[Ondernemers helpen bedrijven aan geld [B STELTKLUUT EN DUUMPJE STELLEN OP Galerie Oostburg geopend Carnaval ingezet in Z LEGENHEID Mig, ooi kan zijn leeftijden ommen >mpleet ndustriële 'Zwartvissen' aan de kaak gesteld I opn onzer verslaggevers enige ondernemers uit Bergen noeg is om er met risicodra- rissen van de PPM. Volgens ten heren Van Dorse- °unten - vtechnologie. tltancy 11 NOVEMBER 1985 VAN ZEELAND LrTICIPATIE MAATSCHAPPIJ VAN EN VOOR BRABANT EN ZEELAND SPECIAAL VOOR HEDENDAAGSE KUNST Ltschappij- die thuis is in tgeb oP Zoom. SPRUITEN- KONINGIN ties |offelijk rerschot jonden bij kneuzen GS vragen subsidie Zeeuwse Landschap n.v. provinciale zeeuwse energie-maatschappij AFDELING VOORLICHTING PZEM VERHUIST Plaatselijk nieuws Aardenburg Lamswaarde T6 PAGINA ZEELAND 2 om te zoenen (particulieren bankje, jubileum, receptie, Ie, verloving, overwinning, 1 Abraham, openbare dank, (oor, mag best eens in de Ie pagina familieberichten. It en duur hoeft het niet te j kosten nog geen tientje), Ir kolom 1,85 Eén grote Ij 2,35. Voor het plaatsen lfbeelding met een formaat Skenen wij 13,00 toeslag, en op aanvraag. Bij niet- wordt 3,00 adm.kosten Lorden niet geretourneerd J of geef uw tekst 2 dagen (bij één van onze kantoren, laven stuurt u eveneens 2 ltsing naar Postbus 3229, Ichriftelijke opgaven worden Icepteerd indien naam en Ijn, ook indien Uw betaling tij behouden ons het recht Ider opgaaf van redenen te (weigeren. nfgingsnieuws 12 kolom op donderdag. t B t/nneenoTtzer u o jji 4-hor» ,,QV» maal Onster hm it. Wpdtpnhurp yan een SRGEN op ZOOM - Vanaf 1 mber kunnen beginnende rLtaande ondernemers, die de bank geen lening kun- siuiten, aankloppen bij de nrticuliere Participatie De PPM probeert het econo-_ Ttoh leven in Zuidwest-Ne-' Liand een injectie te geven r 'rgeid en kennis te pompen fop zich kansrijke onderne- Kjet initiatief is ontstaan bij enige ondernemers uit Bergen op Zoom en omgeving. Inmid dels is het aantal deelnemers aan de PPM uitgebreid tot 35 bestaande bedrijven uit West- Brabant en Zeeland. Elke deelnemer stort maximaal 25.000 gulden en minimaal 5000 gulden in het aandelenkapi taal van de PPM. Kapitaalzoekende onderne mers kunnen bij de PPM, die thuis is in het Markiezenhof te Bergen op Zoom, terecht. Di recteur Korteland van de PPM beoordeelt de aanvragen en onderzoekt of de steunvrager voor de PPM veelbelovend ge noeg is om er met risicodra gend vermogen aan deel te ne men. Die participatie van de PPM duurt hooguit vijfjaar. Volgens directeur P. Ver- hage van Sakko bv uit Bergen op Zoom heeft de PPM thans de beschikking over 8,5 ton aan toegezegd kapitaal. Voor 1 december hoopt hij een mil joen gulden bij de hand te hebben. „Dan voldoen we aan de norm die de regering stelt. Bij eventuele verliezen voor de PPM staat het Rijk voor 50 procent garant", aldus de heer Verhage, die zelf voorzitter is van de Raad van Commissa rissen van de PPM. Volgens hem maakt die Raad van Commissarissen als hoogste besluitvormingsorgaan de PPM in Zuid-West Nederland tamelijk uniek. Besluit de Raad van Com missarissen deel te nemen aan een onderneming, dan krijgt de geldvrager tevens de be schikking over een ervaren ondernemer in ruste, die het bedrijf (dat moet een bv zijn) zal begeleiden. „Daarvoor hoeft de geldvrager niets te betalen", aldus Verhage. In de Raad van Commissarissen zit ten o.a de heren Van Dorse- maal Oosterhout, Westenburg uit Breda, Van Riessen uit Goes en Mientjes uit Terneu- zen. Er zijn volgens de heer Ver hage al 20 steunverzoeken bij de PPM ingediend. De helft daarvan komt niet in aanmer king. Van een viertal aanvra gen staat nu al vast dat de PPM er geld in wil steken. De ruimte in Het Markiezenhof, waar directeur Korteland zijn zetel heeft, is voorlopig voor een jaar gehuurd van de ge meente Bergen op Zoom. Hartelijk Gefeliciteen met je 70e verjaardag, je krullebol eheersplan natuur- ebied De Braakman Lieve moeder en oma Lens hartelijk gefelici teerd 70 jaar heb je op zitten, maar wij kun nen U niet missen. Ja nus, Suzan, Karei, Lin da, Wilma, Nico, Erica Tony, Jaimie, Mandy. Van een onzer verslaggevers RAAKMAN - Op verzoek van de eigenaar De Braakman, de familie Van den Bosch, ibben de twee Zeeuws-Vlaamse vereni gen voor natuurbescherming, de Steltkluut tDuumpje, een beheersplan opgesteld voor >t bij het recreatiepark behorende vogel- en ituurgebied De Punt. Conclusie: bij het achterwege blijven van één of an te vorm van beheer zal de kwaliteit van De Punt als tuurgebied sterk afnemen. .Beheer van De Punt kan (van afnemende laliteit, red.) vertragen of fs terugdringen", aldus het iport van de Steltkluut en 't rnmpje, „waardoor soorten- te vegetaties een betere bs van bestaan krijgen, arin zelfs relatief zeldzame irten voorkomen", folgens de twee vereni- jen dient de vegetatie in uit natuur-oogpunt vrij gebied in de nazomer vroege herfst te worden ge- aid en moet het maaisel ndig worden afgevoerd, deze wijze worden voe- gsstoffen aan het gebied tokken, waardoor de bo ni schraler wordt", aldus het port, waarin wordt uitge- n van het principe: 'Hoe felarmer, hoe rijker aan rten'. to ander aspect van het eer van De Punt is een be ide vorm van beweiding, i'ordt gesteld. Daarbij moet worden gehouden Ihet feit dat het maximum tal stuks vee (schapen of M) niet meer dan tien mag agen. (Steltkluut en 't Duumpje (stigen nog eens dat af- üng van het gebied voor publiek van cruciaal be lls voor het behoud van de «irwaarden. Wel wordt er gepleit om langs de zuid van De Punt een smal, erhard wandelpaadje in te fa. Op die manier kunnen Kanten en natuurliefheb- fah kennis nemen van lebied, zo wordt in het 'tt gesteld, 'terwijl de 'ring tot een aanvaard- Minimum beperkt blijft', 'igens de twee vereni- m is een dergelijk af ge ld voetpad niet alleen belang uit oogpunt van 'beheer, maar dient zo'n lening ook het recreatie- „Dit voetpad zou ook :t kunnen worden voor onder leiding van natuurgids", aldus het ..Het gehele gebied kan vanaf dit pad overzien worden, maar betreding blijft achterwege". Er wordt wel de nadruk op gelegd dat de geadviseerde vorm van beheer van De Punt een structureel karakter moet dragen. Dit wil zeggen dat de voorgestelde maatregelen jaarlijks steeds op dezelfde manier en vrijwel op het het zelfde tijdstip dienen te wor den uitgevoerd. „Op deze wijze zal het maximaal effect heb ben". OETF.CHNOLOCM roefnummer ClM-Magazine ■en op ClM-Magazine en heb duktiekorting van 22,50. ®IiTL'ZEN - De 61-jarige van (je j ujj yVaar- r™ is gistermiddag om- yijf uur dood aange- m het water van de «nankreek. De gemeen- liiTerneuzen heeft lu k overschot over- t "aar het mortuarium 'ulianaziekenhuis te velop zonder postzegel TIJDSCHRIFTEN 0 WC Nijmegen. bcht. zal sectie worden Aanleiding tot de «ie van de politie was omfiets die gistermor- "beheerd werd aange- ®®Wj de Braakman- baarop gevonden pa- 1 wezen uit dat het voer- ktn«elloorde aan het i|, ,er dat zaterdagmid- J o dj ks wacht te Waar in Is vermist werd opge- -"OfiWel geen duidelijke aanwezig zijn, wordt JrÜi vooralsnog niet MIDDELBURG - Gedepu teerde Staten willen een een malige subsidie van 112.000 gulden beschikbaar stellen aan de stichting Het Zeeuwse Landschap, omdat deze in 1986 in verband met haar 50-jarig bestaan allerlei publieksge richte activiteiten wil uitvoe ren. GS hebben daartoe een voorstel aan provinciale sta ten gedaan. Een aantal van deze activi teiten kan het Zeeuwse Land schap uit eigen middelen be kostigen. Daarnaast echter vraagt de stichting de provincie geld voor een tentoonstelling, dia/ video-klankbeeld, twee info- punten, bebording van zes re servaten, terreinfolders en drie vogelobservatiehutten. Inclusief een bedrag voor on voorziene kosten gaat het in totaal om 112.000 gulden. (ADVERTENTIE) De afdeling Voorlichting van de N.V. Provinciale Zeeuwse Energie-Maatschappij verlaat met ingang van 14 november a.s. het winkelpand aan de Korte Delft 1 te Middelburg. In dit pand ex ploiteerde de afdeling Voorlichting een energie-adviescentrum. Tevens was op het adres Korte Delft 1 de Coördinatiegroep Ener giebesparing Zeeland gehuisvest. Met ingang van 17 november a.s. zet de afdeling Voorlichting haar aktiviteiten voort in het nieuwe PZEM-kantoorgebouw aan de Poelendaelesingel. De bezoeker vindt daar na die datum een om vangrijke en zeer instruktieve presentatie op het gebied van veilig en verantwoord energiegebruik. De toegang is gratis. Openingsuren informatiecentrum Poelendaelesingel: 08.30 - 12.30 en 13.30-16.30 uur. Het telefoonnummer van de afdeling Voorlichting is ongewijzigd (01180-34034). Middelburg, 11 november 1985 Directie N.V. PZEM Genodigden volgen de openingstoespraak op de video. - FOTO WIM KOOYMAN Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Galerij 66, gevestigd aan Oudestad 66 te Oostburg, heeft vrijdag avond officieel zijn deuren geopend. De nieuwe galerie, een initiatief van de kun stenaars Willy de Houck uit Waterland kerkje en Jan Verschoore uit Oostburg, wil zich speciaal richten op de presentatie van hedendaagse kunstuitingen. Elke maand zal er een nieuwe expositie worden ingericht in de galerie. In november gaat het om werk van de Vlissingse schilder Bob Pingen. Maar behalve schilderijen zul len ook andersoortige kunstuitingen wor den getoond. Zo staat er voor januari een expositie van 'mail art' op het programma en enkele maanden later worden de decor stukken uit het toneelstuk 'Blut am Hals der Katze' van de onlangs overleden Duitse regisseur Rainer Werner Fassbinder ten toon gesteld. Galerij 66 is elke woensdag tot en met za terdag van 14.00 tot 17.00 uur geopend. Op andere dagen volgens afsDraak. Vrouwengilde - Het Vrouwen gilde hield een gezellige bingo- en verlotingsavond. Er was een goede opkomst. In decem ber komen de dames weer bij een voor de jaarlijkse St.-Ni- colaasavond. De precieze da tum wordt later aan de leden bekend gemaakt. Bridge - In café De Vier Jaar getijden speelden de leden van de bridgeclub hun negende wedstrijd in de najaarscompe titie. Het was een draaiende mitchell met 15 paren. De uit lag was: 1. dames Van der Wielen-Van Esbroek, 2. dames Pouwels-De Bakker, 3. heren Van der Wieien-De Waal, 4. mevrouw Joossen-de heer De Booy, 5. dames Biesbroeck- Goossen. Van onze correspondenten HULST/SAS VAN GENT - In diverse plaatsen in Zeeuwsch-Vlaanderen is het afgelopen weekeinde het carnavalsseizoen ingezet met 11-11-vieringen. Hier en daar begon men al goed in de stemming te komen. Dat was een duidelijke zaak. Hulst Zaterdagavond werd in café De Ster in Hulst op rol- lenmateriaal een grote wijn fles binnengereden, waaruit de nieuwe prins Emiel (Emiel Buijsse) te voorschijn kwam. Hij werd door de vo rige prins Reggie Buysrogge -die zich eveneens in de fles bevond, aan de aanwezigen voorgesteld, terwijl hij hem tevens sierde met de ambts keten, de scepter en de nieuwe prinsensteek. Voordat prins Emiel was binnen gebracht, hadden de leden van de raad van elf zich achter in de zaal opge steld. Zij waren allen ge kleed in een zwart pak en voorzien van een dienblad met een glas en een fles Oos tenrijkse wijn. Tegelijk met de prins werden de hofdames Jacqueline Verbraecken en Nicole Mehauden onder een daverend applaus binnen gebracht. Prins Emiel vestigde in zijn toespraak de aandacht op de slagzin: „Zo lust ik er nog wel een", die tijdens de feestdagen door heel de stad zou blijven klinken. Daarna maakte hij met medewer king van de boerenkapel een langdurige vreugdedans door de zaal. Rond middernacht pre senteerde zich in de zaal een groep van elf vrouwelijke De nieuwe prins der Vossen, Emiel Buijsse, komt uit de wijnfles raadsleden met hun gevolg onder leiding van prinses Bemadette van den Berghe, met de hofknapen Wim van Munster en Peter van Eek. Zij gaven gehoor aan de slagzin van prins Emiel en presenteerden zich als ijsver koopsters. Alle aanwezigen werden voorzien van een ijs je. De vreugde in de zaal met prins Emiel en zijn raad van elf duurde tot zeer laat. De boerenkapel zorgde voor een prima muzikale omlijsting, waarbij het bekende alaaf vele malen door de zaal klonk. Philippine Prins Jakkes I zwaait het komende carnaval weer de scepter over het rijk der Mos- selkrauwers. De nieuwe car navalsprins werd zaterdag avond bekend gemaakt tij dens een matig bezocht prin senbal in De Meerpaal. In aanwezigheid van de raad van elf van de Koeters uit Westdorpe openbaarde Jak kes I zich door uit een le vensgrote mossel te springen, waarin de nieuwbakken prins eerder was verborgen. Jakkes I is voor het derde achtereenvolgende jaar ge kozen tot prins der Mossel- krauwers. De muzikale om lijsting van het carnavalsbal was behalve in handen van het Telstars orkest ook in handen van boerenkapel De Slikmossel. De Philippiense Mosselkrauwers zijn, voor het echte carnavalsfeest be gint, de komende maanden te gast bij diverse carnavals verenigingen in de regio. Sas van Gent Het schippershuis op de Sasse Westkade is gistermid dag verkozen tot de nieuwe narrentempel voor het car naval 1986. Met deze vierkie- zing startten de Sasse Bete koppen gisteren officieel hun carnavalsactiviteiten. Tijdens een rondgang langs de diverse Sasse staminees beproefden de Betekoppen - FOTO WIM KOOYMAN de geschiktheid van poten tiële narrentempels, daarbij bijgestaan door de Sasse Boe renkapel. Tevens nam men afscheid van de oude narrentempel, café De Watergeus in de Gentsestraat. De narrentem pel is in de carnavalstraditie de plaats van waaruit de ver schillende carnavalsactivi teiten ondernomen worden, en daarmee tevens verzamel plaats voor de Sasse carna valsvierders. Zaterdag 16 november zijn de Betekoppen wederom ac tief. In de Vlaanderenhal vindt dan tijdens een groots opgezette feesthal de bekend making plaats van prins car naval 1986. Van onze correspondente BERGEN OP ZOOM - Op de afgelopen vergadering van de Delta Federatie hebben de 'Baroniese Hengelaars' het 'zwartvissen' aan de kaak ge steld. Zij ageerden ertegen, dat een aantal hengelsport verenigingen leden in de gele genheid stelt geen grote ver gunning af te nemen. Hierdoor zou de Federatie een flink be drag derven vanwege min- stens 10.000 niet opgegeven le den. Volgens een woordvoerder van de 'Baroniese Hengelaars' zou de contributieverhoging met één gulden in 1986, die voor veel leden op de vergade ring in maart een heet hang ijzer was, niet nodig zijn in dien elke vereniging het juiste aantal leden zou opgeven. De Federatie, die de eerder goed gekeurde verhoging hand haaft, verzocht hij hiertegen maatregelen te nemen. De Federatie is intussen be zig met nieuwe, strakke statu ten, die ontduiking moeten be moeilijken. Het Ministerie van Visserij heeft bovendien aangekon digd, dat er al in 1986 politie controles zullen komen langs de waterkant. Deze zullen op dezelfde, onverwachte manier als in het verkeer worden ge houden. Daarnaast wil de Delta Fe deratie ook steekproeven door haar plaatselijke controleurs bevorderen. Tijdens de vergadering maakte de heer L. van Hooy- donk, die onder meer als voor zitter van de commissie Wa ter- en Visstandbeheer aktief is geweest, bekend alle funk- ties neer te leggen. Dit van wege zijn leeftijd. Ook de heer De Weert trad af. In deze com missie nemen nu de heren P. Luykx en J. Snijders plaats. GOES - Zaterdagmorgen is op de Dam te Goes de 59-jarige P.P. op onverklaarbare wijze met zijn fiets gevallen. De man liep daarbij een hoofd wond op en is overgebracht naar het Bergzicht ziekenhuis. GOES - Zaterdagmiddag is de 83-jarige D.K. uit Kattendijke in de sloot gevallen aan de Kattendijksedijk. De bejaarde man die de graskant aan het harken was, verloor vermoe delijk zijn evenwicht en viel in het water. Hij is door J.A.K. uit Krabbendijke op het droge gebracht. De man kon na on derzoek in het ziekenhuis naar huis. GOES - In de nacht van zater dag op zondag is de personen auto van de 21-jarige C.J.B. die geparkeerd stond op de Sa- vornin Lohmanlaan openge broken. Er werden 3 zijruiten vernield en het slot uit het portier verwijderd. Uit de auto is de radio-cassetterecorder gestolen. GOES - In de kantine van de voetbalvereniging WV Goes op het sportpark het Schenge is een inbraak gepleegd. Via een raam is men binnen geko men. Er worden rookartikelen en snoep ter waarde van 395 gulden vermist. GOES - In de nacht van vrij dag op zaterdag is ingebroken in het St. Joanna ziekenhuis. Ook daar is men via het force ren van een raam binnen ge komen. In de personeelskan- tine werden drie kasten open gebroken, doch er wordt niets vermist. Uit het laboratorium is een fles vloeistof en een bloedonderzoek-apparaat meegenomen. GOES - Vrijdag tussen 09.00 en 18.00 uur is uit het kantoor van een stoffenzaak op het Kolveniershof een envelop met daarin 1500 gulden gesto len. GOES - Zaterdagmorgen is op de Oranjeweg de fietsster J.W. vermoedelijk door het rode verkeerslicht gereden en de weg overgestoken. Zij botste op een personenauto bestuurd door de 24-jarige mevrouw A.P.H. van D. uit Goes. Me vrouw J.W. liep kneuzingen op, en is overgebracht naar het Bergzicht ziekenhuis. GOES - Zaterdagmiddag zijn de 19-jarige M.J.C. en de 18-ja- rige M.A.H.J., beiden woon achtig te Souburg aangehou den, nadat zij twee ruiten van een telefooncel hadden ver nield. Een bewoner uit de Gasthuisstraat die dit gezien had, allarmeerde de politie. GROEDE - Op de provinciale weg is de motorrijder Z. uit Groede met zijn motor op de weg komen te vallen ten ge volge van een slijklaag. Per ambulance is hij naar het zie kenhuis in Oostburg overge bracht, doch hij kon na behan deling huiswaarts keren. GROEDE In de Groedense- tuintjes zijn een drietal mor tiergranaten ontdekt bij werkzaamheden aan de zee wering. Inmiddels is de mijn- opruimingsdienst ingescha keld om ze onschadelijk te maken. HULST - Zaterdagnacht om ongeveer 01.15 uur had in de Korte Nieuwstraat een vecht partijtje plaats. M.B. uit Hulst stond bij een auto die dubbel geparkeerd stond, waardoor de doorrij ruimte beperkt was. In de auto was men spullen aan het inladen. Op een be paald moment stopte achter hem een andere auto. De be stuurder daarvan vond dat al les wat te lang duurde, stapte uit en vroeg naar de bestuur der van de geparkeerde auto. Omdat die naar zijn zin niet vlug genoeg terug kwam, werd hij kwaad en schopte vervolgens M.B. in de rug. De opvliegende bestuurder ging er vandoor maar schampte met zijn auto de gevel van het pand van R. de V. in de Lange Nieuwstraat. Hierbij werden de gevel en een regenpijp be schadigd. Later in de nacht werd de betrokken auto door de politie in Hulst terug ge vonden, en naar het Hulster politiebureau gebracht. Hij bleek eigendom van E. van G. uit Hulst te zijn. KORTGENE - Zondagmiddag is H.D.K. uit Oost-Kapelle toen hij op het Veersemeer na bij Kamperland in ondiep wa ter terecht kwam met zijn surfplank, gevallen. Hij brak daarbij op drie plaatsen zijn enkel, en is door een medesur fer uit het water gehaald, waarna hij per ambulance is overgebracht naar het Gast huis ziekenhuis te Middelburg. OOSTBURG - De 83-jarige mevrouw U. B. is in de Brou werijstraat, toen zij vanuit de Raamweg de eerder genoemde straat wilde oversteken door een bromfietser, C. de J. uit Oostburg, aangereden. Een tweetal brommers kwam van uit de richting Markt, de eer ste brommer kon stoppen, doch de brommer bestuurd door J. kon niet meer stoppen en reed tegen de eerste brom mer aan. Mevrouw B. kwam te vallen en brak haar linkeren kel. SLUIS - In de nacht van za terdag op zondag is in de Oude Kerkstraat een bestelauto van de heer S. de P. uit Sluis tegen een lantaarnpaal gereden. De bestelauto werd hierbij geheel vernield. TERNEUZEN - Uit een boe tiek aan de Schoolweg te Ter- neuzen zijn vrijdagavond een damesjas en een jurk, geza menlijke waarde ongeveer vierhonderd gulden, gestolen. Daarvan werd bij de gemeen tepolitie aangifte gedaan door A. de V. uit Terneuzen. TERNEUZEN - Zaterdag avond werden bij een kop- staartbotsing op het kruispunt Spuiweg-rijskweg 61 twee personenauto's zwaar en een licht beschadigd. De automo bilist C. van D. uit Terneuzen remde plotseling af om van richting te veranderen. M. W. uit Terneuzen, die dit zag, kon zijn voertuig tijdig tot stil stand brengen. Hij werd daar bij aangereden door een per sonenauto, bestuurd door M. van A. uit Terneuzen. Nie mand liep enig letsel op. TERNEUZEN - Gistermorgen rond acht uur heeft een bezoe ker van een café aan de Korte Kerkstraat te Terneuzen enige drinkglazen en lampen stuk geslagen. Verder nam hij een barkruk, waarmee hij een toe gangsdeur beschadigde. Reden van zijn optreden was een on enigheid met de exploitante M. R., die wilde gaan sluiten. Kennelijk vond de man, wiens naam bekend is, doch han gende het onderzoek door de politie niet wordt vrijgegeven, dit nog te vroeg.

de Stem | 1985 | | pagina 7