Sas van Gent en Maastricht knelpunten Ties Kruize beste speler Amateurs 'beschaafd boos' op bondsbestuur E DERTEM-SZXn^ ORANJE VIJFDE NA GELIJK SPEL TEGEN WESTDUITSERS School slagz wemmen eindelijk op niveau Schockemöhle wint GP van West-Berlijn SAMENSTELLEN KALENDER VOOR PROFKOERSEN Lekker kokkerellen? Even Mary bellen! GINA SPORT 2 EREDIVISIE ERSTE DIVISIE -Jitsu >reldrecord andau dansen :quetball MAANDAG 25 NOVEMBER 1985 Groenendaal mï aan prestige Lammers 'botst' naar derde plaats in Macao PERTH - Het heeft de Nederlandse hockey- ploeg in Perth niet mee gezeten. In vier van de vijf wedstrijden voor het zevende toernooi om de Champions Trophy was het sterk verjonge Oranje tenminste gelijkwaardig aan de tegen stander. a: Heracles - NEC, FC Wv AZ'67 - FC Utrecht, MW - FC Groningen - Go Ahead PSV - Feyenoord, Excelsior l Bosch, Sparta - Fortuna Sit. 5 Twente - Ajax. g: Heerenveen - SW, Emmen Sport, PEC Zwolle - sc g: RKC NAC, Telstar - Wage- I, Vitesse - Votendam, DS'79 - am, RBC - Eindhoven, FC Den I Willem II. hist ingevulde kolom ziet er als pit: 2-3-2-1-1-1-1-1-1., Voor de prijswinnaars is bijna "3 gulden beschikbaar. TOTOGELIJK 15-18-19-27. Toegevoegde 'ijd: 17. Aan prijzen kan iets lan 9000 gulden worden uitge- LOTTO nende getallen zijn: 2-3-6-8 !6. Reservegetal 20. CIJFERSPEL Ihet cijferspel werd getrokken: 71De inleg bedroeg bijna 2,5 h gulden. In de prijzenpot zit. iet een jackpot van 62.000 gul- ten bedrag van 1.246.000 gul- BELGISCHE LOTTO i- 24 - 28 - 36 - 42. Het bijko- 3 nummer is 9. Het jokergetal is: 12. De inleg was ruim 280 mil- franken, bijna zestien miljoen DUITSE LOTTO nende getallen zijn: 8-15 - 31 - 48. Het reservegetal is: 24. SPEL 77 1-8-3-6. SPORT IN'T KORT Nederlands Jiu Jitsu- gevormd door Klaas itede, Jola Willems en An- van de Ven, is bij het •pëes kampioenschap in ie derde gewonnen. Hof- 1 won zaterdag alle par en werd daardoor ook in- dueel Europees titelhou- Amerikaanse wielrenner O'Reilly heeft zaterdag i Paz een nieuw wereldre- gereden op de 500 meter vliegende start (buiten- n). O'Reilly kwam tot !5 seconden. Het oude re- stond met 27,310 sinds op naam van de Canadees don Singleton. Westduitse kampioen en •rwinnaar Spandau '04 uit ijn heeft de eerste wed- van de finale om de opese waterpolo-beker te- BVSC Boedapest met 7-9 oren. Zaterdag is de re in West-Berlijn. Russische paar Marina iova en Sergej Ponoma- co heeft bij het internatio- toernooi van Kobe het ijs- sen gewonnen. Het paar- en leverde een zege op voor Amerikaanse koppel Gi- Wachsman/Todd Waggo- De individuele strijd bij lames viel in het voordeel van de Japanse Midori Ito. foton viervoudige wereldkarn- n Roland Liboton heeft -.■rdag een vijflanden-cross- Istrijd gewonnen. Hij bleef Toegere titelhouder Klaus- er Thaler 35 seconden voor. Nederlander Nico van de werd vijfde op 2.19. Hij ïst behalve genoemd twee- ook Daniël de Bie (Bel) en ert Zweifel (Zwi) voor la- gaan. iderzoek komt alsnog een onderzoek ir het ongeluk van skier inardo David, die in apru ernstig ten val kwam 111 ce Placid en vorig jaar, na lie tijd in coma te hebben egen, overleed. Een groep •erts richt zich vooral op de ag of er na de noodlotiige partij geen medische f°u' zijn gemaakt. to Hagenaar Ton Luykx is dag in Zoetermeer Neder- ds kampioen racquetbai^ vorden. In de finale ver" :g hij Frits Groenendijk uj ijndrecht in drie games: l->' 12-15, 11-8. Bij de dames opnieuw de Zoetermeers ïeke Kool de sterkste. In dstrijd won zij van haa dgenote Brigitte Corsius- 15,15-7,11-1. T14 Door Rob van Deursen H'NNIK - Niet eerder dan 11 jtcrmber zal de kalender van :e profkoersen in Nederland yjcend zijn. Terwijl namelijk je komende week pas de in- jmationale kalender voor het l0Inend seizoen door de UC1 iinitief wordt samengesteld, jgbben de organisatoren van jjjeriums voor beroepsren- jtrs in Nederland nog tot en ',et 10 december de tijd om i datum voor hun wedstrijd Roger van Es, de secretaris ,alI de Commissie Beroeps- jnnen van de KNWU, te clai- jen. Op 11 december is het ook un Roger van Es om de kno- ,n, die door het verschuiven ut een week van de Tour de France in de Kalender zullen ontstaan (in Nederland komt de KNWU nu een week te kort om alle organisatoren van profkoersen na de ronde van Frankrijk te reden te stellen) door te hakken. Zaterdag tij dens de jaarlijkse vergadering van de Vereniging Organisa toren Beroepsrennerswed- strijden in Bunnik werd al thans van die zijde geen oplos sing aangedragen. Van Es: „Ik had een Poolse landdag ver wacht, maar het werd uitein delijk een zeer rustige bijeen komst, waar iedereen begrip op kon brengen voor de moei lijkheden die zijn ontstaan. Ik heb in Bunnik laten weten dat ik bij het samenstellen van de kalender onverkort zal vast houden aan de spelregels, die samen met de organisatoren zijn opgesteld". Van Es moet in de komende weken ook nog overleg plegen met wielercomité's, die geen lid zijn van de VOB, zoals Prof Wieier Promotion. De knel punten liggen vooral de prof- koersen van Sas van Gent, Schijndel en Heerhugowaard en rond die van Esloo en Maastricht. Van Es: „Wat Sas van Gent betreft: die wed strijd zat de laatste jaren al samen met Schijndel, hetgeen in Zeeuwsch-Vlaanderen niet zo lekker lag. Zou ik nu Sas van Gent met Heerhugowaard samentrekken op de eerste zondag na de Tour en Schijn del komt daar dan nog eens bij dan wordt het iets te veel van het goede. Vandaar dat ik er voorlopig vanuit ga dat Schijndel volgend seizoen maar een keer moet overslaan. Of zelf kiezen voor een koers tijdens de ronde van Frank rijk. In dit geval speelt ook nog het probleem dat Venhuizen, dat op de zaterdag samen met Kortenhoef terecht zal komen, vlak bij Heerhugowaard ligt. Dus dat is ook niet zo prettig". Wat Maastricht betreft wil Roger van Es nadrukkelijk Elsloo in bescherming nemen. „Elsloo komt samen met Box meer te zitten op de eerste maandag na de Tour. Dat is al een bittere pil voor die organi satie. Als ik nu ook nog Maas tricht, dat zonder entreegelden werkt, op de dinsdag direct er na ga plannen, dan wordt het wel erg vervelend voor Elsloo. Ik denk dat Maastricht dus maar aan het diee moet wen nen dat er op de laatste dins dag tijdens de ronde van Frankrijk gereden moet wor den". Van Es wacht nu in span ning af wat er de komende weken nog gaat gebeuren. „Zelf ga ik diverse organisatie benaderen met de vraag of zij bereid zijn voor die ene keer hun datum te delen met een andere wedstrijd. Sinds zater dag zie ik wel oplossingen voor Boxmeer, Wateringen, Venhuizen en Chaam. Maar mochten er geen oplossingen uit de bus komen dan zal ik vasthouden aan de gemaakte spelregels. En dat betekent dat een aantal koersen in de laat ste week van de Tour zal moe ten worden verreden". Mocht Van Es compromis sen kunnen sluiten, dan ziet de wielerkalender van de eerste week na de ronde van Frank rijk er als volgt uit: maandag: Boxmeer/Elsloo; dinsdag: vrij; woensdag: Chaam/ Linne; donderdag: Waterin gen/Maarheeze; vrijdag: Kwadendamme/Simpel- veld/NK baan; zaterdag: Ven huizen/Kortenhoef; zondag: Sas van Gent/Heerhugo waard. Been greintje geluk voor hockeyers in Perth ALKENSWAARD (ANP) - Itinier Groenendaal wint iimien in het internationale icldrijden. De coureur uit Sint •lichielsgestel won gisteren in ïilkenswaard de eerste van pen ritten om de Super frestige-prijs, vorig jaar ten gevallen aan de Belg Li- toton. De oud-wereldkam pioen uit België moest in Bra- Itot flink toegeven op de ka- mktervolle Groenendaal, die tnkele weken geleden een ge- Iroken sleutelbeen met meta- in plaatjes liet herstellen. De voorbereiding van de 'iederlander op het nieuwe stizoen is door de blessure Huwelijks verstoord geraakt. Sroenendaal is al vroeg in vorm en toonde dat in ïalkenswaard in het licht be sneeuwde bos van de Schaaps top door meteen na de start weg te rijden van de concur- renten. Na één ronde had hij al lijftien seconden voorsprong achtervolgers De Brauwer Stamsnijder, bij wie zich in sen later stadium Liboton ïoegde. Groenendaal was ech- Kr niet te achterhalen en ein- digde na een uur en één ronde driekwart minuut voor sprong op De Brauwer als winnaar. Liboton werd derde, Stamsnijder vierde, terwijl wereldkampioen Thaler uit ïest-Duitsland de vijfde bezette, ie uitslag van de internationale itldrit van Vaikenswaard, eerste rit lillend voor het klassement Super lastige: 1. Reinier Groenendaal Sint Michielsgestel) 1 uur 11 minu- len en 35 seconden; 2. Paul de Brau wer (Bel) op 45 seconden; 2. Roland liboton (Bel) z.t.; 4. Henny Stamsrüj- ier (Enter) op 0.47; 5. Klaus-Peter Thaler (Brd) op 1.12; 6. Henk Baars titssenop 1.24; 7. Mathieu Her- «ens (Drunen) op 1.56; 8. Frank van Bakel (Deume) op 2.17; 9. Peter Ha- bngs (Sibbe) z.t.; 10. Rudy Tielemans Bel) op 2.18; klassement Super Pres te: 1. Groenendaal 15; 2. De Brau wer 14; 3. Liboton 13. Verdere uitslagen: Deurne: 1. Frank ran Bakel (Deurne) 1 uur plus 1 «dein 1.06.11; 2. Henk Baars (Dies- sen) op 0.48; 3. Jo Martens (Deume) 1)2.15; 4. Rudy de Bie (Bel) op 2.36; 5. Dick van Dalen (Amersfoort) z.t.; 6. lacFitters (Drunen) z.t.; 7. Wil Brou wers (America) z.t.8. Joop Worddra- Ser (St. Michielsgestel) op 4.33; 9. Re- el van Korven (Diessen) op 4.40; 10. Veter van der Laar (Eindhoven) z.t.. V Pel doorn: 1. Hans Nieuwenhuis Steenderen) 1 uur plus 1 ronde in 107.13, 2. Gerard Möhlman (Apel- leorn) op 0.30, 3. Herman Sijtsma Apeldoorn) op 0.45, 4. Gerben Ket- 'ng (Borculo) op 1.20, 5. Jan Weevers 'Steenderen) op 1.35. Anrsterdam-Vliegenbos (Om kam pioenschap Noord-Holland) 1. Tom tweers (Badhoevedorp) 1.07,12; 2. Herrie Oppenhuis (Amsterdam) op «seconden; 3. Tonny Teuben (Hee- teiveen) op 0.30. jjACAO (Rtr) - De Braziliaan "aurizio Gugelmin heeft zon- de formule 3-race om de Grote Prijs van Macao gewon- Jw. De kampioen van Groot- "rittannië, wiens naam in 'trband wordt gebracht met formule-I-rrenstal van Lo- l#s> won in de Portugese vrij- N aan de kust van de China manches van de sterke - race. De tweede plaats was voor e Nieuwzeelander Thac- !?ell, die letterlijk en figuur- Gjk botste met de Nederlander Lammers. In de tweede [seks van vijftien ronden ™amen Lammers en Thac- r'e" in hun gevecht met el- aar in botsing. Thackwell hakte de furieus rijdende «ndvoorter drie keer. Beide ns bleven echter op de en de licht aangeslagen «Timers, derde in de eerste 'anche, werd voorbij ge beefd door de Colombiaan Den «ma~6 van de 'ommie-S-race l»„:e "tote Prijs van Macao, over Manches: 1 Gugelmin (Bra) rat 1 uur g minuten en 17,08 se- )XnV 2- Thackwell (NZ1) Ralt J«il; 3. Lammers (Ned) Ralt Van onze speciale verslaggever Alleen tegen de Britten, die uiteindelijk het zilver pakten achter Australië (voor de derde achtereenvol gende maal winnaar), was de nationale ploeg slecht op dreef. speler van het toernooi) en de degelijke vleugelverdedigers Van Kersbergen en Klaassen raakten onder druk nimmer in paniek. Na die moeilijke fase kreeg Nederland weer greep op de wedstrijd. De veel betere prestaties in de laatste twee wedstrijden van het toernooi kwamen vooral door de omzettingen, die Van Heumen en zijn assis tent Bellaart na drie nederla gen wel door moesten voeren. Het nieuwe concept met Par- levliet in de spits, Jan Hidde Kruize als opkomende cen- trumhalf en Bovelander rechts op het middenveld vol deed stukken beter dan de uit gangsbasis met de jongste Kruize in de punt van de aan val, Schaeffers als spelverde ler en Benninga op rechts in het middenveld. Van niet te onderschatten betekenis was verder de inbreng van laatste man Ties Kruize, die niet al leen vijf maal scoorde, maar voortdurend alert was en op een bewonderenswaardige wijze het goede voorbeeld gaf aan de groep nieuwelingen om hem heen. „Het was een uitstekende leerschool voor de spelers, die op dit niveau nog maar pas komen kijken", resumeerde Van Heumen. „Ze hebben te gen de beste teams van de we reld gestaan. Dat is in de voor bereiding op het toernooi om de wereldbeker van volgend jaar van onschatbare beteke nis. Bovelander was voor mij de grote ontdekking. Nederland - West-Duitsland: 4. Fi scher (strafbal) 0-1. 7. Ties Kruize (strafcorner) 1-1. 17. Ties Kruize (strafcomer) 2-1. 22. Keller 2-2. 55. Fischer (strafbal) 2-3. 62. Ties Kruize (strafcorner) 3-3. Scheids rechters; Gillet (Fra) en Smith (Aus). Toeschouwers: circa 750. Opstelling Nederland; Leistra; T. Kruize; Klaassen, Bierens en Van Kersbergen; Bovelander, J. H. Kruize en Diepeveen; Van Grim bergen, Parlevliet (62. Weterings) enHeijn. Groot-Brittannië - Pakistan 1-1 (1- 0). 6. Potter (strafbal) 1-0. 37. Has san Sardar 1-1. Toeschouwers: 750. Door het op zichzelf ver dienstelijke gelijkspel (3-3) in de laatste.wedstrijd van zater dag tegen de Westduitsers werd Nederland uiteindelijk vijfde met drie punten, dank zij betere doelcijfers dan In dia, dat gisteren voor het eerst in de historie van Groot-Brit- tannië verloor. Door dit resul taat is Nederland verzekerd van een invitatie voor het vol gende toernooi om de Cham pions Trophy, dat al over vijf maanden (april volgend jaar) in Karatsji wordt gehouden. Coach Wim van Heumen somde het rijtje na de slijtage slag tegen de Duitsers nog eens op. „Alleen tegen de Brit ten speelden we echt zwak. Tegen Australië en Pakistan hadden we een gelijkspel ver diend en vandaag hadden we van de Duitsers moeten win nen. Dat zou zeker in overeen stemming zijn geweest met het spelbeeld. Onze jongens speelden een dubbel zo hoog tempo. En de Duitsers, met maar twee spitsen, waren laf tot en met. Van de kansen, die we aan het eind kregen, had er zeker één in gemoeten." Ten opzichte van de vierde wedstrijd, die met 3-0 van In dia werd gewonnen, was de opstelling op één plaats gewij zigd. Frank Leistra was weer in het doel teruggekeerd in de plaats van Lex Bos, die alleen tegen de Indiërs een kans kreeg en prompt de enige doelman van het toernooi werd, die geen bal doorliet. Van Heumen had echter nu eenmaal tevoren gekozen voor Leistra als eerste doelman en de Tilburger deed zijn werk zeker naar behoren. De haast spreekwoordelijke inzet van de Westduitsers kon deze keer niet tippen aan de felheid en de energie waarmee Nederland de zeer boeiende strijd aanging. Alleen de eerste tien minu ten na rust had Nederland het heel erg moeilijk. De West duitse coach Klaus Kleiter was in de pauze nogal tegen zijn spelers tekeer gegaan en dat had even effect. Maar voorstopper Bierens bleef Blö- cher als een schaduw volgen, ausputzer Ties Kruize speelde als in zijn gouden tijden (hij werd dan ook tot zijn grote voldoening gekozen tot beste De Westduitser Bicher wil aanzetten voor een solo maar weet zich gedwarsboomd door de vallende Parleviet en aanvoerder Ties Kruize. fotoanp Australië-Pakistan 1-3 (0-2). 5. Fe- roze 0-1. 17. Hassan Sardar 0-2. 39. Qasim Khan (strafbal) 0-3. 40. Charlesworth (strafbal) 1-3. De eindstand van het toernooi is: 1. Australië 5-8 (12-8); 2. Gr. Brittan nië 5-6 (8-6); 3. W-Duitsl. 5-5 (13- 12); 4. Pakistan 5-5 (10-10); 5. Ne derland 5-3 (10-11); 6. India 5-3 (9- 15). Van onze speciale verslaggever PERTH - Ties Kruize is gekozen tot beste speler van het zevende toernooi om de Champions Trophy. De 33-jarige Hagenaar kreeg daarvoor gisteren na afloop van de slotwedstrijd tussen Australië en Pakistan een speciale trofee. Ook in de voorgaande twee toernooien in Australië, waar Nederland aan deelnam, werden Oranjehemden tot beste spelers ge kozen. In 1979 in Perth was dat Wouter Leefers en drie jaar later in Melbourne Ro derick Bouwman. Topscorer van het toernooi werd de Westduitser Carsten Fischer met negen treffers uit Vijf wedstrijden, uitsluitend uit strafcorners en strafballen. Het toernooi om de Champions Trophy in Perth is voor de organisatoren geen onver deeld succes geworden. De wedstrijden in het Commonwealth-stadion trokken bedui dend minder toeschouwers dan werd ge hoopt. Er waren gemiddeld 4.500 bezoekers per dag nodig om uit de op rond een miljoen gulden begrote kosten te komen. Die waren er bij lange na niet. Het feit, dat Australië lang voor het einde van het evenement al zeker was van de eindzege, was daar onge twijfeld niet vreemd aan. Het toernooi le verde uiteindelijk een verlies op van onge veer 150.000 gulden. Het Nederlandse herenhockeyteam zal in principe begin januari met dezelfde selectie van zestien spelers, die in Perth was, deel nemen aan een vierlandentoernooi in Koe weit. Dat toernooi, waarin verder Pakistan, India en Groot-Brittannië uitkomen, duurt van 8 tot en met 10 januari. Vijf dagen eer der, van 3 tot en met 5 januari, is in Dubai eveneens een vierlandentoernooi met Pa kistan, India, Groot-Brittannië en West- Duitsland. ZEIST (ANP) - De algemene vergadering van het amateurvoetbal heeft zaterdag in Zeist met alge mene stemmen een motie van afkeuring over de door het bondsbestuur gevolgde handelwijze en het aangaan van de overeenkomst met Filmnet aange nomen. Met de motie spreekt het amateurvoetbal zijn verontrusting, verontwaardiging en afkeuring uit. De algemene vergadering acht door de gang van za ken de belangen van het amateurvoetbal ernstig ge schaad. Twee voorzitters hebben zaterdagmiddag tijdens de jaarvergadering van het amateurvoetbal veel woorden nodig gehad om het twee-jarig contract van het bondsbestuur met Filmnet te verklaren. Amateur-preases Marten Kastermans, noch de on afhankelijke bondspresident Jo van Marle, slaagde erin goed te praten wat alle amateurafgevaardig den en een deel van het betaalde voetbal verkeerd acht. De door afgevaardigde Hennie Troost ingediende motie van afkeuring, die met algemene stemmen werd aangenomen, onderstreepte de stemming (Troost; 'Wij zijn verkocht') bij het amateurvoetbal in alle opzichten. Aan de ene kant hard 'foei' roepen en aan de an dere kant niet de durf opbrengen een motie van wantrouwen in te dienen en het vertrek van be stuurders te eisen. De motie zal over veertien dagen in de bondsvergadering opnieuw ter tafel komen en vermoedelijk zullen er ook dan geen koppen rollen. Zochten de voorzitters verklaringen, die over kwamen als het zich verstoppen achter anderen of achter niet voorziene ontwikkelingen, de amateur vergadering deed in wezen weinig anders. Troost bijvoorbeeld stelde dat, volgens de statuten, het bondsbestuur eerst toestemming van de financiële commissie had moeten vragen eer een overeen komst als die met Filmnet af te sluiten. Voorzitter mr. R.W. Bolt van de reglementscommissie dacht dat Troost gelijk had. Het contract met Filmnet im mers grijpt wezenlijk in op de begrotingen. Kastermans, die als lid van de onderhandelings commissie meegewerkt had aan het tot stand komen van de overeenkomst en vervolgens in het bondsbe stuur tegen het contract stemde, pareerde de aanval via die flank op twee manieren. Ten eerste veron derstelde hij dat de financiële commissie alleen ge raadpleegd zou moeten worden bij werkelijke over schrijding van de begroting in de uitgavensfeer, ten tweede dat het bondsbestuur het recht heeft beslis singen te nemen. In de vergadering van het bondsbestuur van 29 oktober, waar het contract met Filmnet een feit werd, omdat het Bondsbestuur zich akkoord ver klaarde, had Van der Louw, volgens Kastermans, een stok achter de deur. Kastermans vertelde: „Van der Louw stelde voor de stemming indien het bondsbestuur de overeenkomst zou afstemmen en wanneer de bondsvergadering een zelfde lijn zou volgen, heeft dit consequenties voor het voortbe staan van de bond in de huidige situatie. De vraag dient gesteld te worden of er in die organisatie dan nog wel plaats voor het betaalde voetbal zal zijn." De discussies over Filmnet voltrokken zich in een emotionele sfeer, die er mede toe leidde dat het be stuursvoorstel de vergadercyclus te beperken tot slechts één per jaar het niet haalde. Na de recente ervaringen was het amateurvoetbal kennelijk niet bereid zijn bestuurders meer vrijheid te geven. Hennie Troost, al eerder woordvoerder van het ontstemde amateurvoetbal, voerde -zonder op de man te spelen- zaterdag de aanval uit. „Het totale amateurvoetbal is niet alleen verontrust en veront waardigd, wij voelen ons verkocht. Bij de sectie- voorzitter van het betaalde voetbal bestaat de be reidheid tekorten te compenseren met toelagen. Hij weet echter niet waar het over gaat, hij denkt alleen materialistisch." Op de golven van zijn emoties nam Troost als uit gangspunt dat het Bondsbestuur met de afgesloten overeenkomst de belangen van het voetbal heeft ge schaad. „De statuten van de KNVB stellen dat leden die handelen in strijd met de doelstellingen van de bond strafbaar zijn. Ik vraag mij af of dit dan niet geldt voor het bondsbestuur." De vergadering nam afscheid van twee bestuur ders, Jo Jaspers, die sinds 1956 deel uitmaakte van het sectiebestuur en sinds veertien jaar bondsbe- stuurder en Leo Bouwels. Bondsvoorzitter Jo van Marle benoemde Hans Kamman, de terugggetreden voorzitter van de afdeling Rotterdam tot bondsrid- der. (ADVERTENTIE) [8e en laatste week... een J) {ananas-dessert... y&fj Elke week een heerlijk ^1/ ASJLA V recept-plus tip-met Galifornische rozijnen via Mary Schuurman's receptenlijn. Dus pak pen en papier. k En bel: 020-652212. LELYSTAD (ANP) - Op het moment dat hij zijn nationaal jeugdrecord kwijtraakte, heeft Ron Dekker zich dit weekeinde bij de selectie wedstrijden in Lelystad ge manifesteerd als schoolslag zwemmer van internationale allure. Het al meer dan een jaar durende tweegevecht tussen het ranke, hooggebouwde na tuurtalent Dekker en de nij vere werker Frank Vijver cul mineerde zaterdag na een valse start van de beide para- depaardjes in een zeldzaam machtsvertoon van de Deven ter zwemmer, dat zich groten deels onder water afspeelde. Als zijn vlasblonde haar na de krachtige afzet uit de gol ven opdook, was op zijn minst de helft van de (korte) bad- lengte al overbrugd. Zijn eind tijd van 1.01.3 gaf het Neder landse zwemmen op de oudst gereglementeerde slag een ge heel nieuwe dimensie. Hoewel ver op afstand gezwommen nam het Veenendaalse talent Egbert Janssen met een tijd van 1.06.1 het oude jeugdre cord van Dekker over. Schoolslagtalent dus alom; ook bij de dames, waar de kleine stevige Petra Hillenius uit Heemstede die andere Pe tra (Van Staveren) op de 200 meter met 2.33.1 het korte- baanrecord afhandig maakte. De Olympische kampioene keek van de tribune werkloos toe. Ze heeft anderhalve week geleden een schouderoperatie ondergaan, waarbij onwillig kraakbeen werd verwijderd. Aangezien daarbij een spier werd doorgesneden, zal herstel enige tijd vergen. Annemarie Verstappen heerst bij afwezigheid van Conny van Bentum (Amerika) op de kortere crawlafstanden, Jolande van der Meer doet dat nog steeds op de langere af standen, Jolanda de Rover is nog steeds zonder concurren tie op de rugslag en bij de he ren kan alleen een enkeling zich meten met het blok AZPC-ers. In dat opzicht was de terugkeer van HPC-er Hans Kroes op de 100 meter vrije slag verheugend. Span nend en van interntionale klasse was het echter niet. Daarvoor zorgde het heren schoolslagzwemmen. En dat nauwelijks anderhalf jaar na dat de KNZB besloot geen wisselslag-estafette naar Los Angeles te sturen, omdat juist de schoolslag te zwak was be zet. De toen nog te licht bevon den Dekker verbeterde nu het nationale record van Vijver, dat amper een week had stand gehouden, met bijna twee volle seconden. Internationaal zijn alleen de Brit Adrian Moorhouse (1.00.58), De Westduitser Ge rald Moerken en de Ameri kaan Scott Spann op de korte- baan ooit sneller geweest. Zondag legde sprint-specialist zijn vorm van de dag nog maals vast in een nationaal record. Dat van de 200 meter. Ditmaal bood Vijver meer te genstand. Met 2.18.3 en 2.18.4 bleven beidezwemmers bin nen het oude (Vijverrecord) van 2.18.72. Zwemmers en zwemsters moesten het in Lelystad doen met handgeklokte tijden. De startblokken bleken er niet op berekend dat er elektronische aantikplaten aan werden ge hangen. (ADVERTENTIE) mill lillPn I VniUllYCI I en zijn energiebesparend Voor eik PROBLEEM r' een PASKLARE fujL oplossing ZONWERINGEN BV AFSLUITINGEN Kunststof (dubbelwandig) 200 780 306 334 3bo 38 770 797 37? 350 3/8 40/ 43/ 4bS 493 Geertruidenberg, Graaf Janstraat 7 01621-13836 Gilze, Kerkstraat 9 01615-2025 Breda. Diks Muidenstraat 41 076-876429 Etten-Leur. Peppelgaard 78 01608-20974 Zevenbergen. De Pufte 16. 01680-26828 WEST-BERLIJN (SID) - Paul Schockemöhle heeft zondag in West-Berlijn de belangrijkste springrubriek, die meetelt voor het klassement om de wereldbeker, gewonnen. Het internationaal concours hippique van West-Berlijn, dat de laatste dag zesduizend toeschouwers trok, kreeg daarmee het gewenste hoogte punt. De Europese kampioen bleef in de barrage de Brit Michael Whitaker voor. Beide combi naties gingen foutloos rond, maar Schockemöhle, die zijn Olympische paard Deister be reed, was ruim een halve se conde sneller. In het algemeen klassement voor de wereldbeker bleef Nick Skelton eerste met veer tig punten. De enige Neder lander, die op de lijst voor komt, is Piet Raymakers. Hij verdiende tijdens Jumping Amsterdam, de eerste wed strijd in de reeks, zes puntjes. Het dresuurevenement liep op een teleurstelling uit van Olympisch kampioen Reiner Klimke. Hij kwam niet verder dan enkele troostprijzen. Klimke bracht het jonge Ne derlandse fokproduct Pascal in de ring en gunde zijn Olym pische paard Ahlericht rust. In april neemt hij het veertienja rige dier weer volop in trai ning met oog op het wereld kampioenschap in Toronto. De uitslag van de wereldbekerwedstrijd van West-Berlijn is (na barrage): 1. Paul Schockemöhle (BHD) Deister 0 strafpun- ten - 28,01 seconden; 2. Michael Whitaker (GBr) Jingo 0 - 28,56; 3. Eddy Macken (Ier) Bell 4 - 27,57; 4. Hugo Simon (Oos) The Freak 4 - 27,88; 5. Peter Weinberg (WD1) Gaylord 4 - 29,44. Zonder barrage: 6. ex aequo: Gerd Wilt- fang (WD1) Picadilly, Peter Charles (GBr) April Sun, Michael Rüping (WD1) Silbersee, Malcolm Pyrah (GBr) Angle- zarke, Willi Melliger (Zwi) Van Gogh en Elmar Gundel (WD1) Falerno allen 4 strafpunten. Klassement voor de wereldbeker: 1. Nick Skelton (GBr) 40; 2. Malcoml Pyrah (GBr), Eddie Macken (Ier), Michael Whi taker (GBr) allen 23; 5. Paul Schocke möhle, Klaus Reinacher (beiden WD1) en Thomas Fuchs (Zwi) allen 20; 8. Peter Weinberg (WD1) 18; 9. John Whita- ker(GBr) en Stanny van Paeschen (Bel) 17.

de Stem | 1985 | | pagina 11