Ontruiming van kraakpanden is onrechtmatig 'Geen inmenging overheid bij schoolkeuze ouders' is Reagans ng op top VROUWENBOND FNV ZET STEUNPUNTEN VOOR THUISWERKERS OP 'Grapbederft kinderplezier Aankoop schepen door Egyptische marine bijna rond Van der Reijden houdt vast aan opheffing vrijwillige verzekering TNO: Overbemesting ernstiger bedreiging dan dumpen van gif Zware kater ■BINNENLAND HPWI Agenda I fikte maakt een oneigenlijk I jjruik van het Wetboek van I walrecht en schendt bij der- clijke ontruimingen het 1 Grondwettelijk verankerde {uisrecht van de krakers. lijk verlenging Nederlandse deelname rinai-troepenmaclit DEN HAAG - Staatssecretaris Kappeyne van de Coppello (Sociale Zaken en Werkgelegen heid) vindt dat de thuiswerkers het heft in eigen handen moeten nemen I Het zal naar de mening van Colon zeker tot het jaar 2000 du- pn voordat alle giftige rommel die in het verleden in de grond is Igestopt, is opgeruimd. Met de ontwikkeling van deze sanerings- phnieken ligt Nederland samen met de Verenigde Staten voor- "1, beweert de TNO-deskundige. STEM COMMENTAAR PPR verwijt AbvaKabo 'aidshysterie' Drie ton voor noodhulp Afrika I Zuiver als het Schotse water; natuurlijk als het Schotse land schap, geadeld als een Schots edelman. KATHOLIEKE OUDERVERENIGING: _L Winsemius weigert winterschilder te betalen T5 PAGINA? niNSDAG 12 NOVEMBER 1985 T28 PAGINA 3 \Y 'fe" i betere beloning. - FOTO HANS CHABOT gende loongolf kennen ook de vakbonden niet. Stekelenburg: 'Er zitten best risico's, maar ik zie echt niet dat het conflict met de brandweer een loongolf ont staat. De hele harde lijn is toch een beetje terugge draaid, in het bedrijfsleven en ook bij de overheid. Vorig jaar ging het in de bedrijven al wat beter met de loonont wikkeling en je ziet dat de ambtenaren er dit jaar toch ook iets bijkrijgen'. 'Ik zou pas bang zijn als er een kwalijk monsterverbond zou worden gesloten tussen werkgevers en overheid, als er daardoor niets meer te re gelen zou zijn voor langdu rig werklozen of de jeugd werkloosheid. Maar daaraan wil ik voorlopig nog maar niet denken'. voerd - door een welge meend: 'Verdomme'. Soms blijkt de betrokken heid dus groter dan menig politicus denkt. Maar de po litiek neemt toch liever zelf het initiatief. DE Tweede Kamer houdt zich vandaag en morgen uit gebreid bezig met de plaat sing van de kruisvluchtwa- pens, het afstoten van vier van de zes bestaande Neder landse kerntaken en het op voeren van de conventionele bewapening, vooral bij de luchtmacht. Voornaamste invalshoek van de oppositie: of Lubbers niet op een zeer vitaal moment zijn eigen 1 juni-besluit onderuit heeft gehaald, door niet (meer) te reageren op de openingen van Sovjet-zijde. Donderdag is er geen ple naire vergadering, maar zijn er wel vier commissie vergaderingen: over de poli tie, PTT en het weten- schaps- en technologiebe leid. De Eerste Kamer heeft als belangrijkste onderwerpen de herziening van de Wet op de Kansspelen (over speel automaten) en de goedkeu ring van verdragen voor het luchtvaartgeleidingscen- trum Eurocontrol. Eindredactie Frans Boogaard communisme een 'treurig, bizar hoofdstuk in de ge schiedenis van de mensheid' is, 'waarvan de laatste blad zijden nu geschreven wor den'. Reagans diepe afkeer en wantrouwen wortelen vol gens Reagankenner L°u Cannon in een biografie waarin de ontgoochelende persoonlijke ervaringen zijn vastgelegd die Reagan opdeed tijdens zijn jaren w Hollywood en voorzitter schap van de acteursbond. Voor de 'commissie voor onamerikaanse activiteit van het Huis van Afgevaar digden, die indertijd bij nf' uitbreken van de Koude Oorlog jacht maakte op 'ro den', heeft Reagan in okto ber 1947 als getuige ver klaard: 'Ik verafschuw hun r filosofie, maar ik verat- schuw nog meer hun tac tiek, die die van een vi]foe kolonne en oneervol is'. De betrekkingen met d^ Sovjet-Unie zijn voor Rea[ gan niet slechts een wed strijd van de twee supernw- gendheden, maar de morel strijd tussen politieke e burgerlijke vrijheid en per soonlijke beslissingen ener zijds en een systeem ander zijds dat deze onderdrukte dat zijn invloed ook doo middel van geweld wil ui breiden. iMSTERDam (ANP) - Justi- - ontruimingen van kraak- I title zijn onrechtmatig. pe politie wordt hierbij voor bet karretje van de huiseige- f of zelfs de speculant ge- spannen. Dit zegt W. Duurs- ma, voorzitter van de Amster damse afdeling van de Neder landse Politiebond, in het jongste maandblad IGLO. Dit blad wordt uitgegeven door de LOBH, de Landelijke Organi satie Belangengroepen Huis vesting. Volgens Duursma maken het Openbaar Ministerie en ook de politie zich schuldig aan strafbare feiten, wanneer een kraakpand niet meteen na de 'ontdekking' van het kra ken ontruimd wordt, maar pas tijden later. Volgens hem schrijft de wet (Wetboek van Strafrecht) voor dat er sprake moet zijn van een heterdaad-situatie van lo kaal- of huisvredebreuk. Door weken en soms maanden te wachten met ontruimen is die 'heterdaad-situatie' er niet meer en is er dus ook geen grond voor het OM tot actie over te gaan, zo meent Duurs ma. Duursma meent verder dat het Openbaar Ministerie zijn ontruimingsbeleid niet ge toetst wil zien door de rechter, omdat het risico te groot zou zijn dat later de Hoge Raad de werkwijze van justitie zou veroordelen. Dat is de reden dat er, volgens Duursma, geen krakers vervolgd worden. De rechter kan daardoor geen uitspraak doen over de recht matigheid van justitiële ont ruimingen. Aanleiding tot het interview met Duursma in IGLO was een onderzoek dat een mede werker van het blad deed naar 236 ontruimde kraakpanden in zes grote steden. In 197 geval len werd hierbij ontruimd op last van de officier van justi tie. ositie thuiswerkers is slecht I SCHIPHOL (ANP) - Neder land zal een verlenging van de stationering van Nederlandse militairen in de Sinai-woes- lijn serieus overwegen. Dit beeft staatssecretaris Van jHauwelingen van defensie maandag op Schiphol meege- ieeld na zijn aankomst uit Qatar. Van Houwelingen heeft 8 voordat hij naar deze Golf- 1 staat toereisde een bezoek ge- bracht aan Egypte en aan de I Nederlandse militairen die in jde Sinai-woestijn zijn gele- I gerd. Sinds april 1982 maken Ne- Iderlandse militairen deel uit Ivan de multi-nationale troe- Ipenmacht, die als uitvloeisel |van de Camp David-akkoor- i in de Sinai-woestijn toe lacht houdt. 107 Nederlandse Imilitairen, 80 man van de ver- Ibindingstroepen en 27 mare- |chaussees, zijn momenteel in 1 de Sinai gedetacheerd. Van onze Haagse redactie Zij meent dat alleen d&n de verbetering van de posi tie van thuiswerkers kans van slagen heeft. Kappeyne verkondigde deze mening gisteren tijdens de of ficiële opening van Neder lands eerste Steunpunt Thuis werk in Hengelo. Het Steun punt kwam er op initiatief van de Vrouwenbond FNV, de eer ste vakbond die thuiswerk in principe als een vakbondszaak beschouwt, en wordt volledig gesubsidieerd door de over heid. Volgens Kappeyne kan de overheid alleen helpen de thuiswerkers zich bewust te laten worden van hun eigen rechten. En daarvoor is voor lichtingsmateriaal gemaakt en zal de huidige wetgeving (de Huisarbeidswet uit 1933 heeft nooit goed gewerkt) worden aangepast. De Arbeidsinspec tie zal slagvaardiger kunnen optreden, maar in feite is dat afhankelijk van de thuiswer kers zelf. Alleen zij kunnen door uit hun- isolement te tre den de misstanden aantonen. Thuiswerkers zijn veelal I UTRECHT (ANP) - De overbemesting in de landbouw en de Jiure neerslag vormen een ernstiger bedreiging voor de gesteld heid van de bodem dan de aanwezigheid van gif. Als er geen af doende maatregelen worden genomen, komen de volksgezond heid en het behoud van de natuur en het milieu in gevaar. I Dit zei F. Colon, hoofd van de afdeling milieutechnologie van Ihet TNO-instituut in Apeldoorn, maandag aan de vooravond Ivan het eerste internationale congres over bodemverontreini ging, dat de komende drie dagen in de Utrechtse Jaarbeurs ■Wordt gehouden. I De door de onderzoekorganisatie opgezette conferentie heeft Itot doel informatie en ervaringen uit te wisselen op het gebied [van de bodemverontreiniging en over technieken voor de sane- pig van gifgronden. I Afgezien van de ernst van de verontreiniging maken de tot nu [toe gevonden gifgronden slechts eén procent uit van het totale [Nederlandse opppervlak. Bovendien zijn de stortplaatsen afge- Itakende terreinen, die onder controle gehouden kunnen worden. 1 De overbemesting en de zure regen zijn daarentegen bronnen, |fe overal verspreid de bodem in toenemende mate aantasten, zo redeneert Colon, voorzitter van de Wetenschappelijke Commis- pvan de internationale conferentie. 'ANDAAG kan in de Tweede Kamer weer enig vuurwerk worden wwacht. Daar begint dan een tweedaags debat over het wets- hwerp tot goedkeuring van de regeling, die Nederland met de lenigde Staten heeft getroffen voor de plaatsing van 48 kruis- «etten op de basis Woensdrecht. Als de meerderheid van de #eede Kamer er mee akkoord gaat - en dat zal wel het geval 'li-kan met de voorbereiding van de plaatsing worden begon- w Maar daarmee is de rakettenkwestie nog lang niet de wereld Het is niet te verwachten, dat de Kamer veel tijd zal besteden an bet beroep van het IKV op koningin Beatrix om de goedkeu- 'igswet niet te tekenen. De regels van de constitutionele monar- als vastgelegd in de grondwet, verbieden de koningin om aizo'n oproep gehoor te geven. Elke inbreuk er op zou rond Vorstenhuis een ernstige crisissituatie doen ontstaan en daar 'Wthet overgrote deel van de Kamer niets voor. Meer tijd en energie zullen besteed worden aan vragen rond de «ereiniteit van Nederland - niet de Nederlandse regering ®r de president van Amerika beslist in laatste Instantie over de u .yan de raketten - en over het voornemen van de PvdA om, ail ia de Kamerverkiezingen aan de macht zou komen, de jteingsovereenkomst weer op de helling te zetten. CDA, WD "^66 zijn mordicus tegen dit plan en het ziet er dus naar uit, 7 de socialisten daardoor zelf hun terugkeer naar het Catshuis "likkeren. De Kamer zal ongetwijfeld ook reageren op oproepen om het "op de goedkeuringswet te beantwoorden met burgerlijke on- ™Przaamheid. Spontane acties aan de basis blijken in toene- Wde mate bezorgdheid te wekken in de top van alle grote poli- 7ePartijen. Ook de kerken zetten zich af tegen stromingen, on- Vppr in het IKV, die ijveren voor burgerlijke ongehoorzaam- R De ervaring heeft dan ook geleerd, dat buitenwettelijke ac- jjk °Pk als ze geweldloos zijn, heel snel uit de hand kunnen lo- Het debat ook verder mag verlopen, het staat nu al vast dat Qe overwinnaars als de verliezers er eep kater aan zullen stahren' De rakettenkwestie heeft een einde gemaakt aan de Diktêit bevorderende consensus in Nederland over het buiten- m ^ele,cl en he defensie-politiek. In de politiek en in de sa- nievng Zjjn breuklijnen ontstaan, die nog lang zullen doorwer- Jj e' ging alle partijen om vrede en veiligheid maar iedereen nKfen met een 9evoel van onvrede en onveiligheid. Idealisme Ci kamPen is stukgelopen op het feit, dat kleine landen als lek h a's het er op aankomt, niet meer zijn dan pionnen op schaakbord van de supermachten. gehuwde vrouwen met kinde ren. Ze hebben vrijwel geen opleiding en maken nauwe lijks kans op de gewone ar beidsmarkt werk te vinden. Om financiële redenen zijn ze bereid ongeschoolde arbeid te gen stukloon thuis te verrich ten. De stuklonen -zo hebben diverse onderzoeken aange toond- worden meestal een zijdig door de opdrachtgever vastgesteld en liggen vrijwel altijd onder het minimumloon. Thuiswerkers weten niet of ze aanspraken kunnen ontlenen op uitkeringen bij ziekte of werkloosheid. Ze weten even min wanneer en hoeveel werk ze krijgen toegeschoven. Kappeyne: „Bedrijven die thuiswerkers inschakelen voor bepaalde werkzaamhe den, beschikken tot op heden over een grote bewegingsvrij heid zonder veel tegendruk van de werknemers zelf." Dat de thuiswerkers geen vuist maken heeft diverse oor zaken. Ze werken meest geïso leerd. Als ze niet aan de voor waarden van de opdrachtge ver voldoen gaat het werk aan hun neus voorbij omdat er voldoende anderen zijn. De brochure van de FNV-Vrou- wenbond heet daarom ook „Voor jou tien anderen..." Bo vendien gaat het in vrijwel alle gevallen om zwart werk en alleen daarom praten thuiswerkers er niet over. Volgens Kappeyne hebben de vakorganisaties zich steeds op afstand gehouden. Niet verwonderlijk, omdat het thuiswerk als bedreiging wordt gezien voor het gewone, betaalde werk. De stap die de Vrouwenbond nu heeft gezet bestempelde zij als 'een door braak'. De Vrouwenbond hoopt via het Steunpunt vele thuiswer kers te bereiken. Zij kunnen er terecht met vragen en klach ten. Inmiddels is in diverse groe peringen de discussie over het thuiswerk op gang gekomen. De Tweede Kamer wil bepa lingen opnemen in de Arbo- wet. De SER, de Stichting van de Arbeid en de Emancipatie- raad beraden zich over het probleem. Bovendien zal een onderzoek worden gestart naar de nieuwe vormen van thuiswerk onder invloed van micro-electrionica en telema tica, het zogenaamde tele- work. Als dat onderzoek is af gerond zal het kabinet de Tweede Kamer voorstellen doen over de begeleiding van deze ontwikkelingen. DEN HAAG (ANP) - Het par tijbestuur van de PPR vindt dat bij de ambtenarenvak bond AbvaKabo "hysterie' is uitgebroken ten aanzien van de risico's die verbonden zijn aan de ziekte aids voor gevan genenbewakers. Het PPR-bestuur heeft 'met schrik en ongerustheid' kennis genomen van het standpunt van de ambtenarenbond dat gevangenenbewakers extra risico's lopen om de ziekte aids te krijgen als gevolg van hun werk met gedetineerden. De PPR heeft dit maandag in een brief aan het bestuur van de AbvaKabo geschreven. In verband met de risico's voor gevangenenbewakers heeft de AbvaKabo er bij het kabinet op aangedrongen ge detineerden te onderzoeken op aids. „U begeeft zich hiermee op het hellend vlak naar discr- minatie. Nu gedetineerden, straks homosexuelen in het al gemeen", aldus de PPR Het PPR-bestuur vindt dat de ambtenarenbond er beter aan gedaan had zich eerst de nodige kennis over de ziekte te verwerven in plaats van als eerste 'het hek voor een hyste rie, zoals deze ondermeer heerst in Engeland en Austra lië, te openen.' Eenmalige uitkering DE nieuwe regeling rond de eenmalige uitkering voor de mensen die al langere tijd van een enkel minimuminkomen moeten rondkomen is onrecht vaardig. Dat schrijft de vak centrale FNV aan de vaste ka mercommissie voor Sociale Zaken. Vervalsingen DE postale recherche en de technische recherche van de rijkspolitie in Amsterdam hebben in een woning in de hoofdstad een compleet inge richte drukkerij voor het ver valsen van allerlei waardepa pieren ontdekt. De comman dant van de postale recherche heeft maandag bekend ge maakt dat in verband hiermee twee Amsterdammers zijn aangehouden. De mannen, 36 en 51 jaar oud, worden ver dacht van het vervalsen van giro- en bankbescheiden. Staking HET werk bij Europe Contai ner Terminus (ECT 1.400 werknemers) aan de Rotter damse haven is maandag avond neergelegd. Werkge vers en vakbonden waren juist bezig met onderhandelingen, waarbij partijen steeds scher per tegenover elkaar kwamen te staan. Bij het andere grote containerbedrijf, Unit Centre (400 werknemers) zijn lang- zaam-aan-acties begonnen. RAI-beurs HET Zuidafrikaanse toeris tenbureau Satour en de vlieg maatschappij Suid Afrikaanse Lugdiens zullen niet deelne men aan de jaarlijkse vak beurs Tour van 16 tot en met 18 december in de RAI in Am sterdam. De RAI-directie heeft beide instellingen zon dag gevraagd zich voor deze beurs terug te trekken. Zullen zij dat niet doen dan zal de RAI de twee instellingen van deelneming uitsluiten. De RAI verwacht anders grote protes ten tegen de deelname van deze bedrijven. DEN HAAG (ANP) - Minister Schoo (Ontwikkelingssamenwer king) heeft 100.000 dollar (ongeveer 300.000 gulden) aan noodhulp ter beschikking gesteld aan het OEOA, het VN-bureau voor noodhulp aan Afrika. Dit op dringend verzoek van de directeur van dit bureau, Bradford Morse. Dit heeft het ministerie voor Ontwikkelingssa menwerking maandag meegedeeld. Het door Nederland beschikbaar gestelde bedrag is bestemd om de organisatie beter te laten draaien. Het speciale, tijdelijke, bureau betrekt zijn medewerkers uit bestaande VN-organisa- ties, maar aantrekking van een aantal extra mensen bleek noodzakelijk. Het bureau zal naar verwachting ook in 1986 nog werk hebben. In sommige Afrikaanse landen heeft het zeven tien jaar niet geregend. SCHIPHOL (ANP) - De finan ciering van de aankoop van twee mijnenjagers door Egyp te, die gebouwd worden bij de werf Van der Giessen-De Noord in Alblasserdam, is bin nen twee weken afgerond. Dit heeft staatssecretaris Van Houwelingen van defen sie maandag op Schiphol mee gedeeld na zijn aankomst uit de golfstaat Qatar. Egypte heeft al geruime tijd geleden belangstelling ge toond voor mijnenjagers uit de Alkmaar-klasse. Het was ech ter de financiering die het de finitief plaatsen van de order bij Van der Giessen-De Noord heeft opgehouden. De levering van de mijnen jagers aan Egypte is een zaak van het Nederlands bedrijfsle ven. Het aandeel van de Ne derlandse overheid in deze transactie bestaat uit de oplei dingsmogelijkheid die de Ko ninklijke Marine biedt voor het Egyptisch marineperso neel dat de komende tijd in ons land met deze schepen vertrouwd wordt gemaakt. Van Houwelingen heeft in Qatar, een van de staten aan de Perzische Golf, ook gespro ken over de Nederlandse mij nenjagers. „Gebleken is dat de golfstaten belangstelling heb ben voor nauwe contacten met Nederland op militair gebied", aldus Van Houwelingen. Het is volgens hem met name de marine waar de belangstelling van de golfstaten naar uitgaat. GISTERAVOND gingen in veel plaatsen in het land kinderen langs de deur om ter gelegenheid van het feest van St. Maarten snoep op te halen. In Haarlem waar schuwde de politie ouders voor mogelijk vergiftigd snoepgoed. Een groepering die zich het Internationale leger tot heropvoeding van het Nederlandse volk' noemt had namelijk aangekondigd vergiftigd snoepgoed in rou latie te zullen brengen. De politie die denkt aan een kwalijke grap waarschuwde toch de ouders om het snoep goed te controleren. - fotoanp (ADVERTENTIE) jfj. HOWARD'S PURE MALT WHISKY 12 years old DeJcavè wijn en gedistilleerd Tel. 015)569324 Van een onzer verslaggevers UTRECHT - Tijdens de jaar vergadering van de Neder landse Katholieke Oudervere niging (NKO) in Utrecht heeft voorzitter R. van Veen 'nee' gezegd tegen het plan van staatssecretaris Ginjaar-Maas om in 1986 via directe meting aan ouders te gaan vragen welk onderwijs zij wensen. Van Veen vindt deze meting verwerpelijk. Mevrouw Gin jaar wil in de loop van 1986 in enkele proefgebieden deze di recte meting laten plaatsvin den. „Ouders zijn aan niemand verantwoording verschuldigd voor de door hen gemaakte schoolkeuze, waartoe de grondwet hun de vrijheid geeft", aldus Van Veen. „Het gaat niet aan om metingen te verrichten, die politiek ge kleurd en daardoor subjectief zijn en bovendien niet meer zijn dan een momentopname, waarvan de continuïteit van een schoolsoort afhankelijk gesteld zou kunnen worden". Van Veen had ook weinig goede woorden over voor het beleid van staatssecretaris Van Leijenhorst. „Deze wei gert nog steeds middelen be schikbaar te stellen om de des kundigheid van ouders en leerlingen in de medezeggen schapsraden te bevorderen. En dat, terwijl het functioneren van veel medezeggenschaps raden in negatieve zin wordt beïnvloed door gebrek aan deskundigheid bij ouders en leerlingen. Voor docenten zijn de middelen er wel. Aan deze rechtsongelijkheid moet op korte termijn een einde komen. Ouders kunnen hun verantwoordelijkheid voor het onderwijs aan hun kinderen pas waarmaken wanneer zij goed geïnfor meerd zijn over de complexe onderwijswereld. Een over heid die dit stimuleert via re- gelwetgeving, zal daaruit ook de financiële consequenties moeten trekken", aldus de NKO-voorzitter. Van ome Haagse redactie DEN HAAG - Het verschil van mening tussen staatssecretaris Van der Reijden (Volksgezondheid) en een kamermeerderheid van CDA en PvdA over de opheffing van de vrijwillige zieken fondsverzekering is gisteren niet opgelost. Van der Reijden blijft erbij dat de vrijwillige verzekering op 1 januari moet verdwijnen. De 1,5 miljoen verzekerden zullen ongeveer voor de helft naar het verplichte zieken fonds gaan en voor de rest naar de particuliere maat schappijen. Of de bewindsman voor zijn beleidsvoornemen alsnog met een onwillige kamermeerder heid te maken krijgt hangt af van politiek overleg. CDA- woordvoerder Lansink ging gisteravond niet verder dan de mededeling dat hij er tijdens de behandeling van de wets voorstellen in een debat van de voltallige Tweede Kamer een politiek oordeel over zal geven. Het CDA wil een 'proeftuin' maken van de vrijwillige ver zekering, die momenteel uit keringsgerechtigden, kleine zelfstandigen en bejaarden met een wat groter pensioen herbergt. Die proeftuin van het CDA zou het begin moeten worden van een volksverzeke ring. Van der Reijden heeft eer der laten weten daarvoor niets te voelen. Gisteren herhaalde hij dat. Hij gaf evenwel aan niets tegen een volksverzeke ring te hebben. Hij ontvouwde hoe de AWBZ (Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten) uit gebouwd zou kunnen worden tot volksverzekering naast de particuliere verzekering en het ziekenfonds. Alleen op dit moment wil de bewindsman daar niet aan omdat hij daarmee zijn om buigingstaakstelling niet waar kan maken. Het kabinet heeft de stelselwijziging inge boekt als 1 miljard ombui ging. De Tweede Kamer maakte gisteren wel duidelijk akkoord te zijn met de opheffing van de speciale bejaarden verzeke ring. Deze bejaarden mogen op 1 januari overstappen naar het verplichte fonds. De kamer vond tot slot wel dat het kabinet meer geld moet uittrekken voor de com pensatie aan kleine zelfstandi gen, die straks de particuliere markt op moeten. Het kabinet wil voor hen niet meer dan 120 miljoen uittrekken gedu rende driejaar. Zaak-Puijmbroek DE advocaat-generaal mr Hulleman heeft maandag voor het gerechtshof in Den Bosch bevestiging van het recht- bankvonnis in de zaak-Thea Puijmbroek geëist tegen de 31- jarige I.B. uit Amsterdam en diens 26-jarige ex-vrouw E. de K. De twee werden in februari dit jaar door de rechtbank in Den Bosch veroordeeld tot elk tien jaar gevangenisstraf we gens zware mishandeling van de 6-jarige Thea Puijmbroek die als gevolg daarvan over leed. DEN HAAG (ANP) - Minister Winsemius voelt er niets voor om geld dat het rijk overhoudt aan de mislukte fiscale aftrek regeling voor onderhoud aan de eigen woning, te gebruiken voor financiering van de win terschilder. De bouwminister heeft dit de Tweede Kamer maandag duidelijk gemaakt, nadat de PvdA in een motie had ge vraagd om dat geld te beste den aan bestrijding van de werkloosheid onder bouwvak kers. De socialisten denken hierbij vooral aan het grote aantal werkloze schilders. Volgens Winsemius is het helemaal nog niet zeker of het rijk geld overhoudt aan de re geling voor belastingaftrek van onderhoud aan de eigen woning. Volgens de bouwwereld is er nauwelijks gebruik ge maakt van deze regeling, om dat zwart klussen nog altijd voordeliger is dan een officiële schilder of aannemer. In kringen van werkgevers en werknemers in de bouw circuleert het verhaal dat het rijk van deze regeling 200 mil joen gulden beter is geworden. Iedere huiseigenaar heeft im- mers een hoger huurwaarde forfait moeten opgeven, waar door hij meer belasting is gaan betalen.

de Stem | 1985 | | pagina 3