lekbed ikers :aal nd zijn, sn Vossebollen voor burgemeester Jacobs GPV Axel De Halle snel afstoten Over nacht zwaluwen en oesters igen OPENBARE VERKOOP VOORKOMEN >0-84000 DE STEM Provinciale Waterstaat blijft wellicht in Axel Jongerenwerk houdt demonstratieve optocht in Hulst VAN ZEELAND PAGINA ZEELAND 2 wordt er beter van! ïren [perspectieven, Wur.W "ERNEUZEN lONNUMMER IGD [Vergadering Boerenbond Graauw druk bezocht IgRAAUW - De Noordbra- Jjjntse Christelijke Boeren- d (NCB) afdeling Graauw Iftield een drukbezochte na- I jarsvergadering in het ge meenschapshuis. HULST - De openbare verkoop van de gebou wen van failliete sokkenfabriek Milock in Hulst is op het laatste nippertje voorkomen. Hengelclubs bespreken wedstrijd Schieting Fier Geitenmelker Meldingen Kever A12 I WOENSDAG 27 NOVEMBER 1985 122 adviseur r beter stopen uil. En biedt daardoor ifort. Vakkundig Róssing. Vak gebruikte dekbed een z.g. gehikt voor alle seizoenen, fkunt u bellen of langs komen dekbed mee). leur specialist list - telefoon 01140-14120 De Stem, 076-236911 Imber 1985 wordt ons liesnummer (e Philips Bedrijven B.V. armanweg 25, fer neuzen. I, verbouwen \nders fvertentie- eën op en Iar ook het voor Iwezen adres. 1e krant. 5 Gebouwen 'Milock' blijven in de familie Van een onzer verslaggevers In zijn openingswoord ging ^voorzitter J. Steijaart onder (neer in op de problemen in de l andbouw vanwege de grote (verschotten van verschil lende landbouwprodukten. Hij (was van mening dat ingri jpende aanpassingen van het landbouwbeleid dringend noodzakelijk zijn om meer evenwicht te brengen in de produktie van gewassen en de af zetmogelij kheden. De afdeling gaat op 10 de cember het centraal discussie thema van de KNBTB 'nieuwe kansen binnen de begrensde mogelijkheden' behandelen. Dit thema dat toegelicht wordt door C. Rops uit Roosendaal gaat uitgebreid in op de pro blematiek in land- en tuin bouw en hoe het beleid er uit moet zien in de komende ja ren. Tijdens de vergadering kwam ook het probleem van phytophthorabesmetting van aardappelhopen ter sprake. Getracht zal worden om via het rayon Zeeland van de NCB bij de gewestelijke raad van het landbouwschap aan te dringen op het in werking stellen van een verordening. Na de pauze sprak J. van de Aa uit Hulst, sociaal-econo misch voorlichter van de NCB. Zeer uitvoerig behandelde hij onder meer de wijzigingen in de pachtwet per 1 november 1984. Van een onzer verslaggever» Oud-hotelier E. Wauters, schoonzoon van ie oprich ter Lockefeer, heeft het hele MUock-complex gekocht Wat er met de voormalige fabriek gaat gebeuren is nog niet bekend. „Onze opzet was uitsluitend om het bedrijf in de familie te houden. Wij kon den het niet aanzien dat de zaak waarvoor mijn schoon vader zijn hele leven keihard gewerkt heeft openbaar zou worden verkocht. De zaak be staat al 75 jaar", aldus Wau ters. „We zijn ontzettend bij i Prins Emiel schenkt de oliebollen aan burgemeester Jacobs. Van een onzer verslaggevers HULST - Het weer zat niet mee. Maar dat heeft carna valsvereniging De Vossen in Hulst er niet van weerhouden gisteren zo'n vijftienduizend oliebollen aan de man te bren gen. De jaarlijkse oliebollen actie, om de clubkas te spek ken, begon al om 7.00 uur in 'vossenhol' café De Ster. Zeven leden zetten zich achter het fornuis. Een paar uur later be gonnen de raad van elf, de hofdames en andere leden, zo'n dertig mensen in totaal, met de huis aan huis verkoop. De Vossen deden gistermid dag ook het stadhuis aan, waar burgemeester F. Jacobs uit de B en W-vergadering werd weggerukt om de lek kernij in ontvangst te nemen. De 'vossebollen' werden hem overhandigd door een opmer kelijk verlegen prins Emiel de Eerste, die van zijn eerste pu bliekelijk optreden andere verwachtingen moet hebben gehad. Behalve met een blad vol oliebollen bewoog de brave Emiel zich gisteren ook met een mond vol tanden in het stadhuis. De eerste ontmoeting tussen beide nieuwkomers duurde dan ook erg kort. „Krijg ik die allemaal", trachtte Jacobs de conversatie op gang te brengen. Hevig ge- knik van Emiel de Eerste liet aan duidelijkheid niets te wensen over waarop Jacobs zich snel met het blad uit de voeten maakte. „Dank, dank en succes", riep hij de 'De Vos sen' delegatie toe. De opbrengst van de olie bollenactie wordt onder meer gebruikt voor het aankleden van de optocht. UAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND Kantoren Terneuzen, Hulst en Goes. Adressen en telefoon nummers op pagina 2. Openingstijden: 8.30-12.30/13.30-17.00 uur. Redactie Terneuzen: Rein van der Helm (editie-chef). Jan Jansen (plv. chef). Emile Calon, Co Meertens, Cor de Boer (foto), Ton Koomen (sport). Hulst: Frank Deij, Eugène Verstraeten. Middelburg: Henk Postma. Goes: Clé van Katwijk. Advertentie-exploitatie Inspecteur Zeeland: 0 Menuprivé tel01150- 35839. «vin Van onze correspondent CLINGE - De besturen van de ongeveer twintig Zeeuws- vlaamse hengelaarsverenigin gen komen zaterdag bijeen in Clinge om de Zeeuws- Viaamse kampioenschappen te bespreken. Voor de vijfde keer wordt zo'n kampioenschap voor jeugd en senioren op touw ge zet. Dit jaar werd B. Forree uit Aardenburg indiviueel kam pioen en De Platzak uit West- dorpe haalde het clubkam pioenschap. Als de besturen het er mee eens zijn, wordt volgend jaar op 21 juni het jeugdkampioen schap georganiseerd door de Clingse Hengelaars. Voor de senioren is dat op 30 augustus in Aardenburg. Verder zullen de besturen zich nog beraden welke verenigingen in 1987 de organisatie van de kampioen schappen toegewezen krijgen. HEIKANT - Zaal Theo de Block, 37 schutters: hoge vogel: W. Kuiper, Hulst; eerste zijvogel: A. Dobbe laar, Boschkapelle; tweede zijvo gel: J. van Kerkhoven, St.-Jan- steen; grootste aantal (4): F. de Mei, Zuiddorpe. Van een onzer verslaggevers AXEL - De gemeente Axel doet er beter aan het cultureel centrum De Halle zo snel mo gelijk af te stoten. Het cen trum, waarop de gemeente jaarlijks 170.000 gulden in het exploitatietekort moet toeleg gen, kost teveel geld. Nu ver kopen spaart de gemeente over tien jaar, als het gebouw is verouderd, een grote som geld aan renovatiewerkzaam heden. De mensen die er wer ken moeten dan maar ergens anders worden ingepast of op wachtgeld gezet. Met dit voorstel joeg GPV'er J. Dieleman wethouder J. van Schaik gisteravond bij de dis cussie over de privatisering van De Halle tegen zich in het harnas. Dieleman, lid van het algemeen bestuur van De Hal le, had zonder een kritische noot zijn goedkeuring gegeven aan de begroting voor 1986. Wethouder Van Schalk, voor zitter van het Halle-bestuur, vond dat Dieleman nu met de gemeentepet dit helemaal niet kon maken. Los daarvan be toogde Van Schaik dat het af stoten of privatisering van De Halle, het voorstel van WD- raadslid Loes Den Doelder, Axel helemaal geen goede dienst zou bewijzen. In zowel het verhaal van Dieleman als van Den Doel der, die gisteravond reageerde op de schriftelijke afwijzing van het college op haar sug gestie De Halle aan een parti culier ondernemer over te dragen, miste Van Schaik het menselijke aspect. Beiden gin gen volgens de wethouder te gemakkelijk voorbij aan het feit dat er zomaar twee men sen op straat zouden komen te staan. Hij viel ook de stelling aan van mevrouw Den Doel der dat het echtpaar bereid zou zijn samen 130 uur per week te gaan werken voor een minimumloon. „We moeten niet beginnen met mensen uit te buiten, en de rechtspositie die zijn opge bouwd te ondermijnen. Zo kan ik nog wel twintig andere voorbeelden van bezuinigin gen opnoemen. Stuur het hele ambtenarenkorps weg en neem ze terug aan voor de helft van hun salaris", zo ver dedigde Van Schaik het colle gestandpunt de zaak bij het oude te laten. „Ook een onder nemer heeft recht op het mini mumloon. Maar het zou een slechte zaak zijn als hij daar 65 uur voor moet werken. Daar willen wij als gemeente bestuur niet aan meewerken". De wethouder vond het ook verkeerd enkel De Halle te lichten uit het totale sociale culturele aanbod. „De ge meente is een bedrijf dat altijd geld blijft kosten. De sociaal- culturele doelstelling van De Halle kost geld. Sport kost ook geld. Pak dan niet alleen De Halle aan, maar betrek alle culturele centra erbij. Schop desnoods de doelstelling om ver maar probeer niet om De Halle omver te schoppen. Ver koop ze dan allemaal", aldus Van Schaik. Beide raadsleden bonden na dit gloedvolle betoog van de wethouder in. Dieleman wen ste geen gebruik te maken van de tweede termijn. Mevrouw Loes den Doelder sloot de dis cussie af 'mijn bedoeling is en kel geweest om te bezuinigen, maar ik zie dat dat niet lukt". dat het familiebezit is veilig gesteld". Volgens curator mr. C. Ka- ger uit Helmond waren er ver schillende gegadigden voor de koop. De familie Wauters- Lockefeer deed echter het hoogste bod. Over een mogelijke bestem ming voor de ruim 10.000 vier kante meter fabrieksterrein heeft de heer Wauters nog geen idee. „We gaan eerst alles eens schoonmaken en oprui men. Dan pas heb je een over zicht van hoe alles eruit ziet en of restauratie nog een haal bare kaart is". Pas daarna zal worden bekeken of de familie verkoopt, verhuurt, of moge lijk zelf iets met de gebouwen begint. „Ik hoop dat we het, hoe we het ook doen, in overleg met de gemeente tot iets goeds kun nen brengen. Of we dat nu in eigen beheer doen of met der den maakt niets uit. Vast staat dat we alleen iets willen dat de wijk de Tragel waardig is. Ik hoop dat we daarbij van de gemeente eens echt medewer king krijgen". „Ik weet dat ik namens alle kinderen spreek als ik zeg dat we fier zijn dat het bezit van onze vader is veilig gesteld", voegt mevrouw Wauters-Loc- kefeer eraan toe. „We willen er iets moois van maken". Zoals bekend werd de sok kenfabriek Milock begin sep tember failliet verklaard. De inboedel werd overgenomen door het textielbedrijf Kelder man en bestaat voort onder de naam Icolon-Milock b.v. Twintig van de oorspronkelijk zestig werknemers konden daar aan de slag. Tot eind dit jaar mag de afgeslankte Mi lock in de huidige gebouwen blijven zitten. Daarna ver huist het bedrijfje naar Clin ge, waar een gedeelte van de voormalige Clitexfabrieken is gehuurd. Van een onzer verslaggevers AXEL - Provinciale Water staat blijft zo goed als zeker kantoor houden in Axel. De dienst dreigde in een andere gemeente onderdak te gaan zoeken omdat de huidige huis vesting in het kantoor van de dienst gemeentewerken aan de Weststraat in Axel door de gemeente Axel van de hand wordt gedaan. Vandaag heeft burgemeester Haek een beslis send gesprek met Provinciale Waterstaat. WD-raadslid mevrouw Loes den Doelder informeerde gisteravond tijdens de ge meenteraadsvergadering met grote belangstelling naar de onderhandelingen. Axel zag immers eerder al de PZEM en het Waterschap naar Terneu zen verhuizen. ,;We hebben al zo weinig meer. Het zou niet ongunstig zijn als deze dienst in Axel kan blijven", aldus het raadslid. Provinciale Waterstaat heeft inmiddels drie locaties afgewezen. Het vierde alter natief, aldus Hack gister avond, viel wel in goede aarde. „Ik heb goede hoop dat het voor elkaar komt", aldus de burgervader. De waarneming van een nachtzwaluw, midden dit jaar, door de heer Schliker uit Terneuzen brengt ons bij deze merkwaardige vogel. De waarnemer zag de vogel aan de Scbeide nabij 't Hel legat. Het zal wel een late trekker geweest zijn, want het milieu waar de vogel verbleef, is zeker niet dat waarin hij broedt. Daarvoor kiest hij droge, beboste stre ken. De soort draagt de naam zwaluw, maar met echte zwaluwen heeft hij weinig gemeen. Hooguit dat ook hij uit sluitend van insecten leeft. Die ook, net als bij de zwalu wen, in de vlucht worden gepakt Maar onze vriend is een nachtvogel. Hij vangt dan ook nachtvlinders, mei en junikevers en andere grote insecten. Het veren kleed is heel moeilijk te be schrijven. Laten we het zo eens proberen: werp de korst van een stuk droog dennehout tussen dorre bla deren. Het hout met de bui tenkant omhoog. Dan heb je bij benadering de kleur van de vogel en de omgeving waarin hij broedt. Rusten doet hij op een boomtak, maar niet dwars erop, zoals de meeste vogels nee, in de lengterichting. Wat ook al weer niet bijdraagt tot dui delijker zichtbaarheid. Maar dat is uiteraard zijn bedoe ling, want het is een geheim zinnige soort. Al zijn ze dan moeilijk te vinden, toch verraden ze zich. In de broedtijd produ ceren ze een 'zang', die be staat uit een in toonhoogte wisselende errrrrr-orrrrrr- errrrrr-reeks. In onze con treien niet te horen: we ken nen geen broedgevallen meer. Tot eind van de vijfti ger jaren hebben ze vermoe delijk wel jaarlijks gebroed in de Hulsterse bossen bij 't Jagertje en in de WMZ-bos- sen aan de grenskanten. Wie toch het fenomeen eens een keer wil meemaken, zal zich moeten aansluiten bij een excursie naar de Moer- en Wachtebeekse bossen. Daar komt hij nog voor. Een mooie voorjaarsavond in mei, juni, is daar bij uitstek geschikt voor. Als we daar over te zijner tijd eens iets horen, zullen we u op de hoogte houden. De nachtzwaluw wordt ook geitenmelker genoemd. Waarom? Omdat men in de klassieke oudheid de over tuiging was toegedaan dat de vogels zich voedden met de melk van geiten. Ze kun nen hun snavel inderdaad erg ver opensperren, zodat een geitespeen er wel een stukje in zou kunnen, maar het is een fabeltje. Geiten en vogels zullen zich wel opge houden hebben In hetzelfde terreintype en dan krijg je zulke verhalen. Zeker als de geiten op een gegeven mo ment wat minder melk gaan geven. Een andere bij ons zeld zame vogel werd niet ge meld, maar die kregen we in handen. Een draaihals die 20 september door de heer en mevrouw De Bree bij de Knol (onder Hoek) gevonden werd. Levend maar gekwest langs de weg. Een verkeers slachtoffer. Diagnose: een lichte hersenschudding en een gekwetst gewricht van een vleugel. De vogel at lek ker, maar lag toch een week later dood in de kooi. Het lijkje is afgestaan aan het Zeeuws Biologisch Museum te Domburg/Oostkapelle. De draaihals, een bruin gekleurd vogeltje, nauwe lijks groter dan een mus, is een verwant van de spech ten. Hij gedraagt en voedt zich ook als zodanig, maar om te hakken is zijn snavel niet krachtig genoeg. Bij ons Oesters, gevonden op de Dam bij 't Oude Hooft nabij Walsoorden. is het een doortrekker; in het oosten van het land is het een vrij algemene broed- vogel in bossen en parkland schappen. Toontje de Roover van de Margretsedijk te Vogel waarde meldde een ooie vaar; 20 oktober nabij Ter hole. Fons Kint uit Koe wacht zag 4 september nabij zijn woonplaats een eek hoorn. Weliswaar nog net op Vlaams grondgebied, zo'n tweehonderd meter over de grens, maar dat sluit niet uit dat de soort tot in onze bos sen kan doordringen en waargenomen kan worden. J. Jansen uit Hulst stond half augustus vreemd te kij ken toen hij op de Dam van 't Oude Hoofd bij Walsoor den oesters vond. Het is de Portugese oester die min of meer verwilderd in de Wes- terschelde voorkomt. Bij Terneuzen trof men deze soort al veel eerder aan on der andere in de Braakman haven. Kennelijk is de soort nu al opgerukt tot voorbij Perkpolder. Dat is de 'huidi ge' oostgrens, want verder stroomafwaarts zijn ze nog niet aangetroffen. De geelgerande ivatertor. - foto erik ossewaarde Ook op de Dam van 't Oude Hoofd ving J. van der Heyden uit Nieuw-Namen 28 september een vreemde krab. Helemaal blauw, met forse zwempoten en erg agressief: als je er maar naar wijst, springt het beest naar je vingers En een halve meter halen ze ge makkelijk. Het is de Ame- riaanse blauwe krab (Blue Crab als hij in blik zit). Ver moedelijk op de koelwater- roosters van zeeschepen meegekomen naar de Braakmanhaven. Daar is de soort voor het eerst gesigna leerd enige jaren geleden. Kan zich daar handhaven, maar breidt kennelijk zijn woongebied uit. Jan Lievens kwam afzak ken met een kever, die hij op zijn stoepje in Hulst had ge vonden. Hij meende te doen te hebben met een geelge rande watertor, maar....de vindplaats. Toch had hij ge lijk. Deze, prima aan het waterleven aangepaste soort, zie de zwempoten, is en blijft evenwel een kever. Dat houdt in dat hij onder de twee harde schilden een paar vliezige vleugels heeft. Waarmee hij uitstekend kan vliegen en dat ook van tijd tot tijd doet. Alleen kennen ze het ver schijnsel verlicht venster niet en daar kletsen ze dan nogal eens tegenaan. Tijde lijk versuft blijven ze liggen. Ons exemplaar kwam later weer bij en is losgelaten in een vijver. Daar zullen de stekelbaarzen niet blij mee zijn, want deze kevers zijn geduchte vleeseters en hun larven nog erger. Tot slot: de oostelijke stroming van de voorbije week bracht ons niet alleen kou, maar ook nog enkele kraanvogels. 19 November 5 exemplaren in de Terneu- zense Zeldenrustwijk. Waarnemer W. de Koek. Een dag later zag Jan Boom er een in de Saeftingher schor ren nabij de Rijksdam. Van een onzer verslaggevers HULST - De Stichting Jeugd- en Jongerenwerk Hulst wil vrij dag 18 december een demonstratieve - vreedzame- optocht hou den tegen het jeugdbeleid van de gemeente Hulst. De tocht vertrekt om 20 uur vanaf het Houtenkwartier en brengt de deelnemers dan via 's Gravenhof, Overdamstraat en Steenstraat een half uurtje later op de Grote Markt. Het is de bedoeling dat dan bij het stadhuis een petitie wordt overhandigd aan burgemeester en wethouders, met betrekking tot het gemeentelijk jeugdbeleid. In een brief aan B en W vraagt de Stichting dan ook niet alleen toestemming voor de optocht, maar verzoekt ook dat het college rond 20.30 uur die dag present wil zijn om de petitie aan te nemen. De Stichting benadrukt dat de tocht een vreedzaamen dus rustig karakter zal krijgen. Dit alles onder het motto 'Voor een degelijk, echt, jeugdbeleid te Hulst'.

de Stem | 1985 | | pagina 15