UITBLAZEN Blanken Zimbabwe moeten kiezen Marcos met 'vrienden' ten onder RECLAM. destemo Neemt u per 1 januari de KruisPolis of blijft u alternatieve geneeswijzen voor eigen rekening nemen? r Flitsende vingers DUBBELE NATIONALITEIT BINNENKORT VERBODEN VRIJSPRAAK IN AQUINO-MOORDZAAK Polemologen Overstap Va ëVëfl .BI DINSDAG 3 DECEMBER 1985 ACHTERGROND T5 PAGINA Zilveren Kruis VGCN Ziektekostenverzekeringen Wie schoot? Paus Stelling Beloofd is beloofd Vrij Adviseur Haags Hoogstandje Propaganda Agenda DINSDAG 3 DECEME BINNENLAND WAT DEED René van der Gijp van PSV nou eigenlijk met z'n vingers? Een hele week heb ik me dat lopen afvragen. Die vingerbewe gingen waren voor Simon Tahamata van Feyenoord aanleiding geweest om heupwiegend als een op jaren geraakte buikdanseres over de grasmat van 'de Kuip' te wag gelen. Dat had ik wel gezien. Op de televisie. Maar vingerbe wegingen bij PSV? Na de wed strijd werd Tahamata nog door de televisie geïnterviewd en ook toen legde hij een verklaring af over vingergebaartjes van PSV- zijde, maar ik had niks gezien. In de maandagse sportka- ternen van vorige week las ik overal verwijzingen naar de vingerbewegingen. Australische vingerbewegingen. Gisteren do ken ze weer op in de sportko- lommen. Nu vooral omdat Van der Gijp ze niet had gemaakt, hoewel er alle reden voor was geweest, want als ik het goed begrepen had waren die vinger bewegingen reacties op ge maakte doelpunten. Een nieuw soort juichen. Tahamata vond het maar niks. Hij vond het een denigrerend gebaar waarmee alle voetballers van Nederland werden beledigd. Een zware aantijging die me des te nieuwsgieriger maakte naar de vingers van Renè van der Gijp. Maar wat Van der Gijp zon dag ook deed - goed voetballen in elk geval en twee keer scoren - met z'n vingers zag ik hem niks bijzonders doen. Ik zag hem een keer in het gaas krui pen om zich in een merkwaar dige pose tentoon te stellen aan zijn supporters en alle kranten maakten melding van het feit dat hij het veld verliet met een petje op. „Geen gewone pet, maar een met armpjes en han den." Inderdaad, een hoogst ongewone pet. In de sportrubriek Toegift van deze krant werd het Eind- hovense tribuneblad Flits geci teerd. Ook weer over de vin gers. „U weet wel de vingers flitsen dan over en weer naar elkaar." Flitsen? Enfin, de schrijver van de rubriek liet al merken dat van die beschrij ving in Flits niets deugde, maar tot mijn verdriet legde hij ook weer niet uit hoe die vingers dan wél bewogen. De sportredactie denkt er zo het hare van wanneer ik in deze rubriek mijn ongevraagde uit stapjes op haar terrein maak, waar ik er dan telkens blijk van geef volstrekt geen verstand te hebben van voetbal, wielren nen, hockey of welke sport ook. Men zal er dus begrip voor hebben dat ik me bepaald niet graag naar uitgerekend de sportredactie begaf om er te gaan vragen naar iets dat, af gaande op de berichtgeving van de vorige week, iedereen die iets met voetbal te maken wil hebben, al lang moet weten: Van der Gijps gedoe met z'n vingers. Maar ik moest wel. Ik had het eerst aan onze eigen huis specialist gevraagd; hockeyer, voetbalkenner en PSV-suppor- WIM KOCK ter. Hij wist het ook niet. Ver volgens informeerde ik voor zichtig bij collega's op de krant, maar niemand kon het zeggen. Ten slotte dan toch maar naar de sportredactie. Heel sportief en zonder een zweempje hoon vertelden ze het me. Van alles had ik me al in het hoofd gehaald. Wat kun zoal met vingers op een voetbal veld? Je kunt er de bal mee aanraken, dan is het hands. Je kunt ze in de ogen van een te genstander steken. Je kunt er het bekende geldgebaar mee maken. Je kunt er mee wijzen. Op je voorhoofd of naar een te genstander: „Scheids hij heeft me gestompt.". Hele reeksen ob scene gebaren kun je maken met je vingers. Zou Van der Gijp een nieuw obsceen gebaar hebben geïntroduceerd? Hoe kun je Tahamata - nee niet al leen Tahamata, maar heel voet ballend Nederland - over de rooie krijgen, alleen maar door iets met je vingers te doen?. De onthulling van het raad sel was een anti-climax; een nat geworden vuurpijl op oude jaarsavond; een sisser. Wat wel sterk was: ik had het gebaar in middels gezien, zaterdagmid dag op de televisie - puur toe vallig en zonder te weten dat dit nu hét gebaar was. Een beetje verveeld scharrelde ik, met de afstandbediener van het ene kanaal naar het andere en bleef even hangen bij Skychan- nel. Ik zag een ongeteld aantal bonkige kerels, de billen rood van de kou, broeken en shirts besmeurd, elkaar meedogen loos onderuit halen op een modderig veld, vechtend om een natglanzend ei van bruin leer. Aan het eind van het veld stond een rij dunne, witte pa len. Australian football. Als een van de krachtpat sers het ei tussen de palen door had geschopt, sprong er plotse ling een mannetje in beeld, keurig gekleed in een onwaar schijnlijk wit pak en zelfs met een wit hoedje op. Een scheids rechter ongetwijfeld. Of een doelpunt geldig was of niet, be sliste hij, dat kon je zien. Als hij het toekende maakte hij met beide armen en gestrekte wijs vingers het gebaar dat Van der Gijp imiteerde. Tot ergernis van Tahamata, die weer leidde tot het sarren en zuigen in de Kuip, wat uiteindelijk PSV zo oplaadde en motiveerde dat het met 5-0 van Feyenoord won. Kleine oorzaken, grote gevol gen. Het gebaar zelf, ten slotte, doet nog het meest denken aan de armbewegingen van een kind dat cowboy speelt en uit de heup schiet. Pief paf poef. Dat is voor een Nederlandse beroepsvoetballer toch echt om van door het behang te gaan niet? Dus is het maar goed dat ze niet in Australië hoeven te voetballen. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllfp Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie CT76-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 23,4900 AA Oosterhout Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementen, bij vooruitbetaling te voldoen: 22,97 per maand; 66,30 per kwartaal of 258,- per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag'van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Demonstraties buiten de rechtbank, waar stafchef Ver terechtstaat. - fotosap HARARE (RTR) Lange rijen blanken staan dagelijks uren te wachten voor een rege ringsgebouw in de Zim babwaanse hoofdstad. Ze komen allemaal voor hetzelfde: afstand doen van hun buitenlandse nationaliteit. Als ze dat niet doen, verliezen ze hun recht op de Zimbab waanse nationaliteit. Vorig jaar nam Zimbabwe een nieuwe nationaliteitswet aan. Zimbabwanen met een dubbele nationaliteit kregen een jaar de tijd om te kiezen welke zij wilden houden. En die twaalf maanden zijn op 1 december om. Zeker tweederde van de 100.000 blanken in het land hebben een dubbele nationa liteit, aldus schattingen van diplomaten De meesten be schikken naast de Zimba- waanse ook over de Britse nationaliteit. Toen de wet werd aange nomen liep het bj het rege ringgebouw nog geen storm. Veel blanken koesterden sinds de onafhankelijkheid van Zimbabwe hun buiten landse paspoort. Mochten hun ergste verwachtingen over een zwart meerder heidsbewind bewaarheid worden, dan hadden ze altijd nog een tweede nationaliteit en konden ze met hun bui tenlandse paspoort vertrek ken. Toen Zimbabwe nog Rho- desië was, was in de grond wet het recht neergelegd er twee nationaliteiten op na te houden. Veel landen erken den ook het Rhodesische pas poort niet. Maar de regering van pre mier Robert Mugabe veran derde dat verleden jaar. Als reden daarvoor noemde zij dat het 'niet mogelijk is dat iemand volkomen trouw en loyaal is ten opzichte van twee soevereine staten tege lijkertijd'. De wetswijziging bracht onder de blanken nogal wat opschudding teweeg. Maar nu staan ze met honderden in de rij om afstand te doen van hun tweede nationaliteit. In het 'Makombe-gebouw' vullen ze een afstandsformu lier in en leveren ze hun bui tenlandse reisdocument in. De Zimbabwaanse autoritei ten geven op hun beurt de in geleverde paspoorten af aan de diplomatieke vertegen woordiging van het land dat de papieren heeft afgegeven. De Britten kunnen, als zij dat willen, hun Britse papie ren gemakkelijk weer terug krijgen. De Britse Hoge Commissaris geeft het pas poort terug aan iedereen die daarom vraagt. In een reeks advertenties is uitgelegd hoe de wet op de dubbele nationaliteit werkt. Volgens de wet mag een Zim- babwaan geen gebruik ma ken van een buitenlands pas poort op straffe van een boete van 3.600 gulden of twee jaar gevangenisstraf, of beide. Maar het is niet verbo den een buitenlands paspoort te bezitten. Het ondertekenen van de Zimbabwaanse afstands verklaring heeft geen rechts gevolgen in Groot-Brittan- nië, aldus een Britse consu laire functionaris. In Britse ogen blijven zij Britse bur gers. En daarom is er geen reden hen hun paspoort te weigeren als zij het terug willen hebben. Volgens de Britse wet kan je alleen af stand doen van de Britse na tionaliteit volgens de officiële Britse procedures. Het Zimbabwaanse dag blad 'The Herald' hekelde het Britse standpunt. Maar de regering heeft er geen com mentaar op gegeven. Mensen die kiezen voor een andere dan de Zimbab waanse nationaliteit verlie zen hun stemrecht en kunnen geen lid van het parlement worden. Maar verder veran dert er niet veel. Ze houden het recht onroerend goed te bezitten en hun kinderen naar school te sturen. (ADVERTENTIE). De KruisPolis is de volledige èn voordelige ziektekostenverzekering van Zilveren Kruis VGCN, Nederlands grootste particuliere ziektekostenverzeke raar die rechtstreeks werkt en zonder winstoogmerk. Via deze coupon of via het gratis telefoon nummer 06-0444 kunt u informatie aanvragen en een vrijblijvende, persoonlijke offerte. Van Zilveren Kruis VGCN mag u meer verwachten. Naam:DM OV Adres: 1 Postcode: Plaats: Telefoonnr.: Geboortedatum man: vrouw: Geboortedata kinderen: Waar bent u nu verzekerd: Opsturen naar Zilveren Kruis VGCN, Antwoordnummer 10001, 2200 VB NOORDWIJK, geen postzegel. L J Door Jan van de Ven FILIPPIJNSE rechters hebben 26 verdachten in de Aquino-moordzaak vrijgesproken. Tevredenheid bij de 26, waarvan legerstafchef en fa milielid van de president Fa bian Ver de bekendste is. Met de uitspraak is de rust op de Filippijnen echter niet terug gekeerd. De nagalm van het schot dat Aquino doodde, klinkt nu versterkt door. In augustus 1983 liet oppo sitieleider Aquino het leven. Hij kwam na drie jaar bal lingschap uit de Verenigde Staten terug in zijn land. Op het vliegveld van Manila klonken schoten, toen de ge vierde leider zijn geboorte grond betrad. Na de alge mene verwarring werden twee lijken gevonden: dat van Aquino en het andere was van Rolanda Galman, door het bewind van Marcos afgeschilderd als een com munistische stroman. Wie schoot op wie? Een vraag, die na de gedenk waardige dag vele malen is gesteld. Twee versies staan tegenover elkaar. Het leger doodde Aquino en vervolgens Galman, om een dader bij de hand te hebben. De andere lezing, komend uit regerings kringen, wil, dat Galman Aquino neerschoot en in een reactie daarop schoten solda ten Galman dood. Een onder zoekscommissie houdt het er op, dat het leger beide man nen neerknalde. De rechters nu zijn van oordeel, dat Gal man als schuldige voor de moord op Aquino dient te Worden aangemerkt. Kissebissen over de vraag wat er precies in augustus 1983 op het vliegveld van Ma nila gebeurde heeft geen zin. Deze discussie werd al vol doende op gang gebracht door het Marcos-bewind om de Aquino-zaak in woorden te laten smoren. En het uit rekken van al dat gepraat duidt erop, dat het bewind in dat opzicht zijn uiterste best heeft gedaan. Maar de Filip- pino's lieten zich geen zand in de ogen strooien. Het incident van augustus '83 past in een veel groter verband. In een al jaren du- Benigna Aquino rende worsteling tussen be wind en oppositie om de gun sten van de publieke opinie. Wat de buitenwereld ervan weet, is de waarneembare ommekeer in de houding van Marcos: van acceptabel baasje tot verlicht despoot; van een volksmenner tot een in de laatste stelling terugge trokken militair. Het volk van de Filippij nen toont zich bevattelijk voor andere dan gevestigde ideeën. Zeer tegen de zin van Marcos, die van meet af liet blijken, dat elke staatsopvat ting was getolereerd zolang iedereen de zijne aanhing. Wat in andere naties al eer der viel waar te nemen, mocht Marcos niet ter lering dienen. Marcos wist oppositie niet te hanteren. Om de boven toon te blijven voeren, ging hij opposanten ter zijde schuiven. Toen deze tactiek niet het gewenste gevolg had, moesten opposanten worden opgeruimd. Het leger liet zich voor die taak gebruiken. Toch stonden er telkens weer mensen op die zichzelf beter achtten dan de president en Stafchef Fabian Ver deswege graag op zijn stoel wilden zitten. In de strijd om de macht moest het volk een rol spelen. Sympathieën komen immers vanzelf op, waardoor een na tie in kampen verdeeld raakt. Dilemma Marcos in paniek, naarmate het volk in toenemende mate verhardde door verharding in het optreden van het leger. nu, twee jaar later, de reactie van de mensen op de Aquino- zaak. Het lijkt of iedereen te gen de magistraten is. In het binnenland voelt Marcos zich gedwongen met een kleine kring getrouwen, die hem onvoorwaardelijke steun geven, in de laatste stellingen terug te trekken. Het buitenland echter, met name de Verenigde Staten, jaagt de angstige president terug naar de uitgangsposi ties. Hij wordt gedwongen verkiezingen te houden. En het liefst zag de Reagan-ad- ministratie ook generaal Ver verdwijnen. Wat nu? Om de strijd te gen de 'communisten' met succes te blijven voeren, moet Marcos rekenen op de steun van de VS. Hulp van de machtige bondgenoot dreigt echter weg te vallen, omdat de machthebbers op de Filip pijnen democratische regels uit het oog dreigen te verlie zen. Zonder hulp vreest Mar cos van zijn voetstuk te val len. Met hulp en verkiezingen in de nabije toekomst staat zijn aanblijven ook al niet vast. Krijgt de weduwe van Aquino, Corazon Aquino, als serieus kandidate niet waan zinnig veel steun? Bij wijze van dramatisch hoogtepunt liet en laat Mar cos zijn soldaten vermeende nesten van verzet uitroeien. Honderden legden het loodje. Om aan een voor hem dode lijke spiraal te ontkomen, haalde Marcos de paus in huis. Wie zich in een katho liek land de paus aan zijn zijde heeft, moet kunnen winnen. Jammer voor de president ging deze vlieger niet op. Op de begrafenis van Aquino, om bij een voor iedereen be kend ander dramatisch hoogtepunt te belanden, wa ren twee miljoen mensen op de been. Een verontrustende hoeveelheid voor een bëwind, dat langzamerhand overal spoken begon te zien En dan Het dilemma van Marcos is ten top gevoerd. En de uit slag lijkt vast te staan. Schrijft Marcos verkiezingen uit, dan zorgen de VS ervoor, dat democratische spelregels naar behoren worden gehan teerd. De oude heerser gaat ermee het schip in. Komen er geen verkiezingen, dan zijn zijn dagen ook geteld van wege het wegvallen van het VS-schild. Een kat in het nauw maakt rare sprongen. Op het Filip pijnse schaakbord kan het bewind ook een andere zet bedenken. Marcos zou zijn vertrouwelingen voor het oog van de wereld opzij kunnen zetten (de laatste ontwikke lingen wijzen niet in die rich ting). Maar een aanvoerder zonder leger voelt zich naakt. Dus? Tijd rekken misschien. Uitstel van bij voorbaat ver loren verkiezingen draaien dan toch uit op wat iedereen al vermoedt: Marcos gaat met zijn vrienden ten onder. „IK HEB de laatste tijd zelf nogal wat commissieverga deringen voorgezeten, en toen heb ik voor de lol zo maar eens wat gestaffeld. Je staat er versteld van! Acht tien beloften tijdens één vergadering is niks. Maar wat komt er allemaal van terecht? Heel weinig". En dus besloot de vaste Kamercommissie voor het Midden- en Kleinbedrijf af gelopen week op voorstel van de WD-er Van Erp te beginnen met een toezeggin genregistratie. Voortaan kan geen bewindsmens meer be loven nog naar dit of dat te zullen kijken, of er komt een niet meer weg te poetsen mutatie in het elektronische geheugen van het parlemen tair documentatiecentrum. „Soms gaat het maar om hele kleine dingen, bijvoor beeld als een staatssecreta ris belooft nog contact te zullen opnemen met een be paalde bedrijfstak. Maar voor de betrokken groep kan dat heel belangrijk zijn. Mijn indruk als commissie voorzitter is, dat er nogal eens makkelijk wat wordt toegezegd. De Kamer wordt daarmee in feite zoet gehou den, want wie gaat later die verslagen allemaal nog eens nalezen op beloften? Dat komt er niet van". Volgens Van Erp zou het Presidium, het dagelijks be stuur van de Kamer, eigen lijk in overweging moeten nemen wekelijks een lijstje van alle beloften en toezeg gingen aan de Handelingen toe te voegen. „Daarop zou dan elk Kamerlid kunnen terugvallen". Is Van Erp niet bang dat er veel minder beloften worden gedaan? Van Erp: „Ja, maar dat geeft tenminste duidelijk heid. Als er een belofte wordt gedaan, weet je ook dat hij wordt nagekomen". SOMS zijn ze met geen stok de deur uit te krijgen, de Ne derlandse toppolitici, maar vorige week in 'De Konings hof' in Veldhoven waren ze er opeens alle drie: Den Uyl, De Vries en Nijpels. De Ver eniging van Nederlandse Gemeenten congresseerde er over het informatiebeleid in ons land, en ook de drie fractieleiders lieten daar hun deskundig licht over schijnen. Nu mag de VNG een club zijn van een redelijke stan ding, het blijft toch vrij uniek dat dit trio er acte de présence gaf. Temeer omdat geen van drieën aanvanke lijk wilde. De Vries heeft dinsdags zijn vaste volleybal-avond- je. Nijpels, coöperatief als altijd, houdt daarom die zelfde uren vrij voor privé- beslommeringen. En Den Uyl hoeft ook niet meer elke avond zo nodig. De VNG zag het probleem, en speelde er perfect op in: als De Vries nu wél zou ko men, dan zou het CDA weer een prachtige gelegenheid hebben haar bijzondere band met de lagere overhe den te demonstreren. Het CDA, dat niet naar links en niet naar rechts buigt zoals een ex-voorman placht op te merken, ging voor deze chantage opval lend snel door de knieën, en daarna kostte het de VNG niet veel moeite meer ook Den - Uyl en Nijpels naar Veldhoven te dirigeren. Nijpels heeft inmiddels zijn collegae voorgesteld dit soort invitaties voortaan al leen nog in onderling over leg te aanvaarden. Want voor een vrije avond moet je wat over hebben. „DE minister zit hier, laten we zeggen: als adviserend lid van deze vergadering. Wat vindt u: mag hij het woord voeren...?" Tergend langzaam kijkt Van der Hek (PvdA) de Kamercommissie voor Economische Zaken rond. Dan stelt hij vast: „Oké, het mag. Het woord is aan de minister". Een zoet-zuur incidentje. Het deed zich verleden week voor toen een handvol spe cialisten uit de Kamer zich met topambtenaar Rutten (Economische Zaken) en de directeur van het Centraal Planbureau, De Ridder, wilde verstaan over de meerjaren economische vooruitzichten. Rutten, wiens portret niet in de krant kan komen zon der dat er een nieuwe crisis in aantocht is, verstoutte zich enige tijd geleden de economische zomer te voor spellen. De Ridder legde er enkele minder prettige toe komstvoorspellingen naast die de resultante zijn van Broos van Erp: tenminste duide lijk- heid Louise Groenman: .gewoongenegeerd. - foto's de stem/johan van guhp het beleid van het duo Lub bers/Van Aardenne. De belangstelling van de minister van Economische Zaken was dus begrijpelijk, maar zijn aanwezigheid niet: hij is geen lid van de Kamercommissie en was evenmin uitgenodigd. Maar omdat je een minister niet buiten zet, kon Van Aar denne - tal van verbaasde gezichten negerend - toch plaatsnemen. Zijn aanwezigheid werd alleen extra pijnlijk toen hij ook nog eens het woord vroeg. Om de Kamer vervolgens omstandig uit te leggen dat hij en niemand anders ver antwoordelijk was voor wat de heren Rutten en De Rid der nog moesten gaan zeg gen. Over de eerste heeft Van Aardenne rechtstreekse zeggenschap; over de tweede indirect. Toen De Ridder en Rutten daarna op vragen van Ka merleden wilden ingaan, greep Van Aardenne op nieuw in en verklaarde hij een deel van de vragen tot 'politiek'; die zou hij zelf voor zijn rekening nemen. Van Aardenne blijft een bekwaam vakminister. Maar wanneer hij de Kamer wél en wanneer niet te woord moet staan, is hem nog steeds niet helemaal duidelijk. „NIEMAND had nog op ons gerekend, en nu zijn wij er toch. Er zal weinig liefde voor ons in het verschiet lig gen." (D'66-lijsttrekker Hans van Mierlo) „KEES van Dijk is me zelfs nog komen bedanken. Maar ik vind het ongehoord. Als dit nou de enige manier is waarop ze hun ministers in beeld kunnen brengen. Louise Groenman (D'66) is er een paar dagen later nóg verontwaardigd over. Afge lopen donderdag interpel leerde ze Ruding (Financiën) over een paar minder geluk kige uitlatingen over solida riteit en sociaal beleid, die deze bewindsman in The New York Times ten beste had gegeven. Rudings ant woord viel in tweeën uiteen: 1. de betrokken verslaggever had hem niet correct geci teerd, en 2. Als Groenman dan zo graag wilde weten wat hij, Ruding, onder soli dariteit en sociaal beleid verstond, dan moest ze maar eens even goed luisteren - waarna een referaat van vele minuten over het so ciaal beleid van het CDA, de solidariteit met de zwaksten en de negatieve kanten van de te ver doorgedreven staatszorg. De Kamer kwam er ver der niet meer aan te pas, want vragen beantwoorden is nooit Rudings sterkste kant geweest. Wel toonde hij zich bereid zijn 'verhaal', waarin zelfs het ontwikke lingsbeleid van het kabinet lof krijgt, andermaal voor te dragen. Waarna de parle mentaire pers van links tot rechts de uitgetikte tekst ook nog eens ongevraagd in het postbakje kreeg. Groenman: „Wat we hier aan moeten doen weet ik niet. We hebben doorge vraagd, maar als een be windsman dat gewoon ne geert, ben je machteloos. Het enige wat ik kan doen is de werkwijze van de heer Ru ding in zoveel mogelijk spreekbeurten aanpakken. En daar krijg ik in ieder ge val de komende maanden alle kans toe". DE Tweede Kamer heeft deze week als belangrijkste agendapunt de begroting van Economische Zaken. De Eerste Kamer behan delt de Wet milieugevaar lijke stoffen. EINDREDACTIE: FRANS BOOGAARD Van een onzer verslat NIJMEGEN - De actie van el tendemocratische leiders tegi van de Nobelprijs voor de vr< sche arts Jevgeni Tsjazov (ah van de Internationale Veren: tegen Kernoorlog, IPPNW), staande vijandbeeld omtreni en brengt de ontspanning tus in gevaar. Dat is de mening van de I eniging voor Medische Polei De christendemocratische Ie: de Westduitse kanselier Kol landse CDA-voorzitter Buki Noorse Nobelprijscomité gevr uit te reiken aan Tsjazov. Kal Van der Giessen SMIT Internationale in Ro terdam heeft twee zelfvarenc half-afzinkbare werkeilande besteld bij de scheepswerf V£ der Giessen-de Noord Krimpen aan den IJssel. M de order is een bedrag van r miljoen gulden gemoeid, heeft Smit maandag meegi deeld. 'Harde' porno ER moet een onderzoek komt naar de aard en omvang ve de produktie en distribut van zogeheten 'harde' porn films. Dat zeggen de Pvd/ Kamerleden Worrell, Haa Berger en Van Nieuwenhovs in schriftelijke vragen aan m nister Korthals Altes (Justiti en staatssecretaris van Reijden (Volksgezondheid). Ikonen BIJ een inbraak in een wonii in Helmond zijn 25 ikom buitgemaakt ter waarde v; 660.000 gulden. Bovendii werden sieraden meegenom ter waarde van 120.000 guide De alarminstallatie van huis is door de inbreker(s) bu ten werking gesteld. Men is woning binnengekomen een schuifpui. Diamantbeurs HET portiersechtpaar van Amsterdamse diamantbeu aan het Weesperplein he het afgelopen weekeinde benarde uren doorgemaal omdat twee onbekende ma nen het met handboeien a; de verwarming had vastgek tend. Het tweetal dwong portierspaar bij de verwE ming te gaan zitten, waar 1 vervolgens aan vast werd maakt. Daarna doorzochten indringers het beursgebou Volgens de politie hebben zover bekend - echter nii meegenomen. Holland Signaal HOLLANDSE Signaal Apj raten BV in Hengelo moet zi maandag 16 december voor rechtbank in Almelo verai woorden voor het illegaal porteren van strategische g< deren naar Iran. Fraude-of cier van justitie mr. B. van Lugt beschuldigt het bedi van uitvoer van onderdel voor vuurleidingapparati zonder een vergunning van minister van economische ken. DE overstap van Marcel van sum betekent voor de kand einde, maar het begin van houwdegen van de socialisti een politiek dier om een lev beter en vrolijker' maken va ambities en kennis van het worden verwacht, dat hij he socialistische omroep op d VARA in deze tijd van televi Punt van socialistische prop Van Dam houdt het op h omdat hij er niet in geslaag tegen zijn pretenties om De te doorbreken. Als hij in de PvdA een grote verkiezing daarop volgende kabinetsfo kjkheid zou krijgen, zou hi nebben kunnen rekenen. D baar kansspel. Van Dam he kere gekozen. Met 1977 n bleek de PvdA niet in staat Probeert hij nu als voorzi kant van het gelijk' te halen, heden biedt om ook de politi In de politiek van tegenw ge, maar toch belangrijke vrouw op de beeldbuis ove kiezers van meer gewicht g te bieden hebben. Van Da~ spelen en wel op zijn eigen Met Van Dam aan het roer een levendige verkiezingsstr

de Stem | 1985 | | pagina 2