iSÜt Longkanker nu grootste vrouwenmoordenaar in VS V&SiL Wat levert arbeidstijdverkorting opt Roken als mannen betekent steryen als mannen LtëRDAG 16 NOVEMBER 1985 W3 Arbeidstijdverkorting Overwerk Automatisering Sluipenderwijs is dit jaar Wa \onderd passagiers over korte *r elk een stuwkracht van 15.1} lie) en USAir in Pittsburg 20 prototype is men op Schip budt verband met het feil dat In. USAir is van plan om veer I --—«4 Typerend voor dit toestel is - FOTO'S FOKKER t dat in de klassen, waarin rt, tot medio 1990 be- een 800 tot 900 nieuwe n Fokker rekent daarvan tig a dertig procent in de istaf van Fokker is onder aas Swarttouw daarmee 'e zaken gaan op dit mo- goed, maar er moeten wat meer vliegtuigen wor- >m de ontwikkelingskosten 50 en Fokker 100 goed te r schat daarvoor zo'n vijf a ig te hebben. Dat betekent bereiken van het zoge- c-even point' (het moment i zijn terugverdiend), van ssen de 150 en 250 toestel- moeten zijn. 'Het break- mnen we op dit moment bepalen. Onder meer is dat n de dollarkoers en de ren- ;t Knook op. Mkp Lleek zo'n mooi middel in de lid tegen de massale mjoosheid. Alle werkenden een uurtjes per week minder en j werklozen zouden weer aan de ikunnen. Met alle voordelen L[(je economie, want wat is beter Lde binnenlandse bestedingen liedereen geld heeft om uit te i? t mocht niet zo zijn. De eerste Ede naar een 38-urige werkweek Ld met pijn en moeite gehaald. Irknemers hadden er geld voor lieverd om tot hun verbijstering i dat geen nieuwe mensen Lïden aangetrokken, maar dat het >el aan mensen nu eenvoudig „worden weggewerkt. Door Piet er Eggen en Lidy Nicolasen DE SFEER rond de arbeidstijdver korting is grimmigern geworde. Dit voorjaar gingen werknemers in de industrie nog de straat op om de 36- nrige werkweek op te eisen. In slechts 10 van de bedrijven kwam die 36 uur er. In andere bedrijven werden studies aangekondigd en in die ingelaste pauze lijken de werk nemers gevoeliger te zijn geworden voor de met de geldbuidel ramme lende werkgevers. Want werkgevers hebben een broertje dood aan het collectief verkorten van. de werkweek. „Organisatorisch lukt het niet", is hun bezwaar. Zij zochten hun toevlucht in het aanbieden van overwerk, deeltijdbanen, allerhande losvaste con tracten of - in het ergste geval - verkor ting van de bedrijfstijd, als de automati-' sering de atv al niet had ingehaald. Al met al leverde het toch werk op. Vraag is alleen: wat is er met de arbeids tijdverkorting gebeurd? „Kennelijk zijn de werkgevers ge schrokken van al die verhalen over alge mene arbeidstijdverkorting. Je ziet dat er nogal vaak gekozen is voor oplossingen die niet best zijn. In een groot aantal be- dnjven is met de verkorting van de werk week tot 38 uur ook de bedrijfstijd be kort. Dat is de gemakkelijkste oplossing. Het nadeel van die keuze is dat korter werken geen banen oplevert en de arbeid in verhouding eerder duurder wordt. Daarmee hebben de werkgevers vooral zichzelf*. Mr. F. Kruse, directeur-generaal voor de Arbeidsvoorziening van het ministerie van Sociale Zaken, vindt dat het bedrijfs leven de eerste ronde van de atv op een kortzichtige en simpele manier de nek is omgedraaid. Zijn toelichting: „We hebben alle pil len van de economische receptuur ge slikt, maar de genezing is uitgebleven. In de laatste vier jaar zijn de lonen op een spectaculaire wijze gematigd, is de rente fors gedaald, is de inflatie het laagste in heel Europa, zijn de winsten flink geste gen, is het overschot op de betalingsba lans gigantisch gegroeid. Kort en goed: alles wat nodig is voor economisch her stel is gebeurd. En wat zien we, er is niet meer werk gekomen, omdat de werkge vers niet investeren. De moed of de lust ontbreekt hen". In feite zegt Kruse dat door gebrek aan ondernemerschap men in Nederland niet is toegekomen om aan de alsmaar toenemende vraag naar werk te voldoen. Wat hem betreft: „Arbeidstijdverkorting Korter werken gaat nog van au lig Protest voor de poort van Unilever. Daar gingen de bonden uiteindelijk akkoord met een verdere studie naar mogelijke arbeidstijdverkorting. r - foto anp met herbezetting blijft noodzakelijk". Dan de werknemers. Greetje Lubbi, voorzitter van de Voedingsbond FNV, krijgt dagelijks te maken met een groeiende weerzin van werknemers tegen arbeidstijdverkorting. Omdat juist leden van de Voedingsbond aan den lijve erva ring hoezeer er gesjoemeld kan worden. „Je ziet dat mensen verdere atv afwijzen, ze hebben er de laatste jaren al te veel voor ingeleverd. De bereidheid om er nog meer voor in te leveren is er niet, het gaat echt alleen om het inleveren er voor". De reden voor dit geringe vertrouwen: „De arbeidstijdverkorting is in veel te kleine stapjes ingevoerd. Dat moest dan gebeuren in de vorm van roostervrije da gen. Je ziet dat met die roostervrije da gen in cao's flink wordt geschoven. Goed, je mag dan een overeenkomst heb ben voor 38 uur, maar op tijden dat het druk is werk je 45 uur en op andere tij den maar 32 uur. Uiteindelijk kom je dan ook op die 38 uur uit. Maar dat zet geen zoden aan de dijk voor het schep pen van meer werkgelegenheid". Kruse wijst onmiddellijk naar de groei van het overwerk, waarmee de werkne mers hun kortere werkweek moeten op vangen. „Je moet als werknemer wel sterk in je schoenen staan om het aanbod af te slaan om hetzelfde aantal uren te maken of meer en er nog extra voor be taald te krijgen. De solidariteit met de werkloze is dan niet zo groot meer". Recent onderzoek van de Industrie bond FNV heeft aangetoond dat de groei van het overwerk schrikbarend is. Een pregnant voorbeeld levert Fokker. Het bedrijf heeft dankzij een goed gevulde orderportefeuille weliswaar meer mensen kunnen aannemen, maar ook arbeids overeenkomsten van 40 uur en meer ge sloten. Kruse gelooft niet in dat werkgevers overwerk blijven aanbieden om aan de herbezetting van vrijgekomen werktijd te ontkomen. „Dat wordt simpelweg te duur", is zijn verklaring. Maar het duidt er wél op dat werkgevers bang zijn nieuwe oplossingen te zoeken. „Er is klaarblijkelijk een psychologische drem pel om alternatieven serieus te bekijken. Men ziet op tegen de organisatorische problemen die er zijn". Dat er voor die problemen toch oplos singen gevonden worden blijkt volgens hem uit de manier waarop bijvoorbeeld in het grootwinkelbedrijf en in zieken huizen de verkorting van de werkweek is opgevangen. Kruse: „Daar zijn wel op lossingen gevonden. Maar in veel grotere bedrijven houdt vooral het middenkader verdere atv tegen. Dan gaat het om men sen die redelijk verantwoordelijk werk doen en enig organisatorisch talent heb ben. Hun weerstand tegen het verkorten van de werktijd is een rechtstreeks gevolg van het feit dat men beseft dat hun werk te delen is. In de praktijk blijkt dat er maar heel weinig functies zijn waarvoor geen alternatief bestaat of die niet door meerdere mensen vervuld kunnen wor den". Kruse erkent onmiddellijk dat de her bezetting van vrijgekomen werk niet ge beurt op de manier die sommigen zich er indertijd van hadden voorgesteld. Het sommetje dat vijf procent korter werken evenzovele banen zou opleveren bleek niet te kloppen. Wat wel gebeurde was een zeer sterke toename van het deeltijd werk en van verschillende vormen van min of meer (on)geregelde arbeid. Kruse spreekt van een tweedeling van de werknemers. Als geen ander weet Lubbi daarvan mee te praten. Van harte steunt ze een actie vanuit de Vrouwen bond tegen de wildgroei van contractar beid. „Je hebt contracten in vele soorten. De slechtste zijn die waarbij je van nul tot 40 uur per week kunt werken. Ze zijn er met bosjes en vooral voor lager ge schoold personeel, vrouwen en jongeren. Die hebben niets te kiezen. Ander werk krijgen ze niet aangeboden". Wie aangesteld is op basis van een af- roépcontract moet wachten op de afroep van het bedrijf, dus het moment dat er werk is. Die afroep kan 's morgens om half zeven aan de fabriekspoort geschie den, maar ook telefonisch. Niet alleen le vert dat onregelmatige ritme geen vast inkomen op, contractanten die niet op afroep beschikbaar zijn kunnen voor het overige naar hun contract fluiten, er is geen sprake van ontslagbescherming, ze kerheid over inkomen bij ziekte is er niet en een contractant kan nooit een beroep doen op de WW als het bedrijf geen werk heeft. Van contractsvrijheid is dus hele maal geen sprake meer. Lubbi schat dat het om meer dan 150.000 mensen gaat. Maar hun aantal, dat blijft groeien, is moeilijk te schatten. „Werkgevers voelen wel aan dat het so ciaal gezien slecht is wat hier gebeurt, dus zij zullen ons heus niet vertellen hoe veel mensen zij op afroep in dienst heb ben". Een voorbeeld waar het wel duidelijk werd. Bij de vleesvoorverpakking van Edah werkte 60 van de werknemers op afroep. Velen van hen hadden overigens gewoon een 40-urige werkweek. Nadat de bond was ingeschakeld werden in de cao vaste afspraken over werktijden en werkduur gemaakt. Lubbi: „Het is van belang dat we hier als vakbeweging collectief optreden. Al leen zo, door het vastleggen van afspra ken in de cao's, haal je de volstrekte rechteloosheid eruit". Begin deze maand heeft het FNV-Vrouwensecretariaat een officiële aanklacht ingediend tegen het verschijnsel. Niet alleen als startschot van een gerichte actie, ook om de men sen zelf wakker te schudden. In tegenstelling tot Lubbi ontkent Kruse dat met afroepcontracten de her bezetting van de vrijkomende arbeidstijd wordt weggemoffeld. Wel deelt hij haar mening dat losvaste verbintenissen het gaan winnen van vaste contracten. En dat betekent dat ook de positie van de mensen met een vaste dienstbetrekking op de tocht komt te staan en zij hun veel goedkopere collega's vrezen. Waar de vakbonden al helemaal van gruwen is de toename van het thuiswerk. Steeds meer mensen blijken, mede door de automatisering, in staat bepaalde klussen voor bedrijven thuis te doen. De tijd dat alleen garnalenpellers en enve- loppe-plakkers door thuiswerkkoningen aan een doorgaans zwarte boterham wer den geholpen is voorbij. Mensen krijgen een home-computertje en doen in van te voren bepaalde tijd werkzaamheden. De Vrouwenbond van de FNV heeft in de ontwikkelingen rond het thuiswerk in ieder geval al voldoende aanleiding ge zien om volgende week in Hengelo een steunpunt op te richten. De bedoeling is dat dat bureautje informatie vergaard over de omvang van het thuiswerk. De overheid is zó geïnteresseerd dat zij het project subsidieert. De échte groei van de werkgelegenheid zit op dit ogenblik vooral in de deeltijd banen. Volgens Kruse is dat groeier nummer een: „Een zeer populaire ar- beidsvorm. De groei is zelfs groter dan door arbeidstijdverkorting alleen zou kunnen." Dit jaar zullen ongeveer 1,1 miljoen van de 4,6 miljoen werknemers werken in deeltijd. Een recente onderzoek naar de herverdeling van het werk leert dat sinds 1982 deeltijdarbeid zo'n 200.000 mensen méér een inkomen en werk verschaft. Dit jaar komen daar nog eens 50.000 bij. Werkgevers hebben van begin af aan het woord flexibilisering gehanteerd, zo dra gesproken werd over verkorting van de arbeidstijd. Met andere woorden: een kortere werkweek voor iedereen op het zelfde moment is flauwekul, de werkne mers moeten zich aanpassen aan de orga nisatie. Inmiddels hebben de bonden hun eis voor een algemene arbeidstijdverkorting laten varen. De FNV spreekt dan nog van een 36-urige werkweek in 1986, maar neemt dan ook het woord 'maatwerk' in de mond en bij het CNV geeft men on omwonden toe dat herverdeling van werk op alle denkbare manieren mag ge beuren. Ads de 32 uur in 1990 maar ge haald wordt. Om te illustreren dat het onmogelijk is arbeidstijdverkorting voor iedereen in gelijke mate door te voeren, wordt vaak het gebrek aan vakmensen genoemd. Kruse erkent dat er knelpunten ontstaan bij gespecialiseerd werk en werk waar voor te weinig mensen zijn opgeleid. „Er is bij een zo hoge werkloosheid sprake van een zekere schaarste. Er is een tekort aan HTS-ers en Heao-ers die technisch hoogwaardig werk kunnen doen. Het feit dat Philips 400 mensen vraagt met een technisch specialisme voor werk dat vroeger door nog geen 150 mensen werd gedaan, zegt wel wat". Een andere vorm van schaarste is ont staan, doordat beroepen een slechte naam kregen. Je üep een aantal jaar gele den gerede kans snel ontslagen te worden als je in de verpleging ging werken. Op dit moment doen de ziekenhuizen hun uiterste best om de plaatsen voor leer ling-verpleegkundigen bezet te krijgen. Kruse noemt nog een voorbeeld. In de bouw is er sprake van een tekort aan be paalde soorten specialisten, terwijl er 80.000 mensen staan ingeschreven bij de arbeidsbureaus als werkzoekende bouw vakker. Ook in de metaal doen zich soortgelijke problemen voor. Jongeren Greetje Lubbi: „Je ziet dat mensen ver dere atv afwijzen, ze hebben er de laatste jaren al te veel voor ingeleverd. De bereid heid om er nog meer voor in te leveren is er niet, het gaat echt alleen om het inleveren ervoor". - fdtoanp zijn in andere richtingen gaan studeren, omdat ze het vooruitzicht hadden in de metaal of de bouw toch geen baan te kunnen vinden. „Dat wreekt zich nu. Je zult zien dat er over een paar jaar een schaarste zal ont staan aan afgestudeerden van de pedago gische academies. De afname van het aantal studenten daar is vele malen gro ter dan het verlies aan banen in het on derwijs." Kruse zegt dat er naast deze schaarste door werkgevers evenwel ook een niet bestaande schaarste wordt aangevoerd. „Men denkt dat er tussen die ruim 700.000 werklozen altijd precies degene zit die men voor een bepaalde baan no dig heeft. Er is ook een neiging om voor een dubbeltje op de eerste rang te willen zitten. Maar die eerste rij is vrij snel uit verkocht. Ik zeg wel eens als grap: ge vraagd, een 17-jarige Havo-afgestu deerde met wiskunde en enkele jaren er varing. Die zijn er niet zo veel. Dat moet je dan maar accepteren en beter zoeken of er voor zorgen dat je mensen de kans geeft wat bij te leren. Het probleem is in een aantal bedrijfssectoren verergerd omdat men de eigen bedrijfsopleidingen heeft beëindigd. Vooral de metaal onder vindt daarvan nu de nadelen". Echt onoverzichtelijk wordt het als be drijven, gelijk met het verkorten van de werktijd aan het automatiseren slaan. Neem de zuivelindustrie. Toen daar de werkweek van 40 naar 38 uur ging, wer den in de cao's afspraken gemaakt. De kortere werkweek bleek noodzakelijk om het verhes van duizend banen te kunnen beperken tot 150. Toen na twee jaar de balans werd opgemaakt, waren geen 150, maar 1500 banen verdwenen. Hoofdoor zaak: automatisering. Lubbi: „Schuldigen zijn niet aan te wijzen. Misschien is het geld dat voor atv is ingeleverd gebruikt voor nieuwe inves teringen. Maar een bedrijf kan zich ook niet permitteren in de technologische ontwikkeling een pas op de plaats te ma ken, op straffe van verhes van de concur rentiepositie". sigaret de grootste 'ladykiller' in Verenigde Staten geworden, oor het eerst sterven in Amerika imeer vrouwen aan longkanker Maan borstkanker. Daarnaast Meen steeds groter percentage dodelijke hart- en vaatziekten ij vrouwen aan de sigaret worden "•geschreven. De 'American meer Society' heeft deze week in alarmerend rapport voorspeld 'hierdoor binnen afzienbare tijd f Amerikaanse vrouw gemiddeld meer ouder zal worden dan de 'middelde man. De zes jaar "gere leeftijdsverwachting die een 0üw thans nog mag koesteren, is :tterlijk in rook aan het opgaan. Van onze correspondent in Washington Mare De Koninck »WIE ROOKT als een man zal sterven als een man", waarschuwt de Amerikaanse Kanker Vereniging met name de vrouwelijke jeugd, die intussen belangrijk meer sigaretten fookt dan de jongens. Roken wordt voor vrouwen nog extra gevaarlijk geacht, vanwege de verhoogde risi- co s van miskramen en - als tegelijk de pil wordt gebruikt - hartziekten. kankerbestrijders in de VS verwijten öninistische en andere vrouwenorgani saties dat ze passief bhjven tegenover de Slf?re! a's vrouwenvijand nummer één. •.Als je ziet waarover vrouwen kwaad gorden als het over gezondheidskwesties gaat, dan is die ellende te verwaarlózen 'n vergelijking met alle dood en angst die rouwen zichzelf aandoen door te ro ei aldus Dr. Estelle Ramey, medisch oogleraar aan de vermaarde George- Steeds meer vrouwen in A merika worden het slachtoffer van long- en borstkanker, zo is uit onderzoek gebleken. - foto archief de stem town University in Washington. Vrou wen moeten deze opmars naar de dood stopzetten." Vrouwen in de emancipatiebeweging geven toe dat ze aarzelen het roken als een probleem te gaan benadrukken. Ro ken 'net als mannen' is in zekere zin sym bool voor de gelijkwaardigheid van de geslachten. „En het al dan niet aanvaar den van het gevaar voui de gezondheid is een kwestie van vrije persoonlijke keuze. Keuzevrijheid is een essentiee. het feminisme", zegt Denise Fudge, be stuurslid van de National Organisation of Women (NOW), Amerika's grootste feministische organisatie. En ze voegt toe: „Er zitten veel fantastische vrouwen bij NOW. die zwaar roken." Amerikaanse vrouwen plachten voor de Tweede Wereldoorlog niet te roken. Tot in de twintiger jaren van deze eeuw was in veel deelstaten roken in het open baar zelfs wettelijk verboden voor vrou wen. Toen dat wel werd toegestaan mikte de tabaksindustrie zijn adverteercampag- nes op het slank- en schoonheidsideaal van veel vrouwen. „Dat gebeurt nu nog. Tabak drukt die eeuwige eetlust en merken als 'Virginia Slims''Eva' en 'Satijn' spelen daarop in. Bovendien helpt nicotine tegen depres sies, iets waar vrouwen meer last van hebben dan mannen. Reken daar het ro ken als vrijheidssymbool bij en het is duidelijk dat vrouwen de doelgroep bij uitstek zijn van de tabaksfabrikanten", aldus John Lawson, voorzitter van 'Criti- sche Consumenten'. Inderdaad heeft de industrie zijn bud get voor speciaal op vrouwen gerichte re clame sedert 1972 verviervoudigd tot nu 1 miljard gulden per jaar. 1972 was ook het jaar waarin Amerikaanse mannen massaal met roken begonnen te stoppen, afgeschrikt door een golf van nieuwe be wijzen voor de dodelijke uitwerking van de sigaret. In 1970 rookte nog 52 procent van de Amerikaanse mannen; nu nog maar 33 procent. Van de vrouwen rookte vijftien jaar geleden 35 procent en nu nog altijd 33 procent. 'De vrouw' is als groep nooit gestopt. „Als huidige trends zich voortzetten zullen we over tien jaar een uiterst hoge sigarettenmortaliteit onder Amerikaanse vrouwen zien. Binnen twintig jaar zal er sprake zijn van een ware epidemie, de zelfde die bij de mannen nu sterk aan het afnemen is", meent epidemioloog Patrick Remington van Amerika's nationale Centrum voor Ziektebestrijding. Zo direct is volgens de meeste Ameri kaanse deskundigen de relatie tussen ro ken en volksgezondheid dat de algehele stijging in gemiddelde leeftijd, welke zich nog altijd in de VS voordoet, vrijwel ge heel is te danken aan 'het grote stoppen met roken' door de Amerikaanse man. In 1980 was de levensverwachting voor pas geborenen nog 73,7 jaar. In 1985 is dat - voor mannen en vrouwen tesamen - al 74,6 jaar. Dat is bijna een jaar winst in slechts vijf jaar tijd. Medici en demogra fen denken dat vroeg in de volgende eeuw de Amerikaan gemiddeld 80 jaar oud kan worden. Maar tegeüjk met deze ontwikkeling is de ouderdomsvoorsprong van vrouwen snel aan het slinken, volgens de experts eveneens vrijwel uitsluitend als gevolg van het roken. In 1980 werden vrouwen gemiddeld nog 7,5 jaar ouder dan man nen. Nu, vijf jaar later, hebben ze nog maar 6,5 jaar langer te leven. „Dat koste lijke bezit, die langere levensverwachting, geeft de vrouw prijs. Niet in ruil voor werkelijke emancipatie, maar in ruil voor een even dodelijk als stupide symbool van vrijheid", aldus feministisch publi ciste Margerie Straus. Ze hoopt dat de feministen van NOW niet langer geld zullen accepteren uit het reclamebudget van de tabaksindustrie. Tijdens het laatste congres van NOW werd het programmaboek nog steeds - volgens traditie - gesierd door een pagi nagrote kleurenadvertentie: „Philip Mor ris groet de Nationale Organisatie van Vrouwen." „We gaan inderdaad aan de orde stel len of dat nog wel kan. Het zal een felle discussie worden", zegt Lois Reckitt, on dervoorzitter van NOW. Nu het NOW-congres jaarlijks steeds meer leden moet herdenken die zich heb ben doodgerookt, ziet het er naar uit dal de Amerikaanse vrouwenbeweging een oude compagnon als vijand zal gaan her kennen.

de Stem | 1985 | | pagina 23