en* nSs VDIG t RONALD SPELBOS, DE KARAKTERJONGEN IUGO BROOS NA ZES EN EEN HALF JAAR TERUG Momenteel geen andere voorstopper voorradig9 zcitie in karintfiiéhiften, fie ver. Apres-sfti en J\ rsport 199,- j 04904-14858. Uitgebr. brocbure.1 mJERckrccitie. ktieve wijze sitie in 5 winkels g werken. nieuwe hoofd- ce bijdrage aan Dit geldt mede cleine team (m/v) waarbij de n bestaande id de belang- usiaste aannemers en et duo dat ooit het hart van de defensie van Club Brugge vormde, heeft een aantal overeenkomsten. Beiden zijn voorstopper en de dertig al gepasseerd. Op beider loopbaan heeft George Kessler een grote invloed gehad. Zowel Spelbos als Broos hebben op clubniveau meer dan tien j aar in de absolute top gespeeld, terwijl hun interland carrière daarbij achterbleef. Bovendien hadden beiden een half jaar geleden absoluut niet het idee dat ze nog opgeropen zouden worden voor een zo belangrijke interland. Voor beide spelers zal in Rotterdam een sleutelrol zijn weggelegd. Broos moet de Nederlandse aanvallen afweren, Spelbos de Belgische counters. Onze verslaggever Ted van Leeuwen zocht beide spelers op. Het verhaal van de karakter-jongens. Mentaliteit Concentratie Consequenties ele vaardigheid, gstechnieken en 'oorzieningen in n sekundair imene voor- er. reageren naar: iRHOUT. Hernia Naseizoenskorting ca. 20% tot 21. 12., 6. 1. tot 1. 2., vanaf J5.3 7 thermalbaden in Alpentherrnê of Römerbad M 7o EEN PLAATS HOUDT WÖÖf Fremdenverkehrsverband A-9546 Bad Kiemhrchheim 31 Öshm 1 Telefon 0943/42 40/8212 Kh XAMER-LIZUM (Tirol). mog. Inl. 04950-30958. a>d Grossvenediger. 1312m ♦am skigebied nabij dorpskern 3 |tf. poor -15 km ideaal tourskigebiea h p. va 28.- Aanvragen van win- }b. Tel 09-43 4877 5217 STEL REIS port, wandelen, uitgaan voloj bl. bus hotel h.p. Vertrek elk flag 50,- ÜTËRDAG 16 NOVEMBER 1985 js op 20 november de elftallen van herland en België de alles slissende WK kwalificatie wedstrijd spelen, ontmoeten twee ude bekenden elkaar. De ederlander Ronald Spelbos en de elg Hugo Broos. TT9 PAGINA SPORT 1 [ld, 70 liften, langlauf in Hal i Zillertal, vak. woningen 4 )uwjr. Tel. 05910-22393. en kamers, vele mogelijkh. j «24 na 18.00 u. egtuig in de schitterende s fdl-in va. 745,- 9 dagen. Reisi OMERVAKANTIE o.a wc, douche, koelk., kachel Rijbew. BE v.a 750,- pw. all) Itoverh. 04744-2345, Zandstr rs.- en bestelauto's busjes. Waar staat dat het vriendelijk moet?' „Tei van Leeuwen IjISTERDAM - Vier maanden ge- [den leek het bijna gedaan met de irrière van Ronald Spelbos bij ijax. De landskampioen had een ieuwe trainer en een nieuw con- tpt, terwijl de robuuste verdediger iet een achillespees-blessure zes teken toekeek hoe Ajax in de voor- Ereidingsfase de ene tegenstander a de andere oprolde. J„Met Spelbos wordt het nooit meer |nt", wisten de zogenaamde insiders. Het -vooral in de sport- snel verkeren. Joensdag begint de 31-jarige inwoner Heerhugowaard aan zijn veertiende (Ierland. „Ikheb er wel even aan getwijfeld", aldus Spel- b, „of ik nog zou terugkomen. Ik heb er keihard n gewerkt, met behulp van trainers en medi- iE staf. Wel in de wetenschap.dat ik de cap&ci- Iten had. Als ik die niet had, had ik me nooit }aalf jaar in de top gehandhaafd. De top halen is jet zo moeilijk, er blijven is vooral een kwestie ber veel voor doen. Naarmate je ouder wordt, |ordt moeilijker. Ik heb een gezin met kinderen n negen en zes jaar. Al meer dan twaalf jaar «ik elk weekeinde weg. Ik had alleen niet ge- chtdat ik zo snel weer in het Nederlands elftal Ii staan." Bonald Spelbos heeft een merkwaardige inter- 1-carrière achter de rug. Samen met Hiele, «Deinsen en Van Mierlo debuteerde hij onder i Zwartkruis tegen Ierland, in de storm van |blin. Voor iemand die twaalf jaar in de top eelt, heeft Spelbos weinig (13) interlands ge- eeld. Het is opmerkelijk dat dat er nooit meer n drie op een rij geweest. [Spelbos: „Het zijn er zeker te weinig. Ik heb el trainers-wisselingen meegemaakt, ben een arkeer geblesseerd geweest en Rijvers speelde ever met in Nederland spelende internationals. Ik heb ik een paar keer moeten afzeggen, in de idat ik in Brugge speelde. Alles bij elkaar had zo'n 25 interlands moeten spelen." Jkspeel graag In Oranje, maar mijn club gaat ir, Dié betaalt je uiteindelijk. Ik begrijp Thore- ii niet. Dat hij Go Ahead-PSV laat schieten om (1 Noorwegen te spelen. Als Noorwegen zich nog kon kwalificeren. Dan ben je alleen met zelf bezig." - Ronald Spelbos (links, met bij zich de woens dag afwezige Erwin Van denbergh): „We zul len geduld moeten opbrengen". - FOTO GUUS DUBBELMAN Temidden van de sierlijke balgoochelaars in Alkmaar, Brugge en De Meer, heeft Spelbos een even kwalijke als onterechte reputatie opgelopen. Terwijl zijn collega's met hogeschoolnummers de show stalen, werd de nuchtere Spelbos door de ja ren heen voor dommekracht en houthakker uit gemaakt. Spelbos: „Ik schakel nu al twaalf jaar in de top de spitsen van de tegenpartij uit, zo'n kruk ben ik dus ook weer niet. Bovendien ben ik internatio nal. Maar ik ken die verhalen, die hebben i niet onder gekregen, ik ben er hooguit scher door geworden. Het is eigenlijk simö taak is de bal onderscheppen en afspelenTT moet ik de organisatie regelen. Het is dus nié belang of ik een bal mooi kan hooghouden. Daar win je geen wedstrijd mee. Ik zie het die jongens bij ons in de wedstrijd ook wel eens doen, dat vind ik dan schitterend, maar mij zien ze het niet doen." „Ik kan het niet goed rijmen. Als ik de bal krijg, dan ga ik geen tegenstander passeren of een trucje opvoeren. Ik heb immers geen rugdekking. Dus hou ik het simpel, maar dan wordt er meteen gezegd: die Spelbos kan niet voetballen. Wat een onzin, ik speel bij Ajax iedere week zonder rug dekking, zit al twaalf jaar bij topclubs. Zonder in zicht redt men het daar niet." „Dat harde spel wordt ook zo overdreven. Waar staat dat het vriendelijk moet? Voor mij hoeft dat niet. Er is een tijd geweest waarin men niet uitge praat raakte over clean voetbal. Dat werkt in de praktijk dus niet. Er wordt in Nederland te braaf gespeeld, niet realistisch. Als dat ter sprake komt bij het uitblijven van internationale successen, is iedereen het er over eens dat er niet hard genoeg gespeeld wordt. Maar als ik in Nederland een lek ker duelletje met Van Loen uitvecht, moet ik me als een soort moordenaar voor de televisiecamera rechtvaardigen. Dan voel ik me opeens heel een zaam. Er zijn er ook niet zoveel die zo spelen als ik, Stevens, Nielsen, dan is het op." „Het is een kwestie van mentaliteit. Ik wil de bal veroveren, want daarvoor word ik betaald. En In zo'n duel gaat wel eens wat mis. Maar iemand bewust iets breken, nee zo werkt het niet. Probeer dat maar eens. Het is meer een kwestie van be schermen. Het is een wet dat degene die in een duel terugtrekt meestal de knallen krijgt. Dacht je dat de aanvallers zulke lieverdjes waren. Een goede spits beschermt zich ook. Een topspits gaat elk duel in met alles wat hij heeft. De besten vond ik Marinor, Hughes en Stapleton, allen Engelsen, ja. Daar speel ik graag tegen. Keiharde gasten, maar ze zeuren nooit. Van Loen is ook zo'n type. Ik heb een uitgesproken hekel aan die huilebal ken, die types die omvallen als je naar ze wijst en de hele tijd bij de scheidsrechter lopen te zeuren." „Goed verdedigen is vooral een kwestie van in zicht en organisatie. Met een beetje alleen schop pen kom je er echt niet. Verdedigen is voor zestig procent kijken en praten." „De rest is kunde en concentratie. Belangrijker is het positiespel. Zorgen dat iedereen op zijn plaats staat, dat de rugdekking verzorgd is. Het belangrijkste van het werk begint op het moment nadat wij de bal veroverd en afgespeeld hebben." „Vanaf het moment dat wij aan de aanval zijn, moet je als verdediger ervoor zorgen dat niet iedereen maar blind naar. yoren rent zonder te kijken wat hij achter laat. Je moet ver vooruit denken, zeker bij Ajax, waar je door het systeem met drie verdedigers op één lijn een nog extre mere situatie hebt als in het Nederlands elftal." „Hoe meer routine je hebt, des te makkelijker gaat je dat af. Het kiezen van de juiste postitie bijvoorbeeld. De kunst van alles is, je goed op te stellen. Ik kan me niet herinneren er ooit eens uit gelopen te zijn. En ik heb toch tegen heel wat snelle jongens gespeeld. En als ze echt te snel zijn, ach, dan kun je ze altijd nog langzamer maken." „Ofschoon we met tien man speelden, was het in Brussel in verdedigend opzicht geen al te moei lijke opgave, omdat er met veel mensen in een kleine ruimte gespeeld werd. Wel was het erg vermoeiend omdat het spelen veel concentratie eiste. Mijn tegenstander Vandenbergh is een spe ler die aan een klein kansje genoeg heeft." „In Rotterdam zal ik beduidend minder werk krijgen, maar zal mijn taak wel stukken moeilij ker zijn. Als verdediger kom ik dan in een veel grotere ruimte. Aan inzicht en concentratie-ver mogen zullen nog hogere eisen gesteld worden. Aangezien Nederland moet winnen, zullen er toch risico's genomen moeten worden. Iedereen zal moeten blijven opletten. Zo'n Ceulemans bijvoor beeld, die zie je een tijdje niet en opeens staat-ie vrij voor het doel. Bovendien zijn Beigen gespe cialiseerd in het countervoetbal." Ronald Spelbos, het type speler dat een trainer of zijn ploeggenoten nooit zal laten zakken. Als karakter-jongen is hij lid van een uitstervend gil de. Spelbos: „Het is een groeiproces geweest. Ik loop al lang mee, ik weet precies wat er van mij verlangd wordt. Het is ook een beetje een ge dwongen situatie, want als ik het niet doe, val ik af. „Als ik geen voetballer geworden was Geen flauw idee wat ik dan nu gedaan zou hebben. Ik heb de MTS afgemaakt en toen ik bij AZ speelde, heb ik voor halve dagen op de technische dienst van Wastora gewerkt. Als ik geen voetballer ge weest was, dan had ik nu gegarandeerd op een flalje gewoond. Dat speelt erg mee." „Ik ben bevoorrecht, bezit een levens-stan daard die ik anders nooit bereikt zou hebben. Ook als mens ben ik door het voetbal veranderd. Niet dat ik nu een totaal ander karakter heb, maar het voetbalwereldje heeft mij wel uitstraling ver schaft.' Ik heb geleerd altijd onder een zekere druk te leven. Dat zijn waarden die mij niet mak kelijk meer af te nemen zijn." „Ik ben zelfverzekerder geworden door het feit dat ik voetballer ben. Vaak wordt dat uitgelegd als hautain of arrogant, maar zo is het niet. Ik kijk op niemand neer, maar ook tegen niemand op. Bij AZ is dat begonnen. Onze trainer, George Kessler, zei ooit: jullie komen er nog wel achter wat het is. Toen stond ik er niet bij stil, maar nu begrijp ik hem." Nederland staat tegen België met 1-0 achter. Spelbos, die twee jaar voor Club Brugge speelde, ziet nog voldoende kansen. Spelbos: ,-,We zullen met aangetrokken rem moeten aanvallen. De organisatie van het elftal is woensdag het allerbelangrijkste. Het gevaar zit er in dat we in de situatie verzeild raken, waarin ze ven, acht spelers vóór de bal komen te staan. Aan gezien Houtman of Van Loen speelt, ligt het voor de hand dat we over de vleugels gaan spelen. Haast wordt onze grootste tegenstander, we zul len geduld moeten opbrengen." Na de opnieuw snelle uitschakeling van de Ne derlandse clubs in de Europa Cup, is Oranje -ten einde de terugloop in de belangstelling een halt toe te roepen- welhaast verplicht Mexico te halen. Denkt de gemiddelde international aan die conse quenties? Spelbos: „Wat kan ik doen met de gedachte aan de consequenties van een eventuele uitschake ling? Die moet ik zelfs zover mogelijk van me af zetten. Er rust sowieso genoeg druk op je, die pro beer je automatisch zoveel mogelijk van je af te zetten." „Met nadenken over de consequenties schiet je niks op. Alles valt of staat altijd met winnen of verliezen. Over consequenties nadenken is meer iets voor bestuursleden. Daarmee wil ik niet ge makzuchtig zijn, want ik denk er best wel eens aan, maar ik heb geleerd dat er in de voetballerij niets op termijn te plannen valt. Er spelen zoveel factoren mee. Als voetballer kun je een doodschop krijgen dan is het voorbij. Daarom reageer ik in deze ook zoals ik als voetballer altijd doe. De eerstkomende wedstrijd moet gewonnen wor den." £ds tegen Kht als de in w Van onze sportredactie tëBEKE - Het loopt midder- woning Hugo Broos be dden wordt. De in tëptenue levrouw hrikt zich ongeluk gehulde Broös bijkans want zij juist een giganti- ne stapel garnalen Pellen. een je in «hts bij gastvrijheid Nederland «ij heel goede jijden aantreft, wordt I bezoek ondanks het fuur gul onthaald in uze Broos. hugo Broos (33) is terug in a«gisch elftal en zal dat 01 ten /v\i> vn a ciitcti en zaï uat 1 ook. De speler die na '■sbsentie van maar liefst een half jaar door «fcoach Guy Thijs is te- ISehaalri -yaaiu, wordt "door de momenteel achtervolgd, roos, die 0p clubniveau al- IbmP. meesemaakt, blijft k! geniet vanaf i»JSiv mi«uut van die be- sstelKng, al voel me er .nwenrug bij. ik mag dan testüiv top sPelen> veel be- sjeilmg voor Hugo Broos 'zo gewoon. Wie is er nu vT?orst°PPer geïnteres- L 'k ben een gekende r' technische hoog te] m zitten niet in mijn en u Voorstopper oogst eihio aPPlaus. Er is ook afn n00'® aan te zien. De Pakken en zo snel moge lijk weer afspelen. Het is een ondankbare taak. Want als je een aanvaller drie keer de bal niet weet af te pakken, dan ben je aan een slechte wed strijd bezig. Broos was tien jaar lang een baken in de defensie van An- derlecht. Toen de paars-witten hem twee jaar geleden af stootten, stond Club Brugge te trappelen om de achttienvou- dige international over teme- men. Zijn laatste interland stamt overigens' van 2 mei 1979, Oostenrijk-België. Broos: „In '79 speelden wij om de kwalificatie voor het EK in Italië. Dat Broos daar naar toe zou gaan, dat was voor iedereen een zekerheidje. Thijs was een elftal aan het zoeken. Uiteindelijk zou Meeuws-Broos het nieuwe centrum worden." „Helaas kreeg ik te maken met een hernia. Thijs be noemde Luc Millecamps tot mijn opvolger en die deed het uitstekend. Bovendien was de ploeg inmiddels in de plooi ge vallen, dus was het met mijn interland-carrière gedaan. Dat vind ik nog steeds erg. Als speler heb ik op clubniveau al les bereikt, in vier Europa Cup-finales gestaan, achttien interlands gespeeld, maar nog nooit aan een eindronde deel genomen. Dat vakje zag ik graag ingevuld." „Ik wil dolgraag naar Mexi co, al was het maar als twin tigste man. Het zou logisch zijn dat Nederland-België voor rhij als titularis een een malige zaak is. Thijs moet ook verder, op een 33-jarige kun je geen toekomst bouwen. Bo vendien, wie zegt dat ik vol gend jaar op hetzelfde niveau speel. In de competitie haal ik dat wel, maar internatio naal?" „Dat ik nu ben geselecteerd wil inderdaad zeggen dat er in België momenteel geen voor stopper voorradig is. Dat is een hele merkwaardige zaak. Ik ben echt niet opgeroepen omdat ik nu plotseling zoveel beter ben gaan voetballen. De belangrijkste reden is, dat ik met Franky Vanderelst een koppel vorm. Ook mijn erva ring spreekt mee. Al moet ik zeggen dat ik wat dat betreft geëvolueerd ben bij Brugge. Bij Anderlecht heeft men mijn stem in het veld nooit gehoord. Ik pakte de bal af en leverde die in bij mensen met meer kwaliteiten, Haan, Rensen- brink, Coeck, Vercauteren." „Pas bij Brugge ben ik in het veld gaan praten, noodge dwongen want niemand deed het. Toen was ik toch al 31. Franky Vanderelst deed het niet, al wordt het nu beter. En Jan Ceulemans," die het hoort te doen omdat-ie Jan Ceule mans is, gaat zwijgend over het plein." „Natuurlijk is er een groot verschil tussen Anderlecht en Club Brugge. Bij Club moet niets, het is hier gezelliger. Er worden geen titels geëist, zoals bij Anderlecht. Ze zijn hier braver. Als Club zes keer op rij verliest hoor je nog niks. Ik weet nog dat we met Ander lecht eens de tweede competi tiewedstrijd verloren, met 2-0 van Cercle Brugge. Woedend kwam president Vandenstock in de kleedkamer, „En wat denkt u wel..." Moet je na gaan, de tweede wedstrijd pas. Toch denk ik dat door die eeu wige druk meer uit de spelers gehaald wordt." „George Kessler heeft me, samen met Gilbert Vanbinst uit het tweede gehaald. We waren achttien en hij zette ons in het eerste. Later heeft Kess ler ervoor gezorgd dat ik bij Club terecht kwam. Toch was hij niet de beste trainer die ik tegengekomen ben. Dat was de te vroeg overleden Hans Croon. Die had het in zijn vin gers, voelde alles perfect aan. Die zei gewoon tegen Rensen- brink, „kom jij dinsdag maar niet trainen", dat soort dingen. We wonnen de Europa Cup, de beker van België en werden tweede in de competitie en toch moest Croon weg. Is er nog een spelers-delegatie naar Vandenstock geweest, maar die zei dat ze Goethals al een jaar eerder hadden vastgelegd en er niets meer aan te veran deren viel." In mei was Hugo Broos al in Mexico. Hij fungeerde als proefkonijn voor de medici van de Belgische delegatie die er polshoogte kwam nemen. Bij die gelegenheid kreeg Broos te horen nóóit meer voor de nationale selectie in aan merking te komen. Broos, lachend: „Ik werd ge beld of ik mee wilde als proef persoon. Ik wilde wel, maar vroeg hoe ze nu uitgerekend op Hugo Broos terecht geko men waren. Nou, dat moest iemand zijn die de hele compe titie gespeeld had, die fit was, die internationale ervaring had als voetballer, want we gingen ook hotels bekijken en die nooit meer in aanmer king zou komen voor de natio nale ploeg. Het kan snel ver keren." „In Mexico City heerst een Hugo Broos (omringd door journalisten): „Het kan snel verkeren". on-ge-l-oo-fe-lijke drukte. Kun je je niet voorstellen. Pa rijs en Londen zijn daarbij vergeleken landelijk. Hotels in Mexico City kun je vergeten. De mooie hotels blijken aan de drukste autobaan van het land te liggen, Daar wordt je gek van het geclaxonneer. Boven dien is er nergens een terrein waarop je even kunt lopen. We zijn op bezoek geweest bij de Italianen die daar aan het toernooi meededen. Een mooi hotel, maar dat bleek midden in de rosse buurt te liggen." „Van de warmte heb ik be trekkelijk weinig last gehad, wel van het tijdsverschil. Pas op de zesde dag viel ik nor maal in slaap, daarvoor was ik steeds klaarwakker. De hoogte is zeker een probleem. Ik heb daar een aantal testjes gedaan, die ik eerder gedaan had op de universiteit van Gent. Bij voorbeeld de steptest. Dat zijn twee treedjes op en weer naar beneden. In Gent was ik na drie minuten moe, maar als ze gevraagd hadden nog drie mi nuten door te gaan was dat geen probleem geweest. In Mexico was ik na één minuut al volledig kapot. Mij is toen ook gevraagd te zeggen wan neer ik in staat zou geweest zijn te spelen. Als ik me daar voor fit genoeg voelde, moest ik het zeggen. Dat was pas op de zesde dag. Het heeft dus geen zin tijdens het toernooi nog spelers uit Europa over te laten komen. Gebleken is uit de tests dat het prestatie-ver- lies tenminste tien tot vijftien procent zal bedragen." „Het ergst van alles is Mon terrey. Wie daar de voorronde speelt, haalt nooit de finale, dat garandeer ik. Als je daar uit de vlieger stapt is het net of je een klap in het gezicht krijgt, zo warm is het er. Maar dat is niet het ergste. Erger is het dat Monterrey maar op 600 meter hoogte ligt. Alle andere speelplaatsen zijn op 2.000 tot 3.000 meter hoogte. Wie vanuit Monterrey de halve finale be reikt, kan zich als uitgescha keld beschouwen, die zit met een kapot door het hoogtever schil. Vrijwel elk land gaat voor het naar Mexico afreist op hoogte-stage. Maar dat is uitgewerkt als je van 2 tot 18 juni in Monterrey zit." „Zover is het voor ons echter nog niet. Eerst moeten we met Nederland afrekenen. Ik denk dat die 1-0 een goede uitgangs positie is. Nederland zit in een moeilijker positie, het moet tenminste twee keer scoren, wij spelen voor een gelijk spel." „Ik ken mijn tegenstander Peter Houtman vooral van de televisie. Ik heb ooit een kwar tiertje tegen hem gespeeld, toen hij bij Club zat en ik bij Anderlecht. Wij stonden met 5-0 voor toen hij inviel, de wedstrijd was gedaan. Het is oppassen met Peter. Het is een speler als 'Vandenbergh. Ze zijn erg gevaarlijk, ofschoon ze in feite makkelijk te bespe len zijn. Ze vragen weinig om de bal, ze bewegen niet veel, kortom ze zijn weinig met de wedstrijd bezig. Het gevaar is dan dat je denkt ze in de zak te hebben. Net als je denkt dat ze niet meer meedoen zijn ze plots daar en scoren. Van Loen ken ik alleen vanaf de televi sie. Die lijkt me lastiger, maar dat is een oordeel over de clubspeler Van Loen. Niemand weet of hij de druk aankan." „Ik vind het leuk tegen mijn vriend Ron Spelbos te spelen. Ik heb een jaar met hem in het centrum bij Club gestaan, een geweldige collega. Ik zal het drukker hebben dan Ron, hij krijgt het moeilijker dan ik. Hij krijgt met een veel grotere psychische druk te maken. Drie, vier uitvallen van ons, in een grote ruimte bovendien. Maakt hij één foutje, dan kan dat verstrekkende gevolgen hebben."

de Stem | 1985 | | pagina 7