Bestuur Oostburgse VVD zet fractieleider op vijfde plaats Huisvlijt voor dierenasiel 'Doemdenken ouderen slaat over op jongeren' li«q GEDEPUTEERDE BARBE OP HORECA-DAG: Staten gaan praten over versterking van 'Nieuwe Muziek' C. Barbé stapt van Groot-Sas over naar WD 'Studie naar uitbreiding jachthaven niet zo duur' I OCCASIONS) Heropening centrum haanlozen TELEURGESTELDE MALCORPS: IK NOEM HET EEN DEGRADATIE politierapport Morels weer in prijzen PHILIPPINE - Vergeleken met de rest van Nederland staat de horeca in Zeeland, en zeker ook in Zeeuwsch-Vlaandèren er uitstekend voor. BTW-tarief IN TERNEUZEN B EN W BRESKENS: STUDIEDAG PLATTELANDSVROUWEN: LIJSTTREKKER BIJ RAADSVERKIEZINGEN markten Sas van Gent Plaatselijk nieuws Terneuzen Kloosterzande Zandstraat van de BMW-dealer Garage Vevbrogge b" DONDERDAG 14 NOVEMBER 1985 VAN ZEELAND T1 Von een onzer verslaggevers OOSTBURG - De Oostburgse WD-fractieleider K. Mal corps is door het bestuur van zijn partij op de vijfde plaats van de advieslijst voor de ge meenteraadsverkiezingen ge zet. Vrouwelijke kandidaten zijn niet te vinden op een ver kiesbare plaats. Afdelingsvoorzitter J. Maat zegt dat Malcorps op die plaats is terechtgekomen na gesprek ken met verschillende leden in de regio. „Wij verwachten bo vendien dat de WD in de nieuwe raad vijf zetels zal krijgen. Wij zijn absoluut niet ontevreden over het functio neren van de fractievoorzit ter", zegt hij. Volgens Maat staan geen vrouwen op ver- kiesbare plaatsen, omdat de bereidheid om politiek werk te leveren bij hen erg gering is. Malcorps (62) begrijpt de be slissing van het bestuur niet. „Er zijn nooit problemen ge weest. Ik noem het een degra datie", zegt hij. Tijdens de vo rige verkiezing stond hij als nummer twee op de lijst. „Ik sta op een onverkiesbare plaats als de leden niet ingrij pen. Zowel vanuit de fractie als van het bestuur heb ik nooit klachten over mijn func tioneren gehoord. Er zijn blijkbaar mensen achter de schermen bezig geweest om mij te wippen". Het bestuur heeft wethou der J. Thomaes (Hoofdplaat) op de eerste plaats gezet, ge volgd door de raadsleden A. Rosendaal (Zuidzande) en A. Legrand (Oostburg). Op de vierde plaats is J. Provoost (Nieuwvliet) terecht gekomen. Zesde is D. Buysse (IJzendijke) geworden. Deze maakte tot vorig jaar deel uit van de rechtervleugel van de fractie van D&T. Hij verliet echter de raad omdat hij het te druk had met zijn werk. „De eerste vier kandidaten zijn ondernemers, drie van hen zitten in de landbouw en één is middenstander. De landbouw is nu oververtegen woordigd", is de mening van Malcorps (Cadzand). Zelf ziet hij zich als de belangenbehar tiger van de recreatie. „En na tuurlijk van de ouderen. Zeker 20 procent van onze leden zijn 55+. Zonder mij heeft die groep geen stem meer binnen de WD". De partijleden beslissen eind deze maand over de defi nitieve kandidaatstelling. Mo menteel maken vier WD-ers deel uit van de raad. Bij de laatste gemeenteraadsverkie zingen scheelde het slechts 40 stemmen of de liberalen had den vijf zetels bemachtigd. Het gaat goed met de West- Zeeuws-Vlaamse liberalen. Onlangs kon men het 400-ste lid inschrijven. Hiermee is de afdeling de grootste van Zee land. HULST - Gisternacht is inge broken in het café-restaurant van L. uit Hulst. Er werden si garetten, drank en los geld mee genomen. De waarde van de buit is ongeveer 1400 gul den. Om binnen te komen werd een deur geforceerd. BRESKENS - In de Dorps straat nabij het Spuiplein ont stond een aanrijding omdat P. van de V. uit Poortvliet geen voorrang verleende aan G. F. uit Breskens. NIEUWVLIET - Op de krui sing Dorpsstraat-St. Bavodijk kwam een personenauto, be stuurd door P. L. uit Nieuw vliet met een vrachtauto be stuurd door J. S. uit Aarden- burg in botsing. Dit gebeurde toen de vrachtauto voor de kruising stopte, doch door de gladheid ging slippen. IJZENDIJKE - Gistermorgen omstreeks 10.30 uur is voorbij het kruispunt Parkzicht H. V. uit Terneuzen de macht over zijn stuur verloren. Hierdoor kwam hij in een sloot terecht om vervolgens in een perceel bouwland te belanden. De auto werd'sgeheel vernield. 1Ó©N©IJKE - Gistermor- omstreeks 11.00 uur wilde bij de Statendijk C. R. uit ïïervliet linksaf slaan. Een Achterop komende personen auto, bestuurd door H. T. uit Waterlandkerkje kon niet tij dig meer afremmen en reed zodoende op R. Er was mate riële schade. BRESKENS De Breskense kanarie-kwekers Piet en Adrie Morel zijn met htm vo gels weer in de prijzen geval len. Ze namen het afgelopen weekend deel aan de interna tionale vogeltentoonstelling in het Belgische Zulte. Ze werden kampioen met vier stamzalm-kanaries (365 punten), een enkele zalm (92 punten) en een overjarige zalm (ook 92 punten). Deze laatste vogel was vorig jaar tijdens het wereldkampioen schap te Zutphen tweede. Horeca is voor Zeeland belangrijke werkgever Van een onzer verslaggevers Dat is zeker het geval als wordt gekeken naar de werkgelegenheid die hotels, café's en restaurants bie den, zo betoogde gedeputeerde drs. R.Barbé gisteren op de eerste regionale horeca-dag in Philippine. Voor een stampvolle zaal in hotel Au Port staafde Barbé die bewering met cijfers. In heel Nederland groeide de werkgelegenheid in de horeca- sector tussen 1963 en 1983 met ongeveer 15 procent. Voor Zee land was die groei bijna 100 en voor Zeeuwsch-Vlaanderen zelfs ruim 100 procent. Van de totale werkgelegenheid in Zeeland levert de horeca meer dan 10 procent en in Zeeuwsch-Vlaanderen ruim 7 procent. „Maar 2,5 procent van de Nederlandse bevolking woont hier. Desondanks is bijna 4,5 procent van de horeca-werk- gelegenheid in deze provincie te vinden," aldus de gedepu teerde, die dat alleen kon ver klaren uit een relatief grote toeristenstroom. „En die moet verder worden uitgebouwd," meende hij. In dat verband legde hij z'n gehoor nog eens uit hoe de provincie denkt over toeristische speerpunten, waarvan hij ook een positief effect verwacht voor de hore ca. Drs. Barbé maakte van de gelegenheid gebruik om de kabinetsplannen voor de in voering van één BTW-tarief MIDDELBURG - 'Een goede basis voor discussie in de Sta ten'. Zo kwalificeerde de Zeeuwse cultuur-gedepu teerde J. Boersma gisteravond het evaluatierapport over Nieuwe Muziek Zeeland, waarin gesteld wordt dat deze organisatie versterkt moet worden met meer 'mens kracht'. De gedeputeerde deed de uitspraak tijdens een hoorzit ting over het rapport, dat werd opgesteld door drie na tionale authoriteiten op het gebied van de podiumkunst, de commissie Sutherland/ Knopper/Smit. De voorzitter van Nieuwe Muziek, R. Hanemaaijer, zei gisteravond dat zijn organisa tie graag zal voldoen aan de eis een werkplan op te stellen, waarin onder meer tot uit drukking komt welke taken de huidige manager van Nieuwe Muziek, A. van 't Veer, ver richten kan en voor welke ta ken extra personeel nodig is. Zoals gemeld vindt de eva luatiecommissie dat Van 't Veer onmogelijk veel werk moet verrichten om Nieuwe Muziek adequaat genoeg te la ten functioneren. De commis sie vindt dat op z'n minst pro fessionals moeten worden aangetrokken voor publieks werving en publiciteit (full-ti me) en voor contact met het muziekvakonderwijs in Ne derland (part-time). Het drie tal stelde zich gisteren be schikbaar om Nieuwe Muziek anderhalf jaar te begeleiden bij de opstelling- en uitvoe ring van een op te stellen werkplan. De commissieleden zijn ver der bereid om hun invloed aan te wenden teneinde het minis ter'! van WVC te hewe&en om Nieuwe Muziek ook recht streeks te gaan subsidiëren. Het bestuur van Nieuwe Mu ziek maakte gisteren duidelijk dat men bij WVC wil aanklop pen voor subsidiëring van het Xenakis-ensemble, dat Nieuwe Muziek in stand houdt. De stichting bena drukte dat het zonder dit en semble niet mogelijk is om steeds weer nieuwe stukken van internationale componis ten in Nederland, en met name in Middelburg uit te laten voe ren. De sectie muziek van de Zeeuwse Culturele Raad liet gisteravond weten zich in het evaluatierapport te kunnen vinden. GS hebben inmiddels de staten voorgesteld om Nieuwe Muziek volgend jaar op dezelfde basis te subsidië ren dan in de proefjaren 1984 en 1985 het geval is (geweest). Daarmee wil het college de continuïteit van Nieuwe Mu ziek waarborgen, in afwach ting van nadere besluitvor ming. van 15 procent 'onaanvaard baar en desastreus' te noemen. „Duistere wolken boven de horeca-zon," zei hij, erop wij zend dat de horecaprijzen met meer dan 10 procent zoudei. stijgen als gevolg van de plan nen. Dat terwijl voor Zeeuwsch-Vlaanderen het kooptoerisme van de Belgen 'een buitengewoon belangrijke bestaansbron is'. „De Belgen zullen weg blijven," meende Barbé, die dan ook aankon digde dat 'wij met alle moge lijke middelen deze voorgeno men maatregelen zullen be strijden'. Aan de discussie over para- commercialisme -misbruik van sportkantines en clubhui zen- 'als de doodsteek voor de horeca', maakte hij weinig woorden vuil. Hij verwees naar de blijvende sociale func tie van de horeca. „Ik zou zeg gen, stopt uw energie maar in de verdere ontwikkeling van uw bedrijvigheid en in uw dienstverlening aan de klant," aldus Barbé tegen de horeca- mensen. Secretaris H. van Lambal- gen van de Zeeuws-Vlaamse kamer van koophandel zette het thema van zijn inleiding op z'n kop: „Wat kan de Zeeuws-Vlaamse horeca bete kenen voor de Stichting Pro motie Zeeuwsch-Vlaande- ren?" Dit, meende de spreker: „U moet het uw gasten naar de zin maken, en een eenheid vormen naar buiten toe." Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Wethouder J. van Rooyen (welzijn) verricht vanmiddag om 14.00 uur de heropening van verbouwde en aangepast ontmoetingscen trum voor haanlozen aan de Beethovenstraat 32 in Terneu- zen-Zuid. Het centrum heeft ook een naam gekregen en heet in het vervolg 'Ruimbaan'. Het gaat om een initiatief van het Project Mensen Zon der Werk in Terneuzen, dat 'Ruimbaan' afficheert als 'een gemoedelijk en gezellig cen trum waar veel kan'. Een nieuw initiatief van de bij 'Ruimbaan' betrokken vrij willigers is het opzetten van een eethuisje, waar haanlozen eens per week kun komen eten. Het ontmoetingscentrum is elke week geopend van maan dag tot en met vrijdag van 13.00 tot 16.30 uur. Van een onzer verslaggevers BRESKENS - Het onderzoek naar de uitbreiding van de Breskense jachthaven zal waarschijnlijk nog geen 30.000 gulden kosten. Dit deelde gisteren wethouder J, Thomaes van Oostburg mee. De gemeenteraad zal in december moeten beslissen of het haalbaarheidson derzoek wordt uitgevoerd. komt vrijdag 3 december om 15.30 uur bij elkaar in het ge. meentehuis om de problemen rond de haven te bespreken De PvdA-fractie heeft enkele voorstellen ingediend om tot een goedkoper beheer van de haven te komen. De sociaal democraten willen niet dat de jachthaven in particuliere handen overgaat, iets waar de meederheid van het college en de fracties van CDA en VVD wel voor voelen. De water- sportvereniging is de eerste die in aanmerking komt om geprivatiseerde haven te be heren. Het college van B en W voert momenteel onderhande lingen met het bureau TERP (Toegepaste Economische en Ruimtelijke Planning) in Amersfoort. Dit bureau gaat het onderzoek uitvoeren. Men heeft nog geen definitieve overeenstemming over de prijs kunnen bereiken. Ook gedeputeerde staten zijn bij de onderhandelingen betrokken. Oostburg rekent namelijk op steun van de provincie. De eerste offertes van TERP lagen tussen de 60 en 80 mille. Nu echter Rijkswaterstaat geen bezwaren tegen de moge lijke uitbreiding heeft, zal het onderzoek heel wat goedkoper uitvallen. Wanneer de vergro ting doorgaat zullen ruim 800 jachten in de haven kunnen afmeren, nu is er ruimte voor 400 boten. De gemeentelijke beheers commissie van de jachthaven Het gaat niet goed met het Dierenasiel Zeeuwsch Vlaanderen in de Katspolder in Terneuzen. De gebouwen raken in verval en ook voor andere noden is er geen geld. Mevrouw Endi Schaub-Pols wil er wat aan doen. Op woensadg 20 november houdt zij van 10 tot 15 uur in het Terneuzens Museum een verkoping van huisvlijt, kunst en andere aardige dingen. Een pronkstuk op de veiling zal wellicht de kerststal met jute figuren zijn. - foto de stem cor j. de boer Van een onzer verslaggeefsters KAPELLE - BIEZELINGE - De gisteren gehouden studie dag van de plattelandsvrou wen Zeeland in De Vroone te Kapelle - Biezelinge had als thema: 'Heeft onze jeugd nog toekomst'. De opkomst (70 deelneem sters) stemde tot tevredenheid. Drs. H. Wubs, medewerker aan het Christelijk Pedago gisch Studiecentrum (CPS) te Hoevelaken, zei in zijn inlei ding dat het 'doemdenken' zijn oorsprong vindt bij de oude ren. De media, aldus Wubs, hebben ook schuld aan dit ne gatieve tijdsverschijnsel en de jeugd neemt het vervolgens over. Gezamelijk moét worden gepoogd de toekomst optimis tischer tegemoet te treden. De scholieren, Corina Hart, leer linge 6e klas atheneum te Zie- rikzee en Esther van der Ven, leerlinge van de MBO oplei ding agogisch werk te Goes lieten in hun inleiding blijken niet zo zwartgallig te zijn als vaak van de jeugd gedacht wordt. Studeren en vervolgens actief bijven op de arbeids markt was het devies. Josje de Koning, discussieleidster bin nen de plattelandsvrouwen vereniging, had na afloop de indruk dat het een vruchtbare dag was geweest. „Vele moe ders met opgroeiende kinde ren hebben zich tijdens deze studiebijeenkomst in de pro blematiek verdiept en gedis cussieerd over de toekomst verwachtingen van de jeugd", zei ze. Over het algemeen was men het er over eens dat een kriti sche opstelling ten aanzien van het milieubeleid en de kernbewapening zinvol is. Protest, iets wat de heden daagse jeugd vaak verweten wordt, is niets van de laatste tijd, het heeft altijd al bestaan, was de mening van velen toen dit fenomeen ter sprake kwam. De presidente, mevrouw J. Nijssen-Schrier, moest door ziekte verstek laten gaan. Me vrouw A. Dees, die haar taak overnam, zei tot slot dat tij dens de bijeenkomst een aan zet was gegeven tot het zich verdiepen in de problematiek en mogelijk een project, geënt op dit onderwerp, in het ver schiet ligt. Van een onzer verslaggevers SAS VAN GENT - Raadslid C. Barbé uit Philippine heeft een politiek overstapje gemaakt van Gemeentebelangen Groot-Sas naar de WD. Op een besloten vergadering dinsdagavond in Sas van Gent werd hij gekozen tot lijsttrek ker van de liberalen bij de ge meenteraadsverkiezingen in maart 1986. De WD doet in Sas van Gent voor het eerst mee. Barbé kwam vier jaar gele den terecht op een raadszetel in het kielzog van zijn toen malige lijstaanvoerder L. Marquinie, die met Groot-Sas vijf zetels veroverde. Dinsdagavond toonde hij zich echter weinig ingenomen met de manier waarop de be staande Sasse partijen de pro blemen van de gemeente be handelen. Hij deed meteen een aantal suggestie voor verbete ringen. Een daarvan is de in voering van rioolrecht en de gelijktijdige verlaging van de onroerend goedbelasting. Ondanks Barbé's afsplitsing van Groot-Sas zal de WD streven naar een hechte sa menwerking met de andere partijen. In beslotenheid werd de VVD het dinsdag al eens over de kandidatenlijst voor de verkiezingen. Tweede staat R. Noët, daarna volgen C. Du- mez en M. Sparreboom-Du- pain. TERNEUZEN - Veilig: Per stuk: bloemkool A 191-215, A2 175-180, B 99-117, B2 90-98, C 40-56, afw. 40. Per bos: selderij 30-33, peterselie 41. Per kg: andijvie 29-37, boerenkool 58-68, breekpeen 29-34, prei 53-60, princ. bo nen 37-43, savoye kool 19-31, rode kool 11-44, spruiten A 107-120, B 82, uien 28-29, witte kool 35, paprika groen 300, paprika rood 280, veldsla 290, groenlof 50, tomaten (per 6 kg) tomaten A 10.00, B 950, vleestomaten 11.00. AMSTERDAM, 13 nov. - Aardappel- termij nmarkt: In Bintje 50mm wer den 542 contracten verhandeld voor levering april bij een prijs van ƒ19,20 tot ƒ19,80 per 100 kg en 68 contracten voor levering mei tegen ƒ20,50. De stemming was goed prijshoudend. GOES, 12 nov. - Aardappelen (excl. BTW): Bintje veldsgewas direkte leve ring op auto geleverd 7-9 cent per kg; voeraardappelen 6%-7 cent per kg. Note ring Rotterdamse Beurs cLd. 11 nov. 1985: Bintje 35-50 mm 7-8 cent per kg; Bintje 50 mm opwaarts 14%-15% cent per kg. Uien (excl. BTW)Zaaiuien direkte leve ring op auto geleverd 9-12 cent per kg. Vlas (excl. BTW)ongerepeld op auto ge leverd 35-45 cent per kg; afwijkende partijen 25-34 cent per kg. Granen, zaden en peulvruchten (excl. BTW): tarwe ba sis 16% 46,25 - 48,00 per 100 kg, brouw- gerst boerenschoon basis 16% 51,50 per 100 kg, voergerst 42,75 per 100 kg, haver basis 16% ƒ43,00 - ƒ43,75 per 100 kg, erwten kleine groene 80,75 - 89,00 per 100 kg, capucijners 75,00 - 79,00 per 100 kg, bruine bonen vrij van grond en halve basis 18% tot 169,00 per 100 kg, karwij boerenschoon ƒ237,50 - ƒ320,00 per 100 kg, karwij prima doorsneekwaliteit 332,50 per 100 kg, blauwmaanzaad boe renschoon 122,50 - 142,50 per 100 kg, blauwmaanzaad prima doorsneekwali teit 170,00 per 100 kg. Hooi en stro (exzcl. BTW): weidehooi le snede 350,00 - 385,00 per 1000 kg, weidehooi 2e snede ƒ275,00 - ƒ300,00 per 1000 kg, dijkhooi 250,00 - 275,00 per 1000 kg, lucernehooi 400,00 - 425,00 per 1000 kg, veldbeemd 250,00 - 300,00 per 1000 kg, roodzwenk 150,00 - 200,00 per 1000 kg, raaigrassen 150,00 - 225,00 per 1000 kg, gerstestro ƒ205,00 - ƒ225,00 per 1000 kg, tarwestro 185,00 - 200,00 per 1000 kg, erwtenstro 185,00 - 210,00 per 1000 kg, bruine bo nenstro 175,00 - 210,00 per 1000 kg, ha- verstro 185,00 - 200,00 per 1000 kg. Commissie - De commissie ge- meentefinanciën vergadert vandaag (donderdag) over de gemeentebegroting 1986. Dat gebeurt om 19.00 uur in het ge meentehuis aan de Westkade. Bijeenkomst - Aquariumver eniging Albino Zwaarddrager houdt donderdag 14 november, aanvang 19.30 uur,, haar maandelijkse ledenbijeen komst in restaurant Vijverhof, Ook niet-leden zijn welkom. Hoofdthema op deze avond is de bespreking van verschil lende aquaria binnen de ver eniging aan de hand van langs genomen dia's. Op di wijze zal er een flinke hoe veelheid aan informatie en mogelijkheden de revue pas seren. Bridge - Leden van bridgeclub Luctor speelden in de zaal van de Goede Herderkerk de ne gende wedstrijd in de najaars competitie. Uitslag A-lijn: 1. echtpaar Lichteveld, 2. heren Meeuwsen-Risseeuw, 3. heren Sandrini-Visser. B-lijn: 1. echtpaar Speelman, 2. me vrouw Sandrini-de heer Meu- lenberg, 3. mevrouw Van der Pijl-de heer Olyslager. C-lijn: 1. mevrouw Timmerman-de heer Verschelling, 2. echtpaar Burger, 3. heren Pel-Dour- leijn. KVG - De afdeling Terneuzen van het Katholiek Vrouwen gilde (KVG) verzorgt donder dag 14 november een lezing. Enkele leden van de werk groep 'Vrouwen voor Vrede' zullen dan iets over hun werk vertellen. De bijeenkomst vindt plaats vanaf 20.00 uur in het zaaltje van de Triniteits- kerk. Kaarting - In zaal De Rei zende Man werd door De Stoere Spelers een kaarting gehouden, waaraan 20 perso nen deelnamen. Uitslag: 1.1 Verschuren, 2. J. Pardon, 3. I van Goethem, 4. B. Visser, 5. A Kegels, allen Kloosterzande. Hengelen - Aan de laatste clubwedstrijd van de zeehen- gelvereniging De Vogel aan de Westerschelde, namen 40 vis sers deel. Uitslag: 1. M. van Duijse, Clinge 2254 gram; 2. J. Boeding, Kloosterzande 2231; 3. K. van Kerkhoven, Kloos terzande 1970; 4. F. van Kam pen, Hulst 1610; 5. M. van Bel len, Kloosterzande 1554. Tradi- tonele pijp: P. de Waal, Kloos terzande, 476 gram. Clubkampioenen - Op de feestavond van de hengel- sportvereniging De Vogel, die 23 november in hotel Van Leu ven wordt gehouden, worden de bekers uitgereikt aan de clubkampioenen. Clubkam pioen bij de jeugd werd R< Andriessen uit Kloosterzande met 30 vissen en 597 punten. Dames: 1. mevrouw Mannaert Terhole met 30 vissen en 5® punten; 2. mevrouw Van Hoye, Graauw 23 en 532; 3. mevrouw Van Duijse, Clinge 28 en 491. Heren: 1. K. van Kerkhoven, Kloosterzande 56 en 672; 2. van Duijse, Clinge 51 en 672; 3. J. van Heeze 58 en 655; 4.1 Boeding 55 en 651; 5. M. van Bellen 42 en 629 punten, alle» Kloosterzande. Kaarting - In wijkgebouw De Straete wordt zondag 17 n0, vember een kaartwedstrij» gehouden in bieden zonder roem. Hieraan kan door ieder een worden deelgenomen. I»' schrijven voor deelname va» 14.00 tot 14.30 uur. De prijzen- tafel, bestaande uit vleeswa ren, is gewaarborgd tot ee» bedrag van 400 gulden. Het wordt tevens de laatste kaar- ting in de competitie 1985. Industrieweg 37 4538 AG Terneuzen Telefoon 01150-13451 6 PAGINA ZEELANDs LnfjpERDAG 14 NOV

de Stem | 1985 | | pagina 18