UITBLAZEN Vliegtuigkapingen worden bloediger Suriname: Terug naar af INKOl even. Museu teleur^ over B Het gas- monopolie Kamer subsidie thuiszoi WIMKOCK DINSDAG 26 NOVEMBER 1985 ACHTERGROND ONDERHANDELEN OF GEWELD GEBRUIKENONMOGELIJKEKEUZE VVD slaat terug Haags hoogstandje Per saldo Antwoord Agenda DINSDAG 26 N Geen invo< Indiase babyhoofdj Hein Slui krijgt wijn-prijs ALS EEN koopman, uit overwegingen van concurrentie of om welke reden dan ook, een paar jaar heeft nagelaten de gestegen grondstoffen- kosten door te berekenen in de prijs van zijn koop waar, dan heeft hij dat re latieve verlies maar zelf te ne men. Hij kan, wanneer op de grondstofstoffenmarkt de rust is weergekeerd en de prijzen zelfs dalen, niet bij zijn klanten aankomen met de smoes: 'ja hoor eens, toen de grondstof- fenprijzen stegen heb ik u te weinig berekend. Nu dalen mijn kosten weliswaar, maar ik wil wat van mijn toen geleden verliezen terugverdienen. Mijn produkt wordt dus alsnog duurder.' Alleen als de koopman mo nopolist is - maar dat zijn de meeste kooplieden niet - zou hij kunnen proberen een derge lijk kunstje te flikken. Sukses is daarbij niet verzekerd, omdat zijn klanten, tot het uiterste ge tergd, zeer vindingrijk kunnen zijn bij het zoeken naar alterna tieven voor zijn produkt. Sukses is alleen verzekerd als de koopman, behalve mono polist, tevens de baas is in het land. Als bovendien zijn koop waar bestaat uit een produkt dat echt niémand kan missen en waarvoor geen redelijke al ternatieven tegen aanvaardbare kosten te vinden zijn, dan kan de klant hoog en laag springen, maar hij betaalt. Zo'n monopolist, tevens baas in het land, is premier Lubbers en zijn produkt is aardgas, ooit begroet als ge meenschappelijk bezit, maar in de loop der jaren veranderd in een molensteen om de nek van iedere Nederlander of Neder landse die een huishouding heeft te voeren. De redenering van koopman Lubbers is er een die een kandidaat voor het middenstandsdiploma prompt zou doen zakken met een dus danige plof dat hij zich nooit meer zou durven melden voor een herexamen. „De verhoging is nodig" zo redeneert Lubbers, „omdat de afgelopen jaren de gasprijs voor consumenten veel minder is gestegen dan die voor grootverbruikers. Nu de gas prijs daalt kunnen daar voorlo pig alleen de grootverbruikers van profiteren." Waar heeft Lubbers het over? Op de eerste plaats over de afgelopen jaren. Hoeveel ja ren bedoelt hij daarmee? De ja ren '80? In 1980 bedroeg vol gens mijn gasrekening de prijs per kubieke meter (m3) resp. 29,03 en 32,03 ct. Dit jaar be droeg de prijs per m3 55,65 ct. De tweede oliecrisis manifes teerde zich op de afrekeningen van 1981 en 1982 met prijsstij gingen van resp. bijna 8 en 7 ct. In 1981 werd bovendien de ca lorische waardetoeslag bedacht. Wat dat is weet ik me niet te herinneren, maar ik kan zien dat die later weer in de m3-prijs werd verwerkt. De heffing luchtverontreiniging zit er sinds 1979 ook in. Dat de monopolist nooit genoeg heeft wordt aar dig gedemonstreerd door de 4 procent omzetbelasting die we over die heffing moesten beta len. Ook in 1983, 1984 en 1985 steeg de gasprijs, nog fors, uiminuiminnul maar niet meer zo spectaculair als in de nadagen van de S tweede oliecrisis. Het valt niet mee de gasre- Ij keningen te lezen. Zeker niet 1 voor een rekenleek als ik. Er E zijn verbruiksjaren bij waarin wel drie verschillende m3-prij- 1 zen zijn gehanteerd. Verder E wordt net uitzicht sterk belem- merd door veranderingen in het vast recht-larief. Vooral 1980 E was een gek jaar. De gasprijs steeg met 3 ct. Het vastrechtta- E rief ging omlaag van 57 naar 48 S gulden, maar de omzetbelasting (zo heette de BTW toen nog al- E tijd op de rekeningen van het E gasbedrijf) ging van 4 naar 18 procent. Die BTW - nu al 10 procent E - is een bijzonder vemeukera- tieve factor geworden als de 1 Tweede kamer over de gasprijs praat. En ook die andere toe- slagen, heffingen en het vast- §j recht vertroebelen het beeld. E Als Lubbers het heeft over een prijsverhoging van 2 ct. moet u niet geloven dat het voor u daarmee is bekeken. Er is een E simpele manier om vast te stel- len hoeveel het aardgas u wer- kelijk kost. Gewoon het bedrag van de eindnota delen door het E daarop ook aangegeven ver- E bruik. Dan krijg je een m3-prijs waarin alles - BTW, vastrecht, e calorische waarde toeslag, hef- fing luchtverontreining - is in- E begrepen. Het vastrecht heeft natuurlijk een variabel effect. Stookt u heel zuinig dan betaalt E u meer vastrecht per m3 dan wanneer uw verouderde cv-ke- tel een deel van de warmte rechtstreeks de lucht inblaast. E In het - verbruiksjaar E 1976/77 betaalde ik, alles inbe- grepen, 27 ct. per m3 aardgas. Het nu juist afgelopen ver- bruiksjaar was dat 66 ct. Dat is E dus bijna anderhalf keer zoveel S of tegen de 150 procent!. Dat is zelfs voor een periode van ne- E gen jaar heel wat. Wat zegt het mij als consu- ment dat de tarieven voor de 3 grootverbruikers nog sterker E zijn gestegen? Als premier Lub- E bers in de put springt hoef ik dat niet ook te doen wel? Bo- e vendien hebben wij ook die E sterke tariefsstijgingen voor de E grootverbruikers grotendeels betaald omdat ze die - als e goede kooplieden - hebben E doorberekend in de prijs van E hun diensten en produkten. E Dat liedje hebben we tot verve- E lens toe gehoord: wegens de ge- E stegen energiekosten. Ik denk dat, met mij, veel e mensen doof zullen zijn voor E het 'argument' van Lubbers, maar sinds die aardgasbel in Slochteren is gevonden hangen e we eraan als machteloze zuige- lingen aan een borst. Gewoon e betalen dus en geduldig af- wachten tot we tandjes hebben E en eens gevoelig bijten kunnen. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes, Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 23, 4900 AA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal, Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. P,ostadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementen, bij vooruitbetaling te voldoen: 22,97 per maand; 66,30 per kwartaal of 258,- per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, f 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag-van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21,30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek, 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 PAGINA 2 Van onze redactie buitenland DE kaping van de Egyp tische Boeing-737, die zondagavond op Malta eindigde in een bloed bad, waarbij 57 passa giers omkwamen en 26 werden gewond, duidt op een nieuwe en bloe dige escalatie in het ver schijnsel vliegtuigka ping. De 'Egyptische Be- vrij dingsorganisatie', eiste daar de verant woordelijkheid voor op, nadat 'Egyptische Revo lutie dat eerder had ge daan. 'Egyptische Revo lutie' claimde al het doodschieten van een Is raëlische diplomaat in Cairo. De Amerikaanse regering was het eens met die geweld dadige Egyptische bevrij dingsactie. De Washington Post schreef op gezag van een Amerikaanse regeringsfunc tionaris dat de VS zelf inge grepen zouden hebben als Li bië zich ermee bemoeid zou hebben. Libië werd door de Amerikanen (en de Britten) namelijk beschuldigd van betrokkenheid bij de kaping hoewel dat land zich volgens het Russisch persbureau Tass heeft gedistantieerd van de 'misdadige kaping'. Volgens Egypte zou een van de kapers nog in leven zijn en uitgeleverd moeten worden, maar volgens Malta zijn alle vijf kapers gedood. In de laatste 15 jaar zijn .honderden kapingen uitge voerd waarbij de inzittenden werden bedreigd met de dood. Als tegenmaatregel hebben veel landen anti-ka- pingseenheden opgericht, naar het voorbeeld van de Britse Special Air Services (SAS) en de Westduitse GSG9-eenheid, of veilig heidsagenten aan boord ge nomen, zoals de Verenigde Staten en Iran. Er werd voor hen speciaal wapentuig ont wikkeld, zoals flits- of be- dwelmingsgranaten die vliegtuigkapers gedurende enkele vitale seconden moe ten uitschakelen. Maar in plaats van geweld leidden eerder onderhande lingen er meestal toe dat ka pers in groepjes gijzelaars en dat in een race tegen de klok lieten gaan terwijl zij zich uiteindelijk overgaven of asiel bedongen. De kaping van de Boeing 737 van Egyp- tair, die zaterdagavond be gon toen het toestel op weg was van Athene naar Cairo, was evenwel niet de eerste die in een bloedbad eindigde en waarbij zoveel slachtof fers vielen. In oktober 1977 maakte een uit West-Duitsland overge vlogen GSG9-eenheid op de luchthaven van de Somali sche hoofdstad Mogadicio een einde aan een kaping van een Lufthansa-toestel nadat de kapers de piloot hadden doodgeschoten en zijn lijk uit het vliegtuig hadden gegooid. Alle 86 gijzelaars werden bij de door twee SAS-agenten begeleide actie bevrijd ter wijl drie van de vier kapers de dood vonden. Een van de meest gedurfde bevrijdingsacties vond in juli 1976 plaats toen een Israë lisch commando in het ge heim naar de Ugandese luchthaven Entebbe werd ge vlogen waar het een acht da gen eerder gekaapt Frans vliegtuig bestormde. De actie kostte aan vier burgers, de leider van de Israëlische een heid, en de kapers het leven. De overige 104 gijzelaars kwamen vrij. In andere gevallen omsin gelden elitetroepen de ge kaapte vliegtuigen maar werden ze veelal als uiterste redmiddel gebruikt. Angst voor het leven van de passa giers mocht er een vuurge vecht uitbreken of mochten zij de woede van de kapers opwekken gaf daarbij de doorslag. Dat ligt kennelijk anders als de kapers geweld gebruiken, zoals op Malta waarbij kennelijk een gedode en zeven gewonde en ge boeide passagiers uit het toe stel werden gegooid. In 1978 bestormden 75 Egyptische commando's een gekaapt .vliegtuig van Cy prus Airways nadat de Cy prische autoriteiten hadden onderhandeld over de over gave van de kapers. Bij een vuurgevecht met de Grieks- Cyprische nationale garde kwamen 15 Egyptische com mando's om het leven. Een van de spectaculairste red dingsacties die mislukte da teert uit april 1980 toen een Amerikaanse elite-eenheid Delta Force probeerde in Te heran gegijzelde Amerika nen te bevrijden. Verscheidene militairen vonden de dood toen een heli kopter in botsing kwam met een transportvliegtuig. In maart 1981 werden alle 44 gijzelaars van een Indone sisch vliegtuig op de luchtha ven van Bangkok bevrijd door een Indonesische com mando-eenheid. Vijf kapers - moslim-extremisten - wer den daarbij gedood. Iraanse veiligheidsagenten over meesterden vorig jaar een gekaapt Kuweits vliegtuig op de luchthaven van Teheran en bevrijdden negen gijze laars. Vier maanden daar voor bevrijdde een Venezo laanse eenheid de gijzelaars van een twee dagen eerder gekaapt vliegtuig. Gewapende grondacties zijn lang niet altijd mogelijk. Het kapingsdrama met het TWA- vliegtuig, dat in juni jl, gedwongen werden naar Bei- rut te vliegen, werd via on derhandelingen opgelost hoewel een Amerikaans in zittende werd gedood. De Amerikaanse autoeriteiten weken echter niet terug voor het gebruik van geweld na de kaping, vorige maand, van het Italiaanse cruiseschip Achille Lauro. Amerikaanse gevechtsvliegtuigen onder schepten het Egyptische toe stel met aan boord de kapers. In sommige gevallen wa ren de kapers voor geen rede vatbaar. Twee vliegtuigka pingen eindigden onder nog steeds mysterieuze omstan digheden. In september 1974 bracht een enkele kaper van een toestel van Air Vietnam naar wordt aangenomen twee handgranaten tot ont ploffing hetgeen 71 mensen het leven kostte. En in de cember 1977 vonden 100 men sen de dood toen een Malay- sisch vliegtuig tijdens een vermoedelijke kaping in zee stortte. Door Pieter-Jan Dekkers PRECIES tien jaar na de onafhankelijk op 25 november 1975 heeft de Surinaamse militaire machthebber Desi Bou- terse een akkoord geslo ten met de 'oude' poli tieke leiders Arron en Lachmon. Daarmee heeft Bouterse eieren voor z'n geld gekozen. Vóór april 1987 moet er een nieuwe grondwet zijn opge steld en vóór die datum moe ten tevens algemene verkie zingen worden gehouden. Verkiezingen waaraan de oude politieke partijen mo gen meedoen. Suriname is dus terug bij af. Vijf jaar burgerbewind gevolgd voor vijf jaar mili taire dictatuur hebben aan getoond dat Suriname eigen lijk geen raad wist met de in 1975 onder het kabinet-Den Uyl verleende onafhanke lijkheid. Vijf jaar burgerbe wind tijdens welke de oude praktijken van bevoordeling, vriendjespolitiek, corruptie en rassentegenstellingen hoogtij vierden. En vijf jaar militair bewind met als ge volg een lege schatkist, een aan de grond gelopen econo mie en de schande van poli tieke moorden. Bouterse is, zeggen insi ders, pragmaticus genoeg om na vijf jaar aan de macht te zijn geweest tot de conclusie te komen dat het zonder de oude garde blijkbaar niet kan. Dat het ook zonder de Nederlandse 'gouden hand druk' van 3,5 miljard gulden niet kan en dat de opgebla zen betrekkingen met andere 'revolutionaire' staten als Cuba en Libië Suriname slechts windeieren hebben gelegd. Tien verloren j aren dus. 'Één volk, één natie, één bestemming', schalde het op 25 november 1975 door het stadion van Paramaribo. Het was kort na middernacht. De Nederlandse vlag was ge streken, die van de nieuwe republiek gehesen. En de hoofdrolspelers, tot vlak vóór de onafhankelijkheid nog felle tegenstanders, vie len elkaar om de nek: pre mier Arron, oppositieleider Lachmon en de Nederlandse premier Den Uyl. Suriname stond op eigen benen na 308 jaar kolonie van Nederland te zijn ge weest. Een land met een zwakke economie, waarvan ruim eenderde van de bevol king z'n heil had gezocht in de Amsterdamse Bijlmer meer. Want wat in de jaren vóór de onafhankelijkheid dan wel latent aan de opper vlakte aanwezig was maar zich zelden manifesteerde, werd in de maanden vooraf gaand aan de 25ste november de grootste bedreiging voor een harmonieuze toekomst: de smeltkroes van rassen. Vooral de Javanen en de Hindoestanen vreesden dat ze na de onafhankelijkheid zouden worden overheerst door de Creolen. Die angst zorgde ervoor dat er in een half jaar tijd 35.000 Surina- mers hun toevlucht in Ne derland zochten. En op het moment dat de Nederlandse vlag in Paramaribo werd ge streken en het standbeeld van koningin Wilhelmina onopvallend van de sokkel was gestoten, stonden nog ruim 8.000 Surinamers op de passagierslijsten van de KLM. In mei 1975, vlak voordat Den Uyl naar Suriname toog om de onderhandelingen met Arron af te sluiten, werd Pa ramaribo door rassenrellen en brandstichtingen geteis terd. HiriBoestanen tegen over Creolen, waarbij de eer sten langs de kant moesten staan omdat Arron weigerde hen in zijn kabinet op te ne men: De Surinaamse onaf hankelijkheid moest het werk worden van hem, Ar ron, de opvolger van de on sterfelijke Jopie Pengel. Het debat in de Neder landse Tweede Kamer over de onafhankelijkheid, waar aan alle partijen in Suri name deelnamen, was de laatste opflikkering van ver zet van de kant van Hindoes tanen en Javanen. Het was, in Nederlandse ogen, een smakelijk debat, dat wel. Een 'tropische' verrassing die het doorgaans statisch optreden van Nederlandse parlementariërs deed ver bleken. Maar het liet wel een nare smaak achter. 'Ave Den Uyl, de stervenden groeten u' riep VHP'er Mungra pathetisch uit. En de Javaan Soma- hardjo herinnerde de Neder landse parlementariërs aan de betekenis die men in Suri name aan de uil hecht: 'Een spookvogel, die de dood aan kondigt'. Met dank aan Den Uyl. Uiteindelijk werden de Surinaamse tegenstanders van onafhankelijkheid 'vriendschappelijk' geman geld door links en rechts in de Tweede Kamer en togen de hoofdrolspelers huis waarts naar Paramaribo, waar het debat nog eens dunnetjes in de Surinaamse Staten werd overgedaan. Premier Arron had eerder door het 'overlopen' van twee aanhangers de meerderheid verloren maar geen nood, te genstanders werden politiek 'gemasseerd' en toekomstige hoge baantjes werden als zoete broodjes verhandeld. De afloop is bekend. Op Desi Bouterse pra.gmatik.us genoeg om te beseffen dat hij het niet zonder de oude garde kan redden - foto anp eigen benen met een gouden handdruk van 3,5 miljard gulden, ontwikkelingsgeld dat in de bodemloze putten van grootscheepse prestige objecten verdween of in de zakken van de regerende kliek. Corruptie. De 'Bijl mer-express. Dan 25 februari 1980. Wat aanvankelijk als een ordi naire centenkwestie tussen de regering en mokkende be roepsmilitairen was begon nen mondde uit in een heuse Surinaamse 'revolutie'. On der leiding van sergeant Desi Bouterse werden de oude machthebbers aan de kant gezet en schaarde Suriname zich in de Zuidamerikaanse traditie: staatsgrepen en en tal van pogingen daartoe. Toch is de coup van Bou terse in eerste instantie door leidende Nederlandse en Su rinaamse politici 'vergoei- lijkt'. Een coup kon natuur lijk niet door de beugel, maar het corrupte regime van de oude machthebbers ook niet. Bovendien bleef president Ferrier staatshoofd. Maar al enkele maanden na zijn coup zette Bouterse dat laatste 'ornament' van de oude elite aan de kant en mocht de arts Chin a Sen het proberen. Daarna was het een komen en gaan van poli tici die zich eerst bekeerden tot de revolutie van Bouter se, om vervolgens in onge nade te vallen: Chin a Sen ('Je kunt een land als Suri name niet lang met de punt van een Uzi regeren'), 'Snelle Henkie' Herrenberg, Alibux, Haakmat, Neij horst, en vele anderen. Pogingen van Bouterse om via het inschakelen van linkse splinterpartijen (Palu) toch enige binding te krijgen met de basis mislukten. Po gingen om zijn regime ten val te brengen eveneens. 'Martelaren' genoeg, daar in Suriname: Rambocus, Hawk, vakbondsleider Daal, Orms- kerk (een Nederlander), Wij- nands. En dan natuurlijk het absolute dieptepunt van de dicatuur: de 8 december moorden op 15 politieke te genstanders in 1982. Dat was voor de Neder landse regering de druppel die de bekende emmer deed overlopen: Den Haag staakte de betaling van ontwikke lingsgeld. Met revolutionair elan heeft Bouterse gepro beerd dat weg te wuiven: Su riname was immers niet af hankelijk van die 'kolonis ten'. Maar twee jaar later zit de Surinaamse economie volledig aan de grond, is de schatkist tot op de bodem leeg en heerst er sociale on rust. Het experiment van Bou terse met de nationale volks beweging, het instellen van een volksmilitie (Cubanen), het lonken naar extreem linkse regimes, het heeft hem allemaal niet mogen baten. In juli van dit jaar deed hij een eerste voorzichtige po ging toenadering te zoeken tot de oude machthebbers van voor de revolutie: oud premier Arron en oud-oppo sitieleider Lachmon. Daarna raakte de 'dialoog' in een stroomversnelling en giste ren, tien jaar na de onafhan kelijkheid, werd een akkoord beklonken. Bouterse is voor de be langrijkste eis van de oude politici - verkiezingen - door de knieën gegaan en heeft ook op andere terreinen heel wat water in de revolutio naire wijn moeten doen. Na tuurlijk, Bouterse ontkent dat hij terugwil naar de si tuatie van vóór de staats greep en er zullen weinig Su rinamers zijn die het wat dat betreft niet met hem eens zullen zijn. Hij blijft ook na de verkie zingen een politieke machts factor. Mogelijk lonkt zelfs het presidentiële paleis. Maar door het weer in huis halen van de oude politieke strukturen erkent Bouterse dat zijn volksbeweging is mislukt. De toekomst zal uitwijzen of de terugkeer naar oude politieke strukturen wel het gewenste resultaat zal heb ben. In ieder geval krijgen de oude politici een herkansing en kunnen ze zich serieus gaan bezighouden met wat ze na 25 november 1975 had den moeten doen: Suriname werkelijk onafhankelijk ma ken. EVEN waren ze er bij de WD écht ondersteboven van: Lubbers, behalve pre mier ook nog beoogd lijst trekker van het CDA, die daar aan het slot van een drukke dag (volkspetition nement, CDA-partijraad) zo maar uit de losse pols ver klaarde dat de komende verkiezingsstrijd alleen tus sen hem en Den Uyl zou gaan. Aan liberale zijde viel een langdurige stilte, en in me nig periodiek verschenen cartoons met een zeer duide lijke, gemeenschappelijke ondertoon: WD-leider Nij- pels zou in het titanenge vecht tussen de twee zwaar gewichten van de sociaal- en de christen-democratie compleet worden vermor zeld. Pas toen 'het orakel van Ljouwert', Hans Wiegel, zich in de strijd mengde, kwam er een begin van een ant woord: als Lubbers dan al zo op de man wilde spelen, en zo nadrukkelijk weigerde het kabinetsbeleid tot inzet van de verkiezingen te ma ken, kon dat alleen maar be tekenen dat de WD op dat beleid zeer veel invloed had gehad. En zoals dat hoort werkt hoofdredactrice Reny Dijk man in Vrijheid en Demo cratie voor de achterban die gedachte keurig verder uit. Want had Lubbers als mi nister van Economische Za ken in het kabinet-Den Uyl niet con amore meegewerkt aan een desastreus econo misch beleid? Had hij daarna niet als CDA-frac- tieleider tal van gaten ge schoten in het herstelbeleid van het kabinet Van Agt/ Wiegel? En was hij niet pas tot inkeer gekomen onder druk van de WD-ministers in zijn eigen kabinet? Dat Lubbers zijn eigen ministers en die van de WD op 1 november, nationale ra- kettendag, ook nog eens links probeerde te passeren door vier van de zes be staande kerntaken af te sto ten en alsnog een privé-mis- sie naar Moskou te overwe gen, heeft Dijkman verder ter adstructie van haar boodschap - als het erop aankomt is het CDA niet écht te vertrouwen - niet no dig. En nu maar afwachten wanneer Nijpels dat weer eens hardop roept. „IK wantrouw mensen die zich opofferen; ik geloof daar niet in. Hongerstakers - dat vind ik walgelijk. Ik kom er zelfs niet aan toe om zulke lieden te bezoeken." (KKN-voorzitster Sienie Strikwerda) UITERLIJK viel er aan de vragen weinig op. Of het waar was dat Fi nanciën een nieuw blad op de markt wilde brengen, Fi nanciën Magazine genaamd. Of het klopte dat de Cen- Wöltgens da... ...propagan- trale Directie Voorlichting van het ministerie de hoofd redactie van dat blad zou gaan voeren. En of het correct was dat de productie zou worden uitbesteed aan Bridge Spon sored Media, dochter van het Bridge Adviesbureau voor Sales Promotion in Amster dam. Maar achter dit stukje parlementaire arbeid van de Limburgse afgevaardige Wöltgens (PvdA) schuilen toch diepere bedoelingen. Het Bridge-concern is na melijk een nieuwe onderne ming van Charl Schwietert, de oud-Journaal-redacteur, die na zijn benoeming tot di recteur Voorlichting van Fi nanciën (de toenmalige CDA-minister Van der Stee dacht daarmee een partijge noot binnen te halen) voor de WD staatssecretaris van Defensie werd; een ambt dat hij na enkele dagen weer moest neerleggen toen bleek dat hij zich ten onrechte voor luitenant en doctoran dus had uitgegeven, terwijl over de echtheid van zijn zwemdiploma nog steeds twijfel bestaat. De PvdA is het al jaren een doorh in het oog hoe 's lands financiën door het CDA worden beheerst. Dat Ruding daar minister moest worden, na Van der Stee, was al niet Wöltgens' eerste keus. Maar ook de verkopers van 's mans beleid, de woordvoerders (Hillen, De Savornin Lohman), lijken bij voorkeur uit christen democratische kring te wor den gerecruteerd. „En nu," aldus Wöltgens, „wordt dus die Schwietert er weer met de haren bij gesleept." Volgens de financieel woordvoerder van de PvdA is er niks op tegen dat een minister zijn beleid probeert te verkopen, maar dreigt het voorlichtingsbeleid bij Fi nanciën in regelrechte poli tieke propaganda te ontaar den. „En dat is on-Neder- lands. Als je daar conse quent in wil zijn, houdt dat uiteindelijk in dat de ambte naren gebonden worden aan de persoon van de minister. En dan zouden ze, zoals dat in andere landen wel ge bruikelijk is, mét de minis ter moeten vertrekken." Wöltgens - „die man re gisseert één lofzang op zijn eigen beleid" - is mede tot zijn vragen gekomen omdat Financiën al twee bladen heeft, Finesse en het vooral voor middelbare scholieren bedoelde Per Saldo, waarin Ruding op kosten van de be lastingbetaler laat uitleggen hoe goed zijn matigingsbe- leid uitpakt. Als daar nu ook Financiën Magazine nog bijkomt, wordt het in ieder geval Wöltgens, per saldo, toch wat teveel. „JA, hij heeft nog even ge dreigd dat hij me helemaal niet zou antwoorden, maar dat kon natuurlijk absoluut niet. En achteraf kan ik al leen maar vaststellen dat er aan mijn inbreng juist heel veel aandacht is besteed." Brinkman: ...pissig... Flip Buurmeijer, wel zij nsspecialist van de PvdA, is enkele dagen na dato dus nog best te spreken over de manier waarop minister Brinkman (WVC) en staats secretaris Van der Reijden (idem) vorige week zijn in breng over hun begroting tegemoet traden. Dat leek even anders, want aanvankelijk voelde Brinkman, ooit een jong en veelbelovend topambtenaar, zich door de PvdA-woord- voerder zodanig aangeval len, dat hij alleen op grond van zijn beschadigde ego een motie van Buurmeijer ver oordeelde, en hem dus bo vendien achter het gordijn nog het bovenvermelde dreigement toebeet. Buurmeijer: „Wat hem nou precies zo kwaad heeft gemaakt weet ik niet, maar het bleef een hele vreemde situatie, eigeniyk de hele week. Die motie waar hij eerst zo buitengewoon pissig over deed, heb ik namelijk later in overleg met het CDA iets aangepast, en toen was Brinkman gedwongen hem over te nemen." Maar evenmin is het uit gesloten dat Brinkman zich ook wat aangesproken voelde door Buurmeijers analyse van zijn beleid. Die kwam er kort gezegd op neer dat er niks uit zijn vin gers komt, hij intern de za ken 'niet in de richel heeft' en WVC feitelijk het enige departement is waar de PvdA kan 'meeregeren'. Buurmeijer, toegeeflijk: „Dat heb ik inderdaad een beetje op zijn conto ge bracht, maar ik sta daar ook achter. Brinkman doet wei nig meer dan besluiten van kabinet en Kamer uitvoeren, hij denkt niet echt na over zijn beleid." Of Buurmeijer echt nage dacht heeft over wat nu de meest diplomatieke manier was om de minister hierop te attenderen, mag overi gens ook worden betwijfeld. Hij citeerde de poëet Rutger Kopland, met de tekst: „Geef mij geen antwoord, maar stel mij slechts vragen." De culturele waarde ont ging Brinkman ten enen male: hij maakte er slechte uit op dat Buurmeijer zijn plaats wilde innemen. Buurmeijer: „En dat was mij nu net weer te min om op te reageren." DE Tweede Kamer behan delt deze week de begrotin gen van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, van Onderwijs en Wetenschap pen en van Antilliaanse Za ken. Donderdagmiddag in- terpelleert het lid Van Es (PSP) minister Korthals Al- tes (Justitie) over de verzor ging van arrestanten, mede naar aanleiding van de dood van een Amsterdamse kra ker in een politiecel. De Eerste Kamer houdt vandaag en morgen haar al gemene beschouwingen. EINDREDACTIE: FRANS BOOGAARD DEN HAAG (ANP) ter De Ruiter beeft geen redene veronderstellen da terse landen elk< 1.500 hoofdjes invo Indiase zuigelingei hoeve van wetensc onderzoek naar de van chemische w< hersencellen. De Ruiter heeft Pv Van onze Haagse rei DEN HAAG - De Tw mer wil dat het kab een standpunt geeft o vies om thuishulp vo nen met een gehandi financieel mogelijk Er ligt momenteel e< van de Ziekenfondsr; Raad voor de Volk heid. De Tweede Kam gisteren de opvattin; een kamerbreed motie, dat er niet ee perimenteerd moet maar dat gelijk ov zou moeten worden ciering. Staatssecretaris Reijden (Volksge; was nogal huiverig langen van de kamer reren. Hij wil eerst d viesorganen hier over praten. Een kan dan nog wel eer zich laten wachten. Van een onzi verslaggever BREDA - Stem Hein Sluijter heef temationale joun prijs gewonnen. Gisteren kreeg i Florence van de minister van lanc het Italiaanse Tosk Bonifazi, bericht voor zijn twee artik Toskaanse wijn prijs voor buitenlar bladjournalisten w kend. De j aarlij k: vraag die het minis schrijft, is wereld zijn ook aparte pri; Italiaanse journal voor tijdschrift en tv-journalisten. De winnende hebben in De Stem van zaterdag 1 1984 en maandag Van o1 DEN HAAG - Minis te; °ver voor de Nederlan Wan een warrig musur Dat heeft de voorzi, Sing, Overduin, gisten png nam voorafgaan 'andse museumbeleid ^n beter beleid gevraa In een reactie op de de Vereniging het ve van de regering voor Wordt in geld. De Vereniging vindt deel van de Nederlan Sroot aantal musea in beid van andere depai Dverduim Hij doelde daarbij op siteiten, het Postmusei bhgmuseum (Financië He Vereniging is bo> turen meer geld moet< pr te ondersteunen. orantwoordelij khedei ervolgens geen geld v an de Nederlandse Mi

de Stem | 1985 | | pagina 2