UITBLAZEN Vakbeweging tussen atv en hoger loon PvdA verliest zijn stemmentrekker Van Dam Dood in politiecel geen incident F elle kri op ondei Lubb even. Sterke gulden MORGEN OVERLEG IN STICHTING VAN DE ARBEID 'Perfect strateeg' toch in de race voor Vara-top DONDERDAG 28 NOVEMBER 1985 ACHTERGROND Loonkosten Afspraken Extraatje .DONDERDAG 28 N Vorderinge gedeeltelijk niet gedekt „INPAKKEN Ed Nijpels wordt geen lijstduwer OVER 'IMMA' ELKE morgen om half negen GMT Green wich mean time\ bij ons is dat momenteel half elf, in de zomer half tien) zendt de wereldomroep van de BBC het Londense beursoverzicht uit. Het be gint steevast met een kern achtig weerbericht. Het weer in Londen. „Londen op een frisse, heldere morgen. Londen, door weekt van de regen. Londen op een vochtige, koele en grijze morgen." Het is opvallend hoe dikwijls ik het Londense weer beeld hier bevestigd zie als ik naar buiten kijk. Hoewel de cijfers die horen bij maart-soja, april-bonen, mei-koffie en juni-tarwe me weinig zeggen, luister ik gefas cineerd naar dat overzicht. Al leen al het radde taalgebruik, zonder één verspreking, waar mee de stoeten van cijfers wor den toevertrouwd aan de we reldomspannende geluidsgol ven, weerhoudt me ervan voor eventjes een andere zender op te zoeken. Al gauw leer je de verschillende stemmen onder scheiden. De een noemt de Duitse mark stronger wanneer de koers daarvan gestegen is, de ander spreekt van firmer. Daalt de koers dan is de mark voor beiden weaker. Die stem men zijn me zo vertrouwd dat ik al kan horen dat er een ver kouden wordt voor hij een dag of twee later uitvalt en vervan gen is. Afgezien van het Londense weerbericht begint het over zicht steevast met een beschrij ving van de capriolen van de dollar op de beurzen van New York, Londen, Hongkong, To kio en een enkele keer ook Syd ney of Frankfurt. Daarna vol gen de belangrijkste wisselkoer sen. Het geeft me enige voldoe ning - niet meer dan een greintje, maar toch - tel kens weer te horen dat de Ne derlandse gulden in Londen nog steeds tot de zeven belang rijkste valuta's van de wereld wordt gerekend. De dollar waarde van. het Engelse pond, de Duitse mark, de Zwitserse frank, de Franse frank, de Ne derlandse gulden en de Japanse yen. Altijd in die volgorde. Geen Belgische frank, geen Noorse, Zweedse of Deense kronen, geen Spaanse peseta of Portugese escudo, geen Oosten rijkse schilling of Italiaanse li re, geen Turks of Iers pond, geen Griekse drachme of IJs landse kroon, zelfs geen Cana dese of Australische dollar. Maar wel the Dutch guilder. O zo! Waar een klein land groot in kan zijn: geld, handel, indu strie. Nederland is nog altijd achtste op de wereldranglijst van handelsnaties, zo heeft de president van de Nederland- sche Bank, dr. W. Duisenberg van de week weer eens beves tigd. Een actief landje dat niet alleen fregatten, onderzeebo ten, vliegtuigen, luchtafweer- systemen en richtapparatuur, alles van uitstekende kwaliteit, te koop heeft, maar bijvoor beeld ook verse snijbloemen naar Amerika laat vliegen. Het afgelopen jaar bijna 60 ton - een DC-10 vol - per week, hoogtijdagen buiten beschou wing gelaten en sinds kort zelfs twee DC-1 O's vol per week. WIM KOCK Als investeerder rijst Neder lands ster nog hoger aan het firmament. Na de Verenigde Staten en Groot-Brittannië is Nederland de grootste 'directe investeerder' in de wereld. Dat zal ook wel iets te maken met de relatieve beperktheid van eigen landoppervlak, volk en markt en het ontbreken van eigen grondstoffen, maar zo zijn er wel meer kleine landen in welvarend Europa. De voor aanstaande rol van Nederland in de wereld van geld en handel wordt verder nog onderstreept met het gegeven dat Nederland in de Verenigde Staten de derde investeerder is, na Groot-Brit- tannië en Canada. We moeten daar een goede derde zijn want als ik me niet vergis waren we er een paar jaar geleden nog eerste. Dat investeren - 150 mil jard dit jaar - doen we niet uit onbaatzuchtigheid. Als ware erfgenamen van de scheppers van de Gouden Eeuw sturen we het geld het liefst daarheen waar het 't meeste opbrengt. Naar Amerika dus. Duisen berg: „daar heb je een homo gene markt, politieke stabiüteit, een sterke gerichtheid op een vrije markt en het vernieu wende karakter van weten schap en techniek." Een dyna misch milieu dus voor geld. Heel anders dan het oude Europa. Daar moet ook over dg grenzen heen geïnvesteerd wor den en het is er net geen goed geld naar kwaad geld gooien, maar het rendement van elke geïnvesteerde gulden is er be duidend lager dan in de USA. Slechts eenderde van de Neder landse buitenlandse investerin gen gaat naar EG-landen. In Mexico mogen we niet bij de 24 beste horen; in de in ternationale handelscompetitie spelen we aan de top. Je kunt daar alleen niet zo gezellig over kletsen omdat je -van geld een hoop verstand moet hebben om er over te kunnen meepraten. In tegenstelling tot voetbal. Stoelendans HET begint al vroeg deze keer: - Met een voetnoot onder het regeerakkoord wil Den Uyl wel premier van het volgende kabi net worden. - Van Dam gaat nu waarschijn lijk toch naar de VARA. Wat hem betreft heeft de PvdA zich weer voor vier jaar buitenspel gezet. - Nijpels hoeft geen vice-pre- mier te worden in het volgende kabinet en van hem hoeft ook Wiegel uit Leeuwarden (nog) niet af te reizen naar Den Haag. - Over Van der Reijden is al maanden bekend dat hij de vol gende keer alleen maar een echte minister wil zijn. Zouden de heren niet üever eerst eens verkiezingen houden? IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIr Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. ©076-236911 Telex 54176 Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, ©01640-36850 Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Kiokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751 Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Postadres: Postbus 23, 4900 AA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, S 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementen, bij vooruitbetaling te voldoen: 22,97 per maand; 66,30 per kwartaal of 258,- per jaar Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen; inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje ©076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur ©076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 PAGINA; Door Lidy Nicolasen HET mag niet meer: waarschuwen voor een loongolf. Afgelopen week heeft het VVD- Kamerlid De Korte het woord besmet ver klaard. Iedereen - en vooral bewindslieden - die het woord nog in de mond durft te nemen doet volgens hem aan een loongolfpsychose, zeg maar massahysterie die onvermijdelijk moet ontaarden in een loon golf. Want De Korte wil er niet van horen. Wie wel? Iedereen kan op z'n sloffen aanvoelen dat een loongolf slecht is voor de werkgelegenheid. Dat in het geval van een loongolf het beschikbare geld op de allereerste plaats gaat naar verhoging van lonen en niet naar herverdeling van ar beid. Bewijzen cijfers van het Centraal Planbureau niet dat én loonmatiging én arbeids duurverkorting noodzakelijk zijn, om de economie goed overeind te helpen en vooral de vele werklozen weer uit zicht te kunnen bieden op werk. Daarom is De Korte niet de enige. Maar in tegenstelling tot de PvdA, wil hij er niet voor waarschuwen. Hij ge looft eenvoudig niet aan de dreiging van een loongolf. Over de te verwachten loonontwikkelingen werd de afgelopen week in de Tweede Kamer tijdens twee uitge breide zittingen over de so ciaal-economische proble men dan ook nauwelijks ge sproken. Wel over werkgele genheid en herverdeling van arbeid, ter bestrijding van de werkloosheid. En natuurlijk over de hoge loonkosten en het geringe De Koning 'brug te ver'. verschil tussen modaal en minimum. Want dat doet werkgevers immers kiezen voor machines in plaats van mensen en voor afroepkrach- ten inplaats van een ordente lijk dienstverband. Staatjes genoeg om dit aan te tonen al of niet ondersteund door steeds weer nieuwe bereke ningen van het Centraal Planbureau. Alle ogen zijn gericht op morgen, de dag dat het kabi net gaat praten met werkne mers en werkgevers, geza menlijk in de Stichting van de Arbeid. Er zijn een paar trefwoorden voor die ont moeting: langdurig werklo zen, jeugdwerkloosheid, scholing en arbeidsduurver korting. Wat er vooral op tafel ligt, zijn de scholingsplannen. Op de eerste plaats het nieuwe plan van minister De Koning zelf voor scholing van lang durig werklozen. Dan het CDA. Dat wil de Stichting laten praten over scholingsplicht voor jongere werklozen op straffe van een korting op de uitkering. De arbeidsbureaus moeten daarop toezien en het CDA wil geld uittrekken voor uit breiding van het personeel daarvan. Daarnaast wil het CDA langdurig werkloze jongeren laten bijstaan door nieuw op te richten Werk Ontwikkelingsmaatschap pijen (Wommels). Samen willen CDA en WD scholing koppelen aan arbeidstijdverkorting. Dus wie inlevert voor minder werk, kan voor dat geld naar school. De ideologie erachter is duidelijk: er komt werk vrij, er komt meer kennis in het bedrijf en het onderwijs vaart er welbij. De PvdA -die scholing prima vindt als er ook een garantie op werk bij geleverd wordt- wil werkgevers die een langdurig werkloze in dienst nemen een deel van de werkgeverspremie kwijt schelden. De werknemer merkt er niets van in zijn netto-loon, de loonkosten voor de werkgevers worden gedrukt. Het toont vooral hoe gretig iedereen zich op het maken van plannen werpt. Maar ook dat er een eigenaardig opti misme smeult. Eigenaardig, omdat er in de praktijk van scholing nog niet zoveel te recht is gekomen. In feite zijn de oude bedrijfsopleidingen verdwenen. Nu worden ze nieuw leven ingeblazen met geld van de overheid. Overi gens ten koste van andere re gelingen voor werklozen, want ergens moet het geld vandaan komen. Eigenaardig ook omdat niet te verwachten is dat de Stichting van de Arbeid tot vergaande afspraken zal ko men over de bestrijding van de werkloosheid. Want is het niet zo dat de vakcentrale FNV als enige het overleg aangrijpt om een nieuw stichtingsakkoord te maken? Een akkoord dat niet alleen moet gaan over bestrijding De Korte 'loongolf besmet'. van jeugdwerkloosheid, maar ook over verdere ar beidsduurverkorting. Op voorhand hebben de werkge vers en de andere grote vak centrale CNV die gedachte al laten varen. Zij vinden dat het stichtingsakkoord uit 1982 - waarin besloten werd tot verbetering van het ren dement van het bedrijfsleven en herverdeling van arbeid - nog afdoende is. Optimisme schuilt niette min ook in de woorden van minister De Koning: „Elk plan in het verleden was een brug te ver." Met andere woorden, plannen voor be strijding van de werkloos heid hebben kans van slagen, omdat er groei in de econo mie zit. Er is meer ruimte voor nieuwe mensen, er is meer geld ook. Het kabinet vindt dat een beroep gedaan kan worden op de medewerking van de sociale partners, omdat zij zich -door de premieverla ging - niet in eerste instantie hoeven te bekommeren om het behoud van de koop kracht van de werknemers. Dat is geregeld. De vakbeweging, gesteund door de PvdA, verwijt het kabinet echter een belang rijke troef te hebben wegge geven. Want zij had die pre miedaling rechtstreeks wil len inzetten voor verdere verdeling van het werk. Nee, zegt het kabinet, dat gaat ons te ver. Wij hebben ons niet te bemoeien met de onderhandelingen tussen werkgevers en werknemers. Nee, zegt ook VNO-voorzitter Van Lede: „Elke uitspraak van een bewindsman is bui ten de orde." Maar op de plaats waar de onderhande lingen aan de orde zijn, be ginnen zich vreemde dingen af te tekenen. Hoe harder de werkgevers gaan roepen dat arbeids duurverkorting tot het verle den behoort -NCW-bestuur- der R. Lubbers (broer van de minister-president): „Ik pleit daar ernstig voor"-, des te duidelijk tonen de werkne mers dat ze het inleveren voor meer werk beu zijn. De ontwikkelingen bij Akzo-Ne- derland leveren het meest re cente voorbeeld. Om over on dernemers die trachten de arbeidsduurverkorting af te kopen, niet te spreken. Daar komt nog iets bij. Het kabinet en de regeringspar tijen CDA en WD roepen om het hardst om loonmatiging, zoals ook de sociale partners. Maar allen vinden dat diffe rentiatie in de lonen mogelijk moet zijn. Dus wie het ver dient, moet op een extraatje kunnen rekenen. En mensen die het verdienen hebben óf een schaars beroep, óf ze ver richten onregelmatig werk, óf ze moeten vies en onaan genaam werk doen. Hun extraatje zal eruit zien als een toeslag. Zoals de loodsen, de luchtverkeerslei ders, de brandweer en hoger gekwalificeerd personeel op de ministeries hun toeslagen in de wacht wisten te slepen. Want ook via toeslagen kan het verschil tussen dè laagste en hoogste inkomens ver groot worden. En, zeggen voorstanders, werklozen zul len daarin een aansporing vinden om actiever naar werk te gaan zoeken. Maar, zeggen tegenstan ders, er is geen werk. En als het niet gauw wordt gemaakt zullen deze toeslagen de af stand tussen werkenden en niet-werkenden alleen nog verder vergroten, dan al ge beurd is door de kortingen op de uitkeringen en de bevrie zing van het minimumloon. In tegenstelling tot voor gaande jaren zit het pro bleem 'm nu niet in het ont breken van geld, maar in de vraag hoe het verdeeld moet worden. Of gekozen wordt voor de moeilijke weg van herverdeling van arbeid waarvoor iedereen moet in leveren, of voor verhoging van lonen. Ergens op het middenveld zullen de partijen elkaar moeten vinden. Want als dat niet lukt komt de vakbewe ging klem te zitten tussen de aanbiedingen van de werk gevers en de wensen van de werknemers. Hoe hard de vakbeweging dan ook roept om het inleveren van werk, lang niet alle leden zullen be reid zijn daarvoor de straat op te gaan. Het gevaar is groot dat dan na zoveel jaren de wens om mee te profiteren van de economische vooruit gang, groter is dan de solida riteit met de werklozen. Alleen het cao-overleg in de bedrijven en de bedrijfs takken kan dus laten zien hoe groot de bereidheid van beide partijen is om naar el kaar te luisteren. En het zal duidelijk zijn dat het Stich- tingsoverleg daarop de no dige invloed heeft, ook al be perkt het resultaat zich tot een plan voor scholing van langdurig werklozen. Maar duidelijk moet ook zijn dat bedrijven elkaar vooral zul len beïnvloeden. En daar zit 'm de dreiging van de loon golf. Door Max de Bok „In alles wat hij in zijn leven heeft gedaan, is hij een perfect strateeg ge weest. Ik denk dat hij ergens naar toe werkt. Misschien hoeft hij ook niet zo nodig, maar als puntje bij paaltje komt, zal hij er zijn. En dan mag de PvdA blij zijn." Bij het aanstaande vertrek van Marcel van Dam uit de politiek past een kleine ana lyse van bovenstaande uit spraak. Ze dateert van maart 1984. Auteur: Maurice de Hond. Die van de verkie zingsenquêtes. Een perfect strateeg. Zeker waar. Maar toch.Zijn ver trek kan er op duiden dat de perfectie hem ditmaal in de steek heeft gelaten. Kan, want zeker is ook dat niet. Een oppervlakkige waarne ming zou kunnen zijn, dat Van Dam er uiteindelijk niet in geslaagd is zich binnen fractie en partij een zodanige positie te verwerven, dat de topplaats hem na de era-Den Uyl niet meer kan ontgaan. Maar evengoed kan het zijn, dat hij nu een paar stappen terug zet om de aanloop naar de top op een later tijdstip ef fectiever te doen zijn. De uitspraak van De Hond sloeg in maart 1984 al duide lijk op en mogelijk leider schap van de PvdA. Ook al had Van Dam toen enige ma len achtereen laten weten, dat hij dat leiderschap niet ambieerde, dat sluit nog niet uit, dat hij er in het diepst van z'n gedachten toch naar toe werkte. Zeker is in elk geval, dat voor-en tegenstan ders hoopten dan wel vrees den dat Van Dam naar het leiderschao toewerkte. Nog in april 1982 liet hij in een interview weten: „Nee, geloof mij nu maar, dat ik absoluut geen partijleider wil worden. Dat heeft te ma ken met mijn manier van le ven. Een partijleider in Ne derland is een absolute ge vangene van zijn beroep. Dat is niets voor mij. Zeker niet in een partij die een cultuur heeft ontwikkeld van: je moet doen wat de partij zegt. Of nog erger: je moet vinden wat de partij vindt. Dat is voor mij een brug te ver. Een partij kan mij gedrag veran deren, maar niet mijn den ken." Bijna een jaar later, fe bruari 1983, werd uit zijn mond een kortweg nee opge tekend op de vraag of hij Den Uyl wilde opvolgen. Ook toen noemde hij persoonlijke re denen om het niet te willen. U ligt electoraal goed, werd hem voorgehouden. Komt het omdat u slecht ligt bij het ka der van de PvdA, dat u te rechts vindt „Dat zal wel, maar ik w i 1 gewoon niet. En niet vanwege die vermeende rechtsheid. Ik wil niet; en bo vendien, waarom zou Joop niet gewoon wat langer blij ven Van Dam hield zich daarna buiten de kroonprin sen-kwestie. Van Thijn werd burgemeester van Amster dam; Van Kemenade ont beerde uiteindelijk de beslis sende steun van Den Uyl toen partijvoorzitter Van den Berg op twee paarden - Van Kemenade en Kok - wilde blijven wedden en vertrok naar de Universiteit van Amsterdam; Van der Louw, terecht geprezen burgemees- Van Dam .geen vertrouwen. - FOTO ANP ter van Rotterdam, liep stuk op het grote ongenoegen en het harde ongemak waarmee het broze leven van het kabi net, Van Agt/Den Uyl ge paard ging en verdween naar de Rijnmondraad, veroor deeld om liquidatie-voorzit ter te zijn. Den Uyl weifelde en twij felde. Nog voor hij uitgedacht was - al ging iedereen ervan uit, dat-ie toch niet zou op stappen - trok Van Dam, met voorkennis van Den Uyl, op een mooie zomerdag in juni zijn eerdere uitspraken in door voor de VARA-micro- foon te verklaren zich kandi daat te zullen stellen voor het lijsttrekkerschap voor het geval Den Uyl het niet zou doen. Den Uyl moet toen ge mompeld hebben: je doet maar wat je niet laten kunt en stelde zich eind augustus beschikbaar om zichzelf op te volgen. Misschien heeft Den Uyl nog iets gemompeld. Iets in de trant van: ja, doe dat maar, gooi dat visje ma wan delgangen. Een weinig veras send fluisteren, want de frac tie ziet nu eenmaal Van Dam volstrekt niet zitten als haar leider, laat staan als politiek leider van de partij. Eén fractielid, Aad Kosto, door brak luidruchtig de gewoonte om over de strevingen van Van Dam niet citeerbaar te spreken. Hij trok in een in terview tegen hem van leer, maar deed dat met deels zulke valse argumenten, dat Van Dam zich kon verzeke ren van de steun van Den Uyl om Kosto tot een open lijk excuus te dwingen. Cynisme is in Haagse poli tieke en journalistieke krin gen om het maar zacht te zeggen niet ongebruikelijk. Twee staaltjes daarvan vie len afgelopen weken te note ren toen bekend werd dat Van Dam wellicht naar de VARA zou gaan. Sardonisch merkte een journalist op: ac- tie-Kösto alsnog geslaagd. Zich oefenend voor de ver kiezingscampagne oreerde een CDA-bewindsman: Van Dam is naar de VARA ver trokken omdat hij er, realist als-ie is, geen vertrouwen meer in had dat de PvdA in de volgende regering komt. Er zit een grond van waar heid in beide opmerkingen. Los van enkele niet ter zake doende argumenten gaf Kosto in juli stem aan sterk in de fractie levende gevoe lens ten opzichte van Van Dam. Zijn kennis van zaken, de helderheid waarmee hij de meest ingewikkelde zaken naar het volk kan vertalen, zijn goed ontwikkelde poli tiek neus, zijn meer dan ge middelde intelligentie, ze worden ook in de fractie er kend en gewaardeerd. Maar erkenning en waardering worden overschaduwd door andere gevoelens die Van Dam ook oproept. Hij is bon kig, "grof en bot op het onge manierde af" (zoals hij zelf ooit toegaf), spijkerhard, hij loopt met klompen door por seleinkasten heen. Dat beeld („Ik loop altijd tegen beelden op, die er van mij bestaan. Dat ben ik zo gewend. Daar heb ik mee leren leven." Van Dam in 1982) is er de werke lijke oorzaak van dat Van Dam altijd uit de fractietop is weggehouden. Maar ook het feit, dat hij bij de publicitair minder begaafden in de frac tie jalouzie oproept. Wim Kok, het kandidaat-lid voor de Tweede Kamer (over zijn positie verderop), zegt in een onlangs verschenen boek over Den Uyl: "Marcel van Dam is een zeer markant verschijnsel; heeft zeker schaduwkanten, maar is be kwaam, begaafd, populair en een stemmentrekker. Ik be grijp niet dat zo iemand bui ten de fractieleiding staat, of er buiten gehouden wordt." De uitlating van de CDA- bewindsman zal uiteraard door Van Dam, hoezeer hij ook gewend is de dingen recht voor de raap te zeggen, nimmer worden bevestigd. Integendeel, ook wanneer hij eenmaal voorzitter van de VARA zal zijn geworden, zal hij er alles aan doen om die uitlating te logenstraffen. Maar dat sluit nog niet uit dat hij, getraind in politieke kansberekeningen, diep in z'n hart beseft dat het zeer onwaarschijnlijk is dat de PvdA weer aan de bak komt. Als dat zo is, dan bevordert dat vooruitzicht het gevoel van 'slijtage', waaraan een politicus, die van de vijftien jaar dat hij in de politiek zit het grootste deel in de oppo sitiebankjes doorbracht, maar moeilijk ontkomt. Niet iedereen is een Den Uyl. Toen de kroonprinsen een voor een afhaakten bleven er twee over: Van Dam en Wim Kok. De eerste solliciteerde zelf. De tweede wil er niet van weten (maar zo is Van Dam ook begonnen), maar geniet nu al, ook al moet hij nog bewijzen politicus te zijn, de steun van de partijtop. De eerste is als politicus zeer po pulair bij het overgrote deel van het PvdA-electoraat. De tweede geniet ongetwijfeld vanwege zijn in de vakbewe ging gebleken grote capaci teiten veel waardering, maar moet dat nog maar om weten te zetten in populariteit als politicus. Het kan zijn dat niettemin Van Dam, gegeven zijn zwakke positie in de fractie en het ontbreken van steun van de partijtop, de strijd om de opvolging met Wim Kok niet denkt te kun nen winnen. Het is speculatie. Het is best mogelijk dat Van Dam slechts voorlopig uit de ac tieve politiek terugtreedt om zich op een moment dat de opvolging echt aan de orde is alsnog in de strijd te werpen. Goede politici weten te wachten op het goede mo ment. Dat, èn zijn vermogen om een perfecte strategie te voe ren zijn nog maar eens bewe zen in de wijze waarop hij de gang van zaken rond het VA- RA-voorzitterschap naar zijn hand heeft weten te zet ten. Hoe men ook over Van Dam als persoon mag den ken, de politiek verliest een zeer bekwaam man, de PvdA een zekere stemmentrekker. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM - In de afgelopen vijf jaar 57 gedetineerden tijdens hun gevangenschap overleden. De laatste tien jaar 32 arrestanten dood in hun politiecel gevonden. Wat is er aan de hand met die 3500 po litiecellen in ons land? De raadselachtige dood van kraker Hans Kok (23) in een Amsterdamse politiecel op 25 oktober heeft die cel en de politie, die de arrestanten daarin moet bewaken en ver zorgen, onder schot genomen. De trieste dood van die jonge Amsterdammer is geen inci dent. Het geval Hans Kok staat niet alleen, zeggen veel ingewijden. Intussen heeft die recente celdood veel in beweging ge zet. Vragen in de Tweede Ka mer. Een Kamerdebat wordt vandaag gehouden. Het rap port van het Openbaar Mi nisterie riep meer vragen dan antwoorden op; steeds meer antwoorden die het gaf, blijken in strijd met de waarheid. De vader van Hans Kok heeft een kort ge ding aangespannen dat dient op 6 december: hij eist alle dossiers op over de dood van zijn zoon, die hij slechts mocht inzien. De kraakbeweging, de so ciale advocatuur, rechtscolle ges stellen via de zaak Hans Kok misstanden rondom po litiecellen aan de kaak. Ar restanten zouden stelselma tig slachtoffer zijn van peste rijen, mishandeling zelfs en zouden volslagen rechteloos moeten brommen. De Nijmeegse juriste M.Eggermont-Molenaar be vestigt die indrukken, op grond van haar jarenlange ervaring. In 1983 studeerde zij af op een onderzoek naar ervaringen van arrestanten bij de politie. Haar onderzoek zette zij voort, door elke 2 weken in het Huis van Bewa ring in Den Bosch nieuwko mers te vragen naar hun er varingen tijdens opsluiting in het politiebureau. Behalve een stelselmatig slechte en willekeurige behandeling worden arrestanten wel ge prest tot bekentenissen. Ook komt het voor, dat zij zichzelf met opzet verwonden, om overplaatsing te krijgen naar een Huis van Bewaring. Want daar horen zij feitelijk thuis. Daar zijn bewakers en omstandigheden ingesteld op hun verblijf. Daar hebben zij rechten. Ook de Coornhert-Liga, een serieuze vereniging voor strafrechthervorming, stelt de misstanden al jarenlang aan de kaak. Voorzitter mr.Job Knap, advocaat in Amsterdam, benadrukt ook dat het geval Hans Kok niet apart staat. „Het is een uit zondering als een arrestant correct behandeld wordt", zegt hij zelfs. In de zaak Hans Kok, meent hij, zijn gigantische fouten gemaakt. Er zullen koppen vallen: „arrestanten- bewaarders, korpsleiding, misschien zelfs repercussies voor het Openbaar Ministe rie, ontslagen en repriman des, dat kan niet anders. Of de politie steekt alsnog de hand in eigen boezem, maar beroept zich zoals gewoonlijk op overmacht, een argument waarmee zij ook altijd weer de landelijke politiek chan teert". Knap kent de toestand van arrestanten in politiecellen uit eigen ervaring tijdens zijn piketdiensten als advo caat. „Het is diep-treurig, dat er een overlijdensgeval voor nodig is om de autoriteiten in beweging te krijgen." Dat Hans Kok bijvoor beeld een matras en dekens onthouden zijn, gaat tever: 'een minimum-vereiste'. De 'bedden' in het cellenblok van het Amsterdamse hoofdbu reau van politie zijn van be ton: 'zo koud en hard, daar valt niet op te liggen'. Best mogelijk, dat dat bijgedragen heeft aan de dood, in combi natie met de verwarming die volgens zeggen uitgedraaid was, onvoldoende en onge kwalificeerd toezicht en een controle door de GGD die mogelijk onvoldoende was. Maar moet je permanent wantrouwend zijn, als het om de politie gaat, stelt Knap zelf de vraag. Nee, arres tanten hoef je niet te ver wennen of met zijden hand schoenen aan te pakken. Ik kan de rancune begrijpen van bewaarders tegenover verdachten die lastig en re calcitrant zijn. Maar een ab soluut minimum aan mense lijkheid en verzorging móet aanwezig zijn. Soms kan in weken niet gedouched wor den. Stel je eens voor: na drie J_gen zonder tandenpoetsen, tone sokken en ondergoed, tssen, haar kammen, dan ucn je al als een vod en stink je. Zo mag je geen arrestant behandelen, dat is honds." Vervolg van pagina 1 get Betonpompbedrijf Hal weg BV deed voorname! zaken met de vennootscha pen Construction Machine gull Track BV en Van c Spek BV, beiden gevestigd Vianen. L.M. Lubbers is dir< teur van beide onderneming en R M. Lubbers is commiss ris. Premier Lubbers is in jaren zeventig eveneens coi niissaris van Van der Spek I geweest, maar heeft die fur tie daarna neergelegd. Uit de stukken blijkt Halfweg BV in de loop der j ren steeds meer in de gre kwam van Buil Track van familie Lubbers. „De feitelij financierder van het bedrijf Buil Track", schreef de cui tor al in een brief van 6 ap 1983 aan de rechter-commiss ris. Halfweg BV kwam h; verwege 1982 in moeilijkhed onder meer door enkele gr< branden. De aandelen van BV werden in het zicht v het faillissement overgeda aan Buil Track BV. De curat merkt in zijn verslag van oktober 1985 op: „Het sta voor mij vast dat sedert maart 1982 Buil Track er aandeelhoudster is geword en tot op heden is van Halfw BV". De inventaris van Halfw BV is ook door Buil Track o gehaald en voor meer dan miljoen gulden doorverkoc of verhuurd. Na het failliss ment werden door de Lu bers-bedrijven vordering ingediend voor bijna een h; mij oen gulden. Onderzoek v; de curator wees uit dat de vorderingen voor een deel ni gedekt werden door facturi en dat bepaalde kortingen zi verzwegen. Mr. Back spreekt in zijn verslag van 'g pretendeerde vorderingen' - financiële 'verschillen die ni zijn opgehelderd'. Ook met vorderingen die november 1982 door Bt Track van Halfweg werd overgekocht, is volgens de c rator gemanipuleerd. De cur tor heeft de door Lubbers i gediende vorderingen in tota dan ook met 351.000 guld verminderd. De curator merkt tenslot op dat als bepaalde overgedr gen vorderingen juridist worden aangevochten, de bo del nog een bedrag van rui 600.000 gulden tegoed het van Buil Track, in plaats v< de nu door Buil Track ing diende bestreden vorderinge Van onze Haagse redactie DEN HAAG - PvdA-kamer li nings heeft gisteren e felle aanval gericht op de d bewindslieden van Onderw die wat hem betreft *na n kunnen inpakken en wegw zen, hoewel dat eigenlijk veel te laat is'. Konings' verwijten kreg bergen op zoom - overleg met de campagnek ding van de VVD heeft VVI leider Ed Nijpels besloten o zich niet beschikbaar te stelli als lijstduwer voor de g meenteraadsverkiezingen Bergen op Zoom. Van een lijsttrekkerscha zoals wij gisteren meldden, nooit sprake geweest. In eers instantie had Nijpels, die n steeds lid is van de Berg VVD-afdeling, wel oren na het verzoek van de Bergse beralen om onderaan de W1 lijst als stemmentrekker fungeren. Den HAAG (ANP) - Premi Lubbers is gisteren in botsii gekomen met WD-fracti voorzitter Zoutendijk in Eerste Kamer. Deze lanceerde tijdens algemene politieke bescho wingen in de Senaat een aa val op het CDA en met nai °P CDA-minisfer Deetm van onderwijs 'die de VVD ongeveer het recht ontzeg °m samen met de oppositie komen tot regelgeving op vo "beralen belangrijke terr»

de Stem | 1985 | | pagina 2