gypte matig emen DEN HAAG WIL PRATEN MET OUDE LEIDERS PA TRIARCHAALKR UIS Huurder beter af dan huiseigenaar Na daling bezoek: VW's de boer op Philips bespaarde 600 min gulden op energierekening I )e"reIFd Moeite met invoeren 36-urenweek Geen behoefte aan tijdbom Sinterklaas bepaalt hoogte dividend. Prof. Schillebeeckx: bisschoppen vinden mij niet meer katholiek Jrinkman moet roer omgooien QE STEM COMMENTA AR Kosten per verplicht verzekerde gedaald T5 PAGINA 2 RENS WOENSDAG 27 NOVEMBER 1985 'BINNENLAND T28 PAGINA 3 )ntkoppeling ermanent DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse regering wil met de 'oude' politieke leiders van Suri name gaan praten over het akkoord dat ze hebben gesloten met legerleider Bouterse. Ook met hem zou Den Haag het contact niet willen schuwen. 'Risicofonds hypotheken snel nodig' 'Amsterdamse kraker kreeg slaag' 'Loonsverhoging en 36 uur in banksector' Jongen ernstig gewond door zes honden Senaat akkoord met rakettenbesluit VERENIGING EIGEN HUIS: ush - werden de Egypti- strijdmachten in staat paraatheid gebracht, afi zelf liep bij deze ac- n flinke portie gezichts- es op. Nadat het Libi- persbureau Jana, door te in de waan gelaten 'e moordaanslag gelukt gemeld had dat de ond Bakoush' te- gesteld was, verscheen fde Bakoush een dag la- i het openbaar. En on- eerdere persberichten, nde Libië later enige kkenheid bij de actie, tingen van de vier leden het 'moordcommando - et programma stonden og aanslagen in tal van rs en Arabische landen krachtten echter de Li- e lezing en bevestigden beeld dat vele buiten ders van Gaddafi had dat van 'de gek uit Tri- de wispelturige spil van internationale terroris- het is juist omdat de nwereld dét beeld van ffi heeft, dat de Libi- leider bij zijn aanvarin- met Egypte op weinig nlandse steun hoeft te men. Daarom ook lijkt vooralsnog uitgesloten ibië in zijn strijd tegen te verder zal gaan dan ocaties en pesterijen, ers, Gaddafi mag dan ns menigeen gek zijn, niet zo gek dat hij, door el van een grootscheeps ir conflict met een on- sse afloop te beginnen, achtspositie in Libië op pel zal zetten. taire capaciteiten van ische landen, voor Israël im te houden. Zulks om "lische militaire acties i zulke projecten te komen en om de beste 'ddelaar te kunnen blij- in het Israëlisch-Ara- conflict. sraël en Amerika hebben chillende belangen. En a er sprake is van uit- opend belang is er een n om te spioneren. In ze- zin kunnen bevriende en je in grotere moeiljjk- n brengen dan vijan- aldus Jeffrey Richel hoogleraar aan de Ame- University, gespeciali- in spionnage. 'eld van een druk- ~hte H. Mis op het n van St.-Pieter. Het nder meer dankzij opbrengst van col- es bij deze plechtig- en dat het Vaticaan enigszins financieel e been blijft. - fotoap it van de Heilige Stoel" e financiële zorgen van Vaticaan zijn zo groot dat "cht wordt ook aan een imping van het be- rsapparaat van de kerk, 'uria Romana. Maar de nciële tjaad ziet voorlopig manier om op de Curie zuinigen 'zonder het ri te lopen de doeltreffend- van haar dienstverle- de activiteiten voor de ige Vader bij zijn uni- ele en pastorale taak te promitteren'. ver een reorganisatie van curie (maar niet vanuit oogpunt van bezuiniging) 'orige week uitvoerig ge- oken door het Kardina- zollege, de hoogste advies van de paus. De 122 wezige kardinalen (van 152) zijn er na twee dagen gaderen echter niet uitge- aeluxlanden, heerst de op ting, dat een marktorde- g zonder institutionele ■ziening leidt tot een toe- nende druk van nationale reaucratieën. Ambtenaren len Europa als hun jacht- 'ein verklaren. Dit natio- 1 opereren heeft desinte- tie van de gemeenschap gevolg. Als elk land voor izelf gaat opkomen, zon- formele opheffing van de neenschap, groeit er geen amenlijke economie, ndelsblokken als de Ver gde Staten en Japan ikken de EG vervolgens ar de achtergrond. Sen parlement met wetge- ïde bevoegdheid zal in sa- nwerking met de Euro- ;e Commissie de motor nnen zijn om de gemeen- tap weer op gang te bren- i. Mits de Raad ertoe over at besluiten bij meerder- id van stemmen te nemen afstapt van de unanimi- tsregel. lUtiSa HILVERSUM (ANP) - „De Nederlandse bisschoppen vinden de Mariënburggroep waartoe ik behoor niet-ka- tholiek, zodat zij mij ook piet-katholiek zullen vin den." Met deze woorden rea geerde de theoloog prof. E. Schillebeeckx, emeritus hoogleraar van de KU Nij megen, op een vraag voor de KRO-radio, waarom hij niet is gevraagd als adviseur mee te gaan met kardinaal A. Simonis ter buitengewone bisschoppensynode in Rome. Hij is toch wel aanwezig ge weest op het Tweede Vati caans Concilie, welks uit werking in de praktijk thans wordt getoetst. Naar de mening van prof. Schillebeeckx zijn de bis schoppen van Nederland niet gediend van zijn advies „Ik denk dat ik te progres sief word bevonden". Hij vond het overigens een slecht teken, dat momenteel het gezag zo sterk wordt be nadrukt in de RK Kerk. Naar zijn mening heerst er pijn bij veel katholieken en andere christenen, 'dat de verwachtingen van het Tweede Vaticaans Concilie niet zijn waargemaakt'. Dat zou zijns inziens kun nen komen doordat de Kerk blijkbaar bang is voor de wereld en zelfs bang voor de eigen gelovigen. Als er een commissie van gelovigen wordt ingesteld moet er toch weer een bisschop voorzitter zijn, aldus de oud-hoogle raar: „Eigenlijk zijn het kleingelovigen". Deze hou ding zal zich volgens prof. Schillebeeckx wreken en dat blijkt al een beetje uit de malaise die er nu is in de Kerk. UTRECHT (ANP) - De grafi sche bedrijven hebben grote moeite om de 36-urige werk week, die in deze bedrijfstak is afgesproken, ook daadwerke lijk tot stand te brengen. Van verdergaande arbeids duurverkorting kan dan ook geen sprake zijn. Dat bleek uit woordert van voorzitter M. Handgraaf van het Koninklijk Verbond van Grafische On dernemingen, in een rede voor de algemene ledenvergadering van het Verbond in Utrecht. EINDHOVEN (ANP) - Phi lips heeft de afgelopen vijf jaar wereldwijd 600 miljoen gulden bespaard op de ener gierekening. Dat is het re sultaat van een groot scheepse campagne, die in alle vestigingen van het con cern werd gevoerd. Het doel van de actie, een besparing van 25 procent op de energiekosten binnen een periode van vijf jaar, is ruimschoots gehaaid. Dat heeft ir M. Kuilman van de Raad van Bestuur van Phi lips in Eindhoven bekend gemaakt. De actie werd afgesloten met het uitreiken van de laatste Energy Award, een jaarlijkse onderscheiding voor de Philipsvestiging waar de besparing het hoogst was. De prijs ging naar Pye Communications uit het Engelse Cambridge. Eervolle vermeldingen wa ren weggelegd voor vesti gingen van Philips in Span je, West-Duitsland en Bel gië. De campagne heeft er bij Philips toe geleid, dat het energie-management een integraal onderdeel is gaan uitmaken van het totale be leid in de afzonderlijke ves tigingen. Daardoor zal het volgens een zegsman van het concern ook niet moei lijk zijn om de nu behaalde resultaten vast te houden. Tijdens de bijeenkomst in Eindhoven werd ook bekend gemaakt, dat volgend jaar in deze plaats een verbran dingsoven voor restmate riaal wordt geïnstalleerd. Nog geen geld voor Suriname Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Minister Brink- nan (WVC) krijgt een week de om de Tweede Kamer te rertellen hoe hij gaat om- ipringen met de toekomst van Blijf-van-mijn-lijf-huizen andere opvangvoorzienin gen. Een ruime meerderheid tan de Kamer heeft hem gis- leren via moties te verstaan gegeven dat hij zijn eigen innen voorlopig niet kan uilvoeren. Brinkman wil de zeggen schap over de opvangvoorzie ningen overhevelen naar de provincies of de gemeenten. Ju draagt het rijk de - finan ciële- verantwoordelijkheid nog. inimumloon- itkering Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Het kabinet sverweegt het minimumloon de uitkeringen voorgoed los koppelen van de algemene loonontwikkeling. Minister De Koning zegt dit in een reactie opmerkingen van de Raad van State. De koppeling is geregeld in de Wet Aanpassingsmechanis men (WAM). Volgens die wet iouden de uitkeringen en het minimumloon aangepast moe ien worden aan de gemiddelde prijsstijging, maar daar is de laatste jaren niets van terecht gekomen. Door de uitkeringen en het minimumloon te be vriezen, kon het kabinet met steun van de meerderheid van Kamer de WAM buiten werking stellen. Van die gesprekken zal het volgens een woordvoer der van Buitenlandse Zaken afhangen of Nederland de ontwikkelingshulp aan Suriname zal hervatten. Vooralsnog kan daar geen sprake van zijn omdat het ak koord in Suriname te vaag is. Nederland, aldus een woordvoerder, is teleurgesteld dat in het akkoord geen con crete, realistische stappen worden aangekondigd voor een terugkeer op korte termijn naar de democratie. Wel is Den Haag blij met de op gang Juweliersketen HET warenhuisconcern Ven- dex zal de 19 vestigingen van de BNF Verenigde Juweliers- bedrijven overnemen. De be sprekingen hierover zullen waarschijnlijk nog deze week tot een akkoord leiden, aldus een bekendmaking van Ven- dex. De betrokken personeels leden zullen overgaan naar het warenhuisconcern, dat in Siebel al een keten van juwe lierswinkels heeft. Deel-3 HET RPF-kamerlid Leerling wil dat de ministers Smit (Verkeer) en Korthals Altes (Justitie) snel met maatrege len komen om het voortschrij dende aantal autobezitters dat deel 3 van hun kentekenbewijs kwijtraakt in te dammen. De populariteit van kwijtraken hangt wellicht samen met het feit dat de verliezer een nieuw kenteken krijgt toegewezen, waardoor de ouderdom van zijn vehikel minder opvalt, zo veronderstelt het Kamerlid. AMERIKA en Rusland zijn bereid, zo hebben Reagan en Gorbats- jov in Genève laten weten, om te bezien of het aantal in Europa opgestelde kernraketten voor de middellange afstand, vooruitlo pende op een algemeen wapenbeheersingsakkoord, tussentijds verminderd kan worden. Over die raketten zal dus afzonderlijk onderhandeld worden met als mogelijke uitkomst, dat er in 1988 n Woensdrecht geen of minder dan 48 kruisraketten geplaatst zullen worden. Wat betekent deze opening in de rakettenkwestie voor de poli tieke verhoudingen in Nederland? Voorlopig niets, want de PvdA blijft, zoals deze week opnieuw is gebleken, onverkort vasthou den aan haar absolute afwijzing van de plaatsing van kernraket ten in Nederland. Een eventueel Amerikaans-Russisch akkoord is voor Den Uyl en de zijnen alleen aanvaardbaar, als Woensdrecht geheel gevrijwaard wordt van kernraketten. „Een beetje kruisra ket kan ook niet," zegt Den Uyl. Met andere woorden: de PvdA blijft opgesloten in de patstelling, waarin zij zich door de verabso lutering van de rakettenkwestie tegenover het CDA en de WD gemanoevreerd heeft. Door ieder compromis bij voorbaat af te "ijzen, blijven de socialisten zichzelf de mogelijkheid onthouden om bij de kabinetsformatie na de Kamerverkiezingen zaken te doen met het CDA en/of de WD. De afgelopen weken zijn door verscheidene vooraanstaande socialisten als de buitenlandspecialist Ter Beek voorzichtige po- 9ingen ondernomen om het politieke isolement te doorbreken. De PvdA-top heeft hen allen teruggefloten. Hoeveel kritiek de socia listen ook zeggen te hebben op het sociaal, financieel en econo misch beleid van het kabinet-Lubbers, in de praktijk blijkt de ra kettenkwestie nog steeds absolute prioriteit te hebben, zelfs nu er een kans bestaat, dat er door Russisch-Amerikaanse onderhan delingen binnen nu en 1988 rond Woensdrecht een nieuwe situa tie ontstaat. Den Uyl ontkent overigens, dat de PvdA zichzelf zou isoleren. Als de christen-democraten en de liberalen ermee akkoord zou den gaan dat socialistische ministers in een nieuw coalitiekabinet zullen aftreden als er in 1988 raketten geplaatst worden, zou het CDA en/of de WD na de Kamerverkiezingen best met de PvdA ln zee kunnen gaan, vindt hij. CDA-fractieleider De Vries heeft al 'aten weten dat deze zogeheten voetnoot-in-een-regeerakkoord- oplossing voor de christen-democraten niet te pruimen is. De Problemen van ons land zijn te groot om ons na de verkiezingen Pen kabinet meteen ingebouwde crisis te kunnen veroorloven, Pleit hij. Hij heeft gelijk. Van een kabinet, dat op een tijdbom is gebouwd, is geen beleid met toekomstvisie te verwachten. Den Uyl heeft zich politiek in de nesten gewerkt. Hij zal zich daaruit zelf moeten zien te redden wil hij ooit nog eens op het Catshuis resideren. Als hem dat niet lukt laat hij een ontredderde Partij achter: de PvdA kan zich niet nog eens vier jaar oppositie veroorloven. gekomen dialoog in Suriname. De recente ontwikkeling in Suriname is voor de Tweede Kamer ook geen reden de geldkraan naar dat land weer open te draaien. Het akkoord biedt volgens de grote fracties geen enkel uitzicht op herstel van de democratie op korte termijn. De PvdA vindt zelfs dat het akkoord niets voorstelt. Het is volgens Kamerlid Knol nu 'dubbel oppassen geblazen' omdat Bouterse zijn positie via de oude politieke leiders zou kunnen legitimeren. De WD-fractie wil de hulp aan Suriname ook alleen maar hervatten als de rechtsstaat in dat land is hersteld. De libera len vinden het nu gesloten ak koord veel te vaag en onduide lijk. Het CDA sluit zich bij die bedenkingen aan. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Staatssecretaris Brokx (Volkshuisvesting) is door CDA en VVD opgeroepen haast te maken met het invoe ren van een landelijk garan tiefonds voor mensen die bui ten hun schuld een hypotheek niet meer kunnen aflossen. WD-zegsman De Beer vroeg Brokx gisteren bij de behandeling van de begroting van volkshuisvesting een der gelijk risicofonds voor 1 april te presenteren aan de kamer. CDA-woordvoerder Wolters herinnerde de staatssecretaris eraan dat door het departe ment van Brokx al in 1983 een onderzoek naar de invoering van een intergemeentelijk ri sicofonds werd aangekondigd. Wolters gaat ervan uit dat dit kabinet nog overgaat tot de instelling van zo'n fonds. Brokx zal vandaag ant woorden. AMSTELVEEN (ANP) - In de verplichte ziekenfondsverze kering (voor werknemers on der de loongrens) zijn de kos ten per verzekerde gedaald van 1232,16 in 1983 tot 1228,90 in 1984. Dit blijkt uit het finan cieel jaarverslag over 1984 van de Ziekenfondsraad. De kostendaling is voor een belangrijk deel te danken aan een daling van de kosten van ziekenhuisverpleging van 510,80 tot 498,70 gulden per verzekerde. De Ziekenfonds raad tekent daar overigens bij aan, dat een belangrijk deel van de ziekenhuiskosten over 1983 en 1984 pas in latere jaren in de verpleegtarieven wordt verwerkt, zodat rekening moet worden gehouden met naijl- effecten. De kasten voor genees- en verbandmiddelen, die in 1983 nog met 7,1 procent daalden, stegen vorig jaar met 8,6 pro cent van 131,13 tot 141,65 per verzekerde. De Ziekenfonds raad constateert dan ook, dat de eigen bijdrage - de medicij nenknaak - blijkbaar onvol doende effect heeft gehad om de kosten structureel op een lager niveau te krijgen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De eind vorige maand in een Amsterdamse politiecel overleden kraker Hans Kok heeft vóór zijn dood slaag gehad van één of meer van zijn bewaarders. Dat heeft een mede-arrestant ver klaard, zo blijkt uit nader on derzoek naar de omstandighe den waaronder de kraker is overleden. De Tweede Kamer kreeg gisteren een uitvoerig rapport, ter voorbereiding op het inter pellatiedebat dat Van Es (PSP) voor morgenmiddag heeft aangevraagd. Van Es heeft in middels bij de ministers Kort hals Altes (Justitie) en Riet kerk (Binnenlandse Zaken) aanvullende vragen ingediend over onopgehelderde punten rond de precieze doodsoorzaak (volgens de aanvankelijke be richten een combinatie van medicijnen en drugs) en de verzorging van de arrestant. Zij is vastbesloten geen ge noegen te nemen met het on derzoek dat de rijksrecherche heeft verricht, en eist daarom nu een gerechtelijk vooron derzoek. Een van de belangrijkste stukken op de komende ten toonstelling in het Catharij- neconvent in Utrecht is een patriarchaalkruis. Dit stuk werd in de tiende eeuw ge maakt in de keizerlijke werkplaatsen te Constanti- nopel en na veel omzwervin gen kwam het in bezit van de paus. FOTO ANP UTRECHT (ANP) - De Dien stenbond FNV wil voor het bankpersoneel in 1986 een loonsverhoging van 3 procent, naast opnieuw de eis van een verdere arbeidstijdverkorting naar gemiddeld 36 uur. De achterban van de Dien stenbond is vooralsnog niet van plan om voor de ge vraagde verdere arbeidstijd verkorting loonruimte be schikbaar te stellen. Het bank personeel heeft al ruim 6 pro cent ingeleverd, terwijl er een geringe herbezetting is ge weest, aldus bestuurder Hof stee. De banken hebben hier door geld bespaard en daarom zijn zij nu financieel aan de beurt bij arbeidstijdverkor ting, zo vindt de Dienstenbond FNV. EINDHOVEN (ANP) - De 11- jarige Hans S. uit Eindhoven is ernstig gewond opgenomen in een ziekenhuis na een aan val door zes honden. De jongen werd veelvuldig gebeten. Uit zijn armen en benen zijn hele stukken vlees weggevreten. Tegen de eigenaar van de honden, een 47-jarige man uit Heeze is nog geen proces ver baal opgemaakt. In overleg met de officier van justitie zijn de honden niet in beslag geno men. Kort voor het ongeval had het slachtoffertje bij de ver zorgers van de honden gemeld dat twee van de zes dieren los liepen. Vrijwel meteen daarna hoorden omwonenden de hon den tekeer gaan en het hulp geroep van de jongen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Het regerings besluit tot plaatsing van kruisraketten in Woensdrecht krijgt ook in de Eerste Kamer voldoende steun. Het kabinet kan zich verze kerd weten van de instem ming van CDA, VVD en de kleine rechtse fracties. Zij staan allen op het standpunt dat de overeenkomst met de VS met gewone meerderheid kan worden goedgekeurd. J/ «7 15 Er werden wel eens grapjes ge maakt over Boskalis: als het Bos Kaal isNu is het zover. Een kale plek van een half miljard! Het schijnt 'm te zitten in de slechte baggermarkt. Ik wil de zaak niet bagatelliseren, maar ik geloof dat het hele concern is gebaseerd op drijfzand. Jaren geleden waren onze bag geraars heersers over de water wegen van de wereld. In Zuid- Amerika, Afrika en Australië nam men alles aan wat de Hol landers zeiden: 'Yes, Bos. Okay, Bos 'Bigger and bigger' was het motto in de vette jaren. Wat er nu overblijft is bagger en bag ger. Drie-en-vijftig banken ston den achter het concern. Zand banken? De spoeling is dun geworden voor de baggermolens. Maar er blijft natuurlijk nog een mogelijkheid dat een slimme baggeraar in de blubber een briefje van een half miljard vindt. Ogem, RSV, Boskalis, ze zijn allemaal weggezakt. De reuzen druipen af met knikkende knieën. Boskalis ligt zelfs op z'n kop in een omgekeerd sterfhuis. We kunnen nu alleen nog bou wen op Philips, de Shell, de Nederlandse Staat en het Sin terklaas-syndicaat. Of dat laatste bedrijf het haalt is on zeker. Het heeft surséance van betaling aangevraagd tot 5 de cember.' MERIJN AMERSFOORT (ANP) - Van vergroting van het par ticuliere woningbezit in Nederland - één van de doel stellingen van de regering-Lubbers - komt waar schijnlijk niets terecht. De rijksoverheid steunt huur ders financieel anderhalf keer zoveel als huiseigena ren. Deze conclusie trekt de ver eniging Eigen Huis in haar de cembernummer van de 'Woonconsument'. Zij heeft de begrotingen van Financiën en van Volkshuisvesting, als mede de Miljoenennota zelf, op dit punt geanalyseerd. Op het ogenblik woont 56 procent van de bevolking in een huurhuis. Voor deze groep trekt het rijk in 1986 zeven miljard gulden uit Voor de huiseigenaren is per saldo 3,5 miljard gulden beschikbaar. Wordt rekening gehouden met de verhouding tussen huur ders en eigenaren (44 procent), dan zit er voor de eerste groep nog altijd 1,5 keer meer in de schatkist, zegt Eigen Huis. Van de bijna zeven miljard gulden die ten goede komen aan de huurders, gaat vier miljard op aan objectsubsi dies. Dat zijn de bijdragen die het rijk aan onder meer wo ningbouwverenigingen geeft voor de exploitatie van hun woningen. Daardoor zijn de huurprijzen van de meeste woningen lager dan ze eigen lijk zouden moeten zijn. Nog eens 1,5 miljard gulden wordt volgend jaar uitgegeven aan individuele huursubsidie. Ruim een miljard gaat naar de stadsvernieuwing. Het belastingvoordeel dat huiseigenaren hebben door de aftrek van hypotheekrente scheelt het rijk 5,5 miljard gul den, zegt Eigen Huis. Daar staat tegenover dat huiseige naren door het huurwaarde- forfait en de extra onroerend- goedbelasting ruim twee mil jard gulden moeten opbren gen, zodat er per saldo 3,5 mil jard gulden in hun voordeel overblijft, aldus het onder zoek. (ADVERTENTIE) 0p 1 januari a.s. start de volgende ronde van Het Nationale Beursspel. Bi| dit spel nemen micro- computerbezitters het niet op tegen de computer, maar tegen wel duizenden andere micro- computerbezitters. Ze spelen met werkelijke fondsen (KLM, Heineken etc.) en met gefingeerde fondsen. Zoals het fonds „Televisie", waar bijv het verschenen van Sinterklaas in het NOS-Journaal de hoogte van het dividend beïnvloedt. Wie aan dit fascinerende spel wil meedoen, haalt nu een folder bij de Rabobank of op de MCN-computerafdeling van V&D of Dixons. Van een onzer verslaggevers HILVERSUM - Het Neder lands Bureau voor Toerisme gaat samen met een aantal VW's 'de boer" op. Van 3 tot en met 29 maart volgend jaar gaat men in 24 plaatsen, waar van acht in Belgisch Vlaande ren, twee enorme luchthallen opzetten. Op die manier wil men zowel in eigen land als in België een grotere belangstel ling wekken voor een toeris tisch verblijf in Nederland. De afgelopen maanden zijn voor de toeristische industrie erg teleurstellend geweest. Het continu vakantie-onderzoek heeft aan het licht gebracht dat dit jaar het toeristisch be zoek zelfs met tien procent is gedaald. De belangrijkste te ruggang zat in de kampeersec- tor, en wel in de korte vakan ties van Nederlanders op vaste staanplaatsen. Hoewel het to taal aantal hotelvakanties iets terugliep, was er een lichte stijging merkbaar van het aantal lange hotelvakanties in de zomermaanden. Het slechte weer en de ver dergaande bezuinigingen noemde NBT-directeur J.A.T. Cornelissen als de belangrijk ste oorzaken van de teruglo pende belangstelling. Met de twee mobiele tenten, die ieder een vloeroppervlakte hebben van 150 vierkante me ter en een dag in een van de 24 plaatsen blijven staan, denkt men directe aansluiting te kunnen vinden met de tien va kantiereisgidsen die gisteren door de Nederlandse VW's zijn uitgebracht. De strijdbijl die vorig jaar door het NBT werd gehan teerd toen de VW's met hun eigen gidsen uitkwamen, is weer begraven. De wat gewij zigde formule en een betere samenwerking tussen NBT en VW's hebben het Nederlands Bureau voor Toerisme zelfs enthousiast gemaakt voor het gebundelde initiatief van de VW's. De totale promotie rond de VW-arrangementen wordt nu zelfs uitgevoerd door het NBT. In vergelijking met vorig jaar, toen er dertien gidsen verschenen, is er ook heel wat veranderd. De drie noordelijke provincies besloten hun krachten te bundelen en bren gen nu gezamenlijk één gids uit. Datzelfde doen de Wadde neilanden. De rest van het land is gevat in provinciale brochures, met uitzondering van Noord-Holland, waar het nog niet lukte om tot een goede samenwerking te komen. Voor het eerst zijn ook gidsen sa mengesteld in Utrecht en Zuid-Holland. Naast de gids voor Noord-Brabant is er een aparte uitgave van de WV Hart van Brabant. Het NBT en de VW's lijken op het juiste moment eieren voor hun geld gekozen te heb ben, nu overheid en bedrijfsle ven meer geld beschikbaar stellen voor de toeristische ontwikkeling in ons land. NBT-directeur Cornelissen: „Dit jaar heeft het bedrijfsle ven alleen al 4 miljoen meer in de toeristische sector ge stopt en voor volgend jaar wordt nog eens op 3 miljoen extra gerekend."

de Stem | 1985 | | pagina 3