Polen: Onrendabele bedrijven failliet Japan doof voor Europese wensen SCHEIDENDE VOORZITTER BOUW- EN HOUTBOND CNV: .eel gevraagd Buitenlandse produkten in Japan duur vanwege forse winst importeur IS VAN ACTIEF iann Werknet iann Werknet IEUWSOVERZICHT DDDOD yrnTTTTTi ECONOMIE FINANCIEN/ECONOMIEa Let op ktie Uitzendbureau Bktiekrachten m/v produktiemedewerkers Pnmakers(sters) Jongeman rij-instructeurs kassière thuisnaaisters KLEINTJE Eendorganisatie Inisch uitzendburo Ja! Ier metaal of elektra inisch uitzendburo Itzendorganisatie inisch uitzendburo medewerkers Zoekt U werk? an rijinstructeur(trice). GRENS MONDJESMAAT OPEN VOOR PRODUKTEN UIT EG Strengere regels naleving minimumloon China haalt zwart geld boven water Terugkeer WAO'ers in arbeid moeilijk Kleine drogist wacht zware tijd Philips investeert 0,4 miljard in België Werkloze jongeren zoeken wèl vaak baan Kwaliteit Nederlandse vloot in gevaar A60|fR!JDAG 29 NOVEMBER 1985 T47 staat? Of dat Actief er achter Ungen en de uitgebreide tests 3J zo'n video bij Actief kunt ko- |ra dat de aankoop helemaal tot I extra en....gratls. Dat doet Ac- Lange Brugstraat 4 Breda Tel. 224844 (defect? onder- 076- luro R. t/m 31 december uw kamer behangen en gewit door geheel Brabant 125,- tel. 01620-57594. lenst, min. leeft. 18 jaar. Dit werk i pe. Bel voor inl. 01832-3160. hheden in ons filiaal, gelegen op het ^nbaar slachthuis in Breda. Full-time feft. 17-24 j. Tevens vragen wij nog Aanmelden tussen 08.00-16.00 u. bij Rijckevorselstr. 2, Breda, vragen Aart. zijn met afwisselend werk. (lijke sollicitaties. Tabaksgroothandel, Postbus 9521, lijwielstal- >130501. a Autorijschool Kantelberg, Nederlands bekendste en best georganiseerde rij-1 school heeft plaats voro enige die zelfstandig vakbe kwaam willen werken met de steun van een goed team en een prima organi- satie. Ook mogelijkheden in eigen woonplaats. Infor meer vrijblijvend bij mevr. Kantelberg. Bel nu 04998- 99555 voor een afspraak met goede voorlichting. Maison Suisse dames mode Breda vraagt een part-time, Ift. plm. 18 jaar. Opleiding MAVO/HAVO. Naast een accurate kassa behandeling zijn aan deze interessante funktie enige lichte administratie werk zaamheden verbonden. Sollicitaties na telefoni sche afspraak: Maison Suisse, Karrestraat 13, Breda, tel. 076-130481. Gevr. ervaren op contractbasis. Schrifte-1 lijke reacties: Atelier Swingcon, IJsseldijk 355, 2922 BK Krimpen aan de IJssel. Werken via een |ken via een „gewoon" uitzendburo? Icialist wil over meer praten dan over opdracht en de hoogte van het salaris. jrige informatie over de werkzaamhe- i pmstige werkomgeving, de machines j ^schikking staan, de eisen die aan zijn j lid worden, de mogelijkheid om zijn pn en/of ervaring op te doen. Ben jij die op basis van vakkennis uitgezonden I Wil je via een echt or maanden aan de slag? contact op met George Oomen emen. )str. 216, Breda, maandag t/m vrijdag |m 17.30 uur, tel. 076-149655. Natuurlijk wordt door een iris op de juiste wijze geregeld. n Alternatief Centrum Zevenbergen ran klassieke homeopathie, acupunk- 7872 na 18.00 uur. en volg de za.cursus, aanvang 4 jan- iooI O.v Dongen te Breda, 076-142549 onze 2 kin- n 8 jr., 3 ek zorgen, ijk werk, Ift. len in Prin- r. 934131. HUISH. hulp gevraagj* voor pastorie Breda-zuw_ voor 5 ochtenden enke» uren m.i.v. 1-1-198?' Br.o.nr. 931295. CDA straalt arrogantie uit' UTRECHT (ANP) - 'Ik heb op een (gegeven moment bedankt voor (het CDA omdat ik constateerde l(jat die partij in de praktijk steeds ®eer in strijd handelt met de (christelijke beginselen van naas tenliefde. Ze negeren de vakwe- |ging*. 'Ze hebben steeds minder oog voor de hwakken in onze samenleving, de werklozen, en laten steeds meer de oren hangen naar de rijken. De partij straalt steeds meer de arrogantie van |je macht uit'. 'Die arrogantie, zo'n Bukman bij voorbeeld, |daar word ik helemaal ziek van. Toen hij na de verkiezingsuitslag in Lelystad triomfantelijk |iei dat wijfelende kiezers toch weer gehoor- |zaam CDA stemmen als ze in het hokje staan, |kon ik hem wel een draai om zijn oren geven'. Ook op de valreep gaat scheidend voorzitter |Dilo van Commenée (53) van de Hout- en Bouwbond CNV duidelijke taal niet uit de weg. |van Commenée, die in veertien jaar voorzit- terschap een reputatie opbouwde als enfant terrible van de christelijke vakbeweging, heeft nooit van zijn hart een moordkuil gemaakt. Die openhartigheid leidde er toe dat Van Commenée met ijzeren regelmaat iedereen de hordijnen in joeg: Niet alleen de collega's van |de Bouwbond FNV die hem op gezette tijden |voor stakingsbreker uitmaakten als hij tijdens |een cao-conflict zijn eigen weg ging. Maar ook de eigen CNV-ambtenarenbond ICFO toen hij in '83 middenin de ambtenaren- 1 acties constateerde dat de ambtenaren het al- I lijd nog veel beter hadden dan de 100.000 werk- I loze bouwvakkers en een 'burgeroorlog' in het verschiet zag liggen. Van Commenée betoogde j herhaling dat de ambtenaren te veel noten I op hun zang hadden en de broekriem eens zou- I den moeten aanhalen zodat de overheid meer I ruimte kon krijgen voor investeringen in de bouw. 'Dat vond ik en dat vind ik nu nog', zegt hij. Enige opschudding in de CNV-gelederen baarde Van Commenée ook door begin dit jaar desgevraagd mee te delen dat hij als CDA-lid had bedankt en met andere 'politiek daklozen' onder meer uit het CNV op zoek was naar een nieuwe politieke formatie op christelijke Dilo van Commenee -fotoanp grondslag. Gesprekken met de CDA-dissident Scholten en de EVP liepen op niets uit. Maar Van Commenée heeft goede hoop dat het zal lukken vóór de verkiezingen in mei als nog een fonkelnieuwe politieke partij van start te laten gaan, die 'een redelijk alternatief biedt voor mensen die het CDA niet meer zien zitten: de Alliantie'. Er wordt druk gesleuteld aan een partijprogram. Christelijk Van Commenée: 'Asjeblieft niet. Er zijn al genoeg partijen die via hun naam van de da ken schreeuwen dat ze christelijk zijn en daar blijft het dan bij. Wij willen ons niet uitdruk kelijk als christelijk afficheren, maar wel via onze opstelling en daden laten blijken dat we dat wel degelijk zijn'. Al heeft hij dan met het CDA gekapt, het zit Van Commenée nog steeds dwars dat het hem niet is gelukt de christen-democraten tot een andere koers te bewegen. 'Ik heb de afgelopen twee, drie jaar geknokt, talloze gesprekken gevoerd met CDA-voorlie- den als De Vries maar ik ben telkens met m'n harses tegen een ondoordringbare muur opge lopen. Het eind van het lied was dat ik me een soort gespleten persoonlijkheid ging voelen. Aan de ene kant lid van het CDA en aan de an dere kant vakbondsbestuurder. Mijn geloof waardigheid kwam in het geding vond ik zelf. Dat kon ik tenslotte niet meer volhouden'. Van Commenée, die in januari stafmede werker wordt bij het Sociaal Fonds Bouwnij verheid en mede in verband met zijn nieuwe baan geen actieve rol in de politiek wil spelen ('het Kamerpluche heb ik afgeschreven'), be treurt het dat vooraanstaande CNV'ers als Harm van der Meulen en Gerrit Terpstra zijn voorbeeld niet hebben gevolgd en het CDA trouw zijn gebleven. Paardemiddel 'Ik heb er wel begrip voor dat ze die stap niet hebben gezet en ik neem ze ook niks kwalijk. Het is een zaak die ieder voor zich persoonlijk moet beslissen. Maar ik vind het wel jammer. Ik denk wel eens dat hun vertrek misschien het laatste paardemiddel zou zijn geweest om het CDA alsnog een andere koers op te krij gen'. Van Commenée vraagt zich af of een man als Van der Meulen 'werkelijk nog de illusie heeft dat het zal lukken binnen de CDA-club de koers te wijzigen. Toen ik hoorde dat Terp stra zelfs bereid is om voor het CDA in de Ka mer te gaan zitten, heb ik hem ook de vraag voorgelegd of hij nou werkelijk gelooft dat hij het praktisch in z'n eentje - de andere kriti- kasters in de Kamer zijn verdwenen - redt en het beleid kan ombuigen. Ik heb Terpstra zeer hoog zitten hoor - een zeer integere en slimme man - maar je moet wel een hele hoge dunk van jezelf hebben als je denkt dat je dat lukt'. Van Commenée acht het gevaar aanwezig dat de koers die het CDA vaart ook nadelig kan uitpakken voor het CNV zelf. 'Het verve lende is dat veel mensen het CNV nog steeds met het CDA vereenzelvigen en op een hoop vegen. Hoewel veel CNV'ers het CDA hebben verlaten - ik ben echt de enige niet hoor - den ken veel mensen dat het CNV een typische CDA-club is. Twee handen op één buik. Dat is des te droeviger als je bedenkt dat het CDA er de afgelopen paar jaar van alles aan heeft ge daan om de vakbeweging de poten onder de stoel vandaan te zagen'. niet meer en dan zou ik misschien een voorzit ter zijn geweest die met de tong op zijn schoe nen naar zijn pensioen uitkeek. Dat is niet in het belang van de bond'. Evenmin voelt hij zich in de kuif gepikt door het feit dat niet hij maar CNV-tweede voorzit ter Hofstede is uitverkoren om over een jaar Van der Meulen als eerste man op te volgen. Van Commenée had die baan wel willen heb ben, maar hij beseft dat hij door zijn voortdu rende kritiek op de ambtenaren - binnen het CNV een machtige groep die goed is voor de helft van het ledenbestand - te omstreden was om de voorzittershamer van de vakcentrale te hanteren. Overigens heeft Van Commenée er een hard hoofd in dat Hofstede er straks in zal slagen naar buiten toe 'net zo sterk over te komen als Van der Meulen. Harm is een man die in de publiciteit en op grote vakbondsvergaderingen overtuigend en bezielend kan overkomen. Hof stede is een prima vent, een bekwaam onder handelaar maar hij heeft niet dat gevoel voor publiciteit, niet die uitstraling die een vak bondsvoorzitter nodig heeft. Publiciteit is voor het CNV wellicht nog een belangrijker wapen om ons te profileren dan voor de FNV, omdat wij minder snel geneigd zijn naar het uiterste middel - een staking - te grijpen'. Dwarsligger Welletj es Van Commenée ontkent met klem dat zijn vertrek verband houdt met de kritiek die ook in eigen huis aan hem is geuit. 'Dat heeft er niks mee te maken. Ik ga gewoon weg omdat ik het na veertien jaar wel welletjes vind. Ik ben al een paar jaar naar wat anders aan het om kijken. Nu kan ik nog weg. Over een paar jaar De scheidende vakbondsvoorman consta teert gekscherend dat zijn collega Hanko van de Industrie- en Voedingsbond CNV momen teel druk doende is om Van Commenée's rol als 'dwarsligger' binnen het CNV over te nemen, met name wat de overheidsdienaren betreft. Hanko stelde bij voorbeeld onlangs dat de ambtenarenbonden niet hard genoeg trekken aan arbeidstijdverkorting maar Van Comme née kijkt daar heel anders tegenaan. Hij wil het ambtenarenapparaat inkrimpen en met de besparingen die dat oplevert bouwvakkers aan de slag helpen. Verdere ATV betekent dat er juist meer ambtenaren bijkomen en daar moet Van Commenée niks van hebben. 'Ik vind nog steeds dat de ambtenaren ten opzichte van de werknemers in de marktsector bevoorrecht zijn. Zeker vergeleken met de bouwvakkers zitten ze op rozen. De ambtena ren hebben wat ontslag betreft bij voorbeeld een veel sterkere positie, massa-ontslag is bij de overheid een onbekend verschijnsel, terwijl er in de bouw 100.000 mensen om werk zitten te springen. Ik vind dat de ambtenaren niet om alles moeten piepen'. WARSCHAU (RTR) - Polen zal zijn economische doelstel lingen dit jaar niet halen. Dat ligt voor een deel aan de inefficiënte manier van wer ken in een aantal bedrijven. Als de betrokken ondernemin gen niet in staat blijken ren dabeler te opereren zullen zij er ernstig rekening mee moe ien houden failliet te worden verklaard. Dat dreigement komt van de vice-voorzitter van de Poolse commissie voor econo mische planning, Franciszek Kubiczek. Kubiczek zegt dat vergro ting van de doelmatigheid van het management in de indu strie op het ogenblik de hoog ste prioriteit heeft. Volgens hem zullen bedrijven die ach terblijven bij de doelstellin gen, sterker dan tot nu toe worden geconfronteerd met de dreiging van een bankroet. Tegen een aantal ondernemin gen zijn al faillissementspro cedures in voorbereiding. Twee jaar geleden is in Po len in het kader van de econo mische hervormingen een wet van kracht geworden die rui mere mogelijkheden geeft om onrendabele bedrijven failliet te verklaren. Volgens Poolse economen is de wet tot nu toe echter niet stringent genoeg toegepast. Weliswaar is een aantal lei dinggevende functionarissen in de industrie ontslagen na controle van de boeken, maar slechts een handvol bedrijven is daadwerkelijk geliquideerd. Kennelijk is de Poolse rege ring van plan voortaan stren ger op te treden. Kubiczek beschuldigt de in dustrie van 'loonidiotie'. Hij doelt daarmee op loonsverho gingen die niet in verhouding staan tot de groei van de pro- duktiviteit. De lonen in de Poolse industrie zijn dit jaar met achttien tot negentien procent gestegen. De indu striële produktie groeide tot nu toe dit jaar met slechts 2,7 procent op jaarbasis, aanzien lijk minder dan de doelstelling van vier procent voor 1985 en de groei van 4,8 procent in het afgelopen jaar. Kubiczek wijst er wel op dat het teleurstel lende resultaat voor een deel te wijten is aan de strenge winter van 1984/85. De Poolse export naar het Westen ligt tot nu toe dit jaar onder het streefniveau en er zal een flinke inspanning no dig zijn om het voor 1985 be oogde overschot op de han delsbalans van 1,5 miljard dol lar te halen. De handel met de andere Oostblok-landen ver loopt wel volgens plan. Hoewel er dit jaar dus grote problemen zijn met het ver wezenlijken van de economi sche doelstellingen zullen de streefcijfers van het drieja renplan voor de periode 1983- 1985 wel worden gehaald. Het bruto nationaal produkt (bnp) zal over het genoemde tijdvak een groei vertonen van veertien procent, wat nog meer is dan de beoogde tien a twaalf procent. Desondanks ligt het Poolse bnp nog steeds tien procent onder het niveau ten tijde van het begin van de economische crisis aan het eind van de jaren zeventig. Het Japanse schip Sun Rise beladen met het werkeiland Interbeton bij vertrek uit de Am sterdamse haven naar Australië. Daar zal het werkeiland aan de noordkust worden ingezet bij olie-offshore-werkzaamheden. - fotoanp TOKIO (AP) - Buitenlandse produkten, die in Japan worden in gevoerd, zijn vaak veel duurder dan produkten van Japanse makelij omdat importeurs zulke hoge winstmarges berekenen. Dat staat in een rapport van de Japanse regering. Importeurs maken vooral veel winst maken op luxe goederen, zoals whiskey, cosmetische artikelen en merkapparatuur, die uiteindelijk voor een veelvoud van de prijs verkocht worden die 4e importeur er voor heeft betaald. Hat rapport spreekt de bewering tegen van veel buitenlandse ondernemingen dat de import stagneert door het ingewikkelde distributiesysteem van Japan. Voor sommige produkten zijn de distributiekanalen voor binnenlandse en buitenlandse goederen dezelfde, aldus het rapport. De onderzoekers kwamen tot de ontdekking dat de consument voor een fles Chivas Regal whiskey bijvoorbeeld ruim 140 gul den moet neertellen, dan de produktie-prijs van 10 tot 13 gulden. Daar komt bovenop 20 tot 29 procent accijns, 35 tot 40 procent winstmarge voor de importeur en nog eens 27 tot 28 procent voor de groothandel en detailhandel. Op een fles Japanse whiskey van dezelfde prijsklasse maken grossiers en detailhandel 23 procent winst. De resterende 77 pro cent is de prijs die de producent berekent. Een stuk buitenlandse chocolade van twee ons, dat in de win kel zeven gulden moet opbrengen, wordt maar voor twee gulden geproduceerd. Daarkomt 40 cent accijns op, 15 cent opslagkos ten, 1,80 gulden winst voor de importeur, 60 cent voor de grossier en 2,15 gulden voor de detailhandelaar. Het Japanse Economisch Planbureau onderwierp 15 artikelen aan een onderzoek en kwam tot de slotsom dat het distributie systeem voor ingevoerde produkten slechts in drie gevallen in gewikkelder was dan voor Japanse produkten: diplomatenkof- fers, herenjassen en sportschoenen. Volgens het rapport kwam echter ook vast te staan dat de ge middelde winstmarge op ingevoerde produkten 59 procent be draagt, terwijl die voor soortgelijke binnenlandse produkten op 40 procent uitkomt. Van een onzer verslaggevers BRUSSEL - Beleefd heeft Ja pan het zoveelste verzoek van de Europese Gemeenschap om Weer produkten uit de EG in te voeren naast zich neerge legd. 'Japan heeft een vrije eco nomie en kan daardoor niet vaststellen hoeveel Europese Produkten Japanners moeten afnemen', kreeg een EG-dele- gatie onlangs van zijn glimla chende gastheren te horen. En dus zal Japan de komende tijd voor pakweg tien tot twaalf miljard dollar meer naar West-Europa uitvoeren dan net uit de EG-landen impor teert. Een tijdje geleden heeft de Japanse regering een aantal maatregelen genomen om de invoer van Europese produk ten te 'vergemakkelijken'. De EG beschouwt dat echter slechts als een eerste aanzet. De ongelijkheid in de handel wordt er nauwelijks door op geheven. Zo kent Japan een distribu tiesysteem met een woud van regels en regeltjes die het in voeren van buitenlandse pro dukten vrijwel onmogelijk maakt. Bovendien blijft de Ja panse financiële wereld zich verzetten tegen de wens uit West-Europa (èn de Verenigde Staten) Japan open te stellen voor de westerse banken. Ja pan heeft daarin mondjesmaat toegestemd, maar ook dat heeft tot nu toe weinig effect gesorteerd. Geen wonder dat de Ge meenschap vraagtekens plaatst achter het met de mond beleiden van de vrije markteconomie door de Ja panse regering, terwijl tegelij kertijd de Japanse markten zo goed als gesloten worden ge houden. De EG wordt dan wel onge durig, harde woorden of te genmaatregelen zitten voorlo pig niet in de pen. Dat in te genstelling tot Amerika, dat Japan al herhaaldelijk met een handelsoorlog heeft ge dreigd, als het de Japanse markt niet opent voor Ameri kaanse produkten. Vooral het Amerikaanse Congres zit wat dat betreft niet bij de pakken neer. De af werende Japanse houding heeft de protectionistische stroming in het Amerikaanse Congres sterk vergroot. Daar is nu al een meerderheid te vinden voor het 'straffen' van landen die Amerikaanse pro dukten tegenhouden. Japan zelf heeft beloofd de export naar de Europese markt komend jaar weer vrij willig te zullen beperken. Het gaat met name om videorecor ders, buizen voor kleurentele visies, auto's, kwartshorloges en gestuurde gereedschappen. De EG heeft dit aanbod nood gedwongen geaccepteerd, hoe wel met in Brussel liever had gezien dat Japan zijn eigen markt toegankelijker voor Europese produkten zou heb ben gemaakt. Hoe de 'woorden-oorlog' tussen Brussel en Tokio ook afloopt, erg veel kansen heeft de Europese industrie niet. Want waaom zouden Japan ners - die nog roomser zijn dan de paus als het om de eigen industrie gaat - straks dure Europese produkten ko pen zolang spotgoedkope Ja panse produkten de Japanse winkels uitpuilen. En vaak nog van betere kwaliteit ook. De Koning - foto de stem/johan van gurp dat in geval van onderbetaling de rechter de boete sneller kan opleggen. Die boete kan oplo pen tot de helft van het ver schuldigde loonbedrag. DEN HAAG (ANP) - Er komen strengere regels voor de nale ving van de wet op het mini mumloon. Dit staat in een wetsvoorstel van de ministers De Koning (Sociale Zaken) en Korthals Altes (Justitie). Vol gens beiden krijgt nog steeds één op de tien werknemers met het minimumloon minder dan wettelijk is verplicht. Gemid deld krijgen deze werknemers veertien procent te weinig uit betaald. Omdat de ministers vinden dat die onderbetaling onvoldoende is afgenomen kondigen zij enkele maatrege len aan die daarin verbetering moeten brengen. Zo zullen werkgevers worden verplicht een loonstrookje met een spe cificatie van het loon te geven bij iedere wijziging ervan. Verder krijgt de minister van Sociale Zaken de bevoegdheid onderzoeken te laten instellen naar de naleving van de wet. Tenslotte wordt voorgesteld PEKING (UPI) - De autoriteiten in China hebben in augustus en september tegen de 3,5 miljard gulden aan zwart geld boven wa ter weten te halen. Het gaat nog maar om het topje van de ijs berg, zegt Lu Hanfeng van het centrale bureau voor de belastin gen in China. Een speciale commissie heeft het bedrag weten op te diepen bij bedrijven en instellingen. Het gaat om ontdoken be lastinggelden, verborgen winsten en onwettige slarisverhogin- gen. In de meeste gevallen is de commissie teruggegaan tot ja nuari 1984, in sommige gevallen tot in 1983. Sinds Deng Xiaoping vorig jaar oktober is begonnen met pogingen de Chinese econo mie te decentraliseren heeft de corruptie zich sterk uitgebreid. Herhaaldelijk maken de Chinese media melding van economi sche misdrijven, waaruit kan worden afgeleid dat de campagne tegen illegale transacties maar voor een deel succes oplevert. ENSCHEDE (ANP) - Van de bedoeling gehandicapte werkne mers (WAO'ers) in het proces van betaalde arbeid terug te laten keren komt weinig terecht. Dat geldt in het bijzonder voor ge huwde vrouwen en oudere mannen. Dat blijkt uit het proef schrift waarop de politicoloog M. Herweijer is gepromoveerd aan de TH Twente. Uit een door hem ingesteld onderzoek komt naar voren dat arbeidsongeschikte vrouwen minder intensief worden begeleid bij hun pogingen andere passende arbeid te vinden dan bij mannen het geval is. Ook worden gehuwde vrou wen bij de eerste herkeuring eerder hersteld verklaard dan mannen en ongehuwde vrouwen. In de meeste gevallen is er vol gens de studie echter geen sprake van echt herstel. Maar wel vervalt hun WAO-uitkering. Gehuwde vrouwen moeten dan vaak een beroep doen op de bijstand of het inkomen van de man. AMSTERDAM (ANP) - De kleine zelfstandige- drogist wacht een harde strijd om het bestaan. Veel drogisten heb ben al geen redelijk inkomen meer uit hun bedrijf, maar hechten teveel aan hun zelf standigheid om ermee te stop pen. Toch zullen sommige van hen daartoe gedwongen wor den. Hun omzetten zullen niet voldoende zijn om de strijd te gen vooral de voordeeldrogis terijen, filiaalbedrijven, vol te houden. Dat blijkt uit een on derzoek naar de bedrijfstak van de ABN-bank. Het aantaj drogisterijbedrijven met slechts één verkooppunt is de afgelopen tien jaar vermin derd met 700 tot 2.050, terwijl het aantal filiaalbedrijven met 'slechts' 90 terugliep tot 700. De afgelopen vier jaar zagen ech ter de ondernemingen met meer dan tien werknemers de omzetten elk jaar opnieuw groeien met 14 tot bijna 17 pro cent. De kleinere bedrijven za gen van 1981 tot 1983 de omzet ten slechts beperkt stijgen met 1 tot 3 procent per jaar, maar in 1984 daalde die met bijna twee procent. BRUSSEL (ANP) - Philips zal de komende drie jaar 0,4 miljard gulden investeren in fabrieken voor compact-disc-spelers en beelplaat-apparatuur in Hasselt en Leuven. De Belgische over heid heeft een steun van een miljard Belgische franken toege zegd. De steun komt van de Gewestelijke Investeringsmaat schappij Vlaanderen en van de Vlaamsae deelregering die de hoge werkloosheid in de regio wil terugbrangen. Volgens een woordvoerder van Philips in België moet Hasselt het wereldpro- duktiecentrum worden van Philips voor de zogeheten laser op- tics, de verzamelnaam voor beeldplaat en compact disc activitei ten. Het personeelsbestand in Hasselt zal oplopen van 2.770 men sen nu tot 3.500 eind 1988 en in Leuven van 1.523 tot 1.700. Het programma voorziet niet alleen in uitbreiding van de productie, maar ook in meer onderzoek en ontwikkeling. Het personeelsbe stand van Philips in België zal hiermee nog verder toenemen. Ooit werkten voor Philips in België 20.000 mensen, maar dat aantal daalde tot 15.000 enkele jaren geleden en is weer gestegen tot 17.400. Philips heeft nu 12 fabrieken in België en met de over heid wordt gesproken over verdere uitbreiding en investerings steun. DEN HAAG (ANP) - De opvatting dat jongeren minder hard naar een baan zouden zoeken omdat hun uitkering hoog is, is on juist. Dat blijkt uit een onderzoek van de Organisatie voor Stra tegisch Arbeidsmarktonderzoek (OSA). De kans dat een jongere een baan vindt wordt nauwelijks bepaald door de vraag of hij die baan aanvaardt. Bepalend is de vraag is of hij een baan aan geboden krijgt, stelt de OSA die zegt hiermee een regelmatig ge hoorde mythe te ontzenuwen. Het rapport rekent voorts af met de gedachte dat werklozen meer zwart werken dan mensen met een baan. Ook is er volgens de onderzoekers weinig van de be speuren dat langdurig werklozen door de uitzichtsloosheid van hun situatie extremistischer, bijvoorbeeld racistischer, gaan denken dan mensen met een baan. Het normen- en waardenpa troon van langdurig werklozen wijkt nauwelijks af van dat van werkenden, aldus het rapport. ROTTERDAM (ANP) - Invoering van nieuwe bemanningsvoor schriften leidt onherroepelijk tot aantasting van de kwaliteit en de concurrentiepositie van de Nederlandse vloot. Bovendien val len er 3.531 van de 14.000 arbeidsplaatsen voor zeevarenden weg. Nagegaan moet worden of in het uiterste geval wordt besloten tot staking. Aldus Cees Roodenburg, voorzitter van de Algemene Vereniging van Zeevarenden (AVZ), en Piet Trommel, voorzit ter van de Vereniging van Kapiteins en Officieren ter Koop vaardij (VKO). Beide vakorganisaties werken nauw samen in de Federatie van Werknemersorganisaties in de Zeevaart (FWZ).- Driekwart van de zeevarenden is erbij aangesloten.De kwaliteit van de prestaties van de Nederlandse zeevarenden ligt door de bank genomen hoog en daardoor is er nog emplooi voor de Ne derlandse vloot, menen beiden. In vele sectoren behoren de ga ges, anders dan reders graag beweren, niet tot de hoogste ter we reld. Met de hoge kwaliteit van de Nederlandse bemanningen is het binnen afzienbare tijd gedaan als de bemanningsvoorschrif- ten worden veranderd zoals aan de Tweede Kamer is voorge steld. Het idee van 'veiligheid voor alles' wordt dan verlaten. Beiden klagen ook dat in internationale verdragen veel wordt overgelaten aan de nationale scheepvaartautoriteiten. Met name geldt dit het aantal opvarenden. Daarmee had men de onder linge concurrentie over de rug van het aantal zeevarenden kun nen uitschakelen.

de Stem | 1985 | | pagina 7