Lte, itiaal pen. OPZIENBARENDE OVERWINNING IN MELBOURNE Van Loen blijft bij FC Utrecht Hg Het tweede nummer van Boekenpas is uit! Een rijke,gratis inspiratiebron voor elke nieuwsgierige lezer Schaakbond voorkomt afschrijving Timman R:MATE. KNGV wil besprekingen over fusie heropenen VAN BOEKEN KRIJG JE NOOIT GENOEG. Goldrace op 26 april [instrument, prachtig vorm- j pgt Paper:Mate er gratis iets j vie u de pen schenkt. Boven- j [itoorboekhandelaar. Ukunt j s. Bovendien kunt u kennis- j Ff 9,95. PAPERS MATE kleintje uitje VRIJDAG 29 NOVEMBER 1985 Uitslagen Der van 9.00-17.00 uur). MELBOURNE - De wonderen zijn de wereld nog niet uit. Dat mag tenminste geconcludeerd worden na de opzienbarende nederlaag van Boris Becker tegen Michiel Schapers (3-6, 6-4, 7-6 (tie-break 8-6), 4-6,6-3). Hollands Maarssen wint schaats- marathon SPORT IN 'T KORT NK tennis Fignon Van Impe Van den Oetelaar Sovjetploeg bedreigd met uitsluiting A65 st 076-236882 DE RTEM-S AMSTERDAM (ANP) - Door tastend optreden van Frans Kuijpers en de schaakbond (KNSB) heeft de annulering van Jan Timman van de her kamp tegen Mikhael Tal in Montpellier voorkomen. Na intrekking van het prijzen- fonds door de Franse organi satie overwoog de 33-jarige grootmeester uit Amsterdam de match om de vierde plaats in de halve finales van het kandidatentoernooi definitief af te zeggen. „De KNSB is zo vriendelijk geweest financieel bij te springen", vertelt Timman gisteren, „anders had ik abso luut niet gespeeld in Montpel lier. Als beroepsschaker kan ik mij niet veroorloven zonder prijzenfonds een tweekamp te spelen". Direct na beëindiging van het kandidatentoernooi, waarin Tal en Timman de vierde plaats deelden, ont stond er bij de Franse organi satie in Montpellier commotie over de prijzenpot voor de noodzakelijke herkamp. De Fransen hadden geen reke ning gehouden met de moge lijkheid van een extra-twee- kamp en waren in eerste in stantie verheugd met het Rus sische initiatief de match met een maand uit te stellen. In die periode zouden de twee spon sors wellicht overgehaald kunnen worden alsnog een aantrekkelijk geldbedrag ter beschikking te stellen. Die kant leek het ook op te gaan, toen FIDE-voorzitter Campomanes in Luzern tij dens het wereldkampioen schap voor landenteams in het bijzijn van getuigen, bondsaf- gevaardigde en Timman's vertegenwoordiger Frans Kuijpers bijvoorbeeld, telefo nisch met de Fransen een prij zenfonds van 100.000 francs (39.000 gulden) overeenkwam. Die som werd door de Fransen later per telex gehalveerd, omdat een van de sponsors af haakte. Navraag bij Campo manes resulteerde in de toe zegging van de Filippijn de zaak bij de Fransen aan te kaarten. „Dat heeft hij kenne lijk dus niet gedaan", zegt een verbolgen Timman. „Opnieuw heeft Campomanes een duiste re, onfatsoenlijke rol gespeeld. Hij garandeert een prijzen fonds en trekt vervolgens zijn handen er vanaf". De Fransen waren bereid 50.000 francs ter beschikking te stellen op voorwaarde dat Timman en Tal na afloop van de tweekamp een snelschaak match over 24 partijen zouden spelen. Timman: „Waanzin. Dat heb ik natuurlijk niet ge accepteerd. Dat is dodelijk vermoeiend. Daar heb ik abso luut geen zin in. Vier dagen na de match tegen Tal wacht Kasparov". Timman deed het tegenbod aan 35 borden een si multaanseance te geven, waarop de Fransen niet ingin gen. Het laatste bod van Franse zijde volgde gisteren: een kloksimultaan aan tien borden, tegen een alweer ver laagd prijzengeld. De reden voor de Fransen een neven-manifestatie te or ganiseren, ligt in het feit dat zij van mening zijn dat zij het tegenover de deelnemers aan het kandidatentoernooi niet kunnen maken een bedrag aan geld ter beschikking te stellen voor de herkamp. Reglemen tair staat de organisatie in haar recht. Er hoeft geen geld op tafel te komen voor de match tussen Timman en Tal. Moreel ligt de zaak anders. Naast Montpellier waren niet alleen Tilburg, Merano, Rot terdam, maar ook Rio de Ja neiro bereid de tweekamp te organiseren. Timman: „In alle gevallen was er sprake van een hoger prijzenbedrag dan de 100.000 francs van Montpel lier. Merano was zelfs bereid Montpellier schadeloos te stel len, indien de Fransen afzagen van hun recht op organisatie". Schapers neemt Becker te grazen Herenenkelspel: eerste ronde: Wally Masur (Aus) - Menno Oosting (Ned) 6-7, 6-3, 6-0, 6-0, Jakob Hlasek (Zwi) - Carl Llmberger (Aus) 6-4, 6-2, 6-4, Darrew Cahill (Aus) - Tarik Benhabiles (Fra) 6- 4, 6-4, 4-6, 6-2, Bud Schultz (VSt) - Craig Miller (Aus) 6-4, 7-6, 6-2, Mark Dickson (VSt) - Mike Bauer (VSt) 7-6, 6-2, 7-6, Dannie Visser (ZAf) - Bill Scanion (VSt) 4-6, 7-6, 6-0, 2-6, 8-6, Brad Drewett (Aus) - Mark Wooldridge (VSt) 7-6, 6-3, 7-6, Mike DePalmer (VSt) - John Fitzgerald (Aus) 7-5, 6-4, 4-6, 5-7,14-12, John Fraw- ley (Aus) - Stephane Bonneau (Can) 6-4, 6-4, 7-6;tweede ronde: Michiel Schapers (Ned) - Boris Becker (WD1) 3-6, 6-4, 7-6, 4-6, 6-3, Slobodan Zivojinovic (Joe) - Scott Davis (VSt) 7-5, 3-6, 6-1, 6-3, John Lloyd (GBr) - Tomas Smid (Tsj) 7-5, 6-7, 7-6, 6-3, Mats Wilander (Zwe) - Gary Muller (ZAf) 3-6, 6-3, 7-6, 6-4, Paul An- nacone (VSt) - Robert Green (VSt) 6-7, 7- 6, 6-4, 7-5, Broderick Dyke (Aus) - Hen- rik Sundström (Zwe) 6-2, 6-2, 6-3, Ivan Lendl (Tsj) - Leonardo Lavalle (Mex) 6- 4,0-6,6-4,6-2. Damesenkelspel: eerste ronde: Martina Navratilova (VSt) - Dee Ann Hansel (VSt) 6-2, 6-1, Pam Shriver (VSt) - An drea Holikova (Tsj) 6-2, 6-3, Wendy Turnbull (Aus) - Susan Leo (Aus) 6-0, 6- 0, Hana Mandlikova (Tsj) - Camille, Ben jamin (VSt) 6-2, 6-2, Katarina Skronska (Tsj) - Terry Holladay (VSt) 6-3,6-3, He lena Sukova (Tsj) - Janet Thompson (Aus) 6-4, 6-4, Claudia Kohde-Kilsch (WD1) - Annabel Croft (GBr) 7-5,6-3. In de tweede ronde van het herenen kelspel kwam een einde aan het optre den van twee geplaatsten: Scott Davis (9) en Tomas Smid (11). Davis verloor van Slobodan Zivojinovic, Smid van John Lloyd, Betsy Nagelsen (VSt) - Candy Reynolds (VSt) 4-6,6-3,8-6. Herendubbelspel: eerste ronde: Erck (VSt)/Fancutt (Aus) - Van Boeckel (Ned)/Popp (WD1) 3-6,6-4,13-11. UTRECHT (ANP) - John van Loen heeft zijn contract met ere divisieclub FC Utrecht met twee jaar verlengd. De door diverse buitenlandse clubs begeerde 20-jarige centrumspits, die twee miljoen gulden moest opbrengen, heeft zieh derhalve tot 1 juli 1988 verbonden aan de huidige nummer vier van de hoogste voetbalklasse. Anderlecht, de Belgische landskampioen, bood afgelo pen zondag 1.3 miljoen gulden voor Van Loen, met twaalf treffers vierde op de nationale topscorerslij st. Eerder toonden Sporting Lissabon en Benfica interesse voor de lange aan valler, die 20 november in de beslissingswedstrijd tegen België in de tweede helft de buteerde in het Nederlands elftal. Volgens voorzitter Aalbers van FC Utrecht hebben de Portugese clubs evenwel nooit een serieus bod gedaan op Van Loen. „Ze wilden met contrac teren wachten tot het einde van het seizoen", meldde Aal bers gisteren. „Anderlecht wilde hem nu wel inlijven, maar de 1.3 miljoen was ons te laag. Uit Brussel hebben we geen officiële reactie meer ge kregen. Vandaar dat we zelf met Van Loen zaken hebben gedaan. Hij is belangrijk voor de ploeg; we wilden hem graag bij ons houden". Aalbers acht het nog wel mogelijk dat Van Loen aan het einde van dit seizoen vertrekt. „Maar dan zal voor hem veel moeten worden betaald. Het contract dient immers te wor den afgekocht". John van Loen was tevre den met de aanbieding, die FC Utrecht hem had gedaan. „Het contract is aangepast", ver telde Van Loen, kort voordat de selectie onder leiding van Nol de Ruiter de training bij de Galgenwaard zou begin nen. Van Loen, afkomstig van de Utrechtse derdeklasser UW, kreeg bij de aanvang van het seizoen 1983-1984 zijn eerste contract bij de profclub uit de Domstad. „Voor zowel Utrecht als mij is bij de herziening van de verbintenis alles naar wens verlopen", vervolgde de een malige international. „Het contract geldt op voorstel van Utrecht voor twee jaar; daar mee heb ik geen probleem. Ik ben nog niet aan mijn top. Die twee jaren bij Utrecht kan ik goed benutten om te rijpen". Volgens Van Loen was het contact met Anderlecht op zijn eigen verzoek verbroken. „Om persoonlijke redenen voelde ik er niets voor naar Anderlecht te gaan. Natuurlijk ben ik met de interesse van die buiten landse clubs blij. Het is een te ken, datje goed bezig bent". UTRECHT (ANP) - Het Ko ninklijk Nederlands Gymnas tiek Verbond (KNGV) heeft de hoop dat het tot een fusie komt tussen de vier landelijke turn bonden, nog niet opgegeven. Vier jaar lang hebben de bon den gesproken over een fede ratie, die uiteindelijk toch niet van de grond kwam, omdat het KNGV zich niet kon vere nigen met een gelijke stem menverhouding. De grootste turnbond in Nederland had een verhouding van 5-2-2-1 voor ogen, waarmee de andere organisaties, de Nederlandse Katholieke Gymnastiek Bond (NKGB), het Koninklijk Ne derlands Christelijk Gymnas tiek Verbond (KNCGV) en de Nederlandse Culturele Sport bond (NCS) niet akkoord gin gen. Gisteren tijdens een pers conferentie in Utrecht, waar het KNGV de opzet presen teerde van de organisatie van de wereldkampioenschappen turnen, van 18 tot en met 25 oktober 1987 in het Sportpaleis Ahoy', kwam de samenwer king tussen de bonden op nieuw ter sprake. Voorzitter Jack Bons van het KNGV: „Wij willen streven naar een reële eenwording, waarin iedere bond zich kan vinden. De kosten van een federatie zijn eenvoudig te hoog. Wij willen zo snel mogelijk tot el kaar komen. Er is alweer sprake van een informeel af tasten. Ik hoop dat zo snel mo gelijk zaken kunnen worden gedaan". Bons weet het stuk lopen van de federatie aan het feit, dat in de afrondende be sprekingen de statuten en de stemverhoudingen te laat aan de orde waren gekomen. In verband met de wereld kampioenschappen van 1987, die ook gelden als kwalificatie voor het Olympisch turntoer- nooi van een jaar later in Seoel, zou een eenheid in het Nederlandse turnen uitermate welkom zijn. Bons onderkent dat ook. „Wij hebben de laat ste maanden twee belangrijke ménsen van de katholieke bond in ons midden gekregen. Ronald Walter als de opvolger van Hans van Zetten als trai ner van de damesselectie en Martin Bonekamp als verant woordelijke man voor de tech nische afwikkeling van het toernooi om de wereldtitels. Er is geen sprake van dat wij de NKGB willen uithollen. Deze mensen zijn van groot belang voor de gymnastiek in Neder land". (ADVERTENTIE) luea- feueg' Sc-,_i|--en eve pmuvm door Berths Jeux Kuitenbrouwer air ïawsJSas jjjy^r tfMwkJw ov«r het !euk« van le2en psyfewt Cmeast verfilmt De Aanslag ftscpxuö Schrijversdagboek van Snel naar de boekwinkel voor het tweede nummer van BoekenpasEen kleurrijk volwaardig magazine van 40 pagina's, boorde vol informatie over duizend-en-één boeken. Van literatuur en thrillers tot computer en jeugdboeken. Met interviews, cartoons, nieuwtjes, columns en korte verhalen. In Boekenpas nr. 2 o.a.: Hein Vergeer over schaatsen, Jan Kuitenbrouwer over computers, Berthe Meijer over koken, een interview met Fons Rademakers over de ver filming van 'De Aanslag' en een fragment uit het Schrijversdagboek van Mischa de Vreede. Boekenpas is verplichte literatuur voor elke lezer En nog gratis ook. Bovendien biedt elk nummer voordeel- bonnen voor interessante kortingen. Naar de boekwinkel dus.' Van onze speciale verslaggever Leon Krijnen Ere wie ere toekomt, Schapers heeft in Melbourne ruim drie uur de sterren van de hemel staan spelen, maar daarbij moet wel in aanmerking worden geno men dat de inmiddels achttienjarige winnaar van Wimbledon gisteren maar wat aan stond te klooien. Boris Becker schreeuwt het van kwaadheid uit als hij aan Schapers weer een punt moet toe staan. - FOTO AP Dat gegeven belette Scha pers niet om na het benutte matchpoint als een halve gare over het centre-court te dan sen, de handen ten hemel ge heven en vreugdekreten sla kend, daarbij luid aangemoe digd door het Australische pu bliek, dat de moeite had geno men om de lange rit op het centre-court helemaal uit te zitten. De verliezer stond, met opgetrokken wenkbrauwen, de ellebogen steunend op de koelkast, chagrijnig toe te kij ken. Het 'scheisse' en 'verdammt' op de perstribune was niet van de lucht, maar daar zullen niet louter vaderlandslievende sentimenten aan ten grond slag gelegen hebben. De sinds de verschijning van de ster Becker aan het tennisfirma- nent aanzienlijk uitgebreide kolonie oosterburen reali seerde zich plotsklaps dat de retourtickets naar de Heimat gereserveerd konden worden en dat er aan een zonnig uit stapje een onverwacht einde was gekomen. Wie had er, behalve Michiel Schapers zelf, ook maar een Pfennig op de kansen van de lange Rotterdammer durven te zetten? „Als mijn service een beetje wil lopen", zo had hij zelf een dag eerder nog verkondigd, „en ik weet die service van hem een beetje te hanteren, dan heb ik een kansje. Een kleine, maar een kans is een kans". Na zijn tenniscarrière kan Schapers dus nog altijd waar zegger worden, want de wed strijd verliep precies zoals hij hem min of meer voorspeld had. Gebaseerd op zijn dit maal superieure service legde Schapers een uitgekookt spel letje op de graszoden, waar mee Becker, op de tribune ge woontegetrouw bijgestaan door de met driftige handge baren coachende secondanten Tiriac en Bosch, absoluut geen raad wist. Weliswaar won Becker de eerste set. door een onnozele servicebreak op 3-3, maar toen al kreeg Schapers in de gaten dat hij inderdaad helemaal niet kansloos was. De tweede set ging naar Schapers, ook door een break, maar die was zonodig nog onnozeler. Becker sloeg vier ballen meters uit of in het net en omdat Schapers daarna tot 6-4 zijn service wist te behouden, begon er iets van een sensatie te dagen. De tri bunes begonnen vol te druppe len en zelfs de Duitse kolonie nam de moeite om het club huis en de schuimende pinten te verlaten. In de derde set braken de matadoren eikaars service ieder eenmaal, zodat de tie-break de beslissing moest brengen. En omdat Schapers die met 8-6 op zijn naam wist te brengen, werd het toen pas echt gezellig. Weliswaar raakte hij de vierde set nog kwijt na wat waarschijnlijk de mooiste rally van het toernooi zal blij ven, maar in de beslissende set moest dan toch iedereen met verbazing constateren dat de nummer 180 en nog wat van de wereld de nummer vijf te gra zen had genomen. „Natuurlijk is dit de mooiste overwinning uit mijn loop baan", zo jubelde Schapers na afloop, „veel mooier dan die op Kriek twee jaar geleden. Hier heb ik lang op moeten wach ten. Ik heb het afgelopen jaar geloof ik alleen maar vijfset ters gespeeld en op het nip pertje verloren. In Antwerpen nog was ik twee punten van de zege af tegen Marck Dickson, toen het alsnog fout ging. En zo kan ik nog wel tien partijen opnoemen. En dan uitgere kend tegen Becker lukt het wel, daar kun je toch alleen maar van dromen". Misschien dat het Hollandse weekje in Melbourne nog mooier af gaat lopen, maar dan zal Huub van Boeckel vandaag wel moeten winnen van Nelson Aerts. Normaal gesproken zou die hem riiet al te veel moeilijkheden op moe ten leveren, want de Hagenaar kan op gras aardig uit de voe ten, terwijl een Braziliaan zich op die ondergrond welhaast op een andere planeet moet wa nen. Als Van Boeckel dat kar weitje naar behoren af weet te werken, komt hij door een aardige speling van het lot Mi chiel Schapers tegen. En on geacht wie de winnaar van dat potje wordt, dan staat er voor het eerst sinds 1971, toen Ok- ker in de halve finales van Ro- sewall verloor, weer een Ne derlander in de vierde ronde op Kooyong. Aardig voor de statistici, maar nog aardiger voor de portemonnaie van de betreffende heer, want in de vierde ronde is men in ieder geval zeker van ongeveer 20.000 gulden. Wie er op gras absoluut nog niet uit de voeten kan is Menno Oosting. „Dat is niets voor mij", zo gromde hij na zijn eerste kennismaking met het spul. „Die ballen tetteren alle kanten op, daar word je toch gek van". Dat bleek wel uit de cijfers die Oosting tegen de plaatse lijke Wally Masur liet aante kenen. Hoe hij die eerste set had weten te winnen, snapte Oosting na afloop zelf niet, maar hoe hij de rest verloren had, zal hij niet gauw verge ten: 6-7 (tie-break 3-7), 6-3, 6- 0,6-0. Het laatste woord is aan Bo ris Becker, die dan wel een hele natie teleurgesteld had, maar die daar bepaald niet van ondersteboven was. „Ik ga hier heus niet dood van", zo verzekerde hij de mistroostig toekijkende Westduitse sport pers. „Het leven gaat gewoon verder jongens Van onze sportredactie AMSTERDAM - De schaats- marathon van Amsterdam, meetellend voor de strijd om de Aegon-cup, is gisteravond gewonnen door Dirk Maarssen uit Rijssenhout. Tweede werd Richard van Kempen en derde Ruud Christoffers. Door die klassering verstevigde Chris toffers de leiding in het klas sement. De uitslag is: 1. Dirk Maarssen (Rijssen hout); 2. Richard van Kempen (De Hoef); 3. Ruud Christoffers (Vlaardingen); 4. Henk Portengen (Nederhorst); 5. Teun Busser (Utrecht); 6. Henri Ruitenberg (Oldebroek); 7. Bennie van der Weide (Heerenveen); 8. Jan-Eise Kromkamp (Oldeholtpade); 9. Alex Jansen (Leiden); 10. Jos Niesten (Heemskerk); 11. Jos Pronk (Oost-Graftdijk); 12, Frans Boon (Hem); 13. Piet Manden (Wapserveen); 14. Co Giling (Warmenhuizen); 15. Wim Vos (Kockengen). Stand na zes wedstrij den: 1. Christoffers 102,1 punten; 2. Maarssen 80,1; 3. Van Kempen en Giling 74,0; 5. Kasper (Driel) 64,0; 6. Van der Duim (Heerenveen) 62,1; 7. Pronk 56,0; 8. Boon 53,0; 9. Van der Weide 50,0; 10. Bus ser 44,0. De uitslag bij de dames: 1. Petra Mool- huijzen (Weesp) 30 ronden in 19.34; 2. Coby Borst (Krommenie); 3. Ingrid Ha- ringa (Velsen); 4. Els Meijer (Driemond); 5. Hannie Frederiks (Oudkarspel); stand: 1. Erna Uitham (Zuidlaren) 33.0 punten; 2. Moolhuijzen 28,2; 3. Tilly Aalderts (Heerenveen) en Borst 24,0; 5. Lilian van Tol (Nes a.d.Amstel) 23,0. MARIANNE VAN de Torre en Freddie Sauer voeren de plaatsingslijsten aan voor het toernooi om het Nederlands indoor-tenniskampioenschap, dat van 10 tot en met 15 de cember in Valkenswaard wordt gehouden. De in Zuid- Afrika geboren Sauer bezit sinds afgelopen dinsdag de Nederlandse tennisnationali- teit, omdat hij hier al ruim driejaar woont. Zijn volledige naturalisatie wordt door de Koninklijke Nederlandse Ten- nisbond binnen vrij korte tijd verwacht. Voor de KNLTB is dat voldoende om de Amster dammer mee te laten doen met de nationale titelstrijd. LAURENT FIGNON zal deel nemen aan de zesdaagse van Rotterdam (24 t/m 29 januari). De tweevoudig winnaar van de ronde van Frankrijk zal een koppel vormen met zijn Franse landgenoot Bondue. Naast Fignon werden eerder Moser, Vanderaerden en Pij nen gecontracteerd. LUCIEN VAN IMPE is in Spaanse dienst getreden. De kleine Belg, winnaar van de ronde van Frankrijk in 1976, zal op 4 december een contract ondertekenen bij Dormilon. De verbintenis geldt voor een seizoen. VOLGENS BOKSMANAGER Henk Ruhling heeft de Euro pese Boks Unie (EBU) Andre van den Oetelaar (31) uit Schijndel officieel aangewe zen als uitdager van de Euro pese kampioen in het zwaar gewicht, de Engelsman Frank Bruno. Ruhling verwacht dat het titelgevecht over vier a vijf maanden gehouden zal worden. MOSKOU (RTR) - De in d< tweede divisie van de Sovjei voetbalcompetitie uitkomende vereniging Kotaik, wordt be dreigd met verwijdering uit dt competitie na ernstige ongere geldheden. Tijdens het duel tegen Abo- vyan werd de scheidsrechte] door enkele spelers aangeval len. Dronken bestuursleder van de vereniging vielen de arbiter na afloop ook nog las tig. De scheidsrechter en de lijnrechters werden zelfs ge dwongen alcohol-test te on dergaan. Zij bleken echtei geen druppel te hebben ge dronken. De Sovjet-bond hac eerder al middenvelder Gye- gam Edigaryan voor het lever geschorst en zijn teamgenoo' Aram Parsadanyan voor eer jaar. DEN HAAG (ANP) - De Gold Race, Nederlands enige A-klassie ker, wordt volgend jaar gehouden op 26 april. Dat werd gisteren tijdens het congres van de wereld wieier bond (UCI) in Rome bekend gemaakt. De organisatoren van d wedstrijd hadden in eerste instantie hun oog ook laten vallen O] de vierde zaterdag in april. De klassieker ondervindt concurren tie van de ronde van Spanje (22 april-13 mei), waaraan doo twee Nederlandse ploegen wordt deelgenomen. Wegens organi satorische problemen werd daar al snel weer vanaf gestapt. I

de Stem | 1985 | | pagina 9