PROFPLANNEN BIJ MARATHON-SCHAATSEN Cupieus doelpunt [Jzendijke HVV '24 Jean Bessems ongenaakbaar ■X.ete11 ROTTERDAMMERS VOOR INCIDENT MET RUG TEGEN MUUR -deposito's. ïr weten? WERELDTITEL VOOR LIMBURGER kW^ÜJÖS Blessure Van de Kerkhof valt mee T opdriebanders kiezen voor profcircuit i der top Aim taart GEMEENTE AXEL ENDMAKING YZ£ flRAFSCHOP BESLIST DUEL tspaarbank igeen antwooi 3ER- drijf nans 10 Van onze sportredactie DHOVEN - De kans bestaat dat het mara- lUmn-schaatsen, dat de laatste jaren in Neder- nd enorm aan populariteit wint, wordt om- bouwd tot een profliga buiten de Konink lijke Nederlandse Schaatsenrijders Bond om. lichter de schermen wordt op het ogenblik ge kerkt aan een plan om te komen tot een com- titie 0ver 25 wedstrijden in de winter op na- Lr- en/of kunstijs en 25 wedstrijden in de moer op skeelers (een soort rolschaatsen, die leebruikt worden voor de training als ook de 'Ltijsbanen in Nederland gesloten zijn). jüser voldoende sponsors worden gevonden, Itillen de plannenmakers een competitie op zetten, waarin om hoge geldbedragen wordt gestreden. In het geheim worden er al onder handelingen gevoerd met de NOS en met Filmnet over directe uitzending via de TV. De organisatie zou dan bereid zijn de vijftig wed strijden elke week op een vast tijdstip (zater dagmiddag om twee uur) te laten beginnen. In kringen van het marathon-schaaten wordt gedacht aan een prijzengeld van een miljoen gulden over de vijftig wedstrijden. Eventueel onderverdeeld in prijzen per wed strijd en een eindklassement. De plannen komen voort uit onvrede over de houding van het KNSB-bestuur ten opzichte van het marathon-gebeuren, waaraan een ge ring deel van het sponsorgeld wordt besteed. Van onze sportredactie EINDHOVEN - De blessure, die Willy van de Kerkhof zaterdagavond opliep bij een botsing met Jim Calderwood tijdens het treffen PSV - Roda JC, blijkt mee te vallen. Hij heeft een scheurtje in zijn neusbeen. Waarschijnlijk zal de middenvelder woensdag, met de neus inge kapseld, al weer aantreden in de competitie wedstrijd Go Ahead Eagles - PSV. Aanvankelijk werd gevreesd dat Willy van de Kerkhof, die dus zonder meer inzetbaar zal zijn tijdens de voor WK-plaatsing beslissende interlandwedstrijd tegen België (op 20 novem ber in het Feyenoord-stadion), een gebroken neus had. Van onze sporttredactie LEEUWARDEN - Cam- buur-doelman Oscar Zijlstra maakte gisteren in Leeuwarden in de wedstrijd tegen Willem II een curieus doelpunt. Een verre uittrap van hem in de 21ste minuut belandde door het storm achtige weer ineens in het doel van de tegenpar tij. De bal raakte 25 me ter voor het Willem II- doel de grond en zeilde vervolgens over het hoofd van doelman Ver kerk, die zich bij de pe naltystip bevond, in de goal. „Die bal verraste mij volkomen", verklaarde Verkerk. „De bal bij deze windkracht gedroeg zich hetzelfde als een platte steen, die je op het water laat ketsen". leeft al laten weten, dat n aankomst eerst bij Seijaart komt eten. Ook voor: EVENEMENTEN KOUDE SCHOTELS DINERS BUITENSHUIS ZAALTJE 30 PBIS. Bom komt Feyenoord van pas :er van Axel maakt bekend dat de in zijn vergadering van 29 oktober )aald, dat de vaststelling van een nmingsplannen wordt voorbereid l grond, gelegen aan de School oewacht, kadastraal bekend ge- I, sectie H, nummer 161 grond, gelegen aan de Matthi|s- oewacht. kadastraal bekend tl, sectie 0, nummer 419. idsbesluiten liggen voor een ieder mber 1985 op de gemeentesecre- \lgemene Zaken, ter inzage, tr 1985. De burgemeester voornoemd, A. Hack. Door Jean Nelissen STRICHT - Nooit zal met zekerheid vast ;omen te staan welke invloed de vrij zware im, door een (waarschijnlijk Rotterdamse) pporter in de 35ste minuut op de grasmat gegooid, op het verloop van MVV-Feyenoórd [l-l) heeft gehad. Op het moment dat de bom met een enorme knal intplofte, stond Feyenoord met de rug tegen de muur. zoverre hielp de bom- Mier zijn club, dat Feyenoord de catacomben daarna 32 linuten tijd had orde op za- tn te stellen, want zolang lurde namelijk de pauze, die rbiter Egbert Mulder voor draf. En toen was de verbe- tnheid, waarmee MW de «ploper vooral in de aan- mgsfase had bestreden, lisje verminderd. De felle kritiek van de afge- dagen had eindelijk van IWeen strijdbaar geheel ge- lakt. Er zat ook veel meer «lans in het elftal, doordat Brom voorstopper Sören nsk rechts op het middenveld it spelen en de jonge Jos ihmeitz de opdracht kreeg [scorer John Eriksen uit te lakeien, hetgeen hij voor gelijk deed. Busk deed als elverdeler zijn reputatie als lernational eer aan. Vooral n samenwerking met de op- fflende rechterverdediger ais Linders lukte wonder- tl Simon Tahamata, die weken geleden in de nip met Linders de vloer inveegde, liep nu zelfs meer achter Linders aan om diens onstuimige rushes af te rem men, dan omgekeerd. Voorin beukte Huub Smeets op de Rotterdamse defensie met zo veel venijn, dat in een van de duels Henk Duut daarbij een hersenschudding opliep, het geen Feyenoord tot enige om zettingen noodzaakte. Vanaf het begin was duide lijk dat het kat- en muisspel in Rotterdam zich niet zou her halen, al kwam Feyenoord al in de twaalfde minuut wel op voorsprong. Feyenoord had de toss gewonnen en speelde met de sterke wind in de rug. Van meer dan 20 meter afstand schoot Ivan Nielsen op doel. De bal werd als het ware door de wind gedragen en MW- doelman Chrit Baetsen, wiens sterkste kwaliteit nooit ge weest is afstandsschoten te onderscheppen, verkeek zich op de bal, die netjes in de hoek van het doel verdween, 0-1. In de 29ste minuut werd het ge lijk. Van Staveren, ongeveer de enige bij MVV, die werke lijk voorzetten op maat kan afleveren, nam een vrije trap. Scheidsrechter Mulder betreedt na een onderbreking van ruim een half uur opnieuw het veld; links van hem Simon Tahamata. - fotoanp De Rotterdamse defensie lette vooral op Huub Smeets, maar uitblinker Sören Busk kopte gaaf in, 1-1. Zes minuten later, toen Jean Maas na een terugkopbal van Smeets vrij voor doel mis schien wel het beslissende doelpunt op zijn schoen had, maar jammerlijk faalde, wierp de 'supporter' uit het Feyenoord-vak de bom. Het gebeurde in een fase van het duel waarin elk moment een nieuw succes van MW had opgetekend kunnen worden, want Feyenoord straalde op dat moment niets meer van de superioriteit uit, die men nor maal gewend is van een koplo per in de eredivisie. Mogelijk werden de Rotterdammers door de gong gered, wie zal het zeggen. In de afkoelingsperiode overwoog arbiter Egbert Mul der, in onderhandeling met de officier van justitie mr. R. Nabben en het hoofd van de plaatselijke politie, drie moge lijkheden: 1. de wedstrijd sta ken, 2. het Feyenoord-vak la ten ontruimen, 3. de ME een cordon rond het vak laten leg gen. De twee eerste voorstellen werden verworpen, omdat dan de Feyenoord-meute te vroeg op de stad Maastricht zou worden losgelaten, want de speciale trein vertrok immers eerst anderhalf uur later. Daarom besloot Mulder tot het laatste, de ME nam posities in en het spel kon hervat worden, al duurde het lang voordat Feyenoord weer de grasmat op kwam. Henk Duut was inmid dels naar het ziekenhuis afge voerd en sommige Rotterdam mers trilden op hun benen. Zij voelden er eigenlijk niets meer voor de wedstrijd nog verder uit te spelen, maar lieten zich tenslotte toch overhalen en verschenen vijf minuten na MW weer op het veld. De 6200 toeschouwers zagen daarna dat zowel MW als Feyenoord winstkansen kreeg. Bij de eerste de beste Maas trichtse aanval passeerde Marcel Adam zelfs doelman Joop Hiele, maar hij schoot keihard op de paal. Huub Smeets was koppend nog een maal dicht bij een doelpunt, maar ook MW had geluk toen Baetsen de doorgebroken Johnny Rep neerlegde. Egbert Mulder, ditmaal milder ge stemd, zag er geen strafschop in. Zo bleef het 1-1. Koploper Feyenoord verloor een kost baar punt en MW kan bij zichzelf te rade gaan over het enorme positieve effekt dat een beetje meer pure werk kracht op een voetbalveld heeft. MW - FEYENOORD 1-1 (1-1). 12. Niel- sen 0-1, 31. Busk 1-1. Scheidsrechter: Mulder. Toeschouwers: 6200. MW: Baetsen; Linders, Van Marwijk, Schmeitz en Van Staveren; Busk, Dela- haye, Adam en Maas; Van de Luer (Van de Boogaard) en Smeets. FEYENOORD: Hiele; Wijnstekers, Nielsen, Duut (Sö- rensen) en Troost; Molenaar (Monkou), Brard en Been; Rep, Eriksen en Taha mata. leposito zet u een bedrag val n aantrekkelijke rente, n 5 of 10 jaar. ndelijks uitgekeerd. U heeft ei -a stukje inkomen bij. ie rente is bij een looptijd val j 10jaar is deze maar liefst6J« te-deposito's kunt u haleni oR isch aanvragen via 06 -0400 _ot 21.00 uur). :noverMaandrente-depos|t0] -5918017. tan 0712e sportmedewerker IjLST - In een wedstrijd, die oer in aanmerking kon «o voor de schoonheids- 1 heeft IJzendijke HW '24 Pulst met 1-0 geklopt. Een fit. die gestalte kreeg door verzilveren van een straf- ™P door IJzendijke-aan- r'der Benny de Smit. De puvvwitten kregen met de Pstloon naar werken. *ij hebben onze kansen Iten liggen Daarmee speel- FWe IJzendijke in de kaart, lïndijke kon daardoor rus- zijn kans afwachten", f HVV '24-trainer George fuwels na afloop. Een con- fïring met een kern van Purheid, maar ook één met "te veel zoeken naar een teus. Want waar IJzendijke "She, namelijk met veel in- ',sPelen, daar faalden de Jjtenaren. „Ik wist dat t'24 een moeilijke periode r Waakt. Bij ons liep het P'entegen vrij aardig, al is f Het aan de doelpunten te wist IJzendijke-coach ,';'.G«lhoed. 1 tendijke slaagt er wel in en te creëren, maar het fclt h 'e maken. In Hulst f »et weer precies dezelfde °P te gaan. Als Ronald na elf minuten let- Sh j frguurlijk zijn hoofd C acl gehouden, dan had het V ftaan- Aangezien hij dit fdeed, leverde de prima 52 jjvan Benny van de He- "te op. Daar dit de enige - scoringsmogelijkheid L 6 thee was, bleef het or'l onaangeroerd. De t(. 'Sngen van HW '24, een van Van der Veeken, een kopbal van Van Eekelen en een vrije trap van Zwegers ten spijt. Het waren wapenfeiten, waarvan niemand warm werd. Dreiging In de tweede helft zat er iets meer dreiging in de HW '24- aanval. Toch waren de ge vaarlijkste kansen voor IJzen dijke. De eerste waarschuwing deelden de blauwhemden uit door regisseur Van de Bulcke. Deze met een goede pass be giftigde middenvelder greep zijn kans van afstand. Een doelpoging, die in extremis door HW '24-doelman Van der Walle gekeerd kon wor den. De gastheren beant woordden dit met een prima actie van Paul Seghers, samen met Van Eekelen de beste aan Hulsterse zijde. De actie liep uit op een knal van Van der Veeken, die ternauwernood door doelman De Krijger ge keerd kon worden. IJzendijke dat, ondanks dat de Hulstenaren te weinig ge bruik maakten van de diepte pass, toch in de verdrukking kwam, counterde goed. Een spelletje, dat succes leek te hebben toen de snelle Ronald (Zoef) Boeye alleen op HW '24-doelman Van der Walle af mocht stevenen. In zijn pas- seerdrift dreef hij echter te ver van het doel af, waardoor zijn inzet het lot voorlangs te zoeven moest ondergaan. HW '24 kwam daarmee prima weg. Kort daarna kreeg HW '24 zelfs een goede scoringskans cadeau van de niet op zijn best fluitende arbiter Marij nissen uit Hoeven. Wegens gevaarlijk spel kreeg doelman De Krijger een vrije trap van 12 meter van zijn veste tegen. De Hul stenaren verprutsten deze mo gelij kheid op knullige wijze. En daarmee bleven de IJzen- dijkenaren in de race. IJzen dijke leek alsnog de boot in te zullen gaan, doordat de geel- hemden een offensief inzette. Het kwam goed weg bij een knal van Seghers, een inzet van Emeleer en bij het schot van Verbraken, dat door de lat gekeerd werd. Het waren mo menten waar HW'24-trainer Pauwels aan herinnerde. Ommekeer Na het Hulsters kwartiertje kwam er een drastische om mekeer. Een voor het duel ver rassende wending werd inge luid door de snelle Boeye. Zijn run langs Cleyman leek hij te verliezen tegen de uitlopende Van der Walle. Een uitlopen, dat Cleyman waarschijnlijk eveneens verkeerd had inge schat. Het resultaat was een vrij wegrollende bal, waarop Boeye attent reageerde. Van der Walle restte toen niets an ders meer dan hem onderuit te halen. Zoals al gemeld verzil verde Benny de Smit de toege kende strafschop. Daarmee drukte IJzendijke HW '24 nog dieper in het dal. De hulsterse ploeg zal er slechts uit kunnen komen door keihard te wer ken. Het zal daarvoor in ieder geval meer inzet moeten tonen dan in het duel met IJzendijke. Door Ton Koomen SLUIS - De hegemonie van de Belgen in het artistiek biljarten is doorbroken. Grossierden de Antwerpe naar Raymond Steylaerts en zijn landgenoot Leo Corin de laatste jaren in Europese en wereldtitels in het kunststo ten, daaraan werd zondag in de prachtige biljartarena in de raadzaal van het Belfort in Sluis een einde gemaakt. Daarvoor zorgde Jean Bes- sems, de 40-jarige machine bankwerker uit het Lim burgse Cadier en Keer. Met nog twee figuren te gaan van de reeks van 76 was Bessems al vrijwel ze ker van de wereldtitel. Toen zijn enige overgebleven con current, de Fransman Fran cis Connesson, zijn laatste stootbeeld had gemist, was het voor Bessems nog slechts een formaliteit. Hij wist zich zeker van de titel, was ook de terechte kampioen (305 punten in 167 pogingen) en onderstreepte dat door ook in de laatste figuren te sco ren. „Ongelooflijk. Je hoopt er op, maar verwachten doe je zoiets niet. Ik wist dat als ik tot zaterdagavond in de pas met de koplopers kon blij ven, ik een kans had. En dat gebeurde, waardoor mijn zelfvertrouwen groeide", zei een dolgelukkige Jean Bes sems, vier keer Nederlands kampioen in het artistiek biljarten. Bessems is altijd een ver dienstelijk kadrist geweest, die enkele nationale kam pioenschappen op zijn naam schreef in het 47/2, 47/1 en 71/2, maar nu toch ook in ternationaal is doorgebro ken in het artistiek biljar ten. De grote dreun deelde Bessems zaterdag uit. De vreugdetranen huilende Limburger: „Toen heb ik Connesson geklopt. Ik stond aanvankelijk zestien punten achter op hem, maar zater dag scoorde ik enorm veel. Met als resultaat tenslotte een voorsprong van 35 pun ten op Connesson. Toen kon het in feite niet meer stuk". Connesson vocht nog wel even terug, maar het bleken slechts speldeprikken. De kloof werd iets kleiner, maar naarmate het einde naderde, was duidelijk dat Bessems een voorsprong op gebouwd had, die niet meer teniet gedaan kon worden. „Ik heb veel getraind voor het driebanden, waarin ik wil doorbreken. Pas de laat ste drie dagen heb ik enorm veel op het artistiek biljar ten geoefend. Het mag geen naam hebben. Nu speel je de sterren van de hemel. Zo zie je maar weer dat je van een gedegen voorbereiding vrij wel niets kunt zeggen", merkte Bessems op. Mexico Voor de Limburgse vedet te, de eerste Nederlander die een wereldkampioenschap in deze populaire spelsoort veroverde - samen met het driebanden is het kunststo ten geweldig in opmars - be tekent het in ieder geval vol gend jaar een interessante trip naar Mexico, waar de volgende wereldtitelstrijd wordt gehouden. Bessems had wel compli menten voor zijn naaste be lagers over. Hij stelde: „Met relatief weinig training ben ik wereldkampioen gewor den. Toch moet ik eerlijk zijn dat mannen als Connes son en Coyret technisch be ter waren dan ik. Maar je moet de punten wel maken en dat deed ik", zei Bessems. Teleurstellend was het optreden van de onttroonde Belgische wereldkampioen Raymond Steylaerts. De Antwerpse diamantbewer ker faalde in Sluis op alle fronten en reikte niet verder dan een voor hem bescha- Burgemeester Asselbergs van Sluis feliciteert de nieuwe wereldkampioen Jean Bessems, die geflan keerd wordt door Francis Connesson (links, twee) en Maurice Coyret. - foto «vim kooyman i mm) ^«a Door Ton Koomen SLUIS - Als het aan Raymond Ceulemans en Ludo Dielis ligt is er vandaag een profcircuit voor de beste drieban denspecialisten van de wereld. Ceulemans en Dielis on derhandelen vanmiddag in het Westduitse Saarbrücken met dr. Werner Bayer, die een partnership heeft in de Zwitserse handels- en kapitaalsonderneming Delsa Sys tems. Delsa heeft aangekondigd 1,2 miljoen gulden te ste ken in een profcircuit voor driebanders. „Komen we tot een akkoord met Bayer, dan gaat het wat ons betreft door. We hebben zojuist vanuit Japan ge hoord dat de Japanse topspeiers akkoord gaan, mits ze mogen blijven uitkomen in nationale kampioenschap pen", zegt Ceulemans, die samen met zijn landgenoot Dielis een lijstje van spelers opgesteld heeft, dat deel zou moeten uitmaken van het profcircus. Daarop staan be halve de namen van Ceulemans en Dielis, die van de Fransen Vierrat en Bitalis, de Japanners Kobayashi en Comori, de Deen Thögersen, de Zweed Blomdahl, de Westduitser Miilier en onze landgenoot Van Bracht, (zie verder de zesde sportpagina) mende vierde plaats met een totaal van 239 punten, ver beneden zijn wereldrecord van 355 punten, dat vorig jaar in Heeswijk-Dinther werd gevestigd. „Ik heb me nog nooit zo goed voorbereid als op dit kampioenschap. En juist nu lukt het van geen kanten", stelde een teleurge stelde Steylaerts, die zich in Sluis, waar de biljartvereni ging TMW voor een vlekke loze organisatie zorgde, een slecht verliezer toonde. Waar hijzelf faalde, trachtte hij dat door te schuiven naar de arbiters, met wie hij het enkele keren aan de stok kreeg tijdens dit kampioen schap. Met name Piet Buys, de Haagse toparbiter, moest er een paar keer aan gelo ven. Het arbiterskorps trof echter geen enkele blaam. Steylaerts moet de schuld van zijn falen geheel bij zichzelf zoeken. Wat teleurstellend was ook het optreden van de tweede Nederlandse verte genwoordiger, Hans de Ja ger. De Hagenaar bezette de voorlaatste plaats. Juist bo ven de Japanner Hiromi Su- miyoshi, een brave borst, die een leuk uitstapje had naar Sluis, maar er qua prestaties eigenlijk niets te zoeken had. De Jager kan veel beter en bewees dat al eens eerder in een Europees kampioen schap, dat hij op zijn naam schreef. In Sluis liet hij het echter afweten. Eindstand: 1. Jean Bessems, Neder land 305 punten in 167 pogingen; 2. Francis Connesson, Frankrijk 279-163; 3. Maurice Coyret, Frankrijk 257-172; 4. Raymond Steylaerts, België 239-169; 5. Leon Corin, België 227-174; 6. Robert Immervoll, Oostenrijk 225-170; 7. Ri- cardo Fernandez, Spanje 221-184; 9. Hans de Jager, Nederland 198-193; 10. Hiromi Sumiyoshi, Japan 133-203. wimmttmamm

de Stem | 1985 | | pagina 9