Gillende ruis van de radio enige metgezel Toi Marten 'Dufaeaje 'DiaCoyea (67) ö'TPtM TUSSE METÉÉNZ0NNES BERGBEKLIMMERS VAN DE MARINE OEFENEN IN EXTREME OMSTANDIGHEDEN Hypotheekrente per 26 november 1985 Deen DeNVM-m ZATERDAG 30 NOVEMBER 1985 :EXTRA OP ZATERDAG= PAGINA 4 Verbazing fes? PAPIER VOOR UW PEN Zuid-Afrika BERT VAN VELZEN Wetten ZATERDAG 30 T11 GARELOCHHEAD (SCHOTLAND) (ANP) - Ze hebben de zwaarste training en opleiding achter de rug die Neder landse militairen kun nen krijgen, ze zijn pro fessionele bergbeklim mers en ski-instruc teurs en behoren tot de marine. Deze kwalifica tie slaat niet op leden van de Zwitserse mari ne, maar op elf mannen die als 'mountain-lea der', kortweg genoemd ML-er, dienen bij het korps mariniers (onge veer 2800 man), beho rende tot de Koninklijke marine. In de ruige, winderige, koude en bovenal zeer natte hooglanden in de buurt van het Schotse Garelochhead trainen deze elf mariniers mo menteel hun collega's van de eerste amfibische gevechts groep (ongeveer 700 man) in het beklimmen en afdalen van bergen. In drie weken tijd moeten ruim 210 mariniers dat onder de knie krijgen. Evenals het afleggen van dag- en nacht marsen van één tot vier dagen in dat gebied, alvorens ze in januari naar hun opera tiegebied in het noorden van Noorwegen vertrekken om daar hun koud-weertraining te krijgen. Voor een deel van deze mariniers, ongeveer 30 procent, is dit de eerste ken nismaking met de omstandig heden waaronder zij eventueel kunnen worden ingezet. De rest heeft in voorgaande jaren die ervaring al opgedaan, die ieder jaar op peil wordt ge houden. De elf ML-ers besloten na hun afgesloten berg- en koud- weertraining meer te willen bereiken dan het leiding geven aan een groepje van negen man. Omdat ze aanleg hadden en zich vrijwillig daarvoor op gaven werden ze in staat ge steld een opleiding tot moun tain-leader van één jaar te volgen bij de Britse mariniers. Wekenlang training in nacht-, sneeuw- en ijsklimmen en het beklimmen van kustrotsen waar het tij tot grote spoed maant, vormen de aanzet tot een opleiding waarover gene- raal-majoor der mariners T. Rudolphie het oordeel 'de zwaarst mogelijke binnen de gehele Nederlandse krijgs macht' heeft. Beasting Een overlevingscursus op het eilandje Islay voor de Britse westkust, waar ze zich in leven moeten houden met wat ze maar van de natuur kunnen bemachtigen, onder vragingen na ieder afgelegd onderdeel en het dagelijkse 'beasting', drillen en conditie training met als afsluiting op vrijdag de zandzakkenrace waarbij zeven kilometer in looppas wordt afgelegd met een zandzak op de schouders, moeten de cursisten een fabel achtige conditie verschaffen. Iedere dag kunnen de leerlin gen van hun instructeurs te horen krijgen dat ze er om welke reden dan ook mee stoppen moeten. Gemiddeld valt meer dan de helft van het aantal cursisten af. De 31-jarige sergeant Piet Kruithof uit Almere, de 25-ja- rige korporaal Arthur Craane uit Rosmalen, de 26-jarige korporaal Erik Kostelijk uit Alkmaar en de 25-jarige kor poraal Harry te Raa uit Rot terdam zijn enkele van de ma riniers die deze opleiding in het verleden succesvol hebben afgerond en nu hun collega's trachten de technieken van het bergbeklimmen bij te brengen. Daar houdt het niet mee op. In januari vertrekken de ML-ers naar Noorwegen om de mariniers daar te in strueren tijdens de komende koud-weertraining. Want zij zijn ook nog eens ski-instruc teur. 200 km skiën Tijdens hun opleiding daar voor hebben ze in groepen van vier vaak ettelijke honderden kilometers op de ski afgelegd in het ijskoude Noorse winter weer, met alleen een rugzak met het hoogstnoodzakelijke bij zich. Het slot van die oplei ding vormt de long-range-pa- trol: een race van 200 kilome ter op de ski's, waarbij ze per radio of via burgeragenten op drachten krijgen. Aan het einde daarvan volgt dan weer de onvermijdelijke ondervra ging. Op het moment dat de li chamelijke weerstand het laagst is worden ze geblin- doekt en geïsoleerd met alleen de gillende ruis van radio als metgezel. Als ze het onder die omstandigheden toch laten af weten is de cursus onverbid delijk ten einde. Aangezien Noorwegen zich door zijn bijzondere geografi sche positie ten opzichte van de Sovjet-Unie heeft vastge legd geen buitenlandse troe pen langer dan drie maanden per jaar op zijn grondgebied toe te laten, moet het bergbe klimmen en de bergmarsen worden beoefend in een ander gebied waar de omstandighe den het meest identiek zijn. Het gebied ten noorden van Glasgow lijkt met zijn ruw bergachtig terrein, de drassige delen op lagere hoogten en veel regen veel op de herfst en voorjaar van Noorwegen. Witte plekken Vooral de regen vormt voor de marinier een steeds terug kerende bron van ellende. Voor het droog blijven bestaat uitstekende beschermende kleding, die echter geen vocht naar buiten laat als tijdens lange marsen het lichaam be gint te zweten. Dat betekent dat als de bivak wordt opge slagen de kledingstukken in de piepkleine tentjes op de een of andere manier weer ge droogd moeten worden. Het te lang dragen van natte kleding, vooral sokken, betekent on herroepelijk ellende: witte plekken op de huid waarschu wen dat er iets fout gaat. Waterdichte tenten en v.d.M.: Mag ik U een pilsje aanbieden en een vraag stellen O'Mill: Altijd and round the clock v.d.M.: Ober, twee pils! en wat ik U vragen wou isofU gelooft dat er mensen zijn die meer kunnen dan de goden O'Mill: Nee, want de goden zijn per definitie almachtig en kunnen alles wat de mensen kunnen plus nog wat geen mens kan. v.d.M.: Verkijk U niet op die almacht van de goden want er is nog nooit een god geweest die een vierkante cirkel kon tekenen of eergisteren nog eens laten gebeuren over morgen. Veel dingen zijn nu eenmaal 'godsonmogelijk'. O'Mill: Akkoord, maar dat zijn ze dan ook voor mensen. v.d.M.: Nu mijn echte vraag: Gelooft U dat een god zelf moord kan plegen O'Mill: Ik geloof wel dat hij dat kan in het onvoorstelbare geval dat hij het zou willen. v.d.M. Ik weet met zekerheid dat hij dat niet kan. O'Mill: Dank je, ober. ProostOp je gezondheid, maar dat je dat weet, en met zekerheid nog wel, maak je mij niet wijs. v.d.M.: Wedden dat ik U het bewijs kan leveren O'Mill: Wedden Waar wou U om wedden v.d.M.: Wie verliest rekent af! O'Mill: O.K. Ga je gang en bewijs mij dat god geen zelf moord kan plegen. v.d.M.: Om er een eind aan te maken moet er een begin zijn geweest en god is toch niet geschapen ofwel O'Mill: Nee, god is niet geschapen, god is altijd geweest. v.d.M.Juist, god heeft begin noch eind. Begin en eind zijn tijdstippen. Stippen in de tijd en god is niet in de tijd. God staat boven en buiten de tijd, die Hij zelf, gelijk met de rest van de wereld, heeft geschapen. Hij kan er dus geen eind aan maken. Goden kunnen geen zelfmoord plegen. Mensen wel en ze doen het ook, van de simpelste ziel tot de grootste denker. Daar heb je dus iets wat mensen kunnen en goden niet. Ober, meneer wou even afrekenen Een 'mountain-leader' geeft instructies aan een zwaarbepakte marinier tijdens een bergaf- daling in de natte Schotse hooglanden. - fotoanp slaapzakken lijken onder deze omstandigheden een normale aanwezigheid. Veel mariniers klagen er over: na verloop van tijd verliest het materiaal zijn waterdichtheid, met alle ge volgen van dien. Vaak lossen de mariniers die problemen op door van hun eigen geld betere spullen te kopen. Dat loopt uiteen van honderden guldens dure slaapzakken tot een te- fal-pannetje dat gemakkelijk schoon te houden is. Zeker de ML-ers besteden voor bedra gen tot soms 2500 gulden aan eigen, beter materiaal. Voor generaal Rudolphie, die met een delegatie enkele dagen zijn troepen te velde be zocht, is dit onder meer aan leiding om nog eens zijn ver langen naar voren te brengen op tijd over nieuw materiaal te kunnen beschikken. „De mannen moeten met veel van hun uitrusting te lang doen. Als slijtage is geconstateerd moet vervangend materiaal op de plank liggen. Nu duurt het door lange procedures wel tot twee jaar alvorens er nieuw materiaal komt." Reorganisatie Generaal Rudolphie denkt dat op het ministerie van De fensie in Den Haag niet goed wordt onderkend dat het bij de marniers om de aanschaf van relatief kleine hoeveelhe den gaat en dus relatief ge ringe bedragen. Dat komt vol gens hem ten dele omdat er te weinig mariniers bij de cen trale organisatie zijn ge plaatst. Binnen het marine- beleidsapparaat en de centrale defensie organisatie zitten momenteel ongeveer twaalf mariniers. Dat aantal wil Ru dolphie in de komende jaren verdrievoudigd zien. Bezwaar is dat de sterkte van het korps gebaseerd is op operationele functies en er eigenlijk geen mensen voor beleidsfuncties gemist kunnen worden. Via een reorganisatie moeten die functionarissen vrijkomen, waardoor de eenheden na tuurlijk wel minder kader krijgen toegewezen. 'Onuitstaanbaar' is het enige woord dat de generaal heeft voor de al maanden du rende ellende met de betaling van salarissen en toelagen van de mariniers. Was die ellende eerst te vinden bij lucht- en landmacht toen hun salarisbe taling enkele jaren geleden werd geautomatiseerd, nu dit jaar de betaling van de marine ook is geautomatiseerd, krij gen zij de volle laag. Zo zijn de toelagen van de koud-weeroe- fening in Noorwegen van ja nuari dit jaar nog steeds niet binnen en komen ook andere toelagen niet juist op de sala risrekeningen binnen. Via het verstrekken van voorschotten wordt die ach terstand iedere maand wel enigszins glad gestreken, maar de marinier weet nog steeds niet precies waar hij nu recht op heeft. Of die situatie binnen afzienbare tijd wordt opgelost is een grote vraag. Staatssecretaris Hoekzema van Defensie, belast met per soneelszaken, heeft de belan genvereniging van marine personeel VBZ enige tijd gele den na vragen daarover laten weten dat hard wordt gewerkt aan oplossing van de be staande problemen. Generaal Rudolphie denkt echter 'met beide benen op de grond staande' dat er zeker nog een jaar voorbij gaat voordat alle ellende voorbij is. „En dat ter wijl juist dit de verbinding vormt met het gezin, de ach terban van de mannen.'" Tenslotte haalt Rudolphie nog eens uit naar de huidige regeling voor inhouding voe ding en huisvesting. Mariniers die zijn geplaatst aan boord van schepen vallen niet onder die regeling, waarbij een deel van het salaris wordt inge houden voor genoten voeding en huisvesting. De aan land geplaatste mariniers, en dus ook de oefenende mariniers in Schotland, krijgen echter wél een inhouding wegens genoten voeding en huisvesting. Ge zien de omstandigheden waar onder de mariniers in Schot land oefenen, meent Rudol phie dat die inhouding niet zou moeten gebeuren. Hij heeft geen aanwijzingen dat een dergelijke wijziging 'eraan zit te komen'. „Dat vergt een an dere opinie van de politieke leiding." De voeding in het Gareloch head training camp waar de mariniers zijn ondergebracht in nissenbarakken die nog uit de Tweede Wereldoorlog stammen, noemen zij zelf voortreffelijk. Anders is het met de huisvesting daar. We gens gebrek aan ruimte slaapt een deel in grote legertenten, 'wel gezellig maar niet be paald comfortabel'. Wanneer de mariniers voor meerdere dagen op mars gaan is inhouding voor voeding en huisvesting een moeilijk te be grijpen regeling. De voeding bestaat dan uit in water op te lossen geconcentreerde droge voeding dat onder primitieve omstandigheden in of net bui ten de tent op een klein bran- dertje moet worden klaar ge maakt. Als enkele tientallen mariniers uren bezig zijn ge weest om een uit boomstam men en takken gemaakt nood- onderkomen te bouwen, waar kampvuren zorgen voor warmte, moeten uitgezette vallen zorgen voor voedsel. Padvinderachtig Het lijken padvinderachtige taferelen, maar de wetenschap dat aan het bouwen van die noodonderkomens voor de mariniers levensbehoud bete- kent en dat ze vlak daarvoor marsen van tientallen kilome ters achter de rug hebben met op hun rug nog eens een rug zak van vaak 30 kilo, plaatst de aanblik weer in zijn juiste verhouding: geharde mannen die onder de meest tergende omstandigheden gewend zijn hun taak uit te voeren, waar ook ter wereld. „Het 'Esprit de Corps', dat was het gevoel dat tastbaar aanwezig was bij de man schappen. Daarnaast had ik niet verwacht dat mensen zo afgeknepen kunnen worden zoals ik nu gezien heb." Schout-bij-nacht Tichelman, de plaatsvervangend com mandant van de marinestaf, is vol lof over de mariniers waar hij als marineman nu eens uit gebreider mee heeft kennis gemaakt. Dat maakte hij ook met de problemen over met name de slaapzakken. „Dat probleem neem ik mee naar Den Haag", zo hield de schout bij-nacht de manschappen in de kantine voor toen hij hun tijdens het bezoek toesprak. Toezeggen deed hij verder niets. „Ik beslis niet in mijn eentje over dit soort zaken. Ik wilde dat ik het kon, want dan hadden die jongens bij wijze van spreken morgen al die nieuwe slaapzakken." Dat is eigenlijk wat de ma riniers toch verwachten van een bezoek van 'sterren en balken', van hoge militairen. Volgens VBZ-secretaris Hans- sen, die samen met zijn opvol ger ook deel uitmaakte van de delegatie, staan de mariniers heel sceptisch tegenover der gelijke bezoeken. Ze moeten daarvoor een extra inspan ning leveren, terwijl ze zo langzamerhand wel weten dat daar weinig tegenover staat. „Ze zitten nu al maanden met die geschiedenis van de niet- kloppende toelageregeling, waar snel wat aan veranderen moet want het is niet bepaald bevorderlijk voor hun motiva tie. Als ze maar op korte ter mijn een opkikkerlje konden krijgen, zoals bij voorbeeld de boodschap dat het tefal-pan- netje van rijkswege verstrekt zou worden, dan weten ze ten minste dat hun extra inspa ning niet voor niets is geweest. Zelfs dat kan er blijkbaar niet vanaf", verzucht Hanssen. Desondanks is hij toch tot de conclusie gekomen dat de manschappen goed gemoti veerd waren. Toen ik de voorpagina van uw dagblad van 18 nov. jl. zag viel mijn mond open van verbazing. Dat u zoiets op de voorpagina durft te publice ren schetst op zijn minst mijn verbazing. Ik kan eigenlijk beter zeggen dat ik op dat moment bijna ont plofte van woede. Ik kan niet begrijpen dat een jour nalist zomaar een stervend meisje op foto kan vastleg gen i.p.v. zijn uiterste best te doen om dit meisje van de dood te redden. Ik geloof dat bij dat soort lui (die bij mijn mening de titel mens niet waardig zijn) alleen het ar tikel op de voorpagina telt. Natuurlijk heb ik begrip er voor dat u er niets aan kan doen dat zo'n fotograaf zoiets gruwelijks vastlegt op de gevoelige plaat, maar het levensgroot plaatsen van deze foto getuigt natuurlijk wel van uw mening t.a.v. zo'n situatie. Het enige wat ik hoop is dat u dan toch tenminste uw eigen journa listen motiveert om bij zo'n situatie te helpen in plaats van er een sensatieverhaal van te maken, want ik ge- loof dat ik niet met zulke mensen zou kunnen of wil len werken. Breda Ben van Schijndel Zuid-Afrika is een van de weinige landen ter wereld waar de struisvogel inheems is. De witte Zuidafrikanen schijnen een van de gewoon tes van deze merkwaardige loopvogel te hebben overge nomen. De kop gaat diep in het zand en ze doen alsof er niets aan de hand is. Toen er pas een bom ontplofte in een van de duurste hotels van Zuid-Afrika, het Johannes burg Carlton, reageerde de firma er tegenover op met het omlaag doen van de zon wering. Dan zie je er inder daad niets meer van. De pers besteedde in de eerste week na de afkondiging van de noodtoestand nog veel aan dacht aan zaken als de Franse diplomatieke stap pen, de veroordeling van Botha in de Verenigde Na ties en de aantallen arresta ties en doden, maar het lijkt aan de 'gewone blanke' voorbij te gaan. Sinds kort mogen er geen beelden meer van de onlusten tegen apart heid gemaakt worden. Op deze manier probeert het apartheidsregime in Zuid- Afrika het buitenland te 'blinddoeken' voor de toe stand daar in Zuid-Afrika. De 'gewone blanken' reage ren zo: 'Ik moet maandag weer naar mijn werk' en 'al brandt er een heel township (zwart woongebied) af, ik heb er geen last van'. Voor velen is er ook een gevoel van 'déja vu', 'in 1960 (Shar- peville) en in 1976 (Soweto) wed er gezegd dat het einde van de apartheid nabij was, het zal ook deze keer wel overwaaien', zo sust men zichzelf in slaap. De Afri- kaanstalige krant Sunday Report vond op 28 juli de bokswedstrijd om het ju nior-wereldkampioenschap al weer belangrijker dan de noodtoestand en haar En gelstalige pendant, de Sun day Times, besteedde op die dag een kwart van de voor pagina aan de overpeinzin gen van een 'Zuidafrikaans mannelijk topfotomodel', die een affaire met de met aids besmette Rock Hudson zou hebben gehad. Maar niet al leen de collaborateurs van de apartheid in Zuid-Afrika doen alsof er niets aan de hand is, ook de regeringen in het Westen tonen hun onwil om Zuid-Afrika echt onder druk te zetten om de apart heid af te schaffen. Bisschop Desmond Tutu had het grootste gelijk toen hij zich afvroeg wat de reactie van het Westen zou zijn geweest (hij noemde met name de Amerikaanse president) als de achthonderd mensen die afgelopen maanden omkwa men door het apartheidsge- weld blank zouden zijn ge weest. Terneuzen A. Mardenborough De dag begon. Het matras, waar ooit dertig jaar garantie op heeft gelegen, lijdt aan rela tieve bodemdaling. Het zal nu snel een skischans worden, door aardverschuivingen. Het spiraal, zo zong een lang verge ten dichter, zingt als een wiele waal. Eerst krijgen we, in een schrijnend moment van verval, nog het stadium waarin het ma tras een zacht ondulerend land schap wordt. De dag begon met een lach uit een kuil en toen de nacht was ingetreden beklom men wij het heuvellandschap in de ban van een opmerkelijke vrolijkheid, die niet was aange waaid uit de wijngaarden, maar die het gevolg was van woon- textielwerkers, die op vloeren en trappen een bekleding had den geplakt. Naarmate de avond vorderde geraakten we zo üjp (in de zin van niet goed snik) als lijmsnuivers. De dag begon dus goed. Er kwam een timmerman om als een kleermaker in hout de vloe ren te verstellen en terwille van hem moest ik de hoge, brede boekenkasten omvatten alsof het omvangrijke vrouwen wa ren waarmee ik een houterige dans ging uitvoeren. De vier kante wijven gingen op mijn te nen staan en er schoten ballei- nen los uit de houten korsetten die gemeen tegen mijn knie schijven sloegen, alsof ik de hand had gelegd op een verbo den plek. Ze hadden de allure van kippenhokken en zo lieten ze zich wegwalsen over de kale vloer. De beloning bleef niet uit: ik vond een boekje met de titel: 'The April Game', dat een jaar of twaalf geleden door een Amerikaanse belastinginspec teur onder de schuilnaam Dio genes is geschreven. Deze Dio genes geeft gewone belasting betalers, die geen uitgetreden inspecteur in dienst kunnen ne men, lessen hoe zij zonder kwetsuren uit de martelkamers van de 'zachte gestapo' kunnen komen. Hij is een bekwaam cartograaf, die de grenspalen slaat tussen het duistere land van de ontduiking en het kroondomein van de ontwij king. De dag werd steeds mooier. De timmerman hamerde als Noë, zonder op te zien naar de dreigende samenpakkende wol kenvelden, het grauwende zwerk, waaruit de zondvloed zou nederdalen. Hij weerlegde de Wet van Parkinson (werk zwelt op om de beschikbare tijd te vullen) en hij ontkrachtte de Wet van Murphy, volgens welke iets dat fout kan gaan garandeerd de mist ingaat wel op het ongelukkigst deni bare moment. Hij heeft snel werkt en geen enkele onder vloerse leiding geraakt. Hi bleek een uiterst competen man en voldeed dus ook al nie aan het 'Peter Principe' (ge noemd naar Laurence Peter dat zegt: „In een hiërarchisch; structuur wordt elke employ opgezogen naar zijn eigen njj veau van imcompetentie." Volgens die hiërarchiologii sche denkwijze van Laurem Door Bert van Velzen Peter had de competente tim] merman allang een ïnconip; tente aannemer moeten zijn oil iets buitengewoon voornaam bij het staatsbouwbedrijf. Mai wel incompetent. Het werk in deze wereld wordt not steeds geleverd door werkers! die nog niet naar hun niveau) van incompetentie zijn klommen. Op den duur zafa het werk door incompetent worden gedaan, als iedereen! zijn plaats heeft bereikt, beste levenshouding is overijl gens die van de zogenaamde creatieve incompetenten, dl onder valse voorwendselen prol moties ontlopen ten behoed] van een gelukkig leven. De dag werd vrolijk. Ik zeial dat we zo lijp als lijmsnuiverjl het matrassige heuvelland zijl ingetrokken. Twee jongeman! nen, sterk als beren en m| klauwen waarmee ze stenti konden verpulveren hadden! lak aan Murphy, Parkinson el Peter, 'onze vloeren en trappel beplakt met een lijm waarmefl je een olifant aan een bom stronk kunt hechten voor I leven. De dampen waarin werkten waren explosief; waren verondersteld tijdens h werk niet te ademen. Hun plail middel bevatte tolueen, het gi| waarvoor men het land wil a graven. „Over een paar pa! zijn jullie kromgetrokken oudl rochelende mannetjes", zei il „Ach", zo gaf een van hen itl antwoord, „we zijn al geschut feld." Staan zij buiten de wet" üllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli l| beta lings wijze. rente vast gedurende af- sluit- provi- sie in rentepercentages met gemeente garantie zonder gemeente garantie opgave bank werke lijk opgave bank werke lijk Annuïteiten- hypotheken A.B.N. M/A M/A M/A M/A M/A M/A M/A Var. 1 jr. 3 jr. 5 jr. 7 jr. 10 jr. 15 jr. 1.5 1.5 1.5 1.5 1.5 1.5 1.5 7.0 7.1 7.5 7.7 7.9 7.9 8.2 7,39 7,50 7,93 8,15 8,36 8,36 8,69 7.2 7.3 7,7 7,9 8.1 8,1 8.4 7,61 7,71 8,15 8,39 8,58 8,58 8,91 Amro bank M/A M/A M/A M/A var. 2 jr. 5 jr. 7 jr. 1.5 1.5 1.5 1.5 7.2 7.7 7.9 7,61 8,15 8,36 7.0 7,4 7.9 8.1 7,39 7,82 8,36 8,58 Centrale Volksbank M/A M/A 2 jr. 5 jr. 1 1 6,9 7,4 7,23 7,77 7.1 7,6 7,44 7,98 Direktbank/ NCB bank M/A M/A M/A 1 jr. 3 jr. 5 jr. 1 1 1 6,9 7.3 7,5 7,23 7,66 7,87 7,1 7.5 7,7 7,44 7,87 8,09 Grenswissel kantoren/CDK M/A M/A HJ/A HJ/A 1 jr. 5 jr. 1 jr. 5 jr. 1 1 1 1 7,0 7,5 7,2 7,7 7,34 7,87 7,43 7,96 7.2 7,7 7,4 7.9 7,55 8,09 7,64 8,17 Hypotheekf. Noord-Br gemeenten M/A M/A M/A M/A M/A 5 jr 10 jr. 15 jr. 30 jr. renterust 1.25 1,25 1,25 1 25 1.5 7.6 7.9 8.1 8,4 7.7 8,11 8,44 8,65 8,98 8,25 7.6 7,9 8.1 8,4 7.7 8,11 8,44 8,65 8,98 8,25 Van Lanschot/ Woon- opstart fonds Holland1* M/V M/V M/V M/V M/V M/V var. var. 1 jr. 2 jr. 5 jr. comfort 1.5 1.5 1.5 1.5 1.5 1.5 6.5 6.7 6,9 7.5 7,5 7.01 7,23 7,43 8,10 8,10 6.9 6.5 6,9 7,1 7.7 7,7 7,34 6,91 7,34 7,56 8,22 8,22 NMB M/A M/A M/A M/A 1 jr. 3 jr. 5 jr. 7 jr. 1.5 1.5 1.5 1.5 7.0 7,5 7.7 7,9 7,39 7,93 8,15 8,36 7.2 7,7 7.9 8.1 7,61 8,15 8,36 8,58 Postgiro en Rijkspost spaarbank M/A M/A M/A 2 jr. 5 jr. 7 jr. 1 1 1 7,0 7,5 7,7 7,34 7,87 8,09 7,2 7.7 7,9 7,55 8,09 8,31 RABO (adv M/A M/A M/A M/A HJ/A HJ/A HJ/A HJ/A var. 3 jr. 5 jr. stabiel var. 3 jr. 5 jr. stabiel 1,25 1,25 1,25 1.25 1,25 1,25 1,25 1,25 7,1 7,4 7,6 7,8 7.3 7,6 7.8 8,0 7,42 7.74 8,01 8,23 7,57 7,88 8,09 8,30 7.3 7,6 7,8 8,0 7,5 7,8 8.0 8,2 7,63 8,01 8,23 8,44 7,77 8,09 8,30 8,51 RABO (hypo) M/A M/A HJ/A HJ/A 3 jr. 5 jr. 3 jr. 5 jr. 1.5 1.5 1.5 1.5 7,4 7,6 7,6 7,8 7,82 7,98 7,91 8,12 7,6 7.8 7.8 8,0 7,90 8,25 8,12 8,33 Verenigde spaarbank M/A M/A M/A M/A Zz jr. 3 jr. 5 jr. ideaalr. 1 1 1 1 7.1 7.2 7.5 7,4 7,44 7,55 7,87 7,77 7.3 7.4 7,7 7.6 7,66 I 7,77 8,09 7,98 Westl. Utr. st. standaard standaard no-risk lage lasten interim 4e kw 85 budg. M/V M/V M/V M/V M/V M/V KW/A 2 jr. 5/9 jr. 10/15 jr. 5 jr. 7 jr. 1 jr. var. 1.5 1.5 1.5 1.5 1.5 1.5 •1.5 7,0 7,7 7,9 op 6,9 8.3 7,55 8,32 8,54 aanvr. 7,45 8,74 7.2 7,9 8,1 op 8,1 6,9 8.3 7,77 8,54 8,76 aanvr 8,61 7,45 8,74 Leven hypotheken Centr. Beheer M/A 5/10 jr. 15/20 jr. 7.8 7.9 8,08 8,19 7.8 7.9 8,06 I 8,19 1 Levensverz. aangesl.bij NVL M/A M/A 5/10 jr. 15/20 jr. 7.8 7.9 8,08 8,19 7.8 7.9 8,08 1 8.19 1 Nationale Nederlanden M/A M/A 5/10 jr. 15/20 jr. 7.8 7.9 8,08 8,19 7.8 7.9 8.08 I 8,19 I Door Jan Bouwmans ROME - Op zc node zijn bisscl altijd per cU broederlijk Rangen en stai op zichzelf al ie werpelijks in kerk - zijn dan, denken, uitgeb. En zonder drinken de kar en de bisschop pauze met elka; wel een kopje kc Maar geloof niet dens de vergader! in de synodezaal schop naast de ka mag zitten. Daar rang en stand we lijk. De deelnemers zitte halve cirkel. Vooraan kardinalen, in volgor rang, want kardinaler in drie soorten. Da< zitten dan de aartsb pen. De gewone biss zitten op de achterste De laatsten zullen de zijn, maar niet in Romt Voor het front van c devaders is de voorzitl geplaatst met links er aan aparte tafels het riaat. In het exacte mid van dit alles, tussen ters en kardinalen-bi pen in, zit paus Johann lus II. Zijn plaats in d dezaal toont de synod meteen de (machts)pos de paus in de Roomse 1 dat is de bedoeling is. van rekening kan de verstandigheid buite schouwing gelaten - al gesties en wensen van node met één armgebr van VERA1 investeert u op verantw wijze aan uw woning. I nestraaltje is voldoendi behaaglijk "buiten" te z vier seizoenen lang. Bc dien is zo'n veranda vo ledig lichtdoorlatend fungeert als een prima isolatiebuffer. Uitvoerin aluminium en hardhout Alles op maat gemaakt Van onze coi BRUSSEL - Zonder het roep van de oppositie t Martens gisteren in zij opnieuw bijzondere v nieuwe ploeg aangekom Het debat over die v kader van de gehele re niet eerder plaatsvinde woensdag, omdat Marte op de Europese Top, di< gehouden wordt. Regei vraag om bijzondere ma zullen ondanks kritiek der meer aanvaard wor heid van christen-demo regering geen strobreed De bijzondere machte nodig om de snelheid Vi bevorderen, doelend op sche parlement weinig soms een hele regering! vorens dat parlement zie Het kabinet-Martens mier absolute voorrang van het sociaal-economi Friesch-Groningse met gemeentegarantie 1.5 afsluitprov®' Hypotheekbank zonder gemeentegarantie 2 afsluitprovisie M/A maandbetaling achteraf HJ/A halfjaarbetaling achteraf M/V maandbetaling vooraf KW/A kwartaalbetaling achteraf De rente-ontwikkeling op de hypothekenmarkt laat een wat stabieler beeld zie!11 Ten opzichte van vorige week zijn de tarieven onveranderd. J Copyright „Vereniging Eigen Huisj l lzoeken ei op zich al lastig genoe voor u meest gunstij komt daar dan meesta Dan is het goed om te NVM-makelaar ook d hypotheken. En dat 1 geheel vrijblijvend var Zonder dat u dat iets k makelaar rekent u hypotheek verantwot inkomen. Hij adviseert van het Stappen-plai hypotheek het best N1 Ook v

de Stem | 1985 | | pagina 4