Aardenburg: garantiefonds voor mensen met schulden 'Vissers op rand van de afgrond' Bestuurlijke paraplu voor VTO-afdelingen in Zeeland )pen dagen erkeerspost llansweert PAGINA ZEELAND 3 Plaatselijk nieuws as van Gent int-Kruis erneuzen ONDERDAG 28 NOVEMBER 1985 T20 PAGINA ZEELAND 4- VAN ZEELAND OLTOF: NU TE MOEILIJK Actievergadering over jeugdlonen HOOFDPLAAT - De projectontwikkelaar R. Coltof uit Zierikzee gaat voorlopig geen va kantiedorp in het Plan Vossekaai bij Hoofd plaat opzetten. Schietingen IN UTRECHT Contactdag over Reye-syndroom PROVINCIE ZEELAND: Wel graag wat consideratie met boeren in Fort Kruisdijk TOT EEN MAXIMUM VAN 4500 GULDEN PER GEVAL NIEUWE SPOELMACHINE BRESKENSE VISMIJN mm REGIO-VERGADERING CDA Euro-parlementariër spreekt in Sluis over 'open grenzen' Mondhygiënisten ter vervanging van jeugdtandzorg markten Verdachte van steekpartij in Goese bar aangehouden OPSPOREN ONTWIKKELINGSSTOORNISSEN BIJ KINDEREN Sumatra Cum laude owling - Zaterdag 30 novem- ~r wordt in de Vlaanderenhal n 12-uurs bowling gehou- en, aanvang 12.00 uur. Veer- ig deelnemers spelen dan 15 a 6 games. Tijdens de bowling orden als attractie 100 lootjes 'tgedeeld onder de deelne- ers en toeschouwers, be stemd voor deelname aan het rad van avontuur. ^interklaas - Sint-Nicolaas rengt zaterdag 30 november n bezoek aan het dorp Sint- uis. Hij wordt daar om on- eveer 14.30 uur in het dorps- uis verwacht, waar hij wordt ntvangen door een vertegen woordiger van het Aarden- burgse college van burge meester en wethouders. Leger des Heils - Tot en met 6 december kan men collectan ten van het Leger des Heils in 'e straat of buurt verwachten, e kerstpotten staan weer bij et winkelcentrum Zuidpolder n in de Noordstraat. De gel en worden gebruikt voor erstvieringen met bejaarden, n verpleegtehuizen en voor 'eken en eenzamen. ingraad - De kringraad Be scherming Bevolking eeuwsch-Vlaanderen verga- ert maandagmorgen 2 de- ember om 9.30 uur in de bur gerzaal van het Terneuzense tadhuis. Aan de orde komt nder meer de begroting voor 1986 en de verkiezing van een id in het dagelijks bestuur. Vakantiedorp V ossekaai gaat iveer niet door Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De Zeeuws- Vlaamse Jongerenbeweging belegt morgen (donderdag) een actievergadering in bet eigen pand aan de Blokken 16 te Terneuzen. Onderwerp is de mogelijke afschaffing van de minimum lonen voor mensen onder de 18 jaar. In verband hiermee heeft de Jongerenbeweging vorige week folders uitgedeeld bij een aantal bedrijven en scho len. Tijdens de vergadering zal gezamenlijk worden bespro ken wat tegen deze voorgeno men maatregel van de rege ring kan worden ondernomen. Aanvang 19.45 uur. LlNSWEERT - Van dinsdag lot en met zaterdag 7 decem- ir worden op de verkeerspost linsweert door Rijkswater- nat open dagen gehouden. Wel is het nodig om het be- ,oek telefonisch (01130-1486 te reserveren. Door de trkeersleiders worden geïn- iresseerden verdeeld in leine groepen, rondgeleid en anlormeerd. In de vergaderruimte op de trkeerspost wordt informatie trstrekt en is er een eenvou- tentoonstelling te bezich- i. Hierna gaat men naar «controlekamer en ziet men scheepvaartverkeersleiders iet communicatie-appara- tur en radar in actie. Van een onzer verslaggevers Volgens hem is de locatie momenteel niet geschikt. Coltof maakte afgelopen zo mer bekend dat hij het al lange tijd braak liggende ter rein bij Hoofdplaat wilde ko pen. Hij had een plan voor 400 woningen, enige tijd later meldde hij dat dat aantal niet haalbaar was. Hij liet toen een nieuw plan maken voor 200 vakantiewoningen, een res taurant, tennisbanen en een overdekt zwembad. Zelfs heeft hij even overwogen om daar een kleine jachthaven aan te laten leggen. In augustus maakte hij be kend dat hij pessimistisch was over de mogelijkheid om in het Plan Vossekaai vakantiewo ningen te laten bouwen. Nog geen week later trok hij echter HULST - Zaal W. Blommaert, 40 schutters: hoge vogel: W. Kuyper; eerste zij vogel: E. Luykx, beiden Hulst; tweede zij vogel: L. Steyaert, Graauw; grootste aantal (6): Na- tasja Blommaert, Hulst. OUDELANDE - Zaal Centrum, Zorgvlied, liggende wippen, 41 schutters: Wip 1: eerste hoge vogel: G. Voet, Soranus; tweede hoge vo gel: K. Schipper, St.-Andries; eer ste zij vogel: W. Remijnse, Edele Handboog; tweede zij vogel: P- Maat, Zorgvlied; derde zij vogel: W. Remijnse; vierde zij vogel: J. de Rijke, beiden Edele Handboog; vliegende vogels: M. Koole, Sora nus 2 en P. Maat, Zorgvlied. Wip 2: eerste hoge vogel: K. Schouwe- naar, Juliana; tweede hoge vogel: P. Vette, Concordia; eerste zij vo gel: K. Schouwenaar, Juliana; tweede zij vogel: J. Harinck, Diana; derde zij vogel: C. Jeremiasse, Zorgvlied; vierde zij vogel: K- Schipper, St.-Andries; grootste aantal (7): J. Kosten, Doel naar Ho ger. OVEZANDE - Zaal Bar R2, Zee- landia, liggende wippen, 67 schut ters: Wip 1: hoge vogel: F. Koens, Spes Nostra; eerste zijvogel: B. Glerum, Diana; tweede zij vogel: H. Rentmeester Cz, Willem Teil; eer ste klep; J. Rentmeester Cz; tweede klep: P. Boonman, beiden Willem Teil; derde klep; J. Schip per, St.-Andries; vliegende vogels; M. Koens, Spes Nostra en J. van Steenbergen, Willem Teil; grootste aantal (8): Jos Goense, Eengezind heid. Wip 2: beide hoge vogels: f- Boonman, Willem Teil; eerste zij- vogel: J. Bongers, Zeelandia; tweede zij vogel: H. Rentmeester Cz, Willem Teil; derde zij vogel: B. Glerum, Diana; vierde zij vogelC. van de Dries, Eensgezindheid; grootste aantal (5): J. Bongers, Zeelandia. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - In het Utrechtse Kinderziekenhuis wordt zaterdag 7 december een contactdag gehouden voor ouders, die een kind hebben verloren aan het zogeheten Reye-syndroom. Dit syndroom is een accuut optredende ziekte, waarbij een kind snel in een diep coma ge" raakt ten gevolge van ernstige hersen- en leverbeschadigin& De oorzaak is nog onbekeno- De ziekte heeft meestal een dodelijke afloop, maar doo snelle en doelmatige hulp e therapie kan soms het leve van een kind worden gered. Ouders die in het verlede met dit plotselinge overlijd® te maken hebben gehad, kun nen de contactdag in Gtrec bijwonen. Telefonische inl1®/1.. tingen zijn te krijgen Mieke Curtius in Breda, u' 222774. QDDELBURG - Rode Kruis - In de Prins van Oranje te Goes egint op zaterdag 7 december om 10.30 uur de Zeeuwse Kring- ergadering van het Nederlandse Rode Kruis. Tijdens de bijeen- imst wordt onder meer het Structuurrapport behandeld, inge- door J. G. Lottgering (hoofd Verenigingszaken). De stand in zaken bij het Rode Kruis Korps krijgt de aandacht en de oorzitter van de Welfareraad, mevrouw J. van Wallenburg srtelt over de Vrijwillige Welfare in Zeeland. QDDELBURG - Afscheid - Het hoofd van de technische dienst an het Zeeuws provinciebestuur, W. Onderdijk, gaat op 1 de- imber met vervroegd pensioen. Meer dan 40 jaar lang is hij be- lokken geweest bij de restauratie en het onderhoud van het bdijcomplex, eerst in dienst van een particulier, sedert 1975 als rovinciaal ambtenaar. Hij was ook betrokken bij de bouw, re- ovatie en verbouwing van allerlei andere (semi-)overheidsge- Souwen in Middelburg. Op 29 november kan men van hem af- cheid nemen. Er vindt dan van 16.30 tot 17.30 uur een receptie laats in het statenzaalcomplex. QDDELBURG - Drenkelingen - De Van Dixhoornbrigade te liddelburg houdt op 29 november de jaarlijkse wedstrijd in lerste Hulp aan Drenkelingen. Dat gebeurt samen met de ÏÏBO-Middelburg. Aan deze wedstrijd om de Van Dixhoorn- risselbeker doen diverse reddingsbrigaders mee, waaronder die Vlissingen, Oostburg en bekerverdediger Domburg. De vedstrijd vindt plaats in het zwembad Poelendaele te Middel ing. Aanvang 20.00 uur. I0ES - Computer - De Hobby Computerclub Regio Goes, houdt p zaterdag 30 november een open dag in Buurthuis De Pit. Op presentatie, die om 10.00 uur begint, worden naast informa- ie over activiteiten van de HCC ook een aantal computers ge jond. Een aantal Goese bedrijven is uitgenodigd om producten p dit gebied te demonstreren. Een ruilbeurs en een doe-het- ilf-stand zijn eveneens onderdelen van het open dagprogram- Vanaf maandag 6 januari zijn de maandelijkse bijeenkom- ten van de club in buurthuis De Pit in plaats van in het tradi- ionele Amicitia in Kloetinge. QDDELBURG - Genootschap - Het Koninklijk Zeeuwsch Ge- lootschap der Wetenschappen houdt op woensdag 11 december algemene ledenvergadering. Men behandelt dan de begro- 1986 en andere huishoudelijke aangelegenheden. De conser- 'itores Van Nieulande en Hoeksema houden een inleiding over 'e schelpenverzameling van het Genootschap. De bijeenkomst 'indt plaats in de Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg en begint 19.30 uur. 'QDDELBURG - Kerken - De Derde Zeeuwse Kerkendag vindt zaterdag 7 juni plaats in het Willebrord College te Goes. Or- amsator is de Provinciale Raad van Kerken. Ook het oecume- fteh vormingscentrum Hedenesse is bij de dag betrokken, ftema is 'het beleven van het samen christen zijn mede in het At van veranderde en veranderende waarden en normen'. De wordt afgesloten met een tocht naar de Goesse kerken. De Patste vergadering van de Zeeuwse raad werd bezocht door wtegenwoordigers van de Nederlandse Raad van Kerken. Men 'wam tot de conclusie dat de aanwezigheid van zogenaamde Woresconventen een belangrijke factor is om te komen tot re- Öonale en plaatselijke oecumene. zijn woorden in en verklaarde dat hij het project toch door zou proberen zetten. Gisteren verklaarde Coltof dat het plan om bij Hoofdplaat een vakantiedorp te bouwen voorlopig in de ijskast is gezet. De reden is volgens hem dat hij momenteel op drie andere locaties bezig is. Bij Vrouwen polder heeft hij zojuist een flinke lap grond gekocht waar 150 zomerwoningen zullen ko men, en bij Brouwershaven en op Texel is hij ook bezig met recreatieproj ecten. „Ik heb momenteel te veel goede locaties. Vossekaai is haalbaar maar ik wil eerst de andere dorpen realiseren", zegt de projectontwikkelaar. „Over anderhalf jaar gaan we de Vossekaai nogmaals bekij ken. Als er dan nog een markt is voor vakantiehuizen zetten we misschien een nieuw plan op". Voorlopig blijft de gemeente Oostburg dus met de Vosse kaai zitten. Dat gebied is al ja ren een blok aan het been van de gemeente. Toen Hoofdplaat door de Deltawerken de eigen haven kwijtraakte, zag de ge meente zich moreel verplicht voor compensatie te zorgen. Het gebied is enige tijd ver kocht geweest aan de exploi tatie-maatschappij Oostburg BV die daar ook vakantiewo ningen zou bouwen. Die maat schappij ging echter failliet. De gemeente kocht vorig jaar de grond terug. Sinds die tijd wordt er ijverig naar een nieuwe bestemming voor het gebied gezocht. SLUIS - Het Zeeuws provin ciebestuur staat achter het voornemen van minister G. Braks om Fort Kruisdijk in Sluis tot beschermd natuur monument uit te roepen. Maar de minister zou wel na moeten gaan of een gelijk waardige bescherming kan worden bereikt door aan het gebied de status van natuur reservaat te geven. In dat ge val hebben de eigenaars en de gebruiker meer vrijheid. Ze moeten dan een beheersover eenkomst sluiten met het Bu reau Beheer Landbouwgron den. Het provinciebestuur con formeert zich hiermee aan een advies van de provinciale Pla nologische Commissie. Het Fort Kruisdijk is een over blijfsel van een uit omstreeks 1600 daterend verdedigings werk. van de wallen en grach ten resteert nu nog een geacci denteerd grasland met water partij, uit natuurwetenschap pelijk oogpunt van belang door de aanwezigheid van boomkikkers. Van een onzer verslaggevers AARDENBURG - Het college van B en W van Aardenburg wil een garantiefonds instel len voor inwoners die schul den hebben bij de volkskre dietbanken of bij de plaatse lijke banken. Een voorstel hiertoe wordt volgende week maandag behandeld tijdens de bijeenkomst van de advies commissie voor welzijnszaken. Enige tijd geleden besloot de gemeenteraad om 30.024 gul den beschikbaar te stellen voor een steunfonds. Het col lege heeft nu de voorwaarden uitgewerkt waaraan de inwo- ners moeten voldoen die een beroep doen op het fonds. Personen die hun schulden niet meer kunnen aflossen kunnen een beroep doen op de Volkskredietbanken in Axel of Middelburg. Soms zijn echter ook de plaatselijke banken be reid naar een oplossing te zoe ken. Die banken nemen dan de schulden over en stellen een afbetalingsregeling in. Die in stellingen willen dat wel doen als een organisatie zich garant stelt. De gemeente wil die taak op zich nemen omdat steeds meer inwoners in de proble men komen omdat ze teveel schulden hebben. Borgstelling houdt wel een zeker risico in omdat de ge meente soms zal mdteten op draaien voor niet afbetaalde schulden, maar het college vindt toch dat de gemeente dat risico moet nemen. Aarden burg zal niet in alle gevallen een garantiestelling afgeven. Alleen echte noodsituaties ko men in aanmerking. B en W willen het maxi mum krediet niet hoger laten worden dan het bedrag dat de raad heeft uitgetrokken voor het garantiefonds. Per geval wil het college ook niet verder gaan dan 4500 gulden borg. Dat houdt in dat voor een schuld van maximaal 22,5 mille garant wordt gestaan. Het dagelijks bestuur van de Aardenburg wil zelf de be voegdheid krijgen om te be slissen over aanvragen voor het garantiefonds. De commis sievergadering begint om 19.30 uur in het gemeentehuis. 'WWIÏ a SSI f#»' iwm< De nieuwe spoelmachine in bedrijf. Van een onzer verslaggevers BRESKENS - De Breskense vissers staan op de rand van de afgrond. Door de ver scherpte quotering zal de omzet van de vismijn vol gend jaar flink lager zijn. Dat is de mening van de Breskense mijnmeester P. de Baare. Hij zei dit gisteren bij de ingebruikneming van een spoelmachine voor de viskisten. „De quotering is een poli tieke zaak. Biologisch zijn er geen redenen meer om maar beperkte hoeveelheden vis te vangen", aldus De Baare. Volgens hem hebben veel Nederlandse vissers zoveel geïnvesteerd in hun bedrij ven dat ze door de beper kende maatregels binnen kort het hoofd niet meer bo ven water kunnen houden. Deze week heeft de ge meentelijke vismijn een spoelmachine voor viskisten in gebruik genomen. Tot nu toe was het zo dat de hande laren de kisten zelf schoon moesten maken. Af en toe werd dat niet zo goed ge daan. Het gevolg was dat de bemanning van de boten re gelmatig de kisten op volle zee zelf moest reinigen. Zowel van de kant van de handelaren als van de vis sers was men niet erg geluk kig met de bestaande situa tie. Van beide kanten werd dan ook aangedrongen op de aanschaf van een spoelma chine. Het probleem was echter dat er alleen maar hele grote machines waren, veel te duur voor Breskens. Enige tijd geleden ont wikkelde een bedrijf voor de vismijn van Colijnsplaat echter een kleine spoelma chine. Toen bleek dat die machine redelijk werkte heeft Breskens ook zo'n ma chine besteld, wel heeft men enkele verbeteringen laten aanbrengen. De gemeente is in totaal bijna 70 mille kwijt met aanleg en aankoop. De Oostburgse visserij we thouder J. Vergouwe ver wacht dat de machine zo'n - FOTO DE STEM COR J. DE BOER tien jaar dienst kan doen. „Door deze machine wordt de handel ontlast en kunnen we voor een gegarandeerde kwaliteit van de vis zorgen. De hygiëne wordt gewoon beter", zei hij. De machine kan 600 kisten per uur schoonmaken. De Baare verwacht dat het ap paraat zo'n zes uur per week zal draaien. De handelaren moeten 20 cent per schoon gemaakte kist betalen. Vol gens Vergouwe zal die prijs kostendekkend zijn. De han delaren zijn niet verplicht om gebruik te maken van de machine. De Baare denkt dat alleen de kleinhandel nog zelf de kisten zal schoonmaken. Van onze correspondent OOSTBURG - Het CDA- West-Zeeuwsch-Vlaanderen houdt maandag 2 december een openbare vergadering in gasterij 'Balmoral' te Sluis. De aanvang is 20.00 uur. Spreker op deze avond is drs. P. A.M. Cornelissen, lid van de EVP-fractie van het Europees Parlement. Hij zal spreken over het thema 'open grenzen'. Vooral de problemen rond het grensverkeer komen ter sprake, zoals personenver keer, goederenverkeer, de Europese munt en gelijkwaar digheid van diploma's. Voor afgaande aan deze vergade ring is er een huishoudelijke vergadering, welke om 19.00 uur begint. Tijdens deze jaar vergadering van het CDA- West-Zeeuwsch-Vlaanderen zal kasverslag worden gedaan door de penningmeester J. de Koeijer en een jaarverslag door de secretaresse, H. Ro- meijn-de Bats. Voorts zal er een bestuursverkiezing plaats vinden, waarbij periodiek af tredend zijn van de afdeling Oostburg, R. Jacobs, H. Lip pens. Bij de afdeling Aarden burg is herkiesbaar P. Scher- beijn en de afdeling Sluis stelt herkiesbaar M. Leenhouts. Namens de jongeren is M. Quist-Bakker aan de beurt voor aftreden en herkiesbaar en namens de vrouwen me vrouw A. G. Dieleman-Rienks. Alle genoemde personen zijn herkiesbaar. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De Districts Gezondheids Dienst Zeeland (DGD) heeft het rijk om geld gevraagd voor de aanstelling van mondhygiënisten (1,75 formatieplaats). De mondhy giënisten moeten het hiaat op gaan vullen dat is ontstaan door de opheffing van de jeugdtandzorg. De Zeeuwse Raad voor de Volksgezondheid (Ravoz) be spreekt het plan komende maandag. De RAVOZ-com- missie Basis- en Eerstelijnsge zondheidszorg heeft de raad geadviseerd om het plan van de DGD te steunen. Men wil ook de tandartsen, het kruis werk, de ziektekostenverzeke raars, leerkrachten en ouders bij de zaak betrekken. TERNEUZEN - Veilig: Per stuk: bloemkool B2 127-134, C 53-102. Per bos: selderij 40-57, peterselie 21-42. Per kg: breekpeen 13-28, prei 95- 105, savoye kool 19-36, rode kool 29, spruiten 103-126, uien 10-20, Deense witte kool 30, witlof A2 190-220, afw. 110-115, veldsla 150, tomaten (per 6 kg) B2 620-670, BB2 890. AMSTERDAM, 27 nov. - In bintje 50mm werden 191 contracten ver handeld voor levering april bij een prijs van 19,80 tot 20,50 per 100 kg, alsmede 97 contracten voor le vering mei tegen 21,00 tot 21,50. De stemming was goed prijshou dend. GOES, 26 nov. - Aardappelen (excl BTW): Bintje veldsgewas, directe levering, op auto geleverd 8-11 cent per kg. Voeraardappelen 6 te-7% cent per kg. Notering Rotterdamse Beurs 25 nov.: Bintje 35-50mm 6te- 7 cent per kg. Bintje 50mm op waarts 16-17 cent per kg. Uien (excl BTW): Zaaiuien directe leve ring, op auto geleverd 8-13 cent per kg. Vlas (excl. BTW): Ongerepeld, op auto geleverd 35-45 cent per kg. Afwijkende partijen 25-34 cent per kg. Granen, zaden en peulvruchten (excl BTW): Tarwe, basis 16%, uit opslag handel en coöp 46.50-48.25 per 100 kg. Tarwe, basis 16% uit eigen opslag 49.50 per 100 kg. Brouwgerst 51.50 per 100 kg. Voer- gerst 42.75 per 100 kg. Haver basis 16% 43.00-43.75 per 100 kg. Erwten, kleine groene 80.75-95.00 per 100 kg. Capucijners 77.50-81.50 per 100 kg. Bruine bonen, vrij van grond en halve, basis 16% tot 171.50 per 100 kg. Karwij, boerenschoon 237.50- 320.00 per 100 kg. Karwij, prima doorsneekwaliteit 332.50 per 100 kg. Blauwmaanzaad, boerenschoon 122.50-142.50 per 100 kg. Blauw maanzaad, prima doorsneekwali teit 170.00 per 100 kg. Hooi en stro (excl. BTW): Weidehooi, le snede 350-385 per 1000 kg. Weidehooi 2e snede 275-300 per 1000 kg. Dijkhooi 250-275 per 1000 kg. Lucernehooi 400-425 per 1000 kg. Veldbeemd 250-300 per 1000 kg. Roodzwenk 150-200 per 1000 kg. Raaigrassen 150-225 per 1000 kg. Gerstestro 205- 225 per 1000 kg. Tarwestro 185-200 per 1000 kg. Erwtenstro 185-210 per 1000 kg. Bruine bonenstro 175-210 per 1000 kg. Haverstro 185-200 per 1000 kg. Van onze correspondent GOES - Dinsdagavond heeft de Goese politie de 18-jarige F. S. uit Kapelle aangehouden. Hij wordt ervan verdacht het afgelopen weekend de 24-ja rige barkeeper van bar De To reador in Goes te hebben neer gestoken. S. heeft inmiddels bekend de messteken te hebben toege bracht en op zijn aanwijzing heeft de Goese politie het steekwapen gevonden in een rioolpunt. Tevens werd in ge noemde rioolput nog een sti letto gevonden. Deze twee steekwapens waren eigendom van de 19-jarige J.J.L. uit Le- wendorp, die het mes aan S. had gegeven. Tegen hem wordt proces-verbaal opge maakt. F.S. wordt aanstaande vrijdag voorgeleid voor de of ficier van justitie te -Middel burg. (ADVERTENTIE) SOES - Hoewel er al geruime W een intensieve samenwer king bestaat tussen de drie or- Jnisaties, Ambulante Geeste- we Gezondheidszorg, de Stichting Dienst Sociaal Peda- jJSische Zorg Zeeland en de Jtovinciale Vereniging Het "Suwse Kruis, op het terrein hn de Vroegtijdige onderken- van ontwikkelingsstoor nissen (VTO), is dit nu officieel •dtrachtigd door de aanstel- van een Zeeuws VTO be duur, öe overheid bevordert de Wichting van VTO-teams in lande en ziet niets liever ln dat dit per provincie jjordt overkoepeld door een 'Ificieel bestuur. Na aanvan- 'ijk als onafhankelijke Jams te hebben gefunctio- Jjerd, krijgen de vier Zeeuwse ?8io-afdelingen (Terneuzen, falcheren, Tholen en St.-Phi- rPpland) met een algemeen 'jid te maken. Na vroegtijdige onderken- "jtg van ontwikkelingsstoor- ^Sen bij kinderen tussen 0 en 7 jaar kunnen maatregelen ge nomen worden. Als ouders een achterstand of afwijking bij hun kind hebben gesignaleerd is het zaak ze zo snel mogelijk uit de angstige onzekerheid te halen. Wanneer een reis langs de verschillende instanties on dernomen moet worden is dat een enerverende geschiedenis. In een VTO-team zitten des kundigen die of zelf een advies uitbrengen of de ouders door verwijzen naar een adres waar de betreffende hulp ge boden kan worden. Mensen uit de eerste lijn van de gezond heidszorg, bijvoorbeeld huis artsen, al dan niet verbonden aan een consultatiebureau, kennen het bestaan van het VTO-team, zij zullen doorver wijzen. Ouders kunnen ook zelf het initiatief nemen en zich rechtstreeks in verbin ding stellen. Mevrouw D. van Fraassen, arts en deskundige in het VTO-team Bevelanden, vindt het echter nuttig als ouders al advies in de omgeving hebben gevraagd. Wanneer een kind achterstand heeft bij het pra ten is het heel plezierig als de visie van de peuterleidster al gevraagd is en de huisarts op de hoogte is gebracht. Een maatschappelijkwerker uit het team brengt in vele geval len een huisbezoek om zich op de hoogte te stellen van de huiselijke omstandigheden en om het kind in de eigen omge ving bezig te zien. Als hulp ge vraagd wordt ligt de tijd tus sen de aanmelding en het defi nitief opgestelde hulppro gramma, tussen de drie en zes maanden, dit hangt af van de aard van het gesignaleerde. De consultaties van de VTO- teams zijn kosteloos. Tot nu toe kwamen er gemiddeld 120 aanmeldingen per jaar bin nen. Hulpverleners kunnen eveneens om raad bij de VTO instanties. In elke VTO groep hebben een maatschappelijk werker, een psycholoog, een kinderarts en in sommige ge vallen een orthopedagoog, zit ting. De vier Zeeuwse teams zijn op verschillende tijdstip pen telefonisch te bereiken, waarna advies wordt gegeven of een afspraak kan worden gemaakt. Goes: Elke eerste woens dagmiddag en derde donder dagochtend van de maand, tel: 01100 - 15892 (toestel 52); Middelburg: Elke tweede en derde donderdagmiddag van de maand, tel: 01100 - 15892 (toestel 52); Terneuzen: Elke tweede en vierde donderdagmorgen van de maand, tel: 01150 - 95351; Tholen: Door het gering aan tal aanmeldingen laag inwo nertal) heeft deze regio gemid deld om de twee maanden zit ting het team komt naar be hoefte bijeen, tel: 01100 - 15892 (toestel 52.) Het is heel simpel: als het je vak is om te weten wat lek ker is, dan neem je in sigaren ook het beste. Is dat duidelijk te proeven? Proeven is niet alleen een kwestie van smaak en geur maar ook van gevoel. Die Karei van Susante die ze maakt, heeft bij mij wat geraakt. Door z'n zorg? Ja, goeie ingrediënten en liefde voor het vak. Hou ik Van cigarillos tot grote coronasin cederhouten kistjes en in dozen. OUD KAMPEN

de Stem | 1985 | | pagina 17