Etten-Leurs gezin ging stiekem ondergronds ZATERDAG 30 NOVEMBER 1985 LIJKE APPARATEN Lariks Veertig ton ATOUR rfkado AAS If Centrum schenken 172-1668 in al uw wensen Siegmund heeft niet kost wat kost ge probeerd zijn ondergrondse woning en timmerwerkplaats verborgen te houden. „Ik heb het niet aan de grote klok gehan gen, maar toen de gemeente verscheen interesseerde me dat niet meer". Frank Siegmund vindt zijn bouwwerk 'landschappelijk mooi en energiezuinig'. Dat ze daar bij de gemeente Etten-Leur iets anders over denken, doet hem wei nig. Frank Siegmund aan het werk in zijn omstreden houtzagerij: Waarom krijgt iemand die het mi lieu vervuilt wel een hinderwet-ver gunning en ik voor m'n houtzagerijtje niet?" II ET huis kostte tien mille en een jaar zweet, is binnen nergens hoger dan 2 meter en zelfs in de strengste winter stook je het warm met een halve kruiwagen hout per dag. Op het dak ligt naar schatting 150 ton aarde en van buiten üjkt het bouwsel eerder een kuilgras-berg dan een woning met honderd vierkante meter vloer, belegd met plavuizen en eiken planken. Een bericht uit het paradijs van een meubelmaker die op een dag besloot dat alle ambtenaren met hun voorschriften de hik konden krijgen en zijn eigen ondergrondse woning bouwde. Door Harry Lindelauf „DIT IS een plek die ik helemaal zelf heb gebouwd. Ik heb het pre cies kunnen doen zoals ik het wilde. Daar is door niemand aan ge schaafd, ook door bouw- en woning toezicht niet. En dat is meer dan de meeste mensen van hun woning kunnen zeggen. Als die in hun huis trekken dan is 't al klaar." In 1979 bouwde Frank Siegmund aan de rand van het historische Liesbos tus sen Breda en Etten-Leur zelf een huis. En de enige regels die hij daarbij accep teerde waren die van het materiaal waar hij mee aan de slag ging. Bouwvergun ningen. bouwverordening, het kon hem allemaal gestolen worden. Het werkstuk dat hij afleverde werd een van de uitzon- derlijkste woningen die Nederland kent en bleef zes jaar onopgemerkt. „Ik wilde hier een 30 meter hoge mo len bouwen. Het hout had ik al liggen maar toen de eigenaar van de grond overleed, bleken zijn erven weinig voor dat plan te voelen". Frank Siegmund had er toen op die plek al zes jaar biologisch-dynamisch tui nieren op zitten en was inmiddels begon nen brood te bakken voor macrobioti sche winkels in de omgeving. „De oven stond in de boerderij hier naast maar 's nachts gaf die nog zoveel warmte af dat het in mijn slaapkamer, op de zolder boven de oven, niet te harden was. Ik had een loonwerker opdracht ge geven om een vijver te graven waar bo men konden uitwateren die ik van Staatsbosbeheer had gekocht. Een week voordat die man kwam besloot ik ineens zo'n ondergrondse woning te bouwen." Voordat de loonwerker met zijn graaf machines verscheen om de 1000 kuub grond voor de vijver te verzetten, stond de eerste kamer van het huis. Siegmund wilde de vereiste bouwvergunning omzei len door laag te bouwen. Voor alle con structies hoger dan 1,50 meter was een vergunning nodig, dus dacht de Etten- Leurenaar, dan bouw ik gewoon niet ho ger. Zonder echt diep te graven ('daar is het hier te nat voor') ging hij aan de slag. De steunpilaren (Manks, dat gebruik ik ook om scheepsmasten te maken') rusten op betonnen klossen van een meter dik. Uitgaand van de maten 2 meter en 50 centimeter, want Siegmund had 750 steenwolplaten in die afmeting liggen, ging hij zonder tekening aan de slag. De steenwolplaten vormen twee-dik de zij wanden en drie-dik het dak. Dat is bo vendien afgewerkt met glasvlies versterkt bitumen en daarop kwam pakweg een meter grond. Waar het technisch moge lijk was maakte aannemer Frank kleine raampjes, waarbij hij vanwege de licht opbrengst vooral in het dak ramen aan bracht. Op de betonnen vloer kwamen oud-Hollandse plavuizen en eiken plan ken. Het ziet er allemaal oerdegelijk uit. „Een mijningenieur die hier ooit kwam, zei me dat zulke dikke stammen zelfs in de mijn niet werden gebruikt. Ik denk dat zo'n stam (verticaal red.) wel veertig ton kan hebben." Last van vocht heeft Siegmund niet in zijn ingegraven huis maar om op zeker te spelen, monteerde hij in zijn nobbyka- mer, waar de modelspoorbaan staat, een forse ventilator. „Maar die hoeft alleen aan als er binnen veel wordt gerookt." De ondergrondse woning bestaat uit el. 01172-2101 Frank Siegmund met vriendin Marja en dochtertje Joy: „We schermen ons bewust af. Tegen de conditionering. werken ovenier ier Frank Siegmund voor zijn 'holwoning': „Ik zou hier dolgraag willen blijven wonen en werken. Maar als de gemeente nee blijft zeggen, ben ik verplicht te vertrekken. Ik ben niet iemand die zich verzet als de bull dozers komen". - FOTO'S DE STEM/BEN STEFFEN een entree (met ligbad), zitkamer, hobby- ruimte, keuken, eethoek en slaapkamer. Alle ruimten liggen 'geschakeld' zoals dat in het makelaarsjargon heet. Dankzij de dakramen is het binnen verba zingwekkend licht. Stroom krijgt de ille gale bouwer uit zijn vroegere onderko men ernaast en daar haalt hij ook eens in de twee weken het drinkwater waarmee hij een tank op het dak vult. Stoken is nauwelijks nodig, al staan er drie houtka chels en een klein 'duveltje', ook houtge- stookt, dat een heuse boiler verwarmt. „Met een mand hout stook ik daarmee in drie kwartier 100 liter kokend water", vertelt Siegmund. Hij vindt zijn bouw werk 'landschappelijk mooi en energie zuinig'. Dat ze daar bij de gemeente Et ten-Leur iets anders over denken, doet hem weinig. „Die gemeente is in wezen een soort papa en mama die controleren hoe je speelt. En naar grote mensenbe grippen is dit een uit de hand gelopen jongensdroom. Ik accepteer best dat er regels zijn, in het verkeer bijvoorbeeld, maar soms twijfel ik aan het nut van die regels. En als je ziet wat Greenpeace voor schitterend werk doet, en die vech- narij maakt de eisen zó dat er niks meer te doen is als je niet veel geld hebt. Tja, en op een dag heb ik gewoon gezegd: ik ga onder de grond, dat ontdekken ze toch nooit". Een besluit dat een soort va bancjue- houding vraagt, maar zegt Frank Sieg mund, mensen moeten durven te doen wat ze willen. Op een steunpilaar houdt een punaise een vers van Bhagwan vast. De goeroe roept de mensen op tot ver trouwen in eigen kunnen, zeg maar 'mens durf te leven'. De 39-jarige meu belmaker is het daar roerend mee eens. plaats- maand, :nte ge- ijgen ter eraard), ten toch tegen overheden, dan heb ik niet zo'n vertrouwen in 'overheid'. Want waarom krijgt iemand die het milieu ver vuilt wel een hinderwet-vergunning en ik voor m'n houtzagerijtje niet? De ambte

de Stem | 1985 | | pagina 25