IKO: onnodig lijden bij kankerpatiënten Europa >ppositie )ere|yd Aantal patiënten artsenpraktijk loopt snel terug stoppa gesgSj van gooi Kabinet wil onbetaald verlof beide ouders BEZWAREN LEIDEN NIET TOT HERZIENING Boroboedoer in Arnhem PAUSKRUIS Geen 'aanrecht-effect' Afstoten kerntaken komt slecht uit T5 PAGINA 2 ZATERDAG 30 NOVEMBER 1985 BINNENLAND T28 PAGINA 3 Kritiek Fusie maakt pwekking an stroom oedkoper Selectieve itv bij ^ilips niet uitgesloten 3EELD OP E STEM COMMENTA AR HUUR GEÏND VOOR LEGE WONINGEN DEN HAAG - De bezwaren van de NAVO te gen het afstoten van twee kerntaken (de F 16 en de Orion) geven het kabinet geen aanlei ding zijn 1-novemberbesluit te herzien. Meer nieuwe hypotheken Keuze uit meer dan 75 slaap- en jeugdkamers Zondags open slaapkamerspecialist SOEPELER ZWANGERSCHAPSVERLOF Of en zo ja hoe de Slaven- >urg-affaire verder loopt, is ïog onduidelijk. De Hoge üaad heeft de zaak in feite erug verwezen naar het Ge- •echtshof in Amsterdam. De jetekenis voor de fraudebe- !trijding in het algemeen is x>k nog moeilijk vast te stel en. Het belang van het be wuste artikel 51 verschilt /an geval tot geval. Interessant is in dit ver and de zaak tegen de top van de Verenigde Spaarban ken. Tegen de voorzitter van de Raad van Bestuur van deze bank en tegen elf an dere directeuren wordt een gerechtelijk vooronderzoek ingesteld. De FIOD deed in oktober vorig jaar invallen in het hoofdkantoor en een aantal bijkantoren van de Spaarbank. Gebleken is vol gens justitie dat ongeveer 500 spaarders de bank twintig miljoen zwart geld hadden toevertrouwd onder valse namen. Ook hier is het ver weer dat de top dergelijke praktijken al geruime tijd geleden heeft verboden. NIJMEGEN (ANP) - Onbe kendheid met de huidige, gea- lanceerde medische mogelijk heden op het gebied van pijn- behandeling bij kankerpa- liënten en het ontbreken van een aanpak die zich, behalve op het lichaam, ook op de geest richt, maakt dat deze patiën ten vaak onnodig pijn lijden. Omdat pijnbeleving van een patiënt met kanker niet alleen gekleurd wordt door zijn li chamelijke situatie, maar ook door sociale en emotionele fac toren, is een meer integrale, op heel de mens gerichte benade ring noodzakelijk. Dat stelt het Integraal Kan kercentrum Oost (IKO) in Nij megen, dat in het kader van zijn vijfjarig bestaan zaterdag een symposium wijdt aan 'Pijnbehandeling bij kanker patiënten in een breder per spectief'. Het IKO stelde on langs, als eerste van de acht kankercentra in ons land, een speciale consulent pijnbestrij ding aan. Volgens directeur dr. A. van der Linden van het IKO is uit een recent onderzoek in een Nederlands kankerziekenhuis gebleken dat bij meer dan de helft van de daar behandelde kankerpatiënten met pijn, de behandeling voor verbetering vatbaar is. „Medische moge lijkheden worden nog onvol doende benut en aandacht voor een meer integrale bena dering van pijnbeleving bij kankerpatiiënten is er nauwe lijks", aldus Van der Linden. Volgens hem is veel verbe tering te verwachten als art sen bij de behandeling van pijn nauw samenwerken met andere hulpverleners, zoals psychologen, ontspannings therapeuten, wijkverpleeg kundigen, diëtisten en pasto res. „Ook wordt steeds duide lijker dat de alternatieve ge neeswijzen soms een bruik bare aanvulling op de behan deling kunnen geven", aldus Van der Linden. trale Bank. Dit voorstel is door de ministers van Finan ciën al met een forse haal van tafel geveegd. Ze zijn veel te bang dat de rol van hun nationale centrale ban ken teveel in het gedrang komt. De verdragswijziging zou ook de Europese politieke sa menwerking van de EG-lid- staten, inclusief de politieke en economische aspecten van het veiligheidsbeleid moeten vastleggen. Maar een recent Frans voorstel voor het creë ren van de 'Europese Unie' heeft ook hier voor verwar ring gezorgd. Dat voorstel houdt globaal in dat het to taal van zowel de economi sche als de andere betrekkin gen tussen de EG-lidstaten door die 'Europese Unie' ge regeld wordt. De Fransen willen daartoe een 'Raad van de Unie' (de staat- en rege ringsleiders) in het leven roe pen waardoor de Europese topconferenties geïnstitutio naliseerd zouden worden. De Franse plannen die verder voorzien in het creë ren van een secretariaat-ge neraal (om de Raad van de Unie bij te staan) plus nog eens een secretariaat voor de politieke samenwerking zijn minister Van den Broek voorlopig wat te dol. Hij le verde er dinsdag in Brussel dan ook forse kritiek op. „Ik wil best voortgang naar een Europese Unie. Maar de Fransen ondernemen nu een vlucht naar voren die door de inhoud van hun plannen niet gedekt wordt. Een Europese Unie zal op den duur het to taal van de betrekkingen tussen de EG-lidstaten zeker moeten regelen. Maar de Franse voorstellen zoals ze er nu liggen brengen de huidige EG-structuren duidelijk in gevaar", aldus de minister. De ministers van Buiten landse Zaken doen'in het ko mende weekeinde een laatste poging om het eens te worden over voorstellen die dan maandag bij de Europese topconferentie moeten wor den ingeleverd. Als dat mis lukt, of als de staat- en rege ringschefs niet tot besluiten komen, moet men volgens veel EG-lidstaten zo'n mis lukking dan maar accepte ren. Dan is_ de gehele 'ver dragswijzigingexercitie' voor jaren van de baan, aldus di plomaten in Brussel. De laat ste optimisten in de EG zijn van mening dat bij de top in Luxemburg volgende week toch besluiten zullen worden genomen. Maar zelfs zij gelo ven dat zulke besluiten niet meer dan een 'minipakketje' zullen omvatten. (ANP) |EN HAAG (ANP) - De mi- jsterraad heeft ingestemd iet een wetsvoorstel van mi jster Van Aardenne (Econo- ïische Zaken) om de produk- iekosten van de elektriciteits- pwekking te drukken. Er zul- :n drie tot vijf produktiebe- rijven komen door fusies tus- en de bestaande bedrijven. De overkoepeling van de llroducenten, de SEP, zal de pgewekte elektriciteit afne- len en tegen een landelijk eldend tarief leveren aan de istributiebedrijven. Een op- issing voor het probleem dat ommige (gemeentelijke) dis- ibutiebedrijven door een oge tariefstelling winstne- lingen bereiken om begro- ngsgaten te dekken wordt in et wetsontwerp niet opgelost, bevestigde een woordvoer- er van het ministerie van .conomische Zaken desge- Taagd. Wel mag van de nieuwe wet, laarover de raad van State og advies moet uitbrengen oordat de Kamer zich erover sl buigen, worden verwacht at de grote tariefsverschillen eleidelijk zullen verdwijnen. Ie gemiddelde kosten zullen orden gedrukt door zoveel logelijk opwekkingsvermo- en te benutten in centrales ie tegen de laagste produk- ekosten werken. IINDHOVEN (ANP) - Een se- tctieve vorm van verder- aande arbeidstijdverkorting lij Philips is niet uitgesloten, oorwaarde daarbij is wel, lat de mensen die minder rerken ook minder verdienen. Dat viel op te maken uat een liscussie tussen mr R. de Lan- ;e, directeur Centrale Sociale lector van Philips en dr B. de ,;ries, fractievoorzitter van iet CDA in de Tweede Kamer, ijdens een werkbezoek van DA-politici aan zuid-oost irabant. Uit een onderzoek van Phi- ips blijkt volgens De Lange, lat de invoering van de 38- ïrige werkweek bij Philips al- een maar een positief effect leeft gehad in de produktie- lectoren. Voor de hoger opge- eiden heeft de invoering van atv slechts hinder opgele- 'erd, zo blijkt uit het onder- loek. De resultaten van het on- ierzoek van Philips worden 'olgende week bekend ge naakt. Mr De Lange zei ilechts een tip van de sluier te lebben willen oplichten. lertekend waarin op een on- erzoek naar het legeroptre- g Priok werd aangedrongen. :ns dat proces waren storm- etuigeverklaring van de be- che dissident Ali Sadikin be- Soeharto van woordbreuk, eraal en ex-gouverneur van Soeharto zich niet had ge- belofte het land constitutio- ;de de regering ook van een rstelling van zaken rond het Tandjung Priok. Honderden chtzaal en nog verscheidene buiten via luidsprekers het juichten en klapten toen Sa- enis aflegde. leerde ook het proces tegen j omschreef als een strijder icipieel mens. Dharsono was 8 secretaris-generaal van de atie van Zuidoost-Aziatische Sadikin heeft de regering idien veel te danken aan ls bevelhebber van de Sili- west-Java in '65 steun gaf lowel Dharsono als Sadikin oeharto maar werden aan de ze openlijk kritiek leverden sbeleid. Sadikins' getuigenis' nk bood hem een zeldzame r openbare kritiek op de re- Kabinet negeert NAVO Ambassadeur Waloejo Soegito van Indonesië heeft het verzorgingstehuis Bronbeek in Arn hem een model van de Boroboedoer-tempel geschonken. Het kunstwerk werd in ontvangst genomen door brigade-generaal W. Epke. - fotoanp (ADVERTENTIE) Joannes Paulus II reist onvermoeibaar als een ware apostel-missionaris over de wereld om Christus te brengen. In zijn hand draagt hij onafscheidelijk zijn kruisstaf. Een verkleinde copie(14cm) door hemzelf gewijd sturen wij U gratis toe (één per adres). Levertijd ±2 maanden. Uitsluitend schriftelijk (niet telefonisch) via postbus 75 6040 AB Roermond. rrrissiebum SU Roermond ACTMTHTEN CENTRUM VAN HET BISDOM (ET aantal kinderen per gezin stijgt weer en daarmee het aantal lehuwde vrouwen, dat aan de rol van moeder en huisvrouw de roorkeur geeft - tijdelijk of blijvend - boven een werkkring bui tenshuis. Mede als gevolg daarvan komen er op de arbeidsmarkt Haatsen vrij en daalt het aantal werklozen. Hier is sprake van een opmerkelijke ontwikkeling. De laatste lecennia is het aantal kinderen in Nederland sterk teruggelopen, 'elen waren - in de ban van het doemdenken - van oordeel dat te toekomst er te dreigend uitzag om er kinderen aan bloot te stellen. Ook de kinderen-zijn-hinderen-theorie deed in de hoogtij- lagen van de 'ik'-cultuur uitvoerig opgeld evenals natuurlijk de sterk gewijzigde opvattingen over huwelijk en gezin. En dan nu te ommekeer. Er moet in de gezinnen de laatste tijd ook over an- lere zaken zijn gesproken dan over de plaatsing van kruisraket ten. Het is naar onze mening nog veel te vroeg om aan de stijging ran het geboorte-cijfer al verreikende conclusies te verbinden. geldt zowel ten aanzien van de oorzaken ervan als de moge- ijke gevolgen. Vast staat al wel, dat de stijging van het kindertal «et hoeft te betekenen, dat jonge vrouwen weer aan het zogehe en 'aanrecht-effect' overgeleverd zullen worden. Zowel van de iverheid als van het particuliere bedrijfsleven mag een zodanige lexibiliteit worden verwacht dat gehuwde vrouwen, die vanwege te opvoeding van hun kinderen enige tijd aan het arbeidsproces onttrokken zijn, daarin later, als zij dat wensen, weer opgenomen kunnen worden. Het 'verzorgingsverlof' voor vrouwen die in het onderwijs werkzaam zijn, verdient in dit verband nadere overwe ging. Daar komt bij, dat er door de ontwikkeling van de techniek voor van functies nieuwe mogelijkheden zijn om, al dan niet in deel- 1, van huis uit te blijven werken. Computers en beeldschermen «eden hier aantrekkelijke perspectieven, vooral voor vrouwen, tegoed geschoold zijn. 'Huiswerk' zal hoogst waarschijnlijk een iieuwe inhoud krijgen. Nederland behoort tot de meest overbevolkte landen ter we- reld. Ook dit aspect mag, nu het geboorte-cijfer weer aantrekt, liet onvermeld blijven. Maar er dreigt hier ook een geweldig 'ver- |H|zings'-probleem. Misschien moeten ouderen zich wat minder lorgen maken over al die problemen. De toekomst is aan de jon- Seren en die moeten in de golfbeweging van ups en downs vanuit iun eigen verantwoordelijkheid hun eigen koers uitzetten. Het leste wat we hun kunnen toewensen is harmonie in het leven, kinderen, die van harte gewenst zijn, kunnen daaraan heel veel ^dragen. Hts 'en DE dertig hts'en in Nederland hebben een enorm tekort aan docenten voor informatica en vakken die in samenhang daarmee worden gegeven. Dat is één van de conclusies uit een zwartboek dat over enkele weken verschijnt. Op een lera- renbestand van 1800 zijn op dit moment 170 fulltime vacatu- Korter werken NU de rendementen weer zijn hersteld lijkt het er volgens CNV-voorzitter Harm van der Meulen op dat vooral de grote werkgevers geen boodschap meer hebben aan arbeidstijd verkorting en werkloosheids bestrijding. Van werkgevers kant worden barrières opge worpen en de vakbeweging wordt in de hoek van de door drammers gezet. Onbetaalbaar STUDEREN aan de Open Uni versiteit wordt onbetaalbaar voor mensen met een laag in komen. Die sombere voorspel ling is afkomstig van het Col lege van Bestuur. Volgend jaar zouden studenten aan de Open Universiteit 241 gulden voor een cursus van 100 uur moeten betalen. Een jaar gele den kostte die cursus nog 138 gulden, onlangs werd het be drag al opgetrokken naar 175 gulden. Bijna een verdubbe ling dus binnen één jaar. Psoriasis PATIËNTEN met een ernstige vorm van de chronische huid ziekte psoriasis, die tot nu toe bij geen van de gangbare the rapieën baat hebben, kunnen geholpen worden met ciclos- porine, een stof die na trans- plataties afstotingsverschijn- selen tegengaat. Dat hebben onderzoekers van het Rotter damse universiteitsziekenhuis Dijkzigt onlangs ontdekt. Doodsoorzaak TIEN maanden nadat de 28- jarige marokkaan Hmidou Takhrifa in een Amsterdamse politieel overleed, willen vier belangenroeperingen voor Marokkanen 'eindelijk eens opheldering over de gang van zaken bij diens overlijden'. Ze vinden dat ze lang genoeg hebben gewacht. Vangstquota HET gerechtshof in Arnhem heeft vijf zeevisserij bedrijven uit Urk wegens overschrijding van de vangstquota voor schol en tong veroordeeld tot boetes van 2500 tot 18.500 gulden. Het arrest van het hof komt voor de Urker bedrijven neer op in totaal 47.000 gulden boete on- voorwaardeliik. ROERMOND/RHEINDAH- LEN - De accountantsdienst van het ministerie van Defen sie is opnieuw een onderzoek gestart naar fraude bij Neder landse militairen in het West- duitse Rheindahlen. De dienst gaat ditmaal na of de militaire top samen met de Duitse eigenaren van militaire dienstwoningen ten onrechte teveel huur heeft geïnd. De Nederlandse staat zou de afge lopen jaren tienduizenden gul dens huur hebben betaald voor leegstaande woningen. Van onze Haagse redactie Minister-president Lubbers benadrukte gisteren dat het besluit tot plaatsing onlosmakelijk verbonden is met het besluit tot het afstoten van twee nucleaire taken: „Een van de twee onderdelen van het besluit kan niet veranderd worden. En met het plaatsingsbe- sluit is men ingenomen". De Raad van State heeft in tussen zijn advies gereed over de wet tot goedkeuring van de overeenkomst met de VS voor plaatsing van 48 kruisvlucht- wapens. De opmerkingen van de RvS hebben volgens pre mier Lubbers niet geleid tot aanpassing van het ontwerp van de goedkeuringswet. „Al leen op kleine onderdelen zijn opmerkingen gemaakt", aldus Lubbers, die meedeelde dat de RvS van standpunt is geble ven dat de overeenkomst tot plaatsing met 'gewone' meer derheid kan worden genomen - tweederde meerderheid zou niet nodig zijn. Het kabinet machtigde de ministers Van den Broek (Bui tenlandse zaken) en De Ruiter (Defensie) om het ontwerp van de goedkeuringswet komende maandag naar de kamer te sturen. Lubbers wees er giste ren op dat hij de reactie van de NAVO wel verwacht had. De NAVO heeft in een brief aan de Nederlandse regering laten weten geen militaire redenen te zien voor afstoten van de twee kerntaken. Afstoting van de taken heeft volgens een NAVO-zegsman „ernstige ne gatieve gevolgen voor de nu cleaire afschrikking en voor de geloofwaardigheid van het NAVO-beleid". De WD-fractie in de Ka mer, die steeds bezwaar heeft gehad tegen het afstoten van de twee kerntaken, liet giste ren niettemin weten het be sluit van het kabinet te steu nen. „Het is begrijpelijk dat de NAVO niet staat te juichen. De WD heeft al bij het debat gezegd, dat het niet het meest ideale pakket was. Gezien de grote verdeeldheid in het CDA, was een andere uit komst onmogelijk. Uit de re actie van de NAVO blijkt dat men wel bezwaren heeft, maar geen onoverkomelijke", aldus het persbericht. DEN HAAG (ANP) - In de eerste helft van dit jaar heb ben ruim 89.000 particulieren een woning gekocht met een hypotheek. Dat zijn er onge veer tien procent meer dan in de eerste zes maanden van 1984. Met de afsluiting van de hy potheken was een bedrag van 9,9 miljard gulden gemoeid, ruim twaalf procent meer dan in de periode een jaar eerder. Het gemiddelde bedrag per hypotheek bedroeg 111.000 gulden tegen net geen 109.000 in 1984. Vennootschappen - winke liers met een BV bijvoorbeeld - sloten voor 1,3 miljard gul den aan hypotheken af op be drijfsruimten annex wonin gen. Dat is een miljard gulden minder dan in de eerste helft van 1984, een daling van zo'n 45 procent. Het bedrijfsleven sloot voor 5,2 miljard gulden aan hypo theken af. Dat is bijna veer tien procent meer. Het totale aantal hypotheken kwam op 16,4 miljard gulden, 700 mil joen gulden hoger dan in de eerste helft van 1984. BRUSSEL - De NAVO heeft Nederland in een brief, gericht aan premier Lubbers, drin gend verzocht de kerntaken niet tot twee te beperken, maar ook de F-16 en Orion- kerntaken te blijven handha ven. Het tijdstip van de Neder landse beslissing kon voor de NAVO niet ongelukkiger ge kozen zijn, aangezien de op perbevelhebber van de NAVO-troepen in Europa, ge neraal Bernard Rogers, juist bezig is een herschikking van de kerntaken af te ronden. Hij doet dat aan de hand van het zgn. Montabello-besluit, waarbij de NAVO het aantal kernkoppenterug zou brengen met 1400 tot een totaal van 4600. V C7 15 Wc hebben er alweer een vroege winter opzitten. Sneeuw, ijs op de auto, ijs koude windvlagen. Het gaat snel dit jaar. Zelfs de kerstdi ners hebben al in de krant ge staan. Zo zijn we zelfs vóór Sin terklaas al in de kerststem ming gekomen. Je zingt per ongeluk 'O denneboom'. Je krijgt waarempel al trek in oliebollen. België heeft een nieuw kabi net. Het is hetzelfde als het vo rige, maar dat schijnt niemand op te vallen. Koning Boude- wijn zag het ook niet. Maar ja, die draagt al jaren geen bril meer. Die Martens is naar schatting bezig met zijn zesde regering. Steeds komt hij weer terug. Als iemand die eventjes naar de wc geweest is. België heeft nu wel van Neder land gewonnen met voetbal len. Maar wie kan er beter re geren? Wij hebben een oer sterk middenveld met de ijze ren Lubbers en de spijkerharde Ruding. Goed, Van Aardenne had al lang uit het veld gestuurd moeten worden, maar hij blijft nuttig als spelbreker. En als Brinkman aan het soleren slaat, kunnen de Belgen wel uitkijken. Onze defensie is wat aarzelend, dat moeten we toegeven. Maar als Lubbers zich terug laat zak ken, worden de problemen toch opgelost. Ik hoor dat België Ruding wil kopen. Maar het bedrag dat Ruding vraagt zal voor de Bel gen veel te hoog zijn: elf mil jard. MERIJN DEN HAAG - De omvang van de praktijk van een huisarts neemt op dit moment sterk af. Op dit moment is de gemid delde omvang al gedaald tot iets meer dan 2350 patiënten per arts. Voor een verdere teruggang is geen dwang nodig en die dwang komt er dan ook niet. Dat zei staatssecretaris Van der Reijden (Volksgezondheid) tijdens overleg met de Kamer commissie. De bewindsman hield de Kamer voor dat een sterkere (ADVERTENTIE) Wie bevnjdend slaapt leeft prettiger, energieker Een goed bed is daarvoor belangrijk, maar niet het enige Daarom biedt slaapkamerspeciahst Van Gooi u iets extra s Slaapadvies 1 Gratis ideeën voor de totale inrichting van uw slaapkamer (wel de afmetingen meebrengen Wat waar te zetten, welke kleuren te gebruiken Kortom alle advies om van uw slaapkamer een paradijs te maken Dat, de aanpassing aan uw beschikbare ruimte, plus de uniek grote keuze in elke prijsklasse en voor alle leeftijden zijn de extra's van de slaapkamerspeciahst Van Gooi slapen wordt genieten dankzij advies en keuze 1 Spijker 57 - ESSEN Tel 03/667 38 43 Openingsuren week van 9 tot 12 30 u en van 13 30 tot 18 30 u zat en zon van 10 tot 18 00 u vrijdag gesloten verlaging veel geld kosten; per 100 patiënten gemiddeld om laag zijn de meerkosten zo'n 60 miljoen. De Kamer ging in grote trekken akkoord met een voorstel voor het reguleren van het vestigingsbeleid van de huisartsen. De WD was als enige tegen, maar gaf zijn ver zet op, om daarmee niet een Kamermeerderheid voor de voeten te lopen. De liberalen hadden om een wet kunnen vragen (de Kamer besprak een bestuursmaatregel), wat tot veel oponthoud had geleid, maar WD-woordvoerder Dees zei af te zien van wat hij zelf een verkapte poging tot obstructie noemde. De bestuursmaatregel gaat ervan uit dat de vestiging van huisartspraktijken een zaak wordt van de gemeenten. Die moeten straks met de beroeps groepen en de verzekeraars (ziekenfondsen en particuliere maatschappijen) een planning maken op lokaal niveau. Vestiging van nieuwe huis artsen zal pas worden toege staan als er een baan vrijkomt voor een praktijk van tussen de 2200 en 2900 patiënten. Bij wijze van uitzondering mag de praktijk tijdelijk maximaal 3400 patiënten omvatten. Die praktij komvang wordt gelei delijk teruggeschroefd tot ge middeld 2200 patiënten in 1990. Dat zou tot 1990 werk bieden aan tweeduizend nieuwe huis artsen. De kamer toonde zich be vreesd dat het nieuwe systeem de vrijheid om een arts te kie zen zou verkleinen. De be windsman zegde de kamer toe de gemeenten een brief te zul len schrijven waarin hij zal vragen ook alternatieve art sen, humanistische artsen, en geneeskundigen van andere levensbeschouwelijke overtui ging op te nemen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Het kabinet wil een wettelijke regeling treffen voor het onbetaald ouder schapsverlof. Daarnaast wil het kabinet de regeling voor het bevallings- en zwanger schapsverlof versoepelen. De ministerraad heeft giste ren een voorstel daartoe aan vaard. De nota 'Combinatie ouderschap-betaalde arbeid' zal nu ter discussie naar de Tweede Kamer worden gezon den. Tegelijkertijd zijn er plan nen om de tijd die vrouwelijke ambtenaren besteden aan de verzorging van jonge kinde ren, mee te tellen als dienstja ren. Voor onderwijsgevenden zou daarover al een akkoord zijn bereikt tussen de minis ters Deetman (Onderwijs en Wetenschappen) en Rietkerk (Binnenlandse Zaken). Deze regeling zou ook voor de rest van het overheidspersoneel van kracht moeten worden. In het nieuwe stelsel voor de sociale zekerheid wordt een dergelijk systeem al toegepast. Vrouwen die door de komst van de kinderen werkloos worden, kunnen de helft van de jaren die zij besteden aan de verzorging van jonge kin deren, meetellen als zij zich weer melden op de arbeids markt en een werkloosheids uitkering aanvragen. Het kabinet wil met de gis teren gepresenteerde plannen het verzorgen van kleine kin deren naast het verrichten van betaalde arbeid makkelijker maken. De wettelijke minimumre geling voor onbetaald ouder schapsverlof geeft elke ouder (of daarmee gelijkgestelden) het recht onbetaald deeltijd verlof van zes maanden op te nemen. In die periode heeft de werknemers het recht haar of zijn arbeidstijd tot tenminste 20 uur per week terug te bren gen. Dit deel tijd verlof kan worden opgekomen binnen twee jaar na de komst van het kind. Het kabinet wil de regeling zo eenvoudig mogelijk houden en kosten voor de werkgever of de overheid zoveel mogelijk vermijden. De regels voor het be staande zwangerschaps- en bevalllingsverlof worden soe peler. Nu staat er zes weken voor de periode vóór en de. pe riode na de bevalling. Over een eventuele verlen ging van de totale lengte moet nog een besluit genomen wor den. Maar los daarvan wil het kabinet vrouwen nu al de kans geven zelf te schuiven met de in totaal twaalf weken rondom de bevalling.

de Stem | 1985 | | pagina 3