Kamer wil geen sluiting van Blijf-huizen Basisonderwijs is nog steeds 'standenonderwijs9 bonafide scholen blij met vrijwillige regeling L te I UYMCi Brandweeracties gaan in veel plaatsen door Vernieuwing in de industrie zet door t) I WILD-WEST TAFERELEN HU INTERTOYS: PRIJS- mmENm De schrik van je leven IN ZO'N LIEF DUFTIE POPPENHUIS BETAAL JE MAAR EEN HEEL L HUURTJE BIJ INTERTOYS. onderzoekers: Schiphol zwaarder bewaakt van aardenne optimistisch over stimuleringsbeleid belastinginspecties stoppen met toezenden formulieren Bewindsman vertraagt belastingteruggaaf kleine tweeverdiener PAGINA 2 zich achter u scharen! URUDAG 15 NOVEMBER 1985 BINNENLAND Kieslijst D'66 klaar CSM rekent op 50 miljoen winst Terugploegen kan schadelijk gaan werken BINNENLAND Atv-dagen SHB geregeld na acties in haven 1 SS*#"f T5 in verscheidene steden steunt, zijn de spanningen binnen de coalitie verder toe genomen. Zo geniet de rechtse voormalige president Janio Quadros in Sao Paulo steun van het Liberale Front en voert hij campagne tegen de PMDB-kandidaat Fer nando Henrique Cardoso, de leider van de regeringverte genwoordiging in de Senaat. „Een nederlaag voor Cardoso zou de positie van de rege ring in de Senaat aanzienlijk verzwakken", aldus verluidt in regeringskringen. Van de campagnes kan in ieder geval gezegd worden dat zij op kleurrijke manier verlopen. De kandidaten ma ken van alle mogelijke mid delen gebruik om het publiek te bereiken. Zo speelt muziek een belangrijke rol en begin nen sommige kandidaten zingend ieder televisieuit zending waar zijn hun toe spraken mogen houden. An deren benutten de novellas, de bekende Braziliaanse tele visieseries die over de hele wereld worden verkocht. Een communistische kandidaat in Sao Paulo voert zo een origi nele verkiezingescampagne in een novella in zeven afle veringen, waar de politicus zelfs zijn dienstbode weet te overtuigen om op hem te stemmen. Maar ondanks alle poli tieke machten waarover de kandidaten zeggen te zullen beschikken als zij worden gekozen, ligt de reële macht bij de gouverneurs van de deelstaten en niet bij de bur gemeesters. (ANP) inkse blad 'De Vlam.' in 1950. ie ambtgenoot een 'brief op po- Molukse onafhankelijkheids- achte te steunen. Premier Drees oplossing, maar zijn ambtge- erkant uit. volledige boek is vooral dat het een beeld geeft van de tijdgeest, van de Nederlandse politiek in de late jhren veer tig. ar f- .e- i- li- ry id de ie- ee: tie zette hij de invasie in Liba non, in juni 1982, op. Twee befaamde Israëlische journa listen hebben geschreven dat de generaal het kabinet-Be gin met een „stille coup" ver leidde tot het Libanese avon tuur en zijn plannen verhul de. „Koning Arik", zoals zijn aanhangers hem noemen, werd in februari 1983 ge dwongen ontslag te nemen nadat de commissie-Kahan die de massamoord door Li banese christenen op Pales tij nen in de kampen Sabra en Chatila bij Beiroet onder zocht, hem indirect verant woordelijk stelde voor het bloedbad. Sharon eiste later in een aanklacht wegens smaad tegen het Ameri kaanse weekblad Time 15U miljoen gulden schadever goeding, omdat het schreer dat hij de massamoord op de Palestijnen had beraamd ter vergelding van de moord op de Libanese Falangistiscne leider Beshir Gemayel. De jury in New York vond het artikel beledigend en onjuist, maar achtte opzet niet bewe zen, waardoor Time nj® hoefde worden veroordeeld- (AFP/UPI/DPA) arme verwarming (en warm* te- 'P- 100 in er ze 'O- m- it- in, o- ze ile >50 ier n- ad Le- teterugwinning) zijn, zo laat de tentoonstelling zien, nog heel zeldzaam. „r. Fraai "oOÏ beeld daarvan is het zoge naamde Spaarhuis, zoals da in een bouwstroom in Huize (N-H) verrijst. Het ë^s.' bruik in zo'n modern rijtjes huis is 850 m3 per jaar. Een groot aantal van^f geëxposeerde, bescheid koopwoningen 'rond de to (die prijs is inclusief ëT°n bouwkosten en andere ko ten) wordt door de aa^L) mers al voor hooguit 7o- opgetrokken. T28 PAGINA 3- yan onze Haagse redactie pjjj HAAG - De meerder heid van de Tweede Kamer Hy voorkomen dat de Blijf van mii11 Lijf-huizen in Ne erland hun deuren sluiten. 0Ok staatssecretaris Kap- „eyne van de Coppello (So- jljle Zaken en Werkgele genheid) zei gisteren het te Ltreuren als deze opvang ï00r lichamelijk mishan delde vrouwen verdwijnt. Ik hoop van harte dat het wérk gewoon doorgaat." Maar de toekomst voor de Biyf-huizen ligt in handen van minister Brinkman (WVC) en zijn staatssecreta ris Van der Reijden. De meerderheid van de kamer zal maandag, bij de behan deling van de nota Opvang voorzieningen, van hen op lossingen eisen. De Blijf-huizen dreigen er de brui aan te geven omdat ze in de nabije toekomst niet meer gesubsidieerd worden door het rijk maar door pro vincies of gemeenten. Zij vrezen dat de lokale overheid minder belang zal hechten aan de opvanghui zen. Bovendien vinden zij ook dat de vrijwillige mede werkers die de huizen run nen, recht hebben op loon. De Kamer sprong gisteren tijdens het overleg over be strijding van seksueel ge weld tegen vrouwen en meisjes, ook in de bres voor de incest-deskundige die voor, een periode van drie jaar is ingelijfd bij de Utrechtse politie. Begin vol gend jaar loopt het experi ment af en dan stopt ook de subsidie van het ministerie van Sociale Zaken. Voorals nog is de gemeente Utrecht niet bereid gevonden de sub sidiëring over te nemen. Kappeyne heeft nu de mi nister Korthals Altes (justi tie) en Rietkerk (binnen landse zaken) ingeschakeld. NIJMEGEN (ANP) - Er is geen duidelijk verschil tussen het 'standenonderwijs' uit het begin van deze eeuw en het huidige basisonderwijs. Prestatieverschillen tussen leerlingen van de basisschool worden bepaald door wat on derwijzers of onderwijzeres sen de meest zinvolle aanpak vinden voor elk van hun leer lingen. In beide stelsels va rieert het nagestreefde presta tieniveau met de achtergrond van de leerlingen. Veel van wat nu differentiatie heet is niet wezenlijk anders dan het 'aanpassen van het leerplan aan het peil en de bestemming van de leerlingen'. Er is daarom geen sprake van 'on derwijsvernieuwing'. Deze conclusies trekt dr. P. Jungbluth van het Instituut voor Toegepaste Sociologie in Nijmegen in een studie over onder wijsongelijkheid in het basisonderwijs. Volgens de onderzoeker streeft de naar buiten toe 'uni forme' basisschool in werke lijkheid bij verschillende leer lingen verschillende niveaus van leerstofbeheersing na. En dat blijkt niet kenmerkend te zijn voor een bepaalde school of bepaalde leerkracht. In de aanpak van arbeiders kinderen wordt in het alge meen een aanzienlijk minder hoog prestatieniveau nage streefd dan bij andere kinde ren. „Zelfs wanneer leer krachten een gelijke mate van 'talent' aanwezig achten bij hun leerlingen, dan nog blijkt dat zij in verschillende mate prgstatiedruk uitoefenen. Sommige groepen leerkrach ten maken dat afhankelijk van het beroepsniveau van de ouders", schrijft Jungbluth. Rijscholen officieel erkend Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Senator - en be- igd lijsttrekker - Van Mierlo staat op de eerste plaats van ie definitieve kieslijst van D'66, vóór de Tweede-Kamer leden Groenman en Engwirda, Amsterdams wethouder Wolf- fensperger en het huidige ka merlid Nypels. De zogenaamde 'interne verkiezing' in D'66 heeft nau welijks afwijkingen van het advies van het hoofdbestuur jpgeleverd: alleen staat oud kamerlid Bakker nu op plaats veertien, terwijl hij eerst niet genoemd bij de voorkeur kandidaten. Paul Wessels uit Gennep is daardoor naar plaats vijftien opgeschoven. Na Nypels staan op de zesde tot en met de negende plaats Eisma (voormalig lid Europees parlement), Tommei (Tweede- Kamerlid), Kohnstamm (ex- kamerlid en nu partijvoorzit ter) en Nuis (ex-lid Tweede Kamer en nu Eerste-Kamer- BEN HAAG - De bewaking van Schiphol wordt ver- scherpt. De Nationale Veilig- heidscommissie Burgerlucht vaart heeft laten weten dat er extra beveiligingsmaatregelen op en rond het vliegveld hard nodig zijn, zo bleek gisteren in Ben Haag tijdens een verga- lering over de politie. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG - De bonafide autorijscholen rea geerden gisteren positief op de door het kabi net met ingang van 1 juni 1986 in het uitzicht gestelde vrijwillige erkenningsregeling voor rij schoolhouders. Rijscholen kunnen dan officieel worden 'erkend', mits ze aan bepaalde kwaliteits- en service-eisen vol doen. De FAM, de Federatie Auto rijscholen Managers, wil wel een verzachting van een aan tal fiscale maatregelen voor de bonafide rijscholen. Een aan tal van die maatregelen is na menlij k juist genomen van wege de ondoorzichtigheid van de rijschoolbranche, waarbinnen zich een uitge breid 'grijs' dan wel zwart cir cuit bevindt. De FAM begrijpt dat de fis cus moeite had met de autorij schoolbranche, waarvan al in 1983 3500 van de 7000 rijscholen 'hun werkzaamheden in min dere of meerdere mate illegaal uitoefenden'. FAM-voorzitter Mattijssen: „De fiscus heeft bij de erkende scholen, die straks zijn geregistreerd, een uitste kende controlemogelijkheid. Daarom vragen wij de belas tingdruk te verlichten, door ons dan inderdaad als onder wijsinstelling te beschouwen". Illegale rijscholen betalen vaak geen BTW, hebben veel minder kosten en vaak geen leslokaal. Ze adverteren met lessen die veel goedkoper zijn dan de bonafide rijscholen. „Verzachting van de fiscale maatregelen zal ook medebe palend zijn voor de belangstel ling die er zal zijn voor de er kenningsregeling", aldus Mat tijssen. (ADVERTENTIE) Playmobil voor veel speelplezier. Nu keuze uit veel verschillende sets voor een bijna onmogelijke prijs. pkMjmobll In die regeling moeten rij scholen voor een aantal oplei dingsaspecten een vastgelegde k waliteit garanderen. Staats secretaris Scherpenhuizen van Verkeer en Waterstaat heeft zich verenigd met een rapport dat hierover door de Commis sie Erkenningsregeling Auto rijscholen (Coera) is opgesteld. Een autorijschool die voor erkenning in aanmerking wil komen moet bewijzen een me thodisch verantwoord lespro gramma te hebben. Instruc teurs dienen educatief onder legd te zijn, kortom, in staat te zijn de stof ook daadwerkelijk aan een leerling te kunnen overdragen. Een leerling van een er kende rijschool kan niet zo maar examen doen. Hij of zij zal eerst in een soort toets van bepaalde kwaliteiten blijk moeten geven. Een onafhan kelijke instructeur zal vervol gens controleren of de betref fende leerling inderdaad exa men kan doen, aldus het mi nisterie. Naar verwachting zal het opzetten en beheren van de re geling onder de verantwoor delijkheid van het CBR Dit exameninstituut toonde zich gisteren verheugd over die constructie. Het zei alle mede werking te zullen verlenen om zo spoedig mogelijk erkennin gen te kunnen afgeven aan daarvoor in aanmerking ko mende rijscholen. Mattijssen: „Het zal straks ook erg belangrijk zijn dat door elke erkende rijschool verantwoording wordt afge legd aan de leerling. Een leer ling heeft er domweg recht op inzicht te hebben in zijn vor deringen en zijn 'rapport' steeds mee naar huis kunnen AMSTERDAM (ANP) - De Centrale Suiker Maatschappij CSM draait volgens plan. Dit houdt in dat de winst over het per 30 september afgesloten boekjaar 1984/85 zal uitkomen op ten minste 48,2 miljoen. De nettowinst over het tweede halfjaar zal ten minste gelijk zijn aan dat over het eerste halfjaar 24,1 miljoen). ROTTERDAM - Een automobiliste in Rotterdam die giste ren rustig voor een stoplicht stop te wachten kreeg de schrik van haar leven toen plotsklaps het dak van haar auto als een blikken dekseltje werd ingedrukt. Het ongeluk werd veroorzaakt door een twintig meter sta len buis met een doorsnee van een meter die van een achter opkomende en remmende vrachtauto was geschoven en bo venop de personenauto belandde. Als door een wonder kwa men zowel de automobiliste als de vrachtwagenchauffeur er zonder schrammetje vanaf. - FOTO ANP Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Minister De Ko ning (Sociale Zaken en Werk gelegenheid) verwacht dat de werkgelegenheid die in de bouw geschapen wordt met behulp van uitkeringsgeld, op den duur schadelijk kan zijn. Niet alleen in de bouwwe reld zelf, maar ook in de sfeer van de voorzieningen. De Koning zei dit gisteren in het overleg met de kamer over de terugploegexperimenten. Met behulp van uitkeringsgeld worden door deze experimen ten werkloze bouwvakkers tij delijk aan de slag geholpen. De helft van de beschikbaar ge stelde 100 miljoen, komt uit de middelen voor het regio naal sociaal-economisch be leid. De zwakke regio's profi teren er op dit moment het meest van. De PvdA, gesteund door bouwondernemingen en la gere overheden, vinden dat het ministerie de handen af moet trekken van deze projecten. Ook CDA en WD klaagden over de te grote bureaucratie in de beoordeling van aanvra gen. PvdA en D'66 achten het bo vendien onjuist dat het geld vooral gestopt wordt in kapi taal-intensieve bedrijven. Zij willen het geld benutten om zoveel mogelijk mensen aan werk te helpen. DEN HAAG (ANP) - De acties van de brandweer voor een ho gere onregelmatigheidstoeslag en betere arbeidsvoorwaarden gingen donderdag in veel steden nog door. Slechts in enkele plaatsen werd een akkoord bereikt. In Rotterdam wezen de actievoerders het voorstel van de ge meente af om 150 gulden te geven boven de bestaande toeslag van 143 gulden. Ook de bonden vonden dit te laag, maar zij we zen hun leden erop dat het een eindbod is van de gemeente. Het college van B en W deed donderdagmiddag een uiterste poging tot een akkoord te komen. Een delegatie met de wethou ders van personeelszaken en bedrijven en burgemeester Peper deed een dringend beroep op de brandweerlieden in te stemmen met het voorstel. Het Amsterdamse college van burgemeester en wethouders deed de bonden een bod van 150 gulden extra per maand. Daar boven zou vijftig gulden per persoon beschikbaar komen voor arbeidsduurverkorting. Het college zag op die manier mogelijk heden tien arbeidsplaatsen te winnen. Het wil met de brand weer praten over verdergaande arbeidsduurverkorting. De hoofdstedelijke brandweerlieden was dit bod te mager. Zij vinden dat de vijftig gulden bij de toeslag van 150 gulden moet worden opgeteld. Zaterdag houden de actievoerders in Amster dam een grote vergadering over de te volgen strategie. In Breda kwam geen verandering in de situatie. Men vindt het aanbod van 233 gulden extra toeslag te mager en wil nog meer eisen op het gebied van de arbeidsvoorwaarden vervuld zien. De acties gaan voorlopig door tot de B en W-vergadering van volgende week woensdag. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Het beleid dat erop is gericht om kans rijke delen van het bedrijfsleven te stimuleren lijkt aardig te slagen. Er zijn nog wel verschillen tussen sectoren, maar 'er is reden voor optimisme'. Dat zei minister Van Aar denne (Economische Zaken) in een toelichting op een notitie over het 'aandachtsgebieden- beleid' die hij gisteren naar de Tweede Kamer heeft ge stuurd. Volgens Van Aardenne is in de afgelopen jaren een groot aantal kansrijke projecten op gezet met steun van de over heid. Het rijk heeft voor dit beleid volgend jaar ruim 1 miljard vrijgemaakt. Uit de notitie blijkt dan ook dat voor het oude sectorbeleid en de herstelfinanciering de laatste jaren steeds minder geld wordt uitgetrokken, ter wijl daarentegen voor onder zoek en vernieuwing steeds meer geld vrijkomt. Voor noodlijdende bedrijven is dit jaar niet meer dan 70 miljoen uitgetrokken. Naar het sectorbeleid gaat nog 355 miljoen gulden, maar volgend jaar wordt dat bedrag meer dan gehalveerd. De kans dat het vernieu wingsbeleid in Nederland met succes doorslaat acht Van Aardenne groot. Hij zei dat de investeringen het afgelopen jaar meer dan elders in Europa waren toegenomen, net als de arbeidsproduktivi- teit. Ten opzichte van de meeste andere Europese lan den bezit Nederland nu meer economische weerstand, aldus Van Aardenne. De minister zei dat de nieuwe initiatieven door het bedrijfsleven zelf moeten wor den aangedragen. De overheid zal niet zelf nieuwe zaken ont wikkelen. Maar door ruimte te geven aan de bedrijven, moe ten zij ook de verantwoorde lijkheid willen aanvaarden. De terreinen van het be drijfsleven die kansrijk zijn, zijn naast distributie en over slag ook de vliegtuigbouw, de len van de scheepsbouw, de te lecommunicatie, de landbouw (dat ministerie stopt daar ook geld in), medische apparatuur, milieuproduktie, energie-ap- paratuur, biotechnologie en nieuwe materialen. Van onze Haagse redactie j®N HAAG - Staatssecretaris ™>Mng (Financiën) heeft gis- "d ais antwoord op een boze «actie van de Tweede Kamer belastinginspecties op- acht gegeven onmiddellijk met het verzenden an de formulieren voor de «Be tweeverdieners ten be- «eve van de maandelijkse '"«overheveling. tok ^eec'e Kamer is kwaad W0ning' omdat hij vooruit- Pend 0p het kamerdebat r de kleine tweeverdie- je jWe' al begonnen was met jjJ^htiische uitvoering van hm, e kanaer verwijt hem andien laksheid bij de tie"'"Riding van (in totaal nieuwe belastingwetten waardoor aan het begin van het nieuwe jaar een grote chaos dreigt te ontstaan. De kamer heeft de staatsse cretaris dan ook gisteren laten weten, dat zij niet meer voor het nieuwe jaar in behande ling zal nemen de verlaging van de vennootschapsbelas ting van 43 naar 42 procent, de uitbreiding van de onderne mingsvrijstelling, de verla ging van de accijns op onge lode benzine en de opheffing van de investeringspremie voor verliesgevende bedrijven negatieve WIR). De kamer wil met de staats secretaris alleen maar debat teren over de wijzigingswet ten voor de kleine tweeverdie ners, over de landbouwvrij- stelling, over de verlenging van de tijdelijke verhoging van de loon- en inkomstenbe lasting en over de loonbelas ting voor periodieke uitkerin gen. De kleine tweeverdieners zonder kinderen beneden 12 jaar worden daardoor op nieuw slachtoffer van de traagheid in de wetgeving. Deze groep belastingplichti gen krijgt niet alleen een ver ruiming van de belastingvrije som van het inkomen van de minstverdienende partner, maar ook een maandelijkse afrekening van de zgn. voe toverheveling waardoor het netto inkomen hoger wordt. Beide wetsvoorstellen zijn enkele dagen geleden bij de Tweede Kamer ingediend, ter wijl met de voorbereiding er van al in de zomermaanden is begonnen. Willen de kleine tweeverdieners profiteren van de nieuwe wetten dan zouden zij over enkele weken reeds een beschikking moeten heb ben van de inspecteur. Voor uitlopende op de behandeling in de Tweede Kamer was de staatssecretaris dan ook met de technische invulling ervan begonnen. Daarover is de Tweede Ka mer kwaad geworden. De par tijgenoot van de staatssecreta ris en tevens voorzitter van de commissie voor financiën, Joekes, schreef de staatssecre taris eerst twee brieven waarin de bewindsman wordt gewaarschuwd, dat de kamer zich niet onder druk laat zet ten. Vervolgens heeft Joekes nog in een derde brief de staatssecrtaris meegedeeld welke wetsontwerpen wel, en welke niet meer voor 1 januari in de Tweede Kamer worden behandeld. Joekes schrijft dat de com missie 'wederom moet vast- sstellen, dat zij in een situatie terecht is gekomen waarin zij als het ware met de rug tegen de muur maatregelen moet nemen'. De Tweede Kamer neemt die situatie echter niet voor haar verantwoording, omdat de mogelijkheid niet is uitge sloten dat wijzigingsvoorstel len worden ingediend en aan vaard. Zo is bekend dat de PvdA het tweeverdieners wetje ook wil laten gelden voor kleine tweeverdieners met kinderen beneden de 12 jaar. Met de uitvoering van technische maatregelen zou de staatssecretaris een extra claim leggen op de behande ling, omdat elk wijzigings voorstel onherroepelijk leidt tot vertraging in de uitvoe ring. De kamercommissie ver zoekt de staatssecretaris dan ook dwingend in een notitie opheldering te verschaffen over de oorzaken van de traagheid bij de voorbereiding van wetsvoorstellen. Want het is niet de eerste keer, dat het parlement bij belastingwetten onder 'een zware tijdsdruk' wordt gezet. Over die notitie wil de kamer medio december tegelijk met het begrotingsde bat over het departement een pittig woordje met de staats secretaris van gedachten wis selen. Hasj BIJ huiszoeking in een koffie shop in de Nijmeegse binnen stad heeft de politie donderdag ruim 26 kilo hasj en mari huana en een kleine hoeveel heid cocaïne in beslag geno men met een handelswaarde van in totaal bijna een kwart miljoen gulden. In verband daarmee zijn twee Nijmeegse broers van 22 en 28 jaar gear resteerd. In het hasj winkeltje werd ook 8000 gulden handels- geld aangetroffen. Valse documenten SCHIPHOL (ANP) - De Ko ninklijke Marechaussee op Schiphol heeft de afgelopen vijf dagen 26 personen met 11 velschillende nationaliteiten aangehouden die in het bezit waren van valse of vervalste reis- en identiteitsdocumen ten. Volgens de woordvoerder van de Koninklijke Mare chaussee die dit donderdag meedeelde, is dit een record aantal. In totaal werden 36 do cumenten in beslag genomen. Bedrijvencrèche MINISTER Brinkman (Wel zijn) heeft gisteren de eerste bedrijvencrèche in Nederland geopend. Het initiatief is geno men door de PTT. De Stichting Kinderopvang Nederland (SKON) heeft het kinderdag verblijf opgericht. SKON ver wacht volgend jaar nog vijf vajn dergelijke kinderdagver blijven te kunnen starten, al lemaal in opdracht van bedrij ven. ROTTERDAM (ANP) - Nadat 750 Rotterdamse havenarbei ders van de SHB-arbeidspool en 250 vaste werknemers van drie stukgoedbedrijven don derdag het werk hadden neer gelegd, hebben de directie van de Samenwerkende Havenbe drijven (SHB) en de onderne mingsraad door bemiddeling van de Vervoersbond FNV overeenstemming bereikt over de voUedige inroostering van de 11,5 arbeidstijdverkorting- dagen in 1986. Daarmee is de inroostering van de atv-dagen geregeld voor de helft van de ruim tweeduizend stukgoedwerkers in de Rotterdamse haven. In de SHB-arbeidspool zit ten 1.100 stukgoed-arbeiders en 600 voor de overige secto ren. Ook bij Multi-terminals (Pakhoed, 100 werknemers) werden directie en OR het donderdag eens over de in roostering. Bij de overige stukgoedbe drijven moet de inroostering nog worden besproken. De Vervoersbond FNV verwacht dat de werknemers bij het uit blijven van overeenstemming eveneens in actie zullen ko men om volledige inroostering af te dwingen. (ADVERTENTIE) 1 De hele familie woont in dit fantastische kinder - bloemenhuis, kompleet met speelfiguren.

de Stem | 1985 | | pagina 3