J 4 Ik laat me niet gek maken door het voetbal' WILLY VAN DE KERKHOF BOUWT LANGZAAM AF EN DAN 'BASTA' Wereld- en Europees kampioen Hein Vergeer: ce en de s o ra huwelijksburo's relatie bemiddeling thuis Rode Kruis ïau ren st ng et teren en Valken- )06 schieting Vleeskaarting Bingo Prijskaarting De Kringloop beurs relatie geschenken ZATERDAG 30 NOVEMBER 1985 HEERENVEEN - Nu Hilbert van der Duim heeft geko zen voor het mara thon-schaatsen, heeft de Neder landse kernploeg heren sprint en all round dringend be hoefte aan een nieuwe leider. Een Vermoord Publiciteit Zakelijk Selecties Gekrakeel Slechtste Nooit Oog h5 O G Z O CO F ra O 10 sympa- k, zelf d.. 40 jk en lieve ar, om delen aken. wordt rieven natieve kt voor kracht, deren, (liefst eland/ e Geer Ift, op en nr. HEER 42 jr. ondernemer ongebonden, sportief, integer, liberaal, z.k.m. dame, bijvoork. slank pos tuur, goede algemene ont wikkeling, representatief, sportief, in de leeftijd tot 40 jr. Ben je evenals ik gesteld op eerlijkheid en heb je het hart op de goede plaats, ben je daar bij ook zoekende, dan ver wacht ik een reactie van je onder nr. 934160. erkend door de Raad van Toezicht Betrouwbare comp. Erkend door de R.v.T. Vraag gratis informatie. Vita, P.B. 1249, 5200 BG Den Bosch. -13-67-28-46-04-96-63-65-41 -47-25- 17-15-93-35-83-18-27-71 -22-59-34- 62-21 -86-78-80-58-98-61 -09-79-94- 35-77-52-16-36-84-24-12-64-43. 0798. 70-949414. verzor- itavond, cember, r, 50,- nber jetijden, lanvang steit De V.CIinge vember, r, inleg ovember gelwaar- uur. mber 19 Man te aanvang AANGEBODEN: vakdi ploma voor 't Reisbureau- bedrijf, met of zonder medewerking.Br.ond.no. 921512. Zaterdag niet, maar zon dag 1 december in de Herberg te Zuiddor- pe. Gratis 60,-. Aanvang 14.30 uur. op zondag 1 december, 35 vleesprijzen gewaarborgd Café Thilleman, Nieuw- Namen. Aanvang 14.30 uur. zat. 30 nov. om 20 u. extra mooie prijzen. Café de Kroon St. Jansteen. op 30 november bij Ron de Vilder, Hulst. 30 prijzen gewaarborgd, aanvang 20.00 uur. Aan- en verkoop, bemid deling van nieuwe- en ge bruikte goederen. De Kringloopbeurs, Wilhelmi- nastr. 82a, St. Jansteen Tel. 01140-10257. Gratis folder van 1001 v.a. 10 ct met Llw tekst Briefk.: box 2278, Utrecht. DE STEM Leiden tegen wil en dank Door Rob van Deursen topsporter met natuurlijk overwicht. Een pleitbezorger tussen schaatsers en officials. Een soort aanvoerder zoals ge bruikelijk bij het voetballen. Van de ouderen in de kernploeg van coach Henk Gemser vallen Frits Schalij en Yep Kramer eigenlijk automatisch voor die taak af. Schalij, omdat hij wel altijd de 'eeuwige' verliezer zal blijven en Yep Kramer, om dat hij na zijn hernia-opera tie vorig seizoen te veel met zich zelf bezig zal zijn om de belangen van de rest in het oog te kunnen houden. Emiel Hopman en Robert Vunde- rink komen eveneens niet in aanmerking, terwijl de sprinters Jan Ykema en Geert Kuiper te zeer solisten zijn. Blijft dus over Hein Vergeer. De Haastrechtse jongeling, die volgend jaar met zijn vriendin Carolien in het hu welijksbootje stapt, beseft dat hij er haast niet onderuit kan. Al staat hij niet te drin gen. „Nee, een leider, zo zie ik me zelf niet. Ik moet eerst nog maar eens afwachten of ik hetzelfde kan bereiken als vorig seizoen. Misschien kom ik geen meter vooruit. En dan is het snel afgelopen met Vergeertje. Dan word je ver moord. Zo werkt dat in Ne derland". Toch was het Hein Ver geer, die via zijn overwin ning in de marathon van Amsterdam enkele weken geleden nadrukkelijk de aandacht op zich vestigde. Een triomf, die vooral in het buitenland met veel ontzag werd ontvangen. En die zege kwam voort uit een soort zoeken naar eerherstel voor het gehele kernploeg van Gemser. Dus in dat geval trok Hein Vergeer zich wel degelijk het wel en wee van zijn sportmakkers aan. „Die overwnning heeft me veel deugd gedaan. Het was gi gantisch. Door de marathon specialisten werd er kritiek op ons geleverd. En ook in de kranten stonden vervelende verhaaltjes. Dat we als kern ploegleden 'zo maar uit de koers stapten. En dat Yep Kramer zonder reden opgaf. Weet die vent veel dat Kra mer geopereerd is en dat hij voorzichtig wilde uitprobe ren tot hoever hij kon gaan. Dat die jongen het even rus tig aan moest doen. Dat ziet zo'n zak niet. En dat kan ik niet hebben van mensen, die pretenderen verstand van schaatsen te hebben. En die dan zo'n rot stukkie schrij ven. Op zulke momenten maak ik me kwaad. Ik wilde eerst op m'n knieën over de streep glijden, maar dat heb ik toch maar niet gedaan. Dat ik het was die won, daar trek ik geen conclusies uit. Voor hetzelfde geld was het een ander. Ik had bijvoor beeld met Emiel Hopman af gesproken dat we van voren zouden gaan rijden. Op het moment dat ik hem op sleep touw wilde nemen, zat hij plotseling niet meer achter me. Bleek dat hij zijn veter had gebroken en dat hij ge vallen was. Toen ben ik maar alleen naar voren ge reden. En in die eindsprint was het eigenlijk een fluitje van een cent. Vandaar dat ik op m'n knieën wilde win nen". Die 'wraak-actie' van Ver geer zou kunnen duiden op het feit dat de winnaar van de Oscar Mathissen-trofee (de beste schaatser van het afgelopen seizoen) - onbe wust althans - het leider schap aanvaardde. „Ja, dat zou kunnen, maar ik ben er niet nadrukkelijk mee be zig". Na de overwinning van Vergeer in Amsterdam werd gefluisterd dat de schaatser in Haastrecht ook joeg op Evert van Benthem, de eer ste man van de jongste Elf stedentocht. Vergeer zou duidelijk willen maken dat hij de betere schaatser is. En zou het niet verwerkt hebben dat Van Benthem een deel van de publiciteit naar zich toetrok. „Onzin. Ik gun het Van Benthem van harte. Die jongen móet het anders doen dan ik. Mijn doelstelling was na die twee internationale kampioenschappen om een goede baan met toekomst te vinden. Dat is me gelukt. Van Benthem heeft zijn vee bedrijf en zal in zo'n kort mogelijke tijd zo veel moge lijk willen verdienen. Jaloers ben ik beslist niet op hem. Hij heeft het clubkampioen schap van de Elfstedenvere- niging gewonnen, waar door de traditie veel aandacht aan geschonken werd. Dat klinkt misschien raar, maar ik zie het wel zo. Die Elfsteden tocht, dat is folklore. En dat die 22 jaar niet verreden was, telde enorm mee. Als het deze winter weer gebeurt, zal het al een stuk minder zijn. Je hoort van zo veel mensen dat de eerste 120 kilometer meer een toertocht waren en dat er op het laatst - op goed ijs wel te verstaan - pas ge knokt hoefde te worden. Dat blijkt wel uit de uitslag, want de goeie schaatsers ble ven over. Als het zwaarder was geweest, had zeker Jan Roelof Stikstof (Vergeer be doelt Kruithof - red.) de hand van de koningin als eerste gedrukt. Nogmaals, ik gun het Van Benthem van harte. Ik heb afgelopen zo mer een paar dingen samen met hem gedaan. Een aar dige jongen". De zaakwaarnemer van Evert van Benthem, Frank van de Wal Bake liet zich tij dens een symposium aan de Erasmus-universitiet in Rot terdam ontvallen dat zijn cliënt anderhalve ton over hield aan de Elfsteden- triomf. Vergeer: „Ik heb ge hoord veel meer. Vooral din gen, die hij op zijn boerderij kan gebruiken, heeft hij ge kregen. Zoals die sperma voor z'n koeien. Ik denk dat het totale bedrag zeker de half miljoen benadert. Maar zoals hij het heeft gedaan, zal ik het nooit doen. Als je op de radio hoort dat meneer Van Benthem niet in een be paald programma komt om dat hij te duur is, denk ik toch: Evert, je bent verkeerd bezig. Ik geloof dat hij zelf niet zo is, maar dat het voortkomt uit het gegeven dat hij een bureau in de arm heeft genomen. Dan wordt het allemaal strikt zakelijk, maar dat kan wel je aanzien als sportman naar het grote publiek toe schaden. En zo ver wil ik het niet laten ko men". Hein Vergeer neemt even een slok koffie. Het stuk ap pelgebak met slagroom is dan allang geconsumeerd. Hij weet kennelijk dat hij zich op glad ijs bevindt. En dan verder: „Ik ben er zelf ook niet slechter van gewor den. Zeker in maart, april en mei had ik er soms dagen bij dat ik bij drie dingen moest verschijnen. En ik deed het met plezier. Ik ben ij del ge noeg om dat toe te geven. Omdat de mensen mij vroe gen, kreeg ik toch een stuk erkenning voor mijn sport en voor mezelf. Alleen ben ik eind mei de zaken meer gaan richtlijnen. Dingen afgehou den, omdat het tijd werd me weer helemaal op het schaatsen te gaan gooien. Ik ben in ieder geval zeer tevre den. Het heeft me geen kapi talen opgeleverd, maar ar mer ben ik in ieder geval niet geworden. Al kleefden er ook wel nadelen aan. Zo werden drie kerels bij de ronde van Woerden kwaad, omdat ze kennelijk niet snel genoeg een handtekening kregen. Die begonnen te schelden dat ik - Van Benthem was daar trouwens ook - verwaand was. En het bleek moeilijk om je aandacht tussen privé en zakelijk juist te verdelen. Mijn vriendin Carolien raakte soms een beetje op de achtergrond. En dat mag na tuurlijk niet gebeuren. Dat is het allemaal niet waard. Ik ga er vanuit dat ik over vier jaar niet meer schaats en dat mijn bekendheid daarna snel zal verminderen. Dus ik moet het betrekkelijke blij ven inzien. In mijn baan kan ik aan mijn verdere leven werken. Daar liggen de ac centen". Volgens de internationale schaatswereld sloeg Vergeer en in mindere mate de rest van de Nederlandse kern ploeg de plank volkomen mis door afgelopen weekeinde bij de opening van de serie wedstrijden voor de World Cup in Trondheim te schitte ren door afwezigheid. Ook Jan Charisius, lid van de Be- geleidings Commissie Kern ploegen en lid van dfe tech nische commissie van de in ternationale schaatsbond Hein Vergeer: „Het bleek moeilijk om de aandacht tussen privé en zakelijk juist te verdelen". - foto leo vogelzang |S§f$ VANDAAG START het nationale schaatssei zoen lange baan met de traditionele strijd van de gewesten van de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijders Bond om de IJsselcup. Voor het eerst zullen in Deventer ook de vrouwen een inbreng hebben in het gevecht om het in schaatskringen hooggewaardeerde kleinood. Tot nu toe vormden de wedstrijden van de dames het 'bij-programma'. Dat hield in dat de heren van het gewest Friesland eigenlijk een abonnement hadden op de overwinning. Om dat te kunnen doorbreken, worden van daag de prestaties die de vrouwen op de 500 en 1500 meter leveren, ook in de puntentelling opgenomen. Voor wereld- en Europees kampioen Hein Vergeer maakt het allemaal niets uit. Ver over het toernooi met als inzet de IJsselcup heen kijkt hij reikhalzend uit naar de inter nationale confrontaties. Net als iedere schaatsliefhebber in Nederland is de Zuidhol lander benieuwd of hij zijn successen van vo rig seizoen kan prolongeren. Of zoals hij het zelf zegt: „Kampioen worden is moeilijk, maar kampioen blijven is nog veel moeilij ker". Onze sportredacteur Rob van Deursen sprak met Vergeer op een mistige ochtend in Heerenveen na de morgentraining. (ISU), uitte kritiek. En zelf was de Nederlandse schaat- stop met stomheid geslagen, toen uit de krant vernomen moest worden dat er dik geld te verdienen valt. „Eerlijk, we wisten er niets van. Dat er per afstand tijdens de fi nale van de World Cup in In zeil 5000 gulden te verdienen is, dat kunnen wij vergeten. Wij rijden alleen in Neder land en Davos voor de we reldbeker. En je moei vier wedstrijden gedaan hebben om een startbewijs voor de finale te bemachtigen. Daar baal ik verschrikkelijk van. We wisten alleen dat die wedstrijden er waren. Voor de rest niets". En dan met nadruk in zijn stem: „Er waren mensen binnen de KNSB, die vroeg in de zomer al precies op de hoogte waren. Ja, Charisius. En die zegt als lid van de BCK niets als uit ons pro gramma blijkt dat we door gebrek aan financiële mid delen die World Cup voor een groot deel moeten laten schieten. De BCK keurt het invullen van ons budget toch goed, waarom doet die man zijn mond niet open. Het staat ook zo krom als maar wat als Charisius vertelt dat hij kan begrijpen dat de Oostduitsers en de Russen niet komen vanwege de Spartakiade. Omdat ze daar voor selectiewedstrijden moeten rijden. Dank je de koekoek. Wij rijden selecties voor de IJsselcup". Het gekrakeel rond het wegblijven in Trondheim vormt voor Hein Vergeer het bewijs dat komend seizoen qua verhouding tussen offi cials (lees BCK) en kernploeg niet zo soepel zal verlopen als vorig jaar. Vergeer, toch voorzichtig: „Ik voel zo lang zamerhand dat het minder onberispelijk zal gaan, maar het is natuurlijk nog te vroeg om kritiek te spuien. Dat kun je pas als het seizoen er op zit. En als één van ons dan Europees- en wereldkam pioen is geworden, dan denkt niemand daar meer aan. Dan is alles weer koek en ei. En zo hoort het ook". Hein Vergeer: misschien leider tegen wil en dank, maar in ieder geval zeker een geboren diplomaat... Door Chris van Nijnatten EINDHOVEN - Als een van de laatsten der Mohikanen uit de succesrijke periode van het Nederlandse voetbal is ook Willy van de Kerkhof bezig aan de afbouw van zijn car rière. Zijn contract bij PSV loopt nog anderhalf jaar door, maar hij zette na het in De Kuip geleden 'Verdriet van België' een punt achter zijn bijna permanente aanwezig heid in Oranje. Over een half jaartje wil hij zelfs ook uit de basis van PSV. Volgend sei zoen ambieert hij een vaste stek op de reservebank, naast Pim Doesburg. Op zijn oude dag heeft Van de Kerkhof nog concurrentie gekregen. Met de komst van Frank Arnesen heeft PSV de beschikking over zes midden velders. Op de valreep moet de veteraan dus nog even de mouwen opstropen voor een genadeloze concurrentieslag. Dat kan er nog net bij, als hij die strijd gewonnen heeft, is het 'basta' voor de 'stofzuiger' van Oranje en PSV, die toe vallig eigenaar is van een schoonmaakbedrij f In een tussen de trainingen op het PSV-complex 'De Herdgang' door opgetekende monoloog blikt hij terug, be schouwt de voetballerij, ana lyseert de stand van zaken bij zijn club en kondigt zijn op volger aan, die, niemand zal het vreemd vinden, gekocht moet worden. „Ik heb een tijd geleden al gezegd, dat als Oranje de WK niet haalt, dat ik dan plaats maak voor jong talent. Van te leurstelling is dus geen sprake, al baal ik nog steeds van die uitschakeling voor Mexico. Ik heb deze beslissing met mijn vrouw doorgepraat. Vooral zij zal blij zijn als ik stop. Die denkt af en toe dat ze alleen op de wereld staat, zo vaak ben ik weg. Mijn contract bij PSV loopt nog anderhalf jaar en daarna stop ik er helemaal mee. Afbouwen in de eerste divisie zie ik niet zitten. Dat valt ook niet mee, als je zeven tien jaar aan de top hebt ge staan". „Er zijn weinig momenten, dat ik niet aan voetbal denk. Thuis probeer ik er zo weinig mogelijk over te praten. Het geeft te veel spanningen. Er is eigenlijk veel te veel spanning aan de top van het voetbal. PSV mag nooit verliezen en moet altijd goed spelen. Je bent het aan je status ver plicht per seizoen toch zeker 26 wedstrijden te winnen. Als dat tegen zit en je gaat er dan ook nog eens thuis over praten, kan dat weieens aanleiding zijn tot fikse ruzies in je privé- leven". „Ik heb 63 interlands ge speeld. De eerste was in 1974 in Rotterdam tegen Roemenië. De laatste was in Brussel te gen België. Mijn beste inter land was de WK-finale in Buenos Aires tegen Argenti nië. Daar speelde ik trouwens een verschrikkelijk goed toer nooi. Ik zei laatst nog tegen Rinus Michels: 'ik ben met u begonnen in '74 tijdens een WK-toernooi, zo wil ik ook met u eindigen'. Maar het heeft niet zo mogen zijn. Te recht, want het Belgisch voet bal is beter dan het Neder landse". „Twee WK's geleden stond er een prachtig Nederlands elftal. Maar over twee, drie jaar zijn we weer zover. Zeg me niet dat jonge Nederlandse voetballers te week zijn, want dat is niet waar. Cruyff was toch ook pas vier-, vijfentwin tig jaar voor hij in West- Duitsland een absolute ster werd. De KNVB moet gaan werken met een groep van ze ven vaste spelers. Een as op zetten met Van Breukelen, Gullit, Valke, Van Basten en Kieft bijvoorbeeld. Als je die mannen laat staan en je bouwt er wat omheen, dan gaat Ne derland weer meetellen". „Die thuiswedstrijd voor de Europacup tegen Dnjepr was de slechtste uit mijn hele le ven. Ik maakte fouten, die ik anders nooit maak. Toen schoot de vraag door mijn hoofd of ik nog wel meekan in topwedstrijden. Misschien heb ik de grens bereikt. Eerder stoppen? Dat kan ik de club niet aandoen. Maar ik eis geen basisplaats op. Ik wil alleen maar, dat PSV kampioen wordt dit jaar. Met of zonder Willy van de Kerkhof". „Ik heb er geen problemen mee om bankzitter te zijn. Ik wil zo lang mogelijk voetbal len, maar het ligt toch in de planning om er aan het eind van dit seizoen mee te stoppen. Het laatste jaar wil ik als vaste bankzitter doorbrengen. Zoals Pim Doesburg dat nu ook doet bij ons. Die beslissing moet je zelf nemen. Het voet ballen op dit niveau valt me steeds zwaarder. Ik moet steeds meer rusten om een topprestatie te kunnen leve ren. Het gebeurt weieens, dat ik wegga van huis en helemaal geen zin heb in een wedstrijd, dat is een teken aan de wand natuurlijk. Veel voetballers gaan te lang door. Ze gaan dan krampachtig voetballen, ze kunnen het milieu niet losla ten. Het is ook sneu om ineens te kappen, maar het moet een keer. Ik heb daar geen proble men mee. Dat doe ik mezelf en Willy van de Kerkhof ten voeten uit. Met een verbeten op het gezicht gaat hij het duel aan met Ronald Koeman. - foto de stem PSV niet aan. Ik laat me niet gek maken door de voetballe rij". „Ik heb een schoonmaakbe drijf in Nuenen. Daar ga ik me na mijn voetbalcarrière volle dig op storten. Dat bedrijf kan uitgebreid worden, dat vind ik leuk om te doen. Daarnaast wil ik wel bij de voetballerij betrokken blijven. Een beetje de begeleiding van het eerste en tweede elftal van PSV, zoiets". „Ik heb dertien jaar bij PSV gespeeld, daarvoor drie jaar bij FC Twente en die club haalde onze René en mij weg bij MULO (Helmond) waar we op dat moment al tien jaar speelden. René als linksbuiten en ik als rechtsbuiten". „Als ik geen voetballer was, zou ik bedrijfsleider bij Albert Heyn geworden zijn. Op mijn achttiende was ik assistent bedrijfsleider bij AH. Ik heb in Enschedé alle cursussen bij dat bedrijf doorlopen. Het was best een leuk baantje, je bent steeds onder de mensen. Het voetbal heeft mijn leven een heel andere wending gegeven. Ik heb er andere vrienden door gekregen. Maar ik zou niet ontevreden zijn geweest, als bedrijfsleider bij AH mijn beroep was gebleven". „Als een eeneiige tweeling, met René dus, in één elftal, dat was altijd heerlijk voetballen. Je speelt dan ook anders, ik moet dat toegeven. Je gunt el kaar de bal eerder dan aan een andere medespeler. Bij een in gooi zocht ik altijd eerst onze René op. Omgekeerd gebeurde dat ook. Twee jaar geleden gingen we uiteen, als voetbal lers dan. Daar heb ik veel pro blemen mee gehad. Veertien jaar speel je met elkaar, je hecht aan elkaar en dan in eens is-ie weg. Toch heb ik nooit geprobeerd hem van zijn drang naar het buitenland af te helpen. Hij moest en hij zou weg. Op een gegeven moment heb ik hem zelfs gestimuleerd om maar weg te gaan. Nu is René dan terug, weer in Hel mond. Ik kan niet zeggen dat hij in Griekenland en Hong Kong geslaagd is als voetbal ler, maar hij heeft wel mooie dingen beleefd. Ik heb die am bitie nooit gehad. Dat kon ik me niet permitteren met vier kinderen". „Dat is een moeilijke vraag, of ik het zonder René ook ver geschopt zou hebben in de voetballerij. We zaten bij MULO in Helmond. Rijvers werd trainer van FC Twente en wilde alleen René hebben. Daar is een beetje moeilijk over gedaan, Rijvers dacht na en zei: 'Voor die 1500 gulden kunnen we die andere er ook maar bijnemen'. Ik ben daar nog blij mee, want Rijvers heeft me helemaal gevormd. Ik kreeg een kans toen Eddy Achterberg zijn been brak. De een zijn dood is de ander zijn brood, zeggen ze weieens. Dat kwam uit. Na twee jaar ver trok Rijvers naar PSV en hij wilde ons allebei hebben. Ik ben altijd basisspeler geble ven". „Rijvers is een heel belang rijke man in mijn carrière. Ik bewonder hem, maar sinds zijn vertrek bij de KNVB heb ik hem nog niet gesproken. Vlak na die affaire belde ik hem, toen had hij geen be hoefte aan een gesprek. Als ik denk dat hij alles een beetje verwerkt heeft, dan zal ik nog eens proberen met hem te pra ten". „Nooit word ik trainer, ja misschien bij de amateurs. In het betaald voetbal niet. Als ik alleen al zie hoe dat hier gaat. Als je niet voldoet, is het in pakken en wegwezen. Zo'n si tuatie, daar ben ik niet tegen opgewassen. Dat voel ik. Ik mis er de mentaliteit voor. Een trainer draagt altijd in zijn eentje alle verantwoording. Gaat het fout, dan kan hij gaan. Dat is immers eenvoudi ger dan het wegsturen van vijftien spelers". „PSV wordt nogal eens voorbij gelopen door de media. Dit seizoen ook weer. We staan al ik weet niet hoe lang boven aan, maar men ziet ons niet. Ik zit daar niet mee. We moeten rustig blijven en alles winnen. Winnaars worden op een ge geven moment tóch populair en krijgen de publiciteit, die ze verdienen". „PSV koopt echt niet zoveel. Ze zeggen allemaal dat Ajax op eigen jeugd draait. Je moet dat eens goed bekijken, die kó pen jonge spelers en maken het werk af. PSV koopt 'grote' jongens. Vind je het gek? Ne derland moet er blij mee zijn, dat er nog zo'n club bestaat in dit land. PSV houdt talent binnen de grenzen. Voor mijn part noemen ze ons de 'Eind hoven Globetrotters'. PSV is Philips en Philips maakt top- produkten. Dus willen ze een Europees topelftal. En ach, ze zeggen dat je met zo'n beleid geen publiek aan je bindt. Daar ben ik het niet mee eens. Als je elf Russen koopt en die winnen alles wat er te winnen valt, dan kómt het publiek, ge garandeerd". „PSV heeft heus wel oog voor de eigen jonge spelers, al lijkt dat vaak niet zo. Maar als die gasten goed zijn, zoals Frans van Rooy, dan stoten ze door. Maar ze moeten wel Europese klasse hebben. En daarom is er in principe voor die jongens bijna geen begin nen aan. Ze moeten veel ge duld hebben. Als bijvoorbeeld Addick Koot en Bert Verhagen nog een tijdje willen wachten, bij ons blijven, dan halen ze de top. Daar geloof ik heilig in". „Nu Frank Arnesen er bij is, ga ik het nog moeilijk krijgen op mijn oude dag. We hebben nu zes middenvelders. Daar sta ik tussen als 34-jarige, een stimulans is het wel natuur lijk. Ik heb net een stevig ge sprek met Hans Kraay achter de rug. Op mijn verzoek trou wens. Ik wil weten waar ik nu aan toe ben. We hebben onze standpunten uitgewisseld. Dat is gezond. Kraay houdt heus wel rekening met me, ik ben ten slotte aanvoerder. We zit ten meestal op dezelfde golf lengte hoor. Bovendien weet iedereen bij PSV dat ik me al tijd voor 200 procent inzet voor de club". „Mijn opvolger heb ik al aangewezen, dat ben ik ver plicht aan de club. Inderdaad, hij moet gekocht worden. Dat maakt niet uit. Ik zeg niet wie het is, want dan springen er nog een paar clubs op. Hij speelt in de eredivisie. Kraay heeft hem al bekeken en ver telde, dat hij mijn tip zeer waardevol vond. Die jongen halen ze wel, denk ik".

de Stem | 1985 | | pagina 17