m Geheimzinnig Noten kraken In z'n vingers Zeeuwse Babbels De kluts kwijt "ptee ovut de Sc/ïooféaA WAOR IS DEN TIJD NAORTOE? ZATERDAG 30 NOVEMBER 1985 PAGINA ZEELAND 5 VAN ZEELAND 'Geneigd tot censureren r.k. kerkdiensten pastoriediensten p.c. kerkdiensten L&fc V - V' T6 ONZE BUURVROUW beleeft de laatste jaren een zenuw achtige novembermaand. „Belt hij wel, of belt hij dit jaar niet?" De vraag houdt haar bezig, tot toch weer het bevrij dende telefoontje komt. De bekende stem die ze maar niet kan thuisbrengen: „Dag mevrouw, u spreekt met Sin terklaas, ik bevind me nog op zee in de Straat van Dover. De administratiepiet wil graag weten of wij op mijn verjaardag weer bij u langs mogen komen." Buurvrouw heeft er goede ervaringen mee en vindt het prima. Maar nu wil ze eindelijk wel eens weten wie er ach- ter de bisschop schuil gaat. Stemverheffing heeft ze al ge probeerd, nu waagt ze het met een strikvraag] e. Alweer zon der succes. De goeie ouwe slimmerik laat zich niet betrap pen. Zonder te weten wie er dan wel de goedheiligman uit hangt, zal ze zich weer moeten voorbereiden op het ver trouwde tafereel. Op 5 december. Dan verzamelt ze een huis vol kinderen van familie en kennissen. Op het afgesproken uur verschijnen de Span jaarden aan de voordeur, krijgen wat informatie over de ge schenken en de kinderen en houden het hele gezelschap een uur lang bezig. Sint heeft nog meer te doen, zegt hij dan en stapt op. Hij blijft voor ieder anoniem: „Volgend jaar bel ik weer". Piet rekent af, een christelijk prijsje, en een geheim zinnig lachje toe. ALLEEN Othene en Driewegen zijn over. Het Zwaantje leeft voort als sporthal. Andere buurtschapjes die ooit Terneuzen omringden zijn inmiddels helemaal opgeslokt door de groeiende stad. Wie herinnert zich de Koedijk? Hoewel omgeven door woningbouw en bedrij ven houdt Driewegen het nog wel even vol, een tikje moeizaam. En Othene? Toen de gemeente enkele jaren geleden de grens van de bebouwde kom verlegde, leek daarmee het lot van het dorpje aan de kreek bezegeld. Het plaatsnaambord Terneuzen staat sindsdien aan de rand van 'Noten' -zoals de volksmond wil-, en zo nu en dan dreigt het gemeentebestuur met 'de sprong over de kreek'. Straks -na de definitieve inlijving door de grote buurman- zou niemand Noten nog kennen. Maar zo gemakkelijk laten ze zich daar niet uit het veld slaan, laat staan van de kaart vegen. Het zijn harde noten om te kraken. Een dorp dat eens een florerende middenstand en een drukbezochte school kende, ingepakt door Terneu zen? „Het is voor mensen die de weg niet weten zo moeilijk te vinden," bedachten ze een argument om aan te kloppen bij de gemeente. „Zet nou een naambord neer. Dan zijn we overal vanaf." Het werkte. Sinskort staan er aan weerszijden bordjes - blauw-op-wit- die de eigen identiteit van Othene benadruk ken. Toegeeflijk geplaatst door de gemeente, die niet beseft tot welke onafhankelijkheidsstrijd dit nog kan leiden. Want hun volgende manoeuvre is natuurlijk om 'Noten' als offi ciële schrijfwijze ingevoerd te krijgen. Noten en de Notense kreek, iedereen zegt het toch... Ik leesdugen overlest nen ouwen boek en weet te voatter stong? „Ze liet eur kmisken waijen, voor a z't om euren nek ong". „Wie zoutta nog laoten doenvroo'k zo bij mijn eigen, trouwest: zouden nen paster nog zo wijd keunen krijgen? Zouttij 'n kruisken geven over ouwen nieven paternoster? Waor aolde die trouwest? Ister nog ieverast nen koster die zukken gerief verkoopt, en medaolies of 'n schappelier? Ik zou d'r geen enen meer weten in 't land van Ulst ier. Gaoje gulder saoterdasaoves en sondas nog naor 't Lof? Steekte gulder nog palmtakskes bij 't verken of in den of? En oort'r mee Ubertus deur den bakker nog brood verkocht, dattij smerres, om te laoten waijen, in de kerk aoi gebrocht? Oe aolde ulder waiwaoter: in 'n fles of nog alt in zo'n blauioe pul? En oe zatta nou eigeluk: Koste da verdunnen da spul? „Komde tekort, doet'r gewoon waoter bij, 't ou zijn kracht", zee onzen paster, maor nen anderen: „Da's maor 'n gedacht"! Beewegen doeje da nog, naor Tereecken bij d'Oukapel, of naor Schaoveland, Oostakker of Zuiddur- pe, da weette toch nog wel? De kruisweg t, oe staot't daor mee en mee te zegenen gaon? En van d'Eiluge Familie, zijje daor al lank vandaon? De konkregaosie bestao d'ook al niemer van eigen, en 'n missie mee kwaoje paoters zummen ook wel niemer krijgen! Maokte gij ou nog 'n kruis agge last de kerk kom? En 't Mariaokapelleken, wie geeft daor nog om? Daor is veel veranderd op nen korten tijd ag- ge't goe naogaot, maor gij, gij weet teminste nog waor ank over praot. Maor jonge gasten, wa weten die van Uber- tusbrood of nen schappelier! En Schaoveland? 'n Voetbalclub deenken ze, of 'n soort bier! Zit Roeloffzen nu in zak en as? Zou een particulier ondernemer ook de tijd hebben om al die bezoekers van De Halle te tellen? Sas Sans Cent... Trouwen duurder in Axel. Daar moet je wel gaan hokken. Waar heeft Hontenisse nu die sporthal voor nodig. De populairste sport wordt in de pol ders bedreven. Het is eb voor de Breskense vissers. In de Veste opereert een pseudo-arts. Da's echt Terneuzen: nep-artsen, nep-Sin- terklazen en nep-geschenken. Aannemers willen oeververbinding aanleg gen met EG-geld. Dat nemen we aan. Het uitbaggeren van de Westerschelde is voor de vissers misschien slechter dan die smeerpijp, voor de vissen is het lood om oud ijzer. Onbegonnen werk: Maatregelen tegen stra ling bij Hellegat. Wordt dat geld van Oostburg 'Tegen haar Wil' aanvaard? CPC praat met bonden. Maar of die praatjes ook gaatjes vullen... Casino Sluis moet sluiten. Die horecastop wordt misschien toch te letterlijk opgevat. Casino Sluis moet sluiten. Horeca-strop Met die nieuwe spoelmachine moet de Bres kense vismijn niet bang zijn voor een beetje extra vervuiling. Dat spoel je er zo af. Vossekaal... Breskense vissers op de rand van de af grond. Is, van zee uit gezien, de wereld dan toch plat? Run op subsidie voor emancipatie. Maar het was toch de bedoeling dat die vrouwen voortaan hun eigen boontjes zouden doppen. ER IS één wijdverbreide uitspraak, waarbij wij als Stern-redactie troost vin den, wanneer een politiek gekleurde mandataris ons roodgloeiend van achter de telefoon weer eens goed de waarheid ingepe perd heeft: een krant is pas goed als die soms in linkse, dan weer in rechtse kring de gemoe deren hoog doet oplaaien. Lieden die zich graag links noemen, horen wij dan ook met plezier ver tellen hoe onverbeterlijk rechts de walm is die uit onze kolommen opstijgt, wanneer wij maar tege lijk uit rechtse mond mo gen vernemen hoe diep rood onze inkt zich voor de ogen kleurt. Wie zich zelf respecteert praat nu eenmaal niet elkeen naar de mond. Bovendien: men maakt het niet iedereen tegelijk naar de zin. Wie liever hoort preken uit eigen parochie kan door gaans beter bij eigen clubbladen terecht, zoals sommigen bijvoorbeeld zweren bij het 'progres sieve' maandblad Nieuw Zeeland, dat zich er graag op beroemt het enige le zenswaardige persorgaan te zijn dat het 'kale Zeeuwse medialandschap' siert. In de kolommen van dit orgaan, dat overigens gretig - althans wanneer het in de kraam te pas komt- uit andere kran ten citeert, wordt fier, maar niet altijd even zorgvuldig, tegen zere schenen aangeschopt. Wij mogen dat soms graag le zen, ook al schrijft het wat gemakkelijk wan neer er alleen gescoord behoeft te worden in eigen beperkte kring. Vermakelijk is het vooral te zien hoe Nieuw Zeeland-medewerkers - voorzover hun eigenzin nige leidsman Kees Sla ger hen al niet heeft weg gejaagd - hoog opgeven van eigen kunnen. Slager zelf is daar het sterkst in. „Zeeland", zo mocht hij zelfgenoegzaam schrijven in het pasverschenen jaarboek van het aanver wante Rijn-Schelde-In- stituut, „heeft in 1985 nog steeds een tot censureren geneigde bestuursmeer- derheid, maar geen pers meer die daar dwars te genin gaat. Eén licht puntje vormt het maand blad Nieuw Zeeland". Het blad dook in zaken, die anders nooit in de publi citeit zouden zijn geko men, beweert hij trots. Los van de vraag of zijn gelijk te bewijzen is, ziet het ernaar uit dat Nieuw Zeeland zich nu juist daarin niet onderscheidt van andere media. Want welk ander periodiek haalt niet eens wat boven water, dat betrokkenen liever in de doofpot had den gezien. Meermalen bovendien, maakte Nieuw Zeeland zich blij met een 'primeur', waarover we ken daarvoor al in de Stern-kolommen was be richt. Wie tezeer leeft in eigenwaan, ziet nu een maal wel eens wat over het hoofd. Nieuw Zeeland worstelt dan ook met één klein probleempje. „Helaas", bekent Slager, „wordt Nieuw Zeeland gedrukt in een oplage van slechts 2000 exemplaren, waar van er meestal niet veel meer dan de helft worden verkocht. Het gevolg daarvan is: balanceren op de rand van de ondergang en medewerkers die alle werk gratis moeten doen in spaarzame vrije tijd". Toch vindt Slager de zin van het blad al bewe zen. „Want ondanks de geringe oplage", schrijft hij, „drongen diverse ar tikelen toch door in bij kans elke Zeeuwse huis kamer. Omdat naar aan leiding van een Nieuw Zeeland-artikel bijvoor beeld De Stem nog wel eens wil citeren". Toch wel dapper van een krant die het niet aandurft dioars tegen een 'tot cen sureren geneigde' over heid in te gaan. H.P. ZE SPELEN niet zomaar 'op hoop van zegen', de leden van de Camere Rhetorica Sint Jan ten Steene. Zie de intense concentratie als re- - FOTO DE STEM/COR J DE BOER gisseur Piet Verwer, op de knieën, voordoet hoe het moet, het vermaarde stuk van Herman Heyermans. Hij heeft het in zijn vingers. VERSTROOIDHEID kan heel amusant zijn. Voor wie er geen last van heeft. Het lijdend voorwerp raakt op z'n minst af en toe de kluts kwijt. Zoals de man die overal zijn shag, aansteker en pen laat liggen en om uit eenlopende redenen boven dien regelmatig van adres, auto en partner verandert. Behept met zo'n 'afwij king' is het niet verwonder lijk dat het leven van alle- dag voor betrokkene af en toe wat moeizaam verloopt. Een auto start nu eenmaal niet zonder sleutels. En spontaan bij je vorige vrien din binnenvallen omdat je je niet kan herinneren de rela tie te hebben verbroken kan pijnlijk zijn. Veranderen van woon plaats kan ook zo zijn moei lijkheden met zich meebren gen. Je telefoonnummer verandert dan namelijk ook en wie van nature vergeet achtig is... Precies, z'n nieuwe nummer was hem ontschoten. Het slachtoffer van eigen verstrooidheid vond soelaas bij 008, maar het moet de dames bij de te lefooncentrale toch wat vreemd in de oren geklon ken hebben, iemand die zijn eigen nummer opvraagt. In deze PTT-sfeer ligt ook de anekdote van de al wat oudere kranteman die' 's morgens bij het aflopen van de wekker energiek over eind veert. Met het klokje aan zijn oor reageert hij dan: „Redactie De Stem, goedemorgen". NOORD - ZUID - BEVE LAND Goes - Parochie Maria Magdalena: zat. 19 u. zond. 8.30 en 10 u. Zierikzee - H. Willebrord, Molenstr. 62, zat. 9 u. zond. 11 u. Hansweert - O. L. Vrouw Onbevlekte Ontvangenis, zat. 17 u. zond. 11 u. Ma- ria-oord, zat. 10.30 u. Lewedorp - H. Eligius, zat. 19 a zond. 10.30 u. RiUand-Bath.- H. Jozef, ofwel zat. om 19 u. ofwel zond. om 9.30 u. (om de 14 dagen). Yerseke - H. Anna: ofwel zat. 19 u. of wel zond. 9.30 u. (Om de 14 dagen). Ovezande - O. L. Vrouw Hemelvaart, zat. 19 u. zond. 9.30 u. WEST - ZEEUWSCH - VLAANDE REN Aardenburg - Maria Hemelvaart, zat. 19 u., zond. 8 en 10 u. Biervliet - H. Maagd Maria Onbevlekt Ontvangen, zat. 19 u. zond., 10 u. Breskens - H. Barbara, zat. 17 u. zond. 10 u. Eede - H. Maria Hemelvaartzat. 19 u. zond. 10 u. Groede - H. Bavo. zat 19 u. zond. 9 u. Hoofdplaat - H. Eligius. zat. 17 u. zond. 9u. Oostburg - H. Eligius. zat. 19 u. zond. 10.30 u. Schoondijke - H. Petrus Apostel, zond. 9.45 u. Slijkplaat - Maria Sterre der Zee. zat. 17 u. IJzendijke - H. Maria Hemelvaart, zal. 19 u. zond. 10.30. Huize Emmaus. zond 11.15 u. Sluis - H. Johannes de Doper. zat. 19 u. zond. 10 u. WALCHEREN Middelburg - H. Petrus en Paulus, Lombardstr, zat. 19 u. zond. 10 u. Kerk centrum De Hoeksteen, Rozenburglaan, zond. 11.30 u. Vlissingen: Paauwenburg. Kerkcen trum Open Hof, A. Gogelweg: zond. 11 en 19 u. Lieve Vrouwekerk, Singel: zat. 19 en zond. 9.30 u. Souburg - Martinuskerk. zond. 10 u. Domburg- Willibrorduskerk- zond. 8.45 OOST - ZEEUWSCH - VLAANDEREN Clinge - H. Hendrikus. zat. 19 u. zond. 8.30 en 10 u. Hulst - H. Willibrordus. zat. 19 u. zond. 9.30 en 11.30 u. Graauw - Maria ten Hemelopening. zat. 19 u. zond. 9 u. St. Jansteen - H. Johannes de Doper zat. 19 u. zond. 10 u. Boschkapelle - H. Petrus en Paulus. zat. 19 u. en zond. 9.00 u. Westdorpe - O. L. Vr. Visitatie, zat. 19 u. zond. 8 en 10 u. Hengstdijk - H. Catharina. zat. 17 u. en zond. 11.30 u. Heikant - H. Theresia. zat. 19 u. zond. 10 u. Kloosterzande - H. Martinus. zat. 18.30 u. zond. 9 en 10.30 u. Koewacht - H. H. Philippus en Jacobus, zat. 19 u. zond. 8.30 en 10 u. Lamswaarde - H. Cornelis. zat. 19 u. zond. 10 u. Nieuw-Namen - H. Jozef. zat. 17 u. zond. 10.30 u. Ossenisse - H. Willibrordus. zat. 17 u. zond. 10.30 u Stoppeldijk - H. Gerulphes. zat. 19 u. zond. 8 en 10 u. Sluiskil - St. An toni us. zat. 19 u. zond. 11 u. Terhole - H. Gerardus Majella. zat 19 u. zond. 8 en 10 u. Axel - H. Gregorius de Grote. zat. 19 u. zond. 11 u. Philippine - O. L. Vr. Hemelvaart, zat. 17 u. zond. 9.30 u. Sas van Gent - Maria Hemelvaart, zat. 19 u. zond. 9 en 11 u. Zandstraat - H. Pastoor van Ars. zond. 10 u. Terneuzen - H. Willibrordus(Trini- teitskerk). zat. 19 u. zond. 9.15 en 10.30 u. Verrezen Christus: Maand. t.m. zat. 19 u. zond. 9.30 en 11 uur. Hoek - H. Kruiskerk, zond. 10.30 u. Zuiddorpe - H. Maria Hemelvaart, zat. 17 u. zond. 9.45 u. Van zondag 12 u. tot dinsdag 12 uur is voor geestelijke bijstand onderstaande pastorie te bereiken. OOST ZEEUWS VLAANDEREN Hulst, Hontenisse en Koewacht - Past. A. Piek, Ossenisse, tel. 01148-1647, of Ziekenhuis Hulst, tel. 01140-12651. zaterdag 30 november ZEVENDEDAGS ADVENTISTEN Terneuzen (Goede Herderkerk): 10 u. ds. H.v. Rijn. Middelburg (Doopsgezinde kerk): 10 u. ds. Mandemaker. Vlissingen ('t Anker)9.15 u. ds. Mande- maker. zondag 1 december HERVORMDE KERKDIENSTEN Aardenburg: 10.30 u. dhr. D.v. Es. Axel: 10 u. ds. H.v.cL Berg (HA). Biervliet: 11 u. ds. W. Mee use. Breskens: 9.30 u. ds. C. Balk, Sluis (Ge- zam. dienst in Vr. Ev. Kerk). Cadzand: dienst te Retranchement. Groede: 10 u. ds. P. de Vries (kombina- tiedienst te Schoondijke). Hoek: 10 li. ds. W.v. Meeuwen (HA). Hontenisse: 9.30 u. dhr. B.v.d. Wel. Hulst: 11 u. dhr. B.v.d. Wel. Nieuwvliet: 10 u. dhr. Geuze, gezam. dienst met Zuidzande. Oostburg: 10 u. ds. P. Feenstra. Philippine: 9.30 u. ds. I. Spiering. Retranchement: 11 u. ds. C. Balk (HA). Sas van Gent: 9.30 u. ds. Da Costa. Schoondijke: 10 u. ds. P. de Vries. St. Anna ter Muiden: dienst te Sluis. St. Kruis: Dienst in Aardenburg. Sluis: 9.30 u. dhr. W. Kruidenier. Sluiskil: 11 u. ds. I. Spiering. Terneuzen (Grote Kerk: 10 u. ds. C. Hoogendoorn. (Goede Herderkerk): 10 u. ds. D. Koelman. 19 u. ds. L. Wühllsch- leger, Den Haag. (Opstandingskerk): 10.30 u. ds. E. Rietveld. Waterlandkerkje: 10 u. ds. P. de Vries (dienst te Schoondijke). IJzendijke: 9.30 u. ds. W. Meeuse. Zaamslag: 10 u. ds. R. de Jonge. Zuidzande: 10 u. dhr. Geuze (dienst te Nieuwvliet). GEREFORMEERDE KERKEN Axel: 10 en 17 u. dhr. Arendse. Hoek: 10 en 15 u. ds. J. Juijens. Terneuzen (Opstandingskerk) 9 en 17 u. dhr. D. de Best. (De Veste): 10.30 u. dhr. D. de Best. Zaamslag: 10 en 15 u. ds. M. Voet. Aardenburg: 10.45 u. kand. Deelstra, Kampen. Breskens: 9.30 u. ds. C. Balk. 17 u. drs. J. Meijer, Middelburg. Oostburg: 9.30 u. kand. Deelstra, Kam pen. Schoondijke: 10 en 15 u. ds. Gerkema, Oss (HA). GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJ GEMAAKT) Axel10 en 15 u. ds. J. Verkade. Hoek: 9 u. ds. C. Mewe, 15 u. ds. Ph.v.d. Laan, Gent. Terneuzen: 10.30 en 15 u. ds. C. Mewe. Zaamslag: 9.30 u. ds. A. Kruizinga. 15 u. leesdienst. CHRISTELIJKE GEREFORMEERDE KERK Zaamslag: 10 en 15 u. ds. L.v.d. Meij. Dlnsd. 3 dec.: 19 u. afscheidsdienst van ds. L.v.d. Meij, in Herv. Kerk. EVANGELISCHE GEMEENTE Terneuzen (gebouw de Kandelaar): 10 u. dhr. Goudszwaard. 19.30 u. dhr. Wil liams. LEGER DES HEILS Terneuzen (gebouw Donze Visserstr.) 9.30 u. gebed. 10 u. heiligingsdienst. 17 u. samenkomst

de Stem | 1985 | | pagina 15