6Een kwestie van mentaliteitsverandering9 WA ON Hongaren erkennen bestaan werklozen „Als de gai hier binnei ik een schii NIEUWE INDUSTRIESTATEN Z.O.-AZIË IN VOETSPOOR JAPAN NEDERLANDSE EXPORT NAAR HE T VERRE OOSTEN DONDERDAG 14 NOVEMBER 1985 FINANCIEN/ECONOMIE1 afNE indrukwekkende economische prestaties van Hong Kong, Taiwan, Zuid-Korea en Sin gapore leverden hen de bijnaam van de vier draken op. SCHOOLVERLATERS ZONDER BAAN IEUWSOVERZICHT DODCDI irrrnnnnn economie Europees protest tegen plannen Unilever Oostenrijkse wijn stuk duurder 'Belastingfraude mag, steunfraude niet' DONDERDAG 14N Zwitsers sparen nog steeds het meest Campagne FNV tegen 'wegwerpbanen' Toekomst Springer-imperium verzekerd DE SCHRIK ZE BH DELHAIZE Kringloopbedrijven in opmars Zuid-Afrika: Toch geen traangas in mij» Jfeanto0rh^DaSkeS Omzetdaling Dit jaar al honderd banken in VS failliel jGeen frank T47 door Frank van Ooijen 'VOOR een land dat zo af hankelijk is van handel met het buitenland is de huidige ontwikkeling in de regio van de Stille Oceaan van groot belang. Nederland moet een goede positie zien te berei ken op de groeimarkten van de toekomst en zich niet uit sluitend richten op de weinig groeiende Europese afzetge bieden. De bedrijven moeten intensiever samenwerken en de overheid moet via het ge ven van voorlichting en on dersteuning het aanboren van nieuwe markten stimu leren'. Deze aanbeveling staat centraal in het eerder dit jaar verschenen rapport van de Sociaal-Economische Raad (SER) 'Nederland in de wereldeconomie; perspectie ven en mogelijkheden'. De oproep van de SER lijkt niet aan dovemansoren gericht. Er wordt door bedrijfsleven en overheid hard gewerkt aan de promotie van het Ne derlands produkt in het Verre Oosten. Zo is dit voorjaar een grote Nederlandse land bouwtentoonstelling in de Chinese Volksrepubliek ge organiseerd. Alleen al in de maand september reisden drie delegaties van parle mentariërs, ondernemers en topambtenaren naar Azië. Eltraco-directeur Van de Leur (rechts) en bedrijfs leider De Rooij. - foto marcel bekken Staatssecretaris Ploeg (Landbouw) is maar net te rug uit Zuid-Korea en de Brabantse Commissaris van de Koningin, van Agt, uit Hong Kong en China. De handel van Nederland met Taiwan, Hong Kong, Singapore, Korea en de Chi nese Volksrepubliek zit de eerste helft van 1985, met een groei van 50 procent ten op zichte van dezelfde periode vorig jaar, flink in de lift. In 1984 voerden we voor bijna drie miljard gulden uit naar deze landen. Ondanks de grote afstanden en de moor dende concurrentie van de Verenigde Staten en Japan lijkt de Nederlandse export positie in de nieuwe indus trielanden redelijk goed. Nadere informatie bij ver schillende bedrijven in Bra bant leert, dat niet alleen multinationale ondernemin gen als Philips nauwe han delscontacten onderhouden met het Verre Oosten. De machinefabriek 'Breda', de zuivelproducenten DMV Campina en Menken Land bouw, snoepwarenfabrikant van Melle en kunststofpro ducent Synthese blijken al lemaal de weg naar Zuid- -Oost Azië gevonden te heb ben. Hun export naar dit deel van de wereld is welis waar bescheiden, maar de meeste ondernemingen zien flinke groeimogelijkheden. Dat zelfs de kleintjes een ^oede kans maken op de Aziatische markt bewijst de Bredase firma Eltraco. Wie verwacht nu dat een fabri kant van luxe badartikelen met maar twintig medewer kers in vaste dienst naar Singapore en Hong Kong ex porteert? Eltraco-directeur Van de Leur, zojuist teruggekeerd uit het Verre Oosten: „We exporteren veel binnen West-Europa, maar sinds we vorig jaar op een inter nationale beurs merkten dat ons produkt ook interessant is voor de Aziatische consu ment, voeren we nu ook naar Singapore en Hong Kong uit. Deze landen kunnen weer als springplank dienen naar andere markten. Zo zijn we ook bezig met Taiwan, maar allerlei importbeperkende maatregelen daar maken het er niet eenvoudiger op. Plaatselijke contacten zijn in de handel met de nieuwe in dustrielanden goud waard. Dat betekent natuurlijk wel dat je regelmatig je koffers moet pakken om de goede verstandhouding met de af nemers blijvend te maken". Steun en toeverlaat bij de export naar verre markten is de Kamer van Koophan del. De heer van Hassel, ex portconsulent van de Bre dase Kamer: „In nauwe sa menwerking met de export- bevorderings- en voorlich tingsdienst van Economische Zaken geven we bedrijven de nodige informatie over alle zaken waarmee je reke ning moet houden bij de uit voer naar landen als Taiwan en Singapore. We stellen hen tevens op de hoogte van lan delijke acties zoals de grote Nederlandse landbouwten toonstelling in China van dit jaar, waaraan bedrijven deel kunnen nemen". „Onze dienstverlening ,is vooral gericht op het mid den- en kleinbedrijf, want de 'grote jongens' beschik ken meestal over hun eigen exportafdelingen, kennis van zaken en ruime contac ten. De grotere bedrijven overtreffen de kleinere wel iswaar in exportwaarde". „Tegenover de verkoop van een fabriek voor kleu rentelevisies door Philips aan China van 300 miljoen gulden, moet je natuurlijk heel wat kleinere broeders uit midden- en kleinbedrijf stellen om dat bedrag te eve naren. Maar vergeet niet dat in de laatste groep relatief meer werkgelegenheid steekt dan bij het veelal ge automatiseerd grootbedrijf. En daarom is het zoeken van nieuwe markten voor het Nederlands bedrijfsleven zo belangrijk. Daar moeten we onze schouders onder zetten. We proberen ook toe te wer ken naar een grotere samen werking tussen bedrijven waardoor zij hun positie op de vreemde markten kunnen verbeteren. Dat is nogal een probleem omdat een Neder lander graag als solist op treedt". Volgens adjunct-direc teur Abbink van Van Melle moet er meer aan promotie en reclame gedaan worden in Zuid-Oost Azië. „We moeten eerst eens onze men taliteit veranderen in Ne derland. De tijd isvoorbij dat we de orders in onze handen gedrukt krijgen. Willen wp een kans maken tegen de keiharde Ameri kaanse en Japanse concur rentie dan moeten we met ons produkt op pad gaan. Plaatselijke contacten op de groeimarkten, méér reclame en vooral een mentaliteits verandering. Daar komt het op aan. Het Nederlands pro dukt ligt door een hoge kwa liteit goed in de markt, maar je moet er wel wat voor over hebben om het ergens af te zetten". Opmars van de S ier draken' 4 door Vrank van Ooijen Waar de wereldeconomie in de laatste tien jaar ge troffen werd door een olie- en schuldencrisis en stag natie, bereikten de nieuwe industrielanden in Zuid- -Oost Azië een economische groei, die driemaal hoger was dan die in West—Europa. Bij het horen van de namen Hong Kong en Taiwan wordt nog vaak gedacht aan goed kope en inferieure massapro ductie van blikken speelgoed, uurwerken en kunststof huis- houdartikelen. Maar dit beeld voldoet allang niet meer aan de realiteit. De vier draken hebben hun eeonomie sterk uitgebreid en gemoderniseerd. De speelgoedfabrieken hebben plaatsgemaakt voor electroni cafabrieken, scheepswerven, banken, verzekeringen en autofabrieken. Wat stelt Singapore, Tai wan, Korea en Hong Kong nu in staat om een economisch wonder te verrichten in een wereld waarin Afrika niet eens zichzelf kan voeden, de Latijnsamerikaanse economie lamgelegd is door de kolossale schuldenlast en de westerse industrielanden worstelen met een hoge werkloosheid en dreigende handelsoorlogen? Deze vraag en die hoe de Europese Gemeenschap het best kan inspelen op de groeiende markten van deze landen, stonden centraal op een onlangs in Brussel gehou den congres, ondermeer door de Tilburgse Hogeschool geor ganiseerd. Twintig jaar geleden waren de stadstaten Singapore en Hong Kong nog eenvoudige havenplaatsen. Nu zijn het moderne industrieële minista- ten met vorig jaar een econo mische groei van zo'n acht procent. Ter vergelijking: de Nederlandse economie groeide in 1984 met twee procent. Singapore beschikt niet al leen over een uitgebreide toe ristenindustrie maar ook over een haven die een vergelijking met Rotterdam goed kan door staan. Hong Kong is één van de belangrijkste exporteurs in de wereld van kleding en tex tiel. Naast Tokio is deze Britse kroonkolonie hét financieel centrum van het Verre Oosten. De groeiende export van elec- tronica geeft aan dat de mo dernisering van de industrie doorgaat. Het Bruto Nationaal Pro dukt van Taiwan nam vorig jaar met maar liefst elf pro cent toe. Taiwan en Zuid-Ko rea waren in het begin van de jaren zestig niet meer dan eenvoudige landbouwecono mieën zonder industrie van enige betekenis. Scheepswer ven, staal- en autofabrieken en een uitgebreide lichte indu strie vormen het tastbaar be wijs van een totaal veran derde situatie. De snelle industriële ont wikkeling van de vier is des te opmerkelijker als men zich realiseert dat ze, net als Japan overigens, nauwelijks over eigen grondstoffen beschik ken. Tegenover de noodzake lijke import van grondstoffen stellen Taiwan, Hong Kong, Korea en Singapore weliswaar een enorme export. Hier ligt voor een deel het geheim van hun economische groei. Door het gunstig inves teringsklimaat en de lage lo nen trokken zij vele onderne mingen uit de industrielanden aan, die hun produktie vooral richtten op de westerse thuis markten. Om niet geheel van buitenlandse investeerders af hankelijk te zijn, startten de vier landen hun eigen indu strie die ook afgestemd werd op de export naar de Ver enigde Staten, Japan en West- -Europa. Met de uit export verkregen deviezen werd een basisindus trie gestart, moderne techno logie aangekocht, het onder wijs verbeterd en een infra structuur opgebouwd. Kort om, er werd onder toezicht van de overheid een basis gelegd waarop een zelfstandige en le vensvatbare ontwikkeling mogelijk was. De toverfor mule heet exportgeleide in dustrialisering. De sprekers op het Brus selse congres waren het er Hong Kong. De speelgoedfabriek heeft plaatsgemaakt voor electronicafabrieken, scheepswerven en banken. - foto ap over eens dat de grote over heidsbemoeienis ook een grote factor van betekenis vormt achter het Aziatisch 'Wirt- schaftswunder'. Singapore spant wat het overheidsingrij pen betreft de kroon. Hong Kong kent meer economische vrijheid. Twee van de vier landen kennen een democra tisch stelsel, zij het met een autoritaire inslag, de andere twee kunnen worden gekwali ficeerd als autoritaire regimes. Dat zorgt daar in ieder geval voor politieke stabiliteit en maatschappelijke rust. En dat zijn natuurlijk uiterst belang rijke investeringsvoorwaar- den. Een strakke wetgeving op het gebied van de arbeidsver houdingen voorkomt arbeids onrust. Bovendien onderhoudt de overheid nauwe banden met de vakbonden en schrijft hij de hoogte van de lonen voor. Allerlei protectionistische maatregelen beschermen de eigen jonge industrie tegen concurrentie van goedkope buitenlandse produkten. De staat heeft verder een stu rende rol in het proces van technologische vernieuwing. Het economisch succes van de vier 'draken' lijkt tegen de verwachting in, eerder het re sultaat te zijn van staatskapi- talisme dan van de vrije markteconomie. Volgens de Koreaanse ge leerde dr.Song Hoorn Kil, ligt de basis voor de sociale orde en de enorme arbeidspresta ties in Zuid-Oost Azië in het wijdverbreide Confucianisme, dat sterk de nadruk legt op harmonie en eenheid, gedra gen door een sterk leiderschap en discipline. De Chinese wijs geer Confucius, die 500 jaar voor onze jaartelling leefde, dacht dat de mens alleen kon leven binnen een stelsel van strakke gezagsverhoudingen. Plichtsbesef, gehoorzaamheid en trouw maken dus deel uit van het Aziatisch erfgoed en verklaren het verschil in ar beidsmoraal tussen de Wes terse en Oosterse werknemer. Tot slot is het opvallend dat in Singapore, Taiwan en Hong' Kong de economie bepaald wordt door de Chinezen. De voorzichtige conclusie lijkt ge rechtvaardigd dat de Chinezen een uiterst nijver volk met een goede handelsgeest zijn, aan wie de ontwikkeling van deze landen grotendeels te danken is. Misschien is dit een indica tie voor het enorme economi sche potentieel dat de Volksre publiek China bij een verdere liberalisatie van de economie kan vrijmaken. De vertegenwoordigers van universiteiten, bedrijfsleven, overheden en internationale organisaties bogen zich op hét Brussels congres tevens over de vraag hoe Europa profijt kan trekken van de veelbelo vende economische ontwikke lingen van de vier landen. Er mag dit jaar dan enige terug gang te bespeuren zijn in de economische groei als gevolg van de verminderde afzetmo gelijkheden op de Ameri kaanse markt, maar er wordt door niemand getwijfeld aan de goede vooruitzichten van 'de vier'. Zij zullen zeker hun voor deel kunnen doen met de 'open deur-politiek' en de moderni sering van de economie van de Chinese Volksrepubliek. Hong Kong zou in de nabije toe komst als technologisch, fi nancieel en dienstencentrum kunnen fungeren voor de Volksrepubliek. En het is al lang geen geheim meer dat zelfs aartsvijand Taiwan pro fiteert van dat nieuwe beleid. Via de Britse kroonkolonie vindt immers een groot deel van de Taiwanese export zijn weg naar de communistische buur. De vier nieuwe industrie landen liggen overigens in een regio, het zogeheten Pacific Basin, waar de handei de laat ste jaren enorm toegenomen is. In het gebied van de Stille Oceaan dat begrensd wordt door Australië, de Ameri kaanse westkust en Zuid- Oost Azië bedroeg de onder linge handel vorig jaar maar liefst 175 miljard dollar. En dat is 45 miljard dollar méér dan de transatlantische han del tussen de VS en Europa. Volgens een Taiwanese pro fessor vindt er op dit moment een verschuiving van de han dels- en produktiestromen in de wereld plaats van het At lantisch naar het Pacifisch ge bied die wijst op het econo misch, politiek en cultureel verval van Europa. Misschien schildert hij de toekomst van het 'oude continent' wat al te somber af, maar de economi sche statistieken geven in ieder geval duidelijk aan dat het aandeel van West-Europa in de handel met de Stille Oce aanregio sterk terugloopt. Nederland en de partners in de Europese Gemeenschap lij ken de boot te missen op een enorme groeimarkt met 65 miljoen consumenten. De Aziatische en Europese des kundigen zijn het eens over de noodzaak om handel en inves teringen tussen West-Europa en de vier industrielanden uit te breiden. Op deze wijze kan Europa haar exportmarkten veiligstellen en kunnen Tai wan, Hong Kong, Korea en Singapore hun economische afhankelijkheid van Japan en de Verenigde Staten vermin deren. Europese overheden en bedrijfsleven moeten de han den ineenslaan en het gezicht naar het Oosten wenden. BOEDAPEST (RTR) - Honga rije geeft toe dat door het eco nomische hervormingspro gramma een toenemend aan tal mensen in het land zonder werk is komen te zitten. Tot nu toe heeft de regering in Boedapest altijd tegengespro ken dat het werkloosheidspro bleem ook in Hongarije be staat. Hongarije is al geruime tijd bezig met een economisch her vormingsprogramma dat on der andere voorziet in een li beraler beleid ten aanzien van de bedrijven en in een decen tralisatie van de beslissings bevoegdheden. Op die manier hoopt Boeda pest de economie opener te maken voor de krachten van vraag en aanbod en hoopt de regering tevens de uitgaven aan subsidies te verminderen. In een officiële verklaring van het persbureau MTI er kent de regering dat het in be paalde bedrijfstakken en in bepaalde beroepen 'steeds moeilijker wordt om een baan te vinden'. Eerder sprak een aantal westerse landen al zijn bezorgdheid uit over de ver slechterende werkgelegen heidssituatie in Hongarije. Hoewel de regering in Boe dapest die bezorgdheid nu lijkt te delen, ziet zij zich ge plaatst voor een moeilijk di lemma. Zo moet de regering kiezen tussen het instandhou den van de verborgen werk loosheid of het via het hervor mingsprogramma verminde ren hiervan, waardoor de offi ciële werkloosheid stijgt. 'Aan de ene kant worden bedrijven aangemoedigd om het perso neelsbeleid te versoepelen, terwijl de verborgen werk loosheid binnen de bedrijven aan de andere kant de econo mische ontwikkeling belem mert en bovendien moreel schadelijk is', aldus de verkla ring. 'Bovendien', voegt het pers bureau er aan toe, 'blijkt het overplaatsen van werknemers van vleugellamme bedrijven naar efficiënter ondernemin gen moeilijk uit te voeren'. In het bericht maakt MTI bekend dat 3.000 van de in to taal 122.000 jongeren die zich dit jaar op de arbeidsmarkt hebben aangemeld, nog steeds geen baan hebben gevonden. Opmerkelijk genoeg wordt er aan toegevoegd dat naar 'som migen' menen het aantal jonge werklozen in werkelijkheid zelfs twee- tot driemaal zo groot is als deze cijfers aange ven. Het gebeurt uiterst zelden dat het Hongaarse persbureau vraagtekens zet bij de officiële regeringsgegevens. MTI maakte verder bekend dat vooral de mensen die net hun diploma van de middel bare school hebben gehaald, moeite hebben om aan de slag te komen. Vooral de meisjes worden hierdoor getroffen, omdat zij zeventig procent van deze groep uitmaken. Per honderd schoolverlaters zouden er slechts 46 vacatures bestaan. Aan het eind van de zomer stonden ongeveer 58.000 vacatures geregistreerd. Er zou vooral een tekort bestaan aan ongeschoolde arbeiders. UTRECHT (ANP) - De Europese vakbonden gaan de komenjj maanden een campagne voeren tegen Unilever om dat concejl te dwingen om op internationaal niveau met de vakbewegj),! om de tafel te gaan zitten over de werkgelegenheid. Tot nu til houdt het concern vast aan zijn 'verdeel en heers-strategie',.1 weigert volgens de FNV halsstarrig werkgelegenheidsover|el met de vakbeweging. Volgens de vakbonden heeft het tot nu ijl door Unilever gevoerde beleid een forse afbraak van de werkte legenheid in Europa tot gevolg gehad. In de jaren 1978 tot daalde het aantal werknemers bij Unilever in Europa vaj 172.000 naar 134.000. Dat werkgelegenheidsverlies dreigt zichqJ de komende jaren voort te zetten, vrezen de bonden. In F land verdwenen sinds '78 bij Unilever 5.000 van de 15.0001 Grote klappen vielen er bij de vleesgroep, de diepvriessec (Iglo) en in de chemie. Sinds 1970 is er bij Unilever een ontwikt,, ling aan de gang waarbij nevenactiviteiten worden afgestaj en hoofdactiviteiten voor een deel worden verplaatst naar t Afrika (lage lonen) en Noord-Amerika. WENEN (RTR) - Vooral als gevolg van de slechte oogst zullen^ prijzen voor Oostenrijkse wijnen fors verhoogd worden. Dewi kelprijs voor wijnen van de laagste kwaliteit zal rond de der schilling (4,82 gulden) komen te liggen, bijna drie keer zohc, als de laagste prijs dit jaar. Ook de wijnen van betere kwalijj worden duurder. De prijsverhogingen betekenen een nieuwete genvaller voor de consumenten en producenten van Oosten rijkse wijn. Eerder dit jaar werd de export van Oostenrijk wijn stopgezet en werden miljoenen liters wijn vernietigd nada ontdekt werd dat vele grote wijnproducenten in het land 4 schadelijke chemische stof glycol aan hun wijn hadden toe; voegd als goedkope zoetstof. Meer dan zestig wijnboeren werd gearresteerd. Ze zullen mogelijk worden gestraft. LONDEN (AP) - Één op de drie Britse volwassenen vindt het on geoorloofd om belasting te ontduiken, maar als het gaat® steunfraude of het oplichten van werkgevers vinden twee van j drie Britten dat kwalijk. Van de jongeren van 15 tot 24 jaar vir 51 procent het fout om zwart te werken met een uitkering, fe wijl dat percentage onder de 65-plussers op 84 ligt. Slechts ij procent van de jongeren vindt het kwalijk gedeeltelijk zwarttj werken, terwijl dat percentage ook bij de 65-plussers laag Ij op 49 procent. 72 procent van de ondervraagden vindt het ni geoorloofd produkten van het werk mee te nemen zonder tel* talen. Kal GENEVE (UPI) - Voor het twaalfde achtereenvolgende j;, staat Zwitserland bovenaan de ranglijst wat betreft de spaary Per hoofd van de bevolking staat er in dat land 13.006 dollar 0 spaar- en depositorekeningen. Japan staat - met grote achte stand - op de tweede plaats met 9.763 dollar, gevolgd doon Verenigde Staten met 7.337 dollar per man/vrouw, De vieri plaats wordt ingenomen door België met 7.302 dollar per hooi van de bevolking, Singapore vijfde met 6.416 dollar en Duitsland zesde met 6.379 dollar. AMSTERDAM (ANP) - Onder het motto 'FNV-vrouwen km ken voor kwaliteitscontracten' gaan de FNV-vrouwen de kt mende maanden een campagne voeren tegen 'wegwerpbani:1 Bedoeld worden de afroepcontracten, variabele en tijdelijk contracten, thuiswerk en dergelijke. Dergelijke flexibele werk vormen betekenen vaak weinig rechten en slechte arbeidsvoor waarden, waarvan vooral vrouwen de dupe worden, aldus 1 FNV-vrouwen. De campagne begon begin deze maand met« tribunaal, waar de werkgevers in het beklaagdenbankje werda gezet. Tot en met mei volgend jaar volgen daarna regionaleatl viteiten, die aan de vooravond van de verkiezingen zullen lil monden in een landelijke slotmanifestatie. Dan zal aanpolilii en aan vakbondsbestuurders een eisenpakket worden gepreset teerd dat paal en perk moet stellen aan flexibele banen. Werkji vers komen steeds meer met contracten die er op zijn gerichti het werk zo goedkoop mogelijk wordt gemaakt. Op die mai wordt een scheiding gemaakt tussen de vaste werknemers Vi een bedrijf en de oproep- en invalkrachten die veel mindere a beidsvoorwaarden krijgen. WEST-BERLIJN (DPA) - Het testament van de onlangs op 73-jarige leeftijd overleden Westduitse uitgever Axel Springer waarborgt het voort bestaan van de grootste kran tenuitgeverij in Europa voor de komende dertig jaar. Bij de opening van de laatste-wils- beschikking werd bekend dat het totale vermogen van de uitgever in dienst van zijn le venswerk wordt gesteld en tot aan het jaar 2015 niet onder de erfgenamen verdeeld mag worden. Tot Springers nagela ten vermogen behoort 26,1 procent van het aandelenpak ket van Axel Springer Verlag AG in West-Berlijn. Bij Springer Verlag verschijnen kranten en tijdschriften met een totale oplage van 20 mil joen exemplaren. Daaronder 1 Sjaron kon nog lachen toer] Likoedleider Sjamir verliet. zijn het grootste d Europa, 'Bild' (oplage 5,3 miljoen) en het radio- en televisiepj grammablad 'Hörzu', met 3,3 miljoen exemplaren per grootste tijdschrift in Europa. UTRECHT (ANP) - Kringloopbedrijven zijn een serie"®» van onze economie aan het worden. Het gaat daarbij wet| liefde werk oud papier, maar om op moderne leest gescWl loonvormende bedrijven. In Overijssel is het kringloopbaMl leven al het verst ontwikkeld. Er zijn daar in vier plaatse»! van dergelijke bedrijven die compleet met winkel volop drasj Wanneer een dergelijke ontwikkeling ook in de rest yanNw land goed op gang wil komen, zijn niet alleen professionele1! dewerkers nodig, maar moeten zij ook beschikken over J doende scholing. Er is een landelijke Stichting Bedrijfsvoo"! ting Kringloopbedrijven in het leven geroepen die de j<W| drijf stak zal stimuleren. De Stichting gaat scholing verzorge»! het gebied van bedrijfsvoering en technieken, begeleiden Ml opstelling van een ondernemersplan en helpen bij zaken a l ganisatievorm, belastingen, huisvesting en administratie 1 wacht dat de kringloopbedrijvigheid zo'n 4500 banen zal ei ren' I 'en uitgenodigd Van een onzer verslaggevers HASSELT Winkelmei: als een auto knetterend v| De weinige klanten in de Delhaize-supermarkt aan de Luikersteenweg in Has selt doen stil hun inkopen. De gezichten zijn uit drukkingsloos. Er wordt niet gelachen, geen luid keelse grappen gemaakt. Bij het rek met huishoud- artikelen fluistert een vrouw tegen een man ..Toch zeg ik u Armand, alleen de doodstraf kan daar iets aan te doen'. De sfeer na de bloedige overval zaterdagavond op de Delhaizewinkel in Aalst is somber, ondanks de ont spannende achtergrond muziek van Klaus Wun- derlich. «Ik ben er niet meer ge rust op om 's avonds tegen sluitingstijd nog inkopen te doen", peinst een oudere dame: „Ik kom liever 's morgens en het eerste wat ik doe is naar mogelijke vluchtwegen kijken. Die houd ik goed in de gaten, je Weet maar nooit". In het hoofdkantoor van Delhaize-supermarkten n Brussel heerst topdruk- zijn goed gekend lm land. Het publiek mt graag naar onze win- «us. Maar nu staat al vast at de overvallen dat i h§° flink hebben aange sp Mensen zuilen weg hujven. Dat merkten we tl., yr,0fSere overvallen en j za' het niet anders zijn. feendeel, we vrezen ,een nog forsere om- tetdahng", zegt algemeen ^MonteISdlreCteUr Pierr6 Om de koppen bij elkaar en he (eerste) «Bde op een rijtje te zet- van j1Jn de bedrijfsleiders fen verschillende filia- JOHANNESBURG (RTR) - Het traangassysteem dat de® Afrikaanse mijnbouwmaatschappij Anglo-American haar goudmijncomplexen had laten installeren om zwarte arbeiders de kop in te drukken, is weggehaald, het concern is het systeem overbodig omdat het slechts in 1975, is gebruikt. Men had tot het aanbrengen van he besloten na ernstige rellen tussen mijnwerkers van w lende stammen, waarbij in 1974 en 1975 verscheidene mil kers om het leven kwamen en aanzienlijke schade werda richt. Volgens het concern is het niet waar dat zich opk W gementen van de mijnwerkers traangasinstallaties bevm» Ihloet in reHöjj m 1 hetsy'l IWepv de lo°P va« deze I Plaatsvinden. ldirAa„rbii aanwezig is ook Ide h r Jo Janssen van iPerm ?eltse Delhaize-su- Iztol kt' °P de deur van kiui, ®nt00r, waar ook de ter m!taat' hangt een pos- icr mot bet ie®!, ee" tekening van safe 'nterieur van een WASHINGTON (RTR) - Er zijn in de VS tot nu toe honderd banken failliet gegaan. Daarmee is het aan»1 sluitingen dit jaar op het hoogste niveau sinds de crisis jaren dertig gekomen. De faillissementen zijn vooral 1 zaakt door de verliezen die de banken moeten boeken OP gen in de landbouw-, energie- en onroerendgoedsector. v digen hebben al gewaarschuwd dat een nieuwe verlag®® olieprijs en het weer opdoemen van problemen met in' nale leningen ook een aantal grotere banken in de Prc® brengen. Volgens een van de directeuren van de IndeP Bankers Association of America zijn de honderd bankej1 a failliet zijn gegaan slechts het topje van de ijsberg, duizend banken op de lijst van probleemgevallen. «n'hëil 'S bedoeld om Po- lijk te t gangsters duide- maken dat hier gene iet sJï? halen valt. AI «n jL, m he safe, zit in V p„Jpbaamcle 'baby-sa- tessiaf klein kluisje van 5* staal- Om die te tedie zij n twee sleutels pt, r?n sleutel hebben een heeft de bewa-

de Stem | 1985 | | pagina 4