theater! jitgaan in België Herb Mews Mules naar Z-Vlaanderen Zeeuwsvlaamse kunstenaars bundelen krachten Vlees en bloed Tips uit Midden- Zeeland )NDERDAG 28 NOVEMBER 1985 n 50, 49. 12186. >666. era Beths en tan Hoogland iTerneuzen Koorconcert in Waterland kerkje 'Under Fire' in filmhuis Terneuzen John White's Big Band op Pannenschuur Hulstonians in De Ster Rockavond in Hulst OPTREDENS IN BRESKENS EN TERNEUZEN Nieuwe show Robert Paul in Dullaert NIETS=ALLES WERKT AAN GROTER ACTIERADIUS Structuur Nog te zien Verwacht Keramiek EMEN V.A. 14.- Heren in imposante grote bolides zullen aardig gefrustreerd raken van dit sterk staaltje eigenzinnig- neid: de Cuore van Daihatsu. Vant terwijl zij zich voort- rwegen in een hypotheek op r wielen, rijdt u, voor een vrien- ke prijs met drie ruimgezeten agiers, vaak gelijk met ze op. t wonder van vernuft, de motor, verbruikt geen benzine lij "nipt" ervan. rom geeft de Cuoreje, ondanks eiden afmetingen, zo'n héérlijk ijk gevoel. En dat ervaar n proefrit, of zelfs als je erin laar uw Daihatsu dealer, it er met ongeduld op u te nat f 12.999,- (incl. BTW.) ANTWERPEN In het provinciale centrum fiiberg speelt het Kollectief ■ernationale Nieuwe Scene veel besproken en door jiigeen verguisde of bewon- stuk Teledeum van Al- rt Boadella. Speeldata 28 no- mber en 3,4,7 en 8 december, Hens om 20.15 uur. Toe- igsprijs 200/250 Bfrs. Morgen Het Reizend Volks- >ater in dezelfde zaal De itaarde slapers naar de ro- jn van Ruyslinck en zater- I wordt het toneel inge luid voor Willem Verman ie, de Vlaamse bard die een lital met zijn bekendste lied- verzorgt. Aanvang beide enementen 20.15 uur. In het Merksems kamer- •ater zaterdag de primeur or Vlaanderen en Nederland de komedie van Forlani lootvader. Het gebeuren eelt zich af op kerstavond. violist wil met vriendin i aangename avond door- ingen. De kalkoen staat in oven en hij vertikt het om jzart te gaan vertolken in de idernachtmis. Zijn plannen an echter niet door. Er volgt confrontatie met een 10- je kleinzoon, waarvan hij jt bestaan niet vermoedde. produktie loopt tot 13 ja- ari. Elke donderdag, vrij- B VIOLISTE Vera Beths pianist Stanley Hoogland ■ven morgen een concert in il Terneuzense Zuidland- ieater. Vera Beth begon al op iugdige leeftijd als concert- loliste en trad onder meer iet op dirigenten als Hai- Fournet, Maazel, Süss- ind en De Waard. Ze be- peelt een Stradivarius uit 127 en is als docente ver- onden aan het Koninklijk .observatorium in Den aag. Stanley Hoogland (46) stu- eerde viool in Amsterdam, igeland en in de VS en is ispecialiseerd in het bespe- •n van authentieke ham- ier-klavieren. Hij doceert it vak ook aan het Konink- Conservatorium in Den laag. Het concert in het uidlandtheater begint lorgen om 20.00 uur. T1 dag, zaterdag en zondag om 20.00 uur. ft In de Vlaamse Kameropera wordt ingespeeld op het succes van de film Amadeus. Van Rimski Korssakov wordt ge bracht Mozart en Salieri, een dramatische scene in twee be drijven, die het thema behan delt van de beschuldiging dat Salieri zijn jongere collega en groot musicus Mozart uit pro fessionele jaloersheid zou heb ben vermoord. Deze produktie wordt tezamen opgevoerd met Rossini's II Signor Brusehino. Aanvang 20.00 uur. Speeldata 1 en 15 december, 12 en 19 janua ri. ft Voor de echte kenners is er vanavond in de Elisabethzaal een vioolrecital met Nai Yuan Hu (laureaat vioolwedstrijd 1985) en K. Hashinoto (piano). Werken van Tartini, Brahms, Grieg, Kreisler en anderen, ft Zondag vertolken Jos van Immerseel (pianoforte) en een blazerskwartet werken van Mozart en Beethoven in het Vleeshuis. Aanvang 16.00 uur. ft In de Singel tenslotte een combinatie van oude en mo derne muziek met Tellemann, Vivaldi en Theodorakis door het Mandoline-orkest en de so listen Bovy (hobo) en Singers (clavecimbel). Zaterdag om 20.00 uur in de blauwe zaal. ft De jazzliefhebbbers kunnen elke donderdagavond terecht in Geuzenhof op de Frank rijklei waar vanaf 21.00 uur een jazz-session wordt gehou den. Toegang gratis. BRUGGE ft In Teater 19, Werfstraat, spelen Julien Schoenaert en A. Bruining het toneelstuk Oidi- poes in Kolonos van H. Claus, naar Sophocles. Speeldata 28, 29 en 30 november om 20.00 uur. ft In kultuurcenturm De Kelk, Langestraat, wordt het Helse Paradijs opgevoerd om 20.30 uur. Première voor Vlaande ren. ft De Korrekelder pakt uit met De Schuldeisers van Strmd- berg vanaf morgen. Aanvang 20.30 uur. ft In de Stadsschouwburg geeft zaterdag het Nationaal Orkest van Vlaanderen, onder leiding van M. Rodan, een con cert met medewerking van violist Nai Yuan Hu. Aanvang 20.30 uur. ST. NIKLAAS ft Toneelgroep Tijl speelt 30 november en 1 en 2 december in de stadsschouwburg het stuk Eirm Vlonderen. waarin de hoofdfiguur wordt gecon fronteerd met homofilie in zijn gezin. ft Dinsdag 3 december staat, eveneens in de stadsschouw burg, het stuk Slag in het wa ter op het programma. In de loop van dit spel herkent ieder zijn buren, vrienden en ten slotte zichzelf. ft In de Schouwburg Mid delburg brengt de Dans groep Krisztina de Chatel vrijdag de stukken 'Solo's' en 'Trio'. Aanvang 20.30 uur; f 12,50 Pas f 10,00. ft De Benelux-tournee van het Chicago Blues Festival 1985 doet vrijdag Vlissingen aan. In de sporthal Van Duijvenvoorde (Dongestraat 107) kunnen bluesliefheb bers optredens bijwonen van Andrew Brown, Byther Smith, A.C. Reed, Maurice Vaughan, Doug Watson en Julian Vaughan. Aanvang 20.30 uur; f 15,00. ft Nieuwe Muziek presen- teert zaterdag in de Klove niersdoelen te Middelburg het Gaudeamus Strijkkwar tet. De groep speelt werk van Webern, Berg, Kerstens en Janssen. Na dit concert draait men een film: Chro- nik der Anna Magdalena Bach van Jean-Marie Straub. Dat laatste in sa menwerking met het Goe- the-Instituut. Aanvang 20.30 uur; f 7.50. ft Drs. P. treedt zaterdag op in het mini-theater aan de Verwerijstraat te Middel burg. Aanvang 20.00 uur; f10,00/pas f8,00. ft In de Schouwburg Mid delburg vindt zaterdag een Surinaamse muziek- en dansavond plaats. Tussen 20.00 en 03.00 uur treden on der meer op de muziekgroep Trafassi (bekend van de hit 'Wasmachien') en de Creoolse dansgroep Afoe Senci uit Den Haag (klas sieke Kawina dans). Er zijn ook demonstraties van Ja vaanse en Hindoestaanse dansen. IN DE Hervormde Kerk van Waterlandkerkje geeft het Hervormd Kerkkoor van Cadzand morgen (vriujdag) een concert onder leiding van dirigent Arie Karre- man. De pianobegeleiding is in handen van Kia Karre- man. Het koor zingt werken van Arcadelt, Palestrina, Hassler, Di Lasso, Bach en Franck. Tijdens dit concert, dat om 20.00 uur begint, zingt de bas Kees van Nieu- wehuizen een serie liederen van Schubert en Mozart. IN FILMHUIS Zuidland te Terneuzen wordt vanavond 'Under Fire' vertoond, een ruim twee uur durende film van Roger Spottiswood over de belevenissen van een persfotograaf tijdens een burgeroorlog ergens in Mid- den-Amerika. Hoewel de naam van het land nergens wordt ge noemd wordt 'al snel duide lijk dat het om Nicaragua gaat. Hoewel persfotograaf Russell Price (Nick Nolte) objectief wil blijven, ont komt hij er niet aan ten slotte toch partij te kiezen. Andere hoofdrollen worden vertolkt door Gene Hack- man, Joanna Cassidy en Jean-Louis Trintignant. Aanvang 20.00 uur. JOHN WHITE'S Big Band, de enige big band die Zeeuwsch-Vlaanderen rijk is, geeft zondag een koffie concert in restaurant Tra- valje op camping Pannen- schuur te Nieuwvliet. De baten van dit concert komen ten goede aan het 'uniformenfonds' van de band. Gezien de vele uitno digingen uit binnen- en bui tenland zal een nieuwe out fit worden aangeschaft voor het 25 man sterke orkest en zangeres Thea Inghels. Aanvang 11.30 uur. Toe gang 5,00; kinderen 4,00. DE AKOESTISCHE groep The Hulstonians uit Hulst is zaterdag te zien en te horen in De Ster aan de Korte Kerkstraat in Terneuzen. De formatie is gespeciali seerd in folk, ballads en tra ditionals, een genre dat weer helemaal in de mode is. Het optreden in De Ster begint om 20.00 uur. Toegang 2,50. BROMMERCLUB Red Wings te Hulst verzorgt morgen een rockavond in het Houtenkwartier met medewerking van de Wal- cherse groep Iron Side. De opbrengst is bestemd voor de clubkas van de Red Wings en dient onder meer om te zijner tijd een eigen onderkomen te bekostigen. Aanvang 20.00 uur, toegang ƒ5,00. - FOTO ARCHIEF DE STEM Herb Mews The Mules, dit weekend in Breskens en Terneuzen. DE BRABANTSE rock 'n roll-groep Herb Mews The Mules, die een uitstekende re putatie als live-band heeft opgebouwd, komt dit weekeinde naar Zeeuwsch-Vlaanderen. Er wordt dan opgetreden in Du Commerce te Breskens (morgen) en de Image Club in Ter neuzen (zaterdag). Middelpunt en motor van dit gezelschap is zanger/presentator Herb Mews, alias Huub Hangop, alias Ruud van den Berg. Herb is op het toneel een zeer beweeglijk mannetje, die kletst alsof z'n leven ervan afhangt om dan plotseling los te barsten in prettig gestoorde vertolkingen van klassiekers als 'Great Balls of Fire' tot en met 'My Way'. The Mules worden gevormd door de zange ressen Ellen Los en Renate Spijkerman, lead- gitarist Laurent Vermunt, bassist Philip Beerendonk en drummer Giel de Wijs. Zan ger Herb Mews heeft al drie singles op z'n naam staan, die het echter niet tot hit-status wisten te brengen. De optredens in Du Commerce te Breskens en de Image Club in Terneuzen beginnen res pectievelijk om 21.00 uur en 21.30 uur. RAS-IMITATOR Ro bert Paul brengt mor gen zijn nieuwe one- man-show 'Zo Gepiept' in Den Dullaert te Hulst. Het is zijn enige voorstelling dit seizoen in Zeeuwsch-Vlaande ren. Behalve de unieke imi taties van vele prominen ten laat Robert Paul ook andere kanten van zijn ta lent zien. 'Lachen mag....ook in moeilijke tij den', is het motto van deze optimist, die overal wel lichtpuntjes weet te ont dekken. De cabaretier zal wor den begeleid door het combo van Heimig van der Vegt. Aanvang 20.00 uur. Toe gang 17,50 of 15,00 (CJP/Pas 65). Robert Paul. - FOTO ARCHIEF DE STEM Eindredactie: Co Meertens Emile Calon MIDDELBURG - Het Zeeuws Kunstenaars Cen trum in de Kloveniersdoelen t Middelburg laat tot 20 de- tember schilderijen zien van ie oud-Middelburger Henk Munnik (73). Hij schilderde ianvankelijk in een conven tioneel-zakelijke stijl. En kele jaren geleden ruilde hij ie olieverf om voor acryl- toudende substanties, waarmee hij structuur op ó)n doeken aanbrengt. In rijn werk is structuur even belangrijk geworden als vorm en kleur, vaak zelfs belangrijker. Henk Munnik was aan het eind van de dertiger jaren een tijdlang actief binnen de Haagse Kunst Kring. Na de oorlog werd hij lid van de Pulchri Studio, waarvan hij van 1979 tot 1983 voorzitter was. Als lid van de groep Verve exposeerde hij onder meer in New York, San Francisco en Brussel. Open: dinsdag t/m zondag 14-17 uur, donderdag ook van 19-21 uur. Onder het ongunstig financiëel gesternte van dichtgedraaide geldkranen (lees: de steeds hoger wordende drempel van de BKR-rege- ling) steken allerwegen kunstenaars de kop pen bij elkaar om zich samen sterk te maken. Ook in Zeeland is een dergelijke ontwikke ling op gang gekomen. Zeven Zeeuwen met kunstzinnige aspiraties, afkomstig uit Ter neuzen, Axel en Middelburg, hebben zich verenigd in de stichting Niets=Alles. Dit weekeinde presenteren ze zich, gezamenlijk en als individu, in de galerie-werkplaats GAS te Bloemendaal (Haarlem). Oprichter is de schilder-graficus Richard Beek, vroeger in Westdorpe, tegenwoordig in Middelburg wonend. Hij zegt: 'Ons doel is el kaar tot activiteiten aan te zetten en eikaars ontwikkeling te steunen. Andere deelnemers aan Niets=Alles zijn: de schilder Harald Huyser (Axel), de fotograaf Johan Klein (Terneuzen), oud-glazenier Peter Clijsen (Terneuzen), schilder Hans de Ruyter (Axel), dichter/fotograaf Andrée van de Veeke (Ter neuzen) en de schilder Steven van Harm (Axel/ Amsterdam) Men werkt aan exposities, optredens, per formances en projecten op nationaal en in ternationaal niveau. Want, zo stelt men am bitieus, 'de grenzen van de activiteiten mogen immers niet samenvallen met die van de pro vincie Zeeland'. Volgens Richard peek heeft Niets=Alles een wat onzekere aanloopperiode achter de rug, maar is er nu zicht op een grotere actie radius. De gezamenlijke artistieke opvatting beperkt zich vooralsnog tot de naam van de stichting, die aangeeft dat niets bestendig is en dat men het totaal van kunstuitingen wil omvatten. In een eerste persbericht presen teert de groep zich als een kind des tijds. „In een periode dat een begrip als 'avant-garde' heeft afgedaan en 'modern' nog minder zegt, is de groep tevreden met het etiket 'post-mo- dernistisch'. Men is zich zeer bewust van de geschiedenis van de moderne kunst. Tijdens 'experimenten' schrikt men niet terug voor een stijlcitaat", schrijven de kunstenaars over zichzelf. Een aantal leden van de groep timmerde al eerder aan de openbare weg in Terneuzen, waar op een basisschool het leerproject 'Het spel van de kunst' werd uitgevoerd. Er waren ook activiteiten in en om de Axelse galerie Bellemans. In januari is men in Terneuzen terug voor een tentoonstelling in het plaatse lijk museum. Daarna volgt een expositie tournee langs musea en galeriën in het hele land. Het is de bedoeling daar ook 'gastkun- stenaars' bij te betrekken. Voor eind volgend jaar staat een uitwisselingsprogramma op stapel met kunstenaars uit het Duitse Lever kussen. In januari zal het boekje 'Spaanse aarde onder glazuur' verschijnen. Men her denkt er het uitbreken van de Spaanse bur geroorlog, vijftig jaar geleden, mee. Het boekje bevat etsen van Richard Beek en ge dichten van André van der Veeke. Niets=Al- les hoopt verder in het voorjaar voor de dag te komen met een proefnummer van een cul tureel periodiek dat SILO moet gaan heten. Aan de presentatie in Bloemendaal (Korte Kleverlaan 5) is enkele weken activiteit in de werkplaats van deze galerie vooraf gegaan. De opening is vrijdagavond (20.30 uur). Za terdag en zondag is het werk van NietsAl les er te zien van 14 tot 17 uur. Galerie Marquis Vlissingen. Sculpturen, tekeningen en keramische juwelen van Udy Hoewaer uit Hasselt. Tot 6 janauri. Open: woens dag t/m zondag tussen 14 en uur. In het Zeeuws Mu seum te Middelburg is Lidy Hoewaers lanbdschapss- tulptuur Scotisch Hills te tien. Tot 3 januari. Open ®aandag t/m vrijdag 10-17 uur. Zeeuwse Bibliotheek Mid delburg. Dubbeltentoonstel ling. Werk van 53 heden- ;se kunstenaars van Su- 'inaamse oorsprong en as pecten van de Zeeuwse be moeiingen met Suriname. Tot 30 december. Kunstuitleen Middelburg, Kuiperspoort 22. Grafitti van Joop Dam (Wemeldin- ontleend aan de mytho- Je van het oude Grieken land en het oude Rome. Te Jen tot 22 december. Open dinsdag t/m zaterdag 13.30- uur, donderdag ook 19-21 uur. Vleeshal Middelburg. Architectuur van een zee- 'und'. vijf ontwerpen voor ^n pier in Vlissingen en an der recent werk van heden daagse architecten. Ver engd tot 6 december. Open: dinsdag t/m zaterdag 13-17 dun. zondag 14-17 uur. En- tr«ff 1,00. Galerie Esprit Clinge. Za terdag vindt de opening Plaats van een tentoonstel- lrig met schilderijen en Souaches van José Heirbaut. 'Francois Villon', doek van Gérard van den Eerenbeemt. VLISSINGEN - „Ik hang mijn schilderijen niet op aan de in ternationale maffia van kunsthandel en wandel, het Mu seum te Deum. Ik hang mijn schilderijen aan de spijker van vlees en bloed die ik zelf ben". Een uitspraak van Gérard van den Eerenbeemt, één van de Limburgse schilders die te recht gekomen is in de IJmuider Kring. Werk van hem :s momenteel te zien in de Vlissingse galerie Bellamy 19, ge huisvest in het gemeentelijk museum. De IJmuider Kring verzet zich tegen het lawaai dat op stijgt vanuit de trendy wereld van business en fashion, Van den Eerenbeemt keert zich tegen de isolatie van de kunst in musea. Zijn werk leeft bij de gratie van de wind in de ha ven- en industriegebieden aan het Noordzeekanaal. Zijn ab stracte schilderijen moeten daarvan de sfeer uitademen. „Ik leef en werk waar Nederland ophoudt, aan de rand van de gouden soepzee". In de musea, vindt hij, wordt kunst gemummificeerd. Daar is alleen maar historisch materiaal te vinden. „Zelfs de herinnering aan die felle hoge wind is daar verdwenen. Zij, van wie het haar nog nooit door een zuchtje wind in de war raakten noemen die parken 'onze kunst'". De tentoonstelling is de derde in de reeks 'omtrent schilderkunst', die Bellamy 19 dit seizoen presenteert. Tijdens de opening van deze ten toonstelling, afgelopen zaterdag, werd een catalogus gepre senteerd waarin foto's, biografiën, teksten en gedachten dui delijkheid verschaffen over de achtergronden van de reeks. Het werk van Gérard van den Eerenbeemt is te zien t/m 18 december. Open: dinsdag t/m vrijdag van 10-12.30 en 13.30-17 uur, zaterdag van 13-17 uur. Teja van Hoften: Grote Vriendin. MIDDELBURG - In haar werkplaats aan de Bree- straat in Middelburg maakt Teja van Hoften (34) keramische beelden. Ze streek er neer in 1980 en exposeerde sinds die tijd onder meer in het Zeeuws Kunstenaars Centrum te Middelburg en in galerie De Vis te Harlingen. Tot 4 januari zijn haar beelden te zien in Mid delburgs BKR-uitleen- centrum Balans 17. Teja van Hoften volgde oplei dingen handenarbeid aan de akademie in Tilburg en de Rietveldakademie in Amsterdam. Ze be kwaamde zich verder in het beeldhouwen aan de Royal Academy in Ko penhagen. Open: woensdag t/m vrijdag 12-17 uur, zater dag 11-16 uur. De expositie wordt ingeleid door de Hulster cultuur wethouder E. de Rechter. Te zien tot 19 januari. Dagelijks open van 13.30-18 uur en op afspraak. Op dinsdagen ge sloten Galerie Van Geyt Hulst. Vrijdag (morgen) wordt de tentoonstelling Kunstfeest '85 geopend. Deze najaarsex positie omvat schilderijen, tekeningen, etsen, aquarel len en keramiek. Er is spe ciale aandacht voor werk van 3 Hongaarse kunste naars. Tot 15 januari. Open tijdens winkeluren. Galerij Trouvaille Terneu zen. Axelsestraat. Vanaf za terdag een expositie met pentekeningen en grafiek van Elly de Koster. Open tij dens winkeluren. St. Anne ter Muiden, Voor malig gemeentehuis. Vanaf zaterdag 30 november groepsexpositie van Joost Heeren, Liesbeth Huser, Er- nest Joachim, Rian Krull, Wim Krull, Dirk Verstraete en Gerrit Westerveld. Alleen open op zaterdag, zondag en vrijdagavond. Eindredactie: Henk Postma

de Stem | 1985 | | pagina 21