evenx UITBLAZEN Natuurgeweld vulkanen niet te keren Burgerlijke ongehoorzaamheid geen wig tussen kerken en IKV Welslagen akkoord Ulster is ongewis I ZATERDAG 16 NOVEMB Bij wijze van spreken (4) IVervoersbepi EG worden o IPvda preserf jongeren van 'Minister D 1 wegtransport iw plan-deet WIM KOCK ZATERDAG 16 NOVEMBER 1985 ACHTERGROND Terughoudend Distantie Vervreemding Spaak Levensvatbaar b: w he I den HAAG (ANP) - De werk gevers in de bedrijfstak weg- J transport hebben vrijdag 'bij- I zonder verheugd' gereageerd op het besluit van de ministers [van verkeer in de Europese I Gemeenschap om het krach- Itenspel van vraag en aanbod op de goederenvervoersmarkt [Afschaffing WIR voor bedrijven met verlies HET WAS zo'n huise lijk tafereeltje dat minister Onno Ru- ding destijds schilderde. Tante Truus en haar neefje Jantje van Leiden, theedrinkend aan de keu kentafel. Dat had de van gezelligheid houdende Ne derlanders moeten vertederen, maar nee, die vielen juist als één man over de minister heen. Hoe durfde hij de werkloze te tooien met een naam die al sinds de 17de eeuw onafgebro ken in een kwalijke reuk staat. De verontwaardiging was te be grijpen. Jan Beukelszoon van Leiden heeft echt bestaan. Hij stond aan het hoofd van de Wederdoopers en hij moet een hele praatjesmaker zijn ge weest, een 'die door syne be- driechlicke scherpsinnicheydt ende cloeckheydt' de mensen wist te bedriegen. Een tijdge noot van Van Leiden, de histo ricus Hortensius, die een studie van de Wederdoopers maakte, is ook weinig vleiend als hij schrijft over 's mans 'loos ver- ciersel' (verdichtsels), 'schalck en gheveynst' karakter en zijn 'vleyende redenen'. De uitdruk king 'Zich met een Jantje van Leiden van iets afmakenont stond waarschijnlijk al tijdens het leven van Van Leiden want al in dezelfde eeuw komt zij in geschriften voor als: het afleg gen met Jantje van Leiden. Dat Jan door de eeuwen heen niet alleen onze gewoon ste, maar tevens populairste voornaam is geweest, blijkt op - voor Jannen - bijna pijnlijke wijze uit het spraakgebruik. Jan de Wasser bijvoorbeeld, was 'een sukkel, wiens vrouw Griet de broek aan heeft en die thuis al het vrouwenwerk moet ver richten.' De uitdrukking kwam in zwang door een 18de-eeuwse kinderprent die Het Verkeerde Huishouden voorstelde. De scheldnaam Jan Salie dateert al van de 17de eeuw en was de titel van een in 1622 te Amsterdam opgevoerde klucht. Jan Salie is sindsdien altijd 'een drogen, vervelenden, zoeten vent' gebleven. En ook 'een sukkel die de energie en lust mist om iets goeds tot stand te brengen of iets kwaads te kee- ren.' Wy selle nou beget hongeren moeten lieren Of brenghen tot Jan-ooms man tel en deuse klieren. Hier hebben we dus Otoe Jan al, de lommerd, in- een 17de eeuws vers. Naar het voorbeeld van de Fransen, die van mon oncle spreken, gebruikten Zuid nederlandse schrijvers vroeger de uitdrukking mijn oom (oom ken, of oompjen.) De uitdruk king concurreert overigens met het minder bekende Jan Snot neus, de lange lepel (Gronings) en de schuine deur. Janhagel en Jan Rap hebben een maritieme achtergrond ge meen. Oorspronkelijl verstond men onder Janhagel en Jan Rap matrozen. Met Jan Rap en zijn maat werd het gewone scheepsvolk bedoeld. Bij de marine spreken ze nog van Jan nen (Jantjes) als ze matrozen bedoelen. Al in de 17de eeuw echter kregen Jan Hagel en Jan Rap de huidige betekenis van gepeupel, 'heffe des volks', ge spuis, kanalje etc. Nu kan het iiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiü heel goed zijn dat de zeebeden in de 17de eeuw - onze gouden, maritieme eeuw - aan de wal zo'n slechte naam hadden dat Jan Rap en Janmaat (maat be tekent matroos) op één hoop werden geveegd met ander ge spuis en er hun al bestaande namen aan gaven. Per slot van rekening hoefde je bij Tromp en De Ruyter nog geen havo diploma mee te brengen als je mee wilde varen. Bladerend in Dr. F.A. Stoetts 'Nederlandsche Spreek woorden, Uitdrukkingen en Ge zegden' krijg je niet de indruk dat in vroeger tijden de vrou wen de onderdrukte sekse wa ren. Integendeel: het wemelt van de pantoffelhelden. En al te vaak is Jan de klos. Er be staat een toneelstuk uit 1652, Cupidoos Schighje geheten waarin een vrouwmens haar echtgenoot uitscheldt. Dat le vert een aardig overzicht op van de in die eeuw veel voorko mende scheldwoorden: Jan Zaggelaar, Jan Frik, Jan Gort, Jan Freu- nick-vaar, Jan kongterse, Jan hen, Jan zul, Jan zotte-bol, Jan droogh-kloot, Jan oly-koek, Jan koome-lul, Jan plomp, Jan gat, Jan droog- broot, Jan bedil-al, Oly-bok, Jan zaly, Frik in 't veurhuis, Propdarm, aschbeer, logge Jan, Hongs-klik, pakbier, veech-de- kan, Jan kitte bruir, Jan even-zuir, Jan zoetekaauw, Jan tureluir, Dat 's op zijn Paasch-daags noch ezeit, Dat zijn heur beste tarmen. Eris voor de Jannen een troost. Ze kunnen nog altijd Bovenjan zien te geraken. Verschillende lezers lieten weten dat het niet alles oor spronkelijk Mades was wat de klok sloeg in de vorige afleve ring van 'Bij wijze -van spreken'. Er waren verschillende meer al gemene gezegden bij in Mades dialect vertaald. Heel juist. Dat had ik tussen de regels en zelfs zwart op wit tussen haakjes ook laten blijken. Een lezer merkte op dat ik de uitdrukking Van 't houtje' verkeerd interpreteerde door die te vergelijken met Zo fijn als ge malen poppestront. 'Van het houtje' betekent gewoon katho liek zonder meer, legde hij uit. Dus niet bijzonder 'fijn' of vroom. Een lezeres uit Breda schreef me dat ze een jaar of veertig geleden in Ulvenhout vaak de uitdrukking 'ne stijve èrrem hoorde. Iemand met een stijve arm was een protestant. Die kon immers geen kruis slaan. Nu we het toch over armen hebben: een collega kent wel van vroeger de uitdrukking met d'n krommen èrrem gaon. Men zei dat van iemand die ergens iets ging aanbieden. Met het korfje aan de arm dus. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekk'er en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28. 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751. Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 23, 4900 AA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementen, bij vooruitbetaling te voldoen: 22,97 per maand; 66,30 per kwartaal of j 258,- per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief^LB-T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkS Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend ©076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Rsnlfrplsiipc Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584-Rabo rek. 101053738. per maa, lefAyTT ïksflBor. T5 Door Ronald Spaak GROTE vulkaanuitbar stingen als die van de Vesuvius in 79, van de Krakatau in 1883 of van de Colombiaanse Ne- vado del Ruiz afgelopen donderdag, laten de mens steeds weer achter met een gevoel van machteloosheid. Vrijwel zonder uitzonde ring zijn bij machtige erup ties duizenden doden te be treuren en valt er achteraf weinig meer te doen dan puin te ruimen en opnieuw te be ginnen. Er valt niemand iets te verwijten: er is geen vijand, geen technisch of fysiek mankement, er is geen sprake van onachtzaamheid of onvoorzichtigheid. Het enige dat we kunnen doen is het samenstel van krachten proberen te begrijpen, dat tot de catastrofe heeft geleid om eens - wie weet in de verre toekomst - dergelijke na tuurrampen te kunnen voor spellen. Vulkanisme en aardbevin gen hebben alles met elkaar te maken. Anders gezegd: daar waar de aardkorst in beweging is en de aardschol len op en langs elkaar schu ren, kun je aardbevingen èn vulkanisme verwachten. Voor een goed begrip van vulkanische uitbarstingen moeten we diep in de aard korst duiken. Op zo'n dui zend kilometer diepte - een peuleschil als we de diameter van de aarde in aanmerking nemen - is de aardkorst nog maar net begonnen met af te koelen. De temperatuur op die diepte is nog zó hoog (1000 graden), dat het gesteente eigenlijk nog vloeibaar zou moeten zijn. De enorme druk van de steenmassa's er boven verhindert echter dat het ge steente weer smelt. Veran dert er echter iets in die druk - doordat bijvoorbeeld de aardplaten langs elkaar schuiven - dan kunnen die hete steenmassa's omhoog worden gedrukt. De druk wordt dan minder en het ge steente smelt. Zo ontstaat er onder het aardoppervlak een enorm re servoir vloeibaar gesteente: magma. In niet-vulkanische gebieden is een grote uitbar sting niet erg waarschijnlijk en zal het magma langzaam weer afkoelen en nieuwe stukken aardkorst vormen. In geologisch onrustige re gio's zal het magma zich ech ter vroeg of laat een weg naar de oppervlakte banen. Bovenin het magma-reser- voir vormt zich namelijk gas en dat proces kan eeuwen lang ongestoord z'n gang gaan zonder dat iemand het merkt. Op een gegeven mo ment is de gasdruk in de magma-kamer echter zo groot, dat het hoe dan ook tot een eruptie moet leiden. Dat kan vriendelijk en in trage stromen gebeuren, zoals en kele jaren geleden bij de Etna het geval was. Het kan echter ook gepaard gaan met heftige explosies, zoals bij de Vesuvius, Krakatau en de Nevado del Ruiz. De kracht van een grote uitbarsting gaat iedere ver beeldingskracht te boven. Zo kan de explosie van Kraka tau (36.000 doden) vergeleken worden met de kracht van tientallen waterstofbommen. Zou de Krakatau-vulkaan op bijvoorbeeld Texel hebben gelegen, dan zou Nederland goeddeels van de kaart zijn geveegd. Naar schatting tien miljoen Nederlanders zou den dan het leven hebben ge laten. Had Krakatau al een enorme vernietingskracht, de zwaarste vulkaanuitbarsting in de geschiedenis is volgens wetenschappers nog steeds de eruptie op het Griekse eiland Santorini omstreeks 1470 voor Christus. De uit barsting was wellicht vijf maal zo krachtig als Kraka tau. Met de ramp van Santo rini wordt wel de ondergang van het mythische Rijk van Atlantis in verband ge bracht, zoals Plato die be schreef. Zekerder is in elk geval, dat de vloedgolf na Santorini in één klap een einde maakte aan de Minoï- sche beschaving op het nabu rige Kreta. De dood kent na een vul kaanuitbarsting verschil lende gedaanten. Lava en een vurige asregen (Pompeii) kunnen steden en dorpen verrassen. Een vloedgolf (Krakatau) kan hele eilanden doen wegspoelen. Maar ook kan een eruptie veel 'geruis lozer' toeslaan. Op 5 mei 1902 komt de Mont Pelée op het Caraïbische eiland Martini que tot uitbarsting. Van de berghellingen en de dorpen vluchten de mensen naar de hoofdstad St. Pierre. Drie da gen later, in de vroege och tend van de achtste mei, vin den alle 30.000 inwoners de dood: een giftige gaswolk maakt binnen een minuut een eind aan hun leven. Voorspellen van vulkaan uitbarstingen is nog steeds niet mogelijk. Seismische wetenschappers kunnen niet veel meer doen dan de gebie den signaleren waar magma aanstalten maakt 'de kurk van de fles te duwen'. Maar waar en vooral wanneer een uitbarsting plaat heeft, valt nog met geen mogelijkheid te zeggen. Ook het - letterlijk - in I goede banen leiden van een vulkaanuitbarsting lijkt mens nog niet gegeven. Door Jan Bouwmans NIEUWE spanningen tussen het Interkerke lijk Vredesberaad (IKV) en de kerken. Volgens recente berichten zou den de kerken zelfs heb ben gedreigd met het IKV te kappen. Inzet van de emoties is deze keer de burgerlijke om- gehoorzaamheid. In werkelijkheid liggen de zaken veel rustiger, ver klaart drs. Jan ter Laak, se cretaris van de katholieke vredesbeweging Pax Christi Nederland. De kerken en de kerkelijke vredesfcfewegingen als IKV en Pax Christi zitten in feite op dezelfde golfleng te: ze wijzen een publieke op roep tot burgerlijke onge hoorzaamheid af. Vanwaar recent dan toch een paar scherpe uitlatingen van kerkelijke zijde in de richting van het IKV? Het vredesberaad houdt zich wel met de vraag van burgerlijke ongehoorzaamheid - ook aangeduid als buitenwette lijk gedrag - bezig. Het be raad heeft een nota 'De maat raakt vol' aan de kerken en plaatselijke kernen ter dis cussie aangeboden. Daarin wordt burgerlijke opgehoor- zaamheid als actiemiddel vermeld. Bij de presentatie destijds in Den Haag ver klaarde IKV-voorzitter Jan van Putten uitdrukkelijk dat hieruit niet de slotsom mocht worden getrokken dat de IKV-leiding die richting wenste op te gaan. Men vond wel dat de kwestie in de be schouwingen hoe in de toe komst actie te voeren, moest worden betrokken, zodat een duidelijk standpunt bepaald zou worden. De presentatie van 'De maat raakt vol' gebeurde ruim een maand voordat het befaamde c.q beruchte 1-no- vember-besluit over de plaatsing van de kruisraket ten viel. Toen stond al duide lijk de vraag voorop met welke middelen men zich zou kunnen en moeten blijven verzetten, nadat een parle mentaire meerderheid het licht onherroepelijk op groen zou hebben gezet. Van Put ten, van beroep hoogleraar politicologie aan de VU in Amsterdam, betoogde toen nadrukkelijk dat juist de kerken het niet zouden kun nen maken zich bij een plaat- singsbesluit neer te leggen, gezien hun herhaalde princi piële afwijzing van alles wat kernwapen heet. Dit leek toch een duidelijke pleidooi voor burgerlijke ongehoor zaamheid, want een even tuele parlementaire meer derheidsbeslissing werd bij voorbaat onthaald op gecon tinueerd verzet, terwijl zich neerleggen bij een parlemen taire beslissing hoeksteen van de democratie is. De kerken hebben de nota en de woorden van de IKV- voorzitter in elk geval aange grepen om hun standpunt ten aanzien van burgerlijke on gehoorzaamheid duidelijk te maken. De Remonstrantse Broederschap lanceeerde de duidelijke boodschap dat „buitenwettelijke actie" tot een breuk met de kerken zou leiden. De gereformeerde kerken kunnen niet tot bur gerlijke ongehoorzaamheid oproepen, zo heeft synode voorzitter Kouwenhoven verklaard, want mensen moeten persoonlijk beslissen of zij in hun verzet zover wil len gaan. Ook de hervormde kerk onhoudt dit actiemiddel haar publieke instemming. De Nederlandse bisschoppen hebben op advies van Pax Christi precies dezelfde op stelling ingenomen, nadat de bisschoppen vorige maand de katholieke leden van het IKV-bestuur al een brief hadden gestuurd waarin ze uitdrukkelijk stellen dat ze alleen dan verantwoordelijk heid dragen voor acties en standpunten van het IKV in dien die uitdrukkelijk in bis schoppelijke kring zijn be sproken en instemming heb ben gekregen. Gisteren maakten de bisschoppen be kend dat oproepen tot bur gerlijke ongehoorzaamheid ten enen male onmogelijk is omdat het een strikt persoon lijke gewetenskwestie is. Een algemene oproep tot burger lijke ongehoorzaamheid is niet te rangschikken onder 'recht van gewetensvrijheid', maar onder aantasting van de rechtsorde. Let wel, geen enkele kerk wijst burgerlijke ongehoor zaamheid op morele of an dere gronden van de hand. Wel onderstrepen ze alle maal dat deze vorm van ver zet gebonden is aan morele normen als daar zijn geweld loosheid, rechten van ande ren eerbiedigen, openheid en bereidheid de geldende straf te ondergaan. De bisschop pen kondigen overigens een studie in eigen kring aan over deze kwestie. Dat is waarschijnlijk de reden dat ze zich grotendeels toch op de vlakte houden. Alle kerken buigen zich primair over de vraag welke (pastorale) hou ding ingenomen behoort te worden tegenover mensen die metterdaad burgerlijk ongehoorzaam zijn. Pax Christi had de bisschoppen gesuggereerd deze mensen te zien als ware het gewetens bezwaarden militaire dienst, maar dit hebben ze nog niet zo overgenomen. Intussen is wel duidelijk dat de kerken zich zullen blijven verzetten tegen de kernwwapens, de plaatsing van kruisraketten niet uitge zonderd. Maar is hun zeer te rughoudenden opstelling ten aanzien van burgerlijke on gehoorzaamheid alleen maar Jan ter Laak. - fotoanp een kwestie van de vingers niet willen branden, zich ge deisd houden gezien dé ver deeldheid in eigen kring? En wat heeft dan het IKV pre cies bewogen als het ook zelf gereserveerd staat tegen dit actiemiddel? Burgerlijke ongehoor zaamheid is zeker in christe lijke kring met zijn gehoor zaamheidstraditie aan het (kerkelijk en burgerlijk) ge zag een vreemd terrein. Daarover is nog weinig nage dacht. Dat geldt trouwens voor de Nederlandse samen leving in zijn geheel. Een kerkelijke oproep zou dan ook op onrijpe bodem vallen. Dat zou de verdeeldheid in eigen kring en daarbuiten ongetwijfeld op zinloze wijze opzwepen. De belangrijkste reden voor de grote reserve van kerken én kerkelijke vredes bewegingen als IKV en Pax Christi is echter dat men in het brede spectrum van vre desgroepen tendenzen be speurt die onder de vlag van burgerlijke ongehoorzaam-1 heid acties willen gaan voe ren die buiten dat kader val len. Zo bespeurt men in ker kelijke kring een groeiende I neiging in bepaalde radicale kringen om niet alleen parle mentaire beslissingen niet I langer te respecteren, maar| ook dat men daar meent j rechtigd te zijn deze beslis-1 singen met sabotagedaden t bestrijden. In dat vaarwater I wil men beslist niet belan-1 den. De kerken lopen hier ri sico's wegens de samenwer kingsverbanden van Pax I Christi en IKV onder meer in het Komitee Kruisraketten Nee (KKN). De kerken en hun vredes organisaties Pax Christi IKV zitten op precies de-1 zelfde golflengte: men wenst zich te distantiëren van radi cale vredesactivisten die het I met burgerlijke ongehoor zaamheid niet zo nauw wen- sen te nemen. Hier dient zich dan ook een breuklijn aan, die het gelegenheidsverbond, dat het Komitee Kruisraket-1| ten Nee (KKN) is, zal opbre ken. Maar de kerken hebben ze-1 ker ook het oog gericht gehad op de plaatselijke IKV-ker- nen die zich begin december I beraden. De boodschap aan hen luidt: acties binnen de rechtsorde die het bewustzijn en verantwoordelijkheid van mensen voor vrede en veilig heid versterken, behoren voorkeur te hebben. HET donderdag door de regeringen in Dublin en Londen goedgekeurde akkoord over bilateraal overleg inzake Noord- ierse kwesties kan een kort leven beschoren zijn. De kans is groot dat onverzoenlijke elemen ten binnen de protes tantse meerderheid en de rooms-katholieke minderheid in de Britse provincie de overeen komst zullen saboteren. Het Brits-Ierse akkoord geldt als een historische prestatie. De Ierse Republiek krijgt voor het eerst een raadgevende stem in Noord- ierse zaken sinds de deling van Ierland in 1921. Ruim 60 jaar geleden scheidde de rooms-katholieke Ierse Re publiek zich van het moeder land af, terwijl zes graaf schappen in Noord-Ierland deel bleven van Groot-Brit- tannië. De regeringen in Londen en Dublin hopen dat het ak koord een eind zal maken aan het geweld in Noord-Ier land. Sinds Groot-Brittannië in 1969 troepen naar het on rustige gebied stuurde, zijn ongeveer 2.500 mensen omge komen bij geweld dat veelal religieus geïnspireerd was. De protestanten in Noord- Ierland, die tweederde uit maken van de 1,5 miljoen in woners, vrezen dat Londen hun belangen zal verkwan selen aan de rooms-katho lieke regering van de Ierse Republiek. Zij hebben bij monde van hun voorlieden (onder wie de zeer uitgespro ken dominee Ian Paisley) een referendum over het akkoord geëist. Aan de andere kant komt de gewelddadigheid van le den van de rooms-katholieke minderheid in Noord-Ierland voort uit frustratie over het feit dat in de afgelopen tien tallen jaren vóór haar,, óver haar maar zónder haar be slist is. Hoe ver leden van de rooms-katholieke minder heid in Noord-Ierland bereid zijn te gaan in hun verlangen naar aansluiting bij de Ierse Republiek, bleek ruim een jaar geleden toen een com mando van het (verboden) Ierse Republikeinse Leger (IRA) een verwoestende aan slag pleegde op het hotel in het Zuidengelse Brighton waar premier Thatcher en haar Conservatieve partij hun jaarlijkse congres hiel den. Als door een wonder overleefde de Britse eerste- minister de aanslag, waarbij een groot deel van het hotel verwoest werd en ettelijke doden en gewonden vielen. Een belangrijk oogmerk van het akkoord tussen Du blin en Londen is de sfeer van vervreemding te door breken die in de loop der ja ren tussen de protestanten en de rooms-katholieken in Noord-Ierland is gegroeid. Directe invloed op het beleid ten aanzien van het noorde lijk deel van het eiland krijgt de Ierse Republiek niet, maar via twee in te stellen perma nente commissies krijgt Du blin wel inspraak in met name veiligheidskwesties. Ds. Ian Paisley. Naast de oprichting van een Brits-Ierse commissie voor ziet het verdrag in de vesti ging van een Brits-Iers bu reau in Belfast, waaraan Ier se, Britse en Noordierse hoge ambtenaren verbonden wor den. Het is de bedoeling dat het akkoord na drie jaar geë valueerd wordt. In het verleden zijn al heel wat pogingen om via de weg van overleg een eind te ma ken aan de diepe verdeeld heid in de Noordierse ge meenschap, op niets uitgelo pen. Aan Britse kant pro beerden zowel regeringen van Labour als die van de Conservatieven tot een beëindiging te komen van het rechtstreekse bewind vanuit Londen dat sinds 1972 van kracht is. Opeenvolgende Britse re geringen hebben niet minder dan vijf keer een poging ge daan een eind te maken aan de spiraal van geweld die Noord-Ierland sinds 1969 in een wurggreep houdt. Alle waren ze er op gericht een al ternatief te bieden voor de Stormont, het parlement van Noord-Ierland dat de provin cie vanaf 1921 geregeerd had en waarin de protestanten het voor het zeggen hadden. Maar alle pogingen strand den op de kennelijke onmo gelijkheid om de protestantse meerderheid en de rooms- katholieke minderheid er van te overtuigen dat beide groepen gebaat waren bij het delen van de macht. Het Sunningdale-initiatief van 1974 leek nog de meeste kans van slagen te hebben. Londen en Dublin sloegen de handen ineen en schiepen het kader van een regeling die voorzag in een volksverte genwoordiging en een pro vinciaal bestuur waarin pro testanten en rooms-katholie ken samen zitting hadden. Het regionale parlement werd gekozen, de regering kwam er ook en Londen hief het rechtstreekse bestuur over Noord-Ierland op. Maar na nog geen vijf maanden liep het plan spaak toen de protestanten in sta king gingen tegen het plan een Raad voor Ierland op te richten met zeven leden uit de Noordierse deelregering en zeven uit de Ierse Repu bliek. De stakers waren op gezet door radicale voorlie den terwijl ook guerrilla-ac ties door leden van beide be volkingsgroepen, die haast aan de orde van de dag wa ren, het klimaat bedierven. De overige pogingen leden schipbreuk omdat de protes tanten er aan vasthielden dat alleen zij de regering van Noord-Ierland zouden vor men, zoals in de Stormont het geval geweest was. Zo trok ken de protestantse verte genwoordigers zich terug uit besprekingen over de vor ming van een raadgevende Assemblée, nadat toenmalig premier Jack Lynch van de Ierse Republiek aangedron gen had op schrapping van de grondwettelijke waarborg over de toekomst van Noord- Ierland en op een geleidelijke terugtrekking van de Britten uit het gebied. Deze pogingen waren het werk van Labour-regerin- gen. Nadat in 1979 de Conser vatieven aan de macht waren gekomen, belegden dezen in 1980 een conferentie over het afstaan van bepaalde be voegdheden door de regering in Londen. Maar de stoelen van belangrijke protestanten bleven leeg, omdat zij vonden dat er te veel gewerkt werd in de richting van het delen van de macht met de rooms- katholieke minderheid. In 1982 saboteerden de rooms- katholieken een idee van premier Margaret Thatcher door hun plaatsen leeg te la ten in een vertegenwoordi ging, waarvoor al verkiezin gen waren gehouden. Terwijl in Londen een ver gaande mate van consensus tussen de partijen bestaat over de wenselijkheid van de terugkeer naar normale ver houdingen in Noord-Ierland, is het in de Ierse Republiek j met name een gevoelig punt, t in hoeverre een raadgevende stem in de aangelegenheden van Noord-Ierland zich ver-1 houdt met de formulering i de grondwet dat (heel) Ier-1 land één is. Toen premier Garret FitzGerald kort den aankondigde dat zijn 1 coalitieregering zich voorals nog bij de bestaande situatie neer wil leggen, uitte opposi tieleider Charles Haughey I ernstige kritiek. Deze ex- premier, die de voorman is van de partij Fianna Fail, zei j te vrezen dat de regering if I Dublin onder het juk va Londen door zou gaan. Waarnemers in de Ierse n hoofdstad zijn dan ook van mening dat de levens®-1 baarheid van het jongste aki koord zal blijken uit de paf'I lementaire behandeling het initiatief. Zeker nu partij van Haughey, die 1 grootste is in het parten® I van de Ierse Republiek T| maar minder zetels bezet if j de Fine Gael (70) en de U'I bour Party (16) samen, in" I opiniepeilingen ruim voorhgj I op deze twee samen is het® I dwingende eis dat de regn ring een formule weet tf vin.' I den waar de Fianna Fail#®! in kan vinden. utrecht (ANP) - „De zaak w bedonderen. Zo kan je het wel v; noemen. Dit is gewoon een po- R litieke truc". w se Zo reageert Jos van Dijk al van de werkende jongerenor- di ganisatie van het CNV (WJ- af CNV) op de mededeling van m minister De Koning (Sociale he Zaken) dat de plannen om het Cl minimumjeugdloon voor 15- tot 17-jarigen af te schaffen voorlopig de ijskast in gaan. rii Uitstel is geen afstel, zei de '1a I minister dezer dagen, want hij sci Vervolg van pagina 1 De hoge loonkosten worden ook wel genoemd als oorzaak van de slechte economische si tuatie. Maar nergens zijn in de Europese Gemeenschap de loonkosten de laatste jaren zo scherp verlaagd als in Neder- land. Nee, constateren de schrij- I vers, Nederland dankt die I enorme schade aan de banken, [die tot de jaren 80 onbeperkt I krediet aan bedrijven verleen- den, zelfs als al vast stond dat die bedrijven geen enkele toe- komst meer hadden. Daarbij bedongen de ban- I ken steeds het onroerend goed, andere eigendommen, machi- I nes en zelfs vorderingen op I debiteuren als zekerheid. Ze I hebben de kredietwaardigheid I van bedrijven niet beoordeeld op grond van de economische I vooruitzichten, maar keken I alleen of er voldoende eigen- Idommen waren als zekerhe- den tegenover de kredieten. Dat is ook de reden dat de banken zelf weinig schade J hebben geleden. Bij een fail- I lissement valt vrijwel altijd de hele opbrengst van bezittingen laan de banken toe. De leve- Iranciers, bedrijfsverenigingen lende fiscus blijven dan met de I stroppen zitten. Ne da al< be ere zir vo< ne ind het sla VI] 1 doe coh een ons del: mei „Ei den HAAG (ANP) - Het kabi- Inet houdt eraan vast dat het I wetsvoorstel de investerings- 1 premies volgens de Wet op de I Investeringsrekening voor I verliesgevende bedrijven af te I schaffen per 1 januari moet ingaan. Dat blijkt uit het betref - tende wetsvoorstel van minis ter Van Aardenne van Econo mische Zaken dat vrijdag bij jOe Tweede Kamer is inge leend. Het kabinet houdt aan die ratVm vast omdat het een Km?e W'I maken aan de onze- I erheid rond de WIR-premies ivoor verliesgevende bedrijven. aarnaast zouden uitvoe- I Mgstechnische problemen I anzienlijk toenemen als het t oor-stci niet aan het begin van I' kalenderjaar zou gaan Lefken, aldus de toelichting UP het voorstel. uitc late verl sel bep< de t korr heff als 1 van vast ten. hoei in een het Voer V( port tijd ten. vers War land derr hij z lend betr Eé van gent op gen. tran: bescl verv De hebt gere: de band Spar het veer -iitECHT (ANP) - De PvdA- Ih ft in de Tweede Kamer L voorlopige voorstellen |nenaa" on> de omstreden plan- G van onderwijsminister |ni lnan (Onderwijs) voor een se) i s.tutI'eiinancierings.stel- ogrijpeml te wijzigen. Noord-Ierland heeft terugkeer naar binnenla11® rust dringend nodig voor herstel van zijn econoi®( Rond het overleg tussen Britse en Ierse reger"* dat ruim een jaar heeft, hebben sterke ger#, ten de ronde gedaan <J Verenigde Staten forse l vesteringen in het gebied I doen. Ook zou de EuroFl Gemeenschap extra hulP'LI dit deel van Groot-Brittaf willen verstrekken. (ANP! wórdt''-lans wetsontwerp Idonr ,i m ziin huidige vorm t0hri„_ socialisten afgewezen, jr. "heer omdat ouders met w„tagste inkomens er het kelsel °P achteruit gaan, het |bief]t geen perspectieven lgar „foor studenten van 30 treken n ouc*er enr onvoldoende »ar.t,ing '10U(it met de draag- van afgestudeerden. 'riida„PvdA~'suggesties' zijn g gepresenteerd op een symp cierir beurc specii daarl tie zii in hel defin We nen' stelse ning 'bouv een a redel volde „H is, ht voor stelst grofs uit weg" Vol

de Stem | 1985 | | pagina 2