkundige Kring. iKaarting - In café t'Brou! jwershuisje te Sas van Genll Iwordt zaterdagavond 7 de-| |cember,aanvang 20 uur open kaartwedstrijd gehoude: |in bieden zonder roem,even tul el bij voldoende deelname tel Jvens gelegenmheid tot deelf Iname aan een jokerwedstrijd Iwinnetou - Karabijnclui |Winnetou hield de jaarlijskl vleesschieting in zaal Dallin! ga. Er waren 64 schutters. Uitf |slag: topvogel: Peter Vanhijte [Sluiskil; rechter zijvogel: An| dré van Brussel, Gent; linke| zijvogel: Juliën Nevejans Gent; extra top: Patrick vat Damme, Moerbeke; grootst^ aantal (5): Arthur Hacquaert Sluiskil. De laatste schietinl in 1985 wordt zaterdag 21 del cember gehouden, weer in caf| Dallinga, aanvang 19.30 uur. COC-soosavond - Het COC re-| gio Zeeuwsch-Vlaanden houdt vrijdag 6 decembeil vanaf 21.00 uur een soosavontf in het gebouw van de wer| kende jongeren, Blokken 16. RIA - Nadat de jeugdcommis l sie van de voetbalclub RIA eetl leuke Sinterklaasmiddag hal gehouden voor de E- en F-pu| pilen en de kinderen van i senioren-leden, namen avonds dertig jeugdspelers i leiders deel aan een geslaagd^ dropping. Na gedropt te zijna de omgeving van Overslag] moest men in groepjes naai| het sportcomplex in Westf dorpe zien te raken, waarbij! onderweg een aantal opdrachj ten moest worden vervuld f een aantal vragen beant| woord. Bij aankomst stond d erwtensoep al te wachten i na de inwendige mens te hebl ben versterkt, bleven de deel| nemers nog even naprat over deze dag. Oliebollen - De liefhebber! van carnaval zijn na de in-[ tocht van prins Bernardo wat in feeststemming geraakt! Groepen en individuelen ma| ken plannen voor het carnaval 1986. De carnavalsvereniging De Koeters wil met een flink! programs uitpakken en prpl beert nu al zoveel mogelijk! geld in te zamelen door allerlui activiteiten. Een gehoude'j oliebollenactie werd een grot groot succes. Leden van raad van elf namen huis-aan i huis bestellingen op en be| zorgden de bestelde olieboUelJ later bij de cliënten. Vet Westdorpenaren toonden sympathie voor De Koeters f' smulden oliebollen. Bingo - Volleybalclub De lenkreek houdt vrijdag 13 dH cember een avondje bingo >1 café De Molenkreek. Iederef mag meedoen en er zijn moo'l prijzen. De eerste ronde worf| om 20.00 uur gespeeld. Jokeren - De kaartci-1 d'Ouwe Smisse houdt zaWrl dagmiddag 7 december in ha*T clublokaal aan de Zandstral een open Jokerwedstrijd,aa(j vang 14 30 uur. De prijzen 1 staan uit vlees- en vleesrol ren.Inschrijven voor deelnarï vanaf 14 uur. Van onze correspondent I ogESKENS - Het baanlozen- pr0ject Het Baken in Breskens ■iart volgende week met een jieuwe actie. De Bressiaan- jers gaan oud gereedschap, ,jils hamers, zagen en mes- seB, maar ook naaimachines (B andere werktuigen weer proberen bruikbaar te maken. lis dat gebeurd is, worden de gereedschappen naar Derde jvereldlanden gezonden. Dit project, 'Gered Gereedschap' is uniek voor Zeeland. Het idee is afkomstig van de dames Boekhout en Franssens, die het werk van de stichting 'Gered Gereedschap' op televi sie zagen. Vanaf dinsdag 10 december kan iedereen oud gereedschap inleveren. Het Baken, dat gevestigd is in de voormalige Wilhelminakleu- terschool, heeft vijf vrijwilli gers die aan het project mee werken. Peter Ras, voorzitter van Het Baken: „We hebben voor dit project gekozen omdat het voor een goed doel is en tevens mensen bezig kan houden. We hebben nu vijf vrijwilligers, maar iedereen die baanloos is en mee wil helpen, is welkom". Het gerepareerde gereedschap wordt naar Amsterdam ge bracht, vanwaar het naar ver schillende landen in de Derde Wereld wordt gezonden. Iedere maand komt er een krant uit met reacties op het project en richtlijnen. Deze krant ligt voor iedereen ter in zage in Het Baken. De mede werkers van het project ko men bij vervoersmoeilijkhe- den het gereedschap ophalen. Voor inlichtingen kan met het baanlozenproject bellen. Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - Het afdelings bestuur van het CDA Oost burg heeft in zijn advieslijst voor de komende gemeente raadsverkiezingen de huidige wethouder A. de Feijter als lijsttrekker geplaatst. De ad vieslijst, die unaniem door het bestuur is opgesteld, wordt donderdag 12 december voor gelegd aan de ledenvergade ring die wordt gehouden in hotel De Eenhoorn. Zoals gemeld stellen de hui dige CDA-raadsleden I. de Bruijne, Cadzand en R. Calon, Hoofdplaat, geen prijs meer op een verkiesbare plaats. De 'kop' van de CDA-lijst ziet er als volgt uit: 1. A. de Feijter, Cadzand, 2. mevrouw L. Cuelenaere-Faes, Oostburg, 3. het raadslid G. van Schaick, Breskens, 4. H. Lippens, Oost burg, 5. J. Quist, IJzendijke, 6. mevrouw T. Dieleman- Rienks, Oostburg. HEINKENSZAND - Zaal La Paloma, Soranus 2, liggende wippen, 36 schutters: Wip 1: eerste hoge vogel: G. Voet, So ranus; tweede hoge vogel: F. Boogaard, Edele Handboog; zijvogel: C. van de Dries, Eens gezindheid; grootste aantal (7): mevrouw Boogaard, Edele Handboog. Wip 2: hoge vogel: J. van de Dries, Eensgzindheid; zijvogel: Ch. Korstanje, Doel naar Hoger; grootste aantal (7): J. Kosten, Doel naar Hoger. OVEZANDE - Zaal Bar R2, St- Sebastiaan Kloetinge, 81 schut ters: Wip 1: hoge vogels: F. Koens, Spes Nostra en L. de Rijke en B. Verburg, beiden St.-Sebastiaan; eerste zij vogel: P. Meeuwse, St.-Sebastiaan; tweede zij vogel: J. Vermeule, Zeeiandia; eerste klep: F. Koens, Spes Nostra; tweede klep: G. Haasdonk; derde klep: P Boonman, beiden Willem Teil; vierde klep: J. Schipper, St.-Andries; vliegende vogels: P. Meeuwse, St.-Sebastiaan en J. Vermeule, Zeeiandia. Wip 2: eerste hoge vogel: M. van Beers, Spes Nostra; tweede hoge vogel: J. van Steenbergen, Willem Teil; eerste zijvogel: J. Korstanje, Doel naar Hoger; tweede zijvogel: G. Voet, Sora nus; derde zijvogel: F. Koens, Spes Nostra; vierde zijvogel: J. van de Guchte, Spes Nostra. WOLPHAARTSDIJK - Zaal Ossewaarde, Doel naar Hoger, liggende wippen, 51 schutters: Wip 1: hoge vogel: P. de Jonge; tweede hoge vogel: P. Rent meester, beiden Willem Teil; eerste zijvogel: P. Vette, Con cordia; tweede zijvovgel: M. van de Kamp, Doel naar Hoger; derde en vierde zij vogel: C. Stouthamer, Edele Handboog; eerste klep: P. de Jonge; tweede klep: C. Rentmeester Cz, beiden Willem Teil; derde klep: J. Harinck, Diana; groot ste aantal (6): J. Kosten, Doel naar Hoger; vliegende vogels: A Korstanje en A. van Loo, beiden Doel naar Hoger. Wip 2: eerste hoge vogel: G. van Gar- sel, Soranus 2; tweede hoge vo gel: C. Stouthamer, Edele Handboog; eerste zijvogel: N. Schouwenaar, Juliana; tweede zijvogel: P. de Jonge; derde zij vogel: Eddy Rentmeester, bei den Willem Teil; vierde zij vo gel: M. van Liere, Soranus; grootste aantal (6): N. Schou wenaar, Juliana. Muziekvereniging Groede opgericht GROEDE - De groep muzikanten die zich rond dirigent Raymond de Cock schaarde heeft af gelopen maandagavond de muziekvereniging 'Groede' opgericht. De vereniging telt 29 leden van wie er 25 een instrument bespelen. Enige tijd geleden ontsloeg het bestuur van de mu- ziekverenging Breskens/Groede 'Uit het Volk/voor het Volk Eendracht maakt Macht' De Cock. Door Pieter-Jan Dekkers Een rijksdaalder per varken. Dat is de prijs die de Bra bantse boer zou moeten beta len voor 'milieu-vriendelijk' mengvoeder, waarmee het mestoverschot in deze provin cie op korte termijn met de helft zou kunnen worden te ruggebracht. Volgens voorzit ter ir. A. J. A. Oomen van de hoofddirectie van Cehave NV in Veghel een beter alternatief dan wat de rijksoverheid vol gend jaar voor de Brabantse boeren in petto heeft. In november 1984 kondigde landbouwminister Braks een 'stopwetje' af om de snelle groei van de varkensmesterij een halt toe te roepen. Hij wilde daarmee twee vliegen in één klap slaan; voorkomen dat de vleesproduktie 'de pan uit zou swingen' en het terugdrin gen van het mestoverschot. Uit het jaarverslag van de Een deel van de leden was het met die beslissing niet eens en verliet de vereniging. Er is nog getracht de twee fracties op een lijn te krijgen, maar dat lukte niet. De meningsver schillen waren te groot. Vol gens De Cock kwam het be stuur op zijn terrein. De piepjonge vereniging gaat om de week repeteren in Groede en Öostburg en hoopt dat de bevolking zich achter het muziekgezelschap zal stel len. De meeste leden van het nieuwe gezelschap wonen in Groede, ook zijn leden woon achtig in Breskens, Schoondij- ke, Oostburg en België. De groep rond De Cock wilde eerst verder gaan onder de naam 'Eendracht maakt macht', de oorspronkelijke naam van de Groedse fanfare. Aangezien Breskens/Groede niet tot een boedelscheiding wilde komen is dat juridisch niet mogelijk en is voor de nieuwe naam gekozen. Er is nog geen regeling ge troffen over de verdeling van de instrumenten. Volgens het bestuur van Breskens/Groede wil een meerderheid van de eigen leden niet dat de mu ziekinstrumenten verdeeld worden. Enkele leden van 'Groede' beschikken over een eigen instrument, het nieuwe bestuur gaat de gemeente Oostburg om een subsidie vra gen zodat het nieuwe muziek gezelschap zelf instrumenten kan aanschaffen. Na de splitsing miste de groep rond De Cock nog een trompetspeler, er is echter iemand gevonden die die va cature op gaat vullen. 'Groede' zoekt nu nog een persoon die op de grote trom wil slaan. MIDDELBURG - De Zeeuwse Raad voor de Volksgezondheid (Ravoz) gaat een laatste po ging ondernemen om een Zeeuws patiëntenplatform van de grond te krijgen. Een poging van de Algemene Pa- tienten Vereniging daartoe is mislukt. De andere patiënten organisaties toonden uiteinde lijk te weinig belangstelling. Tijdens een oprichtingsverga dering lieten zich vorige week slechts enkele belangstellen den zien. Ravoz-voorzitter W. Don (tevens gedeputeerde voor volksgezondheid) zei gister middag dat de Ravoz nu zelf maar het voortouw moet ne men om te bekijken of alsnog een patiëntenplatform gerea liseerd kan worden. De Ravoz stemde daar zonder op- of aanmerkingen mee in. Het platform moet een or gaan worden voor overleg en gezamenlijke belangenbehar tiging. De provincie geeft lie ver subsidie aan zo'n geza menlijk orgaan dan aan elke patiëntenorganisatie afzon derlijk. Toch maken Gedepu teerde Staten al aanstalten om afzonderlijke subsidie-aan vragen te behandelen. Men heeft door laten schemeren dat er wellicht komend jaar geld voor op tafel komt. Van een onzer verslaggevers SCHOONDIJKE - De Christe lijke Boeren en Tuinders Bond (CBTB), afdeling West- Zeeuwsch-Vlaanderen, be staat binnenkort 60 jaar. Om dit feit niet onopge merkt voorbij te laten gaan wordt vrijdag 20 december een feest gehouden in zaal Wijffels in Schoondijke. Het middag programma begint om 14.00 uur. Voorzitter J. Ramondt opent de bijeenkomst. Daarna houdt de landelijk voorzitter, J. van de Veen, een toespraak over 'De CBTB en haar toe komst als Christelijke, maat- schappelike organisatie'. Na die voordracht is er een pauze, daarna kunnen de aan wezigen vragen stellen en ver volgens kijken naar de film 'Landbouw omstreek 1950. Van 16.45 tot 17.45 uur is er een receptie. Een kwartier later begint het diner. Het avondprogramma be gint om 20.00 uur. De muziek vereniging 'Excelsior' uit Cad zand geeft een voorstelling. Daarna wordt het toneelstuk 'In de Vergulde Os', een klucht in drie bedrijven van Johan Blaaser opgevoerd. Van een onzer verslaggevers SLUIS - Het CDA West- Zeeuwsch-Vlaanderen gaat de Problematiek rond betaling en rechtspositie van de Neder landse grensarbeider in België bestuderen en brengt daarvan rerslag uit bij de christen-de- jnocratische fractie in het Huropese parlement. Dit werd besloten tijdens de afdelings vergadering, die maandag avond in Sluis werd gehouden. Uaar werd Europarlementa riër P. Cornelissen nog eens op nit hangijzer gewezen. ..De problemen rond de grensarbeiders kennen twee kernpunten: enerzijds de wis selende valuta waarmee men te kampen heeft en anderzijds de verschillende regelingen in België en Nederland rond het vervroegd uittreden", aldus afdelingsvoorzitter R. Jacobs. Volgens hem kan eraan ge dacht worden de Ecu als re keneenheid te gebruiken of zelfs een Europees betaalmid del in te voeren. Wat betreft het vervroegd uittreden wijst Jacobs erop dat het Belgische 'brugpensioen' niet geldt voor Nederlandse werknemers. „Zouden zij ervan gebruikma ken dan zijn zij volgens de Ne derlandse normen vrijwillig werkloos en krijgen geen uit kering. Blijven ze dus bij hun Belgische werkgever dan wor den ze daar met scheve ogen aangekeken omdat ze de ar beidsplaats van een jongere bezetten. Een hele moeilijke zaak. Het is daarom tijd dat regelingen in verschillende landen op elkaar worden afge stemd. Maar dat is een lange en moeizame weg", zegt Ja cobs. Voor de CD A-afdeling zijn bevindingen op papier zet wil zij zich ook oriënteren op pro blemen en mogelijke afspra ken die gelden voor de grens gebieden Frankrijk-België, Duitsland-België en Limburg- Duitsland. Volgens Jacobs zou ook het bestaande bureau Bel gische Zaken (Terneuzen en Breda) bij de zaak betrokken kunnen worden. Van een onzer verslaggevers EEDE - Wanneer de raad van Aardenburg akkoord gaat met het beschikbaar stellen van een gemeente garantie van 60.000 is Eede binnenkort twee bedrijven rijker. T. Buzeijn uit dat grens dorp wacht met spanning op de beslissing van de raad. Gaat het bestuur van Aardenburg akkoord dan kunnen hij en zijn zoons weer aan de slag en nog ze ker tien andere streekgeno ten ook. Een tapijtweverij en een bouwbedrijf wil hij opzetten. Buzeijn wilde vorig jaar reeds met de weverij van start gaan. Hij had toen een stuk grond aan de School straat, alle plannen waren rond maar hij kreeg geen hinderwetvergunning. De omwonenden wilden niet dat het bedrijf daar kwam. Ze vreesden geluids- stank en stofoverlast en de wo ningen zouden in waarde dalen. De bezwaren werden gegrond verklaard en Bu zeijn kon weer opnieuw be ginnen. „Ik had toen een contract om één miljoen vierkante meter tapijt te leveren, een deel moest voor 1 september bij mijn opdrachtgever zijn maar doordat de buurt be zwaar maakte kon ik dat contract niet na komen. Ge lukkig hebben die op drachtgevers geen schade vergoeding geëist", zegt hij. Hinderwet Het idee voor de weverij heeft hij al geruime tijd. Buzeijn kwam een aantal jaren geleden in contact met iemand die in tapijten han delde. Die vertelde hem dat er gebrek was aan weverij en. De Eedenaar had toen nog een bouwbedrijf en een benzinepomp, zodat hij niet direct een nieuwe onderne ming wilde opzetten. Daar kwam echter verandering. Doordat enkele klanten van hem niet optijd betaalden werd hij in 1981 failliet ver klaard. Dat was een flinke slag voor hem maar hij wilde niet met zijn armen over elkaar gaan zitten. „Ik moet bezig blijven". „Na zijn faillietverkla ring is bij bij enkele tapijt- fabrieken geweest om zich te oriënteren. Hij merkte toen ook zelf dat er een markt was voor tapijten. „Ik wil graag weer iets on dernemen. Ik ben nu werk loos en mijn zonen zijn dat ook. Het liefst zou ik mor gen weer aan de slag gaan". De Vlaschaard Nadat bekend werd dat hij geen hinderwetvergun ning kreeg beloofde de ge meente om alles in het werk T. Buzeijn wil dolgraag aan de slag - FOTO DE STEM/C0RJ DE BOER te stellen zodat hij op het nieuwe Eedese industriete- rein De Vlaschaard kon be ginnen. Die plannen zijn nu rond, alle vergunningen zijn binnen, het wachten is nu op geld. Wanneer hij de gemeen- tegarantiue krijgt kan hij een bedrijfswoning laten bouwen. De loods wordt ge financierd door de volks kredietbank, die wil met geld over de brug komen als de gemeente een garant staat. De bedrijfswoning huis wordt opgetrokken uit speciale stenen die extra isolerend zijn. Die stenen zijn een Amerikaanse vin ding. Ze zorgen voor een ex tra isolatie van 45 procent. Die stenen wil Buzeijn im porteren uit België. „Mijn ene zoon gaat de tapijtwe verij leiden, de andere be gint een bouwbedrijf. Wij willen die speciale stenen gaan gebruiken. Alle soor ten gebouwen kunnen daar mee worden opgetrokken. De stenen zijn goedkoop en makkelijk te plaatsen. Het is een soort lego-systeem. De stenen passen in elkaar en zijn hol. Ze hebben geen boven- of onderkant. Als de muur rechtop staat wordt er een speciaal soort beton in gestort, dat zorg voor de isolatie". Buzeijn gaat samen met een architect uit Arnhem het bouwbedrijf opzetten. „Iedereen kan met die ste nen werken. Je hebt geen ervaren bouwvakker meer nodig. Je moet alleen zorgen dat de fundering goed is en een beginnend bouwvakker kan de muren optrekken". Enkele maanden geleden heeft hij een advertentie ge zet waarin hij de voordelen van de stenen uitlegde. De Eedenaar kreeg daar veel reacties op. Hij heeft al plannen om in Aardenburg enkele huizen met behulp van die speciale stenen te zetten. „Enkele ééngezins woningen van zes bij tien meter. Met de grondprijs inbegrepen staat zo'n huis er voor 130.000 gulden". De architect heeft ook al contracten voor zes wonin gen rond Arnhem. „De mensen zijn razend enthou siast, in België bouwen ze ook stellen, winkels en lood sen met deze stenen. Daar is het een rage". „Als mijn plannen lukken dan kunnen twaalf mensen werk vinden in de tapijtwe verij, het plan is om in ploe gen te werken. Het bouwbe drijf is waarschijnlijk goed voor vier arbeidsplaatsen". Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - In totaal ne gentig leden hadden zich aan gemeld voor de clubkam pioenschappen van Zwem- en Poloclub De Schelde in Ter neuzen. Hieronder 30 wed strijdzwemmers en zwem sters. De gehele wedstrijd werd opgenomen op de eigen video installatie. Deze apparatuur heeft De Schelde kunnen aan- chaffen dankzij onder meer aardappelrapen en rommel markten. Te zijner tijd kun nen de leden een samenvatting van dee kampioenschappen op hun gemak bekijken. De voornaamste uitslagen zijn: Meisjes: tot 8 jaar: 1. Patricia Dingemanse, tot 10 jaar: 1. Bianca v.d. Heyden, tot 12 jaar: 1. Lieke Schouwenaars, tot 14 jaar: 1. Esther van Wee- Ie, tot 16 jaar: Jeanette Leunis. Jongens: tot 8 jaar: 1. Edward Oele, tot 10 jaar: Brian Amesz, tot 12 jaar: Tijl Vercauteren, tot 14 jaar: Misja Acke, tot 16 jaar: 1. Paul van Meyl. Heren: 1. Peter van de Ruit. All-round kampioenen: da mes: Jeanette Leunis, heren: Peter van de Ruit. Cehave blijkt vooralsnog niet dat deze 'stopwet' een 'strop- wet' voor de Brabantse var kenshouders is geworden. De groei van de Brabantse var kensstapel ging namelijk on verminderd en in een hoog tempo door: de schattingen lo pen uiteen van 5 tot 10 procent. Nu had Braks in dat 'stop wetje' de bepaling opgenomen dat bouwaanvragen die in de 'pipeline' zaten toch zouden worden gehonoreerd. In ver sneld tempo zijn die aanvra gen daarna 'omgezet' in nieuwe varkensstallen. Waar op, vooral van de kant van mi lieu-organisaties, meermalen is gesuggereerd dat de Bra bantse boer de wet overtreedt, zoals hij ook al eens in een kwaad daglicht kwam te staan omdat hij zich niet of nauwe lijks zou hebben gehouden aan de opgelegde beperking van de mélkproduktie. Omzet Ir. Oomen wijst de aantij ging, als zouden Brabantse boeren het niet zo nauw ne men met overheidsbepalingen verontwaardigd van de hand. Veel bouwplannen zijn als ge volg van Braks' ingrijpen bin nen de wettelijke mogelijkhe den versneld uitgevoerd. Wat de Cehave overigens ook geen windeieren heeft gelegd, want de omzet van de veevoederbe drijf steeg het afgelopen boek jaar met maar liefst 7 procent. De fabriek van Cehave in Veghel moet zelfs overuren draaien om de vraag naar vee voer te kunnen bijhouden. Een jaar na het 'stopwetje' van Braks en ondanks de super heffing op melk bereikt de produktie een record-omvang. Het kost Oomen dan ook weinig moeite te erkennen dat het mestoverschot in Brabant wel degelijk een groot pro bleem dreigt te worden, al vindt hij de bemoeienis vanuit milieu-kringen soms wat overtrokken. 'De milieu-mensen slaan alarm', zei Oomen gisteren op de algemene jaarvergadering. 'De landbouw komt in de be klaagdenbank. Die heeft het per slot van rekening uit de hand laten lopen. De bijdrage aan de economie, export en werkgelegenheid zijn snel vergeten. Honger telt niet meer, want er liggen in Neder land vandaag meer mensen wakker van teveel eten dan van te weinig'. Normen Dat het mestprobleem met name in Brabant speelt ligt voor de hand: Deze provincie heeft 20 procent van alle koeien, 30 procent van de kip pen en 40 procent van alle var kens. Cijfers om best trots op te zijn, maar al die beesten produceren jaarlijks ook 20 miljoen ton mest. Nu kun je bij het bepalen van het mestoverschot uitgaan van milieu-normen maar ook van landbouwkundige nor men. In het laatste geval gaat men uit van de hoeveelheid mest die aangewend kan wor den zonder dat dit schadelijke gevolgen heeft voor het gewas. De milieu-norm gaat er van uit dat de toediening via de bemesting niet groter is dan de onttrekking van voedingsstof fen aan de bodem door de planten. Met andere woorden: niet meer mest op het land dan door de planten kan worden opgenomen. Hanteert men deze norm dan komt men op een mest overschot van 8 tot 9 miljoen ton, alleen al in Brabant. Vol gens de landbouwkundige normen zou er momenteel ruim 5 miljoen ton teveel mest in deze provincie worden ge produceerd. Volgend jaar wil het kabi net het mestprobleem defini tief aanpakken via de Wet Bo dembescherming en de nieuwe Meststoffenwet. Er komen dan veel regels die de produktie van mest aan banden moeten leggen en waarvoor de reke ning via een reeks heffingen bij de mestproducent, de boer dus, wordt gedeponeerd. En alsof het nog niet inge wikkeld genoeg is neemt de provincie Noord-Brabant daar FOTO ANP per 1 januari aanstaande al een voorschot op door een spe ciale provincie-verordening af te kondigen. Ir. Oomen concludeert dan ook dat de wetgever op veel fronten wel erg driftig bezig is om allerlei wetten en verorde ningen in elkaar te timmeren. De financiële gevolgen zullen afhangen van welke normen men zal hanteren (landbouw kundige dan wel milieu-nor men). Maar, zegt hij, verwacht mag worden, dat die gevolgen onder druk van de milieukant steeds groter zullen worden. Er is dus alle reden om te bezien of het mestoverschot ook via de andere kant kan worden aangepakt. 'Simpel weg kun je stellen dat alles wat je er aan de voorkant van het dier niet instopt er aan de achterkant ook niet kan uitko men', zegt Oomen. En dat is een waarheid als een koe. Er is de laatste jaren al heel wat gedaan aan de samenstel ling van het veevoer: Zo is bij Cehave de laatste 25 jaar het eiwitgehalte van varkensvoer van 18 naar 15 procent ver laagd. De hoeveelheid mest per varken is daardoor fors verminderd. Dat het mestpro bleem toch groter is geworden komt door de sterke groei van het aantal dieren. Het is, zegt Oomen, goed mogelijk de hoeveelheid fos faat in varkensvoer met 15 procent terug te brengen. Ge volg: Het mestoverschot in Brabant zou gehalveerd wor den. Kosten: een riks per var ken. Hetzelfde kan met het stik stofgehalte worden gedaan. Het terugbrengen daarvan met 10 procent kost ook een rijksdaalder per varken. To taal zouden deze milieu-vrien delijke maatregelen de Bra bantse boer 5 gulden per var ken kosten. Over heel Brabant gerekend zouden de Cehave- klanten per jaar voor zo'n 30 miljoen gulden meer aan var kensvoer kwijt zijn. Het is maar de vraag wat op den duur goedkoper is: het duurdere varkensvoer of het stelsel van heffingen dat straks door de overheid zal worden opgelegd. Of, wat waarschijnlijker is, een com binatie daarvan. De Cehave gaat, verzekert Oomen, intussen onvermin derd door met het onderzoek naar minder 'schadelijk' vee voer. Via enzymatische en bio technische voorbewerkingen kan in de toekomst een verla ging van de schadelijke stof fen met minstens 30 procent worden gerealiseerd. Oomen waarschuwt de overheid voorzichtig te zijn met het opleggen van normen uit louter milieu-oogpunt. De koperdosering bijvoorbeeld. Het kopergehalte in mengvoer is sinds 1980 al met eenderde teruggebracht. Het plan van Braks om per 1 januari aan staande het kopergehalte nog verder terug te dringen zou wel eens een averechts effect kunnen hebben. Het zorgt er immers voor dat de groei min der wordt bevorderd en de dieren worden er bepaald niet gezonder door. Oomen: 'Geforceerde over heidsmaatregelen zijn onge wenst. Ze zouden de varkens houder ertoe brengen om zijn problemen dan maar zelf thuis op te lossen. En dat zou in de praktijk wel eens kunnen zijn dat we het tegenovergestelde van de beoogde koperverla ging bereiken'. In de landbouw noemen ze dat het paard achter de wagen spannen. Bridge - De Bridgesociëteit Oostburg speelde een wed strijd voor de wintercompeti tie in zaal Victory. Er werd een howell 14 gespeeld. Uit slag: 1. heren Remijn-Van Dronkelaar, 2. echtpaar Ris- seeuw, 3. dames van Dronke- laar-Visser en mevrouw Ros- seel-de heer Neve, 5. dames Pieters-Risseeuw. Tussen- stand na vijf wedstrijden: 1. heren Ramondt-Visser, 2. me vrouw De Vuyst-de heer Theunis, 3. mevrouw Rosseel- de heer Neve.

de Stem | 1985 | | pagina 13