Geen beleid te ontdekken in begroting Diamanten echtpaar in Hulst s SK \jlxelaars niet te porren voor \gwemmen op zondagmorgen Sexclubs harden aanpakken Raad Hontenisse blijft geloven in kansen sporthal Hulst wil niet bijbetalen voor herbezetting bij Muziekschool LEGENHEID DE RTEM W. GELDERLAND LAAKT BELEID HULST EN HONTENISSE: i Veel belangstelling voor veiling speelgoedmuseum DONDERDAG 28 NOVEMBER 1985 VAN ZEELAND OPPOSITIE IN RAAD HONTENISSE politierapport jiabij Baarle-Nassau) ÏABEDRIJF CAFETARIA I TERNEUZEN - Bij een kop- Itaartbotsing op de Guido Ge- I zelleweg te Terneuzen werden 1 maandagmiddag omstreeks I half vijf twee personenauto's I zwaar en een licht beschadigd. I Op het rechtergedeelte van Ideze tweebaansweg reed me- I vrouw M.B.uit Nieuw-Namen I in de richting rotonde Driewe- I ge. Ze stopte voor de kruising Imet de Alvarezlaan voor het I rode verkeerslicht. De haar I achteropkomende automobi- I list M. B. uit Hengstdijk moest hierdoor afremmen en uitwij- I ken naar links. Hij kwam daar I in botsing met een op de lin- Ikerrijbaan rijdend voertuig bestuurd door T.van H. uit Roosendaal. KLOOSTERZANDE - De openbare biblio theek in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen dreigt de nek te worden omgedraaid als de gemeenten Hulst en Hontenisse halsstarrig blijven vol houden aan de 'nullijn'. PRAAT MET ZAKENMENSEN' VJ 't VOSKE JjT Hulst RESERVEER TIJDIG VOOR KERSTAVOND Ie en 2e KERSTDAG en OUDEJAARSAVOND Plaatselijk nieuws Axel Graauw Nieuw-Namen Ossenisse OPPOSITIE HONTENISSE: 'SUBSIDIE KAN EERDER OMLAAG' Plaatselijk nieuws Clinge Al 'i om te zoenen T22 PAGINA ZEELAND 2 particulieren lidankje, jubileum, receptie, Ite, verloving, overwinning, Abraham, openbare dank, loor, mag best eens in de Ie pagina familieberichten, pt en duur hoeft het met te kosten nog geen tientje). Ir kolom 1,85. Eén grote Ij 2,35. Voor het plaatsen Tfbeelding met een formaat fekenen wij 13,00 toeslag, en op aanvraag Bij niet- J wordt 3,00 adm.kosten [worden niet geretourneerd. of geef uw tekst 2 dagen I bij één van onze kantoren laven stuurt u eveneens 2 Itsing naar Postbus 3229, Ichriftelijke opgaven worden tcepteerd indien naam en |jn, ook indien Uw betaling j behouden ons het recht Ider opgaaf van redenen te ■weigeren. niglngsnleuws 12 kolom op donderdag. I AXEL - Axelaars krijg je op de vroege zon- I dagochtend niet naar het zwembad. Dit sei- I zoen werd het bad voor het eerst op zondag- I ochtend opengesteld maar er kwamen echter I in totaal niet meer dan dertig bezoekers op- I draven. Een en ander blijkt uit de rapportage over het afgelopen zwemseizoen. b en W van Axel zullen de proef volgend I jaar niet verlengen. Het zwembad gaat dan 1 pas weer om 13.00 uur open. Wel tevreden is I het college over de slechtweer sluiting. Slechts twee personen hebben daarvoor hun ongenoe gen uitgesproken. „Er blijkt over het algemeen begrip te zijn bij het publiek", aldus het colle ge. Volgend seizoen zal er vaker een beroep moeten worden gedaan op hulppersoneel. De badmeester maakte het afgelopen seizoen erg veel overuren. Omdat die uren in vrije tijd worden betaald zullen er ongetwijfeld gaten vallen. Het aantrekken van extra hulpperso neel moet voorkomen dat de badmeester het volgend seizoen opnieuw overuren maakt. Van een onzer verslaggevers KLOOSTERZANDE - Het CDA en de fractie L. Mangnus vinden dat B en W van Hontenisse een te passief beleid voeren om het groeiend aantal sexhuizen in de ge meente te stoppen. „Het argument dat het gemeentebestuur geen zedenmeester is vinden wij slap", al dus CDA-er B. Pauwels. „Onze fractie is ervan overtuigd dat met vrij simpele middelen de zaak opgelost kan worden". Ook L. Mangnus pleitte voor een stevi ger 'bestrijdingsbeleid'. „Te lang is er te veel getolereerd. Wij vragen u met klem nu echt tot bestrijding te besluiten". Dat bleek allemaal gemakkelijker ge zegd dan gedaan. „We kunnen alleen met wettige midde len optreden", stelde burgemeester So- mers. „En die zijn erg beperkt". lar. "brd tin- Hartelijk gefeliciteerd PIT EN MIT met uw 40-jarig huwe lijksfeest. Blijf nog vele jaren bij ons. Tosca, Martijn, Tamara en Na thalie. Inde straat en in prima staat van p. Pand heeft nog uitbreidings- schikt over luxe bovenwoning. 360.000.—k.k. blaardij O.G. Tilburg Tel.: 013- I goes - In het café van w. van |g. aan het Goese Sas is inge broken. Via een w.c,-raampje aan de achterzijde is men bin- nengekomen. Er wordt ge- iuidsapparatuur, een kleuren- televisie en een magnetron- oven ter waarde van 3500 gul- den vermist. Tevens zijn rook- artikelen en drank ter waarde van 850 gulden verdwenen. I TERNEUZEN - Met de aan- houding van de Terneuzenaar F. heeft de gemeentepolitie Ivan Terneuzen klaarheid ge- bracht van de in de nacht van op 20 november gepleegde I inbraak bij supermarkt K. in I het winkelcentrum Zuidpol- I der. F. bekende deze inbraak I waarbij een hoeveelheid aan I bonbons en frikandellen werd 1 ontvreemd. 'Gemeenten draaien bibliotheek nek om' Van een onzer verslaggevers W. Gelderland (lijst L. Mangnus) voorspelde dat gisteren in de raad Hontenisse tijdens de behandeling van het welzijnsprogramma voor 1986. Daarin is nog geen bedrag opgenomen voor de biblio theek, omdat alle betrokken het nog niet met elkaar eens zijn. Vanwege bezuinigingen op de rijksbijdrage krijgt het bibliotheekbestuur volgend jaar zo'n 32.000 gulden minder. Het bestuur 'meent dat de ge meenten dat moeten bijspijke ren, Hulst wil niet met extra geld over de brug komen en Hontenisse denkt meer aan Van een onzer verslaggevers KLOOSTERZANDE - De Hontenisser raadsfracties P. Mang nus, A. Roctus en het CDA willen dat B en W blijven doorzoeken naar mogelijkheden voor de bouw van een sporthal. SCP'15 I Stereo Mate Rï?. JTnrai MG/FM-radiocassette Bootjes in 3/ 14-1031 Viren 12-166/ 14-1031 Porsche 944 TURBO Draadloze af- V standsbediening 60-3096 Met reuzewielen. Draadbestu- ring. 60*2361 Armatron de robot Robot-arm met 2 joysticks. IncK toebehoren. 60-2364 ipzee- b-2159 evlng OP-ZOOM, Zuivelstraat 18, 0) 33605, TERNEUZEN, Axel- iri '66 «1 tot zolang d« voorraad stokt, Prijzon Incl. Ze zeiden dat gisteravond tijdens de behandeling van de begroting. Zoals bekend zien B en W de sporthal als een vrome wens, die er voorlopig wel niet zal komen. Immers, de jaarlijkse lasten voor zo'n voorziening worden becijferd op twee ton. En dat kan de ge meentekas bij lange na niet hebben. Ook A. Roctus bleek daar van overtuigd. Hij pleitte voor een nieuw onderzoek, waarbij ook de zakenmensen van Hon tenisse zouden worden betrok ken. In die richting bleek ook het CDA te denken, dat er zich overigens over verbaasde dat over de hele materie geen no titie aan de raad is voorgelegd. Burgemeester Somers zegde die alsnog toe. C. Roctus (fractie P. Mang nus) zei ervan overtuigd te zijn dat een sporthal voor de gemeente in een grote be hoefte zal voorzien. Hij drong erop aan naar mogelijkheden te blijven zoeken. Een heel an der geluid liet de fractie L. Mangnus horen. „Natuurlijk zouden ook wij graag onze in woners een fraaie voorziening gunnen. Reëel bezien echter moet ieder weldenkend be stuurder willen inzien dat dit helaas voor Hontenisse voor eerst niet is weggelegd". Mangnus waarschuwde verder voor een te groot opti misme over het attractiever maken van het zwembad. „Een noemenswaardig grotere toeloop verwachten wij niet. Laten we voorzichtig zijn om hier nog meer en weggegooid geld in te stoppen". Hij zei be zuinigingen eerder te zien in de personele sfeer. Ook A. Roctus maande het college tot voorzichtigheid. Het CDA vroeg zich gisteren af hoe realistisch het plan is om de Walsoordense haven te privatiseren. Het college kreeg van de fractie wel een vrij brief om elke mogelijkheid te onderzoeken die de kosten voor de gemeente kan terug dringen. A. Roctus deed ieder een verbazen door te opperen een onderzoek te doen naar uitbreiding van de haven. Dit met de gedachte in het achter hoofd dat de economische acti viteiten in het land weer ople ven. Ook zag hij goede moge lijkheden als jachthaven, maar al eerder liet de provin cie weten dat men dat in Hon tenisse wel kan vergeten. een 'fifty-fifty'-regeling. Uit eindelijk, zo wordt verwacht, zal'het daar wel op uitdraaien. „Het bibliotheekbestuur is verbolgen", wist Gelderland, „en naar de mening van onze fractie volkomen terecht". Volgens hem lijkt het beleid van Hontenisse en Hulst niet meer gericht op het bevorde ren van de bibliotheekvoorzie ning, maar slechts op het handhaven van de nullijn. „Maar", aldus Gelderland, „het belang van een biblio theekvoorziening stijgt ver uit boven die van de meeste an dere voorzieningen". Volgens hem is de biblio theek, door een noodgedwon gen terughoudend financieel beleid, ver achterop geraakt bij de landelijke ontwikkelin gen. „Mogelijkheden tot uit leen van grammofoonplaten, compact-disc, computerappa ratuur en audiovisuele midde len ontbreken. In feite nor male zaken voor een biblio theek in deze tijd". Gelderland onderschreef de .Tees van het bibliotheekbe stuur dat met het verdwijnen van medische en culturele in stellingen, gekoppeld aan de zuigkracht van Terneuzen, een zeer bedenkelijke ontwik keling is ingezet. Hij wees erop dat in Terneuzen 19,50 gulden per inwoner wordt uitgegeven voor de bibliotheek. In Hulst en Hontenisse is dat 9 gulden. „Dat spreekt boekdelen". Hij verzocht B en W dan ook om samen met Hulst spoedig orde op zaken te stellen. „Wanneer men "ja' zegt tegen een derge lijke belangrijke en onont beerlijke voorziening, moet dat 'ja' 100 procent zijn. Nooit mag hier halfslachtig worden opgetreden, daarvoor zijn de belangen voor onze inwoners te groot". (ADVERTENTIE) Café-Restaurant —{AL Bierkaaistraat 8 Tel. 01140-13444 3AGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND Kantoren Terneuzen, Hulst en Goes. Adressen en telefoon nummers op pagina 2. Openingstijden: 8-30-12.30/13.30-17.00 uur. Redactie Terneuzen: Rein van der Helm (editie-chef), Jan Jansen (plv. chef), Emile Calon, Co Meertens, Cor de Boer (foto), Ton Koomen (sport). Hulst: Frank Deij, Eugène Verstraeten. Middelburg: HenkPostma. Ooes: Clé van Katwijk. Advertentie-exploitatie 'nspecteur Zeeland: 0 Menu, privé tel. 01150- 85839. Piekwedstrijd - In de Breda- bar is een piekwedstrijd ge houden. Aan deze wedstrijd werd door 20 kaarters deelge nomen. De uitslag was als volgt: 1. Eddy de Jonge, 2. W. Scheele, 3. Gallius, 4. Freddy Verpoorte, 5. Piet Scheele! Jeugdkaarting - Zaterdag is er voor de jeugd een kaart- middag in het Gezellenhuis aan de Walstraat te Axel. De toegang voor deze jeugdkaar ting, die duurt van 14 tot 17 uur, is gratis Vara-baarting - De Vara af deling Oost Zeeuwsch-Vlaan deren houdt vrijdag een prijs- kaarting in de Bredabar aan de Gentsevaartstraat te Axel. De inzet is een groot aantal vleesprijzen. De inschrijving is vanaf 19.30 uur en het kaar ten begint om 20 uur. Men kan kiezen uit de spelsoorten joke ren en bieden zonder roem. Zowel leden als niet-leden zijn Kaarting - Vrijdag wordt in het sportcentrum Aloy een kaarting gehouden. Aanvang 20 uur. Drive-in-show - De Stichting Jeugd- en Jongerenwerk houdt zaterdag 7 'december een drive-in-show met medewer king van het orkest Eld'Jedda. Aanvang 20 uur in het ge meenschapscentrum De Kau- ter te Nieuw-Namen. Voor verkoop van de kaarten bij het bestuur. Sinterklaas - Sinterklaas en zijn pieten brengen zondag een bezoek aan de kinderen van Ossenisse. De jeugd wordt verwacht om 15 uur in het verenigignsgebouw. Ook de kinderen van oud-dorpsgeno ten en van leden van de plaat selijke verenigingen zijn wel kom. Voor de jongens en meis jes heeft de goedheiligman uit Spanje een zak vol verrassin- cpn rnpppphraoht i Van een onzer verslaggevers KLOOSTERZANDE - De oppositiepartijen in de Hontenisser gemeenteraad hebben weinig of geen beleid kunnen ontdekken in de gemeentebegroting en meerjarenraming. Het CDA en de lijst L. Mangnus waren het daar gis teravond in hun algemene be schouwingen roerend over eens. CDA-er B. Pauweis meende dat er na vier j aar toch een be leidslijn zichtbaar zou moeten zijn, die duidelijk aangeeft wat de uitgangspunten van het college zijn en wat het doel is waar men naar streeft. „Het is deze regeringsfracties niet gelukt deze lijn uit te stippelen en zeker niet ze te volgen", bracht Pauwels zijn politieke geschut in stelling. „Erger nog, Het diamanten bruidspaar Heye-Serie Van onze correspondent HULST - Het echtpaar Karei Heye (81) en Emelie Serie (81) vierde gisteren in zijn woning aan de Hovenierstraat in Hulst zijn zestigjarig huwelijksfeest. Het echtpaar .datnog een prima gezondheid geniet, heeft twee dochters en twee zonen. De dochters wonen in Hulst, de zonen wonen in Bergen op Zoom en Australië. De jubilaris sen hebben vijftien kleinkinderen en twee-en-twinitg ach terkleinkinderen. Karei Heye is geboren in Ovezande. Hij heeft zijn echtge note leren kennen in Graauw waar het stel is getrouwd. Hun eerste woonplaats werd Paal. In 1929 trokken ze met hun twee kinderen naar de Amerikaanse staat Michigan, waar Karei in dienst trad bij multi-miljonair George Getz. Karei onderhield de tuinen van het landgoed. FOTO DE STEM COR J DE BOER De trek naar het geboorteland bleef echter en kort voor het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog verhuisden de echtelieden terug naar Paal waar Karei de landbouw in ging. Vlak voor zijn pensioen verhuisde het paar voor de voor laatste keer naar Hansweert om daar in de fruitteelt te wer ken. Inmiddels wonen De Heyes alweer twaalf jaar in de Hovenierstraat. In hun woning maakten gisteren veel fami lie vrienden en kennissen van de gelegenheid gebruik het diamanten paar te feliciteren. Er waren gelukwensen van koningin Beatrix en van de commissarois der koningin C. Boertien. Vrijdag is er om 16.00 uur een eucharistieviering in de Hulster basiliek, waarbij het ouderenkoor de liturgische ge zangen zal verzorgen. Daarna is er voor de kinderen en feestje. Van een onzer verslaggevers SINT-JANSTEEN - Er blijkt nu al een grote belangstelling te zijn voor de veiling van waardevolle spulletjes, die op touw wordt gezet door het Speelgoedmuseum De Kindertijd. Zoals gemeld is de opbrengst bedoeld voor de aanleg van centrale verwarming in het museum. Een belangstellende heeft alvast een camper aangemeld die onder de hamer wordt gebracht. Eigenaars van spulletjes bepalen zelf de prijs waar voor ze hun eigendom willen verkopen. Tien procent is voor het museum. De veiling staat onder toezicht van de Terneu- zense notaris mr. J. Everaert. Wie spulletjes ter veiling wil brengen kan contactopnemen met het speelgoedmuseum, tussen 17 en 21 uur. Dat is telefonisch te bereiken onder 01140- 10313. Van een onzer verslaggevers HULST - Burgemeester en Wethouders van Hulst voelen er niets voor extra geld bij te dragen voor de herbezetting van personeel bij de Zeeuwse Muziekschool. Sterker nog. Omdat de per soneelskosten van de Muziek school dit jaar wat lager zijn uitgevallen, denkt het college dat dit eerder kan leiden tot een verlaging van de gemeen telijke bijdrage voor dit jaar. Reden voor de steliingname zijn enkele begrotingswijzi gingen waarmee het dagelijks bestuur van de Zeeuwse Mu ziekschool op de proppen is ge komen. De AOW/AWW-ope- ratie overheidspersoneel en een verlaging van de pen sioenpremie voor de werkge ver leveren 47.000 gulden op. Dat geld wil men gebruiken voor de herbezetting van per soneel als gevolg van arbeids duurverkorting. Voor dit jaar zijn die kosten becijferd op 48.500 gulden. Tot zover heeft men in Hulst weinig bezwaar. Een andere kwestie wordt het volgend jaar. Dan kost de herbezetting ruim 117.000 gul den, waartegenover maar 52.700 gulden lastenverlichting staat. Een tekort dus van 64.500 gulden, waarvan het aandeel voor Hulst ruim 4.800 gulden zou bedragen. En daar mee, zo laten B en W de ge meenteraad weten, is in de toch al noodlijdende begroting geen rekening gehouden. Weliswaar heeft Hulst van het rijk extra geld gekregen voor herbezetting in het so ciaal cultureel werk, maar langs de andere kant is er in de uitkering uit het gemeente fonds driftig gesnoeid. En die maatregelen zijn grotendeels door de gemeente zelf opge vangen. Slechts één keer, al dus B en W, zijn de subsidies met 5 procent gekort. De op brengst daarvan is dan nog voor een deel teniet gedaan door gehonoreerde bezwaar schriften. Als de kortingen op de rijksbijdragen waren afge wenteld op de instellingen, zo rekent het college voor, dan had de Muziekschool zo'n 14.000 gulden moeten inleve ren. Aangezien de voor rekening van de gemeente komende kortingen veel meer bedragen dan de toegekende herbezet- tingsgelden, zien B en W geen enkele aanleiding de subisidie voor dat doel te verhogen. Ze stellen dan ook voor bij de Zeeuwse Muziekschool be zwaar aan te tekenen tegen de genoemde begrotingswijzigin gen. Los daarvan vindt het col lege dat het het geen zin heeft om nog voor dit jaar geld te ramen voor herbezetting. Im mers het jaar is zowat voorbij. „De verlaging van de de per soneelskosten tengevolge van de AOW/AWW-operatie en de ge\yijzigde pensioenpremie kan derhalve leiden tot een verlaging van de bijdrage van de gemeenten voor dat jaar". men is schijnbaar niet bij machte, of men heeft niet de politieke moed, een bepaald beleid te verdedigen". Pauwels bleek zich eraan te hebben geërgerd dat bij het onderzoek van de begroting de regeringspartijen, op C. Roc tus na, schitterden door 'de monstratieve' afwezigheid. „Een stoot onder de gordel van het ambtenarenkorps, het col lege en zeker ook van de bur gers, die geen enkele baat heb ben bij een op die wijze func tionerende gemeenteraad"? aldus de CDA'er. L. Mangnus (eigen lijst) noemde op zijn beurt het weg blijven van met name de frac tie A. Roctus een 'jammerlijke en onbegrijpelijke zaak'. Daarnaast zei ook hij geen be leid te kunnen bespeuren. „Te weinig of geen nieuwe plan nen krijgen vorm in de gepre senteerde begroting". Dat schoot A. Roctus toch in het verkeerde keelgat. „Er is wel degelijk een duidelijk be leid gevoerd", meende hij. En wat de afwezigheid van zijn voltallige fractie betrof, dat weet hij aan het feit dat ieder een verhinderd was om uit eenlopende persoonlijke rede nen. „Maar", schoot A. Roctus met scherp terug naar de frac tie L. Mangnus, „voor u is het onmogelijk om met vier man afwezig te zijn. Maar de ver kiezingen komen eraan, dus wie weet". Blijdschap viel van alle ge zichten te lezen bij de consta tering dat de belastingen niet omhoog moeten, al wilde de fractie L. Mangnus nog wel een stapje verder gaan. „In het besef dat er, zoals reeds vele jaren gebruikelijk, toch weer meevallers komen, ziet onze fractie de mogelijkheid zelfs bepaalde belastingen te verla gen. Jammer dat u daar niet zo over denkt". Verschillende fractie dron gen aan om de reinigingsrech ten volgend jaar toch niet met 2,20 gulden te verhogen. Met die stijging zou het experi ment met het ophalen van klein chemisch afval kosten dekkend gemaakt kunnen worden. De raadsmeerderheid vindt echter dat dit in de proefperiode van een jaar gra tis moet gebeuren. Volgende maand komen B en W met een voorstel. Raad van Elf - Naast de uit verkiezing van Prins Albert IV en jeugdprinses Saskia Vock, door de Carnavalsstich ting De Kriekeputters, zitten voorts in de Raad van Elf: E. Aerts, d. van den Bergen, Th. Goossen, W. de Kindt, J. de Rooy, F. Lernout, J. Ras, G. van de Velde, M. van de Vij ver, J. de Smet en R. van de Velde. Als reserven zijn aan gewezen Th. de Maat en R. de Vos. Ouderenbiljart - De ouderen- biljarters van Clinge houden evenals vorig jaar weer een nederlaagtoernooi. Daaraan doen ouderen mee uit Sint- Jansteen, Hulst, Koewacht, Axel en Terneuzen. Inzet is de wisselbeker, die vorig jaar in het bezit kwam van Terneu zen. Zij hadden de ouderen uit Clinge de grootste nederlaag toegebracht. Inmiddels is de eerste wedstrijd gespeeld, te gen Sint-Jansteen. De Clinge- naren wonnen met 571 tegen 495 caramboles. Op 19 decem ber gaan de koewachtse oude ren het proberen. Sinterklaas - Sinterklaas brengt zondag een bezoek aan Clinge. De fanfare Weldoen Door Vermaak haalt de Sint om 14 uur af aan het eind van de Frans Halsstraat. Na een rondgang door het dorp arri veert hij uiteindelijk in Mal- pertuus, waar hij wordt ont vangen. De kinderen krijgen zakjes snoep. Oud papier - De voetbalver eniging Clinge gaat regelma tig oud papier ophalen. Voor het eerst gebeurt dit op zater dag 30 november. Om 9 uur vertrekt de wagen vanuit het Zeegat en trekt dan het hele dorp door. Verzocht wordt het oud papier zoveel mogelijk ge bundeld op de stoep gereed te zetten. Met de opbrengst wor den activiteiten georganiseerd waar men anders, wegens geldgebrek, niet aan toe kv>mt.

de Stem | 1985 | | pagina 15