Nepal-bazar in IJzendijke Verdachte beschuldigt getuige van meineed ALGEMENE BESCHOUWINGEN RAAD SLUIS Veel belangstelling bij afscheid Lievens Oost-Zeeuws-Vlaams dialectstuk door ODI W elzij nscommissie over nota minima Schieting PvdA wil geen nieuwe vakantiedorpen erbij Sinterklaas in Zuidzande i/RIJDAG 29 NOVEMBER 1985 VAN ZEELAND T20 PAGINA ZEELAND 4 .IPS >Jc BELANGRIJK tienen genoeg om langs ie anders? JLUIS - In Sluis moet een bedrijfs verzamel- ;ebouw komen, een ruimte waarin startende indernemers een bedrijfje kunnen beginnen. I Jwembad I Het zwembad van Sluis is I iet zorgenkindje van de ge- I neente. Het bad verkeert in j *n slechte staat. Het college I wil 30.000 gulden uittrekken I *n de ergste mankementen te I «erstellen. Volgens het CDA I lal de nieuwe gemeenteraad I sen besluit moeten nemen om I het bad te sluiten of een nieuw I le bouwen. De WD is voorlo pig tegen sluiting, de PvdA wil iat het college eerst nog eens iritisch gaat bekijken of zo- (eel geld wel moet worden uitgegeven voor een voorlopig jerstel. Masclee zei dat zijn ractie slechts 3000 gulden wil i litgeven. Volgens de demo- I iraat is sluiten van het bad het beste. HUISARTS UZENDIJKE LEGT PRAKTIJK NEER 'DE ZONDVLOEDVAN LOUIS LOCKEFEER Politie vindt gestolen auto's IN AARDENBURG IN WEST-ZEEUWSCH-VLAANDEREN VOOR KANTONRECHTER OOSTBURG De Klinge Hulst Hoofdplaat Oostburg Sint-Kruis Zuidzande A66 CALIMERO U NOG MEER BIEDT Bgen omruilgarantie op elektro- s apparatuur alt jaar garantie hbben een zeer goede techni- vienst dus goede service \nU T Tot ziens iNDENSTRAAT 34 l. 076-226777 ien: 10.00 tot 18.00 uur DAG KOOPAVOND D'66 wil gebouw voor startende ondernemers st motorblok bevindt en ïr omlaag brengt. |lerdeel, dat voor onze essoire verkrijgbaar is. jistertest bent u altijd Ie Volkswagen dealer. Van een onzer verslaggevers Dit voorstel deed gisteren het Sluise D'66-raadslid l. Masclee tijdens de algemene beschouwingen. een steunfonds voor de mini ma. Het college reageert daar positief op. De fracties van CDA en PvdA pleitten voor een eigen kantoortje voor de plaatselijke WV. Momenteel is die dienst gehuisvest in het gemeente huis. Het college vindt ook dat de WV een eigen onderkomen moet hebben. Het komende jaar gaat de gemeente bekij ken of hier geld voor vrij ge maakt kan worden. Hij deed dit voorstel omdat olgens hem de rijksoverheid iet veel daadwerkelijke steun erleent aan beginnende on dernemingen. Volgens de de- jocraat moet de gemeente o'n gebouw plaatsen op het jdustrieterrein. De werkgele- enbeid kan door zo'n pand evorderd worden. Momenteel loeten beginnende onderne- jers vaak garageboxen in lluis huren, zei hij. Burgemeester J. Asselbergs roeg zich af of zo'n gebouw oor een kleine gemeente als lluis wel haalbaar is. „Zo'n j and gaat toch al gauw een J aar ton kosten", zei hij Asselbergs deelde verder j jee dat het voor de gemeente en hele toer is om bestaande edrijven te behouden. Bin- snkort gaat het college een amenhangend beleid voor de i/erkgelegenheid presenteren. I en W is daar momenteel iver aan het praten met ex- I erne deskundigen. Minima De PvdA kwam met een voorstel om het komende jaar tien mille uit te trekken voor Burgemeester Asselbers zei dat hij blij was dat voor het vierde achtereenvolgende jaar er geen verhoging van de ge meentelijke belastingen en heffingen nodig is omdat Sluis goed bij kas zit. Alle fracties spraken hun tevredenheid uit over het gevoerde beleid. Het CDA pleitte voor een scherper controle door de poli tie, met name 's avonds en in het weekend. Asselbergs zei daarop dat de rijkspolitie erg zijn best doet. Tevens deelde hij mee dat het Sluise politie bureau in het vervolg elke woensdagavond tussen 18.00 en 21.00 uur open zal zijn. Tot nu toe was het zo dat het poli tiebureau elke avond gesloten was. Van ome correspondent ZUIDZANDE - Sinterklaas en zijn knechten bezoeken zaterdag 30 november de kern Zuidzande. Om 14.00 uur wordt hij bij het Dorpsplein ontvangen door de dorps raad, waarna een rijtoer door het dorp volgt. Dit voorafgegaan door het plaatselijke muziekgezel schap Veronica en drumband Harmonie uit Oostburg. Na de rijtoer wordt de jeugd van de baisschool verwacht in hotel De Zwaan, waar om 16.00 uur de dag wordt besloten met een poppenkastvoorstelling. Van onze correspondent IJZENDIJKE - Dat de IJzen- dijk.se huisarts A. E. Lievens zeer geliefd is bij zijn patiën ten bleek gisteravond. Vele honderden bezoekers kwamen de scheidende huisarts, zijn echtgenote en zijn opvolger, dokter N. B. van der Maas in het Hof van Koophandel de hand schudden. Van onze correspondent VOGELWAARDE - De to- neelvereniging ODI uit Vogel waarde is sinds begin septem ber enthousiast begonnen aan bet nieuwe toneelseizoen. Het toneelstuk 'De Zond vloed' van de hand van de iïulsterse schrijver Louis Loc- kefeer wordt onder regie van Wilfried Vlassenrood ingestu deerd. Het speelt zich af in Zeeuwsch-Vlaanderen tijdens de oorlog 1940-1945. Duitse be zetters zetten grote vrucht bare landbouwgebieden onder water, om de dreigende inva sie van de geallieerde troepen tegen te gaan. Die dreiging veroorzaakt veel angst. Het verzet was echter groter, vooral bij de boeren. Hierdoor ontstonden taferelen die nu na zoveel jaren vrede, komisch op ons overkomen. Het is dan ook doorspekt met een lach en een traan. De handelingen vol trekken zich in een ouder wetse, stijlvolle huiskamer van een welgestelde Zeeuws- vlaamse boer. Het is dan ook moeilijk te geloven, maar in grote lijnen berust het stuk op waarheid. ODI brengt het stuk in het Oost-Zeeuwsch-Vlaams dia lect. Het staat nu nog in de steigers. Wilfried Vlassenrood en zijn spelers zullen er echter voor zorgen dat ze op 18 en 19 januari 1986 in het dorpscen trum te Vogelwaarde in pre mière kunnen gaan. „Gezien de vele reacties die we nu reeds hebben ontvan gen zal een uitverkochte zaal ongetwijfeld de beloning zijn van maandenlange inspan ning". Gezocht wordt er echter nog naar een tweetal Duitse militaire uniformen, die ner gens te huur zijn. Als er men sen zijn die zo'n uniform tegen vergoeding in bruikleen wil len geven, kunnen ze zich wenden tot het secretariaat van de vereniging ODI, Bui tenweg 10, Axel, telefoon 01155-2919. Na de première zal het stuk in diverse andere plaatsen worden opgevoerd. ODI brengt een stukje Zeeuws- vlaamse geschiedenis op de planken. Van een onzer verslaggevers walsoorden - Naar nu Pas bekend is geworden, heeft rijkspolitie maandag bij een inval in een schuur te Walsoorden een aantal gesto len auto's aangetroffen. Te vens vond men onderdelen die van diefstal afkomstig waren. In verband met deze zaak zijn enkele personen aange houden. De politie verwacht dat nog meer verdachten in de kraag gegrepen zullen wor den. In het belang van het on derzoek konden gisdteren nog êeen verdere mededelingen Worden gedaan. Drie jaar geleden tijdens de viering van zijn 25-jarig art senjubileum was het ook al een drukte van jewelste. De muziekvereniging Geduld Overwint bracht een serenade. Gisteravond waren er niet alleen veel belangstellenden uit IJzendijke, maar ook uit Waterlandkerkje, Schoondijke en Hoofdplaat. „Het was zo'n gewone man, hè?", fluistert een oudere dame tegen haar buurvrouw. „Hij had altijd tijd voor je", vult deze aan. Dokter Lievens kwam op 15 oktober 1957 als waarnemer in IJzendijke voor dokter Brou wer. Per 1 februari 1958 nam hij de de huidige praktijk over. Een huisarts, die, zo bleek gisteravond nogmaals, enorm gezien was bij zijn pa tiënten. 'Een man van het volk' werd hij vaak genoemd. De enorme opkomst deed hem dan ook erg goed. „Ik vind het zo leuk, dat er veel mensen uit de omliggende kernen waren", aldus de scheidende huisarts na de receptie. „En vooral, dat er alle mensen waren. Ik was een gewone volkshuisarts en het volk was er, zowel kinde ren als ouderen". Dokter Lie vens zal in verband met ge zondheidsredenen per 1 de cember zijn praktijk neer leg gen. De 28-jarige opvolger, dok ter N. B. van der Maas is af komstig uit Breskens, waar zijn vader ook huisarts was. De spreekuren in IJzendijke blijven gehandhaafd van maandag tot en met vrijdag van 8.00 tot 9.30 uur en in Hoofdplaat op maandag, woensdag en vrijdag van 13.00 tot 13.30 uur. Mevrouw M. Munankarmi (links) uit Nepal opende de bazar, waarvan de opbrengst aan haar land ten goede komt. - foto de stem kcofij.de boer Van een onzer verslaggevers IJZENDIJKE - De leerlin gen van de eerste klas van de Intas-opleiding van de hno-school te IJzendijke hielden gistermiddag een bazar ten bate van Nepal. Volgens de directrice van de school, A. van Morrel- gem, was de belangstelling redelijk. Mevrouw M. Munan karmi uit Nepal hield aan het begin van de middag een toespraak waarbij ze vertelde hoe blij ze was dat veel Zeeuwse scholen actie voerden voor haar land. De bazaar vond plaats in het kader van de actie 'Zee land helpt Nepal'. Met de opbrengst van de actie worden in het Aziati sche land scholen ge bouwd. Van onze correspondent AARDENBURG - De commis sie van advies en bijstand voor welzijnsbeleid komt maandag om 19.30 uur opnieuw bijeen. De commissie buigt zich dan over de nota minima. Deze nota zou aanvankelijk besproken worden tijdens de welzij nsvergadering van afge lopen dinsdag, maar werd pas aan het begin van deze verga dering uitgereikt, zodat be handeling niet zinvol werd geacht. Op de agenda staat een ver zoek om subsidie van het COC Zeeuwsch-Vlaanderen, de or ganisatie die opkomt voor ho- mosexuelen, ten behoeve van een inmiddels gehouden fo rumavond voor politici. De commissie wil een heroverwe ging met betrekking tot hel subsidiëren van Tegen Haar Wil Zeeland. Het subsidiever zoek werd onlangs door de ge meenteraad afgewezen. Naast een gesprek over de stichting Welzijn voor Ouderen in West-Zeeuwsch-Vlaanderen komt ook het bijdragen in de exploitatie- en aansluitings- kosten ten behoeve van hel alarmeringssysteem voor be jaarden aan de orde. De bij eenkomst is in het gemeente huis. AARDENBURG - Hanenschieting: eerste hoge vogel: P. Mouton, Ade- gem; tweede hoge vogel: C, de Kempe, Knokke; eerste zij vogel: L. Wijns, Maldegem; tweede zij vogel: J. de Muijnk, Aardenburg; grootste aantal: E. Minnaert; prijsvogels: E. Minnaert, W. Veldkamp en P. van Vooren; hanen: V. Verstrynge, Eede; H. Baecke, Oostburg en R. Rijckaert, Aardenburg. Van een onzer verslaggevers OOSTBURG/AARDEN BURG - De PvdA-afdeling West-Zeeuwsch-Vlaanderen vindt dat er de komende vier jaar geen nieuwe vakantie dorpen in de regio moeten ko men. De sociaal-democraten wij zen ook 'hoogbouw', van meer dan drie bouwlagen, in de kuststrook af. Dit zijn enkele punten uit het verkiezingsprogramma 19861990 waar de PvdA-afde- lingen van Oostburg en Aar denburg volgend jaar de ge meenteraadsverkiezingen mee in willen gaan. Met het laatste punt gaat de PvdA in tegen de visie van de Oostburgse stede- bouwkundige die vindt dat vier bouwlagen in Cadzand- Bad acceptabel zijn. De andere raadsfracties delen dat stand punt van de stedebouwkundi- ge. Volgens recreatiewethou der A. de Feijter (CDA) is er bovendien nog volop ruimte langs de Oostburgse kust voor nieuwe complexen van zomer woningen. Een verdere bebouwing in de duinen wordt door de afde ling ook afgewezen. Dit geldt tevens voor mogelijke uitbrei ding van hotels. De zandbank De Platen in de Westerschelde mag van de PvdA niet ge bruikt wordt voor de recreatie. De sociaal-democraten wil len dat de gemeenten nieuwe maatregelen nemen om het aantal tweede woningen in de dorpskernen terug te dringen. Via bepalingen in de bestem mingsplannen moet zoveel mogelijk worden voorkomen dat huizen aan toeristen wor den verkocht Gemeentebestu ren zouden tevens bepaalde straten moeten aanwijzen waar alleen eigen inwoners mogen wonen. Aardenburg en Oostburg moeten een actief aankoop- en renovatiebeleid voeren. Tevens moeten de ge meenten er voor zorgen dat het winkelbestand in de ker nen behouden blijft. Bij het strand moeten be waakte fietsstallingen komen. Zo kan, volgens de afdeling, het langzaam verkeer naar het strand bevorderd worden. Ook moet er een regeling komen waardoor de eigen inwoners vrijgesteld worden van par- keergelden langs de kust voor langparkeerplaatsen. De ge meente Oostburg speelt al lang met die gedachte. Tot nu toe is er echter geen raads- meerderheid voor zo'n maat regel te vinden. De sociaal-democraten zijn ook voor het aanleggen van rondwegen bij Schoondijke en Oostburg, tevens moet er een aantrekkelijk winkelgebied in Oostburg komen waar het langzaam verkeer voorrang heeft. De afdeling spreekt zich uit voor een beter gestructureerd werkloosheidsproject. Een vaste projectleider moet wor den aangesteld en er. moet worden gestart werkerva ringsprojecten. De PvdA wil tenslotte dat het Ledeltheater als bioscoop en theaterruimte behouden blijft. Er moet wel een betere beheersstructuur komen. OOSTBURG „Ik betreur dat deze jongeman op zo'n jonge leeftijd zich laat verleiden tot meineed". Krasse taal opgete kend uit de mond van A. van B. V. uit Terneuzen gistermor gen tijdens de behandeling van zijn zaak bij het Oost burgse kantongerecht. De woorden waren gericht tegen wachtmeester H. van de rijkspolitie. Van B. V. was be keurd omdat hij met zijn per sonenauto op de weg Philippi- ne-Biervliet lange tijd achter een auto zpp hebben gereden op een afstand van slechts drie meter. De wachtmeester en een collega hadden hem over een afstand van 700 meter gevolgd, daarbij was zijn snelheid 70 kilometer per uur. Dat be wuste voertuig zou er volgens verdachte in het geheel niet zijn geweest. „Ik reed lange tijd achter een tractor en die kan geen 70 kilometer rijden". Uit de verklaring van de wachtmeester bleek dat Van B. V. zich vergiste in het mo ment waarop de overtreding werd begaan. Dat was niet voordat hij de tractor ging passeren, maar een kleine ki lometer daarvoor. Officier van justitie mr. A. C. Maan hechtte meer vertrouwen aan de ver klaring van de getuige en eiste een boete van 150 gulden of drie dagen hechtenis. Plaats vervangend kantonrechter mr. J. Witsiers vonniste con form. Landbouwer A. C. uit Hoofdplaat stond terecht voor het feit dat hij tijdens het ver voer van bieten van het land naar zijn boerderij, slijk had achtergelaten op de Zuidlan- geweg. Volgens het proces verbaal lag de modder over een ruime afstand verspreid. Mede daardoor was een onge val ontstaan. C. verweerde zich door te zeggen dat je niet achter iedere wagen aan kan rijden om het slijk van de weg te ha len. Bovendien had hij een ge varendriehoek geplaatst en de tractor met een schuif ijzer er voor stond al gereed om de weg schoon te maken. Mr. Maan eiste een geldboete van 250 gulden of vijf dagen hech tenis. De kantonrechter maakte er 100 gulden of twee dagen van. Te hard C. van B. uit Kruiningen reed 15 november van het vo rig jaar met een snelheid van 147 kilometer per uur richting Breskens omdat hij de pont wilde halen. Uitermate snel vond mr. Maan en eist een boete van 325 gulden of zeven dagen. Mr. Witsiers vonniste conform deze eis. M.R. uit Terneuzen deed het nog wat sneller. Hij was 18 de cember van het vorig jaar be keurd toen hij met zijn motor rijwiel reed met een snelheid van 157 kilometer. „U spant het record op deze zitting", concludeerde mr. Maan. Eis en uitspraak 370 gulden of acht dagen. E.B. uit Eede was 6 decem ber 1984 in botsing gekomen met een landbouwtractor om dat hij niet voldoende afstand hield. Hoewel dit voertuig goed was verlicht, had B. het te laat opgemerkt. Eis en uit spraak 200 gulden of vier da gen. J. van de B. uit Kruiningen werd vrij gesproken omdat de dagvaarding niet helemaal klopte. Hij was 18 oktober vani het vorig jaar met zijn perso-j nenauto op de Middenweg te IJzendijke tegen een voor hem voorgesorteerd staande perso nenauto aangereden. Zijn raadsvrouw mr. Van Leeuwen kon over de onvolle digheid van de dagvaarding officier van jusitie mr. Maan niet overtuigen en deze eiste een boete van 300 gulden of zes dagen. Mr. Witsiers schorste de zitting naar aanleiding van de door de verdediging aange dragen bezwaren, voor nader beraad en kwam zoals door mevrouw Van Leeuwen was gevraagd: tot nietig verkla ring van de dagvaarding. Wel werd Van de B. conform de eis Maan veroordeeld tot een boete van 75 gulden of twee dagen, omdat aan een van de banden aan zijn voer tuig een glad loopvlak was ge constateerd. Plaatselijk nieuws Parochiekerk - In het grens dorp De Klinge is afgelopen weekeind de gerestaureerde parochiekerk weer in gebruik genomen. Tijdens de eucharis tieviering bracht pastoor Wy- meersch dank aan de aanne mers en de parochianen voor hun hulp. Aan de buitenkant is het gebouw opnieuw ge voegd en de toren en het dak van het schip zijn grondig ge restaureerd. Van binnen is de kerk geschilderd en gebroken wit en groen-grijs. Tijdens het karwei verhuisden de missen naar de toneelzaal van het pa rochiehuis. De Vossen - In het bericht over de kampioenswedstrijden van de Westbrabantse en Zeeuwse muziekbond in Oud- Gastel is een foutje geslopen. Majorettenpeloton De Vossen uit Hulst behaalde in de tweede divisie sectie A 146% punt. Dat was goed voor een eerste prijs. In totaal leverde deze prestatie De Vossen een derde plaats op. Bridge - Bridgeclub Hulst speelde de twaalfde wedstrijd van de najaarscompetitie. Uit slag: groep A: 1. heren Reunis- d'Hondt, 2. dames Beuzen- berg-Snuverink, 3. dames Bruyns-Sandrini. Groep B: 1. heren Snuverink-Burggrave, 2. dames den Boer-Smulders, 3. dames Atonson-Vroome. Groep C: 1. mevr. Baggen-dhr. de Jonge, 2 en 3: mevr. van Dorsselaar-dhr. J. van Dors- selaar en heren Boddaert-van Adrichem. Kaarting - De plaatselijke FNV-centrale houdt vrijdag 29 november de jaarlijkse kaar ting voor leden en niet-leden in café Temmerman. De kaar ting begint om 19.30 uur. Postduiven - De postduiven vereniging De Vrijzinnige Vo gel houdt zaterdag 30 novem ber en zondag 1 december haar jaarlijkse tentoonstelling van postduiven. Verwacht worden circa 200 duiven, die worden gekeurd door de heer Dieleman uit Axel. De ten toonstelling is voor het pu bliek geopend vanaf 16.00 uur. Ongeveer op dezelfde tijd zon dag 1 december wordt de bin- nenverkoop gehouden. Bingo - De rk bejaarden, afde ling Hoofdplaat, houdt dins dag 3 december de jaarlijkse St.-Nicolaasbingo, aanvang 13.30 uur. Het programma be gint met een koffiemaal. Op gave bij een van de bestuurs leden. Rectificatie - In onze bericht geving met betrekking tot de viering van het vijftienjarig bestaan van het West- Zeeuws-Vlaams Gregoriaans Koor, is een fout geslopen. Abusievelijk werd vermeld dat de eucharistieviering zon dagmorgen in de parochiekerk van Oostburg begint om 11.30 uur. Dit moet zijn 10.30 uur. TIOS - Sint-Nicolaas brengt maandag 2 december, verge zeld van een aantal knechten, een bezoek aan turn- en gym nastiekvereniging TIOS. Om kwart voor vier worden de kinderen verwacht in de gym zaal van de Oostburgse Prins Willem Alexanderschool, waar voor de leden een surpise wacht. Bridge - De Oostburgse brid geclub hield een wedstrijd voor de competie. Uitslag A- groep, howell met tien paren: 1. mevrouw Marteijn-de heer Van der Hooft, 2. dames Ba- rendregt-De Vries, 3. echtpaar Den Hamer. B-groep, howell met 12 paren: 1. echtpar Brug ge, 2. mevrouw Van Wanrooy- de heer De Badts, 3. echtpaar Gernaert. Duivenexpositie Duivenver- eniging De Hooglandse Vlie gers houdt zaterdag 7 decem ber een duivententoonstelling in het lokaal van W. de Vos aan de Dorpstraat 12. De dui ven zijn te bezichtigen van 18.00 tot 21.00 uur. Na afloop is er een tombola. Disco - De Zuidzandse sport vereniging houdt vrijdag 29 november een disco in clubge bouw hotel De Rode Leeuw. Dit met aanwezigheid van Sinterklaas en zijn knechten. Het muzikale gedeelte wordt verzorgd door El Condor. De avond begint om 20.00 uur. Ouderavond - De openbare basisschool hield haar jaar lijkse algemene ouderavond. Tijdens deze avond werden mevrouw D. Domisse en de heren A. Risseeuw en J. Ver gouwe in de medezeggen schapsraad gekozen. In de ouderraad werden de dames M. Versluys en B. van Cruy- ningen gekozen. De directeu ren van de lts Oostburg en lhno Schoondijke, R. de Houck en D. van Heyst, hielden een uiteenzetting over het voort gezet onderwijs.

de Stem | 1985 | | pagina 19