'Betaalbare VOW in programma verkiezingen' Diamanten echtpaar in Hulst 'Rijk moet geld steken in VOW en Neeltje Jans' Drie gewonden bij botsing te Axel tOTIE TERNEUZEN OVERGENOMEN: UITGEBUIT Koninklijk loud voor L. Daelman Messteken yellen barkeeper HET WEER Kinderen stichten brand in Heikant Durf iAGINA zeeland 1 CONGRES D'66 IN TERNEUZEN Raketten Eilandenrijk IN VROUWENPOLDER Brand in zomerwoning Afzet maandag 25 november 1985 Wisselvallig Weer in Europa Slachtoffer van angst psychose in België In leegstaand huis Drie pogingen tot inbraak in Hulst T48 et zand, we zien best dat er eel mis is, zeggen ze, maar wat ositief is mag gevierd worden. Lang niet iedere stadgenoot taat te trappelen om mee te lo- en op die weg, die uitloopt op n groots feest in het Turf- chip. Ze denken aan alle hin dernissen die nog genomen zul len moeten worden voor de fi- nish die tegelijk weer start is, bereikt zal zijn. Primeur voor 2000 Dat is karakteristiek voor de twintigste eeuw, dat wij mensen zijn gaan nadenken. Vroeger was dat anders. Toen liep je automatisch naar een paus bij problemen en zo kon het ge beuren, dat paus Leo XIII de begindatum voor de toen nieuwe eeuw vaststelde: 1 ja nuari 1900. Niemand zei „ja, maar..." of „volgens mijn ka lender kom ik op 1/1*01." Het was „ja paus" en „goed paus" en daardoor hoeven we er nu maar simpelweg honderd jaar bij op te tellen. Dat spaart een reisje naar Italië uit. En het scheelt één probleem met Ro me, want daar zou het nu zeker op uitgelopen zijn. Dat is het lastige van mondigheid en be wustwording. Het geeft zoveel geharrewar. En dat gaat maar door. Golden vroeger pro bleem-praatprogramma's als krenten in de pap bij radio en teevee, nu blubberen ze dage lijks als een niet te behappen brij de huiskamer in. Er is toch veel meer, zegt ini tiatiefnemer van de stichting Oud op Nieuw 1999-2000. Hij tipt aan dat onze eeuw in so ciaal opzicht veel vooruitgang heeft gebracht. Het feest van de eeuwwisseling zal getuigen van vertrouwen in de komende eeuw. „Het leven is wat je er van maakt." Dan maken we er toch met z'n allen wat van, een feest voor iedereen. Angst en kommer aan de kant en nog veertien jaar voor de boeg om de sociale vooruitgang zozeer uit te werken dat iederéén het Turfschip kan betalen en dat na afloop geen goed doel meer is te vinden om met het restant van de feestpot te bedélen. Dat is pas geschiedenis - in geen 2000 jaar vertoond. Breda mag de primeur hebben van zo'n overgang van oud naar nieuw. onder de ouderen en niet zo zeer onder de minderge- schoolden. Honderdvijftig maal heb ik het meege maakt, dat een sollicitatie afketste op financiële gron den. Capaciteiten en erva ring worden weggevaagd, een jonge kracht heeft na een jaar dezelfde ervaring, zo denkt men, en de kosten liggen aanzienlijk lager. Wanneer we bovenge noemde langdurig werklo zen gaan om- of bij- of her scholen, zal dat aan de be staande situatie niets veran deren. Zeer zeker is het een goed idee om arbeid te sub sidiëren en zo het bedrijfsle ven te stimuleren de lang durig werklozen binnen te halen. Het is nog altijd fi nancieel gunstiger voor de Nederlandse regering om een klein percentage nog te moeten betalen voor de bij- standsgelden, die men an ders geheel moet opbrengen, door de betreffende perso nen zelf te laten werken voor hun levensonderhoud. Samengekoppeld kan dan een werkgever een lager sa laris betalen en de aanvul ling van de staat zal de be treffende persoon toch een redelijke salariëring geven. Zoals het VNO zegt om eerst de kansrijke werklozen te helpen voor men aan her scholing begint, zolang we nog kunnen kiezen uit het arbeidsaanbod, treft mU pijnlijk. Vooral geen kosten maken om de echte langdu rig werklozen te helpen- b is een grote werkloosheid, d mensen verdringen zich om desnoods voor een flutsala ris te gaan werken. VNO grijp die kans Breda v. v.d. Wijgaaf' Den Uyl kan blij zijn met ae durf van Lubbers. Zoals nfl heimelijk zelf wilde, blijven die raketten staan en toc^ kan hij de winst van zijn op positie innen. Als zo'n ma minster-president wil wo den is ons land te beklage Defensie is een nationaal algemeen belang, zelfvera diging tegen een land datv zit van psychiatrische he opvoedingsinstituten isa immoreel. De PvdA hee van deze hoogsternstë kwestie een zaakje gemaa partijpolitiek. Zo menen Den Haag C.D. Noorderwier VAN ZEELAND T15 District Zeeland wil FNV weg uit Start Van een onzer verslaggevers I0ES - De FNV moet zich landelijk terug trekken uit Start, het uitzendbureau van de iverheid. Die boodschap kan het federatiebe stuur verwachten van het FN V-district Zee- and, dat zaterdag een motie van die strekking ran de afdeling Terneuzen overnam. Ondanks verzet van het districtsbestuur onder- jhreef de vergadering in de Prins van Oranje in Goes iet 116 tegen 87 stemmen het Terneuzense standpunt. TERNEUZEN - Aanleg van de vaste oeververbinding Wester- schelde moet alsnog worden opgenomen in het -landelijk- pro gramma van D'66. Dit echter met het strikte beding dat de ver binding betaalbaar moet blijven. „Het is noodzakelijk scherp naar de tarieven te kijken," aldus de Democraten zaterdag op hun provinciaal congres in Terneuzen. L. Daelman - fotowim kooyman Van een onzer verslaggevers HULST - Hulstenaar L. Dael- is koninklijk onderschei- ten met de eremedaille in loud, verbonden aan de Orde nn Oranje Nassau. De bijbe horende versierselen werden htm zaterdagmiddag opge leid door burgemeester mr. Jacobs van Hulst. Daelman kreeg het lintje tanwege zijn verdiensten voor ie EHBO. Van 1949 tot 1963 hij secretaris van de D-vereniging Klooster- ande en tot 1981 secretaris- ïnningmeester van het dis- Wet Zeeland van de Katho lieke Nationale Bond voor ®B0. Van 1949 tot 1968 was 'ij bovendien plaatsvervan- i lid van het hoofdbestuur sedert 1968 lid van dat be- tar. Sinds 1976 vertegen woordigt hij het hoofdbestuur Wde 'lotuscommissie' van het tenje Kruis en is hij lid van it commissie 'onderhoud ge- rouwen'. Daelman geniet in «ede kringen van de EHBO grote bekendheid vanwege 'in deskundigheid en inzet. Voor Daelman kwam de on derscheiding als een grote ver assing. Hij ging zaterdag Jietsvermoedend naar restau- ant het Bonte Hert in de ver wachting er een bestuursver- iadering bij te wonen. Bij de Plechtige uitreiking van de Jersierselen was ook het hoofdbestuur en het Bondsbu- ïau uit Utrecht vertegen woordigd. De afdeling stelde samen met die uit Hulst een onder zoek in naar de talrijke klach ten over Start en kwam tot de slotsom dat dit uitzendburau niet veel beter is dan de com merciële broeders. Het buit werklozen uit, voldoet nauwe lijks aan de verwachting dat tijdelijke banen worden omge zet in permanente en kan 'niet verhinderen dat via Start uit gezonden krachten niet vol gens de CAO worden beloond en het smerigste en gevaar lijkste werk op moeten knap pen. Het districtsbestuur was het in grote lijnen wel eens met de geuite kritiek, maar vond ook dat de FNV zich, gezien de toch nuttige functie van Start, daaruit niet moet terugtrek ken. „De commerciële bureaus zijn de lachende derde," werd van die zijde vergeefs aange voerd. Succes had de afdeling Ter- neuzen ook met een motie die vakbondsacties en burgerlijke ongehoorzaamheid in verband met de plaatsing van kruisra ketten in Woensdrecht niet uitsluit. Men keerde zich daar mee tegen een uitspraak van de federatieraad, die begin no vember een neutraler houding aannam. Er werd in Goes wel geweldloosheid gepredikt. Berichten over de mogelijke invoering van 'een muntjes systeem' door de PZEM waren bij de FNV'ers heel slecht ge vallen, 'ook gezien de slechte ervaringen daarmee in de cri sisjaren'. „Niet doen dus," vond de vergadering vrijwel unaniem. Van onze correspondent GOES - In de nacht van zater dag op zondag kwam bij de Goese politie een melding bin nen van een steekpartij. Toen de politie ter plaatse arriveer de, lag de barkeeper van de bar L'Etoile aan de Westwal, de 34-jarige G.H. uit Bergen op Zoom, zwaar gewond op straat Hij was neergestoken door iemand die wist te ontko men. H. is in zorgwekkende toe stand overgebracht naar het Bergzicht ziekenhuis waar di rect operatief ingrijpen nood zakelijk bleek. Hij is nu buiten levensgevaar. Het gelukkige echtpaar Kouwijzer-Neve. - fotowim kooyman Van onze correspondent HULST - Gisteren was het een gezellige dag in de hui selijke kring van het echt paar Jozef Kouwijzer (87) en Elisa Neve (85), dat zestig jaar geleden in het huwelijk trad in Hontenisse. Felicitaties van het ge meentebestuur van Hulst werden hen overgebracht door burgemeester Jacobs met zijn echtgenote en de wethouders Van de Voorde, De Rechter en Kayser. Zij boden het diamanten echt paar een grote fruitmand aan. Ook waren er felicita- tie-telegrammen van de commissaris van de konin gin C. Boertien en van ko ningin Beatrix, verder kwa men er vele vrienden en be kenden de feestvierenden feliciteren. Jozef Kouwijzer is gebo ren en getogen in de ge meente Hulst. Zijn vrouw Elisa Neve is afkomstig uit Kuitaart. Samen hebben ze altijd in de landbouw ge werkt. In 1925 vertrokken ze naar Canada om daar te gaan boeren. Hun oudste dochter werd dan ook in Ca nada geboren. Toen ze in 1931 terug kwamen, vestig den ze zich op een boerderij in de Zandstraat. Ze kregen daar nog twee dochters en een zoon. Nu hebben ze in totaal twaalf kleinkinderen. Hoewel het boerenbedrijf hun grootste hobby was, ge nieten ze nu al meer dan 20 jaar van hun welverdiend pensioen in een mooie bun galow. Ze hebben er een ge lukkige oude dag, want ern stige ziekten zijn hen tot nu toe bespaard gebleven. Iedere zondag komen de kinderen met kleinkinderen op bezoek. Dan is het een hele drukte, maar het dia manten echtpaar vindt dat erg plezierig. Daarom willen ze ook niet uit huis gaan om te feesten, maar wel in de huiselijke kring met alle kinderen en kleinkinderen. Het amendement lag al be sloten in de toespraak die voorzitter Alex Dij kwel van de D'66-statenfractie hield. „Zeker is wel dat aan de VOW een prijskaartje hangt. Wij vinden dat dit dan ook bekend moet zijn. Ons uitgangspunt op dit moment is dan ook: een VOW, misschien wel, maar laat eerst maar eens weten wat het kost," aldus Dij kwel, die verder vaststelde dat Zee land met betrekking tot de verbindingen in het algemeen een beleid voert van 'kopen op afbetaling'. De fractievoorzitter ont kwam niet aan een beschou wing over kernenergie. Hij laakte, evenals trouwens scheidend regio-voorzitter Joke Jorritsma, de opstelling van GS van Zeeland en burge meester Van den Heuvel van Borsele bijzonder scherp. Vooral nu vorige week naar buiten kwam dat men een na der onderzoek naar de risico's niet nodig vindt. „De bewindslieden willen niet onderzoeken of een tweede kerncentale wel kan. En wanneer je niet zeker weet of het wel kan, dan kun je het maar beter niet onderzoeken. U vindt deze redenering krom? Nu, dat vinden wij ook," aldus Dij kwel, conclude rend dat de burger 'simpelweg wordt belazerd'. Joke Jorritsma legde in haar toespraak de nadruk op de bijzondere geografie van Zeeland, 'van oorsprong een eilandenrijk'. Het betekent volgens haar dat in heel wat situaties ook bijzondere nor men moeten worden aange legd. Dat geldt bijvoorbeeld voor de waterschappen (en de concentratie daarvan) en nog meer voor de scholen, waar van er nu weer een aantal wordt bedreigd als gevolg van nieuwe Haagse regels. Alle re den vond zij, om 'meer dan tot nu toe te pleiten voor een uit zonderingsbehandeling van Zeeland'. De media-specialist van D'66, Amsterdams wethouder Gerrit Jan Wolfersberger sprak in het straalje van Ter- neuzen met de vaststelling dat gemeenten bij de aanleg van kabel-tv een vinger in de pap moeten houden. Ook waar schuwde hij voor Casema, en ook daar is Terneuzen uitein delijk niet mee in zee gegaan. Van onze correspondente VROUWENPOLDER - Zon dagmorgen vroeg ontdekten buurtbewoners dat er brand was in de zomerwoning aan de Breezand en eigendom van mevrouw A. uit Domburg. Toen de brandweer arriveerde sloegen de vlammen reeds uit het dak. Het vuur werd bestreden door de brandweerkorpsen van Serooskerke en Veere, die echter niet konden voorkomen dat de gehele bovenverdieping uitbrandde. Beneden liep de woning veel waterschade op. De technische recherche zal een onderzoek instellen naar de oorzaak van de brand. Er werden in de woning verbou wingswerkzaamheden ver richt. De eigenares is tegen brand verzekerd. V'in een onzer verslaggevers FNV-BESTUURDER STROUS IN GOES: [jOES - „Uitgaven voor zowel 'witje Jans als de VOW zijn ""erst rendabele investerin- W met economisch zeer gun- ™Se gevolgen, niet alleen voor "regio, maar voor het hele JJ" Met die opmerking gaf ■j»-bestuurder Tjeu Strous ®fdag op de districtsverga- van de FNV-Zeeland «o waarom volgens hem de Jfcoverheid de geldstroom «jar Zeeland niet mag beper- Minister Van Aardenne lat wel geprobeerd. •Set is wel degelijk zinnig, als rijksoverheid geld te wen in infra-structurele j'ojecten die de sterke kanten Zeeland extra doen uitko- aldus Strous in de Prins 'UOranje in Goes. •*ader ingaand op de VOW iade hij zich voorstander an de tracé's bij Terneuzen .7 de provincie die nu be geert. Wat de FNV Zeeland teft moet dan een weste- lijke route langs de zak van Zuid-Beveland worden aan gelegd, zodat een logische ver binding ontstaat tussen de dichtst bevolkte gebieden van Zeeland. Sprekend over Neeltje Jans bepleitte Strous meer betrok kenheid van de Zeeuwen zelf bij de verdere ontwikkeling van dit attractie-punt. In een commentaar op het voorontwerp eiectriciteitswet 1986 was het de FNV-bestuur- der het verrassend in grote lij nen eens met minister Van Aardenne, die de mogelijkheid heeft geopperd om de produk- tie en de distributie van elek triciteit te splitsen en bij ver schillende bedrijven onder te brengen. „De keuze daarvoor is vrij fundamenteel en ver dient alle aandacht," meende Strous, die dan ook de voor- en nadelen voor Zeeland op een rijtje gezet wilde hebben. Het produktiebedrijf blijft volgens hem belang houden bij een zo groot mogelijke af zet, het distributiebedrijf wil zo goedkoop mogelijk stroom inkopen, desnoods elders en heeft dezelfde belangen als een verbruiker. In ieder geval voldoet de PZEM met ruim 100.000 aansluitingen aan de norm die de minister heeft ge steld. Strous maakte zaterdag een eind aan speculaties over zijn persoonlijke ambities: „Ik heb na rijp beraad besloten geen kandidaat te zullen zijn voor welke partij dan ook, bij de Tweede Kamerverkiezingen." Landelijk FNV-voorzitter Hans Pont kwam in de Prins van Oranje een toelichting ge ven op het onlangs gepresen teerde programma van de bond. De berging is gearriveerd en de voertuigen worden afgevoerd Van onze correspondent AXEL - Gistermiddag werden bij een verkeersongeval op de kruising Langeweg-Eerste Verkorting drie personen ge wond. Allen werden met ver wondingen aan borst en benen overgebracht naar het Julia- naziekenhuis te Terneuzen. Het ongeval gebeurde om streeks 14 uur toen mevrouw E. S. uit Terneuzen met haar personenauto de kruising wilde ovesteken en daarbij - fotowim kooyman geen voorrang verleende aan een personenauto, bestuurd door R. W. uit Sas van Gent. W. en twee mede-inzittenden van zijn voertuig Hepen vér- wondingen op. Beide auto's werden vernield. Vandaag veel bewolking met enkele opklaringen, maar ook kans op een winterse bui. Max. temp. 3 gr. aan zee. Er waait een matige noord- tot noord oosten wind. De vooruitzichten voor dinsdag en woensdag: wisselvallig en koud. (Bron: Ukkel) Amsterdam Eindhoven Vlissingen Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Boedapest Bordeaux Brussel Dublin Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagen furt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca zwaar bew.Ogr zwaar bew.-1 gr zwaar bew.Ogr regenbui6 gr onweer21 gr half bew.13 gr motregen1 gr regen5 gr zwaar bew.9 gr motsneeuwOgr zwaar bew.8 gr sneeuwOgr zwaar bew.3 gr sneeuwOgr zwaar bew.-1 gr zwaar bew.3 gr onbewolkt3 gr zwaar bew.11 gr licht bew.7 gr half bew.5 gr zwaar bew.-2 gr zwaar bew.9 gr zwaar bew.16 gr half bew.13 gr Van onze correspondent GENT - De psychose die in België heerst na de overval van de bende van Nijvel een paar weken geleden in Aalst heeft een slachtoffer gekost. Zondagmorgen heeft een rijkswachter een jongeman met een revolverschot in het gezicht gewond. Samen met twee vrienden reed deze rond 1 uur in een sinds de overval hoogst ver dachte wagen van het merk Golf GTI in de buurt van Gent door het stoplicht. Na de ach tervolging werd deze auto klem gereden. Bij het openen van de autodeur ging het schot af. Volgens de rijkswacht om dat iemand van de inzittenden de revolver, waarmee ze aan gemaand werden het voertuig te verlaten, wegsloeg. HEIKANT - Vier spelende minderjarige kinderen hebben zaterdag voormiddag om on geveer half elf brand gesticht in de leegstaande woning van P.v.B. uit Koewacht in de Magdalenastraat te Heikant. Op een drietal plaatsen werd in de woning brand gesticht, maar doordat de rolluiken van de woning gesloten waren, konden de vlammen door ge brek aan zuurstof niet tot ont wikkeling komen. Toen de vrijwillige Huisterse brand weer ter plaatse kwam, brandde het alleen nog bene den. De vlammen werden vlug geblust. De schade beperkte zich tot wat gesprongen ruiten door de hevige hitte, terwijl eën stuk plafond in de keukeft was ver brand. De kinderen hadden op de zolder ook een hutje ge bouwd en hadden op zeker moment boven een veldbed en beneden wat kranten en een stuk vloerbedekking in brand gestoken. Van onze correspondent HULST - In de nacht van za terdag op zondag hadden een drietal pogingen tot inbraak plaats in Hulst, namelijk twee in de Moerschansstraat en een in de Janseniuslaan. Men ging steeds op dezelfde wijze te werk. Er werd een ruitje van de voordeur ingetikt. Het is echter bij drie pogingen geble ven, want in geen van de drie woningen is men binnengeko men. Eén van de bewoners werd door het brekende glas gewekt en heeft nog een man zien weglopen. Vermoedelijk gaat het volgens de politie om de zelfde dader van de drie in braakpogingen.

de Stem | 1985 | | pagina 5