RAAD KRIJGT VOORSTEL IN DECEMBER 'Waar je van eet, daar denk je mee 9 politierapport! QEDEPUT1 Windenergie PZEM heeft vijf molens op tekentafel staan /AKFNI FVFN Sint naar met dertij Onderwijs minister neemt Zeeland in de boot CITROEN^ DINSDAG 12 NOVEMBER 1985 VAN ZEELAND PAGINA ZEELAND]! nlMSDAG 12 NOVEM Dode man in Terneuzen blijkt verdronken Storm vertraagt mammoet-transport Biervliet Provincie wil greep op busdiensten H. Hemelsoet nieuw in Sasse raad IDEE ACHTER ZUID-CHEMIE'S WINNENDE IDEEËNBUS: Reclame Beloning Veiligheid Wakker ZATERDAG 16 W. DE BLOCK WISSE B.V. Behouden Hui als monoloog in Terneuzen UIT HET Esselbrugge presenteert de Alfa 75 Sint-Nicolaas in Schoondijke Opening van vernieuwde Rabobank Axel T16 Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG De PZEM heeft momenteel vijf windmolens voor de opwekking van elektriciteit op zijn tekentafels liggen. Het gaat om molens met een capaciteit van elk 1000 Kilo-watt. Berekeningen moeten uitwijzen of deze projecten financieel haalbaar zijn, aldus de Zeeuwse gedeputeerde W. Don gisteren tijdens de begrotingsdebatten. De heer Don wees erop dat het energiebedrijf nauw betrokken blijft bij de opwekking van alternatieve energie. Hij wees op de drie windprojecten van het bedrijf, het bio-gas-project in Mid den-Zeeland en de twee warmte-kracht projecten in Zeeuwsch- Vlaanderen. Naar aanleiding van hierover gemaakte opmerkin gen verwierp de gedeputeerde de stelling dat de PZEM erop uit is winst te maken. „Van winstbejag is absoluut geen sprake", zo zei hij, eraan toevoegend dat bij de PZEM voorzichtig wordt begroot. „Er vindt dus geen eenzijdige inkleuring van die begroting plaats", aldus Don die erop wees dat de 31 miljoen winst van dit jaar on der meer te danken is aan een iets hogere bedrijfstijd van de kerncentrale in Borssele. „Bij een omzet van 912 miljoen hoeft men dus niet op een turfje te kijken", zo persifleerde hij. Hiertoe uitgedaagd zei Don dat hij weliswaar tegen uitbreiding van kernenergie is maar dat hij als loyaal bestuurder de uitspraken van een Statenmeerderheid uitvoert. „Ik was indertijd ook tegen de komst van Eurogas. Als gedeputeerde echter heb ik tot voor de Raad van State de komst van dit bedrijf verdedigd". Van onze correspondent TERNEUZEN - De 61-jarige Belg U. van der J. uit Waar schoot wiens stoffelijk over schot zondagavond door de Terneuzense politie drijvend werd aangetroffen in de Braakmankreek, blijkt te zijn verdronken. Dat heeft een gisteren door de gemeentelijke lijkschouwer verrichte sectie uitgewezen. Hoe de man in het water is te rechtgekomen, kon evenwel niet worden vastgesteld. Het stoffelijk werd gisteren vrij gegeven. Barbé erkent: Va7i een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De Zeeuwse onderwijs-gedeputeerde R. Barbé (CDA) voelt zich beet genomen door de minister van onderwijs. Het provinciebe stuur nam dit jaar de verant woording voor de sluiting van enkele te klein geworden openbare basisscholen, terwijl de minister op hetzelfde mo ment instemde met de oprich ting van even kleine christe lijke scholen. Daarmee is de provincie in een onmogelijke positie gema- noevreerd, zei Barbé gisteren tijdens de behandeling van de provinciebegroting 1986. Vrij dag al sprak de PvdA-fractie over een 'ongekend en onbe schaamd wegen met twee ma ten'. Barbé zei zich met andere provincies sterk te zullen ma ken om te voorkomen dat zulks nog eens gebeurt. De staten zullen vandaag unaniem een CDA-motie aan nemen, waarin geageerd wordt tegen de opheffingsnor men, die staatssecretaris Gin jaar-Maas wil gaan hanteren voor scholen waar voortgezet onderwijs plaatsvindt. De be windsvrouwe versoepelde haar normen onlangs enigs zins, maar Zeeland is daar niet tevreden mee. Gedeputeerde Barbé sprak gisteren over een 'schijnbare versoepeling, waar niemand in gelooft'. Ook al zijn de ontheffings normen uitgebreid, dan nog kan op termijn 20 tot 25 pro cent van de Zeeuwse 'platte- landsscholen' niet zelfstandig blijven voortbestaan. In de Zeeuwse motie wordt ervoor gepleit de opheffingsnorm verder te versoepelen tot 30 leerlingen per leerjaar. Barbé wees er overigens op dat slui ting kan worden voorkomen door fusies of dependancevor ming. Van een onzer verslaggevers SLUISKIL - Het transport over water van de 400.000 kilo zware absorptiekolom (de grootste ter wereld) van Goes naar de Nederlandse Stikstof Maatschappij te Sluiskil, heeft door de storm van de laatste dagen een fikse vertraging op gelopen. Gisteren had het transport - dat wordt verzorgd door Mammoet Stoof - de Terneu zense sluizen moeten passeren, maar inmiddels ligt de enorme kolom nog steeds op een pon ton in het haventje van Kats. Daar zou het apparaat zater dag al zijn overgeladen, maar ook dat is door de harde wind niet gelukt. Volgens een woordvoerder van de NSM hangt het volledig van de weersomstandigheden af wanneer de absorptiekolom arriveert. „Maar we rekenen er toch op dat het transport in de loop van deze week in Sluiskil aankomt", aldus de zegsman. Zoals gemeld is de absorptiekolom bestemd voor de nieuw te bouwen salpeter- zuurfabriek van de NSM. Nieuwe standplaats voor woonwagens Terneuzen Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN/MID DELBURG - De ge meenteraad van Ter- neuzen krijgt in zijn decembervergadering een nieuwe lokatie voorgelegd, waarop het binnen de ge meente gewenste woonwagencentrum dient te worden ge realiseerd. Aan het lokatie-beoor- delingsteam - waarin ge meente, provincie en het ministerie van VROM zijn vertegenwoordigd - hebben B en W van Ter- neuzen drie lokaties voor gedragen. Daaruit is door het team er één uitgeko zen. Volgens gedeputeerde Es ther Maris-Koster biedt deze lokatie alle mogelijkheden voor spoedige realisering. Tij dens de begrotingsbehande ling in de Staten zei de gede puteerde gisteren dat binnen 10 maanden na het raadsbe sluit het centrum een feit kan zijn. Dat is dan weliswaar la ter dan aanvankelijk de be doeling was (1 juni 1986), maar - zo stelde mevrouw Maris - 'vóór 1 januari 1987 echter kan het centrum gerealiseerd zijn'. De gedeputeerde wees er gisteren nog maar eens op welk een grote vinger het mi nisterie, respectievelijk de staatssecretaris van VROM, heeft in de 'woonwagenpap'. De gemeente is verantwoorde lijk voor het uitvoeren van een plan tot stichting, de provincie maakt een woonwagenplan waarbinnen het gemeentelijk plan moet passen. Maar het rijk heeft uiteindelijk het laat ste woord. Zoals bekend waren provin cie en gemeente Terneuzen het erover eens dat het nieuwe Terneuzense woonwagencen trum in Biervliet moest ko men. De staatssecretaris ech ter onthield hieraan zijn goed keuring, terwijl ook de ge meenteraad van Terneuzen de lokatie niet zag zitten. Onbe kend is nog welke lokatie de raad nu in december krijgt voorgeschoteld. Daarover wilde gistermid dag ook de Terneuzense wet houder A. Doorduyn (volks huisvesting) zich niet uitlaten. „Ik heb het advies van het lo- katie-beoordelingsteam nog niet gezien, dus officieel weet ik nog van niets", aldus de wethouder, die overigens zei 'wel te kunnen vermoeden' om welke lokatie het gaat. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Het Zeeuws provinciebestuur wil zelf de dienstregelingen voor het openbaar busvervoer gaan vaststellen. Gedeputeerde J. de Voogd (WD) heeft dit ge schreven aan de vaste Kamer commissie voor Verkeer en Waterstaat. Momenteel berust de bevoegdheid tot het vast stellen van de dienstregelin gen bij de minister. De Voogd wil die taak graag overnemen, ook al moet hij daarbij blijven binnen de door de minister vastgestelde budgetten. De kamercommissie denkt er om de provincies een meer inhou delijke rol te geven bij het vaststellen van dienstregelin gen. De Voogd kan zich daar 'zeer wei' in vinden. Opvolger J. Rammeloo SAS VAN GENT - Westdorpe- naar H. M. Hemelsoet zal nog deze maand de open plaats op vullen die in de Sasse gemeen teraad is ontstaan door het vertrek van wethouder J. Rammeloo van de fractie Ge meentebelangen Groot Sas. Rammeloo nam eind oktober ontslag om gezondheidsrede nen. In een ingelaste vergade ring onderzoekt de gemeente raad donderdag 14 november de geloofsbrieven van het nieuwe raadslid. Hoogstwaarschijnlijk wordt er in de plaats van Rammeloo geen andere wethouder meer benoemd. Woordvoerders van de 'regeringsfracties' PvdA en Groot Sas, hebben al door la ten schemeren dat er wat hen betreft ook na de verkiezingen van maart volgend jaar geen derde wethouder meer hoeft te komen in Sas. De extra raads vergadering begint donderdag om 18.45 uur. FOTO WIM KOOYMAN De ideeëncommissie, bestaande uit de heren W. van Overfelt, J. Al, M. de Putter en M. Legemaate, buigt zich over een idee. Van een onzer verslaggevers SAS VAN GENT - „De beste ideeën zijn de simpelste. Die dingen waarvan je zegt: hoe is het mogelijk dat we daar zelf niet eerder op gekomen zijn," zegt bedrijfsleider J. Al van Zuid-Chemie in Sas van Gent, tevens voorzitter van de ideeënbuscommissie van het bedrijf. Wie zou er beter kunnen oordelen? Hij is de man die al sinds 1954 betrokken is bij de ideeënbus van een bedrijf dat daarmee pas de eerste prijs won in een landelijke wedstrijd van het Ideeën- centrum in Den Haag. De meeste bruikbare ideeën per honderd werknemers vielen bij Zuid-Chemie in de bus. Het Sasse bedrijf keerde in 1984 netto 13.845,- uit voor 64 ideeën. Daarmee werd ruim 41 procent van de ingediende suggesties ook echt beloond omdat ze nuttig en uitvoerbaar bleken. Vol gens Zuid-Chemie zelf is het rendement van de ideeënbus moeilijk meetbaar. Philips heeft ooit becijferd dat dat het viervoudige zou zijn van het uitgekeerde bedrag. „Voor ons als chemische in dustrie moeilijk na te gaan," zegt men in Sas van Gent, „maar dat het rendeert, dat staat vast." Alle reden voor de be drijfsleiding om een eigen filosofie te ontwikkelen over het fenomeen ideeënbus, be kend bij veel bedrijven, maar daar vaak stiefmoe derlijk behandeld. Zo dom zijn ze bij Zuid-Chemie niet. De prijsuitreiking vorige week in Eindhoven aan di recteur K. Horstra viel een tikje tegen, maar dat heeft de trofee niet van zijn glans beroofd. „Het aardige er van," zegt de directeur, „is vooral de reclame naar het bedrijf zelf toe. Het is een bevestiging voor iedereen dat de mensen meeleven, meedenken over verbeterin gen. Zolang ze dat doen, is dat een pluim op de hoed van onze organisatie, in alle geledingen. Het bewijst dat de sfeer er naar is: waar je van eet, daar leef en denk je mee mee. Dat wordt steeds moeilijker, naarmate het be drijf groter wordt, maar bij ons kan het gelukkig nog." Commissievoorzitter Al herinnert zich een bijna grijs verleden, waarin ideeën van de werkvloer veel minder de kans kregen door te dringen. „Dan werd je door iemand aangescho ten die meende iets goeds te hebben bedacht, maar dan had je geen tijd, of het kwam niet gelegen, of je zag het niet zitten. Nu worden alle inzendingen serieus ge nomen." Na een eerste schifting gaat de commissie overleg gen met de indiener en met diens afdelingschef over de uitvoerbaarheid van het idee. De meeste problemen ontstaan als een vindingrijk werknemer ervan overtuigd moet worden dat z'n idee niet uitvoerbaar is. „Iemand belonen is niet moeilijk," zegt Al, „iemand afwijzen dikwijls wel." Een enkele keer gebeurt het dat een vondst niet met een bruikbaar is, maar dat de creativiteit Van de werk nemer toch wordt beloond in de vorm van een aanmoedi gingspremie. Het bepalen van de hoogte van een belo ning is ook een moeiiijKe klus voor de commissie. „Omdat het rendement zo moeilijk is vast te stellen. De laatste jaren werken we met een tameljk bevredigend systeem. De minimum (net to) beloning is 85,-, in de hoogte hebben we geen li miet. Het hoogste tot nu toe uitgekeerde bedrag is vijf mille en dat was voor twee inzenders," aldus perso neelschef en commissie-se cretaris M. Legemaate. Je hebt er ook die al te makkelijk een graantje wil len meepikken van het ideeënpotje. Daarom vallen suggesties voor reparaties altijd buiten de prijzen. „Het moet een verandering in een bestaande situatie zijn," zegt voorzitter Al, terugdenkend aan de tijd dat PVC alge meen werd ingevoerd. „Je kreeg toen allerlei ideeën om bepaalde materialen door PVC te vervangen. Die heb ben we op den duur uitge sloten." Er komen niet altijd be sparingen uit de bus. Soms gaat het om meer veiligheid, om verbetering van de eigen werkomstandigheden. Za ken die geld kunnen kosten, maar die wellicht de ar- beidsproduktiviteit verho gen. „Alweer: moeilijk meetbaar," zeggen ze op het bedrijf. Wat volgens de com missie vaak voorkomt: „Er wordt een idee ingestuurd, dat attendeert op een pro bleem. Daarvoor bedenken we dan een heel andere op lossing, maar de inzender heeft ons wel op het spoor gezet." Als het aan directeur Hor stra ligt zal de bron niet gauw opdrogen. Hij wijst op het uitgebreide werkoverleg dat bestaat bij Zuid-Chemie. „Je zou zeggen: daar kunnen ze alle ideeën op tafel leg gen, maar toch is de ideeën bus steeds beter gevuld. Zo zie je maar dat het praten over het werk de creativiteit bevordert. Ik zie dat als de grote winst voor het bedrijf, meer nog dan de opbrengst in geld, dat mensen wakker zijn op de plek waar ze zit ten. En dat voorkomt een heleboel ellende." TERNEUZEN - Terneuzen, J.K. deed bij de gemeente^I tie in zijn woonplaats aangjf van vernieling aan zijn opL parkeerplaats aan de Zeli, rustlaan te Terneuzen keerd staande personenat De vernieling moet zijn beurd in de loop van zonda Het vertuig werd volgens politie dusdanig toegetak, dat geen reparatie meer n lijk is. TERNEUZEN - Bij een g morgen door de gemeente^ tie van Terneuzen gehouk snelheidscontrole op rijkst 252 nabij de brug te Slui. zijn 23 automobilisten bekeï wegens overtreding van maximum snelheid die i tijdelijk is bepaald op 50 per uur. Op de bon gingent genen die harder reden daaij km per uur. De hoogstgemej snelheid bedroeg 98 km. VLISSINGEN - Afge weekend is ingebroken bij! groothandel van auto-ao.. soires aan de Industrieweg", Vlissingen. Door het van een deur is men bii gekomen. Er worden 42 radio's, een aantal lampen, een lasapparaat, diverse gereedschappen ve:| mist. De totale waarde draagt 33.000 gulden. De D. van N. deed aangifte deze inbraak. GOÉS - In de loop van maan dag is uit peuterspeelzaal! Polderrakkertjes in De Spin een diefstal gepleegd. Er wo:| den girobetaalkaarten, ques en een geldbedrag 550 gulden vermist. IJZENDIJKE - Op de Turkiji] weg heeft een vrachtauto i stuurd door F.J. M.D. uit Zn dert een lantaarnpaal orr,v-J gereden alsmede een vt| keersbord en een omhein van een woning. Na dit vnl val is D. doorgereden doch kaf later door de rijkspolitie op4 motor worden aangehoue onder Biervliet. De chauffeur verklaardetej genover de politie van I voorval niets gemerkt te h ben. Lee lis n: Van een onze MIDDELBURG - De in Zeeland is, in verge vincies of de Randstad Dit stelde gedeputeerde ren in haar beantwoordi schouwingen vorige week kingen. De leegstand in Zeeland spitst zich vooral toe op flat woningen, dure woningwet woningen en slechtgesitueerde woningen. „Vt ij kunnen ons voorstellen dat woningbouwverenigingen leen wat terughoudend beleid voeren ten aanzien van de Ijjouw van dure woningen. Zou echter alles gezet worden op goedkoper bouwen dan werkt dat toch indirect de leegstand in de hand". Overigens wees de gepu- teerde er op dat in Zeeland niet zo zeer meer wordt ge bouwd op basis van de prog noses zoals die in de Nota Be- wortingspatronen zijn opgeno men. „In de huidige prognoses [wordt wel degelijk rekening jehouden met de huidige ont wikkelingen", aldus de gede- juteerde. Zij wees er op dat in [de Zeeuwse woningbouw een afnemende tendens te bespeu ren is. Werden in 1984 nog 2.160 woningen gerealiseerd, in 1985 lullen dat er 2.050 zijn. „Dat jetekent dat 90 procent van iet programma is gereali seerd". (ADVERTENTIE) AUTOBEDRIJF Tlvollweg-Hulst Tel. 01140-12058 AUTOBEDRIJF Mr. F.J. Haarmanweg 55 Terneuzen Tel. 01150-94300 Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Het Toneell' zeischap Ivonne Lex |H brengt morgen, woensdag het Zuidlandtheater te W neuzen het Behouden Ui van W.F. Hermans als n» loog op de planken. Frans Maas van TIL s» twee uur lang zonder pa® het toneel met een al!» spraak, die de waanzin van oorlog en het leven zelf illustreren. De tekst van novelle van Hermans is vol dig intact gelaten en toont hoezeer een oorlog de mens1 zijn ware kern herleidt. Af vang 20.00 uur. Van een onzer verslaggevers OOSTBURG Met niet min der dan 30 Zwarte Pieten doet Sinterklaas zaterdag 16 no vember om 14.00 uur zijn in tocht in Oostburg. Hij wordt, zoals gebruikelijk, na zijn aankomst officieel ontvangen door het gemeentebestuur. Bij zijn rondgang, waaraan Vero nica Zuidzande de nodige mu zikale luister bijzet, brengt hij zijn traditionele bezoek aan verpleeghuis De Stelle. Op 23 november wandelt de 'oedheiligman door Oostburg en menig bezoek(st)er heeft dan al een vervroegde pakjes- ivond want de Sint - geassis- eerd door zes Zwarte Pieten deelt niet minder dan 250 waardebonnen uit. Een boe- renkapel zal hierbij de 'pak- AMSTERDAM, 11 nov. - I" 35-50mm werden 15 contra1 verhandeld voor levering ap'" gen 11,50 per 100 kg, de stern» was kalm. In bintje 50mm we» 102 contracten verhandeld va» vering april bij een prijs van)» tot 18,40 per 100 kg, alsB® contracten voor levering mei «j 19,00. De stemming was p dend. IlilllllllllllIlillllllllllllllllllllllllllllIllllllllllllllllllllllllllllllIllllllllllllIlllllliiIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIllllllllllllllllllllllllllllllllllllll mm- ui i ut i -■ Mimila f' T laai m AXEL - Automobielbedrijf garage Cito, gebroeders Essel brugge BV in Axel, laat vanaf donderdag 14 november zien welk raspaardje het bekende Italiaanse automerk Alfa Ro meo nu weer ontwikkeld heeft. Het is de Alfa 75, door Cito/Esselbrugge omschreven als een 'onstuimige volbloed'. Het bedrijf zet hiervoor op 14, 15 en 16 november de deu ren aan de Buitenweg 37 in Axel wijd open. Tegelijk met de presentatie van de Alfa 75 is er een show waar men het volledige programma van Al- fa-Romeo kan bewonderen. Daarnaast wordt men in de gelegenheid gesteld bij Cito Tours kennis te nemen van het laatste op het gebied van auto bussen. De show is geopend op 14 november van 15-21 uur; 15 november van 10-21 uur en 16 november van 10-18 uur. SCHOONDIJKE - De Schoon- dijkse winkeliers hebben diep in hun kas getast om de ver jaardag van Sinterklaas luis ter bij te. zetten. Van 15 no vember tot en met 5 december vindt een actie plaats waarbij elke in Schoondijke bestede vijf gulden een gratis lot ople vert. Met dit lot dingt men mee naar prijzen die er niet om lie gen. Zo zijn er naast de hoofd prijs van duizend gulden nog tal van geldprijzen te winnen. Sinterklaas is een feest voor jong en oud. Daarom heeft men de jeugd in Schoondijke niet vergeten. Voor hen wordt -in twee categorieën- een eta lagewedstrijd uitgeschreven. Men moet artikelen aangeven die niet bij het assortiment van die bepaalde winkel past. Tot 22 november kunnen de kinderen (jeugd tot 6 jaar en jeugd van 7-12 jaar) hun wed- strijdformulier inleveren bij de NMB-bank. Tijdens zijn bezoek aan Schoondijke op 23 november maakt Sint-Nico laas de uitslag van deze wed strijd bekend. AXEL - Burgemeester A. nodigden plaats. De Rabobank Terneuze»; Axel fuseerden begin dit j Omdat beide banken in naast elkaar een kantoor» den, werd besloten dn menlijke activiteiten in kantoor onder te brengen hoofdkantoor van de y* bank Axel in het pand No» straat 4. Een verboU^ bleek noodzakelijk, daa"; Hack zal vrijdag 15 november 1 werd in april dit jaar ee het vernieuwde kantoor van gin gemaakt, de Rabobank Axel-Terneuzen aan de Noordstraat in Axel openen. Dit gebeurt rond 15.00 uur. Voorafgaand aan deze plechtigheid vindt in de bank- hal een bijeenkomst voor ge- Het publiek kan tussen en 22.00 uur een kijkje K» nemen in het nieuwe ka» Voor bedrijfsrelaties lS open huis op woensdag» 20 november van 19.00 tot-1 lllllllllllflllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllftlllllllllllllllllllllllllllflllllllllllllllllllffllllllllllllllllllllllllllllllllllflllllllllllflllfllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllimillllllllllim HYPO Nieuw huis gekocht, ter de verkoop van het oude wil vlotten? Of laat de ovt de nieuwe eigenaar nog wachten? Dat soort situati regelmatig voor. Maar u n lopig wél het broodnodige dat immers nog als overw oude huis zit. En daarme tijdelijk, maar indringend fi probleem! De oplossing naamd "overbruggingskn Het goede nieuws van med nieuws is dat CDK kan helpen aan zo'n krec twee-hypotheken. Nóg b is, dat het CDK-Bank niel waar uw oude hypotheek 1< de nieuwe wordt afgeslott De procedure is simpel en de kosten zijn laag: éénn administratiekosten en da Notariskosten komen er aan te pas. Bovendien zi kondities gunstig, zoals bent van CDK-Bank. Het aanvraagformulier wijst i Weg- Alle reden dus om

de Stem | 1985 | | pagina 12