even..L UITBLAZEN CDA-proeftuin voor volksverzekering verdwijnt uit beeld PLO-top houdt deze week 'historische vergadering' Universitair bestel moet herverkaveld worden President Doe rekent af met oppositie MINIS'} 'Acties in Geneve CONTROVERSE VAN DER REIJDEN MET CDA-FRACTIE NADERT ONTKNOPING Brandwec Rotterdai moet acti» beëindige Zucht van VRIJDAG 22 NOVEMBER 1985 ■ACHTERGROND PAGINA? VRIJDAG 22 NOV TILBURGSE HOOGLERAAR: BREDE EN SOLIDE OPLEIDINGEN MAKEN ZUIDAFRIKA NU DE heren Reagan en Gorbatsjov beslo ten hebben tijdens de duur van hun topconfe rentie niets los te laten over het besprokene en al die journalisten toch in Genève zitten, moet er an der nieuws gemaakt wor den. Zo kon het gebeuren dat Nederlands kwaliteitskrant bijna een kwart van de voorpa gina besteedde aan een omka derd en van een foto vergezeld artikel met als waarlijk tref fende kop: 'Raisa drinkt aman delthee bij Nancy.' De amandelthee, zo lezen we, was door Nancy Reagan speciaal uit Californië meege bracht. Toch had zé er geen idee van of Raisa Gorbatsjova wel amandel thee zou blieven. „Niet iedereen vindt amandel thee lekker", legt de correspon dent van de kwaliteitskrant uit. Als goede gastvrouw had Nancy voor alle zekerhéid ook een pot koffie klaar staan tóen Raisa op bezoek kwam. Tot grote opluchting van'de ver slaggevers, die elk detail van de theevisite wilden horen, had Raisa de amandelthee echter niet alleen lekker gevonden, ze had hem ook weten te apprecië ren. Ze was er echt van aan de praat geraakt en honderduit ge praat over Rusland, „hoe groot het wel niet is en wat,vóór kli maatverschillen èr wel - niet zijn." fi. Nancy, zelf ookafkomstig uit een groot land, hoorde deze verhalen over moedertje Rus land allemaal uit de 'mond van- een (mannelijke) tolk, kwant Raisa praatte met'haar in het Russisch. Toch kon Nancy de verzamelde wereldpers onthul len dat Raisa bezig is: Engels te leren. „Aan het knapperende houtvuur van het Maison de Saussure" (daar wonen de Rea- gans nu eventjes) onderwierp een verslaggever de Russin ön- middellijk aan een taaltoets: Verslaggever: „I hear you speak a little English.i Raisa: Yesa little, andyoü?" Yes, very well. „Very well." „Are you enjoying your visit to Geneva?" Da.pi ;'T De kwaliteitskrant ciie de prijzenswaardige gewoonte heeft gedenkwaardige uitspra ken, redevoeringen en lezingen letterlijk en in .extenso. af te drukken, heeft.dez'éjconvërsa'tie twee maal in de krant opgeno men. Op de Voorpagina; tussen aandacht trekkende balkan om het doorbraakkarakter van dë uitspraak te onderstrepen eri nog eens op pagina 5 waar het voorpagina-verslag van het WIM KOCK doen en laten van de beide First Ladies wordt vervolgd. Raisa schokt voor de tweede keer de westerse wereld. Op een aangename manier, dat wel. „Nog geen jaar geleden", zo roept de correspondent zich in herinnering, „kwamen waarne mers niet bij van verbazing toen bleek dat Rusland niet uit sluitend gezette dames in bloe metjesjurken bleek voort te brengen." Dat moet destijds in Londen geweest zijn. Ik herin ner me zelf ook enige commotie in de pers over het aantrekke lijke voorkomen van Raisa Gorbatsjova. Nu in Genève kij ken de waarnemers (waar schijnlijk voor het merendeel dezelfde onnozele halzen die destijds in Londen stonden waar te nemen) weer verbaasd op van Gorbatsjova's Engels. Zelfs de kwaliteitskrant staat paf. 'I hear you speak a little English.Tsjonge jonge! In Geneève hebben blijk baar ook nogal wat journalisten van mode- en damesbladen een accreditatie weten te bemachti gen. Het moet dit soort 'waar nemers' zijn dat, volgens de kwaliteitskrant, 'wenkbrouw- fronsend opmerkt „dat Raisa naar Genève slechts twee over jassen heeft meegenomen en dat haar blouses en rokken hun vageüjk bekend voorkomen van het bezoek dat het echtpaar Gorbatsjov eerder dit jaar aan Parijs bracht." Wat wenkbrouwfronsend! Mag de First Lady van een unie van boeren- en arbeiders- republieken er misschien niet voor uit komen dat zij er geen Hollywoodse filmsterrengarde- robe op na wenst te houden zo lang haar minder fortuinlijke zusters nog de straten van Mos kou moeten aanvegen om hun gezinsinkomens op peil te hou den? Dit soort onnieuws op de voorpagina is nu de ruis waar een Rus het bij de VPRO-tv zondag over had. Deze ruis ver bergt niet de feiten, zoals de Rus dacht: hij verdringt ze. In elk geval van de voorpagina van de kwaliteitskrant. Nancy en Raisa, amandèlthee voor twee. - ap-foto Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, ©01640-36850 Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nwe Ginnekenstraat 41076-236326. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, ©01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Postadres: Postbus 23, 4900 AA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45; 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 ACTerneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.0Ö uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementen, bij vooruitbetaling te voldoen: 22,97 per maand; 66,30 per kwartaal of 258,- per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag Van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Rsnkrplfltipc' Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Staatsse cretaris Van der Reijden (Volksgezondheid) heeft dan eindelijk de zware politieke woorden ge sproken, waarom de volksgezondheid-spe- cialist van het CDA, Lansink, in de wandel gangen al weken heeft gevraagd. Deze week besprak de vaste Kamercommissie voor de volksgezondheid enkele financieringswetjes, die de problemen rond de wijziging van de ziektekostenverzeke ringen moeten oplossen. Helemaal aan het einde van het debat dat 'technisch- informatief heette te zijn zei Van der Reijden dat het niet doorgaan van zijn plannen tot forse ingrepen in het zie kenfondspakket zal leiden. Het kabinet wil de bejaar den- en de vrijwillige zieken fondsverzekering opdoeken. De politieke pijn zit vooral in het tweede voornemen. Anderhalf miljoen verze kerden moeten elders onder dak vinden. De helft komt te recht in het verplichte zie kenfonds (uitkeringsgerech tigden en bejaarden met een groot pensioen), terwijl de andere helft de particuliere markt opgaat (kleine zelf standigen, sommige ambte naren en studenten). Om die overgang niet te moeilijk te maken voor met name zelfstandigen en oude ren krijgen de particuliere verzekeraars de plicht de nieuwkomers te accepteren. Bovendien moeten zij een vastgesteld pakket aan voor- •zieningen aanbieden (stan daardpakket) tegen een vaste prijs 135,-). Voor de zelf standigen is daarnaast een compensatieregeling getrof fen voor drie jaar. Het rijk trekt daarvoor 120 miljoen per jaar uit. Hoofdmotief van het kabi net voor deze ingreep was het terugdringen van de collec tieve lasten met 1 miljard (verschuiving naar de verze kerden) en het afsluiten van een telkens duurder wor dende verzekering. Uit het vrijwillige fonds zijn de laat ste jaren steeds meer jonge ren naar de particuliere markt vertrokken, omdat ze daar tegen een veel lagere premie terecht konden. De bijdrage uit de schatkist om de overblijvende verzekering niet te duur te maken stegen. De plannen die Van der Reijden koestert als eigen kinderen werden door ziin eigen CDA afgewezen. Over de vrijwillige verzekering is een politieke controverse los gebarsten tussen CDA-frac- tiespecialist Lansink en Van der Reijden, die hier en daar persoonlijk is bijgekleurd door de ambities van beide heren voor een plekje in het volgende kabinet. Staatssecretaris J. van den Reijden Tussen kabinet en CDA heeft zich een hele discussie ontsponnen op het thema van de volksverzekering; niet uitsluitend een troetelkindje van sociaal-democraten. Lansink heeft, om aan die behoefte te voldoen, de afge lopen maanden enkele ideeën ontwikkeld die hij als 'proef tuin' de politieke wereld in zond. De vrijwillige verzeke ring zou omgevormd moeten worden tot experimentele volksverzekering. In die volksverzekering zou naar verloop van tijd meer en meer voorzieningen en meer en meer verzekerden terecht komen. Tegen wie het maar Het tweede kamerlid voor het CDA, Ad Lan sink horen wilde zei het CDA-ka- merlid dat hij zijn voorstel pas zou laten vallen, als Van der Reijden een politiek oor deel zou vellen. Dat betekent dus dat hij met zijn porte feuille moet zwaaien. Van der Reijden wees de plannen de laatste weken re soluut af als 'gekunsteld' en 'oponthoud' voor de uitvoe ring van de kabinetsplannen. Maar ook Van der Reijden kon zich niet onbetuigd laten en poogde tien dagen geleden aan te geven dat niet de CDA-voorstellen maar juist zijn ideeën eerder tot die volksverzekering zouden voeren. De staatssecretaris zette toen in woorden voor de Kamer een stevig bouw werkje neer van twee verze keringen (particulier en zie kenfonds) die als pijlers on der de volksverzekering (de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten, AWBZ) staan. Die volksverzekering zou gaandeweg de twee anderen kunnen vervangen. Van dat mooie verhaal - dat net zo theoretisch is als het CD A-alternatief - had de fractiespecialist niet van te rug. Hij nam zijn eigen voor stellen uiteraard niet terug, maar relativeerde de uit spraak dat hij pas op zijn schreden zou terugkeren, als de bewindsman harde taal zou gebruiken. Deze week is 'de wijziging van het stelsel van ziektekos ten opnieuw aan de orde ge weest (en over een paar we ken moet de Kamer een defi nitief oordeel geven) in een 'technisch' overleg, Lansink bleek zijn 'proef tuin' nog wat verder te heb ben ingekrompen tot een ex periment met de ziektekos tenverzekering voor studen ten, de SSGZ. Die zou prach tig kunnen fungeren als volksverzekering-nieuwe-sti jl. In ruil voor de zelf aange brachte 'ruilverkaveling' van zijn 'proeftuin' wilde Lan sink wel dat de kleine zelf standigen met een inkomen onder de loongrens (ƒ48.500) de mogelijkheid moeten krij gen in het verplichte zieken fonds te gaan; een idee waar voor hij de steun van de PvdA heeft. Maar Van der Reijden bleek andermaal afwijzend. De zelfstandigen kunnen niet in het verplichte fonds, zo hield hij de Kamer voor, om dat dat een werknemersver zekering is en zelfstandigen zijn nu uitgerekend geen werknemers. En wat de 'proeftuin' betreft; ook daar was Van der Reijden snel en simpel over. De studenten verzekering is in zijn ogen nu typisch een verzekering, die model voor de particuliere markt kan staan. Of dat zo is, doet er niet toe: maar Lan sink haalde opnieuw een ze perd. Om die volledig te laten zijn, moest de bewindsman overigens wel een tour de force uithalen. Hij dreigde met forse bezuinigingen in de gezondheidzorg (verkleinen van het ziekenfondspakket, invoering eigen risico's etc.) als de Tweede Kamer niet akkoord gaat met zijn plan nen. Daarmee kreeg Lansink de 'zware politieke woorden' te horen die hij nodig heeft, om straks weer in de pas met het kabinet te kunnen lopen. De ziektekostenverzeke ringen staan immer voor het kabinet nog steed voor ƒ1 milj ard 'ombuiging p de lat. En wordt die niet de op heffing bereikt v; ie vrij willige verzeker-..0, dan moet het via ook door het CDA ongewenste ingrepen in het pakket. Het enige vluchtgaatje dat Van der Reijden het CDA deze week liet was dat de op heffing desnoods iets later (1 april) een feit mag zijn, maar dan moet de Tweede Kamer voor de kerstdagen akkoord zijn met de plannen. Dat scheelt de schatkist wel ƒ50 miljoen aan bijdrage aan de algemene kas van de zieken fondsen, maar dat vuiltje moet Ruding dan maar weg slikken. Koning Hoessein De Egyptische presi dent Hosni Mubarak PALESTIJNSE leiders bezien deze week in Bagdad het standpunt van de Palestijnse Bevrijdingsorganisa tie PLO over het vredesproces in het Midden-Oosten. Dat gebeurt tijdens een zitting van het Uitvoerend comité van de PLO die volgens Arabische diplomatieke kringen een histo rische vergadering beloofd te worden. De zitting van het Uitvoerend comité zou gisteren beginnen maar is een dag uitge steld om meer tijd te hebben voor de voorbe reiding. In Arabische bronnen verluidt dat het comité op verzoek van de Jordaanse ko ning Hoessein de verwerping door de PLO van resoluties 242 en 338 van de Veiligheids raad zal bezien. In de resoluties staat het recht van Israel op een internationaal er kend bestaan omschreven. De verwerping door de PLO is de reden dat de Verenigde Staten weigeren een dialoog aan te gaan met de bevrijdingsorganisatie. De PLO weigerde aanvaarding van de re soluties, waarin Israël wordt opgeroepen zich terug te trekken uit de Westelijke Jor- daanoever en andere gebieden die het tij dens de oorlog in 1967 bezette, omdat daarin niet uitdrukkelijk het Palestijnse recht op zelfbeschikking staat eii het Palestijnse vraagstuk wordt beschouwd als een vluch telingenprobleem. Het Uit elf leden bestaande Uitvoerend comité vergadert met het Centraal comité van Arafats Fatah, de belangrijkste groepe ring binnen de PLO. Over besluiten zal het presidium van de Palestijnse Nationale Raad, het parlement in ballingschap van de PLO, zich zondag buigen. De Israëlische minister van Defensie, Jitsjak Rabin, hoopt dat de besprekingen in Genève tussen president Reagan en Sovjet leider Gorbatsjov er niet toe leiden dat Washington Moskou een gelijke rol biedt bij onderhandelingen over vrede in het Mid den-Oosten. Hij zei dat dinsdagavond tij dens een rede voor de privé-organisatie World Affairs Council in Los Angeles. „Israël wil geen enkele rol voor de Sovjet- Unie, in welk internationaal forum dan ook, om het vredesproces aan te gaan", zei Rabin. „Wij hopen dat het Geneefse overleg geen wijziging in het Amerikaanse beleid brengt. De Sovjets zijn niet geïnteresseerd in vrede. Ze zijn geïnteresseerd in controleerbare spanning, geen oplossing". Rabin leek er optimistisch over te zijn dat Israël, Jordanië en Palestijnse vertegen woordigers op een dag onderhandelingen kunnen beginnen over een Palestijns thuis land. Maar hij herhaalde dat niet met leden van de PLO zal worden gesproken. De Egyptische president Moebarak vindt dat initiatieven om Egypte terug te brengen in de Arabische wereld nu moeten komen van de landen die de banden met Cairo des tijds verbraken. Dit blijkt uit een vraagge sprek met het dagblad Al-Seyassah in Koe weit, gisteren. „Egypte heeft zijn waardigheid en trots. Het is aan diegenen die de betrekkingen met Egypte verbraken, ze te herstellen", ver klaarde Moebarak. Op drie na verbraken alle Arabische landen de banden met Cairo, nadat Egypte in 1979 een vredesverdrag te kende met Israel. Oman, Somalië en Soedan behielden de banden met Egypte,en Jorda nië herstelde ze vorig jaar. Moebarak sprak in Muscat voor het eerst sinds jaren officieel een Saoedische rege ringsvertegenwoordiger en het overleg zou een opening kunnen betekenen voor Egyp- te's terugkeer in het Arabische kamp. (RTR) Door Frans van Mourik UNIVERSITEITEN en hogescholen lijken soms 'bolwerken van beter weters', waarvan hun bewoners, de bestuur ders en de wetenschap pers onneembare vestin gen hebben gemaakt. Kritiek wordt vaak hooghartig weggewuifd, zelfkritiek lijkt niet tot de deugden te behoren. Tegen die achtergrond mag de rede die de Til- burgse hoogleraar dr. H. Peeters donderdagmid dag hield zeer opmerke lijk genoemd worden. In zijn diësrede bij de 58ste verjaardag van de Katho lieke Hogeschool in Tilburg pleitte de hoogleraar onder meer voor een herverkave ling van ons universitaire bestel. Daarbij moet dan in de eerste fase gezorgd wor den voor brede solide oplei dingen. Prof. Peeters toonde zich een zeer kritisch beschouwer van de huidige ontwikkelin gen in het wetenschappelijk onderwijs. „Elke universiteit en hogeschool in Nederland wil", aldus de hoogleraar, „daartoe aangewakkerd door de overheid met haar aan- jaagpremies een 'center of excellence' zijn. En als ze dat nog niet is, wat meestal het geval is, wil ze het worden en wel binnen de kortst moge lijke tijd". Daarmee raakt hij de achilleshiel van de uni versitaire wereld. Want de wetenschappelijke instituten willen zichzelf maar al te graag opwerpen als 'center of excellence', populair gezegd 'kweekbak voor wetenschap pelijke uitblinkers'. Prof Peeters haalde in dit verband een uitspraak aan van de rector van de Columbia Uni versity, die, vrij vertaald, over dit onderwerp zei: „Of je uitblinkt maken anderen uit en als je je werk af hebt, maar als je ermee bezig bent, moet je alle energie op het werk zelf richten en niet op het uitblinken". Voordat universiteiten en hogescholen zichzelf tot het allerhoogste verheffen zal er volgens Peeters aan een aan tal algemene voorwaarden moeten worden voldaan. In de eerste plaats moeten de universitaire hervormingen niet meer zo gretig worden bepaald door modieuze trends als nu het geval is. En in de tweede plaats zal het opleidingsaanbod moeten worden afgestemd op de reële vraag van de arbeids markt en dus zal het huidige nogal eenvormige oplei dingsmodel moeten worden vervangen door naar aard en niveau gedifferentieerde op leidingen. Herverkaveling dus, waarbij iedere universi teit haar gebied in duidelijk herkenbare kavels verdeelt en bovendien duidelijk maakt wat er op die kavels wordt verbouwd. De in 1982 ingevoerde tweefasenstructuur kan uit stekende dienstbaar worden gemaakt aan de visie van prof. Peeters. De twee fasen zouden de student bij een juiste herverkaveling vijf mogelijke opties moeten ge ven. De eerste valt samen met de die voor de eerste fase van een bepaalde studierichting. Die is nu te eng geformuleerd en zou volgens Peeters een solide, brede en tevens ac tuele opleiding moeten wor den, gericht op het belang van student, overheid en in dustrie. Voor alle richtingen dus ook bijvoorbeeld voor de mens- en maatschappijwe tenschappen. Een studierichting die op die manier wordt verruimd zorgt op zichzelf al voor een betere aansluiting op de ar beidsmarkt. Er zou dan niet hoeven worden getornd aan de eerste fase als volwaar dige opleiding en voorberei ding op een beroep, maar er zou wel een aanvulling moe ten komen via het post-aca- demisch onderwijs. Dat zou meer het karakter moeten krijgen van scholing en her scholing in de vakken waar aan de maatschappij be hoefte heeft. De derde optie is de oplei ding tot wetenschappelijk onderzoeker. Daar moet se lectief te werk worden ge gaan, want het zou dwaas zijn alle 160.000 studenten die nu worden opgeleid als po tentieel onderzoeker te be schouwen. Het stelsel van wetenschappelijke assistent- in-opleiding (aio's) is uitste kend, als die mensen tenmin ste door de instituten niet als goedkope medewerkers wor den beschouwd. Ze moeten echt 'in opleiding' zijn en niet worden geïsoleerd van hun jaargenoten. Universiteiten verzekeren zich op die ma nier ook in de toekomst van bekwame wetenschappers en waarborgen zo hun continuï teit. Vierde optie is een directe op de praktijk gerichte on derzoekersopleiding. Volgens Peeters zou die twee jaar kunnen duren en in nauw overleg met de 'afnemers' moeten worden opgezet. Het doctoraaldiploma als afsluiting van de eerste fase kan geen eindpunt zijn. Er is een systematische vervolg studie nodig van 1 tot 2 jaar, bijvoorbeeld aan scholen voor hogere praktijkoplei dingen. Tot zover de 'blauwdruk' die de Tilburgse hoogleraar op tafel legt voor het weten schappelijk onderwijs en die natuurlijk nog verder gede tailleerd zou kunnen worden. Belangrijker is echter dat dit soort gedachten uit het we tenschappelijk veld zelf ko men, want dat heeft al lang genoeg de regeldrift van de Den Haag over zich heen la ten gaan. Meedenken is goed, maar zelf initiatief nemen is nog beter. De Tilburgse ho geschool heeft overigens zelf ook het goede voorbeeld ge geven met de oprichting van het Tilburgs Instituut voor Academische Studies (TLAS), dat vanaf september volgend jaar vervolgopleidingen gaat inrichten. Het isntituut gaat fungeren als centrum voor post-doctoraal onderwijs en onderzoek. Door ROBERT WELLEK DE mislukte staatsgreep in de Westafrikaanse staat Liberia gebruikt president generaal-ma- joor Samuel Doe om af te rekenen met zijn poli tieke tegenstanders, die hem beschuldigden van stembusfraude bij de presidentsverkiezingen van vorige maand. Volgens uitzendingen van de Liberiaanse radio heeft Doe buitenlandse diplomaten in zijn ambtswoning ontbo den. Daar konden zij horen hoe een gevangengenomen opstandeling vertelde dat de couppoging van afgelopen dinsdag was gefinancierd door functionarissen van de oppositionele Liberiaanse Actiepartij LAP. Hoewel een nachtelijk uit gaansverbod van kracht is en de grenzen en vliegvelden gesloten blijven, schijnt de toestand in het land, volgens radioberichten, langzaam weer normaal te worden. Een ander radiostation, het christelijke ELWA, riep- vooraanstaande oppositiefi guren als Jackson Doe (geen familie van de president) van de LAP op, om zich over te geven aan de regering. De in woners van het land werden opgeroepen uit te kijken naar de gezochte personen. Radio ELWA somde een hele lijst met de namen op van bijna alle belangrijke oppositiefiguren die gezocht werden. Politiek tegenstan der Ellen Johnson-Sirleaf werd niet genoemd, wat er op kan wijzen dat zij reeds gearresteerd is. In de radio-uitzendingen werd Johnson-Sirleaf ge noemd als een van de finan ciers van de staatsgreep. Zij had tot kort voor de verkie zingen van 15 oktober gevan gen gezeten, omdat zij tijdens een verblijf in de Verenigde Staten scherpe kritiek had geuit op het bewind van Sa muel Doe. De vrouw werd, onder de druk van de Ameri kaanse regering, vrijgelaten en veroverde bij de verkie zingen een zetel in het Libe riaanse parlement. Bij de verkiezingen be schuldigden de drie opposi tiepartijen de Nationale De mocratische partij van Doe ervan hun kandidaten te in timideren. Twee oppositie partijen waren van de ver kiezingen uitgesloten omdat zij socialistisch waren. Volgens waarnemers wa ren de verkiezingen in het land zelf redelijk eerlijk. Bij het tellen van de uitge brachte stemmen door de verkiezingscommissie in Monrovia, werden geen toe schouwers toegelaten. Het viel de waarnemers op dat tellingen op de verkiezings dag zelf een meerderheid te zien gaven voor oppositielid Jackson Doe. De Verkie zingscommissie, waarin le den zaten die door Samuel Doe waren benoemd, kende de overwinning toe aan de generaal-majoor met 51 pro cent van de stemmen. Uit protest weigerden de drie op positiepartijen hun zetels in senaat en huis van afgevaar digden in te nemen. De parle mentsleden moeten dan de president kiezen. Volgens berichten uit de hoodstad Monrovia op de dag van de staatsgreep, vierden grote menigtes op straat de gemelde val van generaal- majoor Doe. Toen Doe de toe stand weer onder controle kreeg na gevechten die zes regeringssoldaten en een on bekend aantal opstandelin gen en burgers het leven kostten botvierden zijn aanhangers hun woede op kantoren en woningen van oppositieleden. Coupleider brigadegene raal Thomas Quiwonkpa werd vrijdag op straat in de hoofdstad doodgeschoten, evenals de hoofdredacteur van de staatsomroep, Charles Gbenyan. De regering zegt dat Gbenyan werd gedood toen hij zich tegen aanhou ding verzette. De omstandigheden van de staatsgreep blijven raadsel achtig. Hoe konden de op standelingen, kennelijk een zeer kleine groep, urenlang enkele radiozenders in han den houden? En waarorn hadden enkele leden van d£ regering zich zo gedwee ge meld bij de rebellen? pBN HAAG (ANP) - D< l,assadeur van Zuid-Afr pen Haag, David V. heeft in een aan relaties stuurde brief de actie va „en kerkelijke actiegr tegen toerisme naar zijn ,j„ wezen fascistisch' noemd. Hij roept geadresseerc ie campagne te negeren tief tegen te werken. zegt belang te hechten a; Pr ROTTERDAM (ANP) FNV ambtenarenbond f kabo moet zijn leden b Rotterdamse brandweei roepen onmiddellijk te pen met de collectieve t voor een betere onregeln heidstoeslag en arbeid: verkorting tot 15 februari Dit heeft mr. F. Nivar president van de rechtba Rotterdam, gisteren bei in een kort geding dat d meente Rotterdam tege Abvakabo had aangespai De gemeente Rotterdam Abvakabo zijn volgen; rechtbankpresident niet onderhandeld, omdat er twee onderzoeken naar d loning en roosterproblem van de brandweer gaande In Amsterdam is gister dag na bijna vier weken van de achthonerd bi weerlieden een principe koord bereikt over hun e Dit akkoord omvat ondei dere een voorschot van gulden bruto per maand i wachting van de uitkon van de landelijke onderzo inzake de functiewaardi en onregelmatige dienste de brandweer. HET PAPIER is geduldig, topontmoeting tussen Re er op schrift wel hoopvol den worden omgezet. Dez het feit dat er gisteren een gegaan, omdat de sfeer aanleiding geven te veror dent en de Russische par rieus te bekijken hoe de v den verbeterd kan worder caust wordt door de mens op een werkelijke ontspan koorden reeds nieuw leven Laten we er voorlopig te gendheden in Genève in mens hebben gemaakt. M< te verwachten. Rusland e systemen en ideologieën ontmoeting dateert van ze: détente-filosofie van het n voor een openlijk beleden sulterende in een levensge koude-oorlog'-mentaliteit. "Jk sprake van een machts noch Gorbatsjov noch Rea sitie waarin zij een politiek zij daarin al zelf in geloof opleggen. Gorbatsjov heef ste man van Rusland nog hoedzaam manoeuvreren het Pentagon en de pra Shultz. Reagan en Gorbatsjov, c van de Verenigde Staten Husland, hebben in de afg« ideeën over en wper hoi maakt. Het is daarom een breid hebben benut om ooi door de werelden, die zij v den ze met elkaar gesproi ken Het is hoogstwaarsch neve door de afkondiging Piopaganda-crisis is gewor end voor journalisten maa van de besprekingen, want die aan een half woord g< kunnen optreden. -Gorbatsjov en Reagan r r°nève aan status en invlr ook wel nodig, want als zij .L1 ®,n respecteren als n merika als in de Sovjet-L hL terpen om de goede deleid om te zetten. Dat k: tóJL stie ziJn van maan hr~ersi van de supermoc n?°?st9ewichtigê zaken ul iciL c'[aa'en. Dat beteken hehJn Amerika en Ruslanc m.„ en' het dwangbuis in horenSn Van goede wil weei sta^n9den' dat er in 1988

de Stem | 1985 | | pagina 2