Impasse op Antillen Dichter C. Buddingh' overleden Lagerhuis bespreekt akkoord met Ierland SYNODE NOG IN NEVELEN GEHULD ►EK DE iHILLEN Bedrijf met nieixwjjouwplannen i x p o s 111 e s leer wijn, ainder bier dronken 0 S S I N i PAGINA 3 l) positie nint op Aruba ONDANKS FORSE WINST PREMIER LIBERIA IEUWSOVERZICHT UDDDO ïoDonnnoD buitenland Mandela terug naar cel Opvolger voor Khomeiny Doden bij treffen op Sri Lanka Onlusten in Zuid-Afrika Onbekend werk Shakespeare ontdekt Van Agt terug uit China Kalveren naar vilderij Autobom voor warenhuis in Frankfurt Strauss blijft voorzitter CSU Massale Franco-manifestatie Madrid Zon en maan M Hoogwater nbassades Club III - 12, 16,18, 20 en 22 u Porky's re- ge ambassades Club IV - 12, 18 en 21 u. Passage to India sta - 13,15,17,19 en 21 u. land Joan. rabo - 12,14,16,18, 20 en L. Gotcha. mi - 11.45,14,16.30,19 en BO u. Flesh and blood, lappa; - 12,14,16,18, 20 B2 u. The purple rose of Caï- JGGE ornpiex Zwart-Huls luiden Vlies 1 u. Ran. ■ulden Vlles 2 En 22.30 u. Hold-up. gulden Vlles 3 p. Desperately seeking Su- 30 u. The purple rose of Cai- /lemllng Li. Flesh and blood. Rembrandt j. A view to a kill. SDELBURG Concertzaal - 20 u. Zeeuws Orkest. LST iN. Blommaert - (lieting. 14.30 u. INGE Galerie Esprit - Expositie Jiilderijen van Paul de Vilder I beeldhouwwerken van Ernest pchim. Geop. dag. van 13.30- u. di. gesloten, (t/m 29 nov.). 3DELBURG Zeeuws Museum, Abdij Lidy Hoewaer, Scottish lis. Geop. ma. t/m vrijd. 10-17 fea. 13.30-17 u. (hertsten rstvakantie)(t/m 3 jan.). ^RNEUZEN lArtlkof - Vetkrijttekeningen In Nicolette Stierman. Geop. eg. 10-20 u. (t/m 30 nov.) I rankrijk heeft \articuliere tv tus, 20 nov. (AP) - De lanse omroepmaatschappij jntenne 2 heeft van de rege- Ing toestemming gekregen Itor de oprichting van een al- imeen en particulier com- lercieel televisienet. De regering heeft een licen- gegeven aan een consor- waarin de Italiaanse tv- Tagnaat Silvio Berlusconi I oor 40 procent aan deelneemt. President Frangois Mitter- tmd heeft eerder dit jaar aan- fckondigd dat hij een einde kl maken aan het staatsmo- ppolie op televisie. De drie jenbare en algemene tv-sta- nns zijn in staatshanden. Het pmmerciële net Canal Plus In alleen via een decoder lorden ontvangen. 1 Volgens Antenne 2 mag het |ieuwe net reclamebood- Chappen uitzenden door de togramma's heen. De enige Jsstrictie die het nieuwe net |eeft is dat er 's woensdags, aterdags en zondagsmiddags .een speelfilms mogen worden [itgezonden. Dat uitzendver- id geldt voor alle tv-stations Frankrijk ter bescherming lan de bioscopen. 1 De oprichting van het net is log niet bevestigd in rege lingskringen. jEE(apuBAV A uaaq 'P30^ 'snuit uieej laoA aapu° siiuii annua ut uaafs 'paoil Haisuee uib(a 'dftduaSsH HMIVUAU NUVfclVmtH laoo iUIIB36S)Ji»!fiaJKÜÜ SBINNEN-BUITENLAND: ORANJESTAD (ANP) - je grote overwinnaar op jruba is de leider van de jyP (Arubaanse Volks- jjrtij), Henny Eman. lijn partij krijgt zeven ^tels en gaat daarmee wee zetels vooruit. Eman feliciteerde de jieuwe partijen PDA partido Democratico trubano) en ADN (Ac tion Democratico Nacio- ,al), die beiden twee ze- jeis wisten te veroveren. Vooral voor de ADN is dit •esultaat een onverwacht jucces, omdat de partij slechts enkele maanden De oppositiepartij die jet er slecht van af bracht was de PPA (Par- jdo Patriotico Arubano) (der leiding van Benny jisbet. De PPA verloor zetel en komt met twee zetels terug in het lieuwe parlement. 1IIEDAM (ANP) - De Ne- ilanders hebben vorig jaar ter wijn en minder bier en distilleerd gedronken in igelijking met 1983. ip de wereldranglijst van consumptie van alcohol- adende dranken is ons land a plaats gezakt naar de ittiende plaats. Dit blijkt de 24ste editie van 'Hoeveel Volhoudende dranken itden er in de wereld ge- anken' van het Produkt- iap voor Gedistilleerde anken. Per hoofd van de bevolking ïd gemiddeld 15,22 liter jn gedronken tegen respec- irelijk 13,87 en 14,15 liter in Mee voorgaande jaren. De trconsumptie bedroeg vorig ar gemiddeld 83,43 liter. In Iwas dat 87,53, in '82 bijna 82 iin '81 bijna 89,5 liter. Er trd vorig jaar, omgerekend ar 100 procent alcohol per ïr, gemiddeld 2,36 liter ge- Jilleerd gedronken. In de ir jaren daarvoor schom- tlde dit tussen de 2,52 en 2,72 WILLEMSTAD (ANP) - De flinke winst van drie zetels die de Antilliaanse premier Maria Liberia-Peters met haar partij de PNP heeft behaald, is wel licht niet voldoende om haar aan een tweede termijn als premier te helpen. Dat is de voorzichtige con clusie die politieke waarne mers op Curacao trekken uit de uitslag van de parlements verkiezingen op de Neder landse Antillen. Mogelijke coalitiepartners zijn schaars en de PNP heeft niet de zeven tot acht zetels behaald die door velen in de partij waren verwacht. Ook door Liberia-Peters zelf. 'Per soonlijk had ik gedacht zeven a acht zetels te kunnen halen', zegt ze. 'Maar ik ben toch dik tevreden'. Zij voorziet overigens geen moeilijke kabinetsformatie. 'Alle partijen op Curacao zijn het eens over de cruciale rol die Curacao zal spelen in de toekomstige Antillen van vijf eilanden, dus zie ik niet in waarom een kabinetsformatie problematisch zou hoeven te verlopen'. Coalitiegenoot DP (Demo cratische Partij) behield haar drie zetels, maar in kringen van de DP wordt een moge lijke samenwerking met oppo sitiepartij MAN (Movemento een eigen vertegenwoordiger kiezen voor het Antilliaanse parlement. Antia Nobo) van oud-premier Don Martina goed mogelijk geacht. De MAN leed vergeleken met de vorige verkiezingen in 1982 een verlies van twee ze tels en viel van zes terug naar vier. Volgens Don Martina komt dat voornamelijk door het gedeukte vertrouwen dat zijn partij heeft opgelopen als gevolg van een fikse ruzie in zijn partij. ',Wij sluiten geen enkele partij uit bij de formatie en wij hebben met geen enkele partij afspraken', aldus Mar tina op de vraag of het waar is dat de MAN reeds afspraken heeft met de DP te gaan sa menwerken. 'Wel is het zo dat het afschaffen van de crisis heffing (verhoging van de loonbelasting met tien pro cent) en de samenwerkingsre- geling met Aruba voor ons principiële zaken zijn', aldus Martina. Het zijn juist deze twee punten die door dik en dun zijn verdedigd door de PNP en door mevrouw Libe ria-Peters. Op St. Maarten heeft de oude rot in het vak Claude Wathey een éclatant succes behaald. Hij haalde met zijn DP-St. Maarten (Democrati sche Partij) alle drie zetels binnen die het eiland toeko men in het Antilliaanse parle ment. De DP behaalde ruim 71 procent van de stemmen. Wa they zelf kreeg bijna 45 pro cent van de voorkeurstemmen. Wathey is een felle tegen stander van de crisisheffing die door Liberia-Peters is in gevoerd. 'Een paniekerig ge nomen maatregel', vindt hij. Wathey, formateur van het kabinet Liberia-Peters, stapte met zijn partij dan ook uit de regering toen deze de crisis heffing toch invoerde. Wathey heeft ook laten weten dat hij niet zal accepteren dat Cura cao 'ons als een klein kind gaat behandelen zoals dat met Aruba gebeurde'. Hij wil verder dat alle eilanden in de nieuwe rege ring vertegenwoordigd zijn, omdat er de komende twee ja ren beslist moet worden over de toekomstige staatkundige structuur van de Nederlandse Antillen. Op Bonaire zal de PNP van Maria Liberia-Peters ook niet op veel steun kunnen rekenen, omdat de verkiezingen daar zijn gewonnen door de PDB (Democratische Partij Bonai re) van Jopie Abraham. De PDB veroverde twee van de drie zetels waar Bonaire recht op heeft in het Antilliaanse parlement. De overblijvende zetel gaat naar de UPB (Union Patrio tico Boneriano). Tot nu toe had Bonaire slechts één parlemen tariër in het Antilliaanse par lement. De twee kleinste eilanden van de Nederlandse Antillen, Saba en St. Eustacius, beleef den ook een bijzondere dag. Voor het eerst sinds de Antil len in 1954 hun autonomie hebben gekregen, mochten zij De winnaar op Saba werd de WIPM (Windward Island People Movement). De meeste voorkeurstemmen werden verkregen door Will Johnson. Zijn partij wil bij de komende discussie over de staatkundige herstructurering van de Ne derlandse Antillen een actieve rol van Nederland. Te vaak zegt Nederland als er proble men zijn bekijken jullie het maar, want het is een interne zaak. Dat is funest voor kleine eilandjes als Saba en St. Eus tacius', aldus Vernon Hassell, de lijsttrekker van de WIPM. Op St. Eustacius is de ver kiezingsstrijd gewonnen door de Democratische Partij van St. Eustacius. Ook daar grote vreugde over het feit dat men voortaan een eigen vertegen woordiger in het Antilliaanse parlement krijgt. De vermoe delijke kandidaat voor SL Eustacius is Kenneth van Put ten. Zowel Johnson van Saba als Van Putten van St. Eustacius hebben eerder gezegd bereid te zijn steun te verlenen aan een nieuwe Antilliaanse rege ring, indien zij voldoende te gemoetgekomen worden in een aantal niet nader gespeci ficeerde eisen. Door Harry Janssen Een belangrijk deel van zijn bekendheid verwierf de gis teren overleden auteur Cees Buddingh' door zijn nonsen spoëzie. Heel zijn leven is hij ermee bezig geweest. Zeer veel mensen herinneren zich dit soort humoristische ge dichten, al was het alleen maar door de ietwat lijzige, eentonige manier waarop de dichter ze zelf regelmatig ten gehore bracht. Buddingh' was een graag geziene gast op poëzie-avon- den alom in het land. Hij slaagde er al betrekkelijk vroeg in duidelijk te maken dat alledaagse dingen in poëzie, in gedichten uitge drukt kunnen en moeten worden. Al voordat de Vijf tigers met enige tamtam hun experimentele dicht kunst naar buiten brachten had Cees Buddingh' hun pad geëffend. Het is veelbetekenend dat zijn optreden in de Neder landse letteren begrensd Cees Buddingh'. - FOTO ANP wordt door twee bundels 'gorgelrijmen', een uit 1943, geschreventoen hij in een sanatorium verbleef, en de 'Nieuwe Gorgelrijmen' die onlangs het licht zagen. Maar het zou onrecht doen aan deze zeer veelzij dige publicist als zijn 'se rieuze' werk door het succes van zijn nonsensverzen zou worden overschaduwd. Budding', geboren in Dor drecht op 7 augustus 1918, debuteerde in 1941 met de bundel 'Het geïrriteerde lied'. Hij was in de loop van de jaren onder meer redac teur van literaire tijdschrif ten als Criterium, Het Woord, Podium, Gard Sivik, De Nieuwe Stijl en Barbar- ber. Die opsomming zegt al heel veel over het aanwezig en bezig zijn van Buddingh' op het literaire vlak. „Schrijven," vertelde hij eens in een interview, „is heerlijk bezig zijn met iets afschuwelijks." Dat afschu welijke is voor de lezer niet meteen herkenbaar in het werk van deze 'een beetje bejaarde Dordtse jongen'. Wel is het leven van de dich ter nauw verweven met zijn werk: zijn sanatoriumpe riode die diepe indruk op hem maakte, de ouderdom en de dood die hem nadien bezighielden. Maar steeds is de dichter relativerend aan wezig, weet hij door een ver rassende wending, een ba nale of alledaagse invals hoek de lezer op het ver keerde been te zetten. Het werk van Buddingh' vult een behoorlijke boeken plank. Er is welhaast geen onderwerp denkbaar of hij heeft erover geschreven. Talrijk zijn zijn bundels poëzie ('Lateraal', 'Deze kant boven', 1966, 'Wil het bezoek afscheid nemen?', 1968, 'Ge dichten 1938-1970', 1971), zijn bloemlezingen ('Het gevleu gelde hobbelpaard', 'De evergreen in de Nederlandse Poëzie', 1972), zijn romans ('Misbruik wordt gestraft', 1976, 'De avonturen van Ba- zip Zeehok', 1969), zijn mee slepende dagboeknotities ('Wat je zegt ben je zelf', 1970, 'Verveling bestaat niet', 1972), zijn verhalen ('Leve het bruine monster!', 'Daar ga je, Deibel', 1975), zijn afo rismen en zijn literatuurkri tieken ('Een pakje per dag', 1968, 'Lexicon der poëzie', 1968 Maar ook schreef hij een column over voetbal in een landelijk weekblad. Sport had zijn grote belangstel ling. „Sport fascineert me omdat 't dramatisch is en volstrekt onbelangrijk tege lijkertijd," zei hij er zelf van. Cees Buddingh' is 67 jaar geworden. Ter gelegenheid van zijn 60ste verjaardag werd hij benoemd tot ere burger van zijn geboorte stad Dordrecht, de stad die ook in zijn werk een belang rijke plaats inneemt. Voor gedichten die in 1976 werden uitgegeven onder de titel 'Het houdt op met zachtjes regenen', kreeg Buddingh' de Jan Campert- prijs. Van onze correspondent ONDEN - Het Britse Lager- wijdt vanaf morgen een 'aags debat aan de «uwe Anglo-Ierse overeen- die Dublin beperkte in pak geeft in de aangelegen- alen van Noord-Ierland. wacht wordt dat meer dan H Lagerhuisleden de rege- Jgsmotie betreffende het ak- ntd zullen goedkeuren. De regering Thatcher wordt Ierland gesteund door meerderheid van haar iconservatieve partij, het isotste deel van de Labou- Cpnsitie, de Liberalen en de DP Een twintigtal conserva- «ven keurt de Anglo-Ierse «eenkomst af. Onder de Ding van Sir John Biggs- jivison, voorzitter van het in- Wrijke Noordierse comité '"gewone conservatieve La- ïnuisleden (d.w.z. parle- Msleden die niet in de rege- '"8 zitten) hebben zij een vij- amendement ingediend. Deze tegenstanders wijzen 1 Anglo-Ierse overeenkomst van de hand. Volgens hen zal het akkoord in zijn huidige vorm nooit vrede tot stand brengen in Ulster. In het La- bourkamp zijn er 18 rebellen, geleid door Tony Benn, een oude held van de linkervleu gel. Zij hebben eveneens een motie ingediend, waarin ge zegd wordt dat het Anglo- Ierse akkoord tot doel heeft de noodzakelijke hereniging van Ierland onmogelijk te maken. Premier Thatcher ontvangt vandaag in Londen een af vaardiging van de drie par tijen (officiële unionisten, de mocratische unionisten en de Alliance) die zetelen in de Noordierse vergadering. Zij zullen haar hun oordeel over het Anglo-Ierse akkoord be kend maken. Thatcher weigert in te gaan op de unionistische eis van een referendum over het akkoord. Zij wil ook niet met de unionisten komen pra ten in Belfast, waar haar mi nister van Noord-Ierland, Tom King, afgelopen week door woedende protestanten bijna werd afgeranseld. Tijdens een grote demon stratie tegen de Anglo-Ierse oveerkomst hebben 14 van de 15 protestantse Lagerhuisle den van Noord-Ierland zater dagmiddag in Belfast een akte ondertekend om zich ertoe te verbinden per 1 januari 1986 afstand te doen van hun parle mentaire zetel. Die stap zal de regering Thatcher dwingen begin volgend jaar in Ulster minstens 14 tussentijdse ver kiezingen uit te schrijven. De unionisten, geleid door dominee Ian Paisley en James Molyneaux, zijn van plan de uitslag van deze verkiezingen te beschouwen als het resul taat van een volksraadpleging. Zij hopen uiteraard dat het 1 miljoen Noordierse protestan ten hen bij ruime meerderheid van stemmen zal herkiezen, wat volgens de unionisten zou neerkomen op een verplette rende afwijzing van het Anglo-Ierse akkoord. Merkwaardig genoeg ont brak op de demonstratie in Belfast het unionistische La gerhuislid Enoch Powell, een ewezen conservatief die in Londen woont. Powell heeft de akte dus niet ondertekend. Hij is trouwens het enige unionis tische Lagerhuislid dat in een nieuwe verkiezing zijn Lager huiszetel zou kunnen verlie zen. Hoewel iedereen weet dat hij het Anglo-Ierse akkoord afkeurt, heeft zijn afwezigheid op de betoging in Belfast ge leid tot geruchten waarin sprake is van scherpe onenig heid tussen Powell en de lei ders van de officiële unionis ten. De Noordierse betoging van zaterdag werd bijgewoond door wel 70.000 protestanten. Zij beschuldigden Thatcher van verraad en verbrandden een afbeelding van haar. Voor de regering in Londen was deze demonstratie een onrust wekkende voorbode van wat zich in Noord-Ierland nog zou kunnen voordoen. Thatcher en haar ministers zijn echter wel blij, dat van het miljoen Noordierse protestanten afge lopen zaterdag toch de meer derheid thuisgebleven is. FOTO ANP Massale afkeuring van het Thatcher-beleid in Belfast. Jan Bouwmans 'OME - Kan het een voorte- zijn geweest: kardinaal ■Afried Danneels, de pri- '»at van België, die in het "kaan arriveert In een chi- Audj 100 met een kokende "or die aan alle kanten rook tuwt en 0p i,et pUnt van ex_ "Deren lijkt te staan? Net voorval speelde zich af- jJPen vrijdag laat in de m g a' a^- Het schemerde 2 toen meer dan honderd i wnalen zich naar de zaal repten waar ze op- met de paus zouden over de hervorming 'De Romeinse Curie. ,eze kwestie houdt direct "atid met wat zo goed als »0Mt ^et centra'e thema v at van de buitengewone 'oppensynode die giste- officieel door de paus is Liep de in dikke rook r, kokende motor van w,'oen koninklijk Belgisch Aüdi getooide van Danneels symbo- vooruit op zowel de af loop van het kardinalenbe- raad als het verloop van de buitengewone synode? Het kardinalenberaad heeft in elk geval geen afgeronde conclusies opgeleverd. En in Rome zijn genoeg geluiden te horen die ten aanzien van de synode hetzelfde resultaat vrezen. Sommigen menen zelfs dat de paus met deze synode een niet te onderschatten ri sico heeft genomen. Want stel, dat de bisschoppen niet slagen in een vruchtbare evaluatie van het concilie - een gevaar dat kardinaal Danneels al ge signaleerd heeft - dan zou hun onzekerheid best eens een eigen leven kunnen gaan lei den in de hele wereldkerk. Anders dan naar buiten toe lijkt, is ook in het centrale be stuursapparaat van de katho lieke kerk een flink stuk onze kerheid binnengeslopen. De pluriformiteit, die de wereld kerk sinds het concilie ken merkt, heeft ook vat gekregen op het centrum. Dit verklaart, zo hoort men verluiden, waarom er van de zijde van de Curie geen discussiestuk op tafel ligt als leidraad voor de buitengewone synode en waarom er geen peil te trek ken is op het verloop ervan, in welke richting dan ook. Zelfs de paus heeft gisteren bij de opening geen specifieke zaken over de synode ter sprake ge bracht. Het Vaticaan wacht duidelijk af en dat is niet zijn gebruikelijke stijl. De afloop van het kardina lenberaad versterkt de indruk van onzekerheid. De paus heeft vorige week weliswaar de positie van Curie zeer dui delijk aangegeven met de stel ling: „De Curie, dat ben ik." Met andere woorden, de Curie staat geheel en alleen ten dienste van de paus. Maar het Tweede Vaticaanse Concilie heeft te kennen gegeven dat de Curie zou moeten worden om gevormd tot een orgaan ten dienste van paus èn bisschop pen, omdat de kerk immers collegiaal door paus en bis schoppen moet worden be stuurd. Hebben de kardinalen zich nu neergelegd bij de jongste stellingname van de paus? Nog niet. Ze hebben weliswaar vastgesteld dat de Curie is om gebouwd tot een orgaan van collegiaal bestuur doordat voortaan bisschoppen het ambtelijk apparaat leiden. Theoretisch is er dan geen vuiltje aan de lucht, maar in de praktijk verander je na tuurlijk niets als je alleen maar Curie-functionarissen een bisschopsmijter opzet. Vandaar de aanhoudende klachten van plaatselijke bis schoppen over de Curie, al thans dat het met de collegia liteit niet naar wens gaat. De kardinalen, hebben dan ook in weerwil van de ferme woorden van de paus funda mentele kritiek geleverd door te vragen om een fundamen tele theologische onderbouw van de Curie als instituut. Die theologische basis ontbreekt klaarblijkelijk. De concilieva ders hadden ook op theologi sche gronden de bisschoppen synode als nieuw orgaan van bestuur ingesteld, daarmee de Curie als directe verbindings schakel tussen paus en bis schoppen uitschakelend. Maar daarmee was de zaak natuur lijk nog niet bekeken. De taak en bevoegdheden van Curie enerzijds en bisschoppensy node anderzijds is een van die zaken die twintig jaar na het concilie nog niet is uitge kristalliseerd. Lijkt het nieuw centralisme bij een en ander in het voordeel van de Curie te beslechten; de kritiek van de kardinalen dat de Curie theo logisch in de lucht hangt, is in kerkelijke termen dodelijk. De kardinalen zijn er met de paus dan ook nog niet uitgeko men. Ze hebben een nieuwe commissie ingesteld voor na dere studie. Bovendien krijgen alle kardinalen nog een maand de tijd om nadere sug gesties te doen. Bisschoppen conferenties staan echter vol strekt buitenspel. Daar dient zich een nieuw probleem aan, want paus Johannus Paulu- s II lijkt het kardinalencollege te willen opwaarderen tot per manent parlement van de paus. Maar het Tweede Vati caanse Concilie heeft de kar dinalen geen enkele bijzon dere plaats en functie toege kend. Ook het- kardinalaat hangt theologisch in de lucht. Dat hebben de kardinalen de afgelopen week ook onder kend door ook om een theolo gisch fundament voor het kar dinalaat te vragen. In het ver leden werden kardinalen als een soort super-bisschoppen gezien, maar die visie heeft het concilie afgewezen." Uit de gang van zaken op het kardinalenberaad over de hervorming van de Romeinse Curie valt op te maken dat de RK-kerk nog lang niet klaar is met de door het concilie veror donneerde collegiale bestuur en dat ook het Romeinse cen trum niet meer die superieure zekerheid tentoon spreidt zo als weleer. Dat tekent ook de sfeer die hier in Rome rond de buitengewone synode te proe ven valt. KAAPSTAD (RTR/UPI) - De zwarte Zuidafrikaanse leider Nel son Mandela is vanuit het ziekenhuis in Kaapstad teruggebracht naar de Pollsmoor-gevangenis. Dat hebben de Zuidafrikaanse autoriteiten bekendgemaakt. Mandela, die in 1964 tot levens lange gevangenisstraf werd veroordeeld, verbleef in het zieken huis wegens een operatie aan zijn prostaat. De lange duur van zijn verblijf in het ziekenhuis gaf aanleiding tot speculaties over zijn vrijlating en vertrek uit Zuid-Afrika. TEHERAN (RTR) - Ayatollah Hoessein Ali Montazeri is aange wezen om de opvolger te worden van de hoogste geestelijke lei der van Iran, ayatollah Ruhollah Khomeiny, wanneer de laatste zich zal terugtrekken. Dit is meegedeeld door het Iraanse pers bureau IRNA. Montazeri, een pragmatische geestelijke die geldt als een trouw bondgenoot van de 83-jarige Khomeiny, is steeds als mogelijke opvolger genoemd. COLOMBO (AFP)- Bij een reeks botsingen tussen Tamil-sepa- ratisten en leger en politie van Sri Lanka zijn zaterdag in het oostelijke district Batticaloa 14 doden gevallen, zo is zondag van officiële zijde vernomen. Er zijn negen gewonden. Acht Tamil- strijders werden gedood bij een militaire operatie. Vervolgens kwamen zes militairen om toen ze op mijnen reden die de sepa ratisten op de weg hadden geplaatst. JOHANNESBURG (RTR) - Het afgelopen weekeinde was het weer onrustig in Zuid-Afrika. In de nacht van zaterdag op zon dag zijn drie mensen door verbranding om het leven gebracht. Er vielen zes gewonden en de politie verrichtte op verscheidene plaatsen in het land in totaal 155 arrestaties. Een van de slacht offers is een driejarig meisje, dat omkwam in de vlammen nadat met een molotov-cocktail brand was gesticht in het huis van haar moeder in de zwarte wijk Mbekweni bij Kaapstad. De moe der, die ervan verdacht werd als politie-informant te werken, werd zwaar gewond. Ook op tientallen andere plaatsen in Zuid- Afrika was het onrustig. In Soweto bij Johannesburg verrichtte de politie 99 arrestaties toen mensen weigerden een verboden bijeenkomst te beëindigen. In Atteridgeville bij Pretoria werden 32 mensen opgepakt nadat politie-auto's met stenen waren be kogeld. In Mothlakeng ten westen van Johannesburg opende de politie het vuur op betogers, waarbij vier gewonden vielen. NEW YORK (UPI) - De Amerikaanse letterkundige Gary Tay lor heeft in de bibliotheek van de universiteit van Oxford een tot dusver onbekend gedicht gevonden, dat naar alle waarschijn-, lijkheid door Shakespeare is geschreven, zo meldde de New York Times. Het 90-regeIige liefdesgedicht werd aangetroffen in een verzenbundel in de Bodleian bibliotheek in Oxford. Volgens de Times heeft Taylor de vooraanstaandé Shakespeare-kenner Stanley Wells geraadpleegd, waarop beiden concludeerden dat het gedicht geschreven is tussen 1593 en 1595, de periode waarin de jonge Shakespeare ook 'a midsummers night dream', 'loves labours lost' en 'Romeo en Julia' schreef. SCHIPHOL (ANP) - „Er moet op korte termijn een consulaat ge vestigd worden in de Chinese havenstad Sjanghai". Dit zei oud premier Van Agt op Schiphol na zijn aankomst uit Tokio. Voor afgaand aan een bezoek aan Japan heeft de huidige Commissa ris van de Koningin in Noord-Brabant, een bezoek van bijna twee weken aan China gebracht. De Chinese autoriteiten hebben zich tegen Van Agt 'op korzelige wijze' uitgelaten over het feit dat er nog geen Nederlands consulaat in Sjanghai is. Ook de be zetting van de Nederlandse ambassade in Peking noemde hij verder volstrekt onvoldoende. Van Agt verklaarde er bij minis ter Van den Broek van Buitenlandse Zaken op aan te zullen dringen dat in deze situatie verbeteringen worden aangebracht. Van onze correspondent BONN - De 15.000 kalveren die in de Westduitse deelstaat Ne- dersaksen in beslag zijn genomen omdat ze met verboden groei- hormomen ingespoten zijn, mogen niet voor consumptie geslacht worden. De kalveren, voor het grootste deel eigendom van de Duitse dochter van de Nederlandse firma Alpuro, zullen naar de vilderij gebracht worden. FRANKFURT (DPA/RTR/ÜPI/AFP) - Bij een aanslag met een autobom op een drukbezocht 'warenhuis van de Amerikaanse strijdkrachten in het centrum van Frankfurt zijn gistermiddag 31 mensen gewond geraakt, van wie één ernstig. Door de krach tige explosie werden verscheidene auto's in de omgeving zwaar beschadigd en sneuvelden vele ruiten. De autobomontploffing was de jongste in een serie van aanslagen gericht tegen Ameri kaanse militaire installaties in de Duitse Bondsrepubliek. De vo rige aanslagen waren het werk van de Rote Armee Fraction. Tot nu toe heeft echter geen enkele organisatie de verantwoordelijk heid voor de aanslag opgeëist. Voor de politie is het een raadsel hoe de auto op het bewaakte complex kon komen. Van onze correspondent BONN - Dat Franz Josef Strauss met zijn zeventig jaar nog steeds de ongekroonde koning is van de Beierse christendemo cratische CSU is zaterdag weer eens bewezen. Met 98,8 procent van de stemmen werd de corpulente Beier op het CSU-partij- congres in München herkozen als voorzitter. Strauss, minister president van Beieren, leidt de partij al sinds 1961 .In een strijd lustige toespraak riep Strauss zijn coalitie-partner kanselier Helmut Kohl op een einde te maken aan de verwarring rond de deelname van de Bondsrepubliek aan het Amerikaanse onder zoeksprogramma naar een afweerschild tegen raketten in de ruimte, SDI. Kohls' CDU en Strauss CSU zijn voorstander van een officiële SDI-overeenkomst tussen Bonn en Washington. De derde coalitie-partner, de liberale FDP van minister van Bui tenlandse Zaken Genscher, is daar echter tegen gekant. Gen- scher vreest een verslechtering van de relatie met het Oostblok. Door onze correspondent BARCELONA - Vele tienduizenden nostalgische Franco-fans hebben gisteren in Madrid twee uur lang gedemonstreerd als eerbetoon voor de Spaanse dictator die afgelopen 20 november precies tien jaar geleden overleed. Na afloop van de manifestatie braken ongeregeldheden uit, waarbij de politie 12 jonge fascis ten heeft gearresteerd. Het aantal deelnemers aan de betoging wordt door de autoriteiten geschat op 50 tot 100.000 man. De or ganisatie houdt het echter op meer dan een miljoen. (ADVERTENTIE) ^*^"1 Fraai.degêlijk en uiterst I Wilt u vrijblijvend informatie? I Stuur deze bon portvrij naar: Ruts, I antwoordnummer 255.5000 VH Tilburg. J firmanaam: 'betaalbaar u met Ruts. kon taktper soon: J adres: I Staalbouw-specialist Ruts levert I voor u in ijltempo kwaliteitsbouw zonder concessies Flexibel, goed J geïsoleerd, eventueel in fasen en - in oil/ Iri.lnmo VANDAAG/ Zon op: 08.17. Zon onder: 16.37. Maan op: 15.37. Maan on der: 5.59. MORGEN/ Zon op: 08.18. Zon onder: 16.36. Maan op: 15.53. Maan onder: 7.12. VANDAAG/ Bath: 1.57-14.06. Hansweerl: 1.38-13.46. Terneuzen: 00.54-13 03 Vlissingen: 00.30-12.42. Wemeldinge: 2.06-14.16. MOR GEN/ Bath: 2.30-14.36. Hansweert: 2.10-14.19. Terneuzen 01.25-13 34. Vlissingen: 1.03-13.11Wemeldinge: 2.39-14.49.

de Stem | 1985 | | pagina 3