[grond weer DRIE LP's Bil AANKOOP VAN STEREO IN UW HELE KAMERU Dood Amsterdamse kraker wordt onderzocht PABO'S GAAN ONTERECHT FUSIES PAUSKRUIS PvdA-plan helpt 20 a 40.000 werklozen aan baan Studenten bezetten ministerie I )etrelFü braks maakt normen ïestgebruik bekend VRAAG: WIE IS HET? ANTWOORD: \NDEPRUS TE VENINTERTOYS I NATUURLIJK! WORD SPELENDERWIJS EEN CIJFER- GOOCHELAAR MET DE ORIGINELE RUMMIKUB. MBIJINTERTOYS! WM kadootjë vanBose foningbouw zonder bemoeienis' iever niet zwart-wit IJDAG 29 NOVEMBER 1985 DMï BINNENLAND )E STEM COMMENTAAR rmssidmm lil Roermond, Betere controle op kabinet nodig Zonnebloem loopt half miljoen mis Sneeuwruimen voor banen .ötwif* EINDELIJK STEREO IN UW HELE KAMER! Better sound through research T5 PAGINA 2 aan een eigen woning, het verval in de buurt en de on zekerheid over werk en ar beidsomstandigheden min stens een zo belangrijke rol voor veel mensen om een huis te huren inplaats van te kopen. Om te voorzien in de woonbehoefte in Nederland is dus meer nodig dan het verkleinen van het verschil tussen de huur- en koopsec tor. De overheid zou op de al lereerste plaats de keuzevrij heid voor woningzoekenden moeten vergroten. Ook zou in het overheidsbeleid meer aandacht moeten worden ge schonken aan terugverkoop- en verkoopmogelijkheden van eigen woningen. Pas dan kan de onzekerheid bij wo ningzoekenden (onder an dere over het behoud van werk) worden weggenomen en de keuze voor de koop van een eigen woning toenemen. yan onze Haagse redactie KORTHALS: 'ERNSTIGE FOUTEN GEMAAKT T28 PAGINA 3 HAAG - Er komt een na- feitenonderzoek naar de landigheden, waaronder oktober in een politiecel onsterdamse kraker Hans is overleden. juister Korthals Altes litie) zegde dat gisteren lijdens een door de PSP ievraagd interpellatiede- Zo nodig volgen nog een itieel opsporingsonderzoek ils daar aanleiding toe is eventueel een gerechtelijk vooronderzoek. Volgens Kort hals Altes zijn 'ernstige fou ten' gemaakt, maar is dood door schuld of door nalatige verzorging in de zin van de wet niet bewijsbaar. Wel noemde hij het 'extra schok kend' dat bij Kok de dood 'naar alle waarschijnlijkheid' is ingetreden terwijl hij zon der dekens of matras op een cementen vloer lag. „Ik heb begrip voor de grote werk druk, maar dit is een ernstige fout," aldus Korthals Altes, die er overigens aan toevoegde dat de cel goed verwarmd was. Verschillende Kamerleden, onder wie, pleitten er gisteren voor meteen een gerechtelijk vooronderzoek in te stellen, maar de bewindsman zei eerst te willen bezien of nader on derzoek de noodzaak daarvan uitwijst. „Strafbare feiten staan niet vast. De dood is in bewusteloze toestand ingetre den. In deze fase zijn bloedin gen ontstaan," aldus Korthals, hiermee de suggestie wegne mend als zou de arrestant voor zijn dood nog zijn geslagen. Als directe doodsoorzaak noemde de bewindsman zuur stofgebrek. Felle kritiek had Korthals, die zich persoonlijk intensief met de zaak heeft bezig ge houden, op de rol van het Openbaar Ministerie, dat zijn onderzoek te snel heeft afge rond en te vroeg met conclu sies naar buiten is getreden. Daarnaast laakte hij het grote aantal tegenstrijdige verkla ringen, dat op zich al aanlei ding had moeten zijn tot nader onderzoek. De noodzaak van een disciplinair onderzoek naar de rol van de bewaarders noemde hij 'zo vast als een huis': „Er hebben zich zaken voorgedaan die in een rechts staat niet thuishoren." Cekort katholieke onderwijzers feN BOSCH (ANP) - Ijatssecretaris Brokx ver licht dat het ministerie van lolkshuisvesting, Ruimte- |ke ordening en Milieube- ter zich in 1990 nauwelijks f met de woningbouw zal moeien, afgezien van fi- mciële steun in de vorm subsidies. Bouwen wordt steeds vrijer. Over vijf jaar zijn er geen bouwvoorschriften meer op enkele minimale regels na die eisen stellen op het ge bied van veiligheid en kwa liteit. Welstandscommissies zullen er ook niet meer zijn, alweer op enkele uitzonde ringen na. Dr. Martin van de Heu vel medewerker aan het Oost-Europa Instituut, is een van de medewerkers aan het boek 'Joegoslavië in crisis'. - Foto's ANP paupers, werkloze daklozen". En: „de corruptie wordt door de georganiseerde krachten van de maatschap pij niet serieus bestreden. Het ene na het andere schan daal breekt naar buiten en wordt in de doofpot gestopt". Aan de bundel Joegoslavië in crisis wordt verder meege werkt door de Nederlanders Drs. Frits Schaling (slavist, voormalig correspondent NRC-Handelsblad in Belgra do), Dr. Martin van den Heu vel (Oost-Europa Instituut Amsterdam) en vooral Dr. Marius Broekmeyer (idem, gepromoveerd op de 'Arbei dersraad in Zuidslavië'.) Broekmeyer geeft een hel der inzicht in de ontelbare andere problemen waarmee het land te kampen heeft: de dissidentenprocessen, het probleem Kosovo, het opruk kend moslim-fundamenta- lisme (4 miljoen van de 23 miljoen Joegoslaven is mos lim). Tenslotte wordt in het boek een aantal 'historische documenten' afgedrukt die de laatste jaren een belang rijke rol speelden in Joego slavië, een land dat indien er niet krachtig wordt ingegre pen in elkaar (of uit elkaar) dreigt te vallen. Joegoslavië in crisis. Clingendael- reeks deel 10. Uitg. Staatsuitgeve rij. Den Haag 1985. Prijs f 19,50. Van een onzer verslaggevers (HEM - In de komende jaren zal het mestverbruik aan ban- I worden gelegd. Minister ir. G. Braks heeft gistermiddag tij- Is de algemene ledenvergadering van de ABTB in Arnhem Gelijk de normering voor dit gebruik bekend gemaakt. [l'anneer deze regeling ingaat kon de bewindsman nog niet Igen, omdat eerst nog overleg gevoerd moet worden met de tokken standsorganistaties en de Tweede Kamer, foor bouwland mag niet meer dan 125 kg fosfaat per ha per rgebruikt worden, grasland krijgt een maximum van 250 kg (oor snijmaisgrond is het maximum gesteld op 350 kg fosfaat, lie regeling zal voor de komende j aren gaan gelden. Braks vindt het 'thans absoluut niet verantwoord om een pgente normering toe te passen'. „Sociaal-economisch zou de Jirijfstak naar mijn mening de lasten daarvan niet kunnen Ken", aldus Braks. Tarnen met minister Winsemius is Braks bezig om een oplos- Si te vinden voor de mestoverschotten. Hiervoor is de Mest- Ifenwet en de Wet Bodembescherming in de maakt. Oor- bnkelijk zouden de wetten per 1 januari '86 van kracht moe- Iworden, maar de departementen zien geen kans om die da- Ite halen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Veel katholieke pedagogische academies voor het basisonderwijs (pabo's) dreigen onterecht een fusie aan te gaan, zodat de katholieke signatuur vervalt. En dat terwijl juist in de komende jaren grote be hoefte ontstaat aan katholieke leerkrachten. Er dreigt in 1989 al een tekort van naar schatting 2500 katho lieke onderwijzers. Dit 'voorschot' gaf voorzit ter Janssen van de katholieke bond van schoolbesturen in het basisonderwijs gisteren tijdens een persconferentie, voorafgaand aan het congres van de Bond KBO komende zaterdag in Arnhem. Janssen baseert zich op ver moedelijk optredende tekor ten. „Het is helemaal geen we tenschappelijk onderzoek. Maar op basis van cijfers blijkt dat alleen al Zuid-Hol land de komende jaren tussen de 200 en 300 katholieke onder wij zers zal tekort komen. De zorg van katholieke pabo's dat ze te weinig leerlingen krijgen is niet terecht. Omgerekend naar de landelijke situatie is dat tekort op korte termijn rond 2500. Dat kan niet, wij moeten onze verantwoorde lijkheid nemen", aldus Jans sen. Volgens de voorzitter van de Bond KBO moeten katholieke schoolbesturen een meer ge richt benoemingenbeleid vol gen, zodat de voorkeur uitgaat naar leraren die zijn opgeleid door katholieke pabo's. „Als er te weinig aanbod op dat punt is moeten we niet schromen zelf de opleiding ter hand te nemen", meende Janssen, die een appél wil doen op katho lieke jongeren om te kiezen voor het beroep onderwijzer. „Want het aantal werklozen is maar betrekkelijk". Janssen zal komende zater dag aan het congres het pro bleem voorleggen van het hoge ziekteverzuim in het ka tholiek basisonderwijs. Lang durig ziekteverzuim komt in katholieke onderwijskring tweemaal zoveel voor dan el ders. „We vermoeden dat dit het gevolg is van de proble men bij de samenvoeging van scholen", aldus Janssen. (ADVERTENTIES) I Wie is het? van M.B.; met i slimme vragen het juiste 4 I gezicht vinden. jf p NoR^L roÜerball, normaal f. 18,50 iitiiiiiHHimiHiii- i fineïiner, normaal f. 18,50 Ë'VËpen, normaal f 24,50 I beroep van een aantal kerkelijke organisaties in Nederland reisbureaus om geen toeristische reizen meer naar Zuid- te te organiseren is de Zuidafrikaanse ambassade in Den sg in het verkeerde keelgat geschoten. In een uitvoerig schrij- ondertekend door ambassadeur David Louw zelf, wordt on- het motto - 'vecht voor uw recht om te reizen' - stelling ge ren tegen deze en andere boycotacties. De heer Louw noemt 'contra-productief en immoreel'; ze zouden het klimaat voor underingsprocessen in Zuid-Afrika vertroebelen. Hij acht ze "endien 'in wezen fascistisch' aangezien boycotacties veelal den tot vandalisme tegen bedrijven, die zakelijke relaties met 'H-Afrika onderhouden. Dit laatste is helaas waar. 3eoproep vanuit de kerken om Zuid-Afrika als toeristenland te flen wordt onder meer gemotiveerd met de stelling, dat de tijd erbij is dat men er geweest zou moeten zijn om over het land zijn problemen te kunnen oordelen. Is dat zo Om tot het in- ;bt te komen, dat discriminatie op grond van ras en huidskleur 'strekt verwerpelijk is, is een bezoek aan Zuid-Afrika inderdaad 'noodzakelijk. Wie echter met verstand van zaken en zonder "oordelen mee wil denken en mee wil praten over de ontman- ngvan het apartheidsbeleid en de opbouw van een democrati ze samenleving in Zuid-Afrika zal door een goed geplande stu- 'eis propagandistische en objectieve informatie beter van el- ir kunnen onderscheiden en tot de ontdekking komen, dat '"en volk niet gebaat zijn bij een zwart-wit-benadering van hun 'fjplexe problemen. "at zal dan ook wel de reden zijn, dat de Gemenebest-landen m zware delegatie naar Zuid-Afrika hebben afgevaardigd, Het fonebest is een samenwerkingsorgaan van Groot-Brittanië en II groot aantal voormalige Britse kolonies. Vooral die laatsten lfel tegen de apartheid. Tezelfdertijd zijn ze er zich maar al te Mvan bewust, dat de invoering van vrije verkiezingen op basis 'tiet algemeen kiesrecht, het kenmerk van de ware democra- lp landen als Zuid-Afrika met onderling sterk verdeelde bevol- ®groepen geweldige spanningen kan oproepen. In India, Ni- te, Zimbabwe en Oeganda, allemaal voormalige Britsè ge- adelen, is het kwaad van de stammenoorlogen nog steeds 'uitgebannen. Bovendien zullen de miljoenen Indiërs en kleur- 3eri, die in Zuid-Afrika leven, er bij een abrupte overgang van blanke minderheidsbewind naar een door zwarten gedomi- töe regering ook niet zonder kleerscheuren afkomen. "i zijn het er in Nederland in overgrote meerderheid over Js. dat het apartheidsbeleid van geen kanten deugt. Wij zijn 'de mening toegedaan dat het zogeheten hervormingsbeleid 'President Botha te weinig zoden aan de dijk zet. Ondanks de 'scencuur, die de zwarte verzetshaarden van de 'zuurstof van Publiciteit' moest beroven, gaat het geweld onverminderd 0rt Vele Nederlanders voelen nog een band met Zuid-Afrika, 'stuk mede-verantwoordelijkheid voor wat daar gaande is terderen wij een ommekeer ten goede door steeds meer ban ket blank Zuid-Afrika door te snijden of spelen we daardoor s' m de hand van de 'verkrampten', die van geen compromis Joannes Paulus II reist onvermoeibaar als een ware apostel-missionaris over de wereld om Christus te brengen. In zijn hand draagt hij onafscheidelijk zijn kruisstaf. Een verkleinde copie(14qm) door hemzelf gewijd sturen wij U gratis toe (één per adres). Levertijd ±2 maanden. Uitsluitend schriftelijk (niet telefonisch) via postbus 75 6040 AB Roermond. ACTtVTTBTEN CENTRUM VAN HET BISDOM Vervolg van pagina 1 van de regering te vragen in het vervolg bij de regerings verklaring een actiepro gramma te publiceren, waarin concrete uitwerking wordt ge geven aan het regeerakkoord. Van de minister-president wordt gevraagd dat hij elk jaar verslag uitbrengt van alle over de hoofdpunten van het regeringsbeleid door het kabi net genomen beslissingen. De Kamer moet elke week op het zelfde tijdstip als dat gebeurt aan de parlementaire pers (na afloop van de wekelijkse ver gadering van de ministerraad) informatie krijgen over be sluiten van de ministerraad. Voor wat de eigen organisa tie betreft doet de commissie onder meer de volgende voor stellen: maximale spreektijden per fractie bij uitgebreide com missievergaderingen optuigen van de commissie voor de Rijksuitgaven, die veel meer dan thans haar voorlich tende functie voor de Kamer waar zal moeten maken. een betere procedure voor de begrotingsbehandeling, waar bij de regering behulpzaam moet zijn door meer informa tie te verstrekken over af- zonmderlijke begrotingspos ten, zodat de begroting post voor post in mondeling overleg met de ministers besproken kan worden. Daarna behande ling van ingediende wijzi gingsvoorstellen in uitge breide commissievergadering, vervolgens een kort algemeen debat in de Kamer. indammen van de motie vloed reorganisatie en verbetering van archief en documentatie. weten Hoe kunnen de kerken hun verantwoordelijkheic jonaken als naderhand zou blijken, dat mef de banvloek var tefCommunio (geen enkel contact) een verkeerde keuze is ge- DEN HAAG - De fractie van de PvdA in de Tweede Kamer wil 20.000 tot 40.000 langdurig werklozen aan een baan hel pen. Dat kan door werkgevers vrijstelling te geven van bijna 20% van de premielasten. De PvdA-ers Vermeend en Moor hebben gisteren een ini tiatiefwetsvoorstel bij de Tweede Kamer ingediend. De PvdA-ers willen deze re geling alleen laten gelden voor mensen die langer dan twee jaar werkloos zijn en boven dien peheel of nacrenoec onge schoold zijn. De werkgevers moeten deze mensen tussen 1 april volgend jaar en 1 april '87 in dienst nemen. Zij krijgen dan vier jaar lang deze subsi die op het loon. De vrijstelling van premie betaling zou de sociale fondsen ongeveer tussen de ƒ50 en de 80 miljoen kosten. Daar staat tegenover dat er tussen de 80 en de 160 miljoen bespaard kan worden op de bijstand suitgaven. De ex-werklozen maken immers geen aan- snraak"—>er de Hiistand. Deetmans ministerie bezet. Van een onzer verslaggevers BREDA - „We hebben er geen kater van overge houden, maar teleurge steld zijn we toch wel een beetje". Zo reageert ad junct-directeur H. van der Vegt van de Natio nale Vereniging De Zon nebloem op het feit dat van de rond 2 miljoen aan toegezegde giften na het 'Harten 5 Gala' op de KRO-tv, ongeveer een half miljoen niet is over gemaakt op giro 1155555 van De Zonnebloem in Breda. De Zonnebloem had de verwachte opbrengst van het op 6 oktober door Ted de Braak gepresenteerde Harten 5 Gala, al een be stemming gegeven in de vorm van vakanties voor zieken en gehandicapten. Nu een aantal geldgevers het laat afweten, wil het bestuur van de Vereni ging de zieken en gehan dicapten waarvoor de Zonnebloem een aange paste vakantie organi seert, niet in de kou laten staan. Daarom wordt uit een reservepotje, dat De Zonnebloem na eerdere acties heeft opgebouwd, het tekort bijgepast. ZOETERMEER (ANP) - De bezetting van het ministerie van Onderwijs is afgelopen. Gisteravond om half elf waren de bezettende studenten uit het gebouw verdwenen. Volgens de politie hebben de meesten vrijwillig het gebouw verlaten. Anderen moesten worden weggesleept. Aanleiding voor de bezet ting was het ongenoegen on der de studenten over de plan nen van minister Deetman voor studiefinanciering. De studenten vinden dat het stelsel van minister Deetman onaanvaardbare gevolgen heeft voor de toegankelijkheid van het hoger onderwijs. De studenten, afkomstig van universiteiten en hoger beroepsonderwijs, zijn volgens een ministeriële woordvoerder in de lunchpauze binnengeko men en maken met hun actie het werk van ruim honderd ambtenaren onmogelijk. STADSKANAAL (ANP) - De werknemers van de Phiiips-vesti- ging in Stadskanaal hebben hun werkgever een ongewoon aan bod gedaan in een poging meer zekerheid te krijgen over het voortbestaan van hun baan. In een telex aan de Philips-leiding bieden personeel en bon den aan het terrein van de aan Philips verwante Eindhovense voetbalclub PSV zondag voor de belangrijke wedstrijd tegen Feyenoord sneeuwvrij te maken. Als voorwaarde geldt dat Phi lips een garantie voor de toekomst geeft voor het behoud van de werkgelegenheid bij de vestiging in Stadskanaal. Een groot deel van de ruim 1.200 werknemers van Philips Stadskanaal legde woensdag het werk neer voor een uur om te protesteren tegen de verwachte opheffing van de produktie van zwart-wit beeldbuizen. Dit zou het verlies van 600 arbeidsplaat sen betekenen. A j/ e/ v? Tot en met zaterdag kunnen we gewoon naar de radio luis teren. Zondag kunnen we het wel vergeten. Dan wordt de ra dio een doos vol geluiden en meer niet. Ze zeggen dat je stickertjes op je toestel moet plakken. Dan kun je Radio 1, 2, 3, 4 en 5 zo vinden. Nou, vergeet het maar. Op mijn meubilair wordt he lemaal niet geplakt! 'We schakelen nu weer terug naar de studio in Hilversum'. Dat zal nooit meer klinken. Hilversum wordt een plaatsje in 't Gooi. Hilverstomt. Ze willen dat we dit weekend gaan zitten zoeken. Stel, je hoort een nummertje van Ju lio Iglesias. Welke zender heb je dan te pakken? Is dat Radio 2, de familiezen der? Is dat misschien Radio 5 iets voor minderheden uit Spanje?). Of is het een pauze- muziekje van de regionale zen der die op Radio 1 zit? Of is het gewoon Radio 3, de popzender? 'Eindelijk alle 5 op een rij', jui chen de omroepen. Jaja, wie ze allemaal op een rijtje heeft luistert NOOIT meer naar de radio! Hier is de radio-nieuwsdienst. Het Oostblok gaat zich nu ook bezighouden met ruimtewa pens. Men spreekt voortaan van het Star Warschau-pact. Midden-golf, korte golf, het is allemaal niet meer van be lang. Er gaat een loon-golf over Nederland en dat is een heel ander geluid. MERIJN Staking DE directie van het zuivelcon cern Noord-Nederland en de vakbonden FNV en CNV zijn overeengekomen dat er een nieuw ondernemingsplan komt voor het bedrijf. Het oude beleid voorzag in de slui ting van de vier kaasfabrieken in Dokkum, Donkerbroek, Koekange en Sint Nicolaasga. In het nieuwe ondernemings plan is een rol weggelegd voor klein-schalige bedrijven. De ongeveer 300 werknemers gin gen met twee stemmmen tegen en twee onthoudingen ak koord met het bereikte resul taat. Tegen haar wil DE stichting 'Tegen haar wil', die opkomt voor vrouwen die slachtoffer zijn geworden van sexueel geweld, kan haar acti viteiten in ieder geval tot 1990 voortzetten. Staatssecretaris Kappeyne van de Copello heeft de Tweede Kamer mee gedeeld dat wat haar betreft de experimenten zeker door zullen gaan. (ADVERTENTIES) Eenmaal gespeeld en je raakt er 4 aan verslaafd. INHETMIDDEN? WATEEN ONZIN! Dat hoeft toch niet meer. Ja, met gewone luidsprekers kan dat niet anders. Die stralen het geluid recht naar voren (zie plaatje 1). Echt ste reo kun je alleen maar horen op één plek tus sen de boxen in, precies in 't mid den! Met Bose luidsprekers daar entegen bereikt het geluid u voor 'n groot deel via reflekties tegen de wanden van uw kamer. Zoals dat in werkelijkheid bij een 'live' concert ook gebeurt (plaatje 2). Dankzij Bose's unieke Direct/ Reflecting systeem hoort u stereo in uw hele kamer! KADOOTJEVAN BOSE. Als u ook stereo in uw hele kamer wilt, dan is dit hét moment om over te gaan op Bose Direct/ Reflecting luidsprekers. Want Bose geeft tijdelijk* bij aan schaf van de nieuwe 301 luidspre kers maar liefst 3 Ip's kado. En bij de nieuwe 205- en 201 respektievelijk2-en 1 lp. De keus is aan u. Dit is hét moment om over te gaan op het superieure Bose geluid. KOMTDATHOREN! Honderden Bose-dealers staan klaar om u te laten horen wat u tot nu toe altijd gemist heeftWaar u op de gelijke voorlichting kunt rekenen en waar uzelf kunt.aW;: luisteren en ver-Si gelijken Voor dokumentatie en dealer-adressen kunt u bellen met Bose: 02993 - 6 66 61"""s! Trouwens, u kunt al stereo in uw hele kamer genieten vanaf 279,-per stuk. Deze aktie is geldig t/m3i december 1985 Bose b v., Nijverheidstraat 8,1135GE Edam.

de Stem | 1985 | | pagina 3