Vele partijen voor verkiezingen van burgemeesters in Brazilië RMS verdeelde politiek in '51 Ariël Sharon leeft met schandalen Koopwoning rondom ton bonaf even..L UITBLAZEN oewinds Marilyn en de Kennedy's JDEBTÜM- DlBTUM ■ACHTERGROND1 HISTORICI SCHETSEN TIJDGEEST MOLUKSE PROCLAMATIE \i VERNIEUWING IN BOUW: Kieslijst D'66 klaar Schiphol zwaarder bewaakt WILD-\ WINTERTi SCHIETEN PLAYMi o6Z A VRIJDAG 15 NOVEMBER 1985 PAGINAI -VRIJDAG 15 NOV Excellentie, zie wie zich achter u scharen! ÜELASTING1 WIM KOCK TOEN ik in een be spreking van het boek Goddess van de Amerikaanse journalist Anthony Summers las dat er weer van alles werd ge suggereerd, maar niets aangetoond, kon ik opge lucht ademen en me ont slagen achten van de plicht de honderden bladzijden na te pluizen op een onweerlegbaar stukje bewijs, hoe klein ook, van de schuld der Kennedy's. Verhalen over filmsterren hebben me toch al nooit zo aangesproken. Mijn meest fa voriete filmster is Doris Day geweest. Toen er jaren geleden op de krant dan ook een boek arriveerde dat een biografie over mijn geliefde blondje van hiernaast - zo werd haar charme destijds gekarakteri seerd - beweerde te zijn, vroeg ik meteen aan de hoofdredac teur of ik het mocht bespreken. Alleen al Doris' foto op de om slag, die natuurlijk van dertig jaar geleden was, uit de tijd van Tea for two en On Moonlight Bay (ik heb die film pas gele den op de tv nog eens terugge zien: vreselijk) deed me titsen van verlangen om het boek open te slaan. Maar ik moest eerst nog een stukje voor de krant van de andere dag afma ken. Het werd, wat wielerjouma- listen noemen: een deceptie. Ik haalde zelfs het einde van het eerste hoofdstuk niet. En dat begon toch zo veelbelovend met vast te stellen dat Doris ongelukkig was. Of het slecht geschreven was, erbarmelijk vertaald of allebei heb ik na zo weinig pagina's niet kunnen uitmaken, het was in elk geval hoogst oninteressant. Er heeft nooit een bespreking van in de krant gestaan. Marilyn Monroe is natuur lijk andere koek, al was het al leen maar vanwege haar tragi sche dood en haar nu al jaren veronderstelde, maar wederom niet bewezen gescharrel met de Kennedy's. Ik heb er nooit zo in geloofd dat er iets grondig verkeerd zat met de dood van Marilyn en dat de Kennedy's daar iets mee te maken hadden. De Kennedy-broers - John F. vooral mogen vrouwenver sierders zijn geweest, dómme jongens waren zij zeker niet en Marilyn mag in meerdere op zichten het soort vrouw zijn ge weest bij wie misschien zelfs een Kennedy graag een nachte lijk bezoekje aflegde; zij was bij reputatie niet het type dat een vermoeide staatsman uitkiest voor het onthullen van vertrou welijkheden. Zoiets hebben de beroeps-luistervinken ook nooit op hun bandjes weten vast te leggen. Alleen 'het ge kraak van het bed', zoals een van hen uitlegde. Dat laatste gebeurde dan in een van de rommeligste tv-do- cumentaires die de BBC (nota bene!) ooit kan hebben ge maakt en waarvoor Veronica tot ergernis van velen een afle vering van Magnum het sneuve len. Mijn eigen onwil kennende (wij van tegen of rond de 50 hebben toch allemaal iets met de Kennedy's gehad) lette ik vooral op de reacties van mijn meer onbevangen kijkende mmininnnun zoon. Hij moest nog geboren worden toen John Kennedy werd vermoord en heeft dus niet zo'n boodschap aan hem. Verder is hij ridderlijk van in borst genoeg om het op te ne men voor een arme, misbruikte vrouw. Maar hij keek al net zo ongelovig naar de snelle opeen volging van bizarre getuigenis sen als ik. De makers van de docu mentaire waren Britse journa listen, maar zij hadden zich ge baseerd op Summers' boek. De getuigen herinnerden zich van dik twintig jaar geleden de meest merkwaardige details, onbetekenend op zich, maar wonderwel passend in het pa troon dat de vragenstellers nu al twintig jaar weven: er is iets met de dood van Marilyn en de Kennedy's kunnen daar wel eens wat mee te maken hebben gehad. Een buurvrouw, de huis houdster, professionele gluur ders en luistervinken, de zoon van de tuinman van de buur vrouw, de dochter van de psy chiater van Marilyn, politie mannen die twintig jaar gele den moeten hebben zitten sla pen, de buurman van Peter Lawford en diens lichtelijk ran cuneus overkomende wedu we. de getuigen volgden el kaar zo snel op, afgewisseld met oude journaal- en filmbeel den, dat er af en toe geen touw aan vast te knopen was. Van onbevangenheid geen sprake natuurlijk. Twintig jaar lang zijn ze blootgesteld ge weest aan hearsay - van horen zeggen; aan suggestieve vragen. Tientallen artikelen en boeken hebben ze erover gelezen; er eindeloos over gepraat met an dere 'betrokkenen'. Wat is bij zulke getuigenissen, afgelegd na zoveel tijd, nog oorspronkelijke herinnering en wat heeft zich in de loop der jaren ongemerkt van buitenaf in die herinnering genesteld? Ze weten allemaal wat de ondervragers willen: aanwijzin gen dat Marilyn werd ver moord, liefst door Robert Ken nedy zelf en zij zijn ook maar mensen en interpreteren hun vergeelde waarnemingen braaf die richting uit. Geen rook zon der vuur, denkt de lezer, kijker of luisteraar. Voor degenen die altijd al hebben willen denken dat de Kennedy's - in feite alle 'hoge heren' van de wereld - voor geen cent deugden stijgt er ge noeg rook op om de verdenking levend te houden en de tijd tot de volgende onthulling te over bruggen. Zij die onderhand wel eens bewijzen willen zien halen opnieuw de schouders op. Wie koopt er eigenlijk wat voor dit soort 'informatie'? Het antwoord is simpel: zij die haar 'verkopen aan het altijd naar sensatie hongerende pubhek. De Mythe van Marilyn zal nog jaren brood op vele planken brengen. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Postadres: Postbus 23, 4900 AA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementen, bij vooruitbetaling te voldoen: 22,97 per maand; 66,30 per kwartaal of 258,- per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 RankrplatiPR' Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 ALS democratie bete kent: het recht om poli tieke partijen op te rich ten, dan groeit de poli tieke vrijheid in Brazilië gestaag. Sinds het militaire bewind in maart aftrad, zijn tiental len partijen opgericht en an dere staan op de wachtlijst voor legalisering. Voor de burgemeestersverkiezingen, die vandaag in de grote Bra ziliaanse steden worden ge houden, hebben zich kandi daten van 30 formaties laten inschrijven. De vermenigvuldiging van politieke partijen heeft ech ter geleid tot verwarring, niet alleen door het aantal, maar ook door de op elkaar lijkende namen. Slechts de vijf grote partijen, de enige die tijdens de laatste fase van het militaire bewind moch ten opereren, hebben nog herkenbare initialen. Maar verder is het moeilijk om uit de initialenbrei wijzer te worden. Zo noemen zes par tijen zich democratisch, rich ten vijf formaties zich tot de arbeiders en gebruiken er drie het woord liberaal. Er is een PRT en een PTR, een Braziliaanse Communisti sche Partij en een Commu nistische Partij van Brazilië. De kracht van de oude en nieuwe partijen wordt op de proef gesteld. Verwacht wordt dat zich daarbij ook de tendensen zullen aftekenen voor de parlementsverkie zingen van volgend jaar, al dus politieke waarnemers in Brazilië. De verkiezingen, de eerste sinds de Nieuwe Republiek aan de macht is, vinden plaats in de hoofdsteden van de 23 deelstaten' van het grootste Latijnsamerikaanse land en in de steden die wor den beschouwd als nationale veiligheidszones, in totaal 200 van de ongeveer 4000 ge meenten. De burgemeesters in de overige gemeenten werden in 1982 gekozen, sa men met de gemeenteraads leden, leden van de deel staat-parlementen, gouver neurs van de deelstaten, le den van het Huis van Afge vaardigden en een gedeelte van de Senaat In de grote steden zullen 18 miljoen kiezers hun stem uit brengen, onder wie 65.000 analfabeten. Deze laatsten, die deel uitmaken van een enorme groep in Brazilië - naar uiteenlopende schattin gen zijn er 20 a 40 procent analfabeten op een bevolking van 135 miljoen - zijn de af gelopen weken het doelwit geweest van regionale humo risten. Om te kunnen stem men moeten de kiezers ten minste de nummers kunnen lezen die voor de namen van de kandidaten op de lijsten staan. In Rio alleen zijn dat er echter al 20 en in Sao Paulo 13. De campagne wordt voorts gekenmerkt door de manier waarop de kandidaten te werk gaan, wat veelal neer komt op het doen van voor andere partijen beledigende uitspraken. De meeste kandi daten stellen zich slechts zelf voor, waarbij de naam van hun partij achterwege wordt ge'aten. „Ik heet Aaron Steinbruck. Ik ben de opstel ler van de wet voor de 13e maand", zo herhaalt een kandidaat in Rio onvermoei baar. Heitor Furtado, die in Rio campagne voert voor de voormalige partij van de mi litairen die vandaag de dag vrijwel niets meer voorstelt, durft er nauwelijks voor uit te komen voor welke forma tie hij kandidaat staat. Sommige deskundigen zien de spontane oprichting van allerlei partijen als een ge volg van de opheffing van het verbod dat onder de mili taire dictatuur op de vor ming van politieke groepe ringen rustte. Maar de op komst van al deze nieuwe partijen reflecteert ook de traditionele zwakte van de Braziliaanse politieke bewe gingen, zo wordt anderzijds opgemerkt. Al vóór de coup waarbij de militairen in 1964 aan de macht kwamen, werden par tijen gevormd op basis van regionale belangen of rond charismatische figuren, eer der dan op grond van ideolo gische overtuiging. Zij ver toonden zelden interne de mocratische structuren en de kandidaten werden eerder achter de schermen gekozen dan op partij conventies. Onder het militaire be wind werden twee partijen toegestaan: de regeringsge zinde Arena-partij en de ge matigde oppositionele Brazi liaanse Democratische Be weging (MDB). Later, toen het land zich in het begin van de jaren '80 begon op te ma ken voor een terugkeer naar democratie, werden deze twee partijen omgedoopt in respectievelijk de Democra tische Sociale Partij (PDS) en de PMDB (Partij van de Bra ziliaanse Democratische Be weging). Ook mochten toen drie nieuwe partijen een kandidaat naar voren schui ven voor indirecte presi dentsverkiezingen: de Partij van de Arbeiders (PT) geleid door vakbondsleider Lula, de Sociaal-Democratische Par tij (PDT) van Leonel Brizola en de Partij van de Arbeid (PTB). Vorig jaar, in de laaste maanden van het militaire bewind, viel deze politieke structuur uiteen. Een belang rijk deel van de regeringsge zinde PDS splitste zich af in een nieuwe partij, het Libe rale Front (PFL). Deze factie steunde op haar beurt de presidentskandidaat van de grootste oppositiepartij PMDB, Tancredo Neves. Neves werd met ruime meerderheid door het kies college gekozen als president, maar overleed nog voor hij zijn ambt kon aanvaarden. Toen José Sarney als gevolg daarvan president werd, be gon ook de regeringscoalitie van PMDB en PFL scheuren te vertonen. Ruzies tussen en binnen de twee partijen had den tot gevolg dat een deel van de linkervleugel van PMDB zich in toenemende mate aftekende als een apart blok. Populistische en con servatieve fracties binnen de partij spreken zich steeds va ker uit tegen partijvoorzitter Ulisses Guimaraes, die te vens voorzitter van de Ka mer van Afgevaardigden is, omdat hij te radicaal zou zijn. Ook in de huidige verkie zingscampagne is deze ten dens merkbaar. Doordat het Liberale Front óf eigen kan didaten heeft voorgesteld, óf tegenstanders van de PMDB in verscheidene steden I steunt, zijn de spanningen binnen de coalitie verder toe. genomen. Zo geniet de rechtse voormalige president Janio Quadros in Sao Pau]0 steun van het Liberale Front en voert hij campagne tegen de PMDB-kandidaat Fer- nando Henrique Cardoso, de leider van de regeringverte, genwoordiging in de Senaat. „Een nederlaag voor Cardosó zou de positie van de rege ring in de Senaat aanzienlijk verzwakken", aldus verluidt in regeringskringen. Van de campagnes kan in ieder geval gezegd worden dat zij op kleurrijke manier verlopen. De kandidaten ma. ken van alle mogelijke mid. delen gebruik om het publiek te bereiken. Zo speelt muziek een belangrijke rol en begin- nen sommige kandidaten zingend ieder televisieuit- zending waar zijn hun toe spraken mogen houden. An deren benutten de novellas, de bekende Braziliaanse tele visieseries die over de hele wereld worden verkocht. I communistische kandidaat in j Sao Paulo voert zo een origi- nele verkiezingescampagne in een novella in zeven afle- veringen, waar de politicus zelfs zijn dienstbode weett overtuigen om op hem te j stemmen. Maar ondanks alle poli-1 tieke machten waarover de kandidaten zeggen te zullen beschikken als zij worden gekozen, ligt de reële macht bij de gouverneurs van de deelstaten en niet bij de bur gemeesters. (ANP) Door Hans Kuitert De Zuidmolukse kwestie die in de jaren zeventig een dramatisch hoogte punt bereikte met een aantal gijzelingsacties, is de resultante van een scherpe politieke ver deeldheid in de eerste zes na-oorlogse jaren. Van een nuchtere benade ring, was zeker na de soeve reiniteitsoverdracht aan In donesië in 1949 geen sprake en het is niet overdreven te stellen dat de komst van 12.000 Zuid-Molukkers naar Nederland in 1951 nooit had plaatsgevonden als de oor deelsvorming en het politiek handelen niet door de-Tijd geest waren bedoezeldJ- Dit constateren dr. Doeko Bosscher en drs. Berteke Waaldijk in hun gisteren ge publiceerde boek 'Ambon, schuld en eer'. De beide aan de Rijksuniversiteit van Groningen verbonden histo rici hebben zich verdiept in de politieke bewegingen die voorafgingen aan en plaats hadden tijdens de proclama tie van de Republik Maluku Selatan (RMS). Daarbij hebben zij de meest geprofileerde stromin gen onderzocht: de toenma lige Anti Revolutionaire Par tij, de Partij van de Arbeid en de steunpilaar van Mo lukse sympathie, de Stichting door de Eeuwen Trouw. De ARP was een studie waard omdat deze partij zich op het standpunt stelde dat de Molukkers het recht had den de onafhankelijkheid uit te roepen, maar als sterk le galistische politieke stroming niet zo ver gingen dat zij de soevereiniteit van Indonesië inruilden voor een formele erkenning van de RMS. De PvdA distantiëerde zich van meet af aan van het Molukse streven en van enige steun aan de RMS is nooit sprake geweest. De socialis ten wilden een goede relatie met de nieuwe machthebbers in Indonesië niet op het spel zetten, iets dat ook de KVP niet wilde. Uitvoerig wordt ook inge gaan op de rol van de Stich ting door de Eeuwen Trouw, de bonte maatschappelijke beweging die al meteen na het uitroepen van de Indone sische republiek in 1945 pleit bezorger was voor het zelfbe schikkingsrecht van de di verse Indische minderheden. Na de soevereiniteitsover dracht in 1949 zette de stich ting zich blijvend in voor het Molukse ideaal. Drie eeuwen trouw aan Oranje en de driekleur konden en kunnen in de ogen van de stichting niet worden weggepoetst. Het touwtrekken om de 4000 Ambonezen die in 1950 op Java op demobilisatie uit het opgeheven Koninklijk Nederlands Indisch Leger (KNIL) wachtten, is het dra matisch dieptepunt van de partijpolitieke strijd in het Nederlandse parlement. Bos scher en Waaldijk spreken daarbij niet zozeer een oor deel uit over de schuldvraag, zij constateren op basis van de historische feiten. Zoals zij ook constateren dat geen enkele Nederlandse regering ooit de RMS voe dingsbodem heeft gegeven. De diverse Nederlandse regeringen tussen 1945 en 1950 gingen ervan uit dat de Indische archipel bevolkt werd door tal van volkeren en culturen, die alleen in een federaal staatsverband hun eigenheid konden bewaren. Dat dit niet stoelde op de rea liteit, drong in Nederland eigenlijk pas goed door toen in 1950 de Indonesische een heidsstaat op basis van een duidelijke volkswil in de eer der ontstane deelstaten ont stond. Lang heeft Nederland moeite gedaan het zelfbe schikkingsrecht van tal van Indische minderheden te re gelen. Op de Ronde Tafel Conferentie in 1949 in Den Haag speelde met name dat aspect van de soevereini teitsoverdracht een hoofdrol. Mede onder druk van de Ver enigde Naties moest Neder land bakzeil halen en rolde er - een onbevredigende, prak tisch nutteloze, regeling van de onderhandelingstafel. Nederland bleef ook na de soevereiniteitsoverdracht loyaal tegenover de prille staat Indonesië en smoorde in 1950 kort na elkaar de coup van Westerling op West- Java en de coup van Andi Azis op Celebes in de kiem. Iets dat talloze Nederlanders de regering niet in dank af namen. Dat lag niet anders met de proclamatie van de RMS op 25 april 1950. Een proclamatie die voortvloeide uit de drei gende opheffing van de deel staat Oost-Indonesië. Neder land kon de revolte niet voorkomen. Na een felle strijd werden de Molukken door Indonesië bezet in augustus 1950. Tijdens de revolutie waren veel Molukkers op Java, waar zij op demobilisatie wachtten. Een sterke RMS- lobby in Nederland, gesteund door conservatieve (politieke) krachten leidde onbedoeld tot de overkomst van 12.000 Ambonezen. Eind 1950 en be gin 1951 kwamen er gerech telijke uitspraken die de Mo lukkers in het gelijk stelden. Zij hoeven zich niet te laten demobiliseren in gebieden van de eenheidsstaat en moesten terug worden ge bracht naar Ambon. Maar Indonesië weigerde dat laat ste. Er ontstond een impasse. In februari 1951 kwamen zij naar Nederland om daar alsnog op schrijnend onzorg vuldige manier te worden Een spotprent in het linkse blad 'De Vlam' in 1951. Drees had zijn Indonesische ambtgenoot een 'brief op po ten' geschreven over de Molukse onafhankelijkheids-1 strijd zonder de RMS-gedachte te steunen. Premier Drees vroeg om een vreedzame oplossing, maar zijn ambtge- noot Natsir lachtte hem vierkant uit. gedemobiliseerd en in kam pen te worden onderge bracht. De verdienste van dit naar de schrijvers erkennen on volledige boek is vooral u het een beeld geeft van de tijdgeest, van de Nederlandse politiek in de late j aren veer tig. NA achtereenvolgens te zijn afgeschilderd als laf, slappeling en abso lute cynicus heeft de Is raëlische premier, Si mon Peres, besloten zich niet meer te laten bele digen door generaal Ariël Sharon, namens het Likoed-blok minis ter van Handel en Indu strie in de Israëlische re gering van nationale eenheid. Deze keer be sloot de premier om hem te ontslaan. Sharon, die al omstreden was als generaal en minister van Defensie, hield het afge lopen jaar zijn reputatie op met botte verklaringen, ge richt tegen de regering van nationale eenheid en vooral aan het adres van premier Peres. De 57-jarige succes volle generaal der parachu tisten en oorlogsheld, veroor zaakte begin augustus in Is raël nog een hevige rel toen hij opriep tot voortijdige aanvallen op bases van de Palestijnse bevrijdingsorga nisatie PLO in Jordanië, dat sinds lang Palestijnse aan- slagen op Israëlisch grondge bied vanaf Jordaans grond gebied heeft weten te voor komen. Tijdens Peres' bezoek aan de Verenigde Naties in oktober, beschuldigde Sha ron de premier ervan de re gering te negeren door vre desvoorstellen te doen die niet waren aanvaard door het kabinet. Na de terugkeer van de premier zei Sharon dat Israël alle contacten met Jordanië afhankelijk moet stellen van het sluiten van de PLO-kantoren in Amman en de besprekingen met Egypte van verontschuldigingen voor een schietpartij in de Si- naï waarbij zeven Israëlische toeristen omkwamen. Het witharige zwaarge wicht Sharon is al lang de „enfant terrible" van de Is raëlische politiek. Nadat hij verscheidene weken in de Verenigde Staten zijn - ver loren - smaadproces tegen Time had bijgewoond, keerde de volgens eigen zeggen „mo rele overwinnaar" terug om zijn oorlog te beginnen tegen Ariël Sharon. Peres en een strijd om de macht met Likoed-leider Shamir. De val van de rege ring van nationale eenheid, leider worden van de Likoed en aan de macht komen; Sharon verhulde zijn ambi ties niet. Om het tot premier te brengen zijn volgens hem „tamenlijk veel manieren en trucs, politiek gezien recht matig". Twee weken geleden opende Sharon het offensief tegen de leider van de Arbei derspartij, die bereid lijkt een territoriaal compromis aan te gaan in ruil voor vrede met de arabische landen. Sharon beschuldigde Peres van geheime beraadslagin gen achter de rug van het Li- koed-blok. Het was ook Sha ron, gesteund door vice-pre mier David Levy, die Peres in het debat opriep openlijk af te stappen van het idee van een internationaal forum voor vredesonderhandelin gen. Yitzhak Shamir, leider van de Likoed, wist slechts met moeite zijn fractie achter de premier te krijgen. Sharon, een erkend mili tair meester-strateeg, maakte aanvankelijk naam als tankcommandant en richtte in de jaren vijftig het Israëlische regiment para troepen op. In de Yom-Kip- puroorlog van 1973 leidde hij zijn troepen over het Suez- kanaal Egypte binnen. Maar hij bracht het niet tot staf chef van de IDF, de Israëli sche strijdkrachten. Na de verrassende verkie zingsoverwinning van de Li koed in 1977 werd Sharon mi nister van Landbouw. Hij voerde een krachtig beleid voor uitbreiding van de joodse nederzettingen in be zet gebied. Sharon werd in 1981 be noemd tot minister van De fensie in de regering van Me- nachem Begin. In die functie zette hij de invasie in Liba non, in juni 1982, op. Twee befaamde Israëlische journa listen hebben geschreven dat de generaal het kabinet-Be-1 gin met een „stille coup" ver leidde tot het Libanese avon- f tuur en zijn plannen verhul de. „Koning Arik", zoals zijn I aanhangers hem noemen, f werd in februari 1983 Êc' I dwongen ontslag te nemen I nadat de commissie-Kahw die de massamoord door Li-1 banese christenen op Pales-1 tij nen in de kampen Sabraen Chatila bij Beiroet onder-1 zocht, hem indirect verant-| woordelijk stelde voor het I bloedbad. Sharon eiste later in een aanklacht wi smaad tegen het Ameri-1 kaanse weekblad Time 1®I miljoen gulden schadever-l goeding, omdat het schres dat hij de massamoord op d" Palestijnen had beraamd ter I vergelding van de moord «PI de Libanese Falangistis* I leider Beshir Gemayel. B'l jury in New York vond he' I artikel beledigend en onjuist I maar achtte opzet niet bew£; I zen, waardoor Time m®' I hoefde worden veroordeelt (AFP/UPI/DPA) Door Rinze Brandsma AANNEMERS en archi tecten houden voorlopig nog wel werk: er blijft een gretige vraag naar koopwoningen, ondanks een minder rooskleurige economie. De markt van nieuwbouw-koopwo- ningen is echter dras tisch veranderd. Kopen willen de mensen nog wel en graag, maar dan vooral rondom een ton. Zoals de bouwwereld dat noemt: de stich- tingskosten staan onder hoge druk. Aannemers die willen bou wen en architecten die willen ontwerpen, zullen het van hun deskundigheid en spits vondigheid moeten hebben. Hun woning(ontwerp)en zul len vernieuwend moeten zijn, willen ze kopers interesseren. Lage stookkosten, lage bouwkosten. Nog veel te wei nig bouwers hebben oog voor die innovatie' in goedkope koopwoningen. Dat is eind deze maand de boodschap op een symposium over 'De lage lasten koopwo- ning', dat het Bouwcentrum in Rotterdam op woensdag 27 november organiseert. De mensen moeten zich echter niet blind staren op de koopprijzen, die momenteel zeer gunstig zijn. Rentevoet, hypotheekvorm, subsidies, energiekosten en onder- houdslasten: op al die punten is de koopmarkt nu aantrek kelijk of wordt met het jaar aantrekkelijker. Maar ook toekomstige waarde en ver koopmogelijkheden zijn voor de koper van nu van belang. Voor wie zich wil oriënte ren op het gebied van koop woningen tussen 90 en 130.000 biedt het Bouwcentrum in Rotterdam (pal tegenover Centraal Stationl ze maand bovend.' .„po sitie, die loopt tot 30 novem- ber' Er zijn projecten in uit voering en ontwerp te zien, met bij elkaar 70 typen wo ningen. De grootte van deze koopwoningen in de sociale woningbouw ligt tussen 250 en 310 m3, met woonkamer en drie slaapkamers. Wonin gen met hoge isolatiegraad en voorzien van energie arme verwarming (en warWj teterugwinning) zijn, zo 1"" de tentoonstelling zien, heel zeldzaam. Fraai voor l beeld daarvan is het zojjfr| naamde Spaarhuis, zoals®'! in een bouwstroom in Hu®" (N-H) verrijst. Het g bruik in zo'n modern rijtl®' huis is 850 m3 per jaar. Een groot aantal vatl,'.| geëxposeerde, beschei®I koopwoningen 'rond de t°" I (die prijs is inclusief gr<® I bouwkosten en andere Ir' ten) wordt door de aanïJ mers al voor hooguit I opgetrokken. Van onze Haagse redactie p£N HAAG - De mee gisteren deze pi-.-i bejd van de Tweede K u jl voorkomen dat de van mijn Lijf-huizen ii derland hun deuren sh Ook staatssecretaris peyne van de Coppelio ciale Zaken en Work genheid) zei u betreuren als voor lichamelijk jelde vrouwen verdwiji ,Ik hoop van harte ds wérk gewoon doori Maar de toekomst vo< Blijf-huizen ligt in ha van minister Brinl (WVC) en zijn staatssec rjS Van der Reijden meerderheid van de k Werk fa op mis Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Senator - ei oogd lijsttrekker - Van M staat op de eerste plaats de definitieve kieslijst D'66, vóór de Tweede-Kai leden Groenman en Engw Amsterdams wethouder V lensperger en het huidige merlid Nypels. De zogenaamde 'int verkiezing' in D'66 heeft welijks afwijkingen van advies van het hoofdbes opgeleverd: alleen staat kamerlid Bakker nu op pl veertien, terwijl hij eerst was genoemd bij de voork kandidaten. Paul Wessels Gennep is daardoor plaats vijftien opgeschovei Na Nypels staan op de z< tot en met de negende pl Eisma (voormalig lid Euro parlement), Tommei (Twe Kamerlid), Kohnstamm kamerlid en nu partij voo: ter) en Nuis (ex-lid Twi Kamer en nu Eerste-Kan lid). DEN HAAG De bewal I van Schiphol wordt scherpt. De Nationale Ve heidscommissie Burgerlu vaart heeft laten weten d: extra beveiligingsmaatreg op en rond het vliegveld 1 nodig zijn, zo bleek gistere I Den Haag tijdens een vei dering over de politie. (AH Playmobil voor veel speelplezier. Nu kei uit veel verschillend sets voor een bijna onmogelijke prijs. Van onze Haagse redactie HAAG - Staatssecrel onrng (Financiën) heeft ren als antwoord op een .actie van de Tweede Ka belastinginspecties vacht gegeven onmidde stoppen met het verzei k. n de formulieren vooi hél1116 ^eeverdieners ten van de maandeli oetoverheveling. o,,1^ Tweede Kamer is kw Int. 'ng, omdat hij voor ord op het kamerdi nerr de kleine tweever de ai begonnen was rj. fonische uitvoering br,,^et: De kamer verwijt VonrK laksheid bij tien, bereiding van (in to nieuwe belastingwe

de Stem | 1985 | | pagina 2