IAKTIE ELIERS IIGING Sas van Gent in financiële zorgen Oostburg wil werkgroep 'Tegen haar Wil Zeeland9 geld geven 2085 ongeloi Wie meer wil weten over2085 is 2085: IET 5 DECEMBER IS3M1® ij - Parfumerie ^olaas hebben wij iE KADO'S (ARE KADO'S IDE KADO'S INDE KADO'S .El KADO'S aar eens kijken! Mn 11 Oostburg T20 PAGINA ZEELAND 4 VAN ZEELAND salon VERDUIN 59?5 :hoenhandel versprille Lening Proces Erfgenamen Precair GEMEENTE HEEFT EIGEN VERANTWOORDELIJKHEID Duumpje lioudt thema-avond Plaatselijk nieuws Oostburg OOSTBURG - De werkgroep 'Tegen haar wil Zeeland' kan een subsidie van de gemeente Oostburg tegemoet zien voor het volgende jaar. St.-Nicolaas in Sluis Oostburgs raadslid De Bruijne stopt De eerste ongelode benzine in Nederland. 2085 Van Kuwait Petroleum. IT 4 - OOSTBURO 01170- 2642 at Gloednieuwe, steun- evende muil uit het omika-assortiment. in nubuck 33, Oostburg, 01170-2726 l en maandag gesloten Sas van Gent in de finan ciële problemen. Een gege ven dat de afgelopen jaren het gemeentebestuur duch tig heeft beziggehouden. Maar wat Sas betreft is er eigenlijk niets nieuws onder de zon. Ook een kleine 340 jaar geleden werd Sas ge teisterd door gebrek aan geld. Door de Vrede van Mun ster in 1648 kwam de Tach tigjarige Oorlog aan zijn eind. Het noordelijk deel van Vlaanderen was in de loop der jaren door Maurits van Nassau en Frederik Hendrik veroverd en van Vlaanderen afgescheurd. Bij de vrede mochten beide partijen (Spanje en de Verenigde Ne derlanden) ieder het gebied waar men heerste, enkele correcties daargelaten, be houden. Zo ontstond Staats- Vlaanderen, dat niet be hoorde tot de provincie Zee land maar rechtstreeks on der de regering in Den Haag viel. Een van die plaatsen in Staats-Vlaanderen was het vestingstadje Sas van Gent. Het was in 1644 na een beleg van vijf weken door Frede rik Hendrik ingenomen en sinds 1645 als stad aange merkt. Na de vrede van Munster moest het weer wordên opgebouwd en tot ontwikkeling gebracht wor den. Daartoe hoorde van zelfsprekend ook de bouw van een stadhuis, dat toen omschreven werd als 'een bekwame plaatse om de ver gaderingen van baljuw, bur gemeesters en schepenen te houden en om enige ruimten tot bewaring van gijzelaars en andere gevangenen te ge bruiken.' Men besloot een bestaand pand te kopen waarvoor de Staten-Generaal op 3 no vember 1649 hun goedkeu ring gaven. I DOOR GEORGE VAN VOOFIEN Als vestingstadje aan de grens in een veroverd gebied "iet een betrekkelijk geringe bevolking van militairen en neringdoenden zat Sas van Gent niet ruim in zijn finan ciële middelen. Nu echter de Staten-Generaal hun fiat had gegeven was het niet tooeilijk om .een lening te wij gen om het pand te ko- Pen. Men kon van Vrouwe Geneviève Maria van der Noot, douarière Van Aspe- ton 10.700 te lenen, destijds een grote som gelds. De rente was 6V< Er werd een hy potheek gesloten van 2.700 op het stadhuis en de inkom sten uit de stedelijke belas tingen, tot een bedrag van 8.000, diende als onderpand. Sas van Gent zat zodoende op een zware last en het was ontzettend moeilijk de rente van de lening te betalen. Al lengs bleef het gemeentebe stuur dan ook in gebreke en liet de niet betaalde rente jaarlijks maar oplopen. Ook toen er met Vrouwe van As- peren een regeling was ge troffen wardoor de rente werd vastgesteld op 500,- per jaar, en de stad zich ver plichtte de ontstane achter stand in te halen door jaar lijks tweemaal dit bedrag te betalen tot men bij zou zijn. De stad bleef echter in ge breke. Na veel 'minnelijke schikkingen' besloot Vrouwe van Asperen een proces aan te spannen voor de Raad van Vlaanderen te Middelburg in Zeeland. De magistraat van Sas van Gent probeerde dit nog te voorkomen en stelde voor het in gang gezette pro ces te staken met de belofte jaarlijks 4 interest van het geleende kapitaal te betalen, indien het achterstallige kwijtgescholden werd. Daartoe zouden de uitgaven voor de jaarlijkse ontvangst in Sas van Gent van de afge vaardigden van de Staten- Generaal van 400,— voor een groot deel voor overvloe dige maaltijden worden te ruggebracht tot ƒ50,--. Dit als garantie dat de rente kon worden betaald. De douarière, die al zo lang aan het lijntje was ge houden, ging daar niet op in en zette het proces door. Op 12 januari 1668 deed de Raad van Vlaanderen uitspraak en stelde de eiseres in het ge- lij k. Het gevolg was dat zij het stadhuis liet verkopen om daaruit te halen wat de stad haar schuldig was. Sas van Gent zat nu zon der stadhuis, maar dat was nog niet alles. De verkoop had niet genoeg opgebracht, zodat in 1671 overgegaan werd tot uitvoering van de tweede fase: de afdracht van de gemeentelijke belastin gen. Het werd een slepende kwestie. Het stadsbestuur wendde zich nu tot de Sta ten-Generaal met de vraag 'om de stad van deze schul den te bevrijden.' De Staten- Generaal gaven echter geen krimp, doch beslisten wél op 19 december 1675 dat de be lastingen niet mochten wor den aangesproken om oude schulden te dekken op welke manier dan ook. Ondertussen was Vrouwe van Asperen overleden en werd het proces door de erf genamen voortgezet. De ach terstand van ruim twintig jaar rente was toen al opge lopen tot 8.601,50. De magi straat, die aan andere geld schieters wel rente had be taald, werd evenwel door de Staten-Generaal gelast al leen aan de erven Van Aspe ren, tenslotte toch de oudste crediteuren, rente te betalen en daarmee tot nader order door te gaan. Deed Sas van Gent dit niet dan haalde het zich het misnoegen van de Staten op de hals en daarvan zou de stad de gevolgen on dervinden. Een soortgelijk besluit werd nadien nog twee keer genomen maar het haalde allemaal niets uit: in 1682 was nog niets veranderd, de magistraat van Sas van Gent bleef in gebreke. Op verzoek van de erfge namen gelastten de Saten- Generaal het stadsbestuur nogmaals zeer ernstig aan zijn verplichtingen te vol doen en dreigden op 5 de cember 1682 met maatrege len, doch weer haalde het niets uit. In 1685 was daar nog een proces bijgekomen van Adriana Mels, weduwe van Michiel Huygspaen, die ook niet betaald werd. Gezien de precaire situatie legden de Staten-Generaal nu, op verzoek van de magi straat, op 26 mei 1685 de Raad van Vlaanderen een verbod op deze zaak nog ver der te behandelen en namen zelf het heft in handen. Hun gecommitteerden, die jaarlijks de stadsrekeningen kwamen nazien, zorgden er in 1685 voor dat 500,— be taald werd. Het volgend jaar was het echter weer mis en weigerde de magistraat de bevelen op te volgen. De ver zoeken van de erfgenamen aan de Staten-Generaal ble ven elkaar opvolgen en wer den administratief afge daan. In 1687 werd weer 500,-- betaald. In 1691 was de rente reeds opgelopen tot 17.655,-. Daarvan was over de jaren 1657 tot 1691 3.845,-- be taald, zodat nog 13.845,— resteerde. Op 29 mei 1709, 60 jaar na het aangaan van de lening, besloot Sas van Gent de 5 obligaties van elk 2.140,— af te lossen, de eerste na drie maanden, de tweede 6 maanden later en de an dere drie 5 jaar later. In 1712 was de zaak nog niet afgewikkeld. Toen res teerde nog één obligatie van 2.140,-- van de vijf van in totaal 10.700,— en daarop een renteschuld van 2.716,20. De overige vier obli gaties waren in het ongerede geraakt Vrouwe van Aspe ren was er in goed vertrou wen op de overheid ingelo pen en was haar geld kwijt. Ook haar erfgenamen had den er zo goed als niet van kunnen profiteren! OOSTBURG - De West- Zeeuws-Vlaamse natuurbe schermingsorganisatie 't Duumpje bestaat tien jaar. Vrijdagavond 29 november houdt de organisatie een avond rond het thema 'tien jaar natuurbescherming in de regio'. De voorzitter van de vereni ging, T. Kramer, zal een be schouwing houden over dit thema, waarbij hij de balans opmaakt wat betreft de veilig stelling van natuur- en land schapswaarden in de streek, hoe de relaties met de gemeen ten, waterschap, recreatie en landbouw zich hebben ont wikkeld, en wat de voorne mens zijn voor de volgende tien jaar in verband met de komende ruilverkavelingen en het recreatief 'speerpunt' Cad- zand. Burgemeester C. Spijker boer van Oostburg zal ingaan op de door Kramer geschetste situaties. In het voorjaar wil 't Duumpje ook de gemeentebe sturen van Sluis en Aarden burg aan de tand voelen. Onlangs werd het 500-ste lid van de organisatie ingeschre ven. De bijeenkomst vindt plaats in Hotel De Zwaan in Zuidzande en begint om 20.00 uur. Bridge - De Oostburgse Bridge Sociëteit speelde zijn wekelijkse competitiewed strijd. De uitslagen zijn: groep A (Howell 10 paren): 1. me vrouw Verstraten/heer Lako, 2. dames Barendregt-De Vries, 3. echtpaar Buysrogge, 4. da mes Scholten/Visser. Groep B (Howell 12 paren): 1. echtpaar Den Hamer, 2. dames Spieren- burg-Plasschaert, 3. dames Lako/Borgemeester, 4. Adriaan en Denise. B en W van die gemeente willen een bedrag 795 gul den beschikbaar stellen, omdat zij van mening zijn dat de gemeente een eigen verantwoordelijkheid heeft waar het gaat om de opvang van sexueel mishandelde vrouwen. 'Tegen haar wil' is een pro vinciale organisatie. Maar het Oostburgs college vindt dat de provincie niet alléén moet op draaien voor de tekorten van de werkgroep. Het voorstel wordt vandaag behandeld tijdens de advies commissie voor welzijnszaken. Uit de emancipatienota West-Zeeuwsch-Vlaanderen en uit andere bronnen blijkt dat in de regio sexueel geweld veel meer voorkomt dan wordt aangenomen. Vooral de pro blemen rond incest zijn zorgwekkend. Het dagelijks bestuur van de gemeente vraagt zich ook af hoe het komt dat de officiële hulpverleningsorganisaties niet in staat zijn de problemen als gevolg van sexueel geweld aan te pakken. 'De praktijk wijst uit dat slachtoffers van sexueel gweld om uiteenlo pende redenen slechts in spo radische gevallen aangifte doen en hulp zoeken. „We ach ten het dan ook van groot be lang, dat 'Tegen haar Wil' in zicht zal bieden in de mate, waarin deze vorm van geweld in West-Zeeuwsch-Vlaande ren voorkomt", schrijft het college. De gemeente wil graag we ten hoe de toegankelijkheid van de officiële hulpverle ningsorganisaties kan worden verbeterd en hoe de hulpverle ning optimaal kan zijn. B en W willen daarover binnen drie jaar meer duidelijkheid heb ben. De werkgroep heeft ook subsidie gevraagd aan de pro vincie. Oostburg vindt echter dat Zeeland niet moet bij springen voor gemeenten die zelf geen steun verlenen aan 'Tegen haar Wil'. Oostburg wil dat hulpverlening niet wordt geboden, of wordt afgebouwd, in de gemeenten die geen sub sidie verstrekken. Wanneer echter zou blijken dat bijna geen gemeenten geld willen geven aan de werkgroep, dan moet de provincie de algehele subsidiëring op zich nemen. Oostburg gaat er van uit dat ook Sluis en Aardenburg met geld over de brug komen. De commissie komt van avond bijeen in het gemeente huis en de vergadering begint om 19.30 uur. Van onze correspondent SLUIS - St.-Nicolaas en zijn knechten brengen zaterdag 30 november een bezoek aan Sluis. Na eerst aanwezig te zijn bij de opening van een kunsttentoonstelling in het voormalige gemeentehuis te St.-Anna ter Muiden, wordt de goedheiligman met zijn gevolg om ongeveer 14.45 uur ver wacht bij het parkeerterrein aan de St.-Annastraat. Daar staat het muziekgezel schap Apollo gereed om de Sint te begeleiden bij zijn rondrit door Sluis. Op het stadhuis wordt St.-Nicolaas ontvangen door burgemeester mr. J. Asselberg en wordt hij begroet door de kinderen van 1 tot en met'3 jaar vergezeld van hun ouders. Na afloop van het feest in het stadhuis wordt de rondrit vervolgd. (ADVERTENTIE) Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - Het Oostburgse CDA-raadslid I. de Bruijne heeft zich niet meer beschik baar gesteld voor een volgende raadsperiode. Dit deelde hij gisteren desgevraagd mee. Zijn fractiegenoot R. Calon heeft ook al te kennen gegeven dat hij niet meer verkiesbaar is. Hij wil plaats maken voor een jonge christen-democraat. Met het vertrek van het twee tal verliest de drie man sterke CDA-fractie twee ervaren raadsleden. De Bruijne kan het raads lidmaatschap niet meer com bineren met zijn werk. „Het is voor mij bijna niet te doen om mijn stukken goed voor te be reiden", zij hij. „Ik vind dat een raadslid het niet kan ma ken om onvoorbereid op ver gaderingen te komen". Sinds de herindeling van Oostburg in '70 maakt De Bruijne deel uit van de CDA- fractie. Het is nog niet bekend wie hem en Calon op zullen volgen. 2085 Van Kuwait Petroleum. Dc eerste ongelode benzine in Nederland. Verkrijgbaar bij een groeiend aantal Gulf.stations, verspreid over het gehele land. Steeds meer automobilisten denken voor ze gaan tanken en geven de- voorkeur aan ongelode 2085. 06-022-2085. Van Kuwait Petroleum Hen nieuw tele foonnummer, dat u k( jsteltx>s kunt bellen. Bijvt x irbeeld wanneer u weten wilt of uw huidige (of toekomstige) auto geschikt is voor 't gebruik van ongelode benzine. En als u wilt weten op welke plaatsen 2085 te krijgen is. Of als u vragen hebt over het efFekt van 2085 vandaag en morgen. Of over katalysatoren en allerlei andere technische zakenKuwait Petrt Jïcum beantwt>ordt aan de vraag. Metgratis tekst en uitleg. En met ongelode 2085 *)Let op: eerst draait u 06-022 en vervolgens 2085. Op zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en op werkdagen van 09.00 tot 18.00 uur.

de Stem | 1985 | | pagina 23